gouverneur mr. Smidt. Bij diens ontstentenis en later bij het vertrek van den gouverneur de Savornin Lohman, fungeerde mr. Tonckens herhaaldelijk als waarnemend gouverneur. Wie zich vroeger met een wagen of rijtuig van Nederland over de duitsche grenzen begafmocht het voeder, zooals brood, haver, enz., dat hij voor ziju paard meenam vrij invoeren. Van 1 Februari a.s. zal men daarvoorevenals voor indere voedingsmiddelen die aan het Zollrecht zijn ouderworpen aan de duitsche grenskantoren moeten betalen. Vischworst. Te Altona heeft zich etn maat schappij op aandeelen gevormd met een kapitaal van 400,000 markter vervaardiging van vischworst naar het stelsel van Kirchmauu. Deze worst komt steeds meer in trek. Sinds eenigen tijd wordt zij ook door het leger bestuur genomen. Gaarne vermelden wij het warme woord van hulde door den Voorzitter van den Deutschen Turnverein ge bracht aan onze koninginnen bij gelegenheid van het feest maal ter eere van 's Keizers verjaardag. De heer Klein zeide o. a. het volgende »Het is een oud en schoon gebruik, dat bij al onze feesten in de eerste plaats gedacht wordt aan het Vor stenhuis, onder welks bescherming wij leven. Deze her innering vormt zich bij deze gelegenheid tot een wensch, ik zou zeggen tot een gebed. De dag nadert, waarop onze jonge Koningin do zware Koningskroon zal dragen en tegeiijk nadert do dag, waarop de myrtenkrans haar schoon hoofdje zal omwinden. De rechten van het hart zijn ouder dan die van de kroon. »Wee wanneer tusschen beide machten strijd ontbrandt. Moge het lot leiden lot een dubbel geluk voor dit Ko ningskind en voor het hart der Moeder. Dat wensch ik, dat wenscheu wij allen uit het diepst des harten," Deze heilwensch werd door de aanwezigen staande aangehoord en gevolgd door het zingen van het »VVien Neerlandsch Bloed." Transvaal-tentoonstelling te Haarlem. Zondagden 2 Febraari e.k., wordt in het Kolo niaal Museum te Haarlem eene tentoonstelling geopend van een grooto verzameling photograpbische afbeeldingen betreffende de Transvaalsche RopubÜokvoor dit doel bijeengebracht met medewerking van de heeren J. T. Oremerpresident van den Raad van bestuur van het museum; L H. P. Onthuis, E. Bruckner, Amsterdam, en de directie der Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij te Amsterdam. Deze afbeeldingen geven een overzicht van bet land de steden en de bewoners Vooral de aanleg van den Zuid-Afrik, spoorweg is in vele bjjzonderheden voorgesteld. Tot opluistering van deze tentoonstelling zal van de in het museum aanwezige voorwerpen van Zuid-Alrika worden gebruik gemaakt. Voorwerpen monsters en afbeeldingen betreffende de Zuid-Afrikaansche republieken welke door de eigenaars blijvend of tijdelijk voor deze tentoonstelling kunnen worden afgestaan zullen met waardeering worden ont vangen. Bij de hollandsche firma M. van Delden Zn. te Gronau die een der grootste weverijen daar ter plaatse exploiteertwaar een groot aantal Tweutsche arbeiders een goed bestaan vindenmoet op schandelijke wijze ernstige fraade gepleegd zijn. Men spreekt van ontvreem ding van stukgoederen enz. ter waarde van Mk. 42000, gepleegd door eigen personeel. Verscheiden arrestatiën hebben reeds plaats gehad, en eenige beambten en bazen moeten voortvluchtig zijn. De minister van marine brengt ter kennis van be langhebbenden, ten vervolge op de aankondiging van 30 Nov. 1895, voorkomende in de Staats-Courant van 2 Dec. daaraanvolgende, dat bij kou. besluit, van 24 Januari is bepaald dat aan het dit jaar te houden examen voor leerling-machinist bij de Kon. Nederl. zeemacht ook mogen deelnemen de jongelingen die tusschen 1 Januari en 1 Juli 1896 hun achttiende levensjaar hebben bereikt. 