Stadsberichten. Ingezonden stukken. Kantongerecht te Alkmaar. 3SOste Staatsloterij. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE 8 tand. Arrondisseinents-Rechtbank te Alkmaar. D. D. gev. C. Ns. 3034, 3989, 11797 en 18196 f 1000; ns. 3628, 8908, 10494, 13518, 14811, 19307 en 19834 f 400; ns. 3604, 3738, 6697, 14704, 17455, 19879 en 20742 f 200 ns. 2679, 3711, 5535, 5731, 7651, 7707, 11243, 17028, 17717, 18774, 19520 en 20623 f 100. Zuldscharwoode. De bevolking bestond op 31 December 1894 nit 727 m. en 739 vr., totaal 146<>. In 1895 werden geboren 22 m. en 21 vr.ingekomen zijn 44 m. en 60 vr.overleden zijn 22 m. en 10 vr.ver trokken 39 m. en 60 vr., zoodat op 31 Dec. 1895 de bevolking bestond nit 732 m. en 750 vr., totaal 1482. Levenloos aangegeven werden 2 m. en 2 vr. Het aantal huwelijken bedroeg 12. Houda. Alhier is eene vergadering gehouden, uit geschreven door de Kleörmakersvereeniging «Onder ling Hulpbetoo n," tot oprichting van een Alge- meenen Nederlandschen Kleërmakersbond, hoofdzakelijk ten doel hebbende vakbroeders te steunen. Er waren afgevaardigden uit Rotterdam, Woerden, Goor, Hoorn, Moordrecht en Heekendorp. De Bond zal ook den strijd aanbinden tegen het zich steeds uitbreidende »confectie- wezen." Op den 2den Paaschdag zal een concept-reglement worden behandeld. Utrecht. Er heeft eene vergadering plaats gehad van bakkers, naar aanleiding van de verlaging van de broodprijzen door de Maatschappij »De Korenschoof. Naar het U. D. verneemt, is omtrent den prijs geen gemeenschappelijk besluit genomen, maar zonden velen niet voornemens zijn het voorbeeld van »De Korenschoof te volgen. Besloten moet zijn, om in een schrijven aan de bakkers in Nederland het gevoelen der vergadering over den maatregel van De Korenschoof" mede te deelen. Purmerend. De telephoonlijn van de Noord- hollandsche tramweg Amsterdam—Purmerend—Alkmaar, welke langen tijd, tot ongerief van het reizend publiek, op aansluiting door de bebouwde kom dezer gemeente wachtte, is thans gereed. Het laat zich verwachten, dat de directie die lijn zal weten dienstbaar te maken aan oen tijdiger aankomst en vertrek van haar vervoermiddel. Maar al te veel heeft men hierover te klagen gehad. In hare zitting van den 18 heeft de Eerste kamer het wetsvoorstel-Hartogli tot wijziging van het wetb. van Burgerlijke Rechtsvordering met 24 tegen 13 stemmen aangenomen. Mllometerboelijes. Het is nn zes weken geleden dat de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de kilometerboekjes heeft ingevoerd en reeds zijn er voor f 127.000 van die boekjes verkocht. Kfcne bclooning. H. M. de Koningin-Regentes heeft den seinwachter Fakkeldy, die voor eenigen tijd te Dniveudrecht het kind van den blokwachter met levensgevaar redde toen een sneltrein in aantocht was, waarbij hij zelf door den trein werd geraakt een prachtige zilveren medaille met ge tnigschrift geschonken. Suikeraccijns. Het wetsontwerp betreffende den Suikeraccijns en bevattende algeheele herziening der bestaande wet, zal heden of morgen de Tweede Kamer bereiken. De bijeenroeping der Tweede Kamer wordt eerst 18 Februari verwacht in verband met de behandeling der Staatsbegrooting door de Eerste Kamer. De conversie. De uitslag van do conversie der pCt. Staats- scnuld is nu bekend gemaakt. Van de 375 millioen