Assendelft. De Hooge Raad handhaafde afwijzing van de vordering van den Staat tot betaling van leges over de onteigeniugskosten alhier. deemster. De dienst der N. H. Tramweg-Mij. heeft eene groote verbetering ondergaan nu de nieuwe wisselplaats dicht bij den hoek van Rijper- en Nekker- weg voor eenige dagen in gebruik genomen is. De trei nen van Alkmaar behoeven daardoor niet meer te wachten op die uit de richting Amsterdam. Brock ln Waterland. Op de vergadering van het veefonds onder leiding van den eere-voorzitter den burgemeester dezer gemeente, werd o.a. door het bestuur medegedeeld dat nu ongeveer 500 runderen zijn opge nomen en dat onmiddellijk zal worden overgegaan tot het opnemen van het vee dat aangegeven is en dat het reglement op den 15e Februari a.s. in werking zal treden. Callantsoog. Het gevaarlijke van het plaatsen van vergift in veestallen tot verdelging van ratten en muizen, is dezer dagen gebleken bij den landman B. alhier, 's Nachts raakte een paard in den stal los at van het aldaar ge plaatst vergiftmet het noodlottig gevolgdat men het den volgenden morgen dood vond. Edam. Uit het verslag uitgebracht door het be stuur van het veefonds, blijkt, dat de toestand over het alge- loopen jaar niet ongunstig isgemiddeld waren 1000 stuks vee ingeschreven, 't Verlies bedroeg 27 stuks vee welke schade kon gedekt worden door een omslag a 2.01 '/s per koe over het geheele jaar. draft. Door het bestuur der Doopsgezinde Kerk te Oost- en West-Graftdijk is het besluit genomen tot het bouwen eener nieuwe pastorie Het is echter nog onzeker of deze te West- of te Oost-Graftdijk geplaatst zal worden. Ransdorp. Een ingezetene van hier wilde te Buiksloot op de juist afvarende Purmerender boot sprin gen. Hij nam zijn sprong te kort, viel te water en ver dronk. Een half uur later werd zijn lijk opgevischt. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem is tot tijdelijken bewaarder der minuten van den op ver zoek met 1 Februari j.l. eervol ontslagen notaris den heer D. van Oste Pnrmerendbenoemd de heer D. Costerus notaris te Monnikendam. Wormer. De pastorie der doopsgezinde gemeente van Wormer en Jisp is dezer dagen ten overstaan van den notaris Langebaerd ter amotie verkocht. Jisp. Wijlen de heer K. Brugmangewoond hebbende en overleden te Oost-Knollendam 31 Januari j.l., heeft bij testamentaire beschikking aan de diaconie der Ned. herv. gemeente alhier vermaakt, een stuk grasland ter grootte van circa 3 H.A., genaamd »de groote Smijt." Bloemententoonstelling te Arnhem. In druk is thans verschenen het programma der van 27 tot 30 Augustus a.s. in Musis Sacrum te Arnhem te houden bloemententoonstellinguitgaande van de afd. Arnhem der Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde. Er zijn uitgeloofd voor bladplanten 2 gouden, 25 verg. zilv., 28 zilveren, 4 bronzen medailles en 8 premies van f 10 voor bloeiende planten 1 gouden 37 Verg. zilv., 39 zilveren, 12 bronzen medailles en 9 premies van ƒ10. Telepboon-station. Tot nu toe was te IJmuiden alleen het kantoor der firma Halverhout Zwart telephonisch met Amsterdam verbonden. Binnen korten tijd zal een publiek telephoou- station tot stand komenhet contract daartoe is reeds gesloten. Oudkarspel. Door het dameskoor werd den 5 in eene buitengewone vergadering van het Nutsdeparte- ment de operette »Eureka" opgevoerd met welwillende medewerking van eenige leden der »Symphonie-vereeni- ging" en »Oudkarspel's mannenkoor". »Eureka' (tekst zoowel als muziek eene schepping van den heer Mart. Schuil) heeft een enorm succes