Tlkmaabschecoürant Kiezerslijsten. Nederland 3§Öste Staatsloterij. No. 12. Acht en negentigste Jaargang. 1896. van XOSDAO 26 Januari 1896. Tweede blad. De volgende personen geborenen van 187 7, worden verzocht zicb ten spoe digste ter gemeente-secretarie (afdeellng Rationale militie) aan te melden: Hendricus Bakker, Pieter DorpemaJoseph rieinnch Eilers, Stephanos de Jongh, Jan de Leenw, Johan 1 re- derik Looijer, G. A. B. Micola van Farstenrecht, Cornells Nat, Jan Pater, Jb. Stammes en Gerard Tromp. BEVOLHlUe. De volgende personen worden dringend verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie, afdeel ing bevolking, aantemelden. Trijntje Schmidt, laatste woon plaats Schoorl Cornells Vader. 1. w. Amsterdam-Johan Frederik Siebrands, l.w. Hillegom Wilhelmus Vermeij, l.w. Helder; 0. Schat, l.w. Amsterdam. De VOORZITTER van den GEMEENTERAAD te ALKMAAR noodigt bij deze naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewij zigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staats blad No. 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eenejanderefgemeente in do Rijks personeels belasting, dienst 1894/95, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan diewelke volgens art. 1, letter a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staats blad No. 15)," aanspraak geeft op^vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de dne eerste grondslagen of in de grondbelasting, dienst 1895, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste 10 zijn aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, die van den inwonenden eigenaar of eer sten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis, waarvan de huurwaarde voorde Rijks personeele belasting ten minste op het dubbele'ge- steld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedragzijnde 38,—, gedurende1^ maanden voorafgaande aan den 15 Februari a.s., een gedeelte in buur hebben gehad en bewoond waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedtmaar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerdin verhouding tot de belastbare huur waarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschathet voormelde bedrag van f 38 bereiktdaarvan onder overlegging van do gevorderde bescheiden vóór 15 Februari a.s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelas ting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de "goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeften dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde on- roerendo goederen óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste 10 bedraagt. De modellen voor de aangiften bedoeld bij art. 1, letter c en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter b, der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Alkmaar De Voorzitter voornoemd 15 Jan. 1896. A. MACLAINE PONT. Eerste Hamer. De commissie van rapporteurs der Eerste Kamer voor de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting is gereed met haar voorloopig verslag. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, van 21 dezer, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 293.000 pikols. t Den 24 werd eene bezending puik Friesch lok- vee naar de Transvaal verzonden. Voor het in Juli e.k. te S n e e k te houden J9e liaiidhulshoudkundig Congres zijn 15 vraagpunten ingekomenwaaruit de regelingscommissie drie of vier zal kiezen die aan de orde zullen komen en die ook grondig kunnen worden besproken. Onder de opgegeven vraagpunten behooren die van de raadzaamheid der instelling van een ministerie van Land bouw het productief maken van kleinere poelen en plassen voor de droogmaking der Zuiderzee de wering van botervervalsching met margarine door de Deensche maatregelen en tot verbetering van den toestand der arbeiders-bevolking in de Friesche venen. J. Baron (Ericus). Edam. Den 22 werd eene zeer druk bezochte vergadoring gehouden van de afdeeling Edam, Zeevangs dorpen en de Purmer" der Itoll. maatschappij van Landbouw. Ongeveer 80 leden waren aanwezig, onder voorzitterschap van den heer H. J. Calkoen burgemees ter van Edam. De heer J. Baron (Ericus) hield op boeiendo wijze een hoogst belangrijke voordrachtwaarin hij duidelijk uit eenzette hoe de landerijen in deze afdeeling door