Nederland. bezocht) »leve Polen, mijnheer." Vooral in de laatste jaren van zijn politiek leven (toen Frankrijk toenadering zocht en vond bij het rnssiache rijk) heeft hij over die woorden heel wat moeten hooren. Niet minder bekend is zijD duel met generaal Bonlanger, waarin deze, de man van het zwaard, Ie brav' general, door den ruim zestigjarigen advocaat vrij ernstig aan de keel gewond werd. Kort na zijn aftreden als president der Kamer werd hij lid der Senaat. ITALIË. De laatste berichten nit Afrika bevestigen maar al te zeer de angstige voorgevoelens der laatste weken. Volgens de telegrammen nit Rome is Makallen in de handen der Abyssiniërs gevallen. (Omtrent 't lot van kolonel Galliano en zijn dapperen is nog niets naders bekend). Dat de positie van generaal Baratieri daardoor nog hachelijker wordt spreekt van zelf niet slechts zal thans de gobeele strijdmacht van den vijand zich tegen zijn toch reeds niet talrijk leger keerenmaar bovendien is hij tenzij 't bericht van Makallen's val hem spoe dig bereikt hebbe thans het binnenland reeds vrij ver ingetrokken en bevindt hij zich op grooten afstand van de knst. IPAIVJE. Eindelijk zijn de politieke partijen het eens geworden en heeft men te Madrid besloten maar schalk Martinez Campos terug te roepen, het is generaal Weijler, die hem zal vervangen. Juist vóór Campos' af treden mocht 't een zijner onderbevelhebbers, generaal Lucque, gelukken de opstandelingen te Angosterra te ver slaan, hij overviel hun kamp, eu joeg den vijand op de vlucht, een groot aantal paarden, veel wapenen en krijgs voorraad werd buitgemaakt. 9ERVIE. De gevreesde rooverhoofdman Kozmanits, op wiens hoofd door de Servische overheid een prijs van 600 dinar was gesteld is door een van zijn bende uit hebzucht in zijn slaap vermoord. De moordenaar heeft net afgehouwen hoofd bij de overheid ingeleverd. Waarschuwing. De Staatscourant van 17 dezer bevat de volgende waarschuwing van het departement van bnitenlandsche zaken »Onlangs is in verschillende Nederlandsche dagbladen een advertentie verschenen van zekeren H. d a S y 1 v a Morten, zich noemende generaal-agent der American Manufacturing Company te New-York, en als zijn adres opgevende 179 Strand en 1 Norfolkstreet, London W. C. »In die advertentie worden op voordeelige voorwaarden agenten voor den verkoop van Amerikaansche remontoir- horloges gevraagd. »Op grond van aan het departement van bnitenland sche zaken ontvangen inlichtingen wordt het publiek ge waarschuwd geene gelden aan genoemden Morton te zenden, zonder vooraf van hem aan bekende huizen in Ne derland referentiën te hebben gevraagd en bekomen. Statenverkiezing hoofdkiesdistrict Schagen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bepaald, dat de verkiezing voor een lid der provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Schagen zal geschieden op dinsdag 11 februari 1896, en de herstemming, zoo noodig, 25 februari d. a. v. De liberale kiesvereeniging »Vrijheid aan den Langendijkstelde met algemeene stemmen candidaat voor de Prov. Staten vau Noordholland den heer L. van de Vijzel, burgemeester van Sint Pancras. De Centrale Kiesvereeniging vergadert den 23 te Scha gen tot het bespreken der candidaten. H. M. de Regentes heeft 100 geschonken aan de vereeniging De Stners tot het verschaffen van kunst ledematen aan behoeftigen. Op 1 Januari 1895 waren in de ned. herv. kerk 348 predikantsplaatsen vacant. Op 1 Januari 1896 bedroeg dit getal 336het is dus in het vorige jaar met 12 verminderd. Op den 31en jaarvergadering