Russische financiën. Ida's weigering. 1896. ZONDAG 2 FEBRUARI. FEUILLETON. Nederland. NO» 15. Tweede blad. Acht en Negentigste Jaargang SCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,«6. Afzonderlijke nnmmers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Zelfs zijdie allerminst met de staatkundige verhou dingen van Europa zich bezig houdenmisschien uit overtuiging dat in onzen tijd van openbaarheid en veelvuldig dagblad-geschrijf politieke geheimen evengoed bewaard blijven als vroeger moeten zich de vraag hebben gesteldhoe het toch komtdat Rusland en Frankrijk de laatste jaren zoo eens van zin zijn geworden, zoo eendrachtig partij trekken voor elkaar en geen ge legenheid laten voorbijgaan om uitbundige vriendschaps betuigingen te wisselen. Wat beweegt den Russischen Czaar den autocraat in wiens rijk republikeinsche gevoelens voldoende zijn om iemand voor goed naar Siberië te verbannen wan neer het Franscbe republikeinen geldtjuist omgekeerd hen bij zich ton hove te noodigen Hoe kan thans de Marseillaise voor Russische ooren zoet klinken en het Russische volkslied geestdrift wek ken bij de Franschen wier overgrootvaders omkwamen in de Berezina en wier grootvaders hun graf vonden in de Krim Poolsche bannelingen ondervondensedert dit onge lukkige koninkrijk werd geannexeerd steeds een vrien delijke bejegening in Frankrijk. Toen in 1867 Alexander II de gast was van Napoleon III, werd hij het is niet onbegrijpelijk zéér ont stemd door den aanslag van Berezowskien in hetzelfde jaar moet Gambetta den Czaar bij het verlaten van het paleis der Tuilleriën hebben toegevoegd: „Vive la Pologne!" Nu is bet waar, dat de afscheuring van Elzas en Lotharingen Frankrijk naar bondgenooteu deed uitzien. Eveneens kan men toegevendatindien op 't oogenblik Frankrijk een bondgenootschap wenschte aan te gaaner niet veel anders overblijft dan zich onder de hoede van den Czaar te stellen. Doch de vraag ishoe is deze toestand ontstaan Want om aan te nemen dat het reeds gedurende jaren een beginsel van de Russische politiek geweest is om de Fransche natie de handen boven het hoofd te houden, is een zeer gedwongen verklaring noodig van de gebeur tenissen van 1870. Toen heeft Rusland geenerlei ernstige pogingen aange wend om te intervenieeren. Die onzijdigheid zoo zegt men vindt zijn oorzaak in eene toezeggingdie Bismarck van den Czaar wist te verkrijgen. Eene Schets van DEBORA VAN DE VELDE. 2) »Nu, Ida", zeide de gastvrouw, »je ziet, het is eerlijk werk, maar nu doe je toch zeker mee »Neen, mevrouw." »Niet P Maar hemellieve kind wat is dat nu voor gril van je Ik kan je vanzelf niet dwingen maar je zult me toch vast niet weigeren, op den sluitingsavond wat te reciteoren. Ik weetdat doet ge allerliefst en ge doet het graag." »Ik zal in het geheel niet meê doen, mevrouw »Maar Ida", viel een der andere meisjes heftig in »heb je dan geen medelijden met die arme menschen »Ja zeker heb ik datmaar juist omdat ik zoo'n zielsmedelijden met hen heb, is het mij onmogelijk feest te vieren waar zij treuren ik vind dat hard en on meedoogend. Denk alleen maar eens aan Marie Burk dat lieve onderwijzeresjevan wie de meeste onzer nog les hebben gehad zij was zoo gelukkig in het vooruit zichtdat haar man Loeversdie eerste machinist op de boot wasspoedig thuiskomen zou en er aan dacht eene betrekking aan land te zoekenen nu ook hij behoort onder de verongelukten. Hoe pijnlijk moet het voor haar zijn als zij bemerktdat baar gemis haren stadgenooten een aanleiding is tot vermaak." »Nu ja, als ge het zóó opneemt; maar Marie Loevers of Burk zal toch ook wel eenige tegemoetkoming knn nen gebruiken nu ze als weduwe met drie kinderen achterblijftzij zal ons veeleer dankbaar zijn dat wij iets voor haar doen", merkte een der dames op. Men zou derhalve veronderstellen moeten dat in een onbewaakt oogonblik de heerschei' aller Russen een der beginselen zijner politiek vergeten beeft. Daarentegen is het een wel geconstateerd feit, dat in 1875 