Gilda Schwanhof. No. 20 Acht en Negentigste Jaargang 1896. Y It IJ 1) A Gr 14 FEBRUARI. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, In de werkplaats van den meester. ALKJ1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonns uentsprija per maanden voor Alkmaar f O, SOf anco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummert- 3 ets. 1111 Prijs der gewone Advertentie» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 KADASTER. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter algemeene kennisdat hij ter secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen, ter inzage van belanghebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uit k„o m s t e n be doeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. N°. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid dier wetbij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De loco-Burgemeester voornoemd, 13 Februari 1896. C. W. BRUINVIS. UUL6AR1JG. De overgang van prins Boris van Tirnova tot de orthodoxe kerk geeft de »Hamb. Naehr." in een, naar men gelooft, door prins Bismarck geïnspi reerd artikel, aanleiding tot de volgende opmerking »Wij hadden gemeend, dat Prins Ferdinand na zijn échec bij den paus, zelf tot de orthodoxe kerk zou zijn overgegaan, als hij ten minste vorst van Bulgarije wil blijven, en wij kunnen hem geen beteren raad geven. Ook de hertog van Aumale moet den prins hebben aangeraden zelf den Griekschen godsdienst te omhelzen. Volgens den Swjet antwoordde hij op een vraag van den vorstMijn vriend, gij wilt de traditiëu van ons huis volgen. Dan moet gij doen als Hendrik IV of als de graaf van Chambord. Door aan den weDsch des volks gehoor te geven heeft de eerste ons huis met roem be laden door zich tegen aller wensch te verzetten, heeft de tweede ons huis ten val gebracht. Voor een vorst kan er maar één waar geloof zijn, de godsdienst, die door het volk wordt erkend." Vorst Ferdinand heeft zich echter tevreden gesteld met de rol van den graaf De Chambord en aan zijn zoon die van Hendrik IV toebedeeld. Intnsschen wordt te Sofia alles in gereedheid gebracht om de gewichtige gebeurtenis met luister te vieren. De Russische generaal graaf Golewitcheff-Kutnsoff zal in 't koninklijk paleis verblijf honden. Bij het vertrek van vorstin Louise uit Sofia moeten schokkende tooneelen zijn voorgevallen. De vorsoin wilde niet van prins Boris scheiden en stond er op, ook haren oudsten zoon mede te nemen. Men moest het kind be paald met geweld aan zijne moeder ontrukken. Uren lang waren de president der Synode en de metropolitaan Gregorius bozig om de vorstin te overreden, van haar voornemen af te zien men verzekerde haar, dat het slechts een eenvoudige zalving gold en dat de kroonprins ook voortaan door katholieke priesters zou worden op gevoed. Toen de prins werd weggeoracht, viel de vor stin in onmacht. Van een terugkeer der vorstin moet geen sprake meer zijn zij is onverzoend van haren man gescheiden, die haar tot de grens vergezelde. De zending van den graaf De Foras bij den hertog van Parma is totaal mislukt de hertog weigerde zelfs, een schrijven van vorst Ferdi nand uit de handen van den graaf in ontvangst te nemen. Prinses Clementine, de moeder der vorstin, is naar Rome vertrokken om den Paus te smeeken, den banvloek niet over haren schoonzoon uit te spreken. 1) van HANS WACHENHÜSEN. I. Fier gelijk een bruidegom die voor de eerste maal zijne bruid in het openbaar begeleidthield de heer Reijnald Windham de bevallige meisjesgestalte aan den arm toen hij des voormiddags langs de straten van de wegens hare kunstliefde zoo beroemde zuid-duitsche hoofdstad schreed met Esther Shorufield zijne bescher melinge eene jonge amerikaanschedie reeds sedert maanden op de dagelijksche wandelplaatsen gezien was. »Ik moet bet u altijd weder in herinnering brengen juffrouw Esther, hoe gelukkig ik mij gevoel, u, de doch ter van mijnen onvergetelijken vriend Henry, in Enropa terug te hebben gevonden", verzekerde de heer Windham, een oude vrijer met grijzen bakkebaardgeknipt op spaansche wijze en hardehoekige gelaatstrekken al was de