gehad dank zij den heer J. Vis directeur der vereeniging die de leiding van het muzikaal gedeelte haden den heer M. Eecen die belangeloos zijne hulp verleende bij de studie van hot reciteeren. Het spel der jeugdige leden is boven ver wachting geslaagd. Haarlem. Bij een smid alhier is dezer dagen inbraak gepleegddo dieven hebben zich meester ge maakt van de sleutels van elf brandkasten welke zich in het magazijn bevonden. Slikkerveer. Op de werf van de firma A. P. Smulders is gebouwd een baggermolen de eerste in de geheele wereld die door electriciteit in beweging wordt gebracht. Opmeer. Den 7 werd eene vergadering gehouden van de afdeeling Hoogwoud en omstreken der Centrale liberale kiesvereeniging. Uit de rekening en verantwoor ding bleek dat op 1 Januari 1896 het boekjaar sloot met een voordeelig saldo ad J 42,17. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. J. WillingeHensbroek en J. de Vries Spanbroek. Oostzaan. In 1895 werden tusschen Oostzaan en Amsterdam per stoombooten »Oostzaan" vervoerd 125134 personen65537 emmers melk1136 koeien en werd f 2923,10 ontvangen als vracht voor handkarren, varkens en verschillende vrachtgoederen. De ontvangsten waren f 17869,495 en de uitgaven f 13335,22, zoodat de winst f 4534,275 bedraagt. Het reservefonds bedraagt thans f 19450 en als dividend wordt 18 °/0 uitgekeerd. Sliedreclit. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben de veelbesproken gemeenterekening van Sliedrecht over 1894 goedgekeurd. Teenhulzen. Onder vele blijken van hartelijke belangstelling herdacht de heer G. Smit den 8 Februari zijne 40jarige werkzaamheid als onderwijzer en zijne 30jarige ambtsvervulling als hoofd der school. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat bij den veehouder C. Meekel aan den Amstelveenschen weg nog 2 runderen in de weide loopen die den geheelen winter niet gestald zijn geweest. 8oe.-den. Arbeiderspartij. Naar gemeld wordt zijn door het hoofdbestuur van de sociaal-democratische arbeiderspartij thans aan den minister van justitie ter koninklijke goedkeuring toege zonden haar statuten en program. Jaap Eden. Ook den tweeden dag van den wedstrijd te Peters burg om het wereldkampioenschap is Jaap Eden over winnaar gebleven op beide afstanden. Alle vier de wedstrijden zijn door hem gewonnen en onze nederlandsche hardrijder heeft dus wederom den titel van wereldkam pioen verworven. De 1500 meter legde hij af in 2 min. 36 '/5 sec.; de 10000 meter in 18 min. 52]/5 sec. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad werd uit 9 sollicitanten bij derde stemming met 7 stemmen van de 11 tot gemeente-opzichter benoemd de heer A. Dalmeijer te Den Burg. Daarna werd be sloten, het adres der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Den Helder, betreffende de regeling van den zomerdienst op de spoorwegen, te steunen. Met alge meens stemmen werd vervolgens goedgekeurd, eene geld- leening van hoogstens 1500 aan te gaan tegen een maximum rente van 5°/0, uiterlijk voor den tijd van 6 maanden. Ten slotte werd het kohier van den hoofde- lijken omslag over 1896 vastgesteld op een bedrag van 13985,22. Heerhugowaard. Het hoofd der school No. 4, de heer G. Smit, herdacht den 8 zijne 40-jarige loopbaan als onderwijzer, waarvan 30 jaar als hoofd der school op zijne tegenwoordige standplaats. Het gemeentebestuur, ingezetenen, collega's in en buiten de gemeente, vereerden den waardigen man fraaie, kostbare geschenken als be wijzen van warme belangstelling en bijzondere hoogachting. Lisse. Eenige bloemisten die gewoon