Stadsberichten. Helder. De heer J. W. Hattinga Raven her dacht den 1 Feb., onder vele blijken van belangstelling van de zijde der ingezetenen, den dag waarop hij 25 jaar geleden tot notaris aldaar werd benoemd. Schermer horn. Als een zeldzaamheid kan wor den gemeld, dat in den tain van D. A., alhier, op den konden grond de P: i inula veris in bloei staat. Ycl.sen. Aan de in aanbouw zijnde papierfabriek alhier, had een schilder het ongeluk naar beneden te vallen, welken val hij met den dood moest bekoopen. De man, te Haarlem woonachtig, is C. de Jong geheeten, een va der van vijf kinderen. Zaandam. Alhier is eene afdeeling van den R.K. Volksbond opgericht. Reeds zijn meer dan 200 personen tot de afdeeling toegetreden. JHiddelle. Den 31 Januari trad alhier als spreker op de heer J Baron (Ericus.) Volgens spreker wordt in ons land door de regeering veel te weinig rekening gehouden met de belangen van den landbouw. In ons land wordt slechts '/ï7;i deel van het budget aan landbouw besteed terwijl in Denemarken 1/70^ van 's lands inkomsten aan dit volksbelang bij uitnemendheid wordt geofferd en wat het onderwijs in landbouwzaken betreftdit wordt ook in Frankrijk van regeeringswege meer bevorderd en gesteund dan hier te lande. Spreker gaf dientengevolge den raad om bij de keuze van alge vaardigden er op te letten, of het mannen zijn, die hart hebben voor den landbouw en de productiviteit van ons land willen helpen bevorderen. Een afzonderlijk ministerie van landbouw zou vooral met het oog op veeziekten zeer wenschelijk zijn. Een niet onbelangrijk deel der rede werd voorts gewijd aan de »stinkstoffen'', het verzamelen, bewaren en ver mengen dezer voor den grond onmisbare substantiëu. Op het belang van turlstrooisel of baggerveen om daarin de vloeibare meststoffen te doen opnemen, werd gewezen alsmede op doelmatige vermenging van grondsoorten En daartoe vooral zou ook de regeering kunnen mede werken, wanneer er maatregelen genomen werden, waar door het vervoer van zand etc. voor den landbouwer tot een minimum van kosten werd gereduceerd. Door eenige proeven met azijn en zoutzuur op versch getrokken klei toonde spreker aan dat de klei in de Zeevang van uit stekende kwaliteit en vooral de bovenlaag buitengewoon rijk aan kalk en kali is. Na deze hoogst belangrijke lezing, die door een talrijk publiek werd bijgewoondwerd door zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid, om den heer Baron vragen te doen naar aanleiding van het gesprokene. Heerhugo waard. Als kaasmaker aan de kaas- fabriek is benoemd Coenraad de Boer van Veenhuizen Oterleek. Den 2 heeft opze zangvereeniging hare jaarlijksche uitvoering gegeven. Behalve eenige 3 en stemmige liederen werden door verschillende heeren en dames ter afwisseling zangsolo's en duo's, komische scènes en anderszins ten gehoore gebracht. De directeur, de heer J. van Albada, gaf nog eene voordracht ten beste en wel Een diner van Mannsdoor Justus van Maurik Jr. Er werd volop genoten. De zaal was goed bezet. Van het bal werd ruim gebruik gemaakt. Den 4 was bet feest voor de jeugd. De leerlingen der zangklasse van den heer J. van Albada zouden voor de eerste maal hun ouders laten hooren van al het geleerde. Daartoe kwam men des avonds half zeven in het. lokaal van den heer Langerijs bijeen. Wat een pret wachtte daar den kleinen Zelfs de grooten hadden schik Van een kindervriend uit Friesland wist de directeur een fraaie, flink bevolkte poppenKast ten gebrnike te ver krijgen en daarmede zou hij un de jeugd vermaken. Geen wonderdat de vergrootte zaal eivol was Menig oudje zag daar Jan Klaasson voor het eerst. Oud en jong was den directeur en zijnen medehelpers, den heeren Hoek en Spaans, dankbaar voor het geschonken genot. Met het oog op de jeugd der meeste toeschouwers en de ver moeidheid van Jan Klaassen werd om tien uur precies de vergadering gesloten. Worstel-wedstrijd. Den 3 Februari was de worstel-wedstrijd tusscheu Dirk van den Bergh en Cari Busch Foretex-kampioen van Duitschland. Ten aanschouwe van een talrijk publiek werden 4 ronden geworsteld en van den Bergh won driemaal. Hij was dus overwinnaar. Krankzinnigengesticht te Endegeest. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben goed gekeurd het besluit van den gemeenteraad van Leiden betreffende de conversie en de geldleening ten behoeve van de oprichting van een krankzinnigengesticht te Endegeest. Keisbelasting. Het vorige jaar werd aan de zoogenaamde »reis- belasting" ontvangen de som van f 4985,75, waarvoor 129 personen aan een lucht- en rustkuur werden geholpen. Eginond. In de Prins-Hendrik-stichting vierden den 6 Geert Kruiming en Grietje Groenink hun gouden bruiloft. Beide oudjes zijn nog zeer kras. 's-Cravenhage. Een droevig ongeval heeft den 4 alhier plaats gehad van een nieuwgebouwd perceel is een hoogo zijmuur ingestort, waarbij een gedeelte van den voorgevel en de vloer van de eerste verdieping wer den meegesleept. Er waren 4 werklieden in het huis drie konden zich, gewaarschuwd door het gekraak, redden, maar de vierde werd onder het puin bedolven. Een talrijke politiemacht de brandweer en vele burgers stelden pogingen in het werk om den ongelukkige te redden maar om het dreigende gevaar voor meer men- schenlevens werd op last van de bouwpolitie gestaakt. In den vroegen morgen van den 5 werd het reddings werk hervat door een tiental werklieden onder leiding van een bouwopzichter. Eerst toen duizenden losse steenen van den ingevallen muur wareu verwijderdkreeg men hoop den man van onder het puin te voorschijn te zullen brengen wat hoe langer hoe meer zekerheid werd toen ruim half negen uur een der gravers de pijp van den vermiste opraapte en oven daarna de diep in den grond gezakte kal - ak er uitgehaald werd. Te kwart voor negen uur staitten de handen der arbeiders die geen gereed schappen gebruikten, op het lichaam van hun kameraad. Men vond hem in neergehurkte houding met het houweel in de handhet gelaat vreeselijk verwond doordien 't tegen de steenen was te recht gekomen. De ongeveer 50jarige werkman, die het slachtoffer werd van het on geval is de metselaar Vos en laat een vrouw met 5 kinderen na. Stoom-boterfabriek Amstelland. In eene vergadering van veehouders te Amstelveen op uitnoodiging van de directie der stoom-roomboterfabriek Amstelland" gehouden, werd van gedachten gewisseld over de melkleverantie aan de fabriek, die binnen weinige weken in werking zal worden gesteld. De voorzitter, de heer P. J. Raaymakers, zette de voor- deelen van melklevering aan de fabriek uiteen De Idirecteur, de heer van Oppenrajj, gaf inlichtingen over de wijze van koeling der melk, de voeding van het vee, de vervanging van vaten door bussen, enz. Van de zijde der veehouders werd gevraagd of de schade, ontstaan, wanneer door eene of andere omstandigheid de onderneming niet slagen zou, vergoed werd, waarop ten antwoord werd gegeven, dat de oprichters aan het succes geloofden, maar dat evenals bij geen enkele industrieele onderneming schade kon vergoed worden bij mislukking. De fabriek kan dagelijks zonder eenig bezwaar 25.000 liter melk verwerken. Zuivelfabriek. Aan de pruisische grenzen tusschen Willingen en Kleef zal een zuivelfabriek worden opgericht. Men rekent daarbij op de melkproductie van gemiddeld 1000 koeien, Herhaaldelijk is gewaarschuwd tegen het gevaar, dat een klein soort van papegaaien oplevert door het overbrengen van besmettelijke ziekten. To Parijs zijn thans weer oen rentenier en diens huis houdster gestorven aan eene besmettelijke longziekte door hun papegaai op hen overgebracht en een andere huis genoot, lijdende aan die ziekte, verkeert in levensgevaar Movenkarapel. Onder toezicht van eenige be langstellenden werden aan het station alhier bij eene flink watergevende nortonput proeven genomen, of deze wel ook gassen meevoerde, hetgeen inderdaad 't geval bleek te zijn. Zelfs werd na verzameling van de gas sen eene lichtsterkte verkregen die aller verwachting overtrof. Helder. Tot burgemeester van deze ge benoemd de heer A. A. J. van Steijn, onder van eervol ontslag als burgemeester van Men meen te is toekenning Nijeveen. Enkhuizien. De algemeene vergadering der schippersvereeniging «Schuttevaêr" heeft besloten, niet in te gaan op het voorstel der afdeeling Enkhuizen, om bij de Regeering pogingen aan te wenden tot het overnemen van de haven le Enkhuizen door het Rijk, welk voorstel gekwalificeerd werd als onmogelijk in de uitvoering De vergadering besloot, aan te dringen op het tot stand komen eener telegrafische verbinding van het eiland Urk met den vasten wal, niet alleen in het belang van den handel, maar ook in dat der schipperij. Hiilwoud. De heer B. D. Eerdmans, cand. te Losdorp, is alhier beroepen. Middeii-Beemster. Een gehuwd schildersknecht alhier, van onbesproken gedrag, die reeds geruimeu tijd zonder werk was, ontving het verblijdende bericht, dat op zijn twintigste lot in de Staatsloterij de 100000 was gevallen en hij alzoo bezitter werd van ruim 4000. Schoonhoven. Toen Zaterdagavond ds. van D., uit Hoorn overgekomen om Zondag eene predikbeurt te vervullen bij de Remonstr. Geref. gemeente alhier, zijn hotel had verlaten om een bezoek af te leggen, viel bij, misleid door onbekendheid met het terrein en z. g. »valsch licht'' uit enkele winkels, bij het Boterhuis van den 3 Meter hoogen kant in de haven. Door zijne tegenwoor digheid van geest, en wijl hij een goed zwemmer was, mocht het hem, bijgestaan door spoedig toegesnelde hulp, gelukken, weldra weder op den kant en in zijn hotel te komen, waar dadelijk ook een geneesheer aanwezig was en velen zorgden voor het verschaffen van droge kleedereu. Niettegenstaande dit ongeval trad ds. van D. toch zondagmorgen voor de gemeente op. Texel. Do blazerschuit van schipper Vlas, welke op de zandbank Onrust was gestrand, is met behulp van vletterlieden vlot,gekomen. Voor die hulp moest de schip per f 25 betalen. De winners van een deel der f 100.000 hebben ook minderbedeelden doen medegeyieten van hun geluk. Een van hen liet een vet varken slachten en onder de behoef- tigsteu uitdeelen, terwijl de bewoners van het gesticht van liefdadigheid werden onthaald op chocolade en kren tebrood. Horne. Deze gemeente zal de eerste in Neder land zijn, waar het electrisch licht algemeen wordt in gevoerd. Het bouwen eener fabriek zal ten spoedigste plaats heb ben de uitvoering wordt opgedragen aan den heer R. W. H. Hofstede Crull, electro-technisch ingenieur. Ook de straatverlichting zal op electrische wijze schieden. 's-Hertogenbosch. In de vergadering van de Gemeenteraad van 3 Februari is met 15 tegen 3^ stem men besloten dit jaar het carnaval niet te laten vieren. Hoofdcursus Voor het in de maanden Juli en Augustus hier te lande te houden examen voor toelating tot den Hoofd cursus tot opleiding van onder-officieren voor den rang van 2en luitenant der infanterie en van 2e luite nant-kwartiermeester, respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Nederlandsch-Indië worden de navolgende aantallen plaatsen opengesteld I. Voor het leger hier te landeinfanterie 20 ad miniatratie 5 II. Voor het leger in Nederlandsch-Indië infanterie 17 administratie 2. Cadettenschool te Alkmaar. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus e.k. een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet voor bovengenoemde school. Voor dit examen worden opengesteld a. 30 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te laude b. 22 plaatsen voor jon gelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederl. Indië. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen weuschen deel te nemen, behooren de kennisge ving in dier voege in te zonden, dat zij vóór 1 Juni 1896 aan het Departement van Oorlog ontvangen wordt. Zie verder de Staatscourant No. 29. Men verzoekt ons medetedeelen, dat zondag den 9, de dienst in de kerk der remonstrantsche gemeente zal vervuld worden door den heer L. R. Oldeman, pred. te Gouda. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoo- rende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1896 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 26107,18 en terugbetaald f 12100,20. Het laatstedoor dit kan toor uitgegeven, boekje draagt het nummer 6821. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 5 775.4, den 6 776.3. Raadsverkiezing. De anti-revolutionaire kiesvereeniging »N e d e r 1 a n d en Oranje'' heeft voor de op den 18 te houden raads verkiezing ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer mr. F. F. Karseboom can- didaat gesteld den heer N. Glindermande politieke vereeniging »V ooruitgang" maakte een drietal, alfabetisch bestaande uit de heeren mr. F. H. G. van der Hoeven, M Preijer en H. J. Vonk terwijl de libe rale kiesvereeniging «Eensgezindheid' den heer H. J. Vonk candidaat stelde. (xymnastiek. Op dinsdag, den 11, geelt de Alkmaarsche Turnclub Kracht en Vlugheid", in het lokaal Harmonie, eene uitvoering onder directie van den heer W. F. Slinger. Daarbij zal ook de jongeiieden-cursus van zijne vorde ringen doen blijken. Toonkunstuitvoering. Onder de uitvoeringen, die er hier ter stede toe bij dragen, om den kunstzin op te wekken, neemt de af deeling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zeker eene eerste plaats in. Met recht mocht zij zich dan ook voornemen, aan hare vijftigste uitvoering, se dert haar bestaan, eeuigen bijzonderen luister bytezetten. De afdeeling had zich voor deze muzikale soiréedie op dinsdag den 4 in het lokaal Harmonie plaats vond de medewerking verzekerd van hare eereleden, de dames A. M. O., alhier, en G. A. E. v. d. M. v. O., te Mid delburg, die achtereenvolgens, eerstgenoemde, zooals onze lezers weten, ook thans nog, steeds met zooveel talent bij de toonkunstuitvoeringen op do piano accompagneerden. Bovendien werd het programma opgeluisterd door viool nummers van mej. J, V. en den heer N. C. V., te Am sterdam beiden oud-leerlingen der muziekschool van de afdeeling. Het ligt voor de hand, dat de leden der zangvereeni ging in dezen gouden gedenkdag hunuer uitvoeringen aanleiding zouden vinden om van hunne waardeering te getuigen jegens hunnen directeur, den heer Paul C. Koer man wiens bekwame leiding de vereeniging tot bloei bracht, alsmede jegens haar, wier voortreffelijke steun het gemis van een behoorlijk orkest vaak vergeten deed. Wij behoeven er niet op te wijzen, dat deze vijftigste uitvoering met groote zorg was voorbereid. Voor een deel was het programma bijeengelezen uit het beste, wat vorige programma's aan het huidige bestuur aan de hand deden, op die wijze tevens de herinnering verlevendigende aan avonden van groot muzikaal genot. De avond mag dan ook in ieder geval goed geslaagd heeten en zou de kritiek ditmaal eene dankbare taak hebben indien niet reeds het karakter dat aan deze uitvoering gegeven is die buitensloot. Wij willen slechts met erkentelijkheid gedenken het vele goede en schoone dat ons geschonken werdook door het koor dataan vankelijk wel niet geheel op zijn gemak toen in «Gebet de zuiverheid van sopranen en bassen iets te wenschen overlietzijn goeden naam handhaafde. De uitvoering der vioolnummers was inderdaad uitnemend zoowel vóór de pauze toen oroeder en zuster iu heerlijk samenspel Handei's meesterwerk vertolktenals daarnatoen de hoorders nogmaals gelegenheid hadden de kunstvaardig heid en het zuiver spel van den heer V. te bewonderen. Dat ook de nummers voor piano voortreffelijk werden vertolkt, ligt voor de hand, al was het laatste wel wat lang voor een der slotnummers van het programma. Het was vóór de pauze, dat de heer J. Verkuijl, voor zitter der zangvereeniging het woord nam, om in goed gekozen woorden het heugelijk feit dezer vijftigste uit voering te herdenken. Hij wees er met genoegen en vooral met trots op, dat deze avond geheel door eigen krachten kon worden vervuld. Eigen krachten: omdat mevrouw van der Mieden van Opmeer als eerelid en een dor mode-oprichters van de afdeeling kon worden gerekend als tot de afdeeling te behooren evenals mejuffrouw en den heer Vogel die hun eerste opleiding aan de muziekschool dezer afdeeling hadden gehad. Spreker liet aan meer bevoegden over, dengenen, die zoo welwillend hunne medewerking hadden verleend, een woord, van warmen dank te brongen, alleen wilde hij in het bijzonder twee personen gedenken zonder wiens tegenwoordigheid en steun deze en nog vele voorgaande uitvoeringen zeker niet zoo goed waren geslaagd n.l. mejuffr. Oort en den directeur P. C. Koerman. Mej. Oort dankte hij voor hare niet genoeg te waardeeren hulp waar het de moeielijke taak van accompagnatrice betrof, maar vooral wilde hij even aanstippen de bescheidenheid, waarmede zij die taak vervulde en waarmede zij zich wanneer hare hulp aan de piano niet gevraagd werd, toch in de rijen der zangsters schaarde. Als een blijk van waardeering werden haar drie partituren van \V agner s meesterstukken overhandigd. Den heer Koerman wilde hij een woord van lof brengen voor zijn onvermoeiden ijver en voor zijne toewijding, voor de altijd op zijn pas aangebrachte aanmerkingen, zij 't ook wol eens wat sar castisch maar toch altijd welgemeend. Ook hem werden eenige partituren ter herinnering aangeboden. De heer Koerman bedankte ook namens mejuffrouw Oorten sprak den wensch uitdat zij beiden nog lang met het zang koor zouden samenwerken. Sprekers warme woorden vielen ook bij het publiek in zeer goede aarde en vonden algemeene krachtige in stemming. Een langdurig gezellig samenzijn waarbij van weder- zijdsche waardeering nog menig welsprekend bewijs werd gegeven en waarin aan Terpsichore ruimschoots de !ol der hulde werd behaaldzette de kroon op dezen zoo goed voorbereiden en nitnemeud geslaagden avond.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3