Stremming Passage. Ida's weigering. No. 17. Acht en Bfegentigste Jaargang 189 Y EIJ D A G 7 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. A l.k M A A ItSCll K Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar ƒ0,80; f aneo door bet geheele rijk 1, De 3 nummers ƒ0,00. Afzonderlijke nummmbS ets. AR lAVAi Telefoonnummer: 3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER qn WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de BRUG over de Oudegraehtvóór de llrillesteegtot nadere aankondiging voor het verkeer zal zijn G E- ILOTËI. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, C. W. BRUINVIS 4 Februari 1896. loco Burgemeester. De waarnSecretaris L. VAN DER VEGT. HEUG IE. Den 5 interpelleerde de socialist Defnet den minister van buitenlandscbe zaken naar aan leiding van het feit, dat er onder de "2000 burgemeesters geen enkele socialist was. Minister Schollaert antwoordde, dat hij, verantwoorde lijk zijnde voor de orde, ambtenaren moest hebben die voldoende waarborgen in zich vereenigen als er in den gemeenteraad geen leden zijn, die deze waarborgen aan bieden, kan de burgemeester gekozen worden buiten den raad voorloopig zon de minister geen enkelen socialis- tischen burgemeester benoemen. BUUGARIJE. Den 4 beeft de minister-president in de Sobranje het manifest voorgelezen, waarin de her doop van Prins Boris wordt aangekondigd. Daarin zegt de Vorst o. a.: »Om de belofte na te komen, aan de natie gedaan, en om mijn volk tevreden te stellen, heb ik na den plicht des eerbieds te hebben vervuld jegens hen, van wie de wegneming der moeielijkhedeu afhing, maar bij hen niet gevonden hebbende het juiste begrip van wat voor Bul garije noodig is, op eigen hand besloten mij over alle bezwaren heen te zetten, en kondig ik tegen 2 Februari (0. S.) de bovestiging van Prins Boris in het orthodoxe geloof aan." Volgens een telegram uit Sofia aan de Weener Neue Freie Presse wil de gemalin van Vorst Ferdinand de doopplechtigheid, nu de Paus haar blijft afkeuren, niet bijwonen en gaat zjj voor geruimen tijd naar het zuiden van Frankrijk. DUITSCHUAAD. Bij de voortgezette behande ling van het wetsontwerp betreffende het Burgerlijk Wetboek heeft den 4 de Regeeringscommissaris Planck de tegen het ontwerp geopperde bezwaren gepoogd te weerleggen. Het wetsontwerp was, zeide hij, wel niet zonder feilen maar het gaf, zooals het was, aan het volk een goed Duitsch en wezenlijk sociaal recht; totnogtoe was de Duiteche Dationale »zin" nooit sterk genoeg ge weest om zoo iets tot stand te brengen. Nu stond het aan den Rijksdag om den ijzeren band der Dnitsche een heid saam te klinken het Dnitsche volk zou daarvoor altijd dankbaar zijn. Eene Schets van DEBORA VAN DE VELDE. 3) »Nu, dominé", zei de heer Hardwijk, »dat zaakje zal wel in orde komen ik neem voorloopig het finantiëele deel op mij, als u voor het geestelijke deel zorgt, n.l. de harten te bearbeiden de gewetens wakker te schudden en uwe welsprekendheid aanwenden om de menschen te leeren barmhartig te zijn in den geest van onzen grooten Meester." »En welken rol deelt u mij dan toe, oom?" vroeg Ida. »Die van beschermengel, meidlief, waar ge al mede begonnen zijt. Ik ben overtuigd, dat als je beursje zoo gevuld was met goud als je hartje vol liefde is, wij ons over de wed. Loevers niet hadden te bekommeren. Ga gij tusschenbeiden maar eens een praatje bij je vroegere onderwijzeres makenlok haar uit tot vertrouwen en tracht aan de weet te komen hoe zij het liefst zou ge holpen willen worden. Doch wachter kon wel eens oogenblikkelijke behoefte bestaan, hier", ging hij voort, terwijl hij een muntbiljet van tien gulden uit zijne por tefeuille nam »neem datIdaen doe er mee zooals ge wilt." »Ik dank u, oom", zei Ida hartelijk »u kunt er op rekenen, dat ik wel gelegenheid zal vinden het haar te geven maar nu moet ik naar huis de zaak is nu in goede handen, met twee zulke bondgenooten durf ik den strijd aan en ben ik zeker van de overwinning", en na beiden heeren de hand tot afscheid gereikt te hebben ging Ida naar huis met een veel lichter hart dan zij gekomen was. Toen de heer Planck zijne rede geëindigd had, drukte de Rijkskanselier hem krachtig de hand. Stadthagen (soc. dem.) bestreed het ontwerp, daar het al de verouderde bepalingen van de wet op 't bedrjjf nagenoeg geheel handhaaft, en de persoonlijke vrijheid der werklieden uit luit. EAGEUAAD. Rhodes is den 4 te Londen aange komen waar hij aan het station werd opgewacht door wel 500 menschen, die hem toejuichten; hij reed onmid dellijk naar zijn