zijn ieder jaar hyacinthen, tulpen enz. te broeien, hebben besloten, evenals twee jaren geleden hunne bloemen op de zaal van het Hotel »De Witte Zwaan" bij elkaar te brengen en deze collection op 21 22 23 en 24 Februari voor het publiek ter bezichtiging te stellen ten voordeele van het ziekenfonds alhier, tot verschaffing van versterkende middelen aan zieke leden van dat fonds. Boord tc Rotterdam. De instructie tegen Willem van Berkel is heropend en zijne voorloopige hechtenis dus verlengd. Boord te Soest. Twee boerenknechts uit Amersfoort kregen te Soest verschil met eenige boeren aldaar, die zoo hoog liep, dat de messen getrokken werden met het ontzettend gevolg, dat een der Soesters de hals letterlijk werd afgesneden en zijn kameraad zwaar gewond werd. In den nacht worden de vermoedelijke daders door den brigadier-majoor der Rijksveldwacht aangehouden en naar Soest geleid. Tram-uitbreiding. In verband met mogelijke uitbreiding van tram lijnen in Holland's Noorderkwartier", worden opme tingen gedaan van Volendam naar Edam, en verder naar Oosthuizen, Oudendijk, Beets, Avenhorn en Schermerhorn, langs den Beemsterdijk. Zaaigranen. Bij de den 10 te Rotterdam gehouden keuring van zaaigranen van wege de Hollandsche maatschappij van landbouw is o.a. toegekend de bronzen medaille aan den heer G. van Dillewijn te Wormerveer voor half- of laagstam grauwe erwten. Bloemendaal. Tot bestuursleden van het nieuwe waterschap »de polder Vogelenzang", groot circa 300 H.A., zijn gekozen de heeren jhr. R. A. R. Barnaart, voorzit ter, C. Scheiberling en R. Verdegaal, bestuursleden. Scbagerbrug. Den 9 gaf onze zangvereeniging »Euphonia'', onder directie van den heer A. Stadteen concert in het lokaal-Bruin alhier. Een talrijk en dank baar publiek woonde dit concert bij waarmeê de ver eeniging bewees, hoe ver zij op het gebied der zangkunst is gevorderd. De eenheid in dit kleine koor is waarlijk bewonderenswaardig. Ouder de vele schoone liederen vielen zeer in den smaak «Morgenzang" van J. B. Kolk man, »Daar komt de lente weêr", van G. A. Heinze en »Heimwee" van J. Heim. Een uitvoering van »Enpbonia" is een bezoek overwaard. Belasting-ontduiking. In een Noordholiandsche gemeente overleed dezer dagen een hoogbejaard man, lid van het College van Zet ters, lid van den Baad, oud-lid van Waterschapsbestu ren, en die eon zeer mooie maatschappelijke betrekking bekleed had. De man gaf zich steeds in de vermogens belasting aan op p. m. 50 mille. Na inventarisatie bleek de man vrij wat meer dan 130 mille na te laten. Bertillonage. Eerlang zullen de inspecteurs-rechercheurs J. van den Broek en M. B. van der Hoeven te Rotterdam, 24 gevangenissen, werkinrichtingen, politiebureaux enz. in het land bezoeken, ten einde practisch onderricht om trent het stelsel-Bertilion te geven. Hetzelfde onderricht in 8 gevangenissen is aan den heer Lignian, directeur van het huis van bewaring te Roermond, opgedragen. Van roomsch-katholieke zijde worden pogingen gedaan om in Friesland en Groningen christelijke boe renbonden op te richten. Het moeten zijn plaatselijke vereeuigingen, om, evenals in België, tot een Centralen Bond te worden gevormd. Van katholieke zijde is een »Kruisverbond" opge richt tot bestrijding van drankmisbruik. De leden moe ten zich voor een half jaar of langer verbinden geen sterken drank en slechts matig wijn of bier te gebruiken. De »Volksvriend" deelt mede dat dr. Schaepmau voor een half jaar als lid is toegetreden. Uit het jaarboekje van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium" voor 