Buitenlan d. Nederland. en vaandel, door twee compagnies van de garde répu- blicaine, een bataillon marine-soldaten, een bataillon ves ting-artillerie twee batterijen artillerie, een regiment knrassiers en twee escadrons dragonders. Aan het hoofd staat generaal Le Lonp de Sancy en wanneer deze ver schijnt blijven alle troepen onbewegelijk en speelt de muziek do Marseillaise. Vele genoodigden, hoogge plaatste personen, officieren en ambtenaren bevinden zich binnen eene gereserveerde ruimte, en daar de heerRous- selle, president van den parjjschen gemeenteraad, onge steld is, zoo leest de vice-president, de heer Baudin, de door eerstgenoemde geschreven redevoering. Met veel gevoel, met eene warme, bewogen stem, herinnert de spreker aan de treurige dagen van 25 jaar geleden, toen tengevolge van slecht beheer en politieke misslagen de beroemde fransche lesrers niet bestand bleken te zijn tegen de goed geoefende legerscharen der Duitschers, hij wijst er op, hoe toen Parijs de eer van het land redde, door maanden achtereen een vreeselijk heleg te doorstaan, en hoe gedurende honderd vijftig dagen de parijscbe bevol king moedig alle leed doorstond. Na de redevoering begint het défilé de optocht langs het standbeeld eerst in troepen, en dan de verschillende vereenigingen en fanfares, die aan de plechtigheid deel nemen. Het is een fraaie optocht en het publiek ziet met ingehouden geestdrift al die blijken van waardeering aan hen die voor een kwart eeuw geleden hun plicht deden. J. M. T. De Koningin is weder zoo goed als hersteld. De correspondent van The Daily News te Rome ver neemt, dat een nieuwe encycliek van den paus over den terugkeer van de Britsche rassen tot den katholieken godsdienst gereed is en zal verschijnen, zoodra de inter nationale quaesties minder op den voorgrond treden. De nieuwe encycliek schijnt een antwoord te zijn op de tegenwerpingen in Engeland gemaakt tegen de encycliek Ad Angelos. BCLCIARIJE. In welingelichte kringen te Sofia wordt verzekerd, dat de reis van vorst Ferdinand naar het zuiden van Frankrijk slechts dient om zijn tocht naar Rome te maskeeren. Reeds Zaterdag zou de vorst te Rome zijn aangekomen, ongetwijfeld om het Yaticaan te winnen voor den overgang van prins Boris tot het orthodoxe geloof. EÏSGEEAIKO. De bevelhebber der expeditie tegen de AshantijDen sir Francis Scott, is met zjjn staf, zijn gijzelaars en het grootste deel zijner troepen te Esumaju aangekomenzij zijn op weg naar Cape Coast Castle Bij den troep zijn 90 zieken. Den 25 hield Chamberlain (de minister van koloniën) eene redevoering te Birmingham, waarin hij o. a. zeide, dat, hoewel de ongewone uiting van vijandschap van de zijde van Duitschland (te grievender wijl zij geheel onverwacht kwam) geen ander spoor scheen te zullen achterlatendan de heftigheid der aanvallen van de Duitsche pers er Engeland toch toe gebracht had de verdedigingsmiddelen flink te versterken." Weid er tot nu toe van vele zijden beweerd dat men 't met zichzelven nog niet eens was, of Jameson's handelingen volgens Engelsch recht wel strafbaar waren, een Engelsch rechtsgeleerd tijdschrift (the Law Journal) zegt thans, dat hier voor twijfel geen ruimte is. Er is n.l. een wet van 1870 (nog slechts éénmaal toegepast) die 't werven van troepen tegen een bevrienden Staat strafbaar stelt. FRAiVKRUK. Te Parijs wordt verteld, dat de paus de voorstellen der Fransche regeering betreffende de bisdommen, behalve ten opzichte van Toulouse, hoeft ingewilligd. Dientengevolge moet besloten zijn dat de