hotel. Er is nog geen ontmoeting van den heer Rhodes met den minister Chamberlain bepaald. Deze laatste kwam eveneens gistermiddag in Londen om den ministerraad bij te wonen, die twee unr duurde. Het lijk van Prins Hendrik van Battenberg is door den kruiser .Blenheim" te Portsmouth aangebracht. De schepen in de haven en te Spithead heschen hunne vlaggen halfstok. Prinses Beatrice kwam 's middags met het koninklijk jacht .Alberta in de haven aan en begaf zich met de prinsen aan boord van de .Blenheim", waar de lijkdienst gehouden werd. De begrafenis had gis teren te Whippington op Wight plaatsin 't zelfde kerkje, waarin de prins 10 jaren geleden trouwde. John Morleyliberaal oud-minister den 3 te Forfar voor de kiezers optredende als candidaat voor hot La gerhuis keurde Salisbury's laatste redevoering in zeer sterke bewoordingen af. Ongelukkiger vergelijking, dan die van den premier tusschen de Transvaal, thans en Ierland, zooals 't met Home-Rnle zijn zou, is ondenkbaar, zeide Morley. En al ware dat niet zoowat te denken van de onderlinge harmonie des ministers, waar Salisbury de regeering belachelijk gemaakt heeftdie 12 jaar ge leden de tegenwoordige positie van Transvaal schiep terwijl van de toenmalige ministers thans drie in 't kabinet zitting hebben 1 Terwijl de Engelsche regeering Jameson c. s. zal doen terechtstaan, en de Koningin per telegram Krnger dank zegt voor de grootmoedigheid waarmede hij van zijn macht gebruik maakt, vergoelijkt de eerste minister den rooftocht en zegt hij onder 't gelach der toehoorders dat Kruger nooit eenige macht had moeten hebben Lord Salisbury voerde zijne onheil spellende taai tegen de Transvaalsche regeering op het zelfde oogenblik, dat zijn ambtgenoot van koloniën uiterst moeielijke onderhandelingen met diezelfde regeering be gonnen was. Deze onderhandelingen konden alleen slagen, indien de Transvaalsche regeering overtuigd was van de oprechtheid en goede trouw der Britsche. Ook oordeelde de heer Morley dat ongelukkigerbetreurenswaardiger uiting van iemanddie eene hooge positie vol verant woordelijkheid bekleedde, zelden vernomen was. De redevoering van den heer Morley, die door vriend en tegenstander steeds om zijn eerlijkheid en rechtscha penheid geëerd wordt, werd luide toegejuicht. FRAARRIJR. De Fransche ministor van buiten- landsche zaken heeft aan de mogendheden kennis gegeven van de inbezitneming van Madagascar door Frankrijk. Het antwoord der mogendheden wordt nu afgewacht. Wederom is, in verband met »de zaak Lebaudy", een journalist in hechtenis genomen, baron Joseph de Civry, Dien middag aan tafel besprak zij met hare moeder een plan, dat bij deze instemming vond, en toen na afloop van het middagmaal mevrouw Veere een uurtje ging rusten, maakte Ida zich gereed om uit te gaan en spoedde zich naar de weduwe Loevers. .Mag ik u nog even storen, mevrouw?" vroeg ze, toen zij door het dienstmeisje in de huiskamer gelaten werd, waar de treurende vrouw met hare drie kindertjes, een jongen en twee meisjes, gezeten was. .Ge stoort mij volstrekt niet, juffrouw Veere, ik vind het integendeel zeer hartelijk, dat u alweer tot mij komt, neemt plaats, ik zal even de lamp ontstekeu." .0 geef u geen moeite we kunnen best zoo in de schemer wat pratenik heb moe beloofd met de thee weer thuis te zijn ik kwam maar even u een groote gunst verzoeken." .Een gunst van mij klonk het eenigszins bevreem dend, .mag ik weten wat u van mij verlangt?" .Vooreerst dat u mij noemt zooals vroegeren dan ten tweedeik wou zoo graag mijn franscb en hoog- duitsch eens opfrisschenmoe kent maar een weinig fransch en in het geheel geen duitsch, met haar kan ik het dus niet spreken en ik stel mij voor dat als ik er tegen de kennissen van mijn eigen leeftijd over begin zij mij pedant zullen vinden. Nu wilde ik u vragen of ik een paar avonden in de week een uurtjo bij u mag komen om conversatieles te nemen of te zamen een duitsch werk te lezen natuurlijk verg ik nietdat u belangeloos uw tijd voor mij geeft, u moet maar zeggen, hoeveel u voor elke le3 begeert. Ik wil u wel vertelleD, dat ik onlangs een cadeautje in geld heb gekregen en dat moe het met mij eens is, dat ik dat geld niet beter besteden kan dan voor mijne eigene vorming, men weet soms niet waar men nog toe komen kan kennis komt altijd te pas ik hoop dus dat u aan mijn verzoek zult willen voldoen." .Zeker wil ik dat", was het antwoord.doch ik zou moeielijk kunnen bepalen, wat ik voor die lessen nemen moest, te meer, daar ze van mij eigenlijk geene inspan ning vorderen, maar veeleer eene