T No. 14 Acht en Negentigste Jaargang. 1896. V R IJ I) A Gr 31 JANUARI. Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag, 29 Januari 1896, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOf anco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonder lijke nu mme. 3 ets. Prijs der gewone Ad vertent lën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 des namiddags 12% uur. Waarnemend Voorzitter: de wethouder C. W. Bruinvis. Waarnemend secretaris: de heer L. van der Vegt. Afwezigde burgemeester A. Maclaine Pont, alsmede de raadsleden G. de Groot, C. Bosman en J. de Wit Dz. Notulen. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering, 34 bladzijden groot, voorgelezen en, behoudens eenige geringe wijziging, goedgekeurd. De heer A. Goede gaf in overweging, om de concept- notulen voortaan in druk, vóór eene volgende vergadering, aan de leden te doen toekomen. Waar vaak geruime tijd tusschen twee vergaderingen verlooptwordt het zeer moeielijk, om steeds de juistheid der notulen nauwkeurig te beoordeelen. Z. i. kan daartegen geen bezwaar be staan, omdat zij thans toch ook reeds in druk verschijnen. Alleen zou dit dan iets vroeger moeten geschieden en het zetsel ter drukkerij voor eene eventueels wijziging moeten blijven staan. Nadat de hoer Stoel dit denkbeeld bad ondersteund en de Voorzitter als zijne meening had te kennen gegeven dat er wel bezwaren aan zouden verbonden zijn ontving de heer Goede de toezegging dat Burge meester en Wethouders deze zaak zouden overwegen. nilDEDEELlNtiElV. 2. De Voorzitter deelde mededat, in handen van de vaste commissie van financiën waren gesteld de rekeningen van de kamer van koophandel en van de bad- en zweminrichting over 1895. Gemeente en gasfabriek. Voorts was van Gedeputeerde Staten thans goedgekeurd terug ontvangen de rekening over 1894. De oorzaak dezer late regeling was hierin gelegen, dat Gedeputeerde Staten aanvankelijk bezwaar hadden tot goedkeuring over te gaan, alvorens hnn een duidelijk inzicht was gegeven in de verhouding der gemeente-administratie en die van de gasfabriek. Ten slotte bad eene conferentie tusschen den heer C. W. Bruinvis, als wethouder, benevens den heer Kraakman, en Gedeputeerden, voor dit college alle bezwa ren opgelost en was volledige décharge gevolgd. Vóór deze conferentie hadden beide genoemde heeren eene uitvoerige schriftelijke uiteenzetting aan Gedeputeerde Staten ge geven omtrent de punten waarover deze opheldering -.erlangden. De heer Kraakman jnicht het zeer toedat ook gedeputeerde staten aan de geldelijke verhouding tusschon de gemeente en de gasfabriek hnnne volle aandacht heb ben gewijd. Hij constateert thans uitdrukkelijk dat volledige goedkeuring gevolgd is en drukt de hoop uit dat thans niet alleen alle leden van den raad van de juistheid dezer verhouding overtuigd zijn maar tevens ook alle in de stad loopende geruchten hieromtrent voor goed een einde zullen nemen. Nu de rekeuing over 1894 ook door ged. staten is goedgekeurd, vestigt hij er voorts de aan dacht op, dat ook volgens art. 222 der gemeentewet de ont slagen ontvanger voor dat jaar volledig is gedechargeerd en dat dit feit z. i. niet zonder invloed blijven kan op de quaestie ten opzichte van den borgtocht van den ge wezen ontvanger. Hij verklaart zich ten slotte bereid, ook namens den heer ter Spillom Burgemeester en Wethouders van advies te dienen op welke wijze deze décharge ter kennis van den ontvanger voornoemd te brengen. Begrooting i§96 en Kasopname. De Voorzitter bracht daarna ter kennis der leden dat de begrooting voor 1896 van gedeputeerde staten goedgekeurd is terugontvangen en dat de kas van den waarnemenden gemeente-oatvaDger op 13 Januari 1896 blijkens procesverbaalwas