heer Lefèbvre de Béhaine naar Rome zal terugkeeren als gezant van Frankrijk bij het Vatikaan. De radicale Fransche bladen nemen het den gouver neur-generaal van Madagascarden heer Laroche zeer kwalijk dat hij de Trappisten heeft uitgenoodigd zich op Madagascar te komen vestigen. Zij begroeten echter de inlijving van het eiland met groote tevredenheid wij houden eene fancy-fair en op den sluitingsavond worden de bezoekers, tegen eene kleine entrée natuurlijk, onthaald op wat muziek en zangwaarbij wij bepaald ook op uwe hulp rekenen en als er dames zijn, die voor afwisseling wat willen reciteeren zal dit mij zeer aan genaam zijn. Hoe meer wij doen om bezoekers te lokken, hoe beter. Dat alles is echter van later zorg ge hebt dnsals ik goed begrepen heballen sympathie voor het plan?" Jij kijkt zoo bedenkelijk Ida ge doet toch immers ook mee Die vraag werd gericht tot een jong meisje dat tot hiertoe geen bewijs van instemming gegeven had. «Ik dacht, mevrouw", was het aarzelend gegeven ant woord »of wij niet veel eenvoudiger konden te werk gaan, door in alle stilte gelden te verzamelen, b. v. door een lijst aantebieden; als wij de buurten en wijken onder elkander verdeelen, dan is dat, dunkt mij, zeer goed te doen en ik twijfel niet of wij zullen de menschen bereid vinden om bij te dragen." »Maar Ida", viel een der meisjes in »wat een idee wie teekent er nu op een lijstik zou het ten minste erg vervelend vinden op die manier huis aan huis te bedelen." »Maar, huis aan huis bedelen moeten wij nu toch ook, anders kunnen wij de fancy-fair niet klaar krijgen", zei Ida weer." «Nu ja, maar het zou lang zooveel niet opbrengen, dat kun je toch begrijpen." »Ik geloof het ook niet", viel thans mevronw Croos- beek in, «doch meisjes, het voorstel is gedaan en wij zullen stemmen ge zieter is op gerekend", liet zij er op volgen terwijl zij op het inktstel wees »daar zijn pennen en papier, laat ons ieder onze keuze opschrijven en de briefjes hier in deze vaas werpen." Met opgewektheid werd aan die nitnoodiging voldaan, en de uitslag wasDat er maar ééne stem was voor Ida's voorstel die van Ida zelf natuurljjk. Gichelende werd de uitkomst door de meisjes begroet. Wordt vervolgd. aangezien daardoor alle handelsverdragen met vreemde Staten vervallen. Blijkens berichten van Madagascar van 23 dezeris in het district Vatomandry een oproer vaD de inlanders tegen de Howas uitgebroken. De Noorsche koopman Engle en verscheiden officieren der Howas zijn gedood; de opstand breidt zich met den dag uit. ITAIiIE. Uit Adagamus wordt gemeld, dat volgens een bericht, van de Sjoanen komende, de overste Galliano met zijn bataljon, zijne wapenen, zijnen krijgsvoorraad, zijne gewonden en zijn bagage Makalle verlaten heeft. Ras Makonuen en de reiziger Felter zouden de colonne volgen. De heer Felter heeft den 23en dezer aan gene- rarl Baratieri geschreven. «Wij vertrekken heden met de colonne van Galliano en een brie! van koning Menelik. Wij zullen binnen vier dagen te Maimeghetta zijn." Vol gens een ander bericht heeft Ras Makonuen tenten ge zonden aan de Italiaansche officieren en 300 muilezels voor de gewonden en de bagage. Men gelooft, dat de Sjoanen vrede verlangen. RUSIiAlSn. Ofschoon het bericht der Pall Mall Gazette omtrent een Russisch-Turksch verbond van alle zijden tegengesproken wordt, houdt het Engelsche blad de juistheid daarvan vol, en verscheidene andere En gelsche dagbladen achten een dergelijk verbond niet on waarschijnlijk. Misschien is het slechts een proef en wil Rusland