heilzame opleiding voor beschuldigd, als zooveel anderen, bet rampspoedig mil- lionairtje geld te hebben afgeperst. IFANJE. Uit Cuba wordt geseind, dat te Concola- cion een gevecht is geleverd waarbij de insurgenten onder Maceo 60 gesneuvelden en 300 gewonden moeten gekregen hebben. De Spaansche generaal Lugue is gewond. TRAWSVAAU. De Times verneemt uit Kaapstad van 31 Januari, dat de beheerende directeur der Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij te De- lagoa is. Men gelooft, dat dit bezoek in verband staat met den verkoop van het Portugeesch gedeelte der spoor weglijn. Het blijkt thans, uit de velen uitvoerige berichten, die dagelijks arriveeren, dat Jameson en de zijnen ontplof bare kogels bij zich hadden. De .Volksstem" zegt daarvan .Het feit dat op het slagveld nabij Krugersdorp patro nen gevonden werden, die alle kenmerken dragen van ontplofbaar te wezen, is erg bedenkelijk. Immers de vorm dier patronen laat geen twijfel aangaande de strijd- voerende partij welke die patronen bij zich had en ook gebruikt heeft. »De menschlievende en lankmoedige behandeling onzer burgers ten opzichte der gevangen genomen vrijbuiters wordt nog verhoogd door de omstandigheid dat hun aan vallers zich gewapend hadden, niet alleen met, moordend Maxim-gescbut, maar met ammunitie welke een beschaafd krijgsvolk tot schande strekt .We hopen dat deze affaire nader zal onderzocht worden. .Wij hebben in ons bezit een patroon gevonden op het slagveld van Krugersdorp. De patroon is van het nieuw ste modelvoorzien van een stalen punt en in het ver nikkelde gedeelte gespleten ten einde het ontploffen ge makkelijker te maken .Deze patroon past precies op de geweren, welke de Jameson-troepen gebruiken." De Transvaalsche regeoring zal de aandacht der mo gendheden vestigen op dit feit. Aan de verschillende consuls te Pretoria is een pakje ontplofbare kogels ge zonden, afkomstig van de troepen der Chartered-Company. Deze monsters zullen met een begeleidend schrijven aan de respectieve gouvernementen worden opgezonden. TURRIJE. Het bericht van een veldslag die op 31 Januari bij Zeitoen zou zijn geleverd en waarin de Turksche troepen zouden zijn verslagen is louter een verzinsel. Eerste Hamer. Goederen ln de doode hand. Een jaar geleden heeft de Eerste Kamer van den mi nister van financiën een opgaaf gevraagd omtrent de onroerende goederen, in eigendom bezeten door zedelijke lichamen of »de doode hand" (behalve de Staat) en van bijzondere personen die niet in het Rijk gevestigd zijn. HMUMmHIBBBBBMw^airódCHTi r i mi nu iriiïïwipinni mij zullen zijn. Kom gerust als ge wilt Idaals de kinderen naar bed zijn ben ik altoos alleen ach zoo alleou", zei ze met een zucht»nu Mie eenzame uren niet meer worden opgevroolijkt door de hoop op het weer zien en de dagen van 't samenzijn; je gozelschap zal me dus een troost wezen." .Neen, maar, zoo onbescheiden zal ik niet zijn", zei Ida met warmte, »ik wil echter wel bekennen, dat ik half en half zulk een antwoord verwacht had, omdat ik uwe bereidwilligheid van vroeger nog wel ken. U zult u echter ook wel herinnerendat ik altijd nog al een stijfkopje was en daarbij een beetje hooghartig en er dus volstrekt geen vrede mee heb, zoo van iemand te profiteeren op die manier zon er niets van komen. Ik zal dan nu de zaak maar op mijne manier regelen. Ik betaal een deel vooruitdan kunnen we later verder zien mag ik maar zoo vrij zijn het u zoo te overhan digen kwitantie is ounoodig aannemen hoor", zei ze met een licht bewogen stemterwijl zij het munt biljet in de slechts aarzelend geopende hand van de we duwe legde; .maar nu ga ik naar huis, komt het u gelegen, mij Maandag te ontvangen Als ik mag, kom ik om zeven uur, dan kan ik nog even de kinderen zien, 't is nu ook zeker hun bedtijd. Ida bukte zich om de kleintjes te liefkozen nam afscheid van de weduwe en ging naar huis met het gelukkige gevoel dat de gift van oom, op deze wijze gegeven, hare voormalige onder wijzeres zeer zeker geen aalmoes zou toeschijnenwijl ze vast niet zou vermoeden dat het plan van les te geven alleen was ontworpen om haar ook naar den geest we, te doen. Of mejuffrouw Loevers er een oogenblik aan dacht eer zij het muntbiljet wegborg? Mogelijk wel, maar dan toch met een gevoel van dankbaarheid voor de kiesche wijze, waarop hare oud leerlinge hare deelneming toonde. 't Was Zondagmorgen. Ida ging met hare moeder naar de kerk waar ds. Martens zou optreden. Wie eenigszins in de gebeurtenissen was ingewijd zou vast

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1