No. 11. Acht en BTegentigste Jaargang 1896. Y R IJ I) A O 24 JANUARI. Zeemilitie. Hondenbelasting. Feuilleton. BH VB.QUW» Engeland en de Transvaal. Buitenland. Berlijnsche Roman, ALKMAfVRSCHE COURANT Deze Courant wordt Winsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonn- u^otsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80f i.nco door me geheele rijk 1, De 3 nummers O, ©6. Afzonderlijke numriio. HI'llBIi Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. leleivoanumner s 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene keunisdat ter gemeente-secre tarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lotrlingen dezer gemeentelichting 1896 om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen aan dezen dienst verbonden zijn vermeld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd» A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 18 Jan. 1896. L. VAN DER VEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden, ieder eigenaar, bezitter of booder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo de aangife onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Januari 1896. De waarn. Secretaris, L. VAN DER VEGT. VarhensslaKerij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van 17 Januari j.l. aan A. GROEN, alhier, ver gunning hebben verleend tot oprichting van eene varkens slagerij in het perceel aan het Klein Nienwland, wijk D, QO. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 23 Jan. 1896. L. VAN DER VEGT. De volgende personen geborenen van 1877, worden verzocht zich ten spoe digste ter gemeente'-secretarie (afdeellng Nationale Militie) aan te melden Hendricus Bakker, Pieter DorpemaJoseph Heinrich Eilers, Stephanas de Jongh, Jan de Leeuw, Johan Fre- derik Looijer, G. A. B. Micola van FQrstenrecht,Coinelis Natv, Jan Pater, Jb. Stammes en Gerard Tromp. naar het Hoogduitsch VAN 56) IMII, liiSDAl. Zij waran in de Hohenzollemstraat gekomen en ston den nu voor het huis van Loha-usen. »Het zou zeker het beste zijn zeide de geneesheer, terwijl hij Berwitz tot atscheid een hand gaf, »als die mooie mevrouw Hennern overgehaald kon worden om Berlijn voor eenigen tijd te verlaten. Hare tegenwoor digheid is hier volstrekt niet noodzakelijk en de zeer onaangename formaliteiten, die nog in acht moeten geno men worden, zullen haar zonder noodzaak verdriet doen." •Dat is zoo' hernam Berwitz die de hand van Lo- hausen nog in de zijue hield en krachtig schudde. »Dat heb ik ook al gedacht. Wij zullen zien.... wij zullen zien Welnn, slaap wel!" Goeden nacht!" Lohansen sloot de traliedenr van den kleinen tuin voor het huis, en Berwitz ging in het rijtuig, dat voor het huis was blijven stilstaan. Berwitz woonde, omdat de door hem gehuurde woning eerst met April kon be trokken worden sedert zijne terugkomst nit Petersburg nog altijd in het «Hotel Royal". Als naar gewoonte wachtte zijn bediende August heden ook op hem in den corridor. Berwitz zeide tot hem Morgenochtend zult gij op mijne schrijftafel een depêche vinden die zoo vroeg mogelijk verzonden moet worden. Hoe laat staat gij op •Zooals u beveeltom vijf uur of vroeger." Breng dan om vijf nar de depêche naar het hoofd- "elegraaf bureau." Merkwaardig is het te zien, hoezeer de publieke opide in Engeland (voor zoover die uit redevoeringen en dag bladen af te leiden is) in de laatste dagen ten gnnste van de Transvalers en Kroger gewijzigd is Was 't verleden week nog een zeldzaamheid een Engelschen staatsman te hooren (wij zonderen Chamberlain nit) door wien of een Eagelsche courant te lezen (behalve de Economist) waarin Jameson's gedrag niet verheerlijkt en op Kruger's daden niet gesmaald werd, thans is dat geheel anders. Na de eerste schok, door de geleden nederlaag teweeggebracht, voorbij is en de opgewondenheid, die daarvan bij ieder dapper volk dat zich zijner macht en kracht bewnst en gewoon is te zegepralen,'t natuurlijk gevolg is, langzamerhand begint te bedaren, ontwaakt 't gevoel voor recht en billijkheid bij 't beschaafde pu bliek begint menigeen te beseffenwat hij eerst niot besefte en schept menig ander moed om datgene lnide nit te spreken wat hij wel is waar van den aanvang af dacht, maar waarvan te zwijgen, toch voorzichtiger was. Hield onlangs minister Balfonr nog een