Ida's weigering. feuilleton. No. 13. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. W OENSDAG Gemeenteraad van Alkmaar Stedelijk Museum te Alkmaar. FAMIÏÏEKAARTEN. Crevonden Voorwerpen: Onbestelbare Brieven, PARIJSCHE BRIEVEN. 29 JANUARI. op Woensdag, 29 Januari 1896, IV. ALkMAARSCUE COUHYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOf iceo door tiet geheele rijk 1, De 3 nummers O, OO. Afzonderlijke nummc.s 3 ets. des namiddags 123/4 uur. Punten van behandeling Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel tot regeling van de jaarwedde en de bureau kosten van den te benoemen gemeente-ontvanger. Voorstel betrekkelijk den aard en het bedrag van den door den te benoemen gemeente-ontvanger te stellen borg tocht en tot vaststelling zijner instructie. Voorstel tot het verleenen van concessie aan de Naam- looze vennootschap »Alkmaarsche Tramvereeniging", ge vestigd te Alkmaar. Ontwerp-besluit tot verhooging van het toegestane be drag tot het tijdelijk opnemen van geld in 1896 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1895. Van de vorige vergadering. Voorstel tot wijziging van art. 37 der algemeene po- litie-verordening. Rapport op het verzoek van ds. Bouvin c.s., betref fende vervroegde sluiting der zoogenaamde danshuizen. Benoeming van a. een lid der gezondheidscommissie b. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; c. twee leden van het stembureau ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad op 18 februari a.s. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De waarn. Secretaris 25 Januari 1896. L. VAN DER VEGT. Prijs der gewone Ad ver ten tl ën Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Toegangskaarten a f 1,—geldig eiken MAAN DAG en VRIJDAG van 1 tot 3 uren, gedurende het jaar 1896, voor den houder, zijne huisgenooten en logés, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, L VAN DER VEGT, waarn. Secretaris. Eeen papieren portefeuille met eenige couranten een volta-kruiseen blanw kinderhandscboentje een gouden oorknopje met rood steentje een leeniugbriefje van koop met recht van wederinkoop een mandje een zwart; krnlharig hondjeeen kinderzak, inh. zakdoek, knikker 6d sleuteltje een blauw armbandje met gouden kapittel stokje een boom, no. 85 een wit paarlmoeren mesje een zilveren dames-remontoirhorloge een zwarte hand schoen een klein, zwart hondje een kinderboezelaar een mandje, waarin een paar kinderhandschoeDeu. Alkmaar, De Commissaris van politie, 25 Jan. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. verzonden gedurende de le helft van Januari 1896 N. J. Meijer, Amsterdam Wed. G. Hekker, 's Gravon- hage; N. Dekker, Rotterdam; C. Brouwer, Van Hoogwoud: Wed. A. Smit Hoorn. Parijs, 21 Januari 1896. 18 Januari. In onze kronieken van dag tot dag, wil len wij heden een kleinen sprong maken tot op 18 Janu ari. Hedenmorgen is de heer Charles Floquet over- ledon na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van zeven en zestig jaren. Floquet heeft in de fransche politiek der laatste vijf en twintig jaar een zeer belang rijke rol vervuld, weinig had bet zelfs gescheeld, ut bij ware president der republiek geworden. Geboren in October 1828 te Sain Jean de Luz, kwam hij reeds zeer vroeg naar Parijs, waar hij in het lyoée Saint-Louis stu deerde. Advocaat iD 1851, behoorde hij tot de oppositie partij tegen het derde Keizerrijk, en verdedigde zijne republikeinsche beginselen in vele processen en in cou rantenartikelen, vooral in de dagbladen »Le Temps en •le Siècle" In 1864 werd hij met Hippolyte Carnot, (den vader van Sadi Carnot. later president der republiek; Garnier-Pagès, Hérold, Jules Ferry vervolgd in het beruchte Procés des Treize" eu veroordeeld tot eene boete van 500 francs, maar hetgeen Floquet's naam in die dagen op eens wereldbekend maakte was, toen Keizer Alexander 11 van Rusland in 1867 een bezoek bracht aau de stad Parijs. Op 3 Juni van dit jaar bevoud de vorst zich in bot paleis van justitie, toen plotseling mt het midden van eene groep advocaten de kreet werd vernomen .Leve Polen en later heeft men dit feit nog overdreven, en werd steeds verteld, dat Floquet vlak vóór Alexander II ging staan en riep »Vive la Pologne, monsienr In 1869 stelde hy zich candidaat bij de verkiezingen voor do Tweede Kamer in het departement van de Cóte-d' Or, doch de ofncièelo candidaat werd toen gekozen. Een weinig later pleitte hij voor de erfgenamen van Victor Noir tegen diens moordenaar prins Pierre Bonaparte. Eindelijk iu het jaar 1870 was hij een der eersten die op 4 September het stadhuis binnendrongen, het keizerrijk vervallen verklaar den en