No. 19. Acht en ÏÜTegentigste Jaargang, 1896 WOENSDAO 12 FEBRUARI. Gevonden Voorwerpen: 2e Suppletoir Kohier. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-.uentsprys per maanden voor Alkmaar f O,SO; f.anco door het gekeele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke numuieis 3 ets. Prijs der gewone Ad verten tlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Een houten tabakspijpeen gebedenboekjeeen eau de cologne fleschjeeen gouden ring met zwarten steen een bonte boezelaar; twee schoone half hemden; een zwarte handschoen een hondenhalsbandeen pakje boe ken een sponzendoos een kruiwagen een portemonnaie, inh. f 0,40 een paar zwarte kousen een beursje met 1 cent en sleuteltjeeen zwarte vrouwenzak met rommel een beur3, inh. f 0,23. Alkmaar, De Commissaris van politie, 8 Febr. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis, dat het 2e snppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het in komen, dienst 1895, op 29 Januari 1896 door den Ge meenteraad vastgesteld en bij besluit van 5 Februari d.a.v. No. 44 door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd, heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is uitgereikt, welk kohier in afschriftge durende 5 maanden aanvangende 10 Februari a.s., ter gemeente-secretarie, overeenkomstig art. 264 der gemeen tewet, voor een ieder ter lezing zal liggen. Bezwaarschriften tegen den aanslag kannen op onge zegeld papier bij den gemeenteraad ingediend worden binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten, welke uitreiking op 12 Februari 1896 bepaald is. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. W. BRUINVIS, loco Burg. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 10 Februari 1896. L. VAN DER VEGT. Loodgieterswerkplaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van CORNELIS KIEFT, loodgieter en zinkwerker, om ver gunning tot het oprichten van eene loodgieterswerkplaats in het perceel bij den Wester weg wijk E, no. 4a en dat op Dinsdag 25 Februari 1 8 9 6, 's mid dags te twaalf urenten stadshnize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. BRUINVIS loco Burg. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 11 Febr. 1896. L. VAN DER VEGT. BELftlE. De Belgische maatschappij van landbouw zal aan de Kamer en aan den Senaat een verzoekschrift zenden, waarin het Parlement wordt uitgenoodigd bij de regeering aan te dringen op het herstel van het bimetal- listische muntstelsel, en haar tevens te verzoeken de aan dacht der regeeringen van andere landen op de zaak te vestigen. BCL6ARIJE. Heeft Ferdinand het door den her doop vaD zijn zoon bij zijne familieleden en te Rome ge heel verkorven, 't kan niet ontkend worden, dat deze stap de gunstige politieke resultaten geeft, die de Vorst er zich van voorstelde, en ter wille waarvan hij zich zooveel onaangenaamheden getroost heeft. Dat zijn volk juicht en er in Bulgarije onder alle standen groote tevre denheid heerscht, spreekt van zelf. Doch ook het bui tenland is voldaan. De Russische staatscourant zegt in een officieel bericht »De stem van Rusland doordrong het hart van het Bulgaarsche volk, zijn bestuurders erkenden de noodza kelijkheid van de heerschappij van het orthodoxe geloof als onderpand van den onverbreekbaren band tusschen Rusland en Bulgarije. Bezield met grootmoedigheid en welwillendheid voor Bulgarije willigde de Czaar het verzoek van den vorst in en werd graaf Golenitschy Kutusoff afgevaardigd, om de heilige zalving van Prins Boris bij te wonen als ge tuige en peet namens den Keizer". En uit Konstantinopel komt de tijding, dat de Sultan een hooggeplaatst burgerlijk ambtenaar van den christe- lijken godsdienst vergezeld vau een adjudant van den Sultan, naar Sofia zal zenden om den doop van prins Boris bij te wonen. Zulk een maatregel zou de beteekenis hebben van eene erkenning van Vorst Ferdinand door de Porte. In antwoord op een ovatie die een deputatie uit de Sobranja dezer dagen aan Ferdinand bracht, zeide deze >Door mij deze opoffering op te leggen, heb ik niets gedaan dan mijn plicht tegenover de natie, die sedert een tiental jaren haar lot in mijne handen heeft gelegd. President Theodoroff heeft n medegedeeld dat die op offering groot en wreed is, want ik heb voor het welzijn en den bloei van Bulgarije mijn zoon gegeven als pand mijner liefdeik heb daardoor de banden verbroken, die mij hechtten aan mijn geslacht en aan het Westen van Europa. In ruil hiervoor vraag ik geen schitterende ovaties, noch gehuichelde huldebetooningen, maar vertrouwen en eerbied. Ik hoop dat in de