aan inschrijvingen op het Grootboek en schuldbekentenissen is voor niet meer dan van ongeveer f 3.600.000 aflossing gevraagd, voor bet grootste gedeelte uit het buitenland. Dit hangt vermoedelijk te zamen met de hooge zegelbe lasting, welke ook bij inwisseling tegen nieuwe stukken in vele landen wordt geheven. De conversie is dus schitterend gelukt. Voor de V. t. B. v. D. geldt hetzelfde als voor elke andere philanthropische vereenigingzij tracht betreu renswaardige toestanden te verbeteren. Liefdadigheids- vereenigingen verlichten de nooden der menschheid de eerste wil met alle kracht mishandelingen van gevoelende wezens tegengaan. Haar taak is aan te toonen, dat dit laatste den mensch onwaardig, laf, in strijd met het be ginsel der humaniteit is en een verderfelijken invloed uitoefent op de karaktervorming der jeugd. Voorzeker waar straf verdiend wordt, strafmaar pijnig geen dieren, die willen, maar van uitputting of honger vaak niet kunnen arbeiden. En neemt zij die taak ter hand Ja, de laatste ver gaderingen onzer Provinciale Staten kunnen daarvan getuigen adressen en geschriften verspreiden hare prin cipes bij onden en jongen. Wie geroepen zijn of zich geroepen achten, mishande lingen, op welk gebied ook, tegen te gaan, kounen op onze waardeering rekenen. Dit kost geld, al behoeven wij geen groote sommen. Propaganda maken voor een zaak, die ten onrechte zoo dikwijls bespot en verdacht ge maakt wordt, kost geld. Daarenboven willen wij zoo gaarne hen beloonen, die, hoewel met weinig middelen gezegend, bewijzen, hoezeer zij weten, dat de arbeider zijn loon waard is. Nog meer dan geld echter vermag de zedelijke steun, dien men ons geeft, door als lid tot de vereeniging toe te treden. Slechts dan kunnen de regeeringslichamen van rijkprovincie en gemeenten overtuigd worden, dat betere, wettelijke regelingen tegen dierenmishandeling noodig zijn, wanneer velen erkennen »Een toestand, die in de meeste rijken van Europa niet mag bestaan, is ook in ons land onhoudbaar." Ik weet, dat velen meenen, dat het beginsel, hetwelk de vereeni ging tot b. v. d. voorstaat, kwaad doet aan de zaak der armenverzorging of anders overdreven sentimentaliteit is. Is het dan onmogelijk den druk der armen te ver lichten en tevens mishandeling van dieren tegen te gaan Kan men dan gelooven, dat juist bij dierenvrienden hart en beurs gesloten moeten zijn, waar het er op aankomt, de armoede te bestrijden Ligt aan beide handelingen niet hetzelfde principe ten grondslag En wie ons van sentimentaliteit jpeschuldigt, leze met aandacht Gorters »Leekensermoen". Wellicht komt bij tot andere gedachten. Velen kunnen ons helpen en doen dit niet. Mochten deze regelen opwekken tot ondersteuning van de zaak die wij voorstaan. Dan zal gelukkig eenmaal de tijd komen, dat de V. t. b. v. d. geen reden van bestaan heeft. G. J. REIZIGER. meer Tentoonstelling van decoratieve kunst. Op het Museum van kunstnijverheid te Haarlem is thans eene tentoonstelling van decoratieve kunst en van teekeningen ontwerpen en modellen van op de ambachtsnijverheid toegepaste kunst geopend. De commissie van bovengenoemd museum heeft zich beijverd een aantal werken bijeen te brengen en werd daarin gesteund door de heeren Mengelberg, F. Poel en Stoltefns en Janssen, dour wie in hoofdzaak de