350ste Staatsloterij. Stadsberichten. 5e klasse, 16e lijst, 31 Januari. Nr. 2870 1500; ns. 8429 f 1000 en premie f 30.000 ns. 5778, 6047, 8360 en 13089 f 1000; ns. 4085 en 15716 f 400; ns. 543, 4044 en 20216 f 200; ns. 1741, 2938, 5627, 6747, 6924, 11842, 18022, 18161, 18545, 18996, 19538 en 20124 f 100. Nr. 6871 premie f 3000; nr. 11240 f 100; us. 2440 en 11349 f 400 ns. 15237 f 200. Postduiven. Het tot nu toe verleende sabsidie van 1000, 's jaars aan den Ned. postdnlvenbond is door den minister van oorlog ingetrokken. Ursem. Tot bestuursleden der begrafenis-vereeni- ging «Onderlinge hulp'' zijn herkozen de heeren C. Over- boom en J. Meijer. Volgens het door den secretaris penningmeester uitgebracht verslag zijn in 1895 overleden 13 leden 9 bedankten voor hun lidmaatschap en 1 lid moest worden geroieerdsamen een vermindering van 23 leden in wier plaats echter weder 23 nieuwe leden werden aangenomen Het batig saldo bedroeg f 52,26. Ieder lid betaalde aan contribute en bodeloon f 1,43, terwijl bij ieder overlijden f 60 werd uitgekeerd. De vereeniging telt 625 loden. Purmerend. De levering van 100,000 straat klinkers (waalvorm) voor deze gemeente werd gegund aan den laagsten inschrijver E. v. Holst, te Arnhem, voor zijne inschrijvingssom van 17 per duizend. De alhier gevestigde Tuinbouwvereeniging hield den 30 des avonds eene openbare vergadering onder voor zitterschap van den heer Dekkerte Deemsterin »de Doele", waarbij als spreker optrad de heer J. Mron CEricus). Na aan de vele aanwezigen modellen (types) te hebben vertoond van wortelen doperwtenslaboonen enz., deed spreker uitkomenhoe nuttig het gebruik van turfstrooisel is bij de bemestingin tegenstelling van kalk en asch waarmede zooveieu hun mest vermengen want juist de kalk en asch deden de stikstofdie zoo noodig ia de mest moet worden bewaardvervliegen. Om de slechte werking van kalk eu asch tegen te gaan, beval spreker aan het gebruik van phospborzuur, waarbij de stikstof behoudeu bleef. Ook kwam spreker op tegen het gebruik van versche mestdie door de planten niet kan worden opgenomen. Spreker haalt verder voorbeelden aan uit Noordholland zoowel als van elders, van de voor- deelige uitkomstenwelke verkregen worden door hen die turfstrooisel gebrniken. Voorts geeft hij enkele op merkingen ten beste over de ziekte onder de uien en toont aan hoe het gebruik van zout tot een voorbehoed middel kan strekken voor ziekten bij planten. Hij behandelt daarna zijn bezoek aan het abattoir te Amsterdam. Hebben vele veehouders niet veei vertrouwen in de keuringen van slachtveewelke aldaar plaats vindenspreker kan daarvan de beste getuigschriften geven. Het is niet te ontkennen dat de veehouders door afkeuring groote schade lijden. Naar sprekers mee ning moest het rijk die schade vergoeden de algemeene gezondheidstoestand is daarmee ten zeerste gebaat. Met voorbeelden wordt aangetoond, hoe vleeschmelk en bloed de middelen zijn om tuberculose op mensch en dier over te brengen eu zeer treurige gevolgen met zich kunnen slepen. Daarom beval spreker aan alvorens het vee te verkoopen het te doen inenten met tuberculine. Ook inenting tegen miltvuur beschouwde spreker als zeer wenschelijk. Als was T ookdat inentingen in het algemeen geen voorbehoedmiddelen zijnveel is reeds gewonnen als men tot de wetenschap kan geraken of een ziektestof aanwezig is. Spreker waardeerde hetdat Purmerend reeds was voorgegaan met de gelegenheid open te stellen, dat vee op tuberculose werd beproefd. Vooral men het oog op den veehandel met het buitenland is deze maatregel ten