Nederland. DUITSCHE AND. Volgens de Frankf. Zeitung is verleden week in het Pruisische ministerie van binnen- landsche zaken opnieuw beraadslaagd over maatregelen tot afwering van het wereldmonopolie in petroleum. Er werden tal van deskundigen uit industrieele en handels kringen gehoord. Het plan bestaat, volgens het blad, om de binnenlandsche raffinaderijen te begunstigen door hooge invoerrechten. De »Alt,deutscher Verband'' een soort van Duitsche Patriotten-liga, heeft aan den rijkskanselier een verzoek schrift gericht, met den wensch dat Dnitschland voortaan zijn machtige hulp zal verleenen aan de Zuid-Afrikaansche Republiekin 't bijzonder wanneer deze ontbinding der Chartered Company en intrekking van artikel 4 der conventie van 1884 vraagt. ENGEEAND. De prins van Battenbergdie de expeditie naar Ashanti medemaakteen wiens vertrek om gezondheidsredenen naar Madeira wij in het vorig nummer meldden, is aan boord van het Engelsche oor logschip waarmede hij getransporteerd zou worden overleden. Ziin dood brengt aan 't Engelsche Hof diepe verslagenheid teweeg. De onlangs met Frankrijk gesloten overeenkomst bevat, behalve de bepalingen over de grensregeling te Siam ook nog enkele bepalingen over de handelsovereenkomst met Tunis en over de grensregeling ten westen van den Beneden-Niger. FRANKRIJK. Nog steeds houdt het terugroepen van den heer de Behainesedert 1882 gezant bij 't Vaticaan veler aandacht bezig en veler pennen in be roering. Het schijnt, dat de gezant met den Paus over zaken gesproken heeft, die Frankrijk's binnenlandsche politiek rakenwaarmede Leo XIII eigenlijk niets te maken heeft. Dat dit door de anti-clericale bladen in alle lengte en breedte uitgemeten wordt, laat zich denken. Een telegram van den heer Larocbe, Fransch resident op Madagascar, meldt dat de koningin 18 dezer de door Larocbe medegebrachte conventie heeft geteekend. De toestand op het eiland was rustig. De werkplaatsen van de kanonnengieter;} Hotchkiss te Parijseen oppervlakte van 50 meter lengte en 60 meter breedte beslaande zijn gisteren door brand ver woest. De schade wordt op een millioen francs geraamd. Persoonlijke ongelukken zijn er, voor zoover men weet, niet bij voorgekomen. ITAEIE. Nog steeds is 't lot van Makallen niet beslist, en weet men niet of de wanhopige verdediging door kolonel Galliano (te wanhopiger wegens gebrek aan water) voortduurt of niet. Het eenige wat zeker is is dat Baratieri niet tot ontzet is opgerukt. De laatste berichten melden, dat Menelik aan Galliano en dozijnen vrijen aftocht zon hebben vergund. TRANS VAAL. Dr. Jameson en zijne officieren zijn op de grens van Natal aan de Britsche autoriteiten uit geleverd en kwamen den 21 te Durban aan. Zij worden onmiddellijk onder escorte aan boord van het transport schip Victoria gebracht, waarmede zij de reis naar Enge land zullen maken. Statenverkiezing. Anna Faulowna. Door de Kiesvereeniging »A1- gemeen Belang", tevens afdeeling van de Centr. Liberale Kiesvereeniging werd in hare vergadering van den 18 tot bestuurslid der Centrale bij acclamatie herkozen de heer Waller en tot candidaat voor de Prov. Staten insgelijks de heer Waller. Tevens werd besloten de zusterafdeelingen hiervan kennis te geven met een aanbeveling en een protest tegen de leus protectie" bij de Statenverkiezing. In verband met deze verkiezing zal zoo mogelijk eene openbare vergadering worden gehouden met gelegenheid tot debat. Tot dijkgraaf van den polder Lagehoek ouder Hoog