eens zien, vóór het tot een dergelijke stap over gaat, hoe de Europeesche pers haar beoordeelen zou. TRAWSVAAE. De soldaten van dr. Jameson's troep zijn den 24 naar Engeland ingescheept. Nu de eerste brieven, na Jameson's inval uit Zuid- Afrika verzonden, in Europa aangekomen zijn, bevatten alle bladen (vooral de Engelsche) uitgebreide verslagen, uit welke, zonder uitzondering, blijkt, dat er inderdaad een langvoorbereide en wijdvertakte samenzwering tegen de Regeering bestond, op touw gezet door de Engelsche financiers en goudmijn-speculanten te Johannesburgen dat Rhodes wel degelijk van alles op de hoogte was. In Engeland kwamen eenige dagen geleden 150 mijnwerkers van den «Rand" aan die Zuid-Afrika verlaten hadden, omdat de mijndireetie hen voor de keus gesteld had tegen de Regeering te vechten of ontslag te nemen. Niet wenschende hun leven te wagen in het belang der spe culanten, verkozen zij 't laatste en keerden onmiddellijk naar 't moederland terugwaar zij in vrij berooiden toestand aan wal stapten. Emigratie naar Transvaal. De Middelburgsche Courant publiceert, ter waar schuwing en inlichting van hen, die lust gevoelen tot emigratie naar de Transvaal, een brief, door iemand, die zich tot het bekomen van een betrekking gewend had tot de »Kamor van Navraag en Inlichting" te Pretoria, dezer dagen van den secretaris dier Vereeniging ontvangen. Daarin wordt den aanvrager het volgende medegedeeld Personen, die een handwerk goed verstaan, kunnen in den tegenwoordigen tijd in de Zuidafrikaansche Republiek zeer goed terecht komen. Dok onderwjjzers, voorzien van een diploma, hebben een goede kans van slagen, al is er voor hen ook weinig gelegenheid rijk te worden. Zij echter, die buiten deze twee categorieën vallen, en ik meen dat zulks met u het geval is kunnen mis schien wel vooruit komen, maar waarschijnlijker is het, dat zij langen tijd zullen rondloopen zonder iets te vin den wat hun past. Wanneer u besluit te emigreeren, moet u niet van eenige middelen ontbloot zijn om u hier den eersten tijd te kunnen onderhouden, en moet u wel bedenken, dat het een waagstuk is, dat een sncces kan wezen, maar eventueel wellicht meer kans heeft een «failure" te blijken. Van hieruit is het niet mogelijk u eene betrekking te bezorgen. Misschien zou het mogelijk zijn, dat u, op aanzoek bij de directie der Nederlandsche Zuidafrikaan sche Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, van die Maat schappij de toezegging kreegt hier gedurende eenige maanden op proef in dienst genomen te zullen worden. Laat mij hier bijvoegen, dat het allerminste, waarop n hier kunt leven, is p. st. 10, ongeveer f120 per maand. Het Kamerlid A. P. Staalman treedt in deze week in enkele plaatsen van Friesland in 't openbaar op als spreker in afdeelingen van Patrimonium. „Sounders." Naar wij vernemen zullen ook in Nederland op sommige telegraafkantoren «Sounders" in dienst gesteld worden dat zijn toestellen waarvan de ambtenaren de telegrammen enkel op het gehoor opnemen. De eerste «Sounders" zullen tusschen het hoofdkantoor te Amster dam en het bijkantoor Tulpplein dienst doen en dienten gevolge zullen twee telegraafcommiezen, met den toestel bekend, op dit bijkantoor overgeplaatst worden. Eenige Parijsche bladen meenen bijzonderheden te kunnen mededeelen over de nieuwe inkomstenbelasting, die de regeering zal ontwerpen. De belastiDg zou gehe ven worden van inkomens hooger dan 2500 frs. en van dit minimum tot van inkomens van 50.000 frs. zal een progressieve belasting worden