rede, waarin hij de schald van het geboorde voor drie vierde op Kruger's schouders laaddethans zegt lord Loch (de gewezen gonvernenr der Kaapkolonie de voorganger van sir Hercules Robinson) aan een diner, dat bem dezer dagen aangeboden werd »het komt mij voor, dat de aanval op de Transvaal een daad van niet te rechtvaardigen aan randing was." Gladstone the grand old man zegt zijn opinie niet minder ongezouten »ik walg van do beleodiging die de Transvaal is aangedaan" zoo schrijft hij, »zelfs indien de Uitlanders de hoofdaan- leidiug waren, is dat nog geen reden om den vrede van Transvaal te verstoren door een gewapenden inval." Evenmin spaart het lerscbe Parlementslid Michael Davitt de nationale fijngevoeligheid, waar hij zijnen laudgeuooten waarschuwtniet te veel vertoon van café-chantaut- heldenmoed te makeu of met groote krijgstoerustingen te pralenwant met de Alabama-qnaestie liep men indertjjd ook zoo -hard van stapelmaar toen 't bleek cat Amerika zich daardoor niet bang liet maken, krab belde Engeland achteruiten de twist werd beslecht door arbitrage. Zoo zal o ook than3 wel gaan. Zóó spreken de staatslieden zóo schrijven ook de couranten. De Daily Chronicle en de Westminster-Gazette, die reeds dadelijk vrij onpartjjdig in hun oordeel warenspre ken thans met zeer veel lof over Kruger en toonen groote sympathie voor de Transvalers. In 't laatstge noemde blad vindt men zelfs een gedicht, waarin hulde gebracht wordt aan een jongen Boer, die te Krugersdorp sneuvelde, terwijl hij een gewonden Eugelschman nit zijn veldflesch liet drinken. Dat deze beide radicale bladen zich in dien geest uitlaten is echter nog niet zoo merkwaardig, als 't feit dat de Times (die zoo fel en bitter, zoo hoogst partijdig schreef, en zoo gedacht op den trom van Great Britain sloeg), thans een uitvoerig te legram van haren Kaapschen correspondent pnblicoert, waarin de Boeren even hard geprezen worden, als zij •Tot nw dienst." En ga nu maar gauw naar bedik heb uwe hnlp niet meer noodig Ik wensch u een goeden nacht, mijnheer Goeden nacht 1" Berwitz sehre.f uitvoerig aan zjju vriend, graaf Brnno Pagger Mabldoriïstation Wipplingeu. Hij las de drie zijden groot formaatdie hij volgeschreven had nog eeDS overdeed den brief dicht en adresseerde hem aan het hoofd-telegraaf bureaa. Daarop ging hij naar zijne slaapkamer en kleedde zich uit. Hij was doodmoe en had behoefte aan rnst. Nn eerst, nadat die moeilijke taak was afgedaan, ge voelde hij de nawerking van de vreeselijke uren die hy doorleefd had. Hij voelde zich geheel verslagen. Maar boe vermoeid hij ook washij kon er toch niet aan denkenom nn verkwikking te zoeken in den slaap. De vreeselijke tooneelen die hij in de korte tijdruimte van een enkelen avond aanschouwd hadstonden met kwellende duidelijkheid voor zijn geest. Hij kou de her innering aan het griezelig misvormde gezieht van den doode maar niet van zich afzetten. Hij zag het versteende gelaat van Engeme, toen zij tegen de deurpost leuude. Tevergeefs trachtte hij op alle mogelijke wijzen zich los te makeu van die gedachten. Dan weer dacht hij aan de gevolgendie het gewelddadig uiteinde van Hennern voor Eugenie en ook voor hem zelf zon hebben. Maar nu was het hem nog niet mogelijk, om te midden van het griezelig duistere heden zich in te denken in een vroolijker vooruitzicht van eene gelukkige toekomst op dit oogenblik nog niet. Zijne rustelooze gedachten keerden altijd weer terug naar die eene plaats die zij jnist wilden vermijden, en daar bleven zij dan ver wijlen. Altijd en altijd weer zag hij de dunne blauwe doek, die wei is waar het gezicht bedektemaar toch het profiel deed uitkomen, en daaronder den scheefgetrokken open mond en het vreeselijke oog. Hij had zijn licht nog niet lang uitgedaan en was nog geheel wakkertoen hij hoordedat de deur van vroeger door en in 't blad uitgekreten werden. En dat is nog niet alles, hare amende honorable eindigt met de woorden »Dan is nog bij de jongste gebeurtenissen gebleken hoe oprecht alle partijen wenschen dat de re- pnblikeinsche regeeringsvorm behouden blijve. Een of ficieel blad te Pretoria verklaart, dat 9/10 van de bevolking van Transvaal dit verlangt. Mijn inlichtingen geven mij aanleiding te gelooven dat zelfs meer dan negen en negentig