Nederland. T Oudcarspel. Op de voordracht voor hoofd der school komen alphabetisch voor de heeren H. Blom hoofd der schoolYaassenJ. Wt. Hartonderwijzer Leerschool, Amsterdam H. van Heerikhuizen, hoofd der school, LatjewinkelJ. M. Hoffmans, onderwijzer, Rotter dam; P. Kiestra, onderwijzer, Haarlem, school OC. J Kieviet, hoofd der school, Etersheim E. Veldhoen, onder wijzer Zaandam en L. J. de Vries, hoofd der school 't Zand (Zijpe.) Ui oord w ijk. Bij den heer P. de Groot Jacz bloemkweeker en buitenlandsch handelaarkan men na reeds eene bijzonder fraaie verzameling bloeiende hyacinten bewonderen in een verscheidenheid van 130 staksalle in potten gebroeid. Inzonderheid munten nit de volgende soorten E.R. Maria Elisabeth Morena GigantheaGari baldiE. W. Conquestla Neige l'Innocence E. B. Generaal HavelockGrand lilasKing of the Blues Captain Boyton en de E.G. Victorie. Het is als het ware een wedstrijd van groote kweekers onderlingwie de schoonste bloemen het eerst kan toonen. Dit jaar is het den heer de Groot geluktde anderen vóór te zijn iu het vervroegen van de bollen. Dit werk vereischt vele en nauwkeurige zorgen. Uitgeest. De »Vereeniging van Uitgeester Bloem bollenkweekers" zal op 7, 8 en 9 Maart a.s. in het lo gement »de Ooievaar1' eene tentoonstelling houden van bloeiende bolgewassen, welke vanwege de Vereeniging in den herfst van het vorige jaar aan belangstellenden zijn uitgereikt. Urk. Onder leiding van den heer R. de Boer van der Leij, opzichter bij's Rijkswaterstaat, zijn een vijftigtal arbeiders, waaronder ook visschers, werkzaam geweest, de groote massa zand te verwijderen waarmee tengevolge van den hoogen stormvloed in December een weiland ge- heel overdekt was. De werkzaamheden geschieden op 's Rijks kosten. Winkel. Toen alhier op den 4 bekend werd dat dien dag de onlangs benoemde burgemeesterde heer J Koomen Hz., naar Haarlem was gegaan om in handen van den commissaris der koningin den eed af te leggen namen de heeren S. Rentmeester en K. Vries het initia tief om hem eene waardige ontvangst te bereiden, waarin zij dank zij de volle sympathie en krachtige medewer king der burgerijin den korten beschikbaren tijd uit stekend slaagden. Nadat men er zeker van was dat de heer J. Koomen ongeveer 7 uur te Noordscharwoude was aangekomen om vandaar naar Winkel te gaanbegaf zich eene dichte menigte burgers op weg, hunnen nieuwen burgemeester tegemoet. Vooruit ging een rijtuigwaarin de heer P. Slooves Kz., als vertegenwoordiger van den gemeenteraaden de heeren A. J. Onnekes en J. H. Bergman. Daarna volgden meer dan tachtig fakkel dragers en Winkel's fanfarecorps met hun directeur, den heer A. Egmond aan het hoofd. Verder weder fakkel dragers en daarna een stoet van dertig ruiterseen dichte drom burgers sloot den trein. Op den grens der gemeente wachtte de stoet de diligence van Noordsehar- woude op Winkel af. Daar nam de burgemeester in het rijtuig plaats. De heer J. H. Bergman nam daarop het woord en sprak den nieuwbenoemde hartelijk toe. Nadat de heer Koomen bedankt had en de eerewijn was ge schonken trok de stoet naar Winkel terugwaar de burgemeester voor de deur zijner woning de menigte toesprak. De burgemeester stelde zijne woning voor ieder open en gaf den burgers verlof in de openbare gelegenheden feestelijk den avond door te brengen. Van een en ander werd druk gebruik gemaakt. Zaandam. Naar gemeld wordt, zijn de eigenaars van de natuurlijk keukenzout houdenue staalwaterbron »Czaar Peter", alhier, met een consortium