geheven van 1 tot 5 pCt. Van grootere inkomens zal vijf percent worden geheveu. Na invoering van deze belasting zullen die op het per soneel, op het meubilair, op deuren en vensters worden opgeheven. Sehagen. In een paar gezinnen alhier heerscht diphteritis. Eén kind is reeds aan de gevreesde ziekte overleden, bij een ander heeft zij door toepassing van serum een gunstigen keer genomen. In een enkel gezin is ook roodvonk geconstateerd. Een natte winter als deze is voor de gezondheid niet bevorderlijk. Een talrijk publiek woonde den 26 de uitvoering der dameszangvereeniging «Euphonia" alhier bij, voornamelijk wel om te genieten van het meesterlijke vioolspel van den heer H. W. Hofmeester, die bij dit concert zijne medewerking verleende. Zijne beide nummers «Fantaisie militaire" en «Zigeunerweisen" werden dankend toegejuicht. De begeleiding was bij mevrouw Hofmeester aan uitste kende handen toevertrouwd. Do zangvereeniging was met hare nummers niet gelukkig. Groote zenuwachtigheid der dames speelde haar leelijke parten. Ook de dames solisten leden helaas sterk aan de plankenkoorts. Toch werden «Sluimer zacht" van Abt en «Avond" van Jb. Denijs goed vertolkt. Het is voor den volijverigen direc teur den heer ter Linden en de niet minder ijverige dames-leden te hopen, dat een volgende uitvoering beter van stapel moge loopen. Benningbroek. De heer H. van der Hoeven predikant, heeft voor het beroep naar Tiel bedankt. Spanbroek. Den 27 werd alhier, door het over lijden van den eigenaar, schipper Smit, het van onds bekende veer van Spanbroek op Amsterdam, publiek ver kocht. Kooper werd J. Waal, van Opmeer, voor de som van f 3360 (met inventaris f3595.) Winkel. De heer J. Koomen Jbzn. is tot burge meester dezer gemeente benoemd. Moordrecht. In den ouderdom van 86 jaar is alhier overleden de heer mr. C. van Vollenhoven oud-lid der Ged. Staten van Zuidholland en oud-strijder van 1830. Aederlandsch Rundvee-Stamboek. De afd. Noordholland van bovengenoemde Veree niging hield den 27 haar 19e algemeene vergadering te Amsterdam onder leiding van den heer C. de Goede Hzn. Spr. opende de vergadering met een kort woord, waarbij hij zijn erkentelijkheid betuigde voor ziin benoeming tot voorzitter der afd. Noordholland. Hij herinnerde voorts aan zijn polemiek met den Heer Zijlma, in de Vragen des Tijds, omtrent de wenschelijkheid van een Ministerie van Landbouw, waarvan de voorz. zich nogmaals een krachtig voorstander verklaarde, ter wijl de heer Zijlma meende, dat zulk een Landbonw- Ministerie niet meer dan een wasse neus zon zijn. De voorzitter herinnerde nog aan de subsidie-quaestie. Zooals men weet, hadden de Prov. Staten aan Hollands Noorderkwartier een subsidie ten behoeve van de aan moediging der veefokkerij toegezegd, indien óok de Re geering een subsidie gaf. Nu de Regeering daartoe niet bereid gevonden werd, en dus geen Rijkssubsidie verwacht kan worden, zullen ook de Prov. Staten geen subsidie aan Hollands Noorderkwartier verleenen. Tot leden van het bestuur werden in plaats van de 'neereu W. Bakker. J. Koster Kz., en K. Tensen Kz., die niet dadelijk herkiesbaar waren benoemd de heeren J. de Wit Jzn., te Midwoud; W. Hoogetoorn, ie Beemster.; en L. de Goede, te Hoorn. Besloten werd, de volgende vergadering in Mei te Alkmaar te houden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, te Purmerend te houden, werden benoemd de heeren J. J. Willinge en J. Koopman, te Beemster. Voor jarige stieren werden uitgeloofd vijf aanhoudings- premiën van 25 en vijf