het gebruik o. a. van kalk tot grondverbetering in vrucht baarheid zouden toenemen. Verder besprak hij de be reiding der kaas, volgens Ericus is de tegenwoordige wijze van kaas maken zeer af te keuren en voorzag hij, als er geene verandering in de kaasbereiding kwam den ondergang van dezo belangrijke landbouwnijverheid in deze streek. Spreker toonde aan hoe verbetering mo gelijk is, door niet alleen te wijzen op de vele gebreken in kaasbereiding maar ook de door eigen ervaring be proefde middelen ter voorkoming van het kwaad aan de hand te doen. Na de pauze werd gelegenheid gegeven over de be handelde en ook onbesproken gebleven onderwerpen, vra gen te doen waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. Centrale liberale klesvereenlglng voor de Provinciale Stalen In bet hoofdkies district Schagen. Sc hagen. Den 23 vergaderde bovengenoemde vereeniging iu hot Noordhollandsch Koffiehuis alhier tot het vormen van een grostal van candidaten voor de op 11 Februari a. s. te houden verkiezing. De voorzitter, de heer J. Breebaart, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, opende de vergadering met een hartelijk woord gewijd aan het overleden lid der Provinciale Staten den heer Rezelman dien hij kenschetste als een man humaan en werkzaam boven velen. Met applaus werden de waardeerende woorden des voorzitters boantwooid. Na het lezen en goedkeuren der notulen werd meege deeld dat de kas der vereeniging in slechten staat ver keert en dat het te kort meer dan f 100 bedraagt. Om die schuld te delgen deed de voorzitter het voorstel van elk lid 50 cents extra te vragen, wat met de reeds toe gezegde gelden van enkele leden een voldoend bedrag zon uitmaken om het tekort te dekken en nog eenig geld over te honden. Dit voorstel zal in de afdeelings- vergaderingen nader besproken worden. Door de afdeelingen Langedijk en St.. Pancras en Petten en Znid-Zijpe werd vervolgens de heer L. van den Vijzel, burgemeester van St. Pancrasals candidaat voor de Provinciale Staten voorgedragen, door de afdeelingen Anua-PaulownaWinkel en Zijpe het oud-lid der I ro- vinciale Staten, de heer Th. J. Waller De candidatuur van den heer van den Vijzel werd warm aanbevolen door den heer Greidanus van Znid- scharwonde, die uit deu afloop van de laatste verkiezing meende te moeten opmaken dat de heer Waller hoe geschikt hij ook voor de betrekking mocht geacht worden, niet de algemeen gewilde man is. Dat een zoo groote en belangrijke streek als de Langedijk, het zuidelijk deel van het district, niet in de staten vertegenwoordigd is, meende spreker te moeten betreuren en nu er in dat deel een candidaat is als do heer van den Vijzol, populair, werkzaam en bekwaam, achtte hij den tijd gekomen dion man at te vaardigen naar onze Provinciale Staten. De candidatuur-Waller werd met niet minder warmte aanbevolen door de heeren Kooij, vau Auna-Paulowna, van Oalcar en Feisser, van Schagerbrug, J. Breebaart, van Winkel, en anderen. De heer van Calear achtte de kiesvereenigiug zedelijk gebonden aan de candidatuur-Wallor, aan den man, die verleden jaar door protectionistischen invloed en minder nette practijken het moest afleggen tegen den toen ge kozen candidaat der protectiouisten. Ook met het oog op do zeewering te Callantsoog meende hij den heer Waller te moeten aanbevelen. Men mocht nu niet de gelegenheid lateu voorbijgaan om weer goed te maken wat verleden jaar verloren was. Wijl niemand de door den heer A. R Sloos voorgestelde can didatuur van den heer Backx oudersteunde, werden op de groslijst van candidaten alleen geplaatst de namen van de heeren van den Vijzel en Waller. De afdeelingen Auna Panlowna (31) Laugedijk en St. Pancras (95) Petten en Zuid Zijpe (26) Winkel (67) en Zijpe (47), tellende tezamen 266 leden, zullen nu vóór 3U Januari over den definitieven candidaat moeten be slissen. In antwoord op de vraag van deu heer van Eden of de heer van den Vijzel, mocht hij niet de can didaat der kiesvereenigiug worden zich tegenover den heer Waller zou terugtrekken antwoordde de heer van den Vijzel, dat hij dat reeds nu had willen doeu maar dat de kiesvereeniging Vrijheid" te Laugedijk en St. Pancras het wenschelijk hadden geacht hem candidaat te stellen reden waarom hij die candidatuur