1896 blijkt, dat het Verbond 170 afdeelingen telt. Stoomtram AlkmaarPurmerend. Als bijdrage in de kosten van aanleg van de stoomtram AlkmaarPurmerend, is op de begrooting van Noordholland dienst 1894 uitgetrokken eene som van f 150,000. Op dien dienst kon echter de uitbetaling dier bijdrage niet plaats hebben, ten gevolge van de moei lijkheden tusschen de maatschappij die den weg deed aanleggen, en den aannemer van het werk gerezen. Dientengevolge is gemeld bedrag begrepen onder het saldo der provinciale rekening over 1894. Aangezien binnen korten tijd kan blijken dat de vroe ger toegezegde bjjdrage uitbetaald zal moeten worden bieden Ged. Staten aan de Prov. Staten eene suppletoire begrooting voor den dienst van 1896 aan, ter beschikking over een bedrag van 150,000, uit het vermoedelijk batig saldo van 1894. De Fransche regeering koestert het plan een reeks historische" postzegels te laten maken, met af beeldingen van belangrijke gebeurtenissen uit de geschiedenis van de Republiek bij gelegenheid van de wereldtentoonstel ling van 1900 te Parijs. Buseum van Kunstnijverheid. De heer A. von Saher verzoekt ons 't volgende op te nemen. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd over 1895 door 8977waaronder 2748 betalende perso nen bezochtterwijl over de maand Februari 1896 het Museum 623 bezoekers telde. De tentoonstelling van decoratieve kunst van ontwer pen en teekeningen heeft over het algemeen de belang stelling opgewekt. Toch zal deze tentoonstelling, de eerste van dien aard welke in ons land gehouden werd, door andere gevolgd worden, waarvan de inhoud meer belangrijk zal worden naargelang de artistieke uiting op het gebied der kunstambachten meer zal toenemen. De commissie, die voornemens is telken jare eene dergelijke tentoonstelling te organiseeren, vertrouwt dat vele der betere krachten, die tot deelname werden uitgenoodigd en door omstan digheden daarin verhinderd waren, in het vervolg hunne medewerking niet zullen onthouden. Uit de boekerij van het Museum van Kunstnijverheid werden over het jaar 1895, 1545 boek- en plaatwerken naar 70 verschillende plaatsen van ons land verzonden. Wij herinneren er aan dat deze plaatwerken in hoofdzaak betrekking hebben op de meest verschillende kunstambachten en dat zij te ontbieden zijn en gratis worden toegezonden door den conservator van bovenge noemd Museum die den uitgebreiden catalogus tegen toezending van 20 cent aan postzegels franco overzendt. Het Baandblad tegen de Vervalschlngcn, onder redactie van dr. P. van Hamel Roos, te Amster dam, no. 7, bevatmisbruik van den naam van offici- eele inrichtingen kopervitrioolhoudend meelonderzoe kingen van levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onder zoek, Keizersgracht 291, (directeuren: dr. van Hamel Roos en Harmens); contröle-onderzoekingen, stout, gerstebier, wijn, boschbessenwijn, italiaansche cham pagne, jenever, cognac, Katz-elixer, advocaat, boter, ge condenseerde melk, havermeel, thee, koek, beschuit, chi- chorei, levertraan, geëmailleerde pannen, overtreding der boterwetSirins-kogels wet op de voedingsmiddelen korte berichten; hygiëne en indus trie: zuivere luchtfilter Chamberland, systeem Pas teur een en ander over het rooken van sigaretten vergiftige eigenschappen van uitgeademde luchtvergif tiging door oesters aan de Kaap onzuiver ijs als oor zaak van typhus verbod omtrent den invoer van in blik geconserveerde levensmiddelen in Frankrijk alcoholisch- krankzinnigen ongeval met azijn-essence de X-stralen saccharinede Kürbis" een nieuwe voederplant