opgenomen en in orde be vonden. Doortrekking Detiusgractit. Een adres was ingekomen van den heer C. Smit Cz. houdende kennisgeving van zijn voornemen, om den aan de noordoostzijde van zijn aan de ringsloot der Cadetten school gelegen grond, in het verlengde der Metiusgracht, tot bouwterrein te bestemmen, deze gracht door te trekken en eene brog te leggen, gemeenschap gevende met Ropjes- kuiloverigens zich aan de gewone bepalingen in allen deele onderwerpende. Hij verzoekt toezeggingdat de gemeente den weg beharde en dezen alsmede de brug in eigendom en onderhond overname. Gesteld in handen van de commissie van bijstand nadat de heer Kraakman op spoed aangedrongen had Verslag stads-apotheek. Van regenten van het mannen- en vronwengasthnis is ingekomen het verslag over de stads-apotheek over 1895. Openbare hurgersehool. Uit een adres van den heer W. C. Bosman c. s., allen onders van leerlingen van de 2e en 3e klassen der open bare burgerschoolbleek dat zij op psedagogische en hygiënische gronden ernstig bezwaar maakten tegen het voortduren van den toestand ten aanzien der 2e en 3e klasse leerlingen aan die schooldie nog steeds niette genstaande de nieuwe lokalen reeds lang gereed zijn zijn ondergebracht in lokalen van de Nienwe Doele, die in geen enkel opzicht aan gerechtvaardigde eischen vol doen. Aan adressanten kwam het gerncht ter oore, dat deze bedenkelijke toestand zijn oorzaak vond in de wei gering van Burgemeester en Wethoudersom tot het verschaffen van voldoend onderwhzend personeel medete- werken. Zij vorzoehten den raad dringend zoo spoedig mogelijk te bevorderen dat 'de bedoelde leerlingen naar do nieuwe lokalen worden overgebracht. Op voorstel van den Voorzitter werd dit adres dadelijk in behandeling genomen en voorlezing gedaan van het desbetreffende rapport van burgemeester en wet houders waaruit bleek dat het verblijf der kinderen in de Nienwe Doele voortsproot uit een verschil tnsschen het hoofd van genoemde school den heer Aukesen het gemeentebestuur. Eerstgenoemde maakte bezwaar de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor grootere klassen dan de wet veroorlooft. Nadat burgemeester en wethouders ten slotte nadrukkelijk den wensch hadden kenbaar gemaaktdat het betrekken der nieuwe lokalen geschieden zou heeft dit dezer dagen plaats gehad eu is dus in dit opzich» aan het verlangen der adressanten voldaan. Blijft nu over de vraag of het aantal leer lingen boven het wettelijk marimnm de benoeming van nieuw onderwijzend personeel rechtvaardigt. Naar bur gemeester en wethouders' morning dient eerst te blijken, dat deze toestand van blij venden aard is. Nu ten opzichte van de verplaatsing der leerlingen aan den wensch der ouders is voldaan wordt de verdere behandeling van adres en rapport tot eene volgende ver gadering aangehouden. Op eene vraag van den heer Kraakman antwoordt de Voorzitter, dat er geen bezwaar bestaat, dat de raadsleden zieh door persoonlijk bezoek op de hoogte stellen van den gewraakten toestand in bedoelde school. Salaris en borgtocht ontvanger. 3. In het rapport van burgemeester en wethouders wordt voorgesteld de jaarwedde van den te benoemen ontvanger van 1500 op 1800 te brengenwat door de uitbreiding der gemeente en de daaruit voort vloeiende meerdere werkzaamheden gerechtvaardigd wordt. Verder stellen zij den raad voorde bureaukosten van 550 tot 650 te verhoogen en den ont vanger te verplichten tot de aanstelling van een gedele geerde boven 23 jaar, volkomen met de administratie bekend, te benoemen onder goedkenring van burgemeester en wethouders op een tractement van minstens 500. Verder zal de ontvanger hebben te bezoldigen een jeugdig klerkjeo. a. met het oog op de contröle over de