StadsbericMen. Q Q D D D Q Texel. Den 26 werd door de rederijkerskamer „Door inspanning uitspanning" van De Cocksdorp, eene uitvoering gegeven in bet lokaal »De Vergulde Kikkert", te Den Burg. Opgevoerd werden»'t Was maar een loods", tooneelspel in drie bedrijven, en »De roode ridder", blijspel in één bedrijf Met belangstelling werd het spel door een vrij talrijk publiek gevolgd. De opbrengst de zer voorstelling zalna aftrek van onvermijdelijke kosten, ten goede komen aan de ongelukkige huisgezin nen te Zwartewaaldie zoovelen hunner kostwinners tijdens de jongste stormen in de woelige Noordzee moesten achterlaten. Barsingerhorn. Den 26 werd te K o 1 h o r n de tooneelvoorstelling ten voordeele van hot schoolfeest flink bezocht en was de opvoering van de beide stukjes niet onverdienstelijk. In de maand Maart zal voor het zelfde doel eene tweede uitvoering volgen. In den polder Waard en Groet wordt thans weder veel stroo verkocht voor de papierfabriek te Kampen. De schippers hebben met open water steeds stroovracht, als zij om turf uitgaan. Een mijt van buitengewoon groote afmeting van aan pakken geperst stroo is aan de haven te Kolhorn opgezet. Menig scheepje kan hier van nog worden geladen. Furmereiid. Ten behoeve van de vereeniging «Moederlijke liefdadigheid" alhierwelke vereeniging zich ten doel steltbehoeftige kraamvrouwen te onder steunen werd namens Hare Majesteit de Koningin een bedrag van 25 beschikbaar gesteld Zuid- en Noordschermer. De bevolking dezer gemeente bestond in het begin van 1895 uit 583 m. en 529 vr., samen 1112 personen; zij vermeerderde in 1895 door geboorte met 19 m. en 7 vr., door ves tiging met 47 m. en 31 vr.; 10 m. en 6 vr. zijn in dat jaar overleden en 47 m. en 35 vr. verlieten de gemeente, zoodat de bevolking op 31 December 1895 bestond uit 1118 personen. Voorts zijn 11 huweljjken gesloten, en wel10 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tus- schen weduwnaar en weduwe. Fnkhuizcn. In de vergadering der afdeeling «Enkhuizen en omstreken" van de Holl. Maatschappij van Landbouw is voorgesteld, 300 beschikbaar te stel len tot veredeling van springstieren. In plaats van den heer Kooijman te Andijk werd tot voorzitter benoemd de heer C. de Jong Mz., buigemeester van Hoogkarspel. Terachellinc- Op de algemeene vergadering van het Willem Barendsfonds bleek uit de rekening en ver antwoording van den penningmeester, dat het fonds sedert verleden jaar eenigszins is vooruitgegaan, doch niet in die mate, dat aan het verzoek tot oncersteuning van oude zeevarenden of nagelaten betrekkingen kan voldaan worden, zooals het bestuur van het fonds gaarne wenschte. Zaandam. Na krachtige verdediging door den voorzitter, is door den Raad dezer gemeente den 23 met 9 tegen 8 stemmen het besluit genomen om de weduwen en weezen der gemeenteambtenaren en beambten te pen- sionneeren. Burg. en weth. zijn. nu deze qnaestie prin cipieel is uitgemaakt, door den Raad uitgenoodigd nadere voorstellen in te dienen op den grondslag van het door prof. v. Pesch ter zake uitgebracht rapport, volgens het welk de ambtenaren 5 pet. van hun tractement. 