zeerste aan te bevelen. Besproeiingen met oplossing van zout beval spreker als voorbehoedmiddelen tegen miltvuur aan terwijl het aan te bevelen is, gras van weiden, waarop die ziekte voorkomt, in te kuilen. Met een woord van dank aan den spreker voor de be langrijke verhandeling welke de vele aanwezigen zich ten nutte kunnen makensloot de voorzitter de ver gadering. De begrafenis-societeit »Tot steun der overblijvenden" alhier opgericht in 1784 heeft in hare den 31 gehouden algemeene vergadering met het oog op de toename van het aantal leden en den goeden stand van hare fondsen, bepaalddat de nitkeering bij overlijden verhoogd wordt tot 120. Tot secretaris van die sociëteit werd gekozen de lieer J. Worp alhier. Den 31, 's avonds hield de gemeenteraad zijne eerste zitting in het jaar 1896 onder leiding van den voor zitter jhr. C. van Citters, burgemeester dezer gemeente. Na hulde te hebben gebracht aan de nagedachtenis van wijlen de heeren P. Mager en D. Schoen den eerste omdat hij langer dan 40 jaren had getoond een verdien stelijk gemeente-architect te zijn geweest en den laatste omdat hij vele jaren, daar waar het pas gaf, met kracht voor de belangen van de gemeente en hare ingezetenen optrad, deelde de voorzitter mede dat was ingekomen een verzoek van de afd. Beemster, Purmerend en omstreken van de Holl. Maatschappij van landbouw om het markt- geld op de ooftmarkt evenals te Alkmaar te brengen op 1 cent (waakloon daaronder begrepen) en een adres van bewoners van de Purmer om verplaatsing van lantaarns. Beide verzoeken werden gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Voorts deelde de vooizitter mede dat van ged. staten goedgekeurd waren terugontvangen, de gemeenterekening van 1894sluitende met een batig slot van f 7280.125 en de gemeentebegrooting over 1896 in ontvang en uitgaaf bedragende f 106411.01. Verder werden achtereenvolgens ter tafel gebracht: 1°. een schrijven van »het stedelijk muziekkorps" onder leiding van den heer Provily, bij welk schrijven nogmaals wordt betoogd dat niet de 9 ledenwelke den stads- muziekdirecteur zijn getrouw geblevenmaar de 16 andere leden waaronder het bestuur welke thans don heer Provily tot directeur hebben gekozen »het stedelijk muziekkorps" uitmaken en als zoodanig hunne aanspraken op het eigendomsrecht doen gelden van het vaandel en de medaljes, welke voor enkele maanden bij den vaandel- bewaarder door commissarissen der stedelijke mnziek- aldeelingen (burg. en weth.) bij deurwaarders werden opgeëischt en in beslag genomen. Aan dit schrijven was toegevoegd een brief van den heer Biederlack te Amsterdamrechtsgeleerd raadsman van adressant waarbij deze aandringt bovenbedoelde voorwerpen aan zijn cliënt at te geven zullende anders kosten noch moeite worden gespaardom langs gerechtelijken weg de betwiste eigendommen weder terug te ontvangen. De vergadering van een en ander kennis genomen hebbende, brengt de voorzitter nog in herinueringhoe indertijd bedoelde voorwerpen bij wijze van conservatoire maat regelen zijn opgeëischt en sedert ten raaehuize in bewaring zijn gebleven hoe de raad later, aangezocht eene beslis sing ter zake te nemen zich incompetent heeft verklaard in deze uitspraak te doen en dus de beslissing verbleef aan hen die de conservatoire maatregelen namen. Ten slotte gaf de voorzitter te kennen, dat het dage- lijksch bestuur het niet noodig acht direct hierover eene beslissing te nemen en daarom voorsteltde ter zake ingekomen stukken in handen te stellen van burg. en weth. om advies, ten einde die in do volgende vergadering zoo mogelijk aftehandelen. Na eene kleine discussie werd aldus besloten. 