Buitenland. Stadsberichten. S T A N D. BURGERLIJKE van vroeger en het zal ook voor hen, die dit onderwijs hebben gevolgdvooral wanneer er velen zijnzeker moeite kosten, om een behoorlijk bestaan te vinden. Vakkennis geeft geen recht op hooge verdiensten. Hoe meer voorwerpen fabriekmatig vervaardigd worden, hoe minder wordt individneele handarbeid loonend. Dat dit feit en zijne gevolgen niet volkomen wordt ingezien, vindt zijn verklaring daarin, dat de opvattingen onzer vooronders onwillekeurig ons bijblijven. Is deze beschouwing juist, dan volgt daaruit voor hem, die met zijn verstand te rade gaat, dat de smade lijke wijze waarop over werkgevers, patroons en onder nemers gesproken wordt in openbare vergaderingen aller minst rechtmatig is, en dat zij die ondernemingen wisten tot stand te brengen en te besturen uit een sociaal oog punt veeleer onze hoogachting, dan onze minachting verdienen. Geen reden is er om aan te nemen, dat de tegenwoor dige wijze waarop de industrie wordt uitgeoefend blijvend zal zijn. Doch voor 't oogenblik laat zij zich evenmin wegredeneeren, als door middel van een tooverstaf door iets anders vervangen. Haar nadeelen te beperken en haar wasdom niet te beletten, ziedaar hetgeen ons te doen staat. BELGIE. Koning Leopold der Belgen heeft bepaald, dat uitsluitend het gerechtshof te Boma de bevoegdheid zal hebben Europeanen ter dood te veroordeelen. Door dit besluit wordt ook aan militaire krijgsraden de be voegdheid daartoe ontnomen. Majoor Lothaire heeft tegen het eind van December het. bevel ontvangen, waarbij hij naar Boma wordt terug geroepen, doch kan daar niet voor Maart aankomen. De verontrustende berichten omtrent den gezondheids toestand der Koningin zijn overdreven. DUITSCHAARD. In den R ij k s d a g deelde v. Stephan onlangs mede om aan te toonen hoe het ge bruik van de telegraaf onder het geheele volk doorgedron gen is dat van 33 millioen telegrammen, in het vorige jaar verzonden 56 percent op den kleinen burgerstand en den kleinhandel komen. De commissie uit den Rijksdag ter lezing van de mar- garinewetheeft verworpen een voorstelwaarbij aan bakkers, koffiehuis- en hotelhouders de verplichting werd opgelegd op een voor het publiek zichtbare plaats en wijze te vermelden of ze margarine gebruiken. Echter is aangenomen een voorstel waarbij wordt bepaald dat koffiehuis- en hotelhouders, die margarine gebruiken, dit op hun spijskaart moeten vermelden. De Reichsanzeiger meldt dat de Keizer prins Bismarck benoemde tot stemgerechtigd Ridder der Orde pour le Mérite voor Wetenschappen en Kunsten. Baron Von Hammerstein zal nog dezo week door de Italiaansche regeering aan de Duitsche justitie worden uitgeleverd. Hij wordt heden te Berlijn verwacht. In den Rijksdag gaf graaf van Limburg Stirum zijne tevredenheid te kennen over Duitschland's houding tegen over Engeland. ERttEAARD. De tijding van het onverwacht over lijden van prins Hendrik van Battenberg is overal met leedwezen vernomen want de prins was zeer populair. Voor de Koningin is het dubbel harddat het eenige slachtoffer dat de Ashactijnsche expeditie eischte, haar meest geliefde schoonzoon is. De afloop dier expeditie is meer dan bevredigend. Ko ning Prempeh onderwierp zich geheel aan 't Britsche gezag, maar zaldaar hij de oorlogsschatting niet be talen kan met zijne familie gevankelijk naar de kust gevoerd worden. De werkstakers van de scheepstimmerwerven te Belfast hebben de voorwaarden van de patroons onder sterk protest aangenomen. TRAASTAAA. De Victoria met Dr. Jameson en zijne officiereD aan boord, maakt de reis door het Suez- Kanaal en zal te Southampton binnenloopen. Men schijnt in Engeland nog niet zeker te weten voor welke mis drijven hjj en de zijnen terechtgesteld zullen worden, er worden eerst nog eenige ambtenaren uit Zuid-Afrika te Londen verwacht. Al de ambtenaren van de Consolidated Goldfields Com pany, die op eenige wijze betrokken zijn geweest in den strooptocht van Jameson, zijn ontslagen. Jamesons manschappen hebben alvorens Pretoria te verlaten, eene memorie opgesteld, waarin zij de regeering en ambtenaren dank