's-Hertogenbosch. De pokken nemen hier toe den 28 werden 5 nieuwe gevallen aangegeven. In het afgeloopen jaar kwamen alhier 84 gevallen voor. Sedert 1 Januari 32 gevallen. Ia een der Bossche bladen wordt ernstig aangedron gen op het verbieden der a.s. carnavalsfeesten met het oog op de mogelijkheid der verspreiding van de ziekte. Het geheele personeel van 250 werklieden van de Machi nale Schoenfabriek der firma A. van den Bergh aldaar is voor rekening van den patroon ingeënt. Wervershoof. Herbenoemd tot secretaris-pen- uiugmeester der banne H. en L. Zwaagdijkde heer W. Schouten alhier. Krommenie. Het polderbestuur van Krommenie zal met l Mei de Zuidersluis wegens bouwvalligheid afsluiten. Deze handeling ontmoet veel tegenstand bij de in woners omdat men vreestdat het de vaart naar de Zaanstreek zal belemmeren. Eenige gemeenteraadsleden hebben bij den Commissaris der Koningin deze zaak uit eengezet, en met belangstelling ziet men nu den uitslag tegemoet. Ualsche Bankbiljetten. De firma Jan L. C. Kotting Co. verspeidt gratis afdrukken van de lijst van letters en nummers, waarmede de valsche bankbiljetten van Krause indertijdin na volging van de echtegenummerd werden. Zoo'n kar tonnen lijstje op alle drukke punten en kantoren opge hangen kan het beletten van bedrog zeker in de band werken. Velsen. De raad dezer gemeente heeft besloten een adres te richten aan den minister van binnenlandsche zaken, om nabij de visschershaven te IJrnuiden gronden beschikbaar te stellen voor het bouwen van visschers- woningen. De toenemende visschersbevolking vestigt zich thans meestal in het gehucht »de Heide." Bij mogelijke schei ding van IJmniden en Velsen zouden dus deze vaak armlastige gezinnen onder de burgerlijke gemeente Velsen komen. Driebergen. Baron van Heemstra heeft onder het dorp Juboega in de Friesc.he gemeente Schoterland een groote uitgestrektheid heidegrond aangekocht, waarop dagelijks vijftig arbeiders aan 't werk zijn, die ieder per dag zestig cents verdienen. Het doel is dezen grond in bouwland te veranderen en daarna met aardappelen te bepooten. Oudorp. Tot wethouder dezer gemeente is be noemd de heer H. Bruiju en tevens tot ambtenaar van den burgerlijken stand en tot lid van het burgerlijk arm bestuur, in plaats van den heer S. de Jongh die naar Oterleek is vertrokken. Schagen. Voor de tweede volksvoordracht van het Nut alhier, op'den 21 Februari, is de medewerking verzocht van de dames-zangvereeniging »Euphonia", de harmoniekapel en van den bekenden sprekerden heer Lamberts van Amsterdam. Den 29 vergaderde in het lokaal Visser" alhier de Schager afdeeling van het „Witte Kruis", onder voor zitterschap van den heer S. Berman. Uit de rekening en verantwoording bleek dat het batig saldo ongeveer 60 bedraagt. De instructie voor den desinfecteur werd vastgesteldde aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. Ten einde het bezoeken der vergaderingen aantrekkelijk te makenwerd voorgesteld op de ver gadering een punt van hygiënischon aard te behandelen en een vragenbus in te richten waarin de leden voor een volgende vergadering hunne vragen kunnen depo- ueeren. Dr. Melchior verklaarde zich volgaarne bereid de vereeniging in deze van dienst te zijn. Door 17 loden werd de vergadering bezocht. Noorderkwartier. In geheel het Noorderkwartier zien de weilanden en de bouwakkers er