over gemelde bron in onderhandeling. Het plan schijnt te bestaan een maatschappij op breeden groudslag op te richten. Te Vucht (N.Br.) hebben zich bij een landbouwer twee gevallen van vlekziekte bij varkens voorgedaan. Op last van den burgemeester zijn deze dieren onteigend en verbrand. heidmaar ook in de rouw van de andere nagelaten betrekkingen ook van die welke hier niet persoonlijk bekend zijn. Ge kunt er op aan, dat mevrouw Croosbeek er wel van genezen zal zijn, zulke dingen doortezetten. Gelukkig is Vrijdagavond de pret uitge zult er dus niet lang meer kwelling van hebben en als ge het wenschtdan zullen wij er voor zorgen dat de dames n niet beleedigen met de aanbieding van een geschenk, waar zij zoo weinig eerbied voor uw rouw hebben gehad, dat is toch immers uwe bedoeling?" »Ja, Ida, gij begrijpt mjj gelukkig, o, ge weet niet, hoe goed het mij doet, zoo licht toch zouden, wanneer ik zelve die gave moest weigeren mijne handelingen ver keerd worden uitgelegd, maar meen nu niet, dat ik aan je overleg twijfel als ik je vraagzoudt ge mjjnheer Hardwijk niet willen verzoeken de dames er mede in kennis te stellen Hij beeft mij onlangs zijne hulp aan geboden; door zijne bemiddeling ook is voor den eersten tijd in mijne behoefte voorzien hij zou als notarisbe kend met mijn finantiëelen toestand het meest bevoegd zijn, mijn woordvoerder te wezen." »En hij zal het gaarne doen wees daar verzekerd vanmaar nu goeden nachtdie zaak zal wel in orde komen." 't Was Vrijdagavond, de groote zaal, waar de fancy- fair gehouden wasbaadde in een zee van licht. Jonge dames, in mooie toiletjes, bewogen zich achter en langs de kraampjes. Bij afwisseling werd er muziek gemaakt en gezongen mevrouw Croosbeek zong zelfo wreede tegenstelling, een lied, waarvan de woorden aldus luidden Heerlijk vermogen, Tranen te drogen Zalig geluk Te helpen in druk. Zjjdie met rampen Hebben te kampen Lijden zoo veel Schaarsch is hun deel, enz. Oals ze eens had kunnen verstaan hoeveel bittere Amsterdam. Den 5 Februari herdacht de heer L. C. Schuller tot Peursumpredikant bij de ned. herv. gemeente alhierden dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. Hy was achtereenvolgens jjre- dikant te Woudenberg, daarna te Helvoirt (1875), te Heukelum (1877) te Alkmaar (1880) en sedert Maart 1888 hier ter stede. Uit al de verschillende plaatsen kwamen bewijzen van belangstelling en waardeering o. a. van de eerste cathechisanten van den jubilaris uit zijn eerste standplaats. Des morgens kwam eene deputatie uit de gemeente hier ter stede den jubilaris ten zijnent gelnkwenschen. Namens allen voerde dr. J. W. van Lennep het woord en bood daarbij een geschenk aan dat vergezeld ging van een album met de namen der gevers. Edaui. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer D. F. Pontdjjkgraaf van de Purmer. 's-Hravenhage. De coöperatieve vleeschhouwerij van »Eigen Hulp" zal over 1895 waarschijnlijk tien pet. kunnen nitkeeren van het verbruik. Haarlem. Nu het bij de aanhaling in de azijn- fabriek van C. W. Schönhnth gebleken is dat de schat kist niet voor schade is gevrijwaard, als moutwijn met azijn-essenco wordt vermengd daar die laatste door be driegers er aan kan worden onttrokken bestaat bij de administratie het voornemen een ander mengmiddel toe te passen. Hoe slim in die fabriek bij het plegen van de fraude werd te werk gegaan blijkt wel uit het feit, dat de linnen lappen waarmede de houten stoppen waren omwoeld met azijn-essence waren gedrenktzoodat de commiezen bij het ruiken aan die stoppen een scherpe azijnlucht in den neus kregen. Uangedijk. 