woud en Opmeer is benoemd de heer J. Reusenaar, en tot dijkgraaf in het hoogheemraadschap Watergraafsmeer de heer A. L. van Tienen. II De kamer van de raadsheeren was op dat uur nog ledig. Berwitz ontmoette nog geen enkelen collega. De rijkskanselier was in den nacht geroepen om in het paleis te komen en vertoefde daar nog steeds. Van de ambtenaren die in het centraalbureau den nachtdienst hadden waargenomen vernam hij de bijzonderheden van de treurige gebeurtenisdie in de wereldgeschiedenis zou worden opgeteekend. De keizer was bij zijn sterven nog even waardig ge bleven als hij zijn leven lang geweest was. Op het oogenblik dat hij zou scheiden van zijn machtigen aardschen werkkring, had hij volstrekt niet aan zichzelf gedacht De laatste gedachte van zijn helderen geest, de laatste klopping van zijn hart en zijn laatste adem tocht hadden het algemeen belang gegolden het rijk dat door zijne kracht geschapen en door zijn verstand bevestigd was geworden. Het kostte Berwitz moeitezich los te maken van hetgeen hem zoo hevig aandeed. Maar de vriend had ook plichten te vervullen, die niet verzuimd mochten wor den. Omstreeks tien uur kwam hij in de Margaretha- straat. De onde Weding en Eugenie zagen er vermoeid uit, alsof zij niet geslapen hadden. Het scheen wel. alsof zij niet naar bed geweest waren. »Eenige minuten geleden zeide Eugenie, »hebikdeze depêche ontvangen. Wilt gij die eens lezen?' Berwitz deed het papier open, dat zij hem gaf en las »Van onzen gemeenschappelijken vriend Berwitz heb ben wij alles vernomen, wat u getroffen heeft. Wij nemen er zeer veel deel in. Met vrienden, die sympathie voor u koesteren zult gij die treurige omstandigheden min der diep gevoelen. Wij verzoeken n vriendelijk en rekenen er bepaald op, dat gij met uw kind dadelijk bij ons zult komen. Neem den gemakkelijken namiddagtrein. Ik haal u heden avond te Wipplingon af. Geloof mij Uwe Regina." „Gij neemt die uitnoodiging toch aan?" zeide Berwitz, terwijl hij Eugenie de depêche teruggaf. Zij antwoordde niet dadelijk. (Slot volgt). Een stoom- steenfabriek. Te Loon op Zand neemt men voorbereidende maatregelen voor een 8toom-steenfabriek. Het plan is, jaarlijks minstens een millioen steenen te bakken, die de leem van een bunder gronds moet opleveren. Nieuwer-Amstel. Alhier zal eene groote room boterfabriek worden opgericht, die 20.000 kan room per dag zal kunnen verwerken. Formerend. Den 18 overleed de heer D. Schoen. Door het overlijden van genoemden heer heeft de gemeente een goed ingezetene verloren. Veel van zijn tijd wijdde hij aan de belangen der gemeente. Officiëele zoowel als niet-officiëele besturen van vereenigingen of inrichtingen betreuren dan ook zijn heengaan. Lange jaren was hij o. a. lid van deD gemeenteraad, voorzitter van »Floralia", van de werkmansvereeniging Vooruit", en van de harddraverij-commissieregent van het gast en weeshuiscommissaris van de veemarkten en lid van de provinciale vereeniging tot veekeuringterwijl hij bovendien opi landbouwgebied voor velen een vraagbaak was. Wedstrijd harmonie- en fanfarekorpsen. Den 19 werd alhier eene vergadering gehouden van muziek-directeuren van den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noordholland. Tot leden der jury voor den in Juli te Beverwijk te honden wedstrijd werden benoemd de heeren Richard Hol, te UtrechtG. Mann, te Leiden H. Vollmar, te 's Gravenhage G. K. G. van Aken te Amersfoort en Jos. Kessels te Brussel. Hierna werden de verplichte