Stadsberichten. Telegrafische Berichten. BURGERLIJKE 8 T A N D. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. 's-Gravenhage. De wandbeachilderiDg in het vorstelijk paviljoen aan het Hollandsche spoorstation is thans gereed. De prachtige wachtsalons werden reeds bezichtigd door de hoofddirectie der H. IJ. S. M. IiOosdulnen. Van wege de te Amsterdam be staande Vereeniging van handelaars in groenten en fruit is alhier een vergadering van tuinders samengeroepen ten einde te bespreken op welke wijze de handelaars te Amsterdam met de tuinders in het Westland direct met elkander in verbinding zouden kunnen komendaar de handelaars en tuinders beiden lijden onder de procenten, die zij aan de tusschenpersonen in den handel moeten afstaan. De vergadering nam geen besluitmaar zal door een tweede samenkomst worden gevolgd op welke deze quaestie nogmaals ter sprake zal worden gebracht. Rotterdam. De tentoonstelling van vee en pluim gedierte welke jaarlijks door do afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden wordtis dit jaar bepaald op 24 Maart op het veemarkt-terrein. De inschrijving sluit 1 Maart. Oudijk. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Oudijk is herkozen de heer A. Dekker en tot hoofdingeland dier banne de heer 0. Braas die beiden volgens den rooster moesten aftreden. Houtrijk en Polancn. Volgens eene mededeeling in hot Ned. Landb. Weekblad contracteert de suikerfabriek alhier met de landbouwers op de volgende voorwaarden De door de fabriek vastgestelde prijs is f 9 per 1000 kilogram bieten uitsluitend gewonnen van zaaizaad door den kooper verstrekten met f 100 voorschot per hectare. De gehalte-contracten hebben tot basis 14 pet. suiker volgens de methode van Pellet. Dit gehalte komt dus overeen met den contractprijs. Voor elk '/10 pet. hooger gehalte dan 14 pet. wordt 10 cent per 1000 K.G. boven den contractprijs betaald. Voor olk 1/, 0 pet. minder ge halte dan 14 pet. wordt 10 cent per 1000 K.G! van den contractprijs afgetrokken. Voor een gehalte van II tot 12 pet. wordt f 1 extra afgetrokken, dus voor 111/1 pet. 25 maal 10 cent plus f 1 wordt dan f 3,50 beneden contractprijs. Bieten onder 11 pet. gehalte worden geweigerd, daar zulke bieten voor de fabriek in het geheel geen waarde hebben. Vóór 1 Maart decideeren. Rotganzen. Nabij den dijk van den Prins Heudrikpolder op Texel is eene inrichting gemaakt om met slagnetten rotganzen te bemachtigen. De ondernemer, die de zaak nog al flink heeft aangepakt, wordt door een ganzenvanger van Wie- ringen onder wezen in do kunst van 't vangen. Het terrein, waar veel zeegras groeit, moet voor deze jacht zeer gun stig zijn. IJmuiden. Het op 31 Januari, 7 palen ten zuiden van E g m o n d gestrande stoomschip Kanzier" is door de sleepbooten Hercules, Simson en IJmuiden weer vlot gesleept, zoodat. het den 1 Februari alhier is aangekomen. Westwoud. De heer C. Neefjes, alhier, is benoemd tot secretaris dezer gemeente. Tot voorzitter der banne Westwoud is in plaats van wijlen den heer J. Blom gekozen de heer C. Neefjes. Tot lid van het dagelijksch bestuur dier Banne is herkozen de heer C. Snip en tot hoofdingeland de heer S. Slot die beiden volgens den rooster moesten aftreden. Werverslioof. Enkele dagen geledeu had de vis- scher 1). K. het ongeluk door een prikje met de vin van een baars een onbeduidend wondje aan de hand te krjj- gen. Aanvankelijk werd hierop geen