250 zullen moeten bijdragen. Tram Haarlem —Beverwijk. Het leggen van de rails voor den Stoomtram Haar lemBeverwijk zal naar ons thans gemeld word met 1 Februari gereed komen. De dienst zal zeer waar schijnlijk niet vóór Maart geopend worden, wijl nog gewacht moet worden op nieuwe en lichtere machines. Volksonderwijs. Het eerste nummer is weder verschenen van het «Volksblad", orgaan van Volksonderwijs, vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland. Het is een maandblad, dat aan al de le den der vereeniging wordt toegezonden, onder redactie van Mr. J. A. van Gilse, te Rotterdam. Dit nummer bevat onder meer een ingezonden artikel over «De school en de bandeloosheid der jeugd." Kwni-tjcshouders. Behalve van «kwartjesvinders" hoort men in Den Haag tegenwoordig ook spreken van «kwartjeshou- d e r s", die wederom eene andere industrie hebben be dacht, waardoor reeds eenige personen benadeeld zijn ge worden. Het gaat aldus toe Een man met een geldtasch om het lijf, die voor een geldophaler wordt aangezien, bevindt zich toevallig voor het een of ander huis op het oogenblik, dat de melkboer, de bakker of de kruidenier heeft aangescheld en het geld van de dienstbode in ontvangst moet nemen. Hij vraagt dan, hetzij aan den leverancier of aan de dienstbode, of zij hem bij voorbeeld voor een kwartje met vijf centen, welke hij op de platte hand voor hen uitgestrekt houdt, drie dubbeltjes in de plaats kuuneu geven. Zoodra hij bet gevraagde kleingeld in handen heeft, doet bij alsof hij het in ruil te geven geld in de hand van den ander laat glijden, die dan, nadat de man zich met den gang van iemand, die groote haast heeft, uit de oeten heeft gemaakt, tot de ontdekking komt, dat hij wel het ko pergeld maar niet het kwartje heeft ontvangen. Er zijn er, die vermoeden, dat de pseudo-geldophaler door de eene of andere kleefstof bewerkt dat bet zilver in zijn hand achterblijft op het oogenblik, dat hij aan de bereidwillige menschen de centen in do handen schuift. Precies weet men het natuurlijk niet. Invoer van vee in België. Blijkens eene bekendmaking voorkomende in den Belgischen Mouiteur van den 24 zal het grenskantoor Achel (station) voortaau voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zijn opengesteld eiken Zaterdag ten 10 uur 's morgens, in plaats van eiken Woensdag. Veeuitveer Nederland. Uit Esschen wordt gemeld Den 25 zijn langs het grensstation Rozendaal uit Ne derland naar België en Frankrijk met twee extra-vee- treinen verzonden 76 waggons vee, ter waarde van f 112.000. Be zeewering te Callantsoog. In het voorloopig verslag over het onderzoek van de begrooting van Waterstaat in de afdeelingen der Eerste Kamer leest men over bovengenoemd onderwerp het volgende «Opnieuw werd allerwegen de vraag gedaan in welken toestand de zeeweringen te Callantsoog thans verkeeren- Algemeen wenschte men te vernemen hoe de regeering voornemens is te handelen. Bijna al hetgeen tot her stelling gemaakt is werd opnieuw weggeslagen zoodat er thans pericnlum in mora is. Groote belangen zijn er bij de zaak gemoeid, zoowel van de provinciewaar van bij de doorbraak een deel kan verloren gaan als van het Rijk, welks maritieme etablissementen afgesneden kunnen worden van het vasteland terwijl de spoorweg en het Noordhollandsche Kanaal zware schade kunnen beloopen de natuur stoort zich niet aan quaestiën om trent onderhoudsplicht. De regeering, die de noodzake lijkheid van voorziening niet ontkent en erkent dat eene regeling thans ontbreekt, zal het verwijt niet kunnen ontgaan, dat hare houding mede de oorzaak is geweest, zoo de dreigende calamiteit zich voordoet. Staat en provincie moeten het echter eens worden. Afgescheiden van de vraag wie de onderhoudsplichtigen zijnmoet