toekomst de heiligheid en onschend baarheid van den souvereiu geen holle klank meer zal zijn en dat alle buigaren zullen vereenigd worden onder het devies »Eén God, één vorst, één land DLIT8CHLANB. Naar luid van de mededeeling uit Berlijn aan de Temps, zijn de dagbladberichten om trent de vernieuwing van het Drievoudig Verbond geheel onjuist. Het verbond behoeft voorloopig niet vernieuwd te worden. Het is in 1879 gesloten voor den tijd van vijf jaren, hernieuwd in 1882, 1887 en 1892, ditmaal voor twaalf jaren. In de begrootingscom missie van den Rijksdag is den 8 de uitbreiding der vloot ter sprake gekomen. De staats secretaris voor buitenlandsche zaken von Marschall, ver zekerde dat in deze zitting van den Rijksdag geen uit breiding der vloot zou worden voorgesteld en dat de begrooting niet zou worden overschreden. Maar toch verklaarde hijdat een vermeerdering van het aantal gepantserde kruisers dringend noodzakelijk was. Hij zeide verder in antwoord op de redevoeringen van von Kardorff en Hammacher over de transvaalsche quaestie en de uitingen van vijandschap van engelsche zijde dat hij de verklaringen daaromtrent liever in den vollen Rijksdag (die door officieele stenografen wordt bijgewoond) wilde afleggen dan in de zitting der commissie. De leider van het centrum, dr. Lieber, en de sociaal democratische afgevaardigde Bebel bestreden krachtig elke vlootuitbreiding. Do heer Lieber zeide zelfs, dat naar zijne meening, een oorlog tusschen Duitschland en Enge land onmogelijk was. De vrijzinnige afgevaardigde Eugen Richter sloot zich hierbij aan. Hij was van meening dat Duitschland het gevaar voor een oorlog met Engeland tijdig moet afwenden. Duitschlands belangen gaan mot die van Engeland samen, en Engeland heeft Duitschland noodig aan den Bosporus, zoowel als in Egypte en in de Middellandsche Zee. De Transvaalsche belangen moeter. daarbjj op den achter grond blijven. Prins Arenberg verdedigde de Duitsche staatkunde in de Transvaal. Alle sprekers waren tegen uitbreiding der vlootalle partijen schijnen van meening, dat Duitschland zich niet behoeft te wapenen voor de bescherming van het »grootere Duitschland" waarvan de keizer in zijn toespraak op 18 Januari melding maakte. De Duitsche pers keurt eenstemmig Chamberlain's tele gram aan Robinson af. De Freis. Zeit. spreekt hare ver bazing uitdat voor het geval president Kruger niet mocht kunnen komen in zijne plaats de gouverneur van de Kaapkolonie de reis zou moeten ondernemen ten einde de ouderhandelingen te Londen te voeren. Gou verneur sir H. Robinson, zegt het blad, is toch geen ge volmachtigde van de Transvaalsche regeering, maar een voudig een Engelsch ambtenaar. ENGELANB. Aan het indertijd reedsen thans opnieuw, geuite gevoelen van ds Economist", dat de namen der aandeelhouders van de Chartered Company geopenbaard moeten worden, schijnt geen gevolg gegeven te zullen worden. Volgens de laatste telegrammen heb ben de directeuren der Company bekend gemaakt dat zij het minder geschikt achten een vergadering van aan deelhouders uit te schrijven. De aandeelhouders toch zullen het met hen eens zijn dat er niets moet gedaan worden om Jameson te benadeelen. De directeuren achten zich gerechtigd, te verklaren, dat zij, ofschoon de politie der Chartered Company onder contróle der regeering zal geplaatst worden, redenen hebben om te gelooven dat de positie der Company in andere opzichten in hoofdzaak onveranderd zal blijven. Rhodes is naar 't vasteland vertrokken met bestem ming naar Mashonaland waar hijzooals de Times 't uitdrukt, zijn «levenstaak" zal zoeken en vinden in de verdere ontwikkeling van Rhodesia. Hoewel niet langer minister, is hij toch nog lid van 't Kaapsche Parlement. Blijkbaar heeft Chamberlain (dite 't met zijn lang tele gram aan Robinson bij de radicalen en whigs verbruid heeft) Rhodes uit de voeten willen hebben alvorens de Parlements-zittingen beginnen. De Londensche correspondent van de Glasgow Herald weet mede te deelen dat voor de uitbreiding van de Britsche zeemacht een som van 9,500,000 pd. st. ge vraagd zal worden. Hiervoor zullen worden gebouwd vier linieschepen van 750,000 pd. st. elkvier eerste klasse kruisets van 460,000 pd. st., zes derde klasse kruisers van 180,000 pd. st. elk en zestig torpedo-ver nielers van 60,000 pd. st. elk. Op een bijeenkomst van anti-parnellisten die leden van het Lagerhuis zijnwerd tot leider van de partij en opvolger van Mac Carthy gekozen de heer Sexton. Deze zal overwegen of hij de benoeming aanneemt. FRANKRIJK. Arton's uitlevering is thans defi nitief toegestaan. Hij kan, zooals men weet, alleen wor den vervolgd wegens bedriegelijke bankbreuk en valsch- heid in geschrifte. Of hij iets zal willen «loslaten" over de groote omkooperij-quaestie betreffende Panama, zal nu spoedig kunnen blijken. Dwingen kan men hem geenszins. Het Hof van Cassatie heeft de voorziening van Corne lius Herz tegen de arresten, waarbij hij den 4 November 1.1. wegens afdreiging tegen wijlen baron Reinach tot vijf jaar gevangenis en boete werd veroordeeld, niet ont vankelijk verklaard. Herz is nog altijd in Engeland, zooals men weet, en nog altijd «stervende." ITALIË. Uit Afrika is ditmaal weinig nieuws.'De beide legers staan, als 't ware neus aan neus, af en toe hebben er onbeduidende voorposten-gevechten plaats, maar geen van beide partijen schijnt een beslissonden strijd aan te durven of willen. Het bericht, dat Aussa door den vijand bezet zoude zijn, wordt door de Popoio tegeugesproken. Men zegt, dat de Hertog van Aosta, neef des IConings, naar Abyssinië zal gaan, tegelijk met do troepenverster kingen, welke binnenkort derwaarts worden gezonden. SPANJE. De prefect van Madrid en de voorzitter van den Gemeenteraad hebben hun ontslag ingediend hetwelk hun verleend is. Ongetwijfeld staat hun heen gaan in verband met de bekende Gemeenteraads-schandalen. Uit Havana wordt gemeld dat generaal Zannella de Cubaansche opstandelingen onder Maceo, Gomez, Delgado en Sotomayor nabij Candelaria in de provincie Pinar del Rio heeft verslagen. De oproerlingen verloren 26 dooden, 17 gevangenen en vele gewonden. Aan Spaansche zijde werden vijf gedood en vijftig gewond waaronder drie officieren. TRANSVAAL. Krnger door Chamberlains telegram voor de keus gesteld om öf zelf naar Engeland te komen, óf Robinson daarheen te zien trekken, ter bespreking van de Uitlanders-grieven heeft aan 't eerste den voor keur gegeven en zal zich door eene commissie doen vergezellen. De punten, ter onderhandeling met de Engel sche regeering, zullen vóór zijn vertrek worden vastgesteld. De door Rhodes verspreide geruchten omtrent eene toenadering tusschen Pretoria en Berlijn worden uit drukkelijk tegengesproken. De Transvaalsche regeering denkt er niet aannaar de bescherming van eenige mogendheid te dingen. De instelling van een Duitsche politie is eenvoudig een voorloopige maatregel. De werkzaamheden in de mijnen zijn overal hervat. De lijst van wetsontwerpen, welke in Mui e.k. bij den Volksraad zullen worden ingediend, is openbaar gemaakt. Behalve de voordrachten, welke betrekking hebben op de wijzigingen in hot openbaar onderwijs, de instelling van een gemeenteraad te Johannesburg en de persdelicten, bevat de lijst een ontwerp tot oprichting van een depar tement voor landbouw een ontwerp tot invoering van scholen voor werklieden en een betreffende de regeling van het gebruik dat van inlandsche werklieden wordt gemaakt. BW ITSERLANO. De Bondsraad heeft bij de Ver tegenwoordiging twee ontwerpen ingediend, regelende de verzekering tegen ongelukken en ziekten. Alle bezoldigde mannen en vrouwen boven do veertien jaar, die niet meer verdienen dan 5000 fres. 's jaarszouden verplicht zijn om zich te verzekeren. De kosten zouden gedragen worden door het Eedgenootschap, de verzekerden en de patroons. Esmontl aan Bee. Het bestuur der Omnibus- Maatschappij «De drie Egmonden" heeft wederom besloten den dienst uit te breiden. Met 1 Maart a. s. wordt een dagelijksche dienst tusschen Egmond-aan-Zee en Alkmaar geopend. Helder. Alhier worden pogingen aangewend tot oprichting van eene reedenj ter uitoefening vaD de haring en beugvisscherij in de Noordzee. Wanneer de plannen slagen, bestaat het plan voorloopig 4 loggers aan te koo- pen. Het doel der reederij zou zijn, de vangsten harer schepen zelve te verhandelen. Een middel om bloemen te bewaren. Het Maandblad tegen vervalschingen doet het vol gende middel aan de hand tot bewaring van bloemen. Dadelijk na het plukken moet men de bloemen in water dompelen waarin gom is opgelost. Na ze 2 of 3 minu ten te hebben laten drogen worden zij in een vaas ge plaatst. De gom hecht zich aan de stelen en bloembladen eu de bloemen behouden aldus vorm en kleur langen tijd nadat zij reeds verdroogd zijn. Leger des lleils De afd. «Maatschappelijk Werk" van het Leger des Hei ls heeft van 24 tot 31 Jan. verstrekt: Toevlucht Amsterdam 700 2760 Rotterdam 225 860 Den Haag 321 1256 ld. stuivers 152 650 Utrecht 354 1416 Dordrecht 161 610 Arnhem 359 1396 Stuivers-Toevl. Rotterd. 369 1393 Toevlucht Groningen 213 774 Totaal 2854 11115

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1