zeggen voor de hun betoonde vrien delijkheid, tijdens hun verblijf aldaar. Het proces tegen de politieke gevangenen zal den 21 April aanvangen. De handel te Johannesburg staat geheel stil. ""TURKIJE. Chekir Pacha inspecteur van de pro vincie Auatolië heeft te Erzeroem een groote commissie, uit 15 Armenische notabelen bestaande, ingesteld om den materiëelen en moreelen toestand der Armeniërs te verbeteren. De minister van oorlog heeft 10(V man gezonden om Zeitoem van het Noorden in te sluiten. Een aantal Armeniërs uit Perzië moeten, om de neder lagen te wrekende grens zijn overgetrokken en Muzel mannen hebben vermoord. ZWITSER A AR D. In het kanton St. Gallen is den 19 een volksstemming gehouden over een wijziging der jachtwet. De Groote Raad had voorgesteld het be staande stelselvolgens welk ieder een jachtakte kan krijgen, aau de gemeenten over te laten of zij het jacht recht bij perceelen aan de meestbiedenden wilden ver pachten. De landlieden bleken daarmede niet te zijn in genomen en vreesden van de verpachting aan »heeren jagers" groot nadeel voor den landbouw. Het ontwerp werd met bijna 30000 tegen ruim 7200 stemmen ver worpen. Aandhouwtentoonstelling. De Hollandsche maatschappij van landbouw is voor nemens haar vijftigjarig bestaan op luisterrijke wijze te vieren en wel door het houden van eene groote nationale en internationale landbouwtentoonstelling op 1826 September 1897 te 's-Gravenhage. Om aan den wensch en de behoefte van paarden- en veefokkers te voldoen, heeft het Hoofdbestuur thans reeds bij het Nederlandscb Landbouw-Weekblad 1896, No. 4, verzonden het programma voor bovengenoemde tentoon stelling. De uitlovingen bij het programma bedragen te zamen ruim 21000. Door de regeering is reeds vergunning gegeven om een groot gedeelte van het Malieveld te 's-Gravenhage met de geheele Boorlaan tot de vaart langs den Benoorden- houtschen weg af te sluitenterwijlafgescheiden van het uitgebreid concours hippique voor officiereu en par ticuliere rijders, de minister van oorlog reeds heeft toe gezegd dat op een of meer dagen der tentoonstelling van de korpsen cavalerie, de rijschool en het escadron ordon nansen door onderofficieren of minderen eenige rijks paarden korpsgewijze zullen worden voorgereden en van elk der regimenten veld- en van bet korps rijdende artil lerie complete bespanningeu van zes paaiden, aangespannen voor een stuk geschut met een bereden onder-officier als stukscommandant, ter bezichtiging zullen worden gesteld. Het pachtcontract in Rederland. Het Bestuur der Vereeniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek heeft tBr behandeling in de alge meens vergadering der VereenigiDg welke in de tweede helft van dit jaar op nador te bepalen dag te Utrecht- zal worden gehouden aan de orde gesteld «Het pachtcontract in Nederland en de daarin aan te brengen verbeteringen." Hot Bestuur heeft gemeend, dat, nu door een samenloop van omstandigheden de agrarische belangen in den laatsten tijd sterk op den voorgrond zijn getreden, de betrekking tnsschen eigenaars en pachters in bijzondere mate de aandacht verdient. Ter bevordering van de vruchtbaarheid der discussiën wenscht het Bestuur ook thans weder deze door vooraf gedrukte en aan de leden rondgedeelde praeadviezen voor te bereiden. De uitnoodiging om over het bovengenoemde onderwerp van praeadvies te willen dienen, is met groote bereidwilligheid aanvaard geworden door de heeren mr. J. baron d'Aulnis De Bourouillte Utrecht; K. de Boer Czn., te Assendelft; H. M. Hartogte Barneveld, en mr. A. P. de Lange, te 's-Gravenhage. Ged. Staten van Noordholland hebben er de ge meentebesturen aan herinnerd, dat in dit jaar wederom een vijfjarig tjdvak verloopen is, binnen hetwelk overeen komstig art. 178 der Gemeentewet een algemeens herziening van de plaatselijke strafverordeningen moet gehouden zijn. Zij uoodigden de besturen uit, daartoe in den loop van dit jaar over te gaan. Bennlngbroek. In den nacht van den 23 op den 24 is een huisje, gelegen aan de Wijzend en bewoond door C. Bakker, door brand vernield. Er kon weinig gered worden. Dank zij het