nummers voor den wedstrijd vast gesteld. Den 21 werden bij het Purmerender veefonds verze kerd 73 voor de slachtbank bestemde runderen terwijl gedurende de week van den 14 tot den 20 een koe aan het abattoir te Amsterdam moest worden ingezouten. Het gezouten vleesch van een onlangs afgekeurd rund bracht bij openbaren verkoop alhier omstreeks f 90 op. Oplichterij 1 Dezer dagen werden enkele ingezetenen alhier be zocht door een netgekleed heernaar omstandigheden duitsch of hollandsch sprekende. Door zijne beschaafde manieren wist hij zich gemakkelijk toegang te verschaften, terwijl hij zich nu eens een bekende toonde op muzikaal en dan weder op letterkundig gebied. Bij het slot van zijn discours vertoonde hij gewoonlijk een fleschje, in houdende een vocht, waarmede men banden van boeken, piano's meubelen enz. een ongemeen nieuwe glans kon geven. Door zijne uitnemend slagende proeven verlokt, kochten enkelen een of meer van die fleschjes voor f 1,50 per stuk terwijl men later tot de ervaring kwam dat de fleschjes nietswaardigo, met naphta of petroleum ver mengde vochten inhielden. Het bovenstaande zij eene waarschuwing voor anderen. De afdeeling Purmerend der Noordhollandsche vereeni ging »Het Witte Kruis" hoopt door het bon wen van een bad- en zweminrichting aan het Noordhollandsch Kanaal in de onmiddellijke nabijheid van de kom dezer gemeente in een lang alhier gevoelde behoefte te voorzien. Bij de daarvoor den 28 gehouden aanbesteding kwamen 10 inschrijvingsbiljetten in, waaronder een van den heer C. van 't Huilenaar te Alkmaar, voor f 3170, terwijl het laagst werd. ingeschreven door den heer M. Worp alhier voor f 2984. Binnen 8 dagen zal over de gunning worden beslist. Naar wij vernemen zijn de 5000 loten van de aan de aanstaande Paasebtentoonstelling alhier verbonden loterij reeds allen verkocht. Zij worden nl. door een drietal ingezetenen overgenomen, die ze nu van de hand zullen zetten. Ilp. In tegenwoordigheid van de heeren districts- en arrondissementsschoolopziener vierde de heer J. J. Lankester zijn 25jarig jubileum als hoofd der school. Vele ongekunstelde bewijzen van belangstelling waaronder fraaie geschenken, mocht de jubilaris ontvangen. Terwijl het geheele dorp kwistig was versierd, brachten school feest der kinderen, optocht door het dorp, fanfaremuziek, voorstelling van do rederijkerskamer enz. de ingezetenen in recht feestelijke stemming. Texel. In de vergadering van den Texelschen schippers- en visschers-bond is besloten zich eerlang tot de regeering te wenden met het verzoek om titel VII, artt. 445462 Wetb. van Kooph., in dien geest aan te vullen dat het bedrag van bergloon voor op zee opge- vischte voorwerpen nauwkeurig bepaald wordt. Dit zou zeer in het belang zijn der arme visschersdie vaak met groot gevaar goederen opvisschen en dan een karig berg loon ontvangen. Xijpe. Het gemeentebestuur zal den 25 aanbeste den de levering van schoolbehoeften voor de 5 openbare lagere scholen aldaar. Bestekken zijn a f 0,25 verkrijg baar bij den secretaris. Grootebroek. Den 17 hield de warmoeziersver- eeniging »De Tuinbouw" harejaarlijksche algemeene ver gadering in de kolfbaan van den heer J. Boon alhier. De zaal was stampvol met leden en belangstellenden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek niet alleen de levensvatbaarheid der vereeniging, maar tevens dat zij in den korten tijd van haar bestaan op zoer gunstige uitkomsten mag wijzen. Het ledental klom in het afgeloopen