Deze maatregel voorziet in een noodzakelijke behoefte, welke bleek bij de stranding van de Reinhold. Sedert eenigen tijd wordt op Znid- en Noord-Be veland een drnkke handel in konijnen op Engeland ge dreven. Een opkooper van Noord-Beveland voert er we kelijks van 500 tot 1000 en meer naar Goes, waar ze geslacht en van daar naar Londen getransporteerd worden. De kosten tot het droogmaken van de Zuiderzee ten behoeve eene vermeerdering van 180000 H.A. wor den op ongeveer 300 millioen gulden geschat, waar onder de verdedigingswerken en de vergoeding aan de visschers begrepen is. De waarde van te winnen land wordt op 313 millioen 200000 gulden geschat zsodat ons land na 32 jaren die voor de droogmaking bestemd zijn een provincie meer en bovendien meer dan 12 millioen gulden gewonnen zal hebben. Naar men verneemt hebljen de beeren N. ter Kuile Zn. te Enschedé de voornaamste eischen hunner werk lieden ingewilligd zoodat de gemoederen thans gerust gesteld zijn. Voor het toevluchtsoord van dakloozen door het Leger des heils te 's-Gravenhage opgerichtheeft de koningin 150 geschonken. Helder. De gemeenteraad heeft den 14, op voor stel van 6 zijner leden, met 7 tegen 5 stemmen besloten zich te wenden tot den Commissaris der Koningin in deze provincie, met het verzoek om, ter vervulling van de aldaar bestaande burgemeesters-vacature, aan den Minis ter van Binnenlandsehe Zaken ter benoeming te willen voordragen een niet-ingezetene dier gemeente die voor het ambt de noodige geschiktheid bezit. Aangezien de beraadslagingen over dit voorstel in eene vergadering met gesloten denren werden gevoerd is het niet bekend geworden welke redenen den Raad tot het nemen van dit besluit hebben geleid. De vergadering werd door slechts 12 leden van de 16 bijgewoond. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen dr. H. Bit ter Jr., met 430 van de 789 geldige stemmen. Herstem ming voor een tweede plaats moet geschieden tusschen de heeren A P. Staalman met 267 en C. S. de Wit met 147 stemmen. Purraerend. Dinsdagden 14 werden bij het Purmerender veefonds verzekerd 81 voor de slachtbank bestemde runderen. In de week van 7 tot en met 13 Jannari werd aan het abattoir te Amsterdam een rund, in het fonds opgenomen, afgekeurd. De uit de leden van het fonds daartoe aangewezen commissie bestaande uit de heeren S. de Jongh te Oterleek, P. de Wit te Beem- ster en K. Kaaskooper te Oosthuizen heeft dezer dagen de boeken en kas van den administrateur van dat fonds nagezien en in goede orde bevonden. Kanaal SchagenStolpen. Schagen. Behalve het behandelen der begrooting voor 1896 het verkiezen van bestuursleden het doen van rekening en verantwoording over 1894 en 1895 en het mededeelen van bestuursinlichtingen, zal op de alge- meene vergadering der West-Friescbe Kanaalvereeniging, te houden op 29 Januari in het Koffiehuis »de Beurs" alhier, eene beslissing genomen worden omtrent de vraag of een ontwerp voor een kauaal SchagenStolpen en zoo mogelijk ook SchagenKolhorn zal worden gemaakt. Dit belangrijke punt zal zeker velen opwekKen deze ver gadering te bezoeken. Het heeft den heer Van Kluijve bij de viering van zijn 25jarige ambtsvervulling als predikant den 15 niet ont broken aan belangstelling en belangstellenden. Den ge- heelen dag bezochten velen den jubilaris om hem geluk te wenschen of fraaie geschenken te vereeren. Des avonds bracht onze harmoniekapel hem een serenade, terwijl zeer vele ingezetenen de vaderlandsche driekleur hadden uit gestoken ten toeken van ingenomenheid met het heuge lijk feit. De vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten te Amsterdam heeft haren correspondent alhier, de heer Ressing, eene verzameling schilderijen gezonden van levende meesters, die gedurende 3 dagen, den 17, 18 en 19 in het lokaal van den heer Roggeveen zullen ten toon ge steld worden. Ongetwijfeld zullen velen van deze gelegen heid gebruik maken om met onze tegenwoordige neder- landsche schilderschool eenigszins kennis te maken. Broek in Waterland. Gelijk reeds is gemeld werd op 27 Dec. 11. eene vergadering van veehouders belegd tot oprichting van een fonds tot onderlinge waar borging tegen verliezen tengevolge van het sterven van vee. De commissie door die vergadering gekozen tot samenstelling van een reglement is thans met hare taak gereed. Op dinsdag den 28 Januari a.s. des avonds ten 7 nnr zal ten huize van Koster in de Zwaan alhier eene alge- meene vergadering worden gehouden, die op verzoek der commissie door den heer van Engelenburg zal worden geleid. In deze vergadering zal het reglement worden aange boden, en daarna zullen de deelnemers uitgenoodigd wor den tot het verkiezen van een bestuur. 't Spreekt wel van zelt, dat niet alleen veehouders uit Broek maar ook uit Zuiderwoude en Uitdam en andere omliggende plaatsen die wenschen toe te treden, toegang tot deze vergadering hebben. Cockndorp. De tooneelvereeniging alhier heeft het plan opgevat op meerdere dorpen van Texel eene voorstelling te geven ten bate der weduwen en weezen van de in December omgekomen visschers uit onderschei dene plaatsen in Zuid-Holland. lPurmerend. In de den 16 alhier gehouden verga dering van de vereeniging tot het honden van eenejaar- lijksche Paaschtentoonstelling van vee te Purmerond werd besloten dit jaar die tentoonstelling te houden op 4 en 5 April 1896, terwijl onder meer werd medegedeeld dat de minister van financiën zijne goedkeuring had gehecht aan het plan van de vereeniging om tegelijkertijd eene lo terij te honden. Daarvoor zullen worden uitgegeven 5000 loten tegen 50 ets. per lot, terwijl de trekking zal plaats hebben op 31 Maart 1896. Edan. De gemeenteraad van Edam heeft den heer H. J. Calkoen gekozen om namens die gemeente op te treden als kiezer bij het waterschap »de Purmer." Alhier is overleden de oud-strijder J. Bijtjes in den ouderdom van 86 jaren. Bij kon. besluit zijn benoemdtot hoogheemraad van de Uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfries land de heer mr. G. P. del Court van Krimpen en tot heemraad van den polder Waard en Groet de heer R. Kuiper. Koogzaandijk. Wegens het overlijden van den notaris mr. M. Donkerworden pogingen in het werk gesteld om de standplaats, die sedert meer dan 3/4 eeuw te Zaandijk gevestigd is geweest, te verleggen naar Koog. Een hiertoe strekkend verzoekschrift, door tal van inge zetenen geteekend is aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden, gerugsteund door stappen van het dagelijksch bestuur dier gemeente bij den minister van justitie. Ook het bestuur van Zaandijk heeft in deze zaak bewezen, het notariaat niet zoo gemakkelijk aan de gemeente te zullen laten ontnemen. Monnikendam. De visscherij levert hier den laatsten tijd vee! voordeel. lederen dag komen er waggonladingen Noordsche haringdie in de talrijke bokkingrookerijen gerookt worden. Baralngerhornt Over de werkeloosheid en daar door ontstaue armoede valt dezen winter te Kolhorn niet te klagen. Het grootste getal der arbeiders is nog werkzaam en ook over de dagloonen zeer tevreden. Van den zomer was men dit niet, (de loonen werden in het vorige jaar iets verlaagd