kaartjes der wik- en weegloonen. Ten aanzien van den borgtocht stellen burgemeester en wethouders voor dien te bepalen op f 30000 of in op het Grootboek te plaatsen nationale werkelijke schuld, als wanneer de berekening zal geschieden wat de 2% °/0 betreftnaar een koers van 70 en de 3 naar een koers van 84 óf voor een deel in vast goed waarvan 60 der getaxeerde waarde met het genoemd cijfer van den borgtocht zal moeten overeenkomen. De t axatie zal in dat geval geschieden door drie taxateurs door burgemeester eu wethouders aan te wijzen. De be rekening van den borgtocht op 30000 is geschied op grond van het gemiddelde cijfer der ontvangsten van de laatste 5 jaar dat 259.892.64 bedraagtzoodat hij wettelijk niet minder mag bedragen dan 25.989.26 Tot meerdere zekerheid wenschen burgemeester en wet houders dat cijter tot f 30000 te verhoogen. De heer Kraakman wenscht .het koerscijfer voor de certificaten der nationale werkelijke schuld te be palen op 90 en 97 Hij acht eene speling van ruim 4°/0 voldoende waar voor belangrijke storing der koers waarde onzer effecten z. i. geen vrees behoeft te bestaan. Hij acht het onnoodigden te benoemen ontvanger te bezwaren op de wijze, als b. en w. voorstellen. De heeren de Lange, Goede en Preijer kan nen zich met de zienswijze van den heer Kraakman niet vereenigen. Zij achteD voorzichtigheid in deze geraden. Hon komt de door genoemden heer gewenschte speling te gering voor. Eene daarop gehouden stemming besloot voor het voor stel van b. en w. Met de door den heer Kraakman aan bevolen berekening konden zich, behalve dezen heer zelf, slechts vereenigen de heeren WitteCanters en Rent meester. Met-betrekking tot het eventueel in den borgtocht optenemen vaste goed wenscht de heer Stoel te be palen dat niet 6U maar 65% der getaxeerde waarde overeenkomen moet met het daardoor te dekken gedeelte van den borgtocht. Z. i. en ook de heer de S o n n a- v i 1 1 e blijkt die meening te zijn toegedaan i9 de prijs van het land van dien aard, dat de gemeente bij dergelijk onderpand geen risico loopen zal. Zonder hoofdelijke stemming, met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van den heer Stoel besloten. De heer Kraakman wil het salaris van den ont vanger teruggebracht zien op f 1600 en de bureaukosten honden op 650. Hij ziet voor de verhooging geene nood zakelijkheid. De heer ter Spill is van gevoelen, dat het voorstel van b. eu w. dient gehandhaafd. Hij vreest, dat do ont vanger moeielijk voor een bedrag van J 500 een vol wassen klerk zal krijgen, die volkomen op de hoogte is Hij zal er nog wel iets moeten bijleggen. Verder vestigt hij de aandacht, waarop ook reeds de heer Kraakman te voren gewezen had op de gevolgen, die uit. 's raads be sluit zullen voortvloeien voor de tegenwoordige functio narissen 1°. voor dengenedie den ontvanger bij de ontvangst der wik- en weegloonen vertegenwoordigt en 2°. voor den ten kantore van den gemeente-ontvanger aanwezigen minderjarigen klerk. Bij de voorgestelde regeling zullen die personen die der gemeente reeds eenige jaren trouw hebben gediend vermoedelijk in die betrekkingen niet gehandhaafd kunnen blijven. Hij vraagt of voor hen geen overgangsmaatregel te nemen is. De voorzitter antwoordt, dat de nienwe toestand nieuwe voorschriften eischt en dat hot daarbij wel altijd moeielijk zal blijven iedere benadeeling van anderen te ontgaan Het voorstel-Kraakman wordt ten slotte niet ondersteund en daarop het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het salaris zonder stemming aangenomen. Wegens het gevorderde uur werd toen de vergadering geschorst tot 's avonds half acht. AVONDZITTING. Tegenwoordig: 14 leden. Afwezig, behalve de Burge meester, de heeren Bosman en van den Bosch. Instructie ontvanger. 