aanhoudingspremiën van 15. Premiën van 25 werden uitgereikt aan de heeren K. Sehagen, te Midwoud, G Kruseman, te Houtrijk en Polanen, en J. Kater, te Barsingerhorn. Premiën van 15 aan de heeren J. Wit, te Midwoud, H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, S. de Heer Azn., te Ursem, en J. Laan te Beemster. De rekening over den dienst 1895 werd, op advies van den rapporteur, don heer J. Koopman, goedgekeurd. De begrooting werd eveneens goedgekeurd met een post van f 5.80 voor onvoorziene uitgaven. Deze post zal worden vermeerderd met de 40 van de twee niet uitgereikte aanhoudingspremiën. Daarna werd de vergadering gesloten. Beverwijk. Den 22 trad de heer C. W. Nienwerf op voor de vereeniging «Tuinders wel varen" ter bespre king van de aardbeienteelt en de verzending van die vrucht naar het binnen- en buitenland. Volgens spreker is de aardbeiensoort «de Amazone," die hier het meest geteeld wordt, ongeschikt voor den handel, daarom raadde hij aan de aankweeking van de aardbeienplant «Sir Joseph Paxton," die om hare verschillende goede hoeda nigheden aanbeveling verdient boven «de Amazone.' Door flink op te treden en met de oude gewoonte te breken zou men de scherpe concurrentie met Engeland niet behoeven te vreezen. Als middel voor verzending naar het buitenland werd door spreker aangeraden de aardbeien in manden te verpakken, en voor goed te bre ken met de verzending per ton en voor den handel in het binnenland beval hij aan de tienen mandjes te ver vangen door anderen van sierlijker vorm. Nadat eenige vragen over de teelt en de expeditie door den inleider waren beantwoord, werd deze leerzame voordracht met een woord van dank aan den heer Nien werf besloten. Staande de vergadering werden door verschillende tuinders een 20000 planten besteld van de «Paxton," ten einde die nog in April te kunnen aanplanten. Krommenie, Een tragische gebeurtenis heeft alhier heel wat opschudding verwekt. Een 32-jarig werk man, gehuwd, die in zijne betrekking nogal eens met de meening zijner mede-werklieden in botsing kwam en deswege in een zeker blad «ter verantwoording" werd geroepen terwijl zijne toestand zeer benard geraakte aangezien zijne mede-arbeiders dreigden het werk testa ken. indien hij in zijne houding tegenover zijne supérieuren bleef volharden, geraakte daardoor zoo in wanhoop, dat hij geen andere uitkomst wistdan zich van kant te maken. De ongelukkige nam een hoeveelheid sublimaat in, dat hij als liefhebber fotografist in huis had en hoe wel de hulp van den dokter spoedig ingeroepen werd was hbt vergif reeds te ver doorgedrongen en stierf hij na de hevigste pijnen. In zijne laatste dagen bleek nog de genegenheid zijner patroonsdie niets onbeproefd lieten om die aan het arme slachtoffer van vinnig geschrijf en angst voor ge daan krijgen van arbeid, te toouen. Scharwoude. Door het schrikken van het paard voor de parapluies van eenige voetgangers, sloeg den '23, 's morgens, het paard van den heer Stam, burgemeester van Oudendijk op weg naar Hoorn op holwaardoor de glazenwagen te water geraakte. Een wegwerker, die als passagier de reis medemaakte, sproüg uit het rijtuig en brak een been. Velsen. Het terrein der voormalige zandsteen- fabriek is verkocht, en nu vermoedelijk bestemd om er een lakenfabriek op te richten. In de nabijheid zullen dan tevens een 40 a 50 tal arbeiderswoningen gebouwd worden. Zaandam. Hier ter stede worden pogingen aan gewend om eene Floralia-vereeniging tot stand te doen Komen.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2