Gemeente-Opzichter. Gemeente-Ontvanger 189(> ZONDAG 2 FEBRUARI. No. 15. Bert.eb.ad. Acht en Negentigste Jaargang KAMER yan KOOPHANDEL en FABRIEKEN, Gevonden Voorwerpen: Stedelijk Museum te Alkmaar. FAMILIEKAARTEN. Buitenland. Nederland. Dees Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en fiaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80f ineo door het geheele rijk l, De 3 nummers 0,0t>. Afzonderlijke aiimmeis«r, t>. Sf.HE C«l Prijs der gewone Advertentiënj Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. TelcfuonnuK«er s 3 te ILUtlllR. V ERG A DEK. ING op Woensdag, den 5 Febr. 1896 des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. Een wit parelmoeren mesje; een zilveren dames-remon toir een zwarte handschoen een klein zwart hondje een mandje waarin een paar handschoenen een binder- boezelaar; een blauwe handschoen; een zilveren oorknopje; een zwart kinderhandschoentjedrie breipennen met breiwerk een gouden oorbelletje met zwart steentje een zilveren vingerring een r. c. kerkboekje; een sabel kwast eeD notitieboekjo een hondje met zwarte stipjes; een broche met 4 steentjes een geel hondje een zijden halsdoekeen witte boezelaar gemerkt IJ een nickelen horlogeketting een huissleutel. Alkmaar, De Commissaris van politie, 1 Febr. 1896. S- M. S. MODDERMAN Jr. SOLLICITANTEN naar bovengenoemde betrekking op eene jaarwedde van f (iOII,kunnen zich tot den 10 Februari a.s., 's voormiddags op eiken werkdag, aanmelden ter gemeente-secretarie, met opgaaf van onder- dom en van tegenwoordige en vroegere betrokking en tevens persoonlijk ten kantore van den gemeente-architect. Toegangskaarten a f 1,—, geldig eiken MAAN DAG en VRIJDAG van 1 tot 3 nren, gedurende het jaar 1896 voor den houder, zijne hnisgenooteu en logé's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, L. VAN DER VEGT, waarn. Secretaris. Pgpttte BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen op sollici tanten naar de vacante betrek king van jaarwedde f 1800,(behoudens vaststelling door Ged. Staten), beuevens f«59,voor bureaukosten. Te stellen borgtocht 30.000 reëel. Stnkken franco in te zenden vóór 15 Februari a.s. AHER1KA. De gouverneur van den staat New-York, de heer Levi Morton, is door de repnblikeinsche partij in dien Staat candidaat gesteld voor het presidentschap. Het Amerikaansche vrijbuiterschip Hawkins", dat met een groote voorraad jkanonuen en ammunitie, voor de Cnbaansche opstandelingen, uit New-York vertrokken, door eenige oorlogschepen der Ver. Staten nagezet werd, is 70 mijlen ten zuidoosten van Long Island gezon ken. Van de 80 opvarende Cubanen verloren tien het leven, terwijl de lading geheel verloren ging. HELGIE. De Kamer hoeft deze week met eene voor haar inderdaad zeldzame eenstemmigheid, (86 tegen 2, de 19 socialisten onthielden zich) een wetsontwerp goedgekeard tot regeling van den invoer en fabricage van alcohol. Tevergeefs hield de heer Merzbach secre taris der Ligne auti-alcoöliqne, een warm pleidooi tegen het ontwerp dat, gelijk hij vreesde, als 't aangenomen werd het Belgische volk (dat toch reeds 500 millioen lraucs per jaar aan sterken drank uitgeeft), 4000 nienwe plattelands-stokerijen zon bezorgen, en de natie »in den jenever zou doen verdrinken." De Senaat zal men twijfelt er niet aan zijn zegel aan 't ontwerp hechten. De minister van oorlog, generaal do Brassine, ernstig ongerust over de groote verbreiding der socialistische principes onder de militairen (bij de manoeuvres is zij maar al te zeer gebleken) heeft aan de corpseomiiiandan- ten een schrijven gericht om hnnne bijzondere opmerk zaamheid op dit kwaad te vestigen, en hen aan te sporen tot 't zoeken van doeltreffende maatregelen om het te weren. De bevelhebbers der antwerpsche corpsen hebben reeds geantwoord, dat hnns inziens het eenige middel is persoonlijke dienstplicht. BULGARIJE. Vorst Ferdinand vertoeft nog steeds te Weenen, in afwachting of nit Petersburg 't bericht zal komen, dat de Czaar genegen is, peter te zijn bij den herdoop van prins Boris. Veel reden om zichzelven ge luk te wenschen met zijn buitenlandsche politiek, beeft Ferdinand tot dusverre niet. De Paus weigerde beslist zijne toestemming te geven (de Neue Freie Presse beweert, dat Leo XIII met excommunicatie gedreigd zou hebben), 's Vorsten familie is evenzeer sterk gekant tegen den overgang van Boris tot de Grieksche Kerk, en intnsscheu beeft Ferdinand niet den minsten waarborg, dat Rusland hem als koning erkennen zal, ook al is de Ozaar bereid het peterschap