jaar van 272 tot 331. Aan den afslag werden aangevoerd 2633000 st. b oem- kool, 461370 stuks kool, 69901 halve HL. aardappelen, 6720 halve HL. uien 517J/2 halve HL. vruchten en 1420700 stuks boonen. Slnitkool en uien werden ook buiten afslag in flinke partijen aangevoerd. Door ver scherping van de reglementsbepalingen zal dit in het ver volg niet meer plaats hebben en moeten alle verzendingen per spoor eerst door den afslag gaan. In het geheel werd in '95 omgezet voor 211942 gulden, dus ruim 2000u gulden meer dan in '94. Aan marktgelden is geïnd f 2732,67 en aan contri butie f 179. Door den gunstigen toestand der kas in staat gesteld, besloot het bestuur 30% der betaalde marktgelden aan de leden terug te betalen. Het saldo bleef bovendien f 200.08. Voor den verkoop van uien en aardappelen is de be paling gemaakt, dat deze produkten in het vervolg bij het gewicht zullen verkocht worden. Voor uien is het gewicht vastgesteld op 30 KG. en voor aardappelen op 35% KG. per HL. Het salaris van den marktmeester is verhoogd met 10 percent en dus gebracht op percent van het verhan delde kapitaal. Bij de verkiezing voor een nieuw bestuur werden alle oude leden met groote meerderheid, n.l. 114 van de 154 uitgebrachte stemmen, herkozen, zoodat dit blijft bestaan uit de heeren S. Broersen te Lutjebroek, Voorzitter, J. Reus te Lutjebroek, Commissaris en K. Kooiman te Bo- venkarspel, Commissaris. Helft. Herhaaldelijk komen hier wanordelijkheden voor tusschen de schuitenjagers en de bemanning der sleepbootjes, die zij vermeenen dat hen benadeelen in hun dagelijksch brood. Den 20 waren de aanvallen van dien aard, dat de rijksveldwacht gewapend moest optreden en eenige schoten moest lossen uit de karabijn. Oud-Beierland. De zuivelfabriek zal wegens ongunstige resultaten opgeheven worden. Aan het per soneel is reeds ontslag aangezegd. Selielllngwoude. Benoemd tot hoofdingeland van Waterland en tot lid en voorzitter van de banne Schellingwoude de heer D. Peen. Winterswijk. Alhier is overleden de heer J. Wil link lid der Prov. Staten van Gelderland oud-lid der Tweede Kamer en ontwerper van den Noordoosterspoorweg. Zwijndrecht. In den stal van den landbouwer J. Groeneveld zijn zes gevallen van mond- en klauwzeer gecoDstataprd. De dieren zijn afgemaakt. In verschillende bladen wordt medegedeeld dat A. van Emmenes van Arnhem, die op nieuw 11 maanden gevangenisstraf moest ondergaan, het land heeft verlaten, echter niet in gezelschap van vrouw en kinderen maar van een jonge dame uit deftigen stand. Het blad »de Voorwaarts", door hem uitgegeven was reeds in de laatste weken niet verschenen omdat v. E. de arme drukkersgezellen partij gen ooten uit den Haag niet meer betaalde. Veehandel In Friesland. Of het in den zachten winter 3it of niet de boeren beweren nu en dan van wel maar de aanvoer van vee op de markten is thans zoo groot als in den herfst. Sedert eenige weken wordt de aanvoer grooter en de vraag minder. De buitenlandsche kooplieden komen niet meer in zoo grooten getaleen de prijzen van het rundvee vooralzijn dan ook lager dan voor een week of vier. Vooral van het kalfvee zijn de prijzen aanmer kelijk lager; voor le kwaliteit maakt dit een verschil van f 2,en meer per stuk. Een aantal boeren, die zelf met hun vee markten konden niet meer maken dan wat hun door veehandelaars op stal geboden was. Daalden de rundveeprjjzen die van de vette varkens en biggen, hoewel nog laag, gemiddeld 15 ets. per pond, bleven stationnair. Het