StadsbericMeii. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Amsterdam. Prof. dr. P. K. Pel is voor den loopenden cnrsus benoemd tot voorzitter van de faculteit der geneeskunde ter vervanging van wijlen prof. G. H. van der Meg Jr. Heemskerk. Men hoort hier vele klachten over losloopende honden, die 's nachts de schapen verscheuren. In den afgeloopen week zijn in één nacht van drie ver schillende eigenaars weer vijf schapen verscheurd, waar schijnlijk door honden van tuinders onder Wijk-aan-Zee en Duin. Hoofddorp. Voor de paardenmonstering te Haar lemmermeer van l1/»- en 2l/a-jarige paarden waren aan gevoerd 12 stuks. Voor het buitenland werden aangekocht 4 paarden waarvan de prijzen wisselden tusschen f 145 en 205. Oudorp. Bij den heer G. Bos Wz burgemeester dezer gemeente, is onder leiding van den heer M. A. Erkamp te Alkmaareen put geboord tot verkrijging van lichtgas hetwelk een zeer guustigen uitslag heeft gehaddaar de put eene voldoende hoeveelhoid helder brandend gas oplevert. Te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt eene volksbeweging op touw te zetten tot wederinvoering van de doodstraf. Zij wil voor dat doel een adres, gericht aan de Tweede Kamer, ter teekening aanbieden. Prijsbepaling van beetwortelen. Nadat door de landbouwers, vooral in Noordbrabant en Zeeland, waar de meeste suikerbieten verbouwd worden, reeds herhaaldelijk was aangedrongen om den prijs dezer wortelen te bepalen naar den rijkdom aan suiker en niet naar het gewicht alleen is voor 't eerst op eenigszins uitgebreide schaal een proef daarmede genomen in de thans afgeloopen campagne. Zij mag als welgeslaagd wor den beschouwd in de fabriek van den heer Vlekke onder Gastelwas door de landbouwers zelf een scheikundige aangesteld om de monsters te onderzoeken en de uitslag heeft aan allen voldaan. Van ontevredenheid of moeielijkheden, die zich zouden voordoen en waarop door de fabrikanten als een schrik beeld zoo gedurig werd gewezen, heeft niemand iets ver nomen, zoodat het geen twijfel lijdt of vele nieuwe con tracten voor de levering van beetwortelen, die dezer dageu gesloten worden zullen volgens de bepalingen van het vorige jaar worden vastgesteld. Aan dezelfde fabriek was bovendien met de leveranciers overeengekomen dat de prijs voor de beetwortelen zou stijgen of dalen naar gelang van het verschil in markt prijs der suiker op het oogenblik van het aangaan van het contract en het tijdstip van levering der beetwortelen. Bij de aanmerkelijke stijging die deze prijs bet vorige jaar in dat tijdsverloop heeft ondergaan, is ook deze be paling den landbouwers, die op deze wijze hadden gecon tracteerd, zeer ten goede gekomen. liandkolonle Keger des Heils. Tot nu toe is voor bovengenoemd doel bijeengebracht de som van f 23,000. Vóór het begin van Maart is er nog dringend noodig 7000. Giften zijn dus nog steeds welkom. Vakblad voor hoefsmeden. Het 1ste nummer van een nieuw vakblad De hoef smid,redacteur-uitgever de heer A. W. Heidema rijksveearts te Groningen, is verschenen. Reeds sedert geruimen tijd vooral nu het aantal ge diplomeerde hoefsmeden jaarlijks toeneemt, bleek de uit gave van een vakblad voor hoefsmeden wenscholijk. Ver schillende bekwame deskundigen op veeartsenijkundig ge bied verleenden reeds hnune vaste medewerkingzoodat het tijdschrift voor de hoefsmeden een uitstekende gids kan worden. Het Iste nummer bevat eene beschrijving van het hoef smidsvak in Nederland in den loop dezer eeuw door den heer J. B. H. Moubis, paardenarts der le kl. bij de rij- en hoefsmidsschool te Amersfoort, een artikel over winterbeslag door den heer J. L. G. Caijaux, paarden arts der le kl. bij het le reg. huzaren te Deventer en eene beschrijving van de leer van het hoefbeslag door den heer H. C. Schimmel, leeraar aan 's rijks veeartsenij school te Utrecht. Ken wonderdokter. In Amerika doet op het oogenblik een schoenmaker, Francis Schlatter genaamd veel van zich spreken die te Denver honderden bij honderden mcfet .genezen'' door den zieken de hand te reiken. Zijne .geneeskracht" strekt zich echter nog veel veider uit, daar hij zakdoeken zegent die voor patiënten mede naar