ter gelegenheid van het incident Schnaebele de Czaar een nieuwe Duitsche kastijding belet heeft. Wanneer men een andere hypothese aanneemt, dan wordt echter veel van hetgeen waarop men thans stuit dunkt ons opgehelderd. Indien eens juist bleek te zijn hetgeen men beweert en met becijferingen bevestigt dat de Russische financiën in de war zijn voor ons Alkmaarders is een finan- cieele verwarring geen onaannemelijke suppositie dan wordt begrijpelijker waarom de Russische regeering aan sluiting zoekt juist bij Frankrijk, dat langzamerhand, naar men zegt, acht milliard francs aan haar geleend heelt. Wanneer het Czarenrijk vroeger geld noodig haddan wendde men zich tot de Amsterdamsche bankiers en het huis Rothschild. Om de kosten te dekken van den Russisch-Turkschen oorlog, waarvoor 1600 millioen papieren roebels werden uitgegeven (die nog niet zijn ingewisseld) klopte men eerst aan bij de binnenlandsche financiers en toen dit niet baatte bij Duitschland. Bismarck .die bekend was met den onguustigen toe stand en gretig te baat nam de gelegenheid om zijn macht aan Rusland te doen gevoelen weigerde de hulp. Toen werd beproefd het schijnbaar onmogelijke n.l. om een totale omkeer te brengen in de gezindheid van het republikeinsche Frankrijk waar tot nu toe nihilis tische aanslagen als zoovele overwinningen werden be groet van den geest der vrijheid over Aziatisch despotisme. Met geld en goede woorden maar vooral met geld doet men in Frankrijk veel. De pers te winnen voor den Czaar hem als redder te doen beschouwen van het Europeesche evenwicht, en tegelijkertijd de beurzen toegankelijk te maken voor nieuwe leeningen die den naam van conversies dragener zijn wel grooter kunststukken in Frankrijk op financieel terrein uitge voerd dan dit. Opmerkelijk is hetdat in Rusland zelf weinig geld geleend wordthet rijkzoo zou men oppervlakkig denken is toch groot genoegom binnenslands geld- leeningen te sluiten. Niet minder de aandacht trekt het, dat de inkomsten nieten do uitgaven wel toenemen doch dat het budget niettemin sluit als een bus. Hoe kan dit Door aan te nemendat het deficit gedekt wordt door voorhanden kasgelden. Men vindt de volgende cijfers voor het jaar 1890 Gewone inkomsten3567 millioen francs. Buitengewone - 63 Deficitte dekken uit voor handen kasgelden 162 Te zamen 3792 Gewone uitgaven Buitengewone 3562 230 Te zamen 3792 »Wij zouden, omdat zij stadgenoot is, wel kunnen voorstellen, haar de helft van de opbrengst te geven en dan de andere helft aan de algemeene commissie opzen den ter verdeeling onder de weduwen en weezen mij dunkt toch dat het arme schepsel daarmede meer ge baat zal zijn dan met onze zuchten", zei mevrouw Croosbeek. »Nu, dat geloof ik ook", kloDk het van verschillende kanten. »Kom, Ida", zei de gastvrouw weer, »je moet er nog maar eens over denken." »Neen mevrouw ik kan er niet aan meédoeu", zei Ida met trillende stem. »Maar meisjelief, wat beu je nu toch stijfhoofdig, je maakt mij waarlijk een beetje boos met zóó spelbreekster te zijn. Ik had er op gerekend hedenavond al allerlei onderling te besprekenom des te spoediger voort te kunnen gaanik had nog een en ander voortestellen omtrent de rollen welke ieder op zich zou nemen, maar" »Haar u kunt dat natuurlijk niet doen in het bijzijn van iemanddie niet meedoetdat begrijp ik heel goedmevrouw en wijl ik dus voor hedenavond overbodig ben zult u het niet kwalijk nemen dat ik afscheid neem", zei Ida opstaande. »0 foei neen, zóó is het niet gemeend, denkt ge, dat ik mijne gasten zoo maar buiten de deur zet, wij kunnen heel goed morgenmiddag eens bij elkander komen mis schien brengt de nacht de dames wel heerlijke invallen omtrent costumes enz. Straks komen er nog eenige gasten waaronder een paar jongeheeren", voegde zij er met een glimlach bij, »de dames kunnen dan onder be hoorlijk geleide naar huis ik heb er op gerekend dat ge allen een familair boterhammetje blijft eten." »Maar, u zoudt mij wezenlijk genoegen doen, met mij te