feuilleton: een en ander over oesterskippen hou den in den winter het dresseeren van paarden met elec triciteitbehandeling van planten die door de koude hebben geleden iets over gistcorrespondentie en v r a a g b o r d. Stoomboot- Amukinukcr. Een op hol geslagen stoomboot heeft in de haven van Nieuw-York heel wat ongelukken veroorzaakt. Het was de sleepboot »Sayre." Zij kwam in aanvaring met een veerboot, en hare verschrikte bemanning, mee- nende dat zij zinken zou, sprong op die boot over. De sleepboot zonk echter niet, zij kwam weer over eind en stoomde in volle vaart door, met niemand aan boord. Zij beschadigde den pier van het eiland, waarop het Vrijheidsbeeld staat, kwam in botsing met een schoe ner, die onmiddellijk zonk, overvoer een roeiboot en ver nielde een boei. Eindelijk juist toen de stoomboot in aanvaring dreigde te komen met het stalen stoomschip »Holyrood", gelukte het eenigen der bemanning van de stoombooten. die haar achtervolgden aan boord van de «Sayre te springen en het bestuur over machine en roer te aanvaarden. Te Beaufort, twee mijlen van Quebec, brak den 4 brand uit in een krankzinnigengesticht, waarbij schrik kelijke tooneelen plaats hadden. De geheele brandweer van Quebec, een afdeeling artilleristen en een compagnie vrijwilligers werden te hulp gezonden. De brand, in een bijgebouw ontstaan, verspreidde zich zoo snel, dat spoedig het geheele gesticht in lichter laaie stond. Velé krank zinnigen weigerden hunne cellen te verlaten en boden verwoeden tegenstand, toen men geweld gebruikte. Twee hunner renden, na weggebracht te zijn, naar het gebouw terug en sprongen in de vlammen. Anderen braken door het cordon van de bewakers en vluchtten naar de bos- scheu. Twintig krankzinnigen, allen mannen, vereenigden zich, boden hunnen redders een hevigen tegenweer en wierpen twee soldaten in de vlammen. Alle aanwezige militairen waren noodig om hen te overweldigen. De vrouwen stribbelden even hard tegen en poogden eveneens in de vlammen te loopen, om ie voorkomen dat men haar vatte. Eén vrouwelijke patiënt liep haar hoofd tegen een muur te pletter. Vier of vijf anderen grepen een bewaker, sleepten hem voort en zouden hem gedood hebben, ware hij niet bijtijds ontzet. Eens op een avond ontdekte de prins van Wales bij het verlaten van den schouwburg in een der Lon- densche wijken een hevigen brand. Toen hij op de plaats des onheils een verslaggever zag, die aanteekeningen maakte, ging hij naar dezen toe en vroeg hem verschil lende bijzonderheden betreffende den brand. De journa list. die den erfgenaam van den troon herkend had, ant woordde op alle vragen zoo goed en eerbiedig als bij kon. Alvorens heen te gaan, haalde de prins zijnen si garenkoker uit zijn zak en bood den verslaggever een si gaar aan. Deze nam die aan, maar wikkelde haar ter stond in een stuk papier, waarna hij ze zorgvuldig bij zich stak. Waarom rookt gij niet vroeg de prins. »Omdat het wel niet waarschijnlijk is", antwoordde de reporter, »aat ik ooit een tweede sigaar krijg van den toekomstigen koning van Engeland; ik wil deze bewaren als aandenken." Toen hernam de prins, terwijl hij opnieuw zijn koker te voorschijn haalde >Wilt ge dan nn deze sigaar hebben om te rooken?" Den 6 zijn in eene mijn van Bourges (Belgie) 2 kooien" met werklieden tegen elkander gebotstmet het treurig gevolg, dat drie hunner er uitgeworpen werden en dood vielen, een vierde het hoofd tegen den wand der schacht verpletterd werd; zeven anderen werden gekwetst.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2