huis genomen en dikwijls zeer ver weggezonden worden. Amerika&usche bladen vertellen in allen ernstdat b.v. een dier .ge zegende" zakdoeken een aan chronische catarrhe lijdenden knaap op het gelaat gelegd werd en deze onmiddellijk genezen was. Verder genas Schlatter ook een dooven man, door hem de hand te geven, en die daarna vertelde, dat hij bij de aanraking van Schlatter's hand .een elec- trischen stroom door zijn lichaam had voelen gaan." Schlatter neemt voor zijne kuren geen honorarium en geene geschenken aan. Hij verklaart, dat hij eene godde lijke zending heeft ontvangen om het lijden dezer aarde te heelen. Tweemaal had hij, tot deze zending .geroepen", tegengestreefd eerst de derde maal had hij zijn werk plaats verlaten en was hij blootshoofds en barrevoets de bergen ingegaan om 75 dagen te vasten Toen eerst was hij zijn genezingswerk begonnen. Schlatter is een groote sterke man zijne patiënten roemen echter zijn zachtheid. De post brengt hem dagelijks honderden brie ven en bet huis dat hij bewoont, wordt steeds door zieken en bloedverwanten van dezen belegerd. Vermiste bankbiljetten. Op 18 Januari j.l., des voormiddags tusschen 11 en 12 uur, is ontvreemd ten nadeele van of verloreu door een bouwondernemer te 's-Gravenhage op reis van Schie dam naar 's-Gravenhage, een linnen zak met wit koord, inhoudende een bedrag van t 5025, bestaande uit 3 bank biljetten van f 300, 5 van f 200, 3 van f 100, 20 van f 60, 25 van f 40 en 25 van f 25. De verliezer zat in een 3e klasse coupé van Schiedam naar 's-Gravenhago tusschen twee jonge mannen in, 23 a 24 jaren, beiden tamelijk lang en waarvan de een had een zwarien kne vel. Deze reizigers zijn doorgereden in de richting naar Leiden. De commissaris van politie in de 4e afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt onderzoek en bericht. Mond- en klauwzeer. Uit Nienwerbrug (bij Bodegraven) meldt men d.d. 21 Januari Vrijdagmiddag reeds werd door hot Rijks-Veeartsenij- kundig Staatstoezicht last gegeven, om ook het zich in de schuren bevindend vee op de met mond- en klauwzeer besmette hoeve van den veehouder D. Op t Land af te maken. In het geheel zijn na 63 runderen geslacht, en gisteren is een aanvang gemaakt met het slachten van een 200tal varkens. De koppen, pooten en het losse vet van de geslachte runderen zijn voor de consumptie on geschikt gemaakt en begraven, terwijl het overige vleesch van de niet aangetaste dieren gisteren bij vierden te Woerden publiek werd verkocht. De hofstede is door wachten afgezet tegen verdere uitbreiding van besmet ting; tijdens het slachten was waakzaamheid wol noodig, daar heel wat nieuwsgierig volk om de hofstede zwierf, waaronder er waren, die misschien wel begeerig waren naar een brok versch geslacht vleesch. Het vervoer van het vleesch naar Woerden geschiedde ook niet ongemerkt sommigen bestormden de wagens, of ze bij het beleg van Leiden oen tijdlang waren opgesloten geweest. Naar men verder verzekert, zijn de rundoren geschat op f 290 het stuk, en zal de eigenaar tusschen de J 20.000 en 25.000 aan schadevergoeding ontvangen. Russische populieren. Op de klompenmakerijen, een voorname tak van industrie', doet zich het gebrek aan populierenhout sterk gevoelen. De prijs van deze houtsoort is zóó gestegen dat fijnor houtsoorten voor minder prijs wordeD gekocht. De proef om populierenhout uit Rusland te laten komen voldeed boven verwachting. De kwaliteit van het hout is beter dan die van het inlandsche. Bij het aanpooten van hontboomen is het dus geraden op het boveustaande te letten. Melkverzending. In de Annales d'hygiène publique wordt de aan dacht gevestigd op de verzending van gepasteuriseerde melk in tonnen zooals die tegenwoordig in Zweden en Denemarken plaats heeft. In een centraalstation wordt de op de omringende hoeven opgekochte melk gepasteuriseerd bij 75° C. en daarna in bevroren staat gebracht bij 10° onder 0. De blokken bevroren melk worden in grenenhouten tonnen geplaatstvan ongeveer tweemaal den iuhoud van een melkblokde tusschenruimte wordt met gesteriliseerde melk aangevuld waarna de tonnen hermetisch worden gesloten. Daar zij geheel gevuld zijn