religieuse kunst vertegenwoordigd werd, terwijl door de heeren Ber- lage, Sommer, Sluijterman, Franco de Amicis, Basel en Lau- weriks Wolf, Stuberen vele anderen, werken van de meest verschillende strekking op het gebied der kunstambachten werden ingezonden. Het valt niet te ontkennen dat, of schoon eene dergelijke tentoonstelling hier te lande voor het eerst gehouden wordt, zij toch als geslaagd kan wor den beschouwd. De commissie heeft het plan opgevat zoo mogelijk in het vervolg elk jaar een dergelijke ten toonstelling te orgauiseeron, zij hoopt daardoor het werk der artisten, die zich op dat gebied bewegen, naar waarde te doen schatten on tevens de belangstelling van het publiek voor eene artistieke richting op te wekken die ten onzent al te lang verwaarloosd werd. De tentoon stelling zal tot 1 Maart geopend blijven. Dierenbescherming. Een antwoord, en een opwekking. Waarvoor dient toch eigenlijk wel uw vereeniging tot bescherming van dieren, als zij de macht niet bezit, de ergerlijke tooneelen tegen te gaan, die ik voortdurend moet aanschouwen vroeg mij iemanddie dagelijks van uit zijn woning getuige is van de mishandelingen, die de trekhonden ondergaan. Die vraag getuigde van gevoel van barmhartigheid, maar sprak tevens van on nadenkendheid Zij deed mij leed. omdat ik ze zoo dik wijls heb moeten hooren en beantwoorden. Dit laatste wil ik hier ook doen mocht bet menigeen opwekken de vereeniging in haar streven te steunen. 't Is waar, dat de vereeniging tot bescherming of, zoo men wil, tegen mishandeling van dieren, evenmin als rechter kan optreden als ieder, die buiten haar staat en de bevoegdheid daartoe niet bezit, 't Is waar, dat de leden niet gemakkelijker als aanklager kunnen optreden dan zijdie haar niet steunen. Maar het is ovenzeer waar, dat, wanneer velen zich aaneensluiten, om goede begin selen te doen zegevieren, reeds door die samenwerkiug een groote stap voorwaarts gedaan wordt. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 unr, als volgt: den 19 769.8, den 20 774.2, den 21 775.3. De Bergcrweg. Overeenkomstig het besluit van den gemeenteraad van Bergen om langs den open wegdie deze gemeente met Alkmaar verbinutboomen te plantenis men sinds eenigen tijd met het eerste gedeelte tot aan de Veerebrug daarmede bezig. Reeds is de weg over dat gedeelte op verschillende plaatsen door aankoop van aangrenzend land en vergraving van de sloot belangrijk verbreed. Eeuige rijen krachtige wilgepooten snel uit den grond schietend, naar te verwachten is, beloven de boompjes ge leverd door den heer C. Smit Cz., te beschutten voor de snerpende zeewinden die aan het geboomte in onze omgeving zooveel schade doen. Alles is verder van den weg afgescheiden door stevig draad aan ferme palen vastgehecht, zoodat van beschadiging, tenzij moedwillige, geen sprake behoeft te zijn. De bedoeling isbij het welslagen dezer poging, het werk langs den geheelen weg, in gedeelten voorttezetten, waarmede men rekent in drie jaren gereed te zijn. Als het plan gelukt, waaraan wij bij de oordeelkundige uitvoering niet twijfelen, dan zal in de toekomst menige wandelaar meer dan thans het geval iszeker zijne schreden richten naar dit liefelijk gelegen oord, dat tot de schoonste punten van ons land behoort. In de vergadering der Ontzet vereeniging, Maan