zoo goed Uit, of het iu plaats van winter Meitijd is. Zoowel de winterrogge als de tarwe staan buitengewoon goed en beloven een flinken oogst. De weilanden prijken met oen weelderig grasgewas, dat bij dezen voortgang den boeren een gunstig vooijaar voorspelt. Over te veel water hoort men nergens klagen en door de weinige vorst is het zoogenaamd »koud" wor den van het land geheel voorkomen. De veestapel is zeer gezondmet- uitzondering van de schapenwaaronder nog al betrekkelijk veel ongezonde worden aangetreden, Een natuurlijk gevolg daarvan is dat de schapenhouders de gezonde dieren voor een flinken prijs van de hand kunnen doen. het buitenverblijf Elswoud onder Bloemendaal aan te koopen van allen grond ontbloot is. Haarlem. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan zal de Haarlemsche Amateur-Fotografenclub in de groote zaal der sociëteit Vereeniging" alhier een inter nationale tentoonstelling voor beroeps-, wetenschappelijke en amateurs fotografen honden van 16 tot en met 26 Mei. H.H M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes schonken een 2-tal medailles terwijl de commissaris dei- Koningin in Noordholland en de burgemeester van Haar lem het eere-voorzitterschap aanvaardden en eveneens medailles ter beschikking stelden. De regelingscommissie bestaat uit do heerenFrans Huijsser, voorzitter; Maurits H. Binger, secretaris C. G. H. Bakker, penningmeester; G. K. J. H. Claassen en Henri Huijsser, commissarissen. Het secretariaat is gevestigd Koningstraat no. 32 te Haarlem. Programma's zullen in de 2de helft der maand Februari e.k. belanghebbenden worden toegezonden. Utrecht. Tachtig a honderd gezellen van de drie honderd die hier zijn hadden gevolg gegeven aan de oproeping welke van de bakkeisgezellen-vereeniging was uitgegaan om den 26 eene openbare vergadering te hou den ter bespreking van de wenschelijkheid der afschaffing van nachtarbeid. Met algomeene stemmen werd de volgende motie aan genomen »De vergadering van bakkersgezellen, van meening dat »de nachtarbeid in strijd is niet alleen met mensche- »lijke rechten maar ook met goddelijke en natuurlijke wetten verzoekt vriendelijk maar dringend aan alle »patroons en fabrikanten om dezen zoo spoedig mogelijk »op te heffen en doet een beroep op de solidariteit van »alle ingezetenen om hun dit eerste der menscholijke »rechten .te verschaffen." Deze motie zal worden opgezonden aan de patroons- vereeuiging die den 4 Februari vergadert. Door het hoofdbestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde is eene commissie benoemd bestaande uit de heeren jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck te Veenendaal H. D. G. Hasselman te Utrecht en J. de Boer te Mijdrechttot het totstandbrengen en regelon van zuivelcursussen in de provincie Utrecht. De Vereouiging van burgemeesters en secretarissen in de provincie Utrecht heelt bij den minister van bin nenlandsche zaken protest aangeteekend tegen de »scherpe resolutie", door het dagelijksch bestuur van het Neder- landsch Landbouw-comité in zake de opmaking van het gemeentelijk landbouwverslag gezonden aan den minister van waterstaathandel en nijverheid en door tuaschen- komst van de Commissarissou der Koningin ter kennis van de burgemeesters gebracht. 