en koel worden gehouden en bevroren melk zeer langzaam smelt, zijn de schokken en stooten bij het vervoer niet in staat om de melk te doen stremmen. Men kan aldus de molk 20 dagen goed houden en reeds wordt uit Zweden en Denemarken naar de aan grenzende rijken en naar Engeland melk op deze wijze uitgevoerd. Voor wielrijders. Als een zeer merkwaardige gebeurtenis kan worden medegedeelddat den heer J. Reindersdie aannemer werd van den bonw der Amsterdamsche wielerbaan is opgedragen een dergelijke baan in te richten te Cardiff. Zij zal in Amsterdam geheel worden gereed gemaakt en in het land der sport slechts iu elkander gezet behoeven te worden. Zooals men weet is deze baan er eene die »snel" is, niet glipt en niet schokt. Het opvouwbare militaire rijwiel, uitgevonden door den Franschen kapitein Gérard, dat zoozeer de aandacht trok in het Parijsche »Salon du Cycle" en met ingenomenheid door president Faure werd bezichtigd zal ook in ons land worden beproefd. De minister van oorlog heeft daartoe 2 regimenten infanterie aangewezen. Bij het regiment grenadiers en jagers zijn reeds twee eerste luitenants daarvoor aangewezen. Hel ontslaan van het Wedgewooii-aardewerh. Het zoo welbekende Wedgewood-aardewerk heeft zijn ontstaan te danken aan wat in het eerst een groote ramp voor den nitvindei* scheen te zijn. Josiah Wedge- wood, vóór ruim honderd jaar geleden in Staffordshire geboren, was de zoon van een pottenbakker. Hij bezocht tof zijn elfde jaar de school maar kreeg toen de pokken in zoo hevige mate, dat zrjne gezondheid geschokt werd en zijn rechterbeen zoo pijnlijk bleef, dat het later moest worden afgezet. Wedgewood kon nu als pottenbakker zijn brood niet meer verdienen, maar deze beproeving werd hem ten zegen want door studie en volharding wist hij de bakkerijen in Staffordshire tot fabrieken te maken, f^ie met de grieksche dresdener en egyptische voortbrengselen konden wedijveren. Op zijn graftombe staat dan ook met volle recht te lezen Hier rust J. Wedgewood, die de ruwe en eenvou dige voortbrengselen in kunststukken wist te veranderen en eene wereldberoemde vermaardheid heeft verkregen. He uitwendige rouw bij verschillende volkeren. Ieder volk heeftzooals algemeen bekend iszijn eigen rouwkleur. De europeaan rouwt met zwart de syriër met blauw of violetde egyptische rouw is don kergeelde ethiopische grijs, de japansche wit. Minder bekend zijn do redenen, die tot grondslag liggen aan deze zoo verschillende keuzen. De syriër heeft de hemelsblauwe rouwkleur tot aandenken aan de plaatswaar men de overledenen hoopt weder te zien. De egyptenaren zijn van oordeel dat hooggeel het einde des levens en van alle aardsche hoop en verwachting voorstelt omdat de bladeren geel worden als zij verwelken. In Ethiopië is do rouwkleur grijs, omdat de aarde grauw is, waartoe de dooden terugkeeren Het wit der japanners is het teeken van de zuiverheid van levenswandel des afgestor venen. Het vergaan van lichtleven en vreugde is het zinnebeeld van onzen rouw. „C r e s c e n d o." Een aangenamen avond verschafte ons de zangver- eeniging »Cre3cendo" door twee operetten op te voeren, waarvan de eerste («Prinsesje van M. Koster en H. L. A. Ludwig) meerendeels vroolijke zangrijke muziek bevat. Beide werkjes werden vlug afgespeeld; allen kenden hun rol. Tot de best geslaagde gedeelten van nummor één be hoorde voorzeker het spel van Humprecht, den pachter, Seppel, den hofknecht en niet te vergeten de voordracht van het vers door den clown Cesaraan het einde van het stuk dat werd goed gezegd. «Barones Clarence," voornamelijk «Cylie", bijgenaamd Prinsesje" en in het tweede nummer van het programma «Leonie" zongen goed; «Prinsesje" blonk uit. De zwakke zijde van dit werkje is, dat woord en toon niet altijd bij elkander passen met den tekst is nog al vreemd omgesprongen. Het tweede nummer «O, die mannen tekst en mu ziek van van Suchtelen kon ons niet boeien de tekst is anders niet onaardig. Het optreden van den korporaal gaf veel stof tot lachen. Wij willen gaarne aannemen dat de directeur zich veel moeite getroost heeft om de uitvoering zoo te kun- nen doen slagentoch zou het zeer