zachte winterweder, vinden de arbeiders in deze gemeente allen werk hetzij bij particulieren of de «Werkverschaffing". Het bestaan der laatste instelling is voor dezen winter weder verzekerd inzon derheid door de flinke medewerking van den predikant, den heer ds v. d. Hoeven, die velen wist over te halen tot klinkende bijdragen of het verschaffen van werk. - Purmerend. De heer Kriebel, die op het gebied melkouderzoek reeds zijne sporen heeft verdiend heeft in eene alhier gehouden vergadering der afdeeling Beemster Pnrmerend en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, een voordracht gehouden over melk de wijze om melk te onderzoeken blauwe kaas enz. Met groote belangstelling werd het gesprokene door de talrijk opgekomen belanghebbenden gevolgd. Bergen. Den 23 gaf Bergen's mannen- en meis jeskoor, onder leiding van den heer P. van Hoorn, eene zeer goed geslaagde uitvoering in de kolfbaan van den heer W. "Wenhuijsen. Door een talrijk publiek werd de uitvoering der verschillende nummers met belangstelliug gevolgd. Haraingerhorn. Een paar jaren geleden werd in dit blad gewezen op de onreinheid van den reini gingsdienst te Kolhorn. Er kwam daarna groote ver betering de door het dorp varende hier en daar leggende open vlet werd door eene overdekte vervangen enz. Bij vriezend wederals van die schuit geen ge bruik kan worden gemaakt, is de dienst echter in geenen deele te roemen. Ook hierin dient verbetering te worden aangebrachthet contrast tnsschen den dienst hier en in de naburige gemeente Winkel, welker wagens door ons dorp gaan, valt al te zeer in het oog. In den loop van dezen winter zijn door verschillende behoeftigen hier ter plaatse brieven geschreven aan H. M. de Koningin-Regentes waarin op hunne nooden werd gewezen. Op vele dier verzoeken kwam gunstig bescheid. Aan kleedingbeddegoed enz. werd al vrij wat door haar geschonken. Den 30 zal te K o 1 h o r u eene volksvoorlezing worden gehouden met vrijen toegang voor allen boven de 20 jaren oud. In plaais van één, als vorige jaren zullen thans een vijftal sprekers optreden. Ook zal dien avond de uitreiking plaats hebben van eene bronzen medalje aan Cs Nieuwboer voor het redden van een kind uit het water op 7 November 1895. Heerhugowaard. Het Fanfarecorps «de Vol harding'' gaf den 24 voor hare kunstlievende leden bij den heer D. Pijper eene openbare uitvoering. Moeielijk is 't voor eeu fanfarecorps, in eene zaal, aan bescheiden eischen voldoening te geven, Toch is 't merkwaardig dat dcor de tact van een directeur de schelle geluiden aangenaam en welluidend te maken zijn. Daarvan le verde deze goedgeslaagde uitvoering het sprekend bewijs. van Kiezerslijsten. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de ken- uisgeving van den voorzitter van den raad, voorkomende aan het hoofd van dit nummer, waarbij worden opgeroe pen zij die elders zijn a a n g es 1 a g e n in 's Rijks directe belastingen of als lodgers op de kiezerslijsten wenschen te worden geplaatst. Verzuim om zich daar toe aantemelden, heeft ten gevolge dat men niet op de kiezerslijsten wordt gebracht, en reclame daartegen vruch teloos zal blijken te zijn. Aangifte voor de Ambachtsschool. Blijkens achterstaande advertentie moet de aangifte van Dieuwe leerlingen voor de Ambachtsschool, schooljaar 1896—1897, aanvangende 1 April e.k., geschieden eiken Maandag Woensdag Vrijdag en Zaterdag tot en met 22 Februari, in het gebouw der school. Met ingang van den 1 Februari zijn alhier tot agenten van politie aangesteld S. van Delden van de Joure (Friesland) en W. Sieuwers, van Anna Paulowna. Den 22 's avonds omstreeks half vijf viel het tweejarig bind van den tapper W., wonende aan het Klein Nieuwland alhier van uit het raam der tweede verdieping op straat. Geheel bewusteloos en aan het hoofdje verwond werd de kleine in huis gedragen en is thans naar omstandigheden redelijk wel. Den 23, 's avonds ongeveer zeven nar zou bij den smid BI., bet paard van den landbouwer G., wor den beslagen. Het dier verzette zich daarbij geweldig zoodat men het ten laatste in een zeel ging hangen waaruit het zich echter