2o. Een verzoek van de vereeniging tot het houden van eene paaschtentoonstelling van vet- en fokveeom voor de aanstaande tentoonstelling eene subsidie nit de gemeentekas te mogen ontvangen van 3J0. Op voorstel, van burg. en weth. vindt de vergadering goed, inplaats van eene subsidie een crediet te verleenen tot j 300, zullende nit de rekening van het gehouden finautiëel beheer moeten blij ken voor welk tekort de vereeniging staat 3o. Een advies van het dagelijksch bestuur in zake den gemeentelijken reinigingsdienst. Met het oog op de belangrijk hoogere uitgavenwelke de gemeente zou hebben, wanneer die dienst werd waargenomen door hem, die bij de onlangs gehouden aanbesteding het laagst heeft ingeschreven, komt het aan burg. en weth. wenschelijk voor, de gemeente reiniging ouder eigen beheer te nemen. Zonder discussie wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. De Bloembollenkweekers-vereeniging Aurora te Wateringen (Z.H.), heeft besloten dit jaar groene veiling te houden door bemiddeling van de vereeniging West- land", om alzoo, bij wijze van proef te komen tot ge- heele verandering van de aloude wijze van handeldrijven in de bloembollen, welke voor telers en koopers zeer duur is. Niet zelden stegen de onkosten voor de telers in het Westland tot 15 en 20 pCt. De vereeniging Aurora heeft de volgende regeling aangenomen De veiling is alleen toegankelijk voor de leden der vereeniging en voor geïntrodnceerden op ver toon van kosteloos bij de leden verkrijgbare kaarten. De verkoopers dragen alle onkosten, zoodat de koopers geen opcenten (tot dusver 10 pCt.) meer hebben te betalen. Wanneer de betaling geschiedt vóór hot opnemen van de bollen, wordt 4 pCt korting toegestaan bij latere af doening stelt de kooper twee soliede borgen. Het maal wordt afgeschaft. Men hoopt op deze wijze den handel in bloembollen op een gezonderen grondslag te vestigen. Een commissie heeft het nieuwe stelsel onderzocht en bij deskundigen inlichtingen ingewonnen. Dezer dagen is te Wateringen eene afdeeling van het »Hollaudsch Bloembollenkweekorsgenootschap" opgericht met 13 leden-. Bezuiden Ugmond is den 31 Januari gestrand de Duitsche stoomboot Kauzler, kapitein Elzon, met stukgoederen eu passagiers van Hamburg naar Amsterdam. De boot staat hoog. Drie sleepbooten liggen gereed. De reddingboot uit Egmond gaat langs het schip om zoo noodig de passagiers aan wal te brengen. Hilversum. De tuinbouwvereeniging «Theorie en Practijk", zal gedurende dit jaar 3 onderlinge tentoon stellingen houden van bloemen, planten, vruchten en groenten, en wel den 15 April, 18 en 19 Augustus en 18 November, vallende de tweede juist te zamen met de viering van het 121/, jarig bestaan der vereeniging. Vlijmen. Als bewijs voor den zachten winter kan dienen, dat in den tuin van den heer Kerkhof, alhier, een vogelnestje te zien is met vijf eitjes. Het plan be staat, als het broeden is afgeloopen, door middel van netten de oude vogels te vangen en met de jongen ge zamenlijk onder dak te brengen, uit vrees dat zij de koude niet kunnen doorstaan. Spanbroek. De bevolking dezer gemeente bestond den 31 December 1894 nit 742 m. eu 739 vr., totaal 1481 personen. Geboren werden in 1895 27 m. en 19 vr., vestigden zich 82 m. en 78 vr. eene totale ver meerdering van 206 personen overleden zijn 13 m. en 19 vr. en vertrokken 81 m. en 61 vr.: eene vermindering van 174 personen opleverende. Alzoo bestond de be volking op 31 December 1895 uit 757 m. en 756 vr., totaal 1513 