zoo was het algemeen gevoelen, aan den tegen woord igen toestand een einde komen eu mag door den strijd hier over een deel van ons vaderland niet worden blootgesteld aan gevaren, waarvan de gevolgen niet te berekenen zijn." Groningen. Van wege het Genootschap van Nij verheid zal van 11 tot 18 Februari eene tentoonstelling van zomer-zaaigranen eu zaden gehouden worden. Vóór 8 Februari moeten de inzenders opgave doen van het aantal hectoliters, voor verkoop beschikbaar, van het natuurgewicht en van den prijs, vrachtvrij te Groningen te leveren. Hoek van Holland. Wegens de heerschende dipkteritis wordt op advies van den inspecteur van ge neeskundig toezicht, de openbare school voor een maand gesloten. Bij herhaling werd serum door de geneeskun digen met goed gevolg toegepast. Hoedkoope liandltouivblbliotlieek. De deeltjes der bij den uitgever A. A. W. Bolland te Goes verschijnende «Goedkoope Landbonwbibliotheek," volgen elkander snel op. Thans ontvingen wij weder no. 6, handelende over het kalf, de keuze, verpleging en voeding der fokkalveren. De bekwame schrijverde heer A. A. ter Haar leeraar aan de rijks-winterland- bouwschool te Goesdjóet met het uitgeven dezer prac- tischeonder ieders Dereik vallende, boekjes een goed werk. Haarlem. Door een commies-verificateur der accijnsen is uit de azijnfabriek van De Haas Zoon aan gehaald een vat moutwijn dat voor azijn doorging. Later is in de fabriek zelve meer moutwijn achterhaald. Daar de moutwijn onder toezicht van ambtenaren in de fabriek was vermengd met azijnmoet deze er later aan zijn ont trokken. Voor moutwijn bestemd voor azijn wordt min der dan die voor gedistilleerd accijns per kan betaald door de azijn er aan te onttrekken wordt een enorm voordoel behaald, daar dezelfde moutwijn weder voorde azijnmakerij werd aangegeven. Men spreekt van f 40 a 50000 boete. Utrecht. De Middernachtzendeling-Vereeniging heeft besloten een informatie-bureau op te richtenvoor namelijk ten behoeve van meisjes die zich gaan verhu ren en bijzonderheden willende weten aangaande het huis of de bewoners, waar zij komen. Te Amsterdam eu op andere plaatsen bestaan reeds zulke bureau's. Uandbou w-Tentoonstelling. Door de afdeeling Loosdrecht van het Genootschap voor landbouw eu kruidkunde te Utrecht is besloten in den aanstaanden zomer een landbouwtentoonstelling te houden. Taalfonds. Tot den 24 was voor het Taalfonds tot behoud en bevordering van het Hollandsch als volkstaal in de Boe renrepublieken van Zuid-Afrika ingekomen f8466,41 en aan toezeggingen f 11,385,50. Valsche bankbiljetten. Reeds herhaaldelijk zijn letter.-en nummers genoemd, welke voorkwamen op biljetten door Krause vervaardigd, Tot dusver is echter nog niet de volledige lijst ervan bekend gemaakt; zij bevat de volgende, in navolging van de echte biljetten, aangebrachte letters en nummers E E 5996 van f 300 D V 5638 van f 100 A A 9966 n 200 V 5667 JJ 100 9966 n 200 D V 6710 n 100 E 1', 5996 n 100 D V 4512 n 1^0 F 3482 100 D V 4513 100 T 3482 n 100 D V 4514 n 100 D V 3420 100 V 5630 n 100 D V 3437 100 D V 5633 100 D V 4464 n 100 D V 5645 n 100 D V 5635 n 100 D V 6715 100 D V 5635 n 100 Q 9966 100 D V 5637 n 100 Nv. d. D.) Te Millingen is door den burgemeester vanwege H. M. de Koningin-Regentes een gift ontvangen van f 100, ter opneming in een gesticht voor één jaar van het 4jarig ziekelijk dochtertje der wed L. Smits, wier man in den zomer van 1895 bij het visschen op den Rijn veron gelukte. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van de sloep Eersteling uit Pernis is ontvangen van H. M. de Koningin f 100 on van H. M de Konin gin-Regentes f 50. Door het hoofdbestuur van het Drentsche land- bouwgeuootschap zal, naar men wil, een landbouw-kre- dietbank voor de provincie Drente worden opgericht. Door den minister van oorlog is aan de Commis sarissen der Koningin de volgende missive verzonden Hot komt somwijlen voor, dat door militairen, die zich met verlof of permissie bevinden in plaatsen, waar geen garnizoen ligt, misbruik van hunne wapenen wordt ge maakt. Ik zou er prijs op stellen, dat in zoodanige gevallen door de betrokken burgemeesters rechtstreeks aan het departement van oorlog werd kennis gegeven van zulke misbruiken, met vermelding van den naam en van het korps van den betrokken militair en, zoo mogelijk, onder mededeeling, of deze aanleiding heeft gegeven tot bet misbruiken van zijn wapen dan wel of hij tot dat feit is geprovoceerd. Ik veroorloof mij, de welwillende medewerking van u in te roepen, opdat aan mijn verzoek, zooveel mogelijk, worde voldaan. In de «Echo" van Cuijk was onlangs het bericht opge nomen, dat drie pachters van hunne pachtpenningen aan de eigenaars ten volle moesten betalen, niettegenstaande de Minister, met het oog op de schade door hagelslag geleden, gedeeltelijke vrijstelling der grondbelasting had verleend. In dat blad komt thans een ingezonden stuk voor, waarin de opzichter der eigenaars verzekert dat den pachters de belastingpenningen zullen worden terug betaald. De «Echo" kan dezen ommekeer alleen toeschrijven aan een tusschenkomst van den Minister, die, door het over nemen van het bericht door de groote dagbladen, op de zaak opmerkzaam is gemaakt. Hot getal der landverhuizersdie in 1895 over Havre Europa verlieten, bedroeg 30,160, waarvan 28,676 naar Noord-Amerika gingen. Daaronder waren 4146 Duitscher9, 3275 Oostenrijkers, 4581 Russen, 2070 Fran- scheu, 1623 Zwitsers en 9119 Italianen. Voor het mee- rendeel (16 675) waren het landarbeiders, terwijl zich slechts 5875 fabrieksarbeiders onder de landverhuizers bevonden. De centrale vereeniging voor Arbeitsnachweis" (Arbeidsbeurs) te Berlijn heeft in het vorig jaar aan 25.573 personen, die zich bij haar hadden aangemeld, 17098 werk kunnen bezorgen. Zeker een vrij gunstige uitkomst. Wegens het zachte weder zijn de toevluchtsoorden voor dakloozen te Berlijn in de eerste weken van Januari dagelijks door gemiddeld 1000 personen minder bezocht dan in Januari 1895. Ook de werkzaamheden voor de tentoonstellngsgebouwen hebben tot die vermindering bijgedragen. Floquct'a uitroep. Niemand twijfelde er tot nog toe aan, dat Floquet, bij het bezoek van Czaar Alexander II aan het palei3 van justitie te Parijs in 1867, in een oogenblikkelijke opwel ling van overmoed had geroepen Vive la Pologne Thans deelt J nies Clarinet in den Temps mede, dat dit ook behooort tot de legenden die vroeg of laat moeten verdwijnen. Het was niet Floquet het was Gambetta, die deze woorden bezigde. Toen de Czaar in het gereed staande rijtuig stapte, lichtte Gambetta den hoed en zeide Vive la Pologne!'' Later, toen Floquet er eenmaal den naam van had, zeide Gambetta tot hem: «Laat het maar zoo I Si vos non vobis De geschiedenis heeft gesproken. En wellicht is bet beter, voor het buitenland, dat ik er niet voor ver antwoordelijk ben." Jules Claretie haalt