achtgeslagen; doch langzamerhand zwollen hand en arm zoodanig opdat opneming in het gasthuis te Leiden noodzakelijk is ge worden en men voor zijn leven vreest. Amsterdam. Een bewoonster van de Leidschestraat hield eene lijfstraffelijke rechtspleging tegen haar dertien jarigen zoon. Terwijl de executie in vollen gang was kwam een heer binnen en vroeg naar de reden waarom de knaap straf kreeg. >Omdat hij vier uren lang is weggebleven om een boodschap te doen", luidde het antwoord. »Dan ben ik terecht en vraag dien jongen om in mijn dienst te treden", was de repliek van den vrager. Waarom De knaap was vroeg uitgegaan om voor zijn moeder iets te verrichten. In de Lange Leidsche Dwars straat zag hij eene oude vrouw strompelen met een juk, waaraan twee bussen petroleum. Bij eiken stap kreunde het oudje en waggelde, betrekkelijk weinig verder komende. >Vrouw", vroeg hij, »weet jij je klanten?" Ja, die wist ze. »Nou geef mij dan die bussen maardan zal ik ze dragen." En zoo liep de knaap de geheele cliëntèle van de vrouw mee afde heerdit opmerkendedacht in hem een goeden jongsten bediende te zullen vinden. Texel. Den 29 Jan. viel de 100,000 uit de Neder- landsche Staatsloterij op het nummer, waarvan eentiende in het bezit was van veertien leden der alhier bestaande soeieteit »Gezellig Samenzijn." Deze lieden, die het allen goed kunnen gebruiken, ontvingen nu samen 8500. Oudcarspel. Den 5 zal de zangvereeuigiDg alhier, die den 2 een goed geslaagde uitvoering gaf, op uitnoodiging van het nntsdepartement voor de leden en armen in het lokaal-Slotemaker nogmaals optreden met de aardige operette Eureka" en een viertal reeds vroeger gezongen koornummers. Broek op Langedijk. Het tinfarecorps in onze gemeente geeft dezen winter groote teekenen van leven. In verscheidene omliggende gemeenten heeft het zich reeds laten booren en het plan bestaat nog een paar uit voeringen te geven aan den Langedijk. Waar een klein gezelschap zooveel liefde voor muziek toont aan den dag te leggen, kan het niet uitblijven of het wekt anderen op, dat goede voorbeeld te volgen. Enkhuizen. De heer Heeremanssedert 1868 directeur der gasfabriek, heeft wegens voortdurende onge steldheid ontslag uit die betrekking verzocht. De commissie tot stichting van een muziektent voor openbare muziekuitvoeringen alhier heeft voor de ver loting van voorwerpen tot vorming van een daarvoor bestemd kapitaal, de koninklijke goedkeuring ontvangen. De 250 prijzen zullen op 16 en 17 Februari in de Park zaal worden tentoongesteld en op een nader te bepalen datum in Scholten's kolfbaan worden verloot. Het aan tal loten is bepaald op 2000 en de prijs is 25 ets per lot. Graft. Door het bestuur van den polder de Grafter- meer zal op Donderdag 13 Februari des morgens 10 uur ten huize van den kastelein J. Visser alhier voor den tijd van één jaar in het openbaar worden verhuurd het gras- en rietgewas aan de wegen en dijken van genoemden polder. Schermerhorn. Eenige jaren geleden werd de herberg »de Roode Leeuw", alhier, voor 11.000 gulden gekocht. De toenmalige eigenaar weigerde daarna een bod van 15.000 gulden. Thans kon die herberg in pu blieke veiling bijna 1300 gulden gelden. Schoorl. De landerijen van de diakonie der herv. gem, hebben bij de laatste verhuring bijna f 400 minder huur opgebracht, dan bij die van 4 jaren geleden. Te Aalten heeft zich een geval van bloedvergifti ging voorgedaan bij de vrouw van