dag, den 20, gehouden, werd tot voorzitter gekozen de heer A. Goede Dz., en als bestuurslid de heer mr. A. P. H. de Lange; terwijl in het bestuur herkozen werden de heeren J. C. Ohmstede en J. de Wit Dz. Uit de goedgekeurde rekening en verantwoording blijktdat er eeu batig saldo is van 31.49. Op de vergadering van Mei e.k. zullen plannen beraamd worden voor de feest viering van den a.s. 8 Octoberdag. Slechts algemeene steun kan de vereeniging tot een krachtig optreden in staat stellen. Men trede dus tot het lidmaatschap toe en helpe op die wijze mede, de herinnering bewaren aan den tijdtoen ons volk blijken gaf van alles veil te hebben voor zijn onafhankelijkheid en de vrijheid voor zich te begeeren, om naar eigen levensopvatting en volks aard het bestuur van zijn land te regelen. Wie der nazaten plukte daarvan de vruchten niet Voor hot lidmaatschap kan men zich aanmelden bij den secretaris der vereeniging, den heer mr. W. F. A. Verhoeff Blijkens achterstaande advertentie zal de Huls- houd- en Industrieschool op 20 Februari a.s. ge opend worden en kunnen leerlingen zich aanmelden aan het gebouw der school op Maandag, 27, en Woensdag, 29 Januari, des namiddags van 2—4 uur. Bij de op Dinsdag, den 21, gehouden verkiezing, ter voorziening in de vacature voor de provinciale staten dezer provincie, ontstaan door het overlijden van den heer mr. D. F. van Leeuwen, werden hier ter stede 717 biljetten ingeleverd. Van Heiloo 124, Limmen 82, Uitgeest 130, Akersloot 101 biljetten. In de week van 12 tot 18 Jan. zijn in het hadhuis van het Witte Hruis genomen 34 kuipbaden 69 regenbaden le kl. en 85 regenbaden 2e kl., te zamen 188 baden. Het bestuur der afdeeling Alkmaar der Holland- medegedeeld, dat weder kunnen worden ingezonden vier en driejarige ossen afgewisselde en niet-afgewisselde vette koeien, kalveren, drie-, twee- en eenjarige stieren, oudere melkkoeien, twinters en vaarzen, die allen na 1 Januari 1896 moeten gekalfd hebben, oonschapen met of zonder lammeren, texelsche- en buitenlandsche of ge kruiste rammen, beeren, zeugen met biggen en vette varkens. Aangiften tot inzending, ook voor voorwerpen ter opluistering, moeten geschieden tot en met zaterdag 21 Maart bij den secretaris voornoemd Voor de verloting kunnen 15000 loten worden uit gegeven, ad 50 cents per lot, waarvoor de ten overstaan van den notaris H. J. de Lange te Alkmaar bepaalde trekking zal geschieden op maandag 30 Maartdes voormiddags te 11 uur, in het lokaal Harmonie. Het vee en de voorwerpen voor de verloting zullen op de tentoonstelling worden aangekocht waarna het vee zal worden gestald bij den heer C. Kelderman aan het Heilige Land alhier die daartoe bij loting aange wezen werd. Wat de voorwerpen aangaatdeze kunnen op dinsdag 31 Maart, van tien tot één uur, aan de kleine zaal van het lokaal Harmonie worden afgehaald. De prijs der loten bij getallen is weder bepaald als volgt: 11 stuks ƒ5; 110 stuks 48.75; 230 stuks 110. ONDERTROUWD 16 Jan. Johannes Schoonhoven en Alida Wilhelmina Janneke Vetter. Gerardus Veen en Theodora Hulshof. GEBOREN 18 Jan. Adriana Johannad. van Pieter Brouwer en Grietje Olij. Jacobus Everardusz. van T .nciscus Maria Verberne en Klasina Zweekhoist. Johannesz. van Jacob Johannes Duits en Johanna Korff. OVERLEDEN 21 Jan. Antje van Lieshout, wed. Pieter Hazes, 79 j. Willem de Vries, 66 j. en 10 m. Schoort. Getrouwd: 15 Dec. J. Ridder en A. Beukers. G e b o ren: 10 Dec. Pieter, z. van Jb. de Winter en J. Rietveld. 