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat de akkers bouwland in deze streek voor ver over de 100 per snees" werden verkocht. Dat was in den zoogenaamden opgaanden tijd, toen de Langedijker groen ten zulke groote winsten afwierpen dat een akker goed bouwland in waarheid een goudmijntje kon genoemd worden. De malaise heeft zich echter geopenbaard in alle takken van industrie en handelniet het minst in den handeldie de bouwer uitoefent. Tengevolge daar van zijn de landprijzen gaan dalen en ziet men nu bij elke verkooping het verschijnsel, dat vruchtbare akkers, die voor nog geen vijf jaren minstens 90 per snees opbrachten, nu verhandeld worden voor 60—70. Voor een paar weken werden akkers verkocht voor ƒ40 tot 45 per snees de minst goede in kwaliteitvoor 65 de allerbeste. Zooals wij reeds vroeger meldden is er om dezen tyd van het jaar aan den Langedijk betrekkelijk weinig handel, het vervoer, dat nu juist niet gering is, bopaalt zich hoofdzakelijk tot het verzenden van groentendie de handelaars in voorkoop hadden. Groote verschillen van rijzen en daleu in de koolprijzen zijn dan ook de laatste tweedrie weken niet te constateeren. Voor roode kool wordt steeds naar gelang der kwaliteit van J 3 tot 8 besteedvoor gele waarin minder handel is van 2 tot ƒ5, voor deensche witte kool van 6 tot 10. Van laatstgenoemde soort is de voorraad klein, vandaar de betrekkelijk hooge prijzen. Uien gelden nog altijd 1 per mud. Den geheelen winter is de verzending er van tamelijk gelijk gebleven de eene week muntte niet uit boven de andere wat de hoeveelheid verzonden mudden betreft. Bouwers die nog kool in voorraad hebben en er zijn er nog velehopen dat een klein, flink wintertje de prijzen wat zal opdrijven. Blijft het weer voortdurend zooals het al weken is geweestdan komen de jonge groenten uit de broeikassen te vroeg de Langedijker kool van de groote markten verdringen. Men is er dikwjjls toe genoodzaaktmaar pleizierig is het voor den bouwer nietzijn kool te moeten houden omdat hij weetdat koolhandel meestal windhandel is en er zooveel van bij omstandigheden afhangt. Het zachte weer, dat den landbouwer vergunt, zijn akkers te spitten en te bemesten met slijk uit de tallooze slootenheeft den bouwer van Broek op Langedijk reeds uitgelokt, een begin te maken met het plaatsen zijner broeikasten. Hij wenscht een zachten winter, 't Is hier alweer als overal in de wereld: den een zijn dood is den ander zijn brood. De rekening en verantwoording van den directeur der Levensverzekering -Maats chap- pij „Haar le m" over 1895 is door de commis sarissen goedgekeurd. Uit die rekening blijkt, dat in 1895 aan contributie werd ontvangen f 41077.33, en aan renten van belegde gelden f 7341.76dat wegens overlijden is uitgekeerd eene som van f 18013.69; dat het kapitaal is toegenomen met f 18555.33s en alzoo is geklommen tot f 181412 81. Het getal leden vermeer derde met 1777, en bedroeg alzoo op 31 December j.l. 21575. Die toestand der Maatschappij kan ook hieruit blijken, dat de winst volgens de in 1895 opgemaakte wiskundige balans f 78.372.385 bedroeg, waardoor het mogelijk was, de uitkeeringen met 10% te verhoogen. Het Fransche tijdschrift Cosmos ontleent een hulp middeltje aan de Hollandsche hengelaars, die de visschen lokken door een flesch van doorschijnend glas half met water en met wormen gevuld bij den haak in het visch- water neer te laten. Het Dnitsche