te aanvaarden. Is 't bericht, dat thans uit Sofia gemeld wordt, juist, en zal de herdoop niet plaats vinden, dan zal 't ministerie Stoïloff moeten af treden en zullen de aanhangers van Stamboeloff weder aan 't roer komen, wat voor den Vorst evenmin aangenaam zon zijn. CO AGO. De overste Lothairo zal bij zijn aankomst te Boma, waar hij half Maart verwacht wordt, terecht staan, ter zake van de tegen hem ingebrachte beschuldi ging van wederrechtelijke ter dood veroordeeliug van den engelschen zendeling-handelaar Stokes. In verband met deze zaak is kapitein Arthur door Engeland tot consul te Boma benoemd. OÜITICMLASD. Den 30 kwam de beraadslaging van marine bij den Rijksdag in behandeling. Tegen ingebrachte bedenkingen verklaarde de Staatssecretaris von Bötticher, dat de regeering ook aan 't zeewezen, in 't bijzonder aan de verordeningen omtrent zeelieden voortdurend hare aandacht wijdt. Een aanvullingsont- werp is voorgelegd aan de technische commissie voor de zeevaart. In de laatste zitting van het Pruisische Hnis van Af gevaardigden hebben de afgevaardigden Knebel e s. een voorstel gedaan waarbij een som gelds ter beschikking wordt gosteld tot ondersteuning van den landbouw in de westelijke provinciën, waar het kleingrondbezit over- heorscbend is. Op voordracht van de begrootiugscommissie heeft het Hnis besloten aan de regeering te verzoeken te over wegen of de kleine grondeigenaars in Westfalen en de Rijnprovincie ook niet geholpen zonden kneuen worden door instelling van een staatsfonds, overeenkomende met dat, hetwelk ten bate der groote grondeigenaars in de oostelijke provinciën is gesticht. De eischen der Berlijuscbe kleermakers, die voor con fectiemagazijnen werken zijn niet ingewilligd door de werkgevers. Dientengevolge zal den derden Februari de algemeene werkstaking der kleermakers van Ber ijn wor den afgekondigd. Aan Daily News wordt door ha:eD Berlijnschen cor respondent geseind, dat Keizer Wilhelm na het verzenden van zijn telegram aan President Krnger tal van onge- teekende brieven ontviDg van beieedigenden inhond. ENGELAND Hat transportschip «Victoria", met dr. Jameson en zijne officieren aan boord, wordt in het laatst van Februari te Southampton verwacht. In af wachting daarvan is de Times, nog steeds door dik en dnn het Rhodes-Jameson-orgaan, voortdurend slaags met de radicale bladen, aan wier spits »The Daily Chronicle" staat. Laatstgenoemd blad spreekt onomwonden nit, dat de Times van te voren van hot geheele plannetje gewe ten heeft, en bij 't aanstaande proces er niet zouder kleerscheuren af zal komen. In de Times zelf verscheen dezer dagen een hoogst interessante brief van van heer Montage White (consul-generaal der Z. A. Republiek) waarin deze met nadrnk opkomt tegen de valsche be schuldigingen en scheevo voorstellingen, die het blad voortgaat aan zijne lezers op te disschen. Natuurlijk laat de redactie dat schrijven niet onbeantwoord. Cham berlain terecht de ongeteekende telegrammen nit Jo hannesburg, die de staat der zaken aldaar als onrust barend voorstellen wantrouwende hoeft den britschen agent te Pretoria geiast onderzoek te doen en verslag nit te brengen. FRAKHBIJH. Stanleyde beroemde Afrikarei- ziger, betoogt in de Figaro, blijkbaar cm Frankri)k's sympathie voor Engeland te winnen dat de bezetting van Egypte niet volgehouden wordt nit vijandschap tegen Frankrijk maar ter wille vin 't algemeen belang. De »Temps" maakt zich over dat naïeve bericht niet weinig vrolijk. In den Senaat was den 30 aan de orde de tweede lezing van het wetsontwerp op de ongelukken bij den arbeid. De rapporteur des commissie bestreed het tegenontwerp van Bérenger. De minister van justitie Ricard bestreed de verwijzing van het ontwerp naar de commissie en trad in een weerlegging van het tegenontwerp. De Senaat besloot echter met 91 tegen 76 stemmen het ontwerp naar de commissie te verwijzeD. Dit votom is een échec voor de regeering en voor de commissie deze laatste zal haar ontslag nemen. Tot nadere toelichting van ho. telegram nit Parijs be treffende het wetsvoorstel om de regoering te machtigen voor de Amsterdamsche tentoonstelling twee officiers kruisen en twintig ridderorden van het Legioen van Eer te verleenendieue, dat deze machtiging alleen betreft Franschen, welke voor die onderscheiding in aan merking komen, daar het aantal Franschen, dat telkeu jare geridderd mag worden door de wet is bepaald en alleen bij de wet overschrijding hiervan kan worden toogqjateu. Het aantal vreemdelingen die de