honderdsten niet anders willen dan een republiek. WareD het slechts negen tienden, dan zonden te Johannesburg 10,000 menschen van tegenover gestelde meeniug moeten zijn. Ik geloof, dat het al moei lijk is er honderd te vinden." Dat klinkt heel anders, dan 't geschrijf van een week geleden Toch is deze verandering van toon en opinie zeer goed te verklaren. Thans komen nit Znid-Afrika, niet slechts de brieve», geschreven vlak vóór Jameson s tocht, waar uit duidelijk blijkt dat deze lang van te voren beraamd was, en de beweging onder de Uitlanders nitging alleen en uitsluitend van geldmannen te Johannesburg, die met deze speculatie een goeden slag hoopten te slaan maar ook de meer uitvoerige telegrafische berichten (die straks, door nog uitvoeriger brieven gevolgd zullen worden), zijn evenzoovele bewijzen tegen de, oorspronke lijk in Engeland verkondigde, bewering, dat Jameson te goeder trouw handelde en in een hinderlaag der Boeren zon zijn gevallen. Ook het gerucht, dat de Boeren in zooveel beter conditie waren, en over een veel aanzien lijker krijgsmacht beschikten, blijkt geheel onjuist. »De mannen", zegt de Times, »die tegenover Dr. Ja- meson stonden en van het eerste oogenblik zijn legertje hadden onueveu totdat een voldoende macht bijeen was om hen te weerstaan en die hem het voortrukken hebben belet, totdat hij ten laatste was genoodzaakt zich over te geven, hadden zelfs minder te eten en wellicht niet veel meer slaap gehad dan dr. Jameson's mannen." De offi- cieele telegrammen nit Transvaal bewijzen verder, dat de macht, die Jameson versloeg, ongeveer 400 koppen telde en dat er van een hinderlaag geen sprake kan zijn, daar de Boeren mot het geheele plan absolnat onbekend waren f Dat de Engelsche bladen met 't prijsgeven hunner oor spronkelijke opinie de suzereine rechten van Engeland nog niet loslaten, spreekt van zelf, en dat zij Jameson, den energieken man, aan wien de natie in Afrika veel verplicht is, met hun lof niet ook hun sympathie ont houden, is begrijpelijk. Laat ons echter onzerzijds billijk zijn en dankbaar erkennen, dat ook thans wederom blijkt, dat het Engelsche volk eerlijker, veel eerlijker is dan de Engelsche natie ilEiiOlll. De XXieume Siècle verzekert, dat aan den minister van spoorwegen weder voorstellen zijn gedaan omtrent den bouw van een tannel voor Antwerpen onder de Schelde. Door den tunnel zon een dnbbel spoor gelegd worden. zijne zitkamer van uit den gang werd open gedaan. Hij zag nn ook eene schemering van lichtdie door de reten drong. Op zijne teenen sloop August naar de schrijftafel en haalde de depêche. Dns was het al vijf nnr in den morgen En nog had hij geen oog dicht gedaan. Eindelijk eindelijk verdwenen de voorstellingen die Berwitz niet tot rust lieten komen de omtrekken wer den minder duidelijk en gingen over in iets vaags, en hij verzonk in een diepen slaap. Na eenige nren van doffe bewnsteloosheid werd hij met een plotselingen schrik wakker. Hij keek op zijn horloge. Het was ongeveer half negen. Hij belde en dadelijk daarop verscheen August. Zijn bediende deelde hem mee, dat de depêche bezorgd was. Gewoonlijk sprak Angnst nit eigen beweging met zijn hoer slechts over die dingen die onmiddellijk tot zijn dienst behoorden. Maar heden maakte hij eene uitzondering. Zijne Majesteit is van morgen vroeg heel zacht ont slapen", zeide de bedieodo. Wat?" riep Berwitz nit, die nn met een sprong uit bed was. »Weet gij dat wel zeker?" •Tot- uw dieust, mijnheer de raad van legatie, ik weet bet zeker. De zwarte vlaggen worden reeds overal uit gestoken. De openLare gebouwen worden met ronwvloers gedrapeerdMaar dat moet ook wel Onze goede oude keizer August was zoo aangedaandat hij den zin niet verder kon afmaken. Al kon die droevige tijding ook niemand meer onver wacht treffen nn de onvermijdelijkesedert lang ge vreesde slag gevallen waswas toch ieder er evenzeer door aangedaan. Berwitz kleedde zich veel vlngger dan gewoonlijk. Hij begaf zich dadelijk naar het ministerie van Bniten- landsche Zaken. Op het dak van het middelste gebonw van het paleis van den rijkskanselier waren werklieden bezig de groote vlag halfstoks nit testeken. Het regende nog altijd door, maar het was veel konder geworden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1