4. Allereerst komt thans aan de orde de vaststelling der instructie voor den gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelt mede dat op art. 3 dezer instroctie een amendement van den heer Boelmans ter Spill is ingekomen, zoodat dit artikel daardoor ongeveer zal Iniden: Hij mag buiten de gevallen in de wet genoemd, buiten de autoriteiten geen inzage geven van de boeken of registers enz. afgeveD zonder schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders of een commissie nit den Raad op last van den Raad, behalve wanneer de Raad of eene commissie dit vorderen. De heer Boelmaus ter Spill licht dit amende ment nader toe. Hij zegt, dat het in het artikel zonder de laatste toevoeging facultatief wordt gesteld. Als de ontvanger niet wil, wordt het hem daardoor niet gelast, terwijl de commissie die belast is met het nazien der rekeningen toch het recht moet hebben tot inzage der boeken, enz. Burgemeester en Wethouders hebben geen bezwaar, dit amendement over te nemen. De heer Kraakman echter meent, dat er alleen sprake is van eene zekere verhouding tusschen Burge meester en Wethouders of eene commissie nit den Raad. Burgemoester eu Wethouders toch nemen de kas op, aan hen doet de ontvanger rekening en verantwoording, daarom had hij zich afgevraagd, of de Raad bevoegd is, om last te geven aan den gemeente-ontvangerdat hjj alles aan den Raad moet vertoonen. Hij gaat mee met den heer Boelmans ter Spill, waar hij zegtdat het wensehelijk is, dat de commissie met het nazien der rekeningen, enz. belastinzage kan nemen der boeken hij wil dat ook verplichtend stellen, maar achter het woord »commissie" voegen de woordendaartoe aangewezen." Hij acht het voorzichtig deze woorden er in te lasschen. De Voorzitter oordeelt do redactie juist genoeg terwijl de heer Boelmans ter Spill opmerkt, dat het recht, door den heer Kraakman bedoeld, vaststaat. Art. 6 toch zegt dat eene commissiewanneer zij het noodig oordeelt, den ontvanger voor zich kan doen ver schijnen tot het geven van inlichtingen. Het eenige bezwaar zon kunnen zijn, dat er van dat recht misbruik zou kunnen worden gemaakt, doch spreker acht dit niet geldend, daar hij gelooft, dat zulks niet zal gebeuren. Het artikel met het amendement van den heer Ter Spill wordt hierna goedgekeurd. Van de overige artikelen geett nog één aanleiding tot eene opmerking van denzelfden heer. Hij vraagt, of het niet te erg is dat men eiken dag een opgave verlangt van de uitgaven en ontvangsten. De Voorzitter zegtdat er alleen een opgave van het eindcijfer mede wordt bedoeld zoodat dns de ontvanger genoodzaakt iseiken dag zijn kas op te ma ken, volgens de opmerking van den wethouder de Son- n a v i 11 e. Daar niemand verder het woord verlangt over deze instructie wordt zij zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Concessie Tram. 5. Voorstel tot het verleenen van concessie aan de Naamlooze Vennootschap »AlkmaarscheTramvereeniging", gevestigd te Alkmaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze concessie op de vroeger gestelde voorwaarden te verleenen voor den tijd van 30 jaar. Do heer Kraakman, er op wijzende, dat de maat schap is aangegaan voor een korteren tijd dan 30 jaar meent, dat het beter is den dunr der concessie daarmede in overeenstemming te brengen en stelt daarom voor, dien te bepeiken tot 1 October 1920, terwijl hij in art. 18 deze wijziging gaarne zon zien aangebracht»naar een tariefgoedgekeurd of gewijzigd door Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en W et houders vereenigen zich met deze voorstellen waarna de concessie zonder hoofdelijke stemming wordt verleend.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1