personen. Opmeer. Op 31 December 1894 bestond de bevol king uit 197 m. 183 vr., te zamen 380 p Er werden geboren 7 m 6 vr vestigden zich in de gemeente 30 m. en 27 vr., eene vermindering van 70 personen alzoo. Overleden zijn 5 m. en 2 vr., naar elders vertrokken 32 m. en 28 vr eene vermindering van 67 personen. De bevolking bestond derhalve op 31 December 1895 uit 197 m. 186 vr., totaal 383 personen. Callantsoog. Van het in December j.l. gestrande Noorsche barkschip, zijn aan het strand alhier meer dan 800000 duigen aangespoeld, welke den 23 in hot opeubaar werden verkocht. Bekent men hierbij de 180000 aange spoelde duigen te Petten, dan krijgt men met de elders gevondene bet ontzaggelijk getal van meer dan één mil- lioen duigen. Dit is nu een deel der lading van een schip, dat strandde aan de kust. $chagerbrug. Onze plaatselijke zangvereenigiug die reeds een paar malen met zooveel succes aan de fees ten van den Noordholi. zangersboud heeft deelgenomen, zal den 9 Februari, onder directie van den heer Stadt, een concert geven in het lokaal van den heer Bruin, alhier. Heerhugovraard. In de vergadering van »het Witte Kruis," den 30 gehouden, is geblekon, dat de toestand der geldmiddelen tot het bestrijden der loopende uitgaven voldoende zijn te noemen. Besloten isaan schaffen van verpleegmiddelen en een ijsmachine, een de8infecteur op te leiden en een onderzoek naar het drink water in te stellen. Daarvoor subsidie aan te vragen bij het hoofdbestuur. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K. Konijn, P. van Rijn en D. Appel. Harslngerhoru. In de maand Januari werd te Kolhorn in de rijkspostspaarbank ingelegd ƒ341,55 in 87 inlagen. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. De wintergranen in den polder Waard en Groet staan buitengewoon goed. Aan het groen der velden zou men wanen in April te zijn. Reeds zijn de land bouwers weder aangezocht door eene firma, scherp spi- naziezaad te verbouwen, tegen 6,25 per 50 K.G., schoon en droog in den zak. Een voordeelige bouw was dit zaad echter hier in 1895 nietzoodat de beschikbaar stelling van land, voor dit doel, niet groot zal zijn. Heerhugowaard. Den 8 herdenkt de heer G. Smit Az., hoofd der school no. 4, te Veenhuizen, den dag, waarop hij 40 jaren bij het onderwijs werkzaam is, waarvan 30 jaren in de betrekking voornoemd. Hellon. In 1895 werden aan het hulpkantoor in de rijkspostspaarbank ingeschreven 325 inlagen tot een gezamenljjk bedrag van 10345.69, terwijl 34 nieuwe boekjes werden uitgegevon. doedkoope Landhouwblbliothcek- «Eenden, ganzen en kalkoens", is de titel van het jongst verschenen zevende deeltje van de Goedkoope Landbouwbibliotheek, uitgave van A. A. W. Bolland. H. Goes, weder vau de hand van A. A. ter Haar. Beverwijk. Tot ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen c. a. is benoemd de heer D. N. Honwing, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oudenbosch ca. Haarlem. De politie krijgt een gewijzigd uni form. Alle voorwerpen, die van koper zijn, worden óf zwart gemaakt óf overtrokken, en de koppel zal onder de uniformjas worden gedragen, om haar aanwezigheid op grooten afstand niet te doen bemerken. Het optreden van de vier pas aangestelde rechercheurs hoeft veel succes. Deze zijn belast met het tegengaan van baldadigheden van de straatjeugd zij hebben ieder een afdeeling voor hunne rekening en werken zóó goed, dat de schrik er reeds vrijwel inzit. Hachinaal borduurwerk. De thans afgeloopen tentoonstelling, welke de Singer- Maatschappij van op hare naaimachines geborduurde voorwerpen gedurende tien