dichte water was oorzaak van minder grooten aanvoer en dit vormde een tegen wicht voor de absentie van buitenlandsche koopers van dit soort vee. In de schapen was de handel wel zoo vlugde vraag was grooter, terwijl de aanvoer niet zoo groot was als in de vorige weken. Ook kwamen de prijzen van de En gelsche vleeschmarkten iets beter af voor le soorten dit heeft natuurlijk dadelijk invloed. Vette kalveren zijn wel zoo prijzig; de handel daarin is echter niet bijzonder druk daar er niet zoo groote afname naar Holland is als voor eenigen tijd. Akersloot. De bevolking bestond op 31 Dec '94 uit 816 m. en 786 vr., te zaaien 1602. Er werden ge boren 28 m. en 23 vr., ingekomen 105, overleden 20 vertrokken uit de gemeente 131 personen zoodat de be volking op 31 Dec. 1895 bestond uit 817 m. en 790 vr., de bevolking vermeerderde met 5 personen. Het getal huwelijken bedroeg 12. Broek in Waterland. De heer A. de Oude, arts alhier is benoemd tot geneesheer te Rilland Bath (Zeeland.) Aan de leden der Staten in dit gewest is door het be stuur van het hoogheemraadschap Waterland eene brochure gezonden, houdende beschrijving van het gevaarlijke Keijn- selmeer onder Ransdorp. Het bestuur van Waterland wil het meer droog maken en vraagt daartoe alsnu subsidie van de Staten. Schagen. Aan de margarine-fabriek is benoemd tot chef der afdeeling »be>-eiding van natnui boter" de heer P. A. A. Bruinsmavroeger werkzaam aan de stoomzuivelfabriek te Zurich (Fr.) In dezen zachten winter laat de veehouder J. Gerritsma te 't Meer (Fr.) dagelijks het jonge rundvee van den stal in de weide. Het bevalt de dieren goed al is het ook Januari. Gewoonlijk worden zij te 11 uren in het land gelaten en te 3 uur weêr gestald. Zorgvuldig wordt er op gelet, dat geen dier op den grond gaat liggen. Twisk. Den 20 keerde de bakker K. Z. op zijn hondenkar van hier naar zijne woonplaats Medembiik terug en reed langs den Zeedijk, toen hij plotseling van achteren aangegrepen werd. Er volgde eene worsteling waarbij aanvaller en aangevallene beurtelings onderlagen. Ten laatste kreeg de bakker een slag in het aangezicht, die hem w e 1 deed duizelen maar hem tevens zóó in woede deed ontsteken, dat hij zijn aanvaller afsloeg en daarop naar hier de wijk nam. Toen hij, vergezeld van zijn zwager en zijn hond, langs denzelfden weg naar Medembiik ging was er van den aanvaller geen spoor meer te ontdekken. Uitgeest. De bevolking bestond op 31 Dec. '94 uit 1332 m. en 1341 vr., te zamen 2673 personen. Er werden geboren 41 m. en 41 vr., ingekomen zijn 275 overleden 54, vertrokken uit de gemeente 203 personen zoodat de bevolking op 31 Dec. 1895 bestond uit 1401 m. en 1372 vr.. te zamen 2773 personen. De bevolking vermeerderde alzoo met 100 personen. Het getal huwe lijken bedroeg 18. Zeemanshuis te Amsterdam. Blijkens het jaarrapport van de Zeevaartschool, ge vestigd in het Zeemanshuis, werd in het afgeloopen jaar de tweejarige cursus bezocht door 30 leerlingen, waarvan één eervol ontslag vroegwegens gezondheids-redenen. Van de stuurliedenklassen slaagden 43 van de 51 geëxa- mineerden aldns 80 pet., hetgeen het gemiddelde per centage der gediplomeerden met 20 pet. overtrof. Van die 43 diploma's behoorden er 24 tut derden stuurman, 9 tot. tweeden en 3 tot eersten bovendien 7 voor het examen B (2den en 3den stuurman.) Velen der geëxami- neerden verkregen tevens aanteekening voor Engelech Fransch en Duitsch.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2