van deelhebbers in het Onderlinge Veefonds te Schoorlden 15 gehouden bleek uit de rekening van den boekhouder, dat in 1895 de ontvangsten hebben bedragen f 1415,54; do uitgaven f 1063,15 en het batig saldo 352,39 is. Verder dat het fonds thans 50 deelhebbers heeft en er in 1895 negen koeien zijn afgemaakt, waarvoor werd uitbetaald/949,50. Het Leger des Heils te Deventer verstrekt dagelijks aan ruim 125 kinderen voedsel. Bovendien worden eiken zaterdag 10 a 15 kinderen van de noodige kleedingstukken voorzien. op, wanneer men veronderstelt, dat zij iets anders drin ken als fijne en oude wijnen. De bevrediging van hun zucht tot genot beschouwen zij juist als een voorrecht van hunne weinig eervolle werkzaamheid. Als men met hen spreekt, over plicht en plichtsgevoel, kan kijken ze u met de grootste verbazing aan en zij weten hoege naamd niet, wat dat eigenlijk beteekent. Als men van hen vergen wildeacht dagen stoker te zijn op een trans-Atlantische stoombootzij zonden zelfs al konden zij daarmee hun vaderland redden, niet slechts hun vader land zij zouden de geheele wereld liever te gornde laten gaan dan dat zij zich één keer los maakten uit hun smadelijken gemakzucht om hard te gaan werken Neen, mijn waarde vriend, ik ben altijd zeer meegaande, maar als zulk een speler uit de lijst der levenden ge schrapt wordt, zeg ik altijd op dit aardsche tranendal komen wel grootere ongelukken voor. Un homme h la mer En de man, die nu lafhartig is weggeslopen uit de plichten en zorgen voor zijn gezin, ik ken zijne omstandigheden niet, maar ik durf wedden, dat Hennern zijn geld heeft verloren, en hij is al evenmin de persoon om de spade in de hand te nemen als zijne medespe lers, zulk een brasser, die het zich aan den welvoor- zienen disch van het leven goed heeft laten smaken, en die er niets voor betalen kan of wil, behoeft niet te rekenen op mijne sympathie. Lohauseu hield even op en zeide toen Wij hebben nu zeker wel reden tot treuren maar niet om Hennern en diens lotgenooten.' Berwitz had hem begrepen en antwoordde In de vergadering van den Geneeskundigen Raad van Limburg en oostelijk Noordbrabar-t werd door een lid medegedeelddat het lijkenhuisje te Geul bewoond wordt door een man eene vrouw en kinderen die op alle vertoogen van den burgemeester het >j'y suis j'y reste" van toepassing brengen. Te Meersen doet het zomerhuisje van den pastoor dienst als lijkenhnisje. Ged. Staten van Noordholland hebben goedkeuring verleend aan het besluit der bannen MedemblikOpper does en Hoog- en Laag Zwaagdjjk, tot gemeenschappelijken aankoop van een perceel tiendplichtig bouwlandten einde in rechten den afkoop van de tiendplichtigheid aan de gemeente Medemblik te kunnen vorderen. Als een gevolg van het verbod van melkinvoer in Duitschland deelt men mededat. tegenwoordig de toe voer van nederlandsche boter op de markten in de prui- sische Rijnprovincie zóó groot isdat de boterprijzen aldaar met 40 cent per K.G. gedaald zijn en goede boter er thans slechts 90 cents per K.G. kost In 1896 bestaat voor twee jongelingen gelegenheid om te worden aangenomen ten einde onder het genot van een subsidie van f 5100 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Ned. Indische legervolgens het reglementvastgesteld bij kon. besluit van 15 Mei 1883 van welk reglement bij het departement van ko loniën kosteloos afdrukken zijn te verkrijgen. De aanvrage om toelating (bij gezegeld request) moet vóór 20 Juni bij het dep. van koloniën zijn ontvangen. Het bij artikel 4 van voormeld reglement