wist te bevrijden, trapte eu sloeg zoolang, totdat het dood neerviel. Procesverbaal is opgemaakt tegen L. de R., vroeger hier thans wonende te Amsterdam die in den avond van 'den 19 moedwillig met een stoel aanmerkelijke schade heeft toegebracht in het buffet van mej. K tapster alhier. De schoenmaker S., wonende aan de Breestraat, had den 24 het ongeluk bij het maken van pikdraad met de hand door een rnit te slaan waardoor hij aan den pols ernstig verwond geraakte. De barometerstand alhier was 'smorgen3 te 8 uur, als volgt; den 24 766.8, den 25 ib2 6. Ituliaanscli Opera-ensemble „Cospl". Dat het eerste concert van bovengenoemd gezelschap een gunstigen indruk heeft gemaakt, bewees de talrijke opkomst op het tweede concert, dat Vrijdag, den 24, ge geven werd. Behalve het trio uit «Fra Diavolo" eu het duo uit den «Barbier van Sevilla" (proefstukken van zangkunst voor den tenor) was het een nieuw programma. De alt slaagde zeer gelukkig met de voordracht van de «Ha banera" uit «Carmen", en het toegift (Lola's lied uit «Cavalleria Rnsticana"), terwijl het orgaan van de so praan het schoonst uitkwam in het kwartet uit «Stradella." De beide heeren schenen met verkoudheid te kampen te hebben; de tenor was in het begin wat heesch, wat later verminderde, en de baryton zong bijna voortdurend tegen den toon aaneerst na de pauze werd het beter. "Het, laatste nummer van het programma, met bege leiding van castagnetten en tamboerijn voorgedragen was een effectvol slotnummer. Deskundige gemeenterekeniug. Het bericht, voorkomende in het nummer der Op rechte Haarlemsche Courant, als zoude de heer mr. E. A. A. S. van Stralen adjunct commies ter provin ciale 'griffie van Noordholland aangewezen zijn om tijdelijk bij de regeling van de zaken der gemeente Alk maar werkzaam te zijn is ten eenenmale onjuist. De heer van Stralen is van de zijde der rechterlijke macht aangewezen om als deskundige uit te maken dat het geraamde bedrag van ongeveer 60.000 aan de gemeen tekas is onttrokken, maar ook en vooral gedurende welk tijdsverloop dat is geschied. De jaarlijksche algemeene vergadering der Alk- maarsche Bad- en aweminrlehting werd Woens dag den 22 gehouden in het lokaal van den hoer J. Y. T ess el aar Uit het vorslag van den secretaris blijkt, dat hoewel het jaar 1895 voor het zwemmen zeer gunstig was en daardoor ook een belangrijk aantal baden meer werden genomen, de exploitatie toch sluit met een tekort van 186,88. Aandeel No. 21 werd voor aflos sing uitgeloot. Vacature gemeenteraad. De verkiezing voor een lid van den raad dezer ge meente, in plaats van wijlen den heer mr. F. F. Karse- boom, is bepaald op dinsdag, 18 februari e k. De heer J. J. F. Kooij alhier staat op de voor dracht voor onderwijzer aan de school voor meer uitge breid lager onderwijs te Zaandam. Mej. C. C. de Aangegeboren te Alkmaar is aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het examen van semi-arts. Kadaster. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van het kadaster, de heer C. KOOIJMAN KLOTS, voornemens is in het begin der volgende maacd een aanvang te maken met het opnemen der kadastrale verande ringen voor hot dienstjaar 1897, in deze gemeente. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 24 Jan. 1896. A. MACLAINE PONT. ONDERTROUWD 23 Jan. Coruelis Dekker te Bergen en Jansje Laan, te Alkmaar, onl. te Amsterdam. Johannes Ber- nardus Wigman, te Zutphen, en Elizabeth Chris tina Maria Swart, alhier, onl. te Zutphen. Coruelis Heste Oudorpen Cornelia Groot, alhier. Dirk Krijgsman, te Heiloo, en Antje Steijn, alhier. GEBOREN 21 Jan. Pieterz. van Coruelis Nicolaas Portegijs en Neoltje Schouten. 23 Jan, z. van Klaas Vries en Guurtje Slinger. 25 Margaretha Josephina Mariad. van Joseph Henneke en Anna Dekker. OVERLEDEN 22 Jan. Klara, d van Cornelis Hoogland en Jantje Phaff, 1 dag. Guurtje Zwart. wed. Jan Kloek, 86 j wonende te Egmoud aan Zee. Maarten Klazes, z. van Anne de Bruin en Catharina Wilhelmina Fri- thiof, 17 m. Hendrikad. van Jan de Groot en Marijtje Kruijt, 12 j. en 10 m. 23 24

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2