dagen in «Eensgezindheid" te Amsterdam gehoudeu heeft, werd in dezen korten tijd door 13 659 personen bezocht. Op den laatsten dag alléén waren er niet minder dan 2818 bezoekers. Benoemingen. Bij kon. besluit van den 29 zijn benoemd tot rid der in de orde van den Nederl. Leenw, ue heeren mr. J. A. N. Travaglino mr. A. F. K. Hartogh, G. H. Hint zen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en mr. J. G. S. Bevers, oud-lid dier Kamer. Landkolonie vau bet Leger des Steil*. Er iB een begin gemaakt met de stichting der land- kolonie. Men is druk bezig met het planten van onge veer duizend vruchtboomen eu het aanleggen van een warmoezerij, terwijl tevens de fondamenten voor de boer derij gelegd zijn. Een bedrag van ƒ7000 is echter nog dringend noodig. Indien dit geld niet bijeen wordt gebracht, zou het Leger niet voort kunnen gaan met de plannen om den armen der steden op het land een nieuwe kans te geven, in de maatschappij terug te keeren. Ken dure knoop. Te Oud-Beierland word dezer dagen, namens het ge meentebestuur, eene collecte gehouden voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Zwarte- waal. De gleuf der bus, voor de collecte gebruikt, was wat nauw, zoodat een knoop, door een gegoed ingezetene in de bus geworpen, er met veel moeite doorheen ge duwd moest worden. Deze gebeurtenis verspreidde zich als een loopend vuurtje, en al spoedig ontstond er zulk een dreigende oploop voor het huis van den betrokkene dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Naar men vermeldt heeft men den schuldige de vol gende schuldbekentenis laten teebenen «De ondergeteekonde verklaart den knoop te hebben geworpen in de bus voor de Zwartewaalsche collecte, en daarvoor in de plaats gegeven te hebbeD vijf gulden, voor gezegde Zwartewaalsche weduwen «n weezen." 5e klasse, 17e lijst, 1 Febr. Tot rechter in de arrondissements-rechtbank al hier is benoemd de heer mr. S. 4»rataiua Wz., advocaat te Arnhem. Door den aartsbis-chop van Utrecht is benoemd tot kapelaan alhier de heer pater B. van den Heuvel. Aan den heer mr. J. van der Feen is op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen alhier, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is in zijne plaats benoemd de heer mr. J. C. Imron Baud officier van justitie bij de rechtoank alhier. Rectificatie raadhverslag. Met betrekking tot den aard van den borgtocht van den nieuw te benoemen gemeente-ontvangerwerd niet aangenomen het voorstel van burg. ou weth., maar het bemiddelingsvoorstel van deu heer B. Preijer om den borgtocht, indien hij wordt gesteld door eerste ver band op inschrijvingenten name van den gemeente ontvanger, op de Grootboeken der Nationale schuld, deze te berekenen, wat de 21/2 °/0 inschrijvingen betreft, naar 85 °/0 en wat de 3 °/0 betreftnaar 92 °/0. Verder werd naar aanleiding van het verzoek van ds. Bonvin, door de heeren Goede, van den Bosch, Bruinvis en de Lange voorgesteld, aan de algemeene politieveror dening toe te voegen art. 148 bis, luidende »Aan houders van de in art. 140 bedoelde inrichtingen »is het verboden in hunne voor het publiek, kosteloos »of tegen entree toegankelijke lokalen later dan tot »'s avonds tien uur te laten dansen, tenzij hun daartoe »voor do kermis- of andere feestdagen «door den burgemeester vergunning wordt gegeven. terwijl op de overtreding van dit artikel eene geld boete wordt voorgesteld van hoogstens vijf-en twintig galden. De barometerstand alhier was 'smorgens te 8 unr, als volgt: den 31 782 en den 1 Feb. 778.3.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2