omschreven vergelijkend examen zal zoo noodig gehouden worden op dinsdag 7 Juli e k. en volgende dagen te Utrecht. Door bet. zoontje van den schoenmaker B. Masseling te Odoorn is aan H.M. de Koningin-Regentes gevraagd om een harmonica. De burgemeester dier gemeente heeft bericht ontvangen dat binnen eenige dagen aan dat verzoek zal worden voldaan. melkprijzen. In de afgeloopen week werd er te Strijen melk langs de huizen gevent tegen vier cent per liter. Schapenfokkerij. De grootste kudde drentsche schapen te Oosterwolde op één boerderij sedert eeuwen gehoudenzal worden afgeschaft. Door den pu blieken verkoop van de bjjna 300 H. A. groote boerenplaats »de Knolle" van onder scheidene eigenaars is Oosterwolde een groote ouderwet- gche boerderij minder rijk geworden. Het houden van kudden drentsche heideschapen wordt meer en meer beperkt. In het buurtschap Weper houden de boeren te zamen nog één kudde onder één herder. Het afschaffen vindt zijn reden in de geringe voordeelen en de tijdsomstandigheden. Men hield de schapen om de mestmakerij en de winst, aan de wol verbonden. Op den zandigen bodem is zeer veel mest noodig en nu wordt door deze schapenhouderij wijl men 's nachts de kudden in kooien, hokken, opsluit, veel mest verkregen. De wijzigingen in oen landbouw en de veeteeltzoo mede bet gebruik van kunstmeststoffenmakendat men zich buiten de schapenhouderij redt. Met de wol is het ook niet meer als voorheen. Nu de vachten weinig meer dan de helft der waarde hebben van nog vóór een 25 jaar, en nu door de alge meen ingevoerde fabriekmatige sajetten en manufac turen weinig of niets meer van de eigen wol wordt verwerkt op het oude spinwiel bij den boer of bere'd bij dorpswever en ververzijn de voordeelen verdwenen. Het geleidelijk afgraven der hooge veengronden en het ontginnen van woeste gronden in Frieslands Zuid-Oost hoek heeft mede tot beperking der schapenhouderij geleid. Hiermede houdt ook de bijenhouderij gelijken tred. Waar men vroeger duizenden korven vond, is dit nu tot enkele honderden beperkt geworden. Eg mond aan ®ee. Den 16 werd in het Hotel »Zeozicht'' de jaarlijksche algemeene vorgaderinggehouden van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap »Om- nibusdienst de drie Egmonden'', welke door 69 stem men vertegenwoordigd waren. Uit het door den secre taris voorgelezen rapport over het afgeloopen jaar werd met genoegen aangehoord dat deze dienst in een steeds toenemende behoefte voorziet. In het jaar 1895 wer den vervoerd: 15135 passagiers en 1473 collis, tegen 11963 passagiers en 901 collis in 1894. De ontvangsten hebben bedragen t 6089.21 */2 en de uitgaven f 5139.13% zoodat er een batig saldo verkregen is van f 950.08. Dit batig saldo moet echter in dien zin verstaan wor den, dat daaronder begrepen zijn subsidies van de pro vinciale staten en van de gemeenten Egmond aan Zee en Egmondbiunen over de jaren 1894 eu 1895 tot een gezamenlijk bedrag van f 1350. Wanneer deze subsidies niet verstrekt waren, zou de rekening gesloten hebben met mifWglMlWniWnn »U hebt gelijk, dat is wel treurig 1" »En bovendien", zeide Lohausen, terwijl hij zijne schre den vertraagde, want zij waren nu in de nabijheid van zijne woning gekomen »het lichaam dat Hennern met zijn doodelijk vergif verwoest heeft, was ook, den idealen inhoud daargelaten, niet veel meer waard. Ik heb hem eenige weken geleden nauwkeurig onderzocht. Hij was een door en door zieke man. Zijn zenuwgestel was ver woest en bij het leven dat hy leidde was elke hoop op genezing uitgesloten. Als