vergunnen te vertrekken; ik voel mjj heden zoo wei nig gestemd tot scherts eu vroolijkheid toe, mevrouw, laat mij gaan." Mevrouw Croosbeek haalde de schouders op en zei koeltjes: »0 ik zal je tegen je zin niet hier houden, ik zal de meid bellen om je hoed en mantel te brengen." In 1892 bedroeg de som, uit de voorhanden kasgelden te dekken niet 162 maar 296 millioen. Die schatkist is een onuitputtelijke goudmijn! In hoeverre deze cijfers, ontleend aan het Statistische Bulletin van het ministerie van financiën in Frankrijk vertrouwbaar zijn is niet te zeggen. Wel is het een feitdat de Russische regeering de grootst mogelijke geheimzinnigheid in acht neemtzelfs omtrent de grootte der schuld. Geheimzinnigheid wekt geen vertrouwen. Voor zoover bekend is wordt de som die aan rente wordt uitbetaaldniettegenstaande de conversies grooter. In 1891 1026.800.000 francs. In 1893 1057.200.000 enz. Neemt men aan, dat do financiën van Rusland dus slechts met behulp van nieuwe leeningen schijnbaar in evenwicht worden gehouden dan wordt begrijpelijk hoe groot het belang is om in Frankrijk steeds nieuwe afnemers te vinden. De beurs te Amsterdam b.v. is reeds met Rossischo fondsen overvoerd. Er worden 29 verschillende staats- leeningen verhandeld en 17 spoorwegleeningen tot groote bedragen. Slaagt men er niet in, op den duur den roebelkoers kunstmatig in de hoogte te houden, dan is een Russische »Krach" niet te vermijden. Doch in geldzaken is 't beter zich niet aan voorspel lingen te wagen Alleen financieele bladen en beursmannen kennen zich zelf de gave der profetie toe. Neue Zeit 1895 vertaald uitgegeven te Haarlem bij P. C. Wezel, blz. 13. Van welingelichte zijde wordt meégedeeld dat het uit Haarlem vermelde geruchtdat van wege H M. de Koningin-Regentes onderhandelingen zijn aangeknoopt om Hot gevraagde was spoedig gebracht. Ida nam vluchtig afscheidzij gevoelde zeer goed dat ze eigenlijk een dwaas figuur maakte, doch ze kon niet anders; het werd haar eensklaps te benauwd in die weelderige atmosfeer, en ze slaakte een zucht van verlichting, toen de huisdeur achter haar toeviel en zij de frissche lucht inademde. Maar waar nu heen? Zou zo recht door naar huis gaan Ook daar zou hare komst stoornis brengen. De tantes hielden hedenavond mama gezelschap en de drie bejaarde dames zaten vast te homberen als zij nu zoo vroeg thuis kwam dan zou ze daar ook spelbreekster zijn tweemaal op een avond dat was wat erg. Haar hart was zoo vol, zij had wat hoofdpijn. Het was waar, wat zo gezegd had dat ze niet gestemd was tot scherts en vroolijkheid en ze zou evenmin hare gedachten bij het kaartspel kunnen bepalen. Zij moest voortdurend aan de weduwe Loevers denken. Zou het niet gek staan, zoo laat op den avond haar een bezoek te brengen Zij zou haar zoo gaarne eens toespreken och do arme zal er zoo'n behoefte aan hebben, en mocht het al zijn, dat zij mij niet kan ontvangen, nu, dat is zoo erg niet, dan heb ik toch getoond, dat ik aan haar dacht. Zoo bij zichzelf redeneerende, bereikte Ida de woning van hare vroegere onderwijzeres en werd op haar vraag terstond binnen gelaten. Zij vond de bedroefde weduwe naast de wieg van haar jongste kind gezeten en toen zij zich verontschuldigde over haar late komstdoor te zeggen »ik was hier juist in de buurt en ik had zoo'n innige behoefte u een bljjk van deelneming te geven", greep de diep bedroefde vrouw de haar toegestoken hand en zei, in tranen uitbarstende »Ge weet niet hoe goed het mij doethet is zulk een zware slag voor mij wij hadden elkander zoo innig liefik kan mij niet voor stellen, dat ik hem nooit meer zal zien." Ida voelde bethier was zij niet te veelhier was haar komst een zegen, hier bracht zij troost, niet door fraaie woorden maar alleen door de innige deelneming, door het medegevoel dat zij de beroofde vrouw toonde. Maar bier werd zij ook moer en meer versterkt in haar voornemen om niet mee te doen aan dat feest gewijd

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5