R., doordat zij een wondje in den nek afveegde met een gekleurd schort of boezelaar. Zij is thans onder geneeskundige behandeling. Te Akkrum (Fr.) is het voor export slachten van nuchtere kalveren weer begonnen. De eerste twintig zijn op consent tot uitvoer, onder vrijdom van accijns, den 30 Januari naar Londen verzonden. Ter waarschuwing aan dienstmeisjes. Wederom is gebleken hoe noodig het is, vóór te Amsterdam eene dienstbetrekking aan te nemenzich voldoende inlich tingen te verschaffen waarvoor trouwens ruime en ver trouwde gelegenheid is. Een meisje uit Westerborck vertrok onlangs naar Am sterdam naar aanleiding van eene advertentie iu een der bladen. Nauwelijks in dienst, bemerkte zij in een verdacht huis te zijn aangeland. Zij vond echter gele genheid zich te verwijderen en werd door de goede zor gen van de politie naar het ouderlijk huis teruggebracht. Vrouwelijke ambtenaren. In België is men zooals uit het volgende blijkt, van oordeeldat betrekkiugen die tot nu toe alleen door heeren werden waargenomen evengoed door dames kunnen worden vervuld. De gemeenteraad van Ecaussines Lalaing in Hene gouwen heeft n.l. eene dame tot gemeente-ontvanger be noemd welk besluit door het hooger gezag is goed gekeurd. Het ministerie van onderwijs heeft staats-insjrectrices aangesteld voor het onderwijs in handwerken aan mid delbare en volksscholen en wel tegen genot van salaris en vergoeding van reiskosten. Het ministerie van arbeid heeft eenige vrouwen aan gesteld tot betere behartiging van de belangen der arbeidende vrouwen. Hondsdolheid. Frankrijk schijnt meer dan eenig ander land door hondsdolheid bezocht te worden. In de maand Decem ber toch zijD aldaar wegens dolheid niet minder dan 146 honden, 7 runderen, 7 schapen, 3 katten, 1 paard en 1 varken door die ziekte aangetast en deswege ge storven of afgemaakt. Het aantal personen door dolle honden en katten ge beten bedroeg 48 waaronder enkele uit Algiers. Het meerendeel dezer menschen werd aan het instituut Pasteur tegen de gevolgen der ziekte ingeënt. Een vreemd ongeval is kortelings op het wes telijk gedeelto van het Chapalameer in den Mexicaanschen staat Jalisco voorgekomen. De oeverbewoners zagen het meer plotseling in schrikkelijke beroering komen en de geheele watermassa uit alle richtingen naar een middel punt toevloeien waar een ontzettende maalstroom ont stond. Op hetzelfde oogenbbk vernam men een heinde en ver hoorbaar, uit het binnenste der aarde voortkomend gebulder, dat twintig minuten duurde. Uit een daarna ingesteld onderzoek bleekdat een groot gedeelte van den bodem van het meer was ingestort, en dat het aangestroomde water in het door de instorting ontstane bol was weggeloopeu. Verscheidene pleizierbooten ver dwenen met hunne opvarenden naar allen schijn door den schrikkelijken draaikolk in de diepte medegesleurd. Sluw overlegd. In het vorige jaar is de uitvoer van gist uit Schiedam naar Engeland eenige per centen lager geweest dan het voorgaande. Omtrent de reden van dien achteruitgang vertelt men volgens de Maasbode het volgende: Men weet dat de heer van Marken voor korten tijd een aantal Engelsche gistver- bruikers op zijne kosten heeft doen overkomen, hun zijne fabrieken te Delft, zijne machinerieën, wijze van werken, kortom alles heeft laten zien. Doch onder deze schijn bare onschuldige bakkers enz. bevonden zich eenige knappe technici, die van deze naïviteit van den direc teur gebruik maakten, hunne oogen en schetsboekjes d6n kost gaven, en nu in Engeland zelf de gistfabricatie met hoe langer hoe beter succes gaan beproeven. In de week van 26 Jan. tot 1 Febr. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 47 kuipbaden, 65 regenbaden le kl. en 80 regenbaden 2e kl., te zameu 192 baden. De barometerstand alhier was 'smorgens te 8 uur, als volgtden 2 780.8, den 3 781.6 en den 4 779.3. Verloting ambachtsschool. Het bestuur der Vereeniging »de Ambachtsschool voor Alkmaar en omstrekeu zal in de maand April e.k. eene verloting houden van voorwerpen door de leerlingen der ambachtsschool vervaardigd. Deze verloting is reeds goedgekeurd bij kon. besluit van 18 Januari 1896 no. 31. De prijzen bestaan uit buffets, boekenkasten, ledekanten, nachtkastjes, tafels en tafeltjes, linnenrekken, vuilnisbakken, linuenbakjes kookkachels doofpotten aschemmers enz. De voorwerpen zijn van af 1 Maart eiken zaterdag te be zichtigen en zullen einde Maart voor het publiek ten toon gesteld worden. De loten zullen tegen j 1,het lot spoedig verkrijgbaar worden gesteld. Weldadigheids voorstelling. Alle lof aan de leden van «Alkmaars's Vrienden kring'' voor het op touw zetten van bovengenoemde voor stelling, op Zondag, den 2, in het lokaal Harmonie. Vele moeiten en bezwaren heeft men zich mjeten ge troosten om de opvoering van »Ulricb, de Harpenaar," mogelijk te maken. Eenige koren uit het hoofd te zingen en daarbij deel aan de handeling te nemen, is lang niet ge makkelijk, daarom is het niet kwalijk te nemen, dat alles niet zoo van stapel liep als men dat wel gewenscht had. Vooral het gelijktijdig inzetten der verschillende stemmen was zeer twijfelachtig, daarbij kwam tiog, dat men het laatste koor te laag zong, en dat gedeelte van het eerste bedrijf, waar vier koperen blaasinstrumenten hun tonen doen hooren. mislukte door onzuivere stemming. Het spel van alle personen was goed, en de costumes waren bepaald fraai. Het werk viel bij het talrijk publiek zeer in den smaak. Vóór de pauze gaf de uitvoering van een .tweetal quar- tetten Goede nacht" en »Das ist der Tag des Herrn"), die goed werden gezongen, en een paar voordrachten (»Een roepstem" en »De zoon van den loods"), met talent vertolkt, een aangename afwisseling. Aan hen, die het orkest vormden, geven wij den raad, om, vóórdat zij beginnen te spelen, en in 't bijzonder wanneer het een eerste nummer na de pauze is, hun instrumenten nauwkeurig te stemmen, want zooals het nu klonk geleek het veel op gamelang-muziek, die toch zeker niemand welluidend zal vinden. Liefdadigheid naar Vermogen. Op donderdag, den 13, 's avonds 8 uur, heeft eene algemeene ledenvergadering plaats ten huize van den heer C. D. P r o o twaarin behalve het jaarverslagde rekening van het afgeloopen jaar aan de orde komen zal. Bovendien zullen eenige verkiezingen plaats hebben. Photograpliiën Suriname. Onze west-indische koloniën hebben zich hier te lande nooit verheugd in eene bijzondere sympathie. De oorzaak daarvan mag men zeker voor een groot deel toeschrijven aan veler geheele onbekendheid met dit on getwijfeld schoone en rijke gewest. Onder die omstan digheden verdient het waardeering, dat het departement Alkmaar van deNederlandsche Maats chap p ij tot bevordering van n ij verheid belangstel lenden hier ter stede de gelegenheid wenscht te verschaffen op eene aangename wijze beter met deze kolonie