hij niet een gewelddadig einde gemaakt had aan zijn leven zou hij in een rol stoel of in een krankzinnigengesticht nog lang gesukkeld hebben." »Ot ergens anders", zeide Berwitz, »achter de tralie vensters van eene gevangenis. U hebt zeer juist veron dersteld, dat Hennern hoofdzakelijk gevlucht is voor het schrikbeeld van armoede eu ellende. Ik vreesdat er nog leelijke dingen voor den dag zullen komen en dat hindert mij voornamelijk voor die arme vrouw.' »Ik denk, dat dat nog wel mee zal vallen. Het tegen woordige oogenblik is weinig geschikt voor kleingeestige, particuliere schandalen. De treurige gebeurtenis, die ons helaas wachtvervult ons allen met veel te groote en heilige droef heid, dan dat iemand er aan denken zou om zich in te laten met praatjes of leedvermaak te gevoelen over de verkeerdheden van hunne medemenscben. De dood van Hennern zal nauwelijks opgemerkt worden en die mooie vrouw voor wie ik de levendigste sym pathie gevoel zal daar niets geen hinder van hebben." Wordt vervolgd. een belangrijk tekort. Trouwens het vervoer met paarden is zeer kostbaar. Het bestuur, bestaande uit de heeren G. Ruigewaard, voorzitter, G. Snoeks, C. de Groot, R. Gul en J. Groot, werd deels herkozen en is thans sa mengesteld als volgtP. Pranger, voorzitter; M. W. van Bommel, penningmeesterC. de Groot, secretaris J. Groot en W. Tijsma, commissarissen. Als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal gehouden worden, werd aangewezen Egmond aan Zee. Grootschermer. Alhier is eene vereeniging op gericht tot wering van bedelarij in het algemeen en op den Nieuwjaarsdag in 't bijzonder. Het aantal leden be draagt aanvankelijk 34. De mazelen zijn hier gewekenzoodat de openbare lagere school weder geopend is. Zunderdorp Tot voorzitter der Banne Nieu- wendam is herbenoemd de heer A. Pauws Ransdorp. De heer A. van Keulen is gekozen tot hoofdingeland van het hoogheemraadschap Water land." Afes op Ameland. In de plaats van J. Schel- tema is tot bootsman der reddingboot benoemd Klaas Colmer, postschipper van Ameland op Holwerd. Colmer staat bekend als flink en ervaren zeeman, kloek en kalm in gevaar, een waardig zoon van den moe digen man, die eens, toeu de boot het wrak niet kon naderen, zwemmende het bereikte e" menschenlevens redde. Aan den nieuwbenoemde is het overgelaten een erva ren plaatsvervanger te kiezen bij mogelijke stranding, indien hij als postschipper afwezig is, benevens eenige geschikte en wakkere medehelpers. Een nieuw stel flinke roeiriemen is reeds aangeschaft. llrk. Ongeveer 80 schoolkinderen, wier ouders buiten verdienste zijn krijgen vóór den aanvang der lesuren een boterham. Door steun van elders, hoopt men dit goede werk te kunnen volhouden. Heerhugowaard. Den 19, 's morgens, brandde het huis, bewoond door den timmerman P. Oorthuis en den winkelier J. Jongkind door onbekende oorzaak af. De inboedels van beide gezinnen en twee geiten gingen mede in de vlammen op. Schagen. De tentoonstelling van schilderijen van levende meesters, welke door Arti gedurende 3 dagen alhier in het lokaal »de Bears'' werd gehouden werd vooral den 19 druk bezochttoen in genoemd lokaal mede ten toon werd gesteld de ontworpen nieuwe toren voor onze gemeente geteekend door den architect van der Steur. Voor zoo ver ons bekend werden geen schil derijen aangekocht. Zaak—Akkerman. Behalve door den Bond van Nederi. onderwijzers, wer den ook door het hoofdbestuur van het N. O. G. en de afdeoling Schagen van genoemd genootschap adressen aan H. M. do Koningin-Regentes