2 Gemeente-Opzichter. Acht en UTegentigste «laargang. 1896. Z0N1IAG 9 FEBRUARI. Buitenland. Telegrafische Berichten. NO. 18. Eertse blad. AIJÜHAARSCHE (III RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonn-n.eetsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,§0tuxco door het geheele rijk 1, De 8 nummers Afzonderlijke numme.siï ets. la ra, V \S. Prijs der gewone Advertentie» Per regel 0,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Teieloonnumraer3 SOLLICITANTEN naar bovengenoemde betrekking op eene jaarwedde van f «O©,—, kunnen zich tot den 10 Februari a.s., 's voormiddags op eiken werkdag, aanmelden ter gemeente-secretarie, met opgaaf van ouder dom en van tegenwoordige en vroegere betrokking en tevens persoonlijk ten kantore van den gemeente-architect. G A R 11 O T O R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van CORNELIS SCHIPPER, koek- en banketbakker, alhier, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van 2 paardenkrachtin het perceel aan de L tat, wijk A, no. 57, en dat op Donderdag 20 Februari 1896, 's mid- ddags te twaalf uren, ten stadshnize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. W. BRUINVIS, loco Burg. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 6 Februari 1896. L. VAN DER VEGT. BEIittlE. De kamer heelt den 6 de discussie voort gezet over de interpellatie van den socialist Defnet, betreffende de benoeming van burgemeesters. Na een zeer onstuimige zitting, stelde de socialist Van der Velde een motie van afkeuring voor tegen den minister van binnenlandsche zaken. Deze werd echter verworpen, met 53 tegen 23 stemmen, en daarop een door den clericaal Hoyois voorgestelde motie aangenomen, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag, met 53 tegen 23 stemmen. BUIjttARÏ.IE. Behalve 's Vorsten naaste fami ie (Prinses Maria Louisa is met haar jougsten zoon prins Cyrillus, vertrokken) jubelt een ieder in Bulgarije over den overgang van den kroonprins in de Grieksche kerk. Niet slechts het regeeringsorgaan betuigt zijn groote ingenomenheid met het besluit van Ferdinand, maar ook de Narodni Listi, het orgaan der Radoslavisten, begroet het met vreugde. Het blad ziet daarin hot be wijs,' dat prins Ferdinand alles wat hem dierbaar is wil opofferen voor de verbinding van zijn huis met het Bul- gaarsche volk. Van den Czaar ontving Ferdinand volgend telegram »Ik wensch Uwe Hoogheid ten hartelijkste geluk met het patriottische besluit, dat Uwe Hoogheid mij in den brief van 21 Januari heeft medegedeeld. Generaal-majoor Gobnistschew Kntnsow zal in mijn naam de plechtigheid van den overgang van prins Boris tot de Staatskerk bijwonen en Uwer Hoogheid mijn antwoord overhandigen. Nicolaas." ENCEIiABïD. De heer Justin M'Carthy heeft het voorzitterschap vau de Iersehe partij in 't Parlement nedergelegd, onder de verzekering dat hij uitsluitend om persoonlijke, niet om politieke redeDen aftreedt en even stellig als ooit vertrouwt op de zegepraal van Ier- land's zelfstandig bestuur. Koning Prempeh der Ashantijnen is te Cape Coast Castle aangekomen en overgebracht aan boord van de Rancoon, die hem naar Elmina zal vervoeren. Toon de vorst de zee aanschonwde, was hij overweldigd hij her stelde zich echter spoedig. Toen hij aan boord ging, waren de kaden dicht bezet met inboorlingen, die ru moerige betoogingen hielden. Van Elmina zal de onttroonde koning met de andere gevangenen naar St. Helena worden overgebracht, waar hij de rest van zijn leven in ballingschap zal doorbrengen. Over de Trausvaalsche quaestie nog geen nieuws, wèl is Rhodes, gelijk wij meldden, in Engeland aangekomen, wèl heeft hij een onderhond met Chamberlain gehad, maar wat er toen verhandeld is, is onbekend, De Times laat zich nog voortdurend ongunstige berichten omtrent de veiligheid der Uitlanders seinen. Welke practijken zij daarbij in toepassing brengt, blijkt nit het feit, dat een der telegrammen die nit Johannesburg afgezonden heette te zijn, niet daar maar te Kaapstad was aange boden. De Daily News ontving van twee en twintig ingeze tenen van Johannesburg het volgende telegram, gedag- teekend 4 Februari Wij, ingezetenen van verschillende nationaliteit, wel bekend met de toestanden alhier, verzoeken n in het belang van rechtvaardigheid en eerlijkheid het volgende te willen publiceeren: »Wij spreken de onrustbarende berichten, vervat in het telegram aan de Times uit Johannesburg dd. 27 Ja nuari, ten stelligste tegen, en verklaren dat al wat er beweerd is over het tegenwoordig gevaar, over beleedi- gingen vrouwen aangedaan, over gisting onder het volk, het plunderen van particuliere boerderijen enz. geheel bezijden de waarheid is. Er zijn slechts kleine af dee lingen Boeren rondom de stadzij bemoeien zich niet met de inwoners. Er zijn geen openbare meetings belegd. Er is op 't oogenblik geen reden voor angst of onrust. In alle mijnen wordt gowerkt." FKANKUIJH. De middelen hebben gedurende de maand Januari 6.411.400 frs. meer dan de raming en 7.796.700 frs. meer dan verleden jaar in dezelfde maand opgebracht. De socialistische gemeenteraad van Marseille heeft op voorstel van den burgemeester Flaissières eenstemmig besloten deel te nemen aan de officieele ontvangst van den nit Madagascar terng verwachten generaal Duchesne en en corps bij de aankomst tegenwoordig te zijn. Wel licht herinnert men zichhoe de Raad toenmaals nit meer geavanceerde socialisten samengesteld zulks weigerde ten aanzien van den uit Dahomey wederge- keerdeu generaal Dodas en de heer Flaissières toen ge heel alleen zich bij den officieelen stoet schaarde. In de wijk Notre-Dame-des-Champs te Parijs zijn in minder dan eene maand tijds rnim 200 rijwielen ge stolen door eene bendewier leden als melkboeren 's ochtends vroeg in de huizen slnipen wanneer de con cierges nog te bed liggen en ongehinderd met de eerste de beste «fiets", die zij op eene binnenplaats of in de koetspoort vinden staan zich wegmaken. ITAlilE. Als zeker meldt men nit Aden dat de Ahyssiniërs Anssa Rebben bezet. Anssa ligt aan de Hawasjdicht bij dé grenzen van het italiaansche en fransche gebied. De Temps verneemt uit Romedat onverwijld 10000 manschappen naar Afrika zullen vertrekken. TRANSVAAL. Gelijk wij reeds meldden is het proces tegen de raddraaiers der Uitlanders-beweging be gonnen, Verscheidene zeer belangrijke getuigenissen bewijzen maar ai te zeer, dat het geheele plan lang van te voren was met zorg beraamd en dat er evenmin geloof ge hecht moet worden aan de verzekering eenerzijds, dat men te Johannesburg aan Jamesons inval geheel onschuldig was, als aan de bewering van Jameson en zijn bondgenooten (waaronder de Times), dat hij 't slachtoffer van hut laf hartig verraad der Uit'anders zoude geweest zijn. Den 5 was de voornaamste getuige in het proces tegen het hervormingscomité Jacobus Demeillon, die verklaarde, dat kolonel Rhodes en andere leden van genoemd comité hem op 28 Dec. vertelde, dat dr. Jameson op uitnoodi- ging van het comité zou komen om den vrede te bewaren. 's-üravenhage8 Febr. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 18 Febrnari, te 2 '/2 nur. Tentoonstelling vau zaaigranen. Het programma is verschenen voor de tentoonstelling van zaaigranen enz,, te houden op Donderdag 20 Februari 1896 te Zierikzee, door de centrale tentooustellings-ver- eeniging «Landbouwbelang". Bij deze tentoonstelling worden uitgeloofd voor kort- loof Erwten, ehevaliergerst, probstei haver en paarde- boonen le prijzen van 7,50 en 2e prijzen van 2,50. Van deze granen moet minstens 10 H.L. voorhanden zijn. De tentoonstelling zal gehouden worden op de wijze en volgens de bepalingen, die voor de vorige hebben gegolden. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzonders vóór of op 16 dezer bij den secre taris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, een schriftelijke opgaaf inzenden van a. Het product, dat zij wenschen in te zenden b. de hoeveelheid die zij van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zierikzee, met inbegrip van em ballage d. het netto gewicht per H.L„ de streek waar- en de soort grond waarop het verbouwd is. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den secretaris zijn aangekomen vóór 18 dezer. De monsters moeten verpakt zijn in linnen en katoenen zakken en moeten 2 liter groot zijn. Weesp. De heer P. van der Kwaat alhier heeft op de tentoonstelling van pluimgedierte, gehouden te Gent. vanwege de aldaar bestaande vereeniging «Avicul- tnra" voor zijne inzending Antidiphthériqne de hoogste onderscheiding, een groote gouden medaille met diploma, ontvangen Aartswoud. De heer C. Ra alhier is in het bezit van acht kuikens, die reeds den 24 Januari werden uit gebroed, niet kunstmatig. Voor de prijsvraag (een lied op Nederlandschen tekst), uitgeschreven door de uitgevers van den Neder landschen Mnziekkalender zijn tot den 7 den sluitiags- termiju voor inzending honderd inzendingen ingekomen. De uitspraak der Jnry is bepaald op 15 Maart Oestgeest. Een 2 jarig kind is aan de «pokken" overleden. Op last van den burgemeester zijn alle goe deren welke met het zieke kind in aanraking waren geweest, verorand. Purmerend. ïot ontvanger der registratie en domeinen alhier is benoemd de heer K. Molenaar thans te Medemblik. Texel. De strandvonderij heeft den 5 weder eene veiling van aangespoelde en in zee opgevischte goederen gehouden. Do gezamenlijke besomming bedroeg 880.40. De verzending van mosselzaad van de Texelsche ban ken naar Zeeland is weer aangevangen. Drie blazerschniten van het eiland, met jonge mosselen beladen zijn dezer dagen naar de Zeeuwsche stroomen vertrokken. Jaap Eden. Den 7 had te Petersburg de internatioale wedstrijd om het wereldkampioenschap in het hardrijden over af standen van 500 en 5000 meter plaats. In beide wedstrijden heeft Jaap Eden de overwinning behaald blijkens een telegram door de Nederlandsche Sport ontvangen. De baan van 500 meter legde Eden af in 50 seconden, de Rns Papekiu in 524/s sec. In den wedstrijd over 5000 meter waren de tijden Eden 9 m. Sb1^ 8.; de Esthlander Helin 9 m 423/s s. Zwitsersche geiten. Ericus vermeldt in het Nieuws v. d. Dag Weer zijn de heeren Visser en Zuurbier met een waggon Zaanengeiten aangekomen. Alle dieren zijn be steld en nog 17 bovendien. De transportkosten kunnen slechts gedekt worden bij volle waggons. Worden er daarom nog 23 besteld (zwartbals of zaanen), dan zullen de importeurs nog eens naar Zwitserland gaan om ze te halen. Na konden geen zwartbals geiten worden mode genomen, omdat ze te dnur zonden komen. De zaanengeiten kosten nn van 25 tot 50 per stuk de prijzen worden door Hollands Noorderkwartier vastgesteld. Bestellingen (slechts 23 worden aangenomen) geve men op aan den secretaris van Hollands Noorder kwartier, den heer W. Teengs, te Wieringerwaard. Hol lands Noorderkwartier steunt en regelt deze zaak geheel belangeloos. Wieringerwaard. De afdeelingsvergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw alhier, den 4 gehouden, werd door 14 leden bijgewoond. Medegedeeld werd dat op het verzoek der afdeeling om een landbouwcursas te vorkrijgen gunstig was be schikt de rijksbijdrage van f 200 is ontvangen. Onge veer 20 leerlingen, waaronder o. a. nit Zijpe bezoeken geregeld 2 avonden per week den cursus. Tot leden der oommissie van toezicht werden benoemd de heeren C. Dz. Rezelman G. Brands en W. Teengs. De voorzitterde heer Brandszcidedat de voorge nomen keuring van zaaigranen te Schagen niet doorgaat het hoofd bestuurdat niet gaarne zag, dat men hem concurrentie aandeed (te Amsterdam en Rotterdam wor den dezer dagen dergelijko keuringen gehonden), was niet bereid snbsidie te verleenen. De heeren Zijp en Bakker betreuren deze handelwijze van het hoofdbestuur: aan eene kenriug te Amsterdam heeft men hier nietsook voor den kleinen landoouwer is deze onbereikbaar. Daar bij komt dat de atdeelingen door hnnne geringe geld middelen zaken van eenig belang niet kunnen aanpakken. Met waardeering vernam men dat Hollands Noorde.-- kwaitier geldelijken steun heeft toegezegd. Na nog eenige bespreking werd beslotende afdeeling Barsingerhorn van wie een en ander uitgaatte berichtendat met spijt kennis is genomen van het besluitde zaak niet te doen doorgaan er op wijzende dat de aauwezigen zich met de handeling van het hoofdbestnnr niet kunnen vtreenigen en daarbij den wensch uitsprekendedat bet punt onder de aandacht zal worden gehonden. Bij de omvraag zegt de heer Zijp, dat hot veeras in deze streken sterk achteruit gaat en verwaarloosd wordt, vroeger trof men hier twee uitstekende rassen aan dat der Willems en der Wouters er wordt thans door de meesten in het wilde voortgefokt. Spreker stelt de vraag, of het geen overweging zonde verdienen om vanwege de afdeeling eens na te gaan, of er van de zooeven genoemde rassen nog goede afstammelingen bestaan. Gemakkelijk zal dit niet gaan het stamboek wordt door zeer wei nigen flink bijgehouden. De heer P. Schenk Dz. meent, dat bij een tweetal landbouwers mogelijk nog in het bedoelde ras wordt gefokt. De heer Bakker stelt voor, vanwege de aldeeling ter tentoonstelling te Schagen een prijs beschikbaar te stellen voor den bekroonden stier, waarvan deugdelijk bewezen kan worden dat hij van oen der genoemde rassen afstamt. Besloten werd, het bedrag van den reeds in het programma vastgestelden prijs voor dit doel vanwege de afdeeling met J 15 te verhoogen. De vergadering word hierna gesloten. ersohillende inwoners dezer gemeente denken er sterk over, brongasleidingen daar te stellen. Onder leiding van timmerlieden is men bij een drietal reeds met den aanleg bezig. De wellen in dezen polder leveren overvloedig gas op. Statenverkiezing. In de den 5 gehonden vergadering der Vrijzinnige kiesvereeniging te Wieringerwaard waren elf leden tegen woordig. Na afdoening van eenige huishoudelijke zakeu werd overgegaan tot het stellen van een candidaat voor de vacature in de provinciale staten. De eandidateu Waller en Backx werden breedvoerig besproken. De pro- tectiouisteu verdedigden laatstgenoemde terwijl door anderen de heer Waller werd aanbevolen. Na verschillende stemmingen besliste het lotdat de heer Th. J. Waller de candidaat der vereeniging zal zijn.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1