kennis te maken. Uit het Koloniaal Museum te Haarlem heeft bet depar tement de beschikking gekregen over ongeveer 300 photo- graphiën tezamen een volledig beeld vormende van het geen europeesche invloed in Suriname tot heden tot stand bracht. Reeds de bezichtiging alleen van deze belang wekkende afbeeldingen zou menigeen een genotvollen avond kunnen verschaffen. Doch niet ten onrechte is het departement van oordeeldat een warm woord van zaakkennis getuigenddaarbij gesproken zeker het verlangen om met deze verzameling kennis te maken hier in ruimer kring zou opwekken. De heer J. Bakker, van Amsterdam, die op donderdag, den 13, iu het lokaal »H a r m o n i e", den afbeeldingen leven gevep zalvertoefde negen jaren in Suriname waar hij door zijn practisch verstandig optreden veel nut heeft gesticht. Zijn doel is vooral, de vooroordeelen omtrent klimaat en den gezondheidstoestand weg te nemen, waartoe hij in verschillende plaatsen van ons land lezingen houden wil waarvoor hij zich geheel belangeloos be schikbaar stelt. Het departement heeft daarom den toegangsprijs zeer laag kunnen stellen, en kan men voor 25 cents tot dezen belangwekkenden avond toogaug verkrijgen. GEBOREN 31 Jan. Bernardus Nicolaasz. van Johannes Nicolaas Schot en Agatha Berendina Admiraal. 1 Feb. Christina Francisca Maria d. van Jacobus Fran sen en Maria Johanna Nieuwenhuizen. Hendrik Jan Willem z. van David Hendrik de Loos en Adriana Wilhelmina Carrière. 2 Egbertdina Aleidad. van Wolter Kreeft en Grietje Hunze wonende te Hoogeveen. 3 Louise, d. van Friedrich Stütner en Trijntje Marees. OVERLEDEN 1 Feb. Grietje Smitechtgen. van Dirk Schoenmakers 62 j. Pieter Nicolaas Romijn 26 j. en 4 m. 3 Margaretha Maria Antonia Jacoba van Wijk gescheiden echtgen. van Johannes van der Werff, 58 j. en 11 m. 's-Gravenhage, 4 Febr. Eerste Hamer. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting is ge sloten, nadat de minister van justitie de noodzakelijkheid verdedigd had van de erkenning van den Nieuw-Malthn- siaanschen bond als rechtspersoon. De hoofdstakken be treffende de hooge colleges, buitenlandsche zaken en justitie werden aangenomen. Tot later werd verdaagd eene motie, betreurende de erkenning van den Nieuw-Malthusiaauschen bond als rechtspersoon. Bij hoofdstuk binuenlandsche zaken bestreed de beer Godin de Beaufort de houding des ministers in zake het onderwijs en waarschuwde hem, dat eene reactie tegen de schoolwetwijziging van 1889 niet zou baten. De heer van Tienhoven drong er op aan de wet op het hooger onderwijs te wijzigen ten bate van Transvaalsche studenten. De heer Zinnicq Bergmann keurde do vernietiging der Nijmeegsche ver ordening op het venten af. Zitting van 4 Februari 1896. JZ., Egmond aan Zee, vernieling, 3 dagen gev. F. L. S., Nieuwediep, mishandeling, 3 weken gev. M. H., wed. J. P. d. W., Helder, (in hechtenis), dief stal, 3 maauden gev. P. K., Nieuwediep, wederspannigheid, 2 weken gev. F. W., Anna Paulowna, beleediging en wederspannig heid, 14 dagen gev. M. L., hvr. van J. B. v. A., Nieuwediep, koppelarij, 3 maanden gev. C. K., Texel, beleediging, f 8 boete, subs. 3 dagen hecht. H. H., Hoorn, als boven, 1 week gev. G. v. D., G. R., J. I. en P. B., allen Hoorn, diefstal, ieder 1 week gev. G. A., hvr. van C. V., Berkhout, diefstal, 3 weken gev. J. B., Amsterdam, (in hechtenis), oplichting, 6 maanden gev.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3