dit aan als een bewijs voor Flo- quets vaderlandsliefde hij was het schild, waarop meer Jan één krachtige houw is afgestuit. Ouderlijke macht. Op verzoek van het Hoofdbestuur van den «Volks bond tegen Drankmisbruik" heeft zich een commissie ge vormd, welke rapport zal uitbrengen over de vraag op welke wijze verwaarloosde kinderen, die aan het toezicht van hun ouders worden onttrokken het best kunnen wor den verpleegd. Dit onderzoek wordt ingesteld naar aan leiding van de ook door den minister van justitie er kende wenschelijkheid om de gevallen uit te breiden, waarin ouders van de ouderlijke macht kunnen worden ontzet. In die commissie hebben zitting de heeren L. P. Wallburgh Schmidt, arts bij het gevangeniswezen en voorzitter van de «Vereeniging voor verwaarloosde kin deren" te Amsterdam; ds. H. Pierson, voorzitter van de «Heldringgestichten" te Zetten: jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie te Haarlem mr. A. D. W. de Vries, commies aan het Departement van Justitie te 's Gravenhage en mr. J. Kalff Jr., redacteur van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam. Den 27 overleed te Amsterdam de heer C. P. F. van Hosstraetennotaris alhier. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 26 765.8, den 27 774.-, eu den 28 771.8. Den 5 Februari herdenkt de heer ds. Ii. C. Schuller tot Peursumte Amsterdamvroeger alhierzijne 25-jarige ambtsvervulling. Foor de arinen. Op zondag, 2 Februari e.k., zal «Alkmaar's Vrien denkring" eene weldadigheidsuitvoering geven en zal daarin ter vertolking komen «Ulrich de harpenaar", of «het Schuttersfeest op 't Valkenhof", oorspronkelijk mu ziekdrama in drie bedrijven. Eenige solo-kwartetten voordrachten enz. zullen aan het stuk voorafgaan. De opbrengst strekt ten bate van de algemeene armen dezer gemeente en zal dus een druk bezoek strekken om aan bovengenoemde vereenigiug een flink bedrag voor dat doel ter beschikking te stellen. Wemeente-secretarls. Voor het ambt van gemeente-secretaris hebben zich 43 sollicitanten aangemeld. Hiervan bekleedeu o.a. 20 de betrekking van secretaris3 van burgemeester; 2 van burgemeester en secretaris2 van secretaris en ontvan ger; 1 oud-secretaris-burgemeester en I advocaat-procureur. Zaalrijden. De uitvoering der Wielrijders-vereeniging «Alk maar"" op zaterdag, den 25, had een vrij talrijk publiek naar de Harmonie doen opgaan waarvan de groote zaal voor een deel beschikbaar was gehouden voor de evolutiën der wielrijders. De leden van «Alkmaar" gaven bet bewijs, dat zij zicb ijverig hadden geoefend en wisten de te rijden figuren met veel juistheid uittevoeren. Men had zich verder de medewerking verzekerd van den jeug digen velocipedist Deumer Cramer die onder de kunst rijders hier te lande, ondanks zijn jonge jaren, reeds eene eereplaats inneemt. Het blijft altijd belangwekkend om te zien op hoe tallooze verschillende en merkwaardige manieren zich een «wiel" gebruiken laat. Denmer Cra mer heeft het daarin ver gebracht. Hij is er volkomen op vertrouwd en is blijkbaar bij de schijnbaar gevaarlijkste momenten uiterst op zijn gemak. Een «echt" wielrijder beschouwt dat natuurlijk slechts als kunsten maken, al is het ook aardig om het somwijlen te zien. Voor hem is hoofdzaak: langzaam en beleidvol zich te oefenen ten einde op langere tochten zonder overdreven afmattingeerst recht van de «fiets" te kunnen genieten.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3