de republiek uitriepen. Doch voora. na 18/1 begon zijn eigenlijke politieke loopbaan. Herhaaldelijk afgevaardigde van Parijs in de Chambre des Députés, werd hij eerst vice-president en daarna president in et Palais Bourbon, en ieder roemde zijn tact en zijne behen digheid in het leiden der dikwijls zoo woeiige Kamer zittingen. Eindelijk vormde Floquet in 1888 een radicaal MMUaniii«aMBa»raT«ffT'T'~fcüi»-Miii m 111 ministerie, juist in den tjjd, toen de strijd tegen de aan hangers van generaal Bon langer het heftigst was, en had hij toen de gelegenheid een tweede woord te spreken, even bekend gebleven als zijn vroeger Vive la Pologne". Daar velen in Boulanger reeds een toekomstigen grooten Napoleon zagen, zoo riep Floquet hem op 4 Juni 1888 toe »Op uw leeftijd, mijnheer, was Napoleon reeds dood, en gij zult slechts de Sieyès zijn van een doodgeboren grondwet." Een maand later liep de woordentwist zoo hoog, dat een duel tusschen Floquet en generaal Bou langer er het gevolg van was, en werd de laatste ernstig aan den hals gewond. Op 12 Januari van het jaai 1892 voor de negende maal gekozen tot president der 1 weede Kamer, zag Floquet in Augustus van 1893 zijne werk dadig politieke loopbaan gebroken. Zijne kiezers namen hem zijne bonding in de Panama-aangelegenheden zeer kwalijk en een socialistde hoedenfabrikant Faberot, werd afgevaardigde in plaats van Floqnet. Wel kozen zijne vrienden hem in 1894 tot lid van den Senaat, doch daar was zijne plaats meer rnstig, als leider zijner partij had Floqnet afgedaan. Toch blijft hij op politiek gebied eene groote persoonlijkheid, als president der Kamer was hg buitengewoon goed op zijne plaats, en hij was een groot redenaar en warm republikein. 20 Januari. Gisteren beeft Parijs den jaardag gevierd van de verdediging der groote stad in 1870 11, het was op 19 Januaridat het gevecht bij Buzenval werd geleverd. Patijs was toen aan deu hondeid drie- en twintigsten dag van bet beleg. De hongersnood was bijzonder groot, want ieder volwassen persoon kroeg per da" slechts 300 gram brood en ieder kind slechts 150 gram. Doch dit belette niet, dat veertigduizend burgers en even zooveel soldaten van 's morgens zeven uur tot laat in den avond met leeuwenmoed streden, dat drie duizend Frauschen bij dien uitval den dood vonden. Dien dag stierven o. a. de schilder Henrv Regnault, de too- neelspeler Seveste, de pianist Perelli, de groote reiziger Engène Lambert eu zoovele anderen, die wellicht door hnune deugden eu talenten nog zoovee! goed zonden ge sticht hebben, zoo de vreeselijke oorlog hen niet tot slachtofiers had geéischt. Het plateau de Conrbevoie, het rond-point van de verdediging van Parijsrondom bet fraaie Monument de la Defense" is een uitstekend terrein voor het bonden eener militaire betooging, zooals wij die gisteren aan schouwden. Van uit de stad was bet publiek in grooten getale saémgevloeid, en steeds groeide de menigte aan door alleu, die kwamen van de omliggende gemeenten, Asnières, Neuilly, Puteaux, Saint Cloud, Snresnes, enz. Tegeu één uur in den namiddag, was bet groote plein zwart van de menschen, het standbeeld is versierd met vlaggen, kransen, wapenschilden en bloemen. De gemeen teraad van Parijs legde eene krans van patrien, met rood en blauw lint, en met het opschriftDe stad laiijs aan bare verdedigers 1870-71"; die van Conrbevoie eene krans van immortellen en vele waren er vele kransen en andere bewijzen van aandenken. Het leger is verte genwoordigd door een bataillon linie-soldaten met muziek Eene Schets van DEBORA VAN DE VELDE. 1) Het zag er recht gezellig uit in bel salon van mevrouw de weduwe Croosbeek. Het licht van de gaskroon met de fraaie prisma's straalde in vollen luister eu verleende dubbele glans aan het zilveren theeservies dat op eene kleine ronde tafel gereed stond en waarbij de fijne blauw porceleinen kopjes zoo sierlijk uitkwamen. Me vrouw zelve was in een allerliefst toilet voor het thee blad gezetenin afwachting van de gasten welke zij hedenavond wachtte. Zeker was hun aantal niet gering, want niet alleen bij de theetafel, maar ook nog roudom eene grootere tafel, waarop een prachtig inktstel prijkte en eenige papieren lagon, waren stoelen aangeschoven; alles deed vermoeden, dat de bijeenkomst van hedenavond eene gewichtige zou zijn, Vergun mijde oogenblikkenwelke de komst der genoodigden voorafgaan, waar te nemen en n nader met de gastvrouw in kennis te stellen. Mevrouw de weduwe Croosbeek is jong en mooi; althans dit laatste wordt algemeen beweerd. Op twin tigjarigen leeftijd was zij gehuwd met een schatrijk man van omstreeks vijftigtot groote teleurstelling