ministerie van oorlog heeft in be ginsel besloten het gebruik van de stenographic in het leger te bevorderen en te dien einde het onderwijs in dit vak aan onderofficieren uit te breiden. Welk stelsel voor het leger aangenomen zal worden is nog niet bepaald waarschijnlijk zal men het nieuwe Stolze-stelsel aannemen, omdat dit, volgens de verklaring van het ministerie, in Noordduitschland het meest is verbreid. Wijn en Zout. De Fransche wijnkoopers maken thans veel gebruik van het middel van bevriezen om den wijn die uitge voerd wordt, beter te doen blijven. Met het oog daarop is door een der Kamers van Koophandel en eenige ver- eenigingen van wijnbouwers tot de regeering het verzoek gerichthet grove zoutdat voor de bevriezing wordt gebezigd vrij te stellen van rechten evenals voor land- bon wzout het geval is. Uitvoer van vleesch naar Engeland. Door het bestuur der Kamer van Koophandel te Vlissingen is aan de Neder), exporteurs van geslacht vee een schrijven verzondenwaarin in overweging wordt gegeven de bestaande exports lachterij aldaar zoo te ver- grooten, dat zij aan alle eischen kan voldoen. Waar men zich in Engeland beijvert om door het aanbrengen van verbeteringen in het vervoer, en meer bepaaldelijk door bijzondere vleeschtreinen het aldaar ingevoerde vleesch tijdig in Londen ter markt te breDgen, is het de zaak van den exporteur te zorgen, dat.het vee zoo laat mogelijk geslacht wordt, zoodat het vleesch in beter toestand kan aankomen. Bijenteelt. - Al is de bijenteelt in ons land ook niet onbelang rijk (138.000 korven worden geregeld gehouden), zoo wordt jaarlijks toch voor f 400.000 aan honig en voor f 200.000 aan was uit het buitenland ingevoerd. Dit be wijst dus dat er in Nederland meer bijen moesten ge houden worden en als er gebruik werd gemaakt van de voor bijenteelt zoo uiterst geschikte duin- en boschgronden, zou deze tak van nijverheid zeker groot voordeel kunnen opleveren, want niet alleen levert de bijenteelt een kost baar productmaar komt tevens door de eigenaardige werkzaamheid der bijen aan landbouw en tuinderij ten goede. Lord Leighton, de overleden president van de Ko ninklijke Academie, bevond zich eens in den winkel van een antiquiteitenhandelaar- te Londen. Hij beschouwde met eene bijzondere oplettendheid een mooi portret, een ridder uit de zestiende eeuw voorstellendeen gevoelde een geweldigen lust om het te bezitten maar de prijs was wel wat hoogzoodat lord Leighton er van afzag. Eenige dagen later ontbeet hij bij een rijken bankier te Londen het eerste voorwerp, dat hij bij zijn binnen treden in den salon gewaar werd, was juist het portret, dat hij zoo graag had willen koopen. »Waar hebt u die interessante schilderij vandaan gehaald vroeg hij aan zijn gastheer. »Die?" antwoordde de bankier, »datishet portret van een mijner voorouders." »Wat!" riep lord Leighton uit, terwijl hij hem de hand schudde, »maar dan zjjn wij na aan elkander verwant. Drie dagen geleden is die ridder bijna mijn voorvader geworden droppels zij door hare poging om te helpen gemengd had in de lijdensbeker van een harer zueteren Het lied was geëindigd er was eene kleine pauze straks wilde men tot een algemeenen verkoop van de nog overgebleven voorwerpen overgaan; jammer, dat er weer zoo weinig publiek was zelfs de toevloed van heeren op dezen feestavond was niet zoo groot, als mevrouw Croosbeek verwacht hadhet bal beloofde dus ook al niet zeer geanimeerd te zijn. Daar ging de deur der zaal open en het grijze hoofd van den notaris Hardwijk keek om den hoek. »Is het nog geoorloofd binnen te komen, dames i-Mijnheer Hardwijk Eindelijkdus u hebt u ter elfder ure nog bekeerd riep mevrouw Croosbeek, ter wijl zij hem tegemoet trad »nu zal onze avond nog goed worden wilt u de zaal eens rondwandelen er is nog wel keus, of was het misschien uwe bedoeling straks bij de vendue tegenwoordig te zijn »Noch het een, noch het ander mevrouw", was het met waardigheid gegeven antwoord»ik heb hier al eenige oogenblikken in de zijzaal gewacht, omdat ik niet zoo onbescheiden wilde zijn de zang te storen en neem nu alleen de pauze waarom mij van eene mij gedane opdracht te kwijten. Ik verzoek dus een oogeu- blik gehoor." Met vasten tred schreed de notaris naar de verhoo ging waarop zooeven mevrouw Croosbeek gestaan had en sprak nu met heldere stem »Ik kom hier uit naam van mevrouw de weduwe Loeverszij heefthoe dan ook, er iets van vernomen, dat de dames een deel van de opbrengst der fancy-fair voor baar hadden bestemd, en zij heeft mij verzocht, voor die gift te bedanken vooreerst omdat bet haar pijn zou doen geld te ontvangen dat op de door u uit verkoren wjjze is bijeengebrachten ten tweede omdat oorloopig in hare tijdelijke behoefte van bevriende zijde is voorzien en zij hoopt door eigen arbeid zich zelve verder een onafhankelijk bestaan te verzekeren. U behoeft er dus geene zorg over te hebben, dames, dat de fancy-fair niet aan uwe verwachting beantwoorden zal daar u de geheele opbrengst aan de hoofdcommissie kunt overmaken. Hiermede heb ik de taak volbracht, welke mij zooals mevrouw Croosbeek het noemde ter elfder ure in uw kring deed verschijnen en verder zal ik u dan ook niet storen in uwe plannen. Alleen zou ik u in bedenking geven, of ge in zooverre barmhartigheid wildet bewijzen om althans het voorgenomen bal ach terwege te laten opdat het gerucht daarvan geene tra nen in de oogen roeptin plaats van zo te drogen en nu, goeden avond, dames, ik hoop, dat het Kerstfeest, dat weldra voor ons aanbreektu allen bereid zal vin den om intestemmen met het Engelenlied: Vrede op aarde vrede door de hoogste liefde." Na het uitspreken van deze woorden boog de heer Hardwijk en verliet het gezelschap, bijna even onverwacht als hij gekomen was. Gedurende eenige oogenblikken bleef het doodstil; alle aanwezigen schenen onder den indruk van zijne ver schijning. Daarop volgde een heen en weer geloop om hoeden jassen en doeken de een na deu ander ging ongemerkt heen. 't Werd ledig in de zaalzóó ledig dat zelfs de vendue niet kon doorgaau. De jonge meisjes die tot de fancy-fair hadden mede gewerkt, keken verlegen; mevrouw Croosbeek was inwen dig woedend zij kon het zich niet langer ontveinzen hare onderneming had fiasco gemaakt. Een half uur later waren alle lichten in de zaal uitgedraaid en de overgebleven voorwerpen? Niemand hoorde er bet rechte van. Sommigen beweerden, dat ze tegelijk met het geld, dat na aftrek der onkosten overbleef, naar de hoofdcom missie zou gezonden worden ten einde te worden ver loot anderen vertelden dat de meisjes ze onder elkaar hadden verkochtdoch de eigenlijke waarheid kwam niemand te weten. Zeer zeker was het echter, dat, toen later melding werd gemaakt van de bij de hoofdcommissie ingekomen gelden voor de nagelaten betrekkingen dei- verongelukten de sombijeengebracht door vrijwillige giften die van de opbrengst der fancy-fair zeer verre overtrof. Zoo was Ida's weigering het zuurdeeg geworden dat

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6