had aan genomen. Nadat de vergadering nog besloten had den candidaat der kiesveroeniging per strooibiljet bij de kie zers aan te bevelenwerd de bijeenkomstdie door 27 leden werd bijgewoond, gesloten. getuigen. Den 26 zal de heer H. W. Holmeester, solo-violist en hoofdleeraar aan de academie voor muziek te Amsterdam zijne medewerking verleenen aan het con cert in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier te geven door de dameszangvereeniging »Eaphonia." Het pro gramma is voor dit concert als volgt samengesteld: 1. »De vier jaargetijden," van R. Hol; 2. »Fantaisie militaire", viool-solo van Léonard 3. »Lischbloem", van Jb. Denijs Kz.4. »Het angelus klept in de verte" en Goeden nacht", duo's voor sopraan en alt van C. van Rennes; 5. »Eere zij God," van F. A. Schulz 6. .Lof der liefde", van R. F. Bakelman 7. »Zigeunerweisen", viool solo van Sarasate 8. Avond", van Jb. Denijs Kz. 9. Sluimer zacht", van F. Abt; 10. Danslied", van G. Vierling. Het sloopen van de kerkruïne is geëindigd. Groote massa's puin bedekken nog het terrein, die ochtor spoedig zullen verdwenen zijn daar de aanvrage om puin bij den heer Kramer, den torenslooper, zoo groot is geweest, dat hij niet allen heeft kuunen voldoen en de aanvragers naar het kerkbestuur heeft verwezen. In het geheel zijn er ongeveer 180.000 heelo steenou van den kerkromp afge komen. Zooals bekend is heeft men nog niet definitief over de plaatsing van kerk en toren besloten. De beide adressen in een vorig nummer genoemd dragen vele handteekeningen en zijn reeds aan het kerkbestuur en den raad verzonden. Door het kerkbestuur is naar men zegt een bemiddelingsvoorstel aan den raad ter overweging aangeboden. Meer en meer acht men het echter "wenschelijk, dat het voorstel-Roggeveen, verbree ding van bet Rensgars bedoelende, verwezenlijkt wordt. Aanmoedlglngs-spek. Den 1 Febr. zal de algemeene vergadering van de leden van het te S ch a ge n gevestigde ziekenfonds in het lokaal de Roode Leeuw plaats hebben. Om de leden op te wekken deze vergadering niet te verzuimen, heeft het bestuur besloten onder de dan aanwezige leden eenige ponden spek te verloten. Deze winter. De winter, die soms ijzig koud ons Nederland be zoekt en elke vaart en elk kanaal bedekt met het spie gelend jjs, die koude winter is van 't jaar wel zacht en goedig van gemoed. Het duuste vliesje spreidt hij niet tot baan voor d' ijzren schaats die hunkert naar den harden weg, don vloer van kristalliju. De sterren tintien soms des nachts met veelbelovend licht, maar s morgens komt een dikke mistdie met zijn vocht de aarde dekt en boom en kruid en hof en drupplend valt van tak en stam op drassig, weeken grond. Of wolken pakken zich te zaam belovend sneeuw voor d' aard maar grijzer, grijzer wordt haar kleur en sneeuw wordt water weer. De jeugddie sneeuw voor sledevaartvoor pop en bal behoeft, kan rustig spelen langs de straat met knikkers dag aan dag. De schuiten, die den wintertjjd aan wal zijn vastgemeerd zij varen immer ongestoord bevraent naar markt en stad, Wat of den wintervorst beweegt tot zulk een zacht bestuur, geen die het weet of gissen kan geen die het ons verklaart. Men zegt, hjj is voor d' armen goed, voor steden misschien waar maar wie zijn blik slaat over 't veld en weetwat 't land bohoeft, spreekt als zijn vatete meening uit, de winter is wel goed, maar 't geld, 't loon voor d' arbeidsmau bezit de landman niet. 't Is leeg dus, leeg is 't overal; men ziet geen mensch op 't veld, en ook geen rijderB op de baan van spiegelend kristal. O, winter met uw grijzen baard, uw wond'ren tooverstaf, geef enkele dagen sneeuw cu ijs tot vreugd van menigeen, tot hulp voor d armen I werkmansstand, die loon voor arbeid vraagt en door uw ijs en door uw sneeuw dien arbeid ook verkrijgt Postduiven. Te Bochholtz (Limburg) zal den 2den Februari a.s. eene internationale tentoonstelling van postduiven ge houden worden, die zeer belangrijk belooft te zullen zijn. Vele Belgische en Duitsche postduiven-vereenigingen heb ben hunne medewerking toegezegd. Verbeterde Petroleum. Do Praktische Machinen Constructeur" geeft een raiddel aan de band om petroleum niet ontvlambaar te maken onder oen warmte van 60 graden Reaumur. Als men bij 1000 liter ruwe petroleum 250 