blik zijner oogen ook welwillend, terwijl hij den arm van het meisje drukte. Hij was een rechtschapen man Het deed mij oprecht leed, toen ik zijnen plotse- lingen vroegen dood vernamNog zie ik hem toen hijzich uit alle zaken terugtrekkendete Phila delphia het paleis stichtte met zijne galerijen waarin hij de schatten tentoon steldewelke hij reeds sedert jaren op zijne reizen door Italië Spanje Frankrijk en Dnitschland verzameld had en nog is zijn naam in hoog aanzien bij alle groote kunsthandelaars alhier in wier werkplaatsen hij gaarne gezien werd als zaakkundig be schermer der kunstou. Nog spreken zij hier met waardee ring van Henry Shornfield en met dubbele belangstelling vernamen zij, dat ook de dochter die schoone neiging van IHJITSCHIiANO. Dezer dagen is te Berlijn een bijeenkomst gebonden van afgevaardigden (meestal bur gemeesters) uit 69 Pruisische stedeD met meer dan 25000 inwoners, om te beraden wat te doen tegenover het ontwerp op de bezoldiging der onderwijzers, waarbij de grootere steden zeer stiefmoederlijk zijn b ehandeld. Be sloten werd bij de Kamer de bezwaren in te brengen en tevens een stedenbond te stichten ter bespreking van gemeenschappelijke belangen. In de Pruisische Kamer is ook de arbeid in do ge vangenissen en het nadeel dat daardoor aan de vrije nijverheid wordt berokkend, ter sprake gekomen. De minister van justitie heeft daaromtrent medegedeeld.dat zooveel mogelijk getracht wordt, dit bezwaar te beper ken en o. a. het plan wordt overwogen onkel voor den Staat te doen werken in de gevangenissen, bepaaldelijk voor het leger. Ook laat men een doel der gevangenen landbouwarbeid verrichten, wat echter vaak gepaard gaat met verslapping der tucht. Vermoedelijk heeft de Rijksdag heden een aanvang ge maakt met de behandeling der begrooting van buiten - landsche zaken. Daarbij komt de Transvaalsche quaestie ter sprake. De commissie uit den Rijksdag voor de beraadslagin gen over het Burgerlijk Wetboek zal 17 Februari haren arbeid aanvangen. ENGEXAND. Van de troonrede, den 11 namens H. M. de koningin bij de opening van het parlement door den lord-kanselier voorgelezen zijn vooral de beide volgende passages belangrijk (de eerste, omdat daaruit blijkt hoe Engeland tot eiken prijs de vriendschap van de Vereenigde Staten tracht te winnen en te behouden de tweede, wijl zij de beschouwing over de transvaal sche quaestie geeft) 3 De regeering der Vereenigde Staten gaf den weDsch tot samenwerking te kennen om de geschillen uit den weg te ruimen welke sedert vele jareu bestonden tus- scheu mijne regeering en de republiek Veuezuela betref fende de grens tusschen dat land en Britsch Guyana. Ik heb mijne ingenomenheid te kennen gegeven met hot verlangen om tot eene billijke regeling te geraken. Ik hoop dat de verdere onderhandelingen tot een bevredi gende regeling zullen leiden." »Een onverwachte inval in de Zuid-Afrikaansche repu bliek door een gewapende macht nit het gebied on der beheer van de Britsehe-Zuid-Afrikaansche Compag nie had een betreurenswaardige botsing met de krijgs macht der Boeren ten gevolge." Na een verbaal van de reeds bekende feiten en van de handelingen tnsschen de regeeriug en president Krnger gaat de troonrede aldus voort »De houding van president Kruger bij deze gelegenheid en zijne vrijwillige verzekeringen doen mij gelooven dat- hij het gewicht inziet van do rechtmatige grieven, waar over de meerderheid der inwoners van Transvaal klaagt." De heer Sexton heeft, om redenen van gezondheid, be dankt voor de benoeming als leider der Iersche partij. v -'MS .-n-Trv.a haren vader geërfd heeft." Hij drukte weder Esther's arm en week met zorg op zijde voor eenige officieren die veroverings-lustige blikken op haar wierpen. Ook zij scheen dezelfde welwillendheid voor den ouden vrijer te gevoelen. Met een tevreden lachje hoorde zij zijne laatste woorden aan; alleen betrok haar gelaat^ eenigszins door de bij haar opgewekte herinnering aan haren overleden vader. Esther was in haar twintigste jaar; slank en van wonderlijke evenredigheid iu hare gestalte, met bruin, glanzend loshangend haar innemