De minister heeft thans aan dien wensch gevolg ge geven en een staatje overgelegd waarin de belastbare opbrengst provinciesgewijs wordt aangegeven. Wij zien daarnit, dat omstreeks 1 Jan. 1895 voor eene belastbare opbrengst van f 12.3 millioen (en wel 6.9 aan ongebouwd en 5.4 gebouwd) in het bezit was van zede lijke lichamen of instellingen in de doode hand en f 5.2 millioen (4.1 ongebouwd en 1.1 gebouwd) werden bezeten door physieke personengeen ingezetenen van het Rijk. De geheele belastbare opbrengst nu der ongebouwde eigendommen was (in 1893) t 96.2 millioen, van de ge bouwde f 114.5 millioen, zoodat het verschil tusschen 1893 en 1896 niet meegerekend de zedeljjke lichamen of de doode hand bezitten 7 pet. van de ongebouwde en 5 pet. van de gebouwde eigendommenen in het buitenland gevestigde personen bezitten 4'/4 pet. van het ongebouwde en 1 pet. van het gebouwde, wat de belast bare opbrengst aangaat. Ook een deel der genoemde lichamen is in het buiten land gevestigd doch voor hoeveel zij wegens belastbare opbrengst zijn aangeslagen, is niet nagegaan. Bovendien merken wij nog op, dat een groot gedeelte dier bezittingen behoort aan instellingen van liefdadigheid of ten behoeve van kunsten en wetenschappen. Hetgeen natuurlijk van groot gewicht is bij de beantwoording der vraag: of men de doode hand aan eene afzonderlijke belasting zal onderwerpen tegenover het successierecht dat bij overgang der eigendommen van physieke personen wordt geheven. Wat de onroerende goederen van niet-ingezetenon be treft, heeft de minister van financiën reeds voorgesteld, bij hun overlijden een hooger recht van overgang te heffen als aequivalent van de vermogensbelasting, welke die personen hier te lande niet betalen. In de zitting der JBerste Manier herdacht de voorzitter vóór den aanvang der werkzaamheden w ij 1 e n den heer J. Prins met de volgende woorden Mijne heerenDe Eerste Kamer heeft weder een gevoelig verlies geleden door het overlijden van ons hooggewaardeerd medelid Jan Prins. Begaafd met een helder oordeel en met gezond ver stand waarvan zijn duidelijke grondige adviezen blijk gavenwas hij een sieraad van deze vergadering terwijl hij door zijn karakter en aangenamen omgang iedereen tot vriend wist te maken Gewis zullen wij hem niet vergeten. Moge de Almach tige aan zijne betrekkingen dien troost schenkendie met berusting het geleden verlies kan doen dragen Prov. Staten. De Provinciale Staten van Noordholland zijn bui tengewoon bijeengeroepen op Dinsdag 18 Februari a.3., ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, vacature J. Prins, en ter behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging der provinciale begroo ting betreffende de bijdrage in de kosten van aanleg van de stoomtram AlkmaarPnrmerend. In de algemeene vergadering der »Vereeniging tot afvoer van groenten, aardappelen en fruiten te Eukhnizen en omstreken' werd verslag uitgebracht over het afge- loopen jaar. In 1895 werden op de markt der Vereeniging aangevoerd 86,357 colli's waarvoor ontvangen werd f 81,035.06; aan marktgeld werd geïnd f 2942.79. Sloot het boekjaar 1894 met een nadeelig slot van f 437.321/a, veroorzaakt door verbetering van het markt terrein het afgeloopen jaar leverde een batig saldo op van ruim f 57. Het ledental steeg tot 395. De vereeniging heeft thans afdeelingen te Bovenkarspel, Grootebroek, Lutjebroek, OosterdijkAndijk en Wervers- hoof. In de plaats van den heer L. Jaring, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar waswerd de heer R. Zwaan gekozen tot lid van het bestuur, dat thans als volgt is samongesteldC. Knijper, eere-voorzitter, B. Kool haas, voorzitter, G. Moll, secretaris, R. Zwaan, penning meester en G. Broers. eene ongewone spanning op haar gezichtje gelezen heb ben, en misschien zou denzulken een trek van teleurstel ling ook niet zijn ontgaan toen zo opmerkte dat er heel wat ledige plaatsen waren. Ida toch was er stellig van overtuigd dat haar leeraar heden een beroep zou doen op de harten zijner hoordersze had dus zoo gaarne gezien, dat hij een talrijk gehoor had gehad, 't Was vooral jammer, dat juist die ontbraken, welke naar hare meening de preek hadden moeten hooren n.l. me vrouw Croosbeek en haar clubje; deze hadden het echter te druk met de toebereidselen voor de fancy-fair zoo dat er geen tijd voor het hooren van een goed woord overschoot. Ida had juist niet. lang tijdzich aan hare teleur stelling toe te geven. Ds. Martens trad op en nam weldra door wat hij zeide hare aandacht geheel in be slag. Hij had tot tekst gekozen de woorden die wij vinden in Matth. 6 vers 27b: »Gij kunt niet Gode die nen en den Mammon." Hij wees er opdat God te dienen bestond in een leven naar zijn wil, naar het voorbeeld van onzen grooten Meester en waar hij het uitsprak dat de eerste voor waarde voor den godsdienstigen mensch was lief te heb ben barmhartig te zijn daar predikte hij het ook met ernstdat het ook van dat werk der liefde gold dat men niet Gode kan dienen tegelijk met den mammon. Barmhartigheid te verlagen tot een middel om zich te vermaken of om te schitteren, was geene barmhartigheid, het was eene poging om God en don mammon tegelijk te dienen, en hij, die ons was voorgegaan, had gezegd, dat dit onmogelijk was. Waar het harte werkelijk me delijdend was gestemd, waar men bewogen was met het lot van den arme of beroofde daar had men toch im mers niet noodig door allerlei kinderspel tot geven te worden opgewektO het mocht waar zijn de feiten spraken telkens weer, dat er juist door weldadigheid in die vorm schatten werden opgebrachtdoch die feiten getuigden tegen de menschheid, zij bewezen, dat zij nog altijd de waarschuwing vau Jezus noodig had »Laat voor u niet trompetten op de straten"zij ontdekten Veeziekten. Van het vee van den landbouwer Koopmansaan den Amstelveenschenweg te Nieuwer-Amstelwaaronder het mond- en klauwzeer wa5 uitgebroken is de geheele veestapel afgemaakthet vleesch is publiek geveild. Broodprijs. Een slechte boodschap brengt de »Ned. Bakkers courant." Het brood dat den 3 met '/j cent in prijs is verhoogd zal wegens de stijging der prijzen van de grondstoffen spoedig opnieuw duurder worden. Aederlandsche gisthandel. De heer van Marken directeur der Nederl. gist- en spiritusfabriek deelt in de Fabrieksbode mededat het geheele bericht van de N. Schied. Courant (in ons vorig nummer vermeld) omtrent den achteruitgang van den nederlandschen gisthandel tengevolge van sluwe prac- tijken van enkele deskundigen die de Delftsche gistfa briek tersluiks zouden zijn binnengedrongen en aldaar de geheimen der fabricage afgezien zouden hebben ongegrond is. Onjuist is 'tdat eerst onlangs in Enge land gistfabrieken zouden zijn opgericht. De engelsche concurrentie heeft zich echter reeds sinds een tiental jaren zoo krachtig ontwikkelddat het er thans op eene en kele fabriek meer ot minder weinig aankomt. Reeds in 1887 waren er vier. Zeker al die molens malen wind, en de prijzen zijn dan ook in de laatste jaren voortdurend achteruitgegaan, maar de boeveelheid van hollaudsche gistdie naar Engeland wordt verzonden, heeft onder de opkomst vau al die fabrieken niet geleden. Niettegenstaande de felle concurrentie neemt het eDgelsche debiet onzer gist nog van jaar tot jaar toe, en mag men aan de »Statistiek van het Koninkrijk der Nederlanden" vertrouwen schen ken zoo kan Schiedam evenmin over haar gist-export te klagen hebben. Immers in de laatste (December-) aflevering van die officieele statistiek vinden wij de vol gende cijfers Uitvoer van Gist in duizendtallen kilo's. 1893 1894 1895 Naar België 3685 5435 6672 Engeland 6099 6221 8623 andere landen 18 15 26 Totaal 9802 11672 13521 »Ai willen wij uit deze cijfers volstrekt niet besluiten tot den gezonden bloei van den gisthandeltoch geven misschien deze mededeelingen aan de Nieuwe Schiedam- sche en hare collega's aanleiding, om hare lezers eenigs- zins juister in te lichten." Oudkarpsel. Bij de gehoudene verkiezing op den 4 voor een lid van het bestuur van den polder Derg en Kerkmeer is als zoodanig herkozen de heer J. Pranger, alhier. Te Kerkrade (Limburg) zijn twee mijnwerkers, die bezig waren met loskappen van steenkolen, op droevige wijze om het leven gekomen door het instorten van den gang, waarin zij werkten, zoodat zij van alle buitenlucht en hulp waren afgesloten. Na veel moeite werden hunne lijken gevonden. Beiden waren gehuwd en stonden be kend als oppassende werklieden. Soldaten op de Huishoudschool. Bij wijze van proef zullen eenige soldaten gede tacheerd worden bij de huishoudschool te Amsterdam om daar een cursus in het koken te volgen ten einde later als kok bij het leger op te treden. Tisscherij. Een aantal Volendammers laten zich deze week aanmonsteren op loggers voor de Noordzee. Zeer vele gehuwde visschersknechts kunnen geen huur te Volendam krijgen. Zaandijk. De beroepen predikant bij de herv. gemeente alhier, ds. Lublink Schreuder, tot dusver eme ritus leeraar te Apeldoorn, werd den 2 aan de gemeente verbonden door ds. van Slee van Deventer, 's Avonds hield de nieuwe leeraar zijn intreerede. Beide gods dienstoefeningen werden door een talrijk gehoor bij gewoond. Zaandam. Den 2 Februari herdacht de heer J. Dekker den dag, waarop hij vóór 40 jaren als haven ons de treurige waarheid dat wij nog verre waren van liet koninkrijk Gods." In ademlooze stilte luisterde de gemeente naar dit ernstige woord die boetpredikatiezooals velen later zeiden. Maar men luisterde niet alleen, neen, de roep stem drong door tot veler geweten en toeu aan het einde der godsdienstoefening ds. Martens met een enkel woord de droevige gebeurtenis in herinnering bracht en bekend maakte dat hij en nog een paar andere ingeze tenen waaronder ook de heer Hardwijkzich gaarne belastten met de ontvangst van giften voor de nagelaten betrekkingen der omgekomenen en dat er ook bij die ingezetenen aan huis bussen zouden geplaatst zijn, opdat, wie liever geheel onbekend wilde blijvendaar hunne gaven in zouden kunnen werpen waarbij natuurlijk ook de kleinste gift welkom zou zijn, toen gingen allen heen met het voornemen om aan hun geachten leeraar te toonen dat hij zij het dan ook voor een klein dan toch dankbaar gehoor gesproken had. Eu dat het zaad niet tevergeefs was uitgestrooid dat bleek hieruitdat niet alleen vele degelijke giften inkwamen, meestal slechts met toevoeging van een paar naamletters of soms van eene spreukmaar dat ook de bussen telkens moesten geledigd worden omdat er zooveel klein zilversoms zelfs wel kopergeld in werd geworpen door eenvoudige minderbedeelden, die hunne gaven te gering achtten om aan dominé of den notaris ter hand te stellen en die het heerlijk vondentoch naar hun vermogen ook iets te kunnen bijdragen en het ternauwernood beseften hoeveel waarde hunne penningen hadden. Maar nog op dieuzelfden Zondagwaarop ds. Martens aldus de harten zijner hoorders bewerkt hadmeldde zich de notaris Hardwijk bij de weduwe Loevers aan en vroeg haar te spreken. >Ik heb eene opdracht te vervullen, mevrouw", sprak hij, nadat hij tegenover haar had plaats genomen. »Er heeft zich iemand bij mij vervoegddie nog oen oude schuld aan uw echtgenoot had en zich nu gedrongen gevoelde die aan zijne weduwe te betalen. Wilt u s. v. p. even de som nazien en deze kwitantie teekenen", I meester alhier zijn ambt aanvaardde. Vanwege ourge- meester en wethouders werd hem bij deze gelegenheid aangoboden een bokaal op zilveren voetversierd met een deksel, waarop een anker, met de volgende inscriptie »De Gemeente Zaandam aan J. Dekker, havenmeester, 1 Februari 18561896." Onder de cadeaux zijner collega's bevond zich een van den heer Fenenga, namelijk eene schilderij, voorstellende de Havenkom en den Hoogendam waarop het haven-, meesterskantoor. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door de Boston-rapid transit com mission" (de stedelijke commissie voor den aanleg van verkeerswegen te Boston) uit het buitenland aanbiedingen worden gevraagd voor de levering van ijzer- en staalwerk (dwarsliggers enz.), benoodigd bij de uitvoering van de door haar ondernomen werken. Omschrijving en teekeningen van hetgeen verlangd wordt zijn voor belanghebbenden op aanvrage gratis aan bet departement van waterstaathandel en nijverheid verkrijgbaar. Op de keuring van voorjaarszaaizaden gebonden door de Hollandsche maatschappij van Landbouwop den 3 in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam waren niet minder dan 108 inzendingen tentoongesteld. In Noordholland werden bekroningen toegekend aanG. Dillewiju Wormerveer voor grauwe erwten, hoogstam H. Waiboer Hz., Winkelvoor wijker vale erwten W. de Clerq Haarlem voor karwijzaad G. Krnseman Halfweg voor nieuwe boonen J. Bruning, Amsterdam, voor capucijners en wed. J. Leupen Zn., Haarlem voor Engelsche Nieuw-Zeelandsche haverterwijl aan laatstgenoemde eervolle vermeldingen werden toegekend voor Engelsche zwarte Tartaarsche haver, Urinch's pre mier gerstUrinch's prolific gerst en kroonerwten. Maan dag den 10, heeft eene dergelijke keuring van wege dezelfde Maatschappij plaats in het Poolsch koffiehuis te Rotterdam. Veehandel in Friesland. Naar vette koeien was in deze week meer vraag dan in de vorige week zoodat zij vlug van de hand gingen maar de handel in kalf- en melkkoeien was min der vlug; toch werden zij grootendeels verkocht. Naar vette kalveren was meer vraag dan aanbod, zoo dat de prijzen stegen gemiddeld 3'/2 cent per Pond. De handel in nuchtere kalveren is begonnen het aanbod is al vrij belangrijk. In den handel der varkens, welke langen tijd zeer slap was, begint meer leven te komen, waardoor de prij zen verbeteren eu de aanvoer bijna geheel verkocht werd. Opmerkelijk is het, dat de magere varkens bijna zoo duur zijn als de vette. De schapen, welke de vorige week in prijs daalden, heb ben het verlies weer ingehaald de prijzen waren gemid deld l'/j cent hooger, een gevolg van meer vraag uit Engeland. Het getal veehandelaars uit Frankrijk en Belgie was deze week niet grootde aanwezigen waren niet erg koopziek. De prijzen zijn vette koeien 27, 31 et., halve dito f 120, f 225, melkdito f 100, f 180; vette kalveren 39, 44 ets.; stieren 20, 26 ets.; vaarzen f 125, f 185; vette schapen f 14, f 23; melkdito f 13, f 26: weidlammeren f 9, f 18; vette varkens 14, 16 et,.; magere dito f 1.2, f 20; vette biggen (zuig) 14, 15 ets.; zesweekscho biggen f 3, f 4; nuchtere kalveren f 41/, f 9*/2. ('urinerend. Tot groote ontsteltenis van het pluimgedierte streek dezer dagen op het erf van den heer Visser, op de Weer, een roode rootvogel neer (ver moedelijk een klemvalk); de kippen zochten dadelijk eene schuilplaats in het nachthok en de duiven namen de vlucht en keerden eerst in den avond terug. Toevallig was juist eene kooi met een paar kleine vogeltjes buiten opgehangen deze prooi ontging het scherpziend oog van den roofvogel nietmet zijn scherpen krommen snavel wist hij de tralies uit elkaar te buigen en had een der vogeltjes gedood eer men hem kon verjagen. Den geheelen middag bleef de vogel in den omtrekdoch is sedert niet meer gezien. Bij eeno door de directie van de Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij gehouden aanbesteding werd o. a. het onderhoudswerk op den spoorweg ZaandamEnkhuizen gegund aan den laagsten inschrijver J. Plas te Purmerend voor f 4360. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem is tot tijdelijken bewaarder der minuten van den op verzoek met 1 Febr. j.l. eervol ontslagen notarisden heer D. van Os, te Purmerend, benoemd de heer D. Costerus, notaris te Monnikendam. liet hij er op volgenterwijl hij de verbaasde vrouw eene gesloten enveloppe overreikte. »Maar, mijnheer Hardwijk", stamelde mevrouw Loevers, nadat zij met bevende hand de enveloppe had losge scheurd, waarin zich eenige bankbiljetten tot een bedrag van tweehonderd gulden bevonden, »mijn man heeft mij nooit van eenige schuld gesproken mag ik weten wie mij dit toezendt?" »Dat is miin ambtsgeheim, mevrouw', gaf hij met een ernstig gelaat ten antwoord, »als u slechts teekent, het van mij te hebben ontvangen, is de zaak in orde en kunt n zonder eenig bezwaar u het geld toeeigenen. Hij die het mij gegeven heefthad vast zjjne reden om onbekend te willen blijven anders had hij n im mers zelf de schuld wel kunnen betalen, in plaats van mij de aangename taak op te dragen in deze voor u zoo moeilijke dagen, bij cw trefiend verlies, uwe zorgen althans eenigermate te verlichten. U behoeft dus niet te vreezen, dat hier een misverstand plaats heeft." Met van aandoening bevende hand zette mevrouw Loevers haar naam het scheeu haar bijna een droom toe. Zij begreep volstrekt niet wie het zijn kon die haar zoo te hulp kwam, doch de notaris liet niets los; hij sprak vriendelijk en deelnemend met haar over haar verlies en reikte haar bij het afscheid nemen de hand, met de verzekering datzoo ze soms in eenig opzicht raad noodig had b.v. met het benoemen van een toe- zienden voogd voor hare kinderen of in eenige andere moeielijkheid zij gorust tot hem kon komen daar hij zich belangeloos tot hare beschikking stelde. Wordt vervogld.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2