's Gravenhage. Den 26 had eene hoofdbestunrs- vergadering plaats van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. Medegedeeld werd nogdat naar aanleiding van het verzoek van Ged. Staten van Zuidholland eene commissie zich gevormd heeft tot het opmaken van eene memorie van toelichting op het rekest der Vereeniging in zake de „trekhonden", dat een zeer groot aantal gegevens, bro chures en reglementen daarover bij het hoofdbestuur uit alle oorden van Europa zijn ingekomen en dat het tech nisch rapport reeds is gereed gekomen het juridisch ge deelte wacht men binnenkort. Verder werd o. a. gemeld dat eenige ingezetenen van Batavia zich in verbinding hebben gesteld met het hoofd bestuur over de oprichtingvan eene vereeniging tot bescher ming van dieren in Nederl.-Indië en dat te Groningen vermoedelijk ook eene afdeeling zal worden opgericht. Gouverneur-Surlname. Bij kon. besluit vau den 29 is, met ingang op 12 Meibenoemd tot Gonverueur van Surinamede heer mr. W. Tonckens J.Lz.lid van den Raad van Bestuur en gouvernements-secrotaris in gemelde kolonie. Mr. Warnold Tonckens werd geboren te Peize22 November 1848als de zoon vau den in 1865 overleden president van het provinciaal gerechtshof van Drenthe. Hij was geruimen tijd rentmeester der gemeente Groningen en vertrok in April 1886 als gouvernements secretaris naar Surinameonder het bestuur van den aan de belangen der ongelukkigen maar alles te doen wat in haar vermogen was om de smart te doen eer biedigen van wie getroffen waren in wat hun het dier baarst was. O, als de andere jonge meisjes haar hier hadden kun nen gadeslaan, zij zouden toch hebben moeten erkennen, dat sympathie der weduwe althans even noodig was als stoffelijke bulp zijn kon. Toen Ida dan ook na een klein uurtje vertoefd te hebben, afscheid nam, omdat het nu tijd werd om naar huis te gaan was het met het vaste besluitte doen wat in haar vermogen was, om er voor te waken, dat het gevoel der weduwe gekrenkt werd. Bij Ida's thuiskomst waren de drie dames juist bezig hare fiesjesdoosjes in orde te brengen want hoewel het onder de zusters nooit gewoonte was om geld te spelen, rekenden zij toch gaarne hun winst of verlies goed na, eer de doos werd opgeborgen. Op de vraag van een der tantes, of Ida ditmaal niet bij mevrouw Croosbeek had moeten soupeeren gaf het meisje een ontwijkend antwoord eerst toen de tantes naar hunne bovenkamervlak tegenoververtrokken waren, vertelde Ida aan hare moeder, wat het doel van de theevisite was geweest en hoe zij geweigerd had mee te doen. »Is u het met mij eens, moe?" vroeg ze. »Ja kind", zei mevrouw Veere »in beginsel ben ik het met je eens ik houd in het geheel niet van al die kunstmiddeltjes om aan geld te komen en voor een fancy-fair heb ik het allerminste sympathie omdat het eenigszins eene fatsoenlijke afzetterij iseerst van de winkeliers die bestormd worden om winkelwaren be schikbaar te stellen en later van de bezoekersdie ge forceerd worden om die waren tegen den hoogsten prijs te koopenmaar daarom had je hedenavond wel een beetje eene opwekkende houding kunnen aannemen zonder je gastvrouw en misschien al de aanwezige dames tegen je in het harnas te jagen. De wereld is nu een maal zoo en je kunt alleen toch niet tegen den stroom oproeien." üiswkwbbssvö »Dat ben ik toch voornemens te beproeven", zei Ida ernstig, »maar u moet het mij niet moeilijk maken, moedertje, met wat ik deed, aftekeuren. »Afkeuren, kind, neen, dat doe ik nie., ik dacht alleen aan de moeilijkheid die er voor je zelf uit zou kuunen voortvloeien; je zult het bij mevrouw Croosbeek nu ten minste wel voor goed verbruid hebben. Doch al keerden ze allen zich tegen je", voegde mevrouw Veere er aan toe, terwijl zij het meisje een kus gaf, »ik keu je hart en bij mij zult ge troost vinden. Maar