gezonden, waarin hand having van het besluit van Gedeputeerde Staten wordt verzocht. Naar ons werd meêgedeeld is het verzoek van L. Spie ring, den man, die door onvoorzichtigheid den kerkbrand voroorzaakteom gratie van straf of verandering der gevangenisstraf in geldboete, door H. M. de Koningin- Regentes van de hand gewezen. In de vestibule van het raadhuis hing sedert jaren een zeer oude schilderij van een onbekend meester op hout geschilderd, voorstellende het bijbelsch tafreelJozef door zijne broeders herkend." Door den tijd waren de kleuren verbleekt en de naden van het hout openge sprongen waarom het ter restauratie naar Amsterdam werd opgezonden. Geheel hersteld op het vernissen na is het dezer dagen weêr in burgemeesterskamer opgehangen. Het bijbelsch tafreel maakt nu in al zijn rijkheid van tinten en kleuren een goeden indruk. Den 20 viel een gedeelte van het bovengewel! van den grafkelder der Heeren van Schagen in de kerkruïne naar beneden. Ook de zijmuren des kelders vertoonen scheuren en dreigenals ze niet flink gesteund worden, in te zakken. Het kerkbestuur zal nu zeker de familie d'Oul- tremont moeten raadplegen over het herstellen of ver wijderen van don kelder. Hoorn. In de vergadering van den 15 van de Kamer van Koophandel werd onder meer verslag uitge bracht van wat de commissie gedaan heeft ter erbeteriug van de verkeerswegen te water van en naar Hoorn, waar onder in de eerste plaats dient genoemd te worden de vaart van uit Hoorn langs de Hulk tot Avenhorn, waar door bet bouwen eener schutsluis de verbinding met het verder verkeer te water kan verkregen worden. De commissie heeft zich gewend tot bet Ambacht der Wes- ter-Kogge en aan het bestuur daarvan een viertal vragen omtrent het nut en de mogelijkheid van eu de bezwaren tegen eenen waterweg met het buiten-scheepvaart-kanaal, door een kanaal van Hoorn naar Avenhornter be antwoording gezonden waarop echter nog geen antwoord was ingekomen. Helder. Door de werklieden van 's Rijkswerf alhier is eene vereeniging opgerichtwier doel zal zijn de weduwen en verdere betrekkingen van overleden kameraden financieel te steunen. Reeds traden ongeveer 500 leden toe. Het bestuur bestaat uit de heeren VV. M. van Zweden, C. A. Dekkers en M. Moerens. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer S. W. Stooker. is den 18 in allen eenvoud ter aarde besteld De droeve plechtigheid werd o. a. bijgewoond door de putaties van de Kamer van koophandel en fabrieken van het bestuur en deschippers der Visscherijmaatschappij »Helder" en van de Vrijmetselaarsloge W.\ F.-. K.\ Aan het graf werd niet gesproken. Texel. Bij het stormachtige weer van den 16, des morgens kwam het zeewater alhier alweer op de kade. Ofschoon daardoor geen gevaar veroorzaakt werd, mag 't toeh opmerkelijk heeten dat het zeewater naar 't schijnt aan de binnenkust van 't eiland veel sneller stijgt dan ongeveer 20 a 25 jaren geleden. Gelukkig wijdt het dijksbestuur van Texel aan dit feit zijn aan dacht eu verbetert van jaar tot jaar de zeeweringen. Ds. van Schaick pred. te Den Burgis beroepen bij de ned. herv. gemeente te Oosterend. Volendain. Naar wij vernemen is door eenigo visschers te dezer plaatse een verzoek iugediend bij den minister van marine, om een licht-boei te plaatsen in de ïTerschellingergronden". Tot hiertoe hadden de schippers jaarlijks de belangrijke kosten van aankoop van een vuurschip zelf te dragendoch de ongunstige tijden maken dit voor hen wel wal bezwaarlijk.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2