12 Nicolaas, z. van J. Bijl en A. Kraakman. 27 Adrianus Johannes, z. van A. Dapper en M. Kampers. Overleden: 11 Dec. Pieter de Winter, 1 d. 13 G. Snip, echtgen. van L. Kabel, 68 j. 17 Johan Zwakman, 16 w. Zitting van 21 Januari 1896. J. A., Alkmaar, overtreding hondenbelasting, f5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. A.. S., J. B. Cz., L. P. Phz., C. Z. Gz., C. V., K. Z. Gz., A. G. Jz., K. G. Kz., J. V. Cz., J. G. Kz., K. Z. Wz., C. Z. Ez„ en K. B. Lz., allen te Egmond aan Zee, diefstal, allen 3 dagen gev. P. P. Lz. en T. Z., Egmond aan Zee, als boven, ieder 5 dagen gev. G. B., en P. B., Egmond aan Zee, als boven, ieder 14 dagen gev. G. B., Zijpe, poging tot diefstal, 3 dagen gev. K., Rijp, diefstal, 6 maanden gev. K., Helder, beleediging en mishandeling, 10 dagen 19 20 P., Helder, mishandeling, 1 we- k gev. P. v. d. M., Zijdewind, verduistering, 1 week gev. A. A., hvr. van Z., Midwond, diefstal, 3 weken gev. M. B., Hoorn, mishandeling, 14 dagen gev. sehe Maatschappij van Landbouw met ingang van 1 Januari 1.1. aangevuld dooï het optreden van de heeren C. de Geus, te Ursem en D. J. Govers, te Alk maar, en verder bestaande uit do heeren K. Olij Dz., Schermerhorn, mr. A. P. de Lange, H. Siebert Coster, secretaris-penningmeester, beiden alhier en jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo, koos uit zijn midden laatstgenoemde tot voorzitter. Omtrent de 16e AlkmaarBChe Paascbtentoon- stelling op vrijdag, 27 Maart 1896, kan verder worden Zitting van 17 Januari 1896. W. K., St. Pancras, dronkenschap en de openbare orde verstoren, f 5 boete of 3 dagen hecht. G. P. B. Sen., Uitgeest, overtreding arbeidswet, 2m. f 3 boete of 2 m. 1 dag hecht G. H., zonder bekende woonplaats, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. A. H., wed. I. de L., Alkmaar, art. 425 wetb. v. strafrecht, f 10 boete of 3 dagen hecht. J. Ed., Purmerend dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. Gr. Dz., J. de Gr. Szn., L. D. Kz., Egmond aan Zee art. 461 van het wetb. v. strafrecht, ieder f 1 boete of l dag hecht. Kl. Zw. Wz. en T. Zw. Wz. Egmond aan Zeewild bemachtigen 2m. gepleegd, ieder 2 m. f 5 boete of 2m. 2 dagen hecht J. de Gr. Kz., H. G. Az. en P. Gl. Tsz., Egmond aan Zee strooperijieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. 1). Pz. en Aid. D. Pz Egmond aan Zeezich met wildstrikken in het veld bevinden ieder f 5 boete of 3 dagen hecht. P. D. Gz., Egmond aan Zee, konijnendelven, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. B., Castricum jagen zonder acte en zonder vergun ning, 2m. f 3 boete of 2 m. 2 dagen hecht. N. F., Beverwijk, en M. R., Castricum, spoorwegwet overtreding, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. 5e klasse 9e lijst, 21 Jannari. Jan. Aangevoerd Paarden f ossen f 150 a 190 87 vette AlnMaar20 a 4 koeien en ossen f 150 a 190 87 vette kal veren f 35 a 120, per P. f 0,75 a t 0,95, 16 nuchtere dito f 10 a 20, 31 vette schapen f 16 a 22,50, 302 vette varkens, per P. f 0,27 a 0,36 24 magere dito 9 a 12, 1 bokken en geiten f 3 a 0.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3