laten we nu gaau slapen, kind, en tob er niet meer over." Het duurde echter lang, eer Ida de slaap kon vatten. Er ging veel in haar om. »Het is toch akelig", overlegde ze, »dat zoo'n mevrouw Croosbeek zooveel invloed heeft; wat ze is, is ze alleen door haar mooie gezicht, en haar geld, daar buigen ze allen voor. Ik ben natuurlijk Ida Veere maar een onbeduidend persoontjedat eigenlijk geene eigen opinie moest hebben nu, maar ik waag het er op kan meu het kwaad met keet en men kan toch piotesteeren door niet mede te doen dat is mijne overtuiging." Vau beneden van de straat drong een druk gepraat en gelach tot haar doorhet kwam van een troepje jongeluidie van het familiare avondje bij mevrouw Croosbeek huiswaarts keerden. Ida trok met eene ongeduldige beweging de dekens over haar ooren. »Zie zoo", prevelde ze, »het souper is dus afgeloopen. Als mevrouw Croosbeek maar voor één winter het geld dat hare soupeetjes kosten, aan die arme stumpers gafwaren ze al een heel eindje heen geholpen. Writ zullen ze achter mijn rug over mij ge praat hebben nu dat doet er niet toe ik ga morgen naar oom Hardwijk hij zal het met mij eens zijn en moet mij helpen." Met deze gedachte sliep zij in. Oom Hardwijk was een bejaard ongehuwd heer een degelijk, algemeen geacht notaris. Hij was geheel geen familielid van Ida maai- zij had hem oom genoemd in den tijd dat zij nog een klein meisje was dat hij op zijn knie paardje liet lijden, zoo dikwijls als hij, als vriend baars vaders nu en dan een uurtje in den hui- selijken kring doorbracht; en zij was hem oom blijven noemen toen hij na het overlijden van den heer Veere, hare moeder ais raadsman had terzijde gestaan en haar toeziende voogd geworden was. De altijd opgewekte vriendelijke man hoorde zich gaarne met den titel van oom door het lieve meisje aanspreken en zóó druk kon hij het niet hebben of hij vond altoos tijd om naar hare vertrouwelijke mededeelingen te luis teren, op hare vragen te antwoorden en haar met goeden raad voor te lichten. Ook wist hij haar vaak hare liefste wenschen en verlangens te ontlokken en St. Nicolaas Kersttijd en verjaaidagen getuigden steeds van zijne scherpzinnigheid waar het gold zijn pupilletje te ver rassen of genoegen te doen. Algemeen stond de heer Hardwijk bekend als een zeer humaan en weldenkend man gezellig en prettig in den omgang al ontzag hjj zich niet iemandwaar hij het noodig oordeelde de waarheid te zeggen zonder aanzien des persoons. Ook zijne weldadigheid werd door menigeen geroemdhij was altijd gereed in zijne beurs te tasten waar zijne hulp werd gevraagd of soms ook zonder dat zij werd gevraagd. Naar oom Hardwijk ging dan onze Ida zoodra hare morgenbezigheden waren afgeloopen en werd er als ge woonlijk vriendelijk ontvangen. Oom zag echter terstond, dat zijn lieveling niet opgeruimd was en vroeg dus deelnemend wat er aan haperde. Ida stortte haar hart voor den goeden man uit en vroeg; »nu oom, wat zegt u hiervan, is u hot niet met mij eens »Ja, kind, met je eens ben ik het zeer zekor, ik viad het ook ongepast, al is het volkomen waar, wat mevrouw Croosbeek zegtdat men op de door haar voorgestelde manier het meeste geld bij elkaar krijgt. De meeste menschen toch, (de goede niet te na gesproken) zijn zeer bereid iets te offeren als er een pretje of een kansje aan verbonden is er zijn er die dan zelfs bijdragen geven voor dingen, waarmede zij eigenlijk niets op hebben, alleen voor de aardigheid weet ge Dat het zoo niet

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6