van de vele jongelieden,' die de geestige, bevallige Leome ter Horst (dat was haar eigene naam) hadden gevierd en haar het hof gemaakt, en haar zeker zouden gevraagd hebben, als het niet van algemeene bekendheid was ge weest, dat hare brnidschat bitter klein en de kosten voor haar toiletjes buitengewoon groot waren zoodat baar te bezitten alleen weggelegd was voor wie zelf over rnime geldmiddelen had te beschikken. Nu dat laatste was met, den beer Croosbeek het geval hij koos de bevallige Leonie dus alleen om bare schoonheid, en zij had zich zijne genegenheid laten wel gevallen om het fortuin dat hij bezat. Zoo redeneerde de wereldmaar toch moest men erkennen dat het huwelijk zéér gelukkig was geweestal ontbrak er dan ook iets aan, om het volmaakt to doen zijn, omdat het kinderloos was gebleven. Of echter mijnheer en mevrouw Croosbeek zelve dit gemis betreurd hadden zou met gezegd kunnen worden. Mijnheer droeg zijne jonge mooie vrouw op de handen en deze scheen werkelijk veel van haren vaderlijken echtgenoot te houden. f Slechts vijf jaren had dat geluk geduurd na „at tijdsverloop werd de heer Croosbeek door een pgulgken kwaal aangetast, die hem na eeu paar maanden lijdeus ten grave sleepte. Zijne jeugdige gade had hem voor beeldig opgepast en betreurde hem oprecht. Zij zag er in haar rouwgewaad allerbekoorlijkst uit en menig onge huwde jonge man voelde in zich de hoop herleven als de eerste rouwtijd voorbij was haar hart eu hand te verwerven, en haar fortuintje meteen. De jonge weduwe wist echter al hare aanbidders op behoorlijken afstand te honden en aan de enkele moedigen, die het waagden op eene mogelijke nadere verbintenis te zinspelen, gat zij niet onduidelijk te kennen dat zij vast besloten was, nimmer tot een tweede huwelijk over te gaan. Bleef zij dus iu dat opzicht haar echtgenoot getrouw, zij toonde zich daarom niet afkeerig van de wereld eu hare genoegens, maar streefde er naar zichzelf en anderen hot leven zoo prettig mogelijk te maken. Haar huis was het verenigingspunt van ouden en jongen van beiderlei knnne gezellige familiare avondjes werden afgewisseld door meer deftige diners, of muzikale en letterkundige biieenkomsten eu de bevallige gastvrouw was van allen de ziel; zij scheen ieder die in haar gezelschap verkeerde als te betooveren door haar geestige scherts of boeiende kontzij nam de hulde haar gebracht aan als iets dat van zelf sprak zonder daarom aan iemand de voorkeur te schenken, kortom, zij was in hare kring en ook soms daar bniten als eene geliefde vorstin, wier weuschen worden geëerbiedigdwier gunst werd begeerd wier kleine luimen zelfs tot deugden werden verheven. De gasten welke dezen avond de thee bij mevrouw Croosbeek zouden gebruiken waren meest allen jonge meisjeseerst later als de wijn op het buffet werd ge plaatst zouden nog eenige ouderen en ook eeu paar jongelui komen, wart mevrouw Croosbeek had een plan te bespreken waarbij zij allereerst de hnlp der jonge meisjes noodig had; daarom waren zij dan ook verzocht, vooral vroeg te komen. Er was niet veel overleg noodig, het plan dat, mevrouw Croosbeek bezig hield, ter sprake te brengen. Alle harten toch waren vervuld van de vreeselijke rampwaarvan de tijding jnist één dag te voren door het geheele land verspreid was, n.l. bet vergaan van het. stoomschip op de terugreis van Indiëtengevolge van een hevigen storm en waarbij alle opvarenden het leven hadden ver loren, vele weduwen en weezeu achterlatende. Nu was juist deze droevige gebeurtenis de aanleiding tot de uitnoodiging welke mevrouw Croosbeek tot de meisjes had gerichten toen het gezelschap voltallig en het eerste kopje thee rondgediend wasnam de gast vrouw het woord en sprak Meisjes! ge zijt allen met mij zeker zeer begaan met het lot van de achtergelaten betrekkingen der omgeko men manschappen; het komt mij voor, dat daar iets aan gedaan moet worden, ik reken op uwe medewerking voor het houden van eene fancy-fair of iets van dien aard, ten voordeele van die weduwen en weezen, die door dezen ramp van hun bestaan zijn beroofd. Ik heb n heden avond nitgeuoodigdten einde dit plan te be spreken mocht een uwer een ander voorstel te doen hebben dat zal ik het gaarne vernemen en wij kannen er dan over stemmen. »Nu, wat zegt ge er van f »0, mevrouw, we vinden het heerlijk' »op mg kunt n rekouen", en op mij" »en op mij", klonk het van alle kanten. »Wij zoudeD anders ook een muzikale soirée kunnen geven", bracht oen er tusschen in. •Geduld maar, Bertha", zeide de gastvrouw met een glimlach »het een behoeft het ander niet uittesluiten

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1