ftudkarspel. Voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier hebben (zich ruim 70 sollicitanten, allen hoofden van scholen en boven de 30 jaar aange meld. Berkhout. De heer J. Baron (Ericus), welbekend als schrijver over landbouwkunde en zuivelbereiding, hield alhier eene lezing over het rijzen en blauwen der kaas. Spreker's doel was voornamelijk om de opmerkzaamheid te vestigen op de verschillende kwalen waaraan kaas en boter onderhevig zijn. Volgens Ericus' proefondervindelijke meening kunnen die gebreken voorkomen worden door de voortplanting der ziektekiemen tegentegaan, n.l. door de bacillen bloot te stellen aan een warmtegraad zóó hoog, dat zij stérile (onvruchtbaar) worden. Spr. vermoedt echter dat het den landbouwenden stand nü misschien te moeielijk zal vallen zich de vaak kostbare werktuigen tot bacteriologisch onderzoek aan te schaffen, maar op eenvoudige wijze kan men ook al veel doenzooals spreker's ervaring leerdeom het kwaad tegen te gaan, zooals onderzoek naar het water, ook zelfs dat der nortonputten, groote reinheid, frissche lucht enz. In de pauze werden door den spr. met groote wel willendheid eenige vragen beantwoord. Te betreuren was hetdat eene lezing over zulk een ingrijpend belang niet door een grooter publiek werd bijgewoond. Krommenie. Door den heer A. Altink onder wijzer aan de Zniderschool, is als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Gedeputeerde Staten hadden hem de ver gunning geweigerd tot opening van een boekwinkel. Nu het herv. kerkgebouw te Opmeer van binnen geheel vernieuwd is, treft de minder goede toestand, waarin de Spanbroeker kerk verkeert, des te meer het oog. Nu moge het waar zijn dat men gewoonlijk bij het sloopen steeds moer en meer gebreken ontdekt en de herstelling dus waarschijnlijk een niet onbelangrijk bedrag vorderen zou doch gebeuren moet het toch en hoe langer men wachtdes te hooger zullen de kosten beloopen. Egmondhlnnen. In 1895 werden alhier geboren 28 j. en 20 m., totaal 48; in de gemeente gevestigd 24 m. en 27 vr., totaal 51; overleden 17 m. en 8 vr., totaal 25, alzoo 16 op de 1000 zielen; de gemeente verlaten 31 m. en 37 vr., totaal 68; /.oodat de gemeente is vermeerderd met 4 m. en 2 vr., totaal 6, en alzoo bestond hare be volking op 1 Jan. 1896 uit 777 m. en 746 vr., totaal 1523 zielen, waarvan 1195 roomsch-kath., 311 ned. herv., 15 oud-kath. en 2 doopsgezinden. Egmond aan ®ee. In 1895 werden alhier geboren 46 j. en 42 m., totaal 88 in de gemeente gevestigd 83 m. en 47 vr., totaal 130; overleden 29 m. en 14 vr., totaal 43, alzoo 17 op de 1000 zielen; de gemeente verlaten 37 m. en 47 vr., totaal 84zoodat de gemeente is ver meerderd met 63 m. en 28 vr., totaal 91, en alzoo bestond hare bevolking op 1 Jan. 1896 uit 1330 m. en 1110 vr., totaal 2440 zielen waarvan 1575 oud-kath 618 ned. herv., 193 roomsch-kath,, 20 geref. gezinden 15 evang. luth., 10 doopsgez., 6 herst. luth., 2 chr. geref., 1 geen godsd. gezindte. Zaandam. Op ruim 75jarigen leeftijd is overleden de heer J. M. C. Knollaert, die gedurende tal van jaren als heel- en verloskundige is werkzaam geweest met zoo veel toewijding dat zijn heengaan door zeer vein inge zetenen diep gevoeld wordt. Bij de ter aardebestelling die door vele vrienden werd bijgewoondherdacht ds. J. van Witzenburg den overledene in waardeerende woorden. Keelsernm. Dr. Emil Behring, de duitsche uitvinder van het keelsernm, is door de Duitsche regee ring benoemd tot Geneeskundige Geheimraad. In deze hooge onderscheiding wordt het bewijs gezien van de er kenning der regeering voor de wetenschappelijke waarde van Behring's ontdekking. Vervalschlng van kippenvoeder. Een kippenhouder, verlokt door eene advertentie in een Duitsch blad, liet kippenvoeder uit Belgie komen, hopende veel eieren te zullen verkrijgen maar deerlijk zag hij zich bedrogen want de kippen lieten het leggen geheel na. Een scheikundig onderzoek bracht aan het licht dat het bestond uit gemalen tichelsteenen. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin beeft van H. M. Koningin 250 ontvangen. Moord te Rotterdam. De officier van justitie te Rotterdam roept in een advertentie den schrijver op van een met potlood ge schreven briefje postmerk Rotterdam 13 Januari 1896, 5 tot 6 uur namiddag, gericht aan dien off. v. j. en be trekking hebbende op den moord Hoogsteden. Geheim houding wordt desverlangd toegezegd. Hondsdolheid. Prof. Tizzoni en dr. Centinni zouden, naar The Veterinarian mededeelt, een middel ontdekt hebben om de hondsdolheid ook door behandeling met bloedserum te bestrijden. Een inspuiting met het door hen bereide, overigens onschadelijke serum, 24 uur voordat een dier door onderhuidsche inspuiting met rabiesgil besmet wordt, neutraliseert de gevolgen der infectie. Ook zou het se rum nog werkzaam zijn bij een meer gevorderd stadium der ziekte. The Veterinarian hoopt spoedig nadere mededeelingen over deze proeven openbaar te kunnen maken. De bark »Janet Corvan" van Kaapstad naar Van Couver is op de kust van Van Couverseiland vergaan. Drie opvarenden verdronken, de overigen slaagden er in de kust te bereiken, waar zij twaalf dagen op een barre plek moesten doorbrengen en onbeschut voor weer en wind, slechts in het bezit van weinig voedsel. Tien hun ner kwamen om van koude. Veertien anderen werden door een sleepboot gered, die echter door het onstuimige weder genoodzaakt was nog vijf opvarenden der »Janet Corvan" achter te laten. Deze waren te ziek om zelf een poging tot redding te wagen. Men vreest dat de inmiddels gezonden hulp te laat zal komen. Spaarbanken In Pruisen Uit het verslag der spaarbanken in Pruisen over 1894 blijkt, dat bij die instellingen ook zeer belangrijke sommen door een aantal personen zijn belegd. De 1485 toen bestaande spaarbanken hadden 6.526 700 boekjes in omloop, zijnde 271.200 meer dan in 1893, en voor een gezamenlijken inleg van ruim 4000 millioen mark (25 millioen meer). Van die inlagen waren 29 pCt. tot 60 mark 30 pCt. van 60 tot 300 mark, 15'/2 pCt. van 300600 mark, en ruim 25 pCt. daarboven. Bijna 200.000 personen hadden 3000 10.000 mark op de spaar banken, eu zelfs 25 594 boven 10.000 mark. Een aan tal gegoede personen hebbeu wegens de verlaging van den rentevoet bun geld naar de spaarbanken gebracht en dat zon nog veel meer geschied zijn, als niet vele een grens van inbreng hadden, zooals de stadsbank te Berlijn, die van bedragen boven 1000 mark geen rente uitkeert., Hoe snel de inbreng in de laatste jaren is gestegen, blijkt hieruit, dat in 1875 het eerste milliard marken was bereikt; het tweede was er in 1884, het derde in 1889, en vijf jaren daarna kwam men boven het vierde. Daar van 1766 millioen alleen uit de drie westelijke provinciën (Hannover, Westfalen en de Rijnprovincie); uit de drie oostelijke (Oost- en West-Pruisen en Posen) slechts 203'/j millioen. Toch is het deel der laatste provinciën in de laatste 5 jaren met 1 lj3 pCt. vooruitgegaan. Sprekende apen. Gelijk bekend is, heeft eenige jaren geleden een Amerikaandr. Garnerzich veel moeite en tijd getroostom de apentaal te leeren. Hij kwam tot het besluitdat zij bestaat uit slechts zeer weinig woorden die een zeer