kilo zont voegt en dit mengsel tot 150° R. verhit, ontstaan 250 liter vluchtige stoffen, die zeer licht ontbranden en tot de benzine-soorteu behooren. De blijvende 750 liter petro leum ontvlammen eerst bij 80 gr. R. en hebben sterker lichtkracht wegens de verbindingen die zij bevatten. Voegt mon bij deze 750 liter gedistilleerde petroleum 1500 liter ruwe petroleum na die eerst tot 80 graden een uur lang te hebben verhit en dan tot 30 gr. te hebben laten bekoelen de genoemde 250 liters benzine, dan krijgt men een brandstof, die na tot 70 graden te zijn verhit, na afkoeling niet ontvlamt onder 60 graden Reaumur. Attentie. Hoewel de kans uiterst gering is dat een onzer lezers, omtrent 't onderstaande eenige iulichtingeu zal kunnen geven, willen wij toch ook 't onze doeu, omgaan mr. van Anrooy's verzoek de meest mogelijke publiciteit te geven. Mocht iemand iets hoe weing ook kunuen mededeelen dat met het hier bedoelde geval op eeni- gerleiwijze direct of indirectin verband zou kunnen staan, dat hij niet verznime daarvan onmiddelijk kennis te gevon. Men achte geene inlichting te onbeduidend, de kleinste aanwijzing kan van 'f grootste belang zijn, en 't behoeft geen betoog dat als er óén geval is waarin men voor zijn naaste zich eenige moeite moet getroosten, 't zeker dat van een onschuldig veroordeelde is Dezer dagen werd een jong man van 21 jaar tot drie maanden gevangenis veroordeeld omdat hij in den avond van den 4 October j.l. op den Dam met steenon naar de politie zou gegooid hebben. Tegen deze rech terlijke beslissing kan ik formeel niets aanvoeren, omdat de veroordeoling ia uitgesproken op grond van de ver klaringen van drie getuigen, t. w. twee politie-agenten en den zoon van een brigadier der politie. Maar naar mijn innige overtuiging is de veroordeeling het gevolg van een dwaling: allen, die den jongen kennen, weten dat hij een o p p a s s e n d e en brave zoon is die had hij het feit werkelijk bedreven, schuld beleden zou hebben, op zijn minst tegenover hen, die invloed op hem hebben. Om te voorkomen dat deze jonge man 't slachtoffer wordt van wat, naar mijn ongeschokte overtuiging, een allertreurigste vergissing is, om hem een onverdiende kennismaking met de gevangenis te sparen, doe ik hier nogmaals een beroep op hen die in staat mochten zijn eenig licht over de ware toedracht te verspreiden, iu 't bijzonder op de twee dames en den heer, die in den avond van 4 Oct. tusschen half elf en elf uur vóór of op de trappen van de Beurs hebben gestaan en aldaar gezien hebben, dat een jongen (en wel de veroordeelde) werd aangehouden. Ik verzoek hen dringend zich aan mij bekend te willen maken en te bedenken, dat hun morgen kan overkomen, wat den bewusten jongen op 4 Oct. is geschied. In dat geval zouden zij, evenals mijn cliënt thans, dankbaar zijn dat de waarheid aan 't licht kwam en eene dwaling werd hersteld. Ik verzoek de Amsterdam3che bladen dit verzoek op een .duidelijke en zichtbare wijze in hun kolommen te Wille, opname, Waarschuwing. De officier van justitie te Groningen waarschuwt tegen Carolus Renkes, zich noemende graanhandelaar wonende te Groningen in de Barestraat. Hij biodt in vele bladen granen ten verkoop aan tracht gegadigden over te halen tot vooruitbetaling van hot gewenschte en blijft nalatig in de levering of zendt in plaats van het besteldeeenig kaf of onkruidwaarin slechts enkele graankorrels. Uitgeest. In de 4e vergadering van »Nut en Genoegen" alhier trad deze week als spreker op de heer C. van Wijngaarden, te Koog-Zaandijk. Deze verdienste lijke spreker heeft aan de leden een bijzonder genoege- lijken avond verschaft en de lachspieren niet weinig in beweging gebracht. Met veel talent werden door hem ten gehoore gebraent »Een liefdesgeschiedenis" »'t Postkarretje" en .Over lezingen", alle van W. Otto, .In de tram van Charlotte de Vriesen »De reis van bootsman Klab- berdos", van Werumeus Buuing. 5e klasse 12e lijst, 24 Januari. 1 Nr. 8082 f 1500; ns. 2874, 7943, 8402 en 9680 f 1000; ns. 4026, 8784, 15862 en 16182 f 400 ns. 2161, 2827, 5715, 7184, 7777, 7941, 10748, 15619, 17636 en 20596 f 200; ns. 196, 839/ 1418, 1823,2821,3862, 8583, 10843, 15069, 17497, 19037, 19136 en 20655 f 100.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5