wenschelijk zijn wanneer hij voornamelijk in de solo's niet zoo sterk de melodie medespeelde in sommige nummers was dit be paald hinderlijk. De barometerstand alhier was s morgens te 8 uur, als volgt: den 22 767.6, den 23 771.1. Men verzoekt ons medetedeelen, dat zondag, den 26, de dienst in de kerk der remon9lrant9Che gemeente zal vervuld worden door den heer A. M. A. Reijnders pred. te Woguum. Bulnwaterijs. De afdeeling Alkmaar 7an „het Hitte Rruts heeft hare bemoeiingen weder uitgebreid en voor hare leden een good werk verricht. Voor het jaar 1896 sloot zij met den heer G. W. van der \een alhier een con tract, waardoor de leden der afdeeling steeds kosteloos zuiver duinwaterijs kunnen verkrijgen wanneer dit op een bewijs door hunnen geneesheer afgegeven aange vraagd wordt. Onderlinge «laaverzekerlng. De «Onderlinge Alkmaarsche Glasassurantie-Maat schappij" hield maandag, den 20, iu het Café Central eene algemeene vergaderingonder voorzitterschap van don heer G. Bossert Rz. Er werd over het dienstjaar 1895 verslag uitgebracht door den directeur der Maat schappij, den heer K. Kuiper. Daaruit bleek, dat op 31 December 1894, in de afdeeling s p i e g e 1 g 1 a s het aantal verzekerden bedroeg 95, met een verzekerd bedrag van f 15206, hetgeen in den loop vaa 1895 vermeerderde met 18 verzekerden en ƒ2388. In de afdeeling dubbel dik glas was het aantal verzekerden op genoemdeu datum 74met een verzekerd bodrag van d07Ö dat vermeerderde met 15 verzekerden tot een cijfer van f 1149. Op 31 December 1895 beliep dus het totaal aantal verzekerden bij de Maatschappij 202met een verzekerd bedrag van 21813. Op laatstgenoemden datum bedroeg het kassaldo in de eerste afdeeling f 316,4o, dat in de tweede afdeeling f 96,94. Deze cijfers geven van een gestadigen vooruitgang blijk. Statenverkiezing. Bij de op dinsdag, den 21, in het hoofdkiesdistrict Alkmaar gehouden verkiezing voor eeu lid der provin ciale staten in de plaats van wijlen den heer mr. D. F. van Leeuwen, werden 1586 biljetten ingeleverd, waar van 13 van onwaarde, zoodat hot aantal geldige stemmen 1573 bedroeg. Daarvan waren uitgebracht op den heer jhr. mr. H. Gevers, burgemeester van Heemskerk 918, op den beer S. de Jongh, te Oterleek, 622, op den heer A. Goede Dz., te Alkmaar, 9 stemmen, terwijl 4 per sonen ieder 3, 2 ieder 2 stemmen en 8 ieder 1 stem bekwamen. Het aantal kiesgerechtigden in dit district voor de provinciale staten bedraagt 2756. Middel tegen motten. Tegen motten wordt een afdoend middel aangeraden bebladerde takken van den Rosmarijn; de niet zeer aangename reuk verjaagt de motten. In ons land kan de Rosmarijn goed over blijven en een paar heesters zijn voldoende om steeds voor raad te hebben. Wielrijders. Op zaterdag den 25 heeft iu het lokaal H a r- m o n i e des avonds te half acht uur, eene uitvoering plaats der Wielrijders-Vereeniging «Alkmaar", met mede werking van den kunstrijder Deumer Cramer, van Utrecht. Behalve dat de leden eenige nummers in zaalrijden zullen ten beste geven, prijkt het programma met een tooneel- stukje en eenige komische voordrachten. De avond wordt met een bal besloten. 21 Jan. Door den Notaris J. P. BACKX Wieringerwaard. Alkmaar. 1. Pakhuis en erf, Oudegracht, B 2098, 25 cent. Str. Jb. van Twisk f 350, 2. Huis en erf, NienwlandersingelF 612, 45 cent. Str. P. Langedijk 930, 3. Pakhuis, NienwlandersingelF 613, 11 cent Str. J. M. Visser 305, 4. Huis en erfNienwlandersingel, F 614, 44 cent. Str. C. Koopman 955, 5. Koffiehuis, bovenhuis en erf, Wildeman straat, B 2795, 57 cent. Str. B. A. v. Geenhnijsen 2135,— Huis en erf, Geesterhout, E 1129, 1 are 10 cent. Str. A. Peperkamp 815,— Huis en erf, Geesterhout, E 1130, 1 are 14 cent. Str. K. Kuiper 705, Woonhuis, erf en vrije steeg, Geest, A 2330 46 cent. Str. P. de Munk 880, 9. Woonhuis en erf, Geest, A 2329, 34 cent. Str. J. M. Visser 840, 10. Bouwterrein, nabij den Straatweg, E 1466, 2 aren 13 cent., met 1/12 in een steeg, 1474. Str. C. Smit 205, 11. Bouwterrein als voren, E 1402, 1 are 95 cent. Str. S. Spruit 220,— Afslag dinsdag, 28 Jan., des avonds ten 6 uur. 6. 8.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3