verschillende betee- kenis kunnen hebben. Thans heeft een meer practisch inwoner van Calcutta (de hoofdstad van Engelsch Oost- Indië) pogingen aangewend om apen engelsch te leeren. Hij liet zijne leerlingen gedurende eenige dagen zoader voedsel en hield hun toen een banaan vooreen vrucht, waarop de beesten verzot zijn. Zij vlogen tegen de tra lies van hun hok op om de lekkernij meester te worden, maar hun leermeester hield de vrucht buiten bet bereik hunner lange armen en herhaalde ettelijke malen lang zaam en duidelijk het woord »banaan", totdat eindelijk de slimste der apen klanken uitstootte ongeveer gelijk luidend aan het voorgezegde woord. Hem werd de vrucht gegeven en niet lang duurde het of de geheele troep riep als één aapbanaan banaan. De berichtgever voegt hieraan toezoo is dus een methode ontdekt om de apen mettertjjd alle aangename woorden te leeren uitsprekenwat echter de o n - aangename aangaat, zooals »gchoonmoeder", belasting", enz daarop moet nog een middel bedacht worden. Fotografie. Oit Duitschand komen mededee lingen over eene wetenschappelijke ontdekking, zóó vreemd en wonderbaarlijk, dat Edison's wonderen daardoorzoo al niet in de schaduw gesteld, dan toch minst genomen geëvenaard worden. Prof. Röntgen te Würzburg be weert een soort lichtstraal ontdekt te hebbenwaarmede het niet slechts mogelijk is zonder lens te fotografeeren, maar om zelfs het beeld op de plaat te kunnen ontvan gen ofschoon de camera gesloten is en de stralen dus door een ondoorschijnend voorwerp moeten gaan. Zoo gelukte 't hem bijvoorbeeld fotografiën te nemen van de gewichten eener klok hoewel de houten kast der klok gesloten waren. Niet alle stoffen schijnen even doordring baar te zijn voor dit licht; terwijl vleesch dat wél is, blijkt been (tenzij in zeer dunne plaatjes) dat niet te zijn. Het menschelijk lichaam bij dit licht gefotografeerd geeft dus slechts een beeld van het geraamte. Van welk on berekenbaar nut deze ontdekking voor de geneeskunde kan zijn laat zich begrijpen men denke aan been breuken vergroeiingen het opsporen van kogels en andere vreemde voorwerpen in het lichaam van den patient. Werklieden vereenIgingen. In een bijvoegsel van het Duitscde Woordenboek der Staatswetenschappen wordt een statistiek gegeven van de werklieden-vereeuigingen Gewerbeschaftein Duitsch- land sedert 1885/6. Het aantal is in die 10 jaren ge stegen van 2351 tot 5198, het ledental van 85,687 tot 253,226, het getal vakbladen van 24 met 55,115 exem plaren tot 62 met 243,331 exemplaren. Het gezamen lijk vermogen is toegenomen van 456,000 tot 1,569,000 mark. Het welbekende tijdschrift Klgen Haard, uitgave van de te Amsterdam gevestigde Naamlooze Vennootschap van dien naam onder redactie van Jo. de Vries, dr. E. D. Pijzei, dr. E van der Ven en E. S. Witkamp is bij den aanvang van zijn twee-en-twintigsten jaargaug getrouw gebleven aan zijne traditieverscheidenheid en degelijk heid van inhoud en fraaie illustratiën te geven. De eerste nummers bevatten o. a. het begin van een romau van Louise B B, »Een misdeelde"; een nagelaten artikel van prof. dr. P. J. Veth over de Maleiers in de Kaapstad Een kijkje in de Marinierskazerno te Amsterdam met mooie teekeningen van H. M. Krabbé eene goed geslaagde reproductie van een schilderij van J. Maris (Botter op het strand), en ten bewijze dat de actualiteit niet uit het oog wordt verloren een artikel »De strijd om het Goudland," met vele afbeeldingen van Johannesburg en portretten van de bij dezen strijd betrokken personen.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3