Fransche ridderorde kunnen verwerven, is geheel onbepaald. ITALIË. Gelnkkig blijken de berichten uit Afrika, dat koning Menelik zijn woord geschonden en kolonel Galliano gevangen gehouden zon hebben, onjuist. Galliano is met de zijnen te Adaghamus aangekomen waar zij door Baratieri en zijn leger werden ontvangen en met zeer veel geestdrift verwelkomd. SPANJE. Uit Havana wordt gemeld, dat naar luid van een nog niet bevestigd gerucht, de aanvoerder der Cnbaansche opstandelingen, Maximo Gomez, gestorven is. Is dit bericht juist, dan zijn Weyler's kansen om den opstand geheel te bedwingen, heel wat meer gerezen dan zijne redevoering, vóór zijn vertrek gehouden, hoe fraai en hoopvol ook, deed vertronwen. Vermoedelijk zullen er weder aanzienlijke versterkingen naar Cuba gezonden worden. SOEDAN. Uit Caïro wordt aan de »Pall Mall Ga- zette" geseind, dat te Khartoem een ernstige omwente ling is uitgebroken en dat het gezag van d> n Mahdi feitelijk nit is. De aanleiding en tot de omwenteling zijn, meldt men, oueenigheden tnsschen de stammen in het binnenland en de Mahdisten. TURKIJE. Te Aintab, Amasia en in eenige plaat sen dor vilayets Van en Bitles heerscht opgewondenheid. Men vreest voor gewelddadigheden tegen de Armeniërs. TJit Konstantiuopel wordt geseind, dat Armeniërs uit K.ralagah de grens zijn overgetrokken, en in vilayet Van onlusten hebben verwekt De berichten omtrent een Rassisch-Tarksch verbond hon den aan. ZWITSERLAND. De ontworpen van den Zwit- serschen Bondsraad tot invoering van een verplichte verzekering tegen ongelukken en ziekte, zullen de gere gelde jaarlijksehe uitgaven met een bedrag van 7.333.000 frs. verhoogeu. De Bondsraad verklaarde, dat de gewone inkomsten hierin niet kunnen voorzien. Men moet nieuwe zoeken en de Bondsraad acht de invoering van een ta baksmonopolie het meest geschikt. Obdam. Alhier is eene afdeeling opgericht der Noord-Hollandsehe Vereeniging «Het Witte Kruis", de 45ste reeds. Utrecht. Den '29 Januari overleed alhier de ond- hoogleeraar dr. W. G. Brillin den ouderdom van 84 jaren. Seheveningen. Tnsschen het Pavilj >en en de villa van dr. Mess is den 80 een stuk spoorbaan aangelegd tot bet aanvoeren van zaud, weggezakt op het oogenblik dat er een zandtrein over ging. Zes wagens van den trein stortten daardoor naar beueden. De locomotief en twee wagens bleven staan. Het gebearde liep af zonder persoonlijke ongelukken. Uallanlsoog. De zaak betreffende het jachtrecht in de duinen bij Callantsoog schijnt te znllen worden geschikt. Althans de minister van financiën deelt mede, dat de familie Prévinairedie wegens inbreuk op hare rechten van wege het domeinbestnnr medewerking had geweigerd voor de versterking der zeeweringen gevolg heeft gegeven aan den wenk des Ministers en een gemach tigde benoemd om »over een schikking in bespreking te treden" Haarlem. Heden herdenkt 6e heer F. M. Ankes, adjunct-commies ter provinciale griffie van Noord-Holland (afdeeling waterstaatszaken enzden dagwaarop hij voor 25 jaren in dienst der provincie trad Den 3U Jan. had alhier eene hevige gasontplolfing plaats op de Botermarkt, in perceel 7. De eigenaar had 's mor gens het hnis verlaten, 's avonds kwam de behanger om voor deu nieuwen bewoner maten optenemen. Hij ging met een kaarslicht naar boven niettegenstaande hij gas- locht rook en, nauwelijks daar gekomen, had de ontplof fing plaats. Geen rnit bleef heel. De scherven werden tien en meer meters weggeslingerd. Het plafond werd totaal verbrijzeld en nit een nabijstaand hnis werd een heel raam door de drukking weggerukt. Wonder boven wonder kwam de behanger met den schrik en verzengde haren vrij. Men vermoedt dattoen door den vorigen eigenaar de gasornamenten werden afgeschroefd, hij ver geten heeft de hoofdkraan te slaiteu. Uitvoer van vleesch naar Engeland. Zooals men weetbeijvert men zich in Engeland door het aanbrengen vau verbeteringen in het vervoer, en meer bepaaldelijk voor bijzondere vleeschtreiuen, het aldaar ingevoerde vleesch tijdig in Louden ter markt te brengen. Daar het vleesch in heter toestand san aankomen, indien hot vee eerst zoo laat mogelijk voor het, vortrek geslacht wordtis door het bestnnr der Vlissingsehe K. v. K. aan de Nederl exporteurs van geslacht vee een schrijven verzonden, waarin in overweging wordt gegeven te Vlis- singen een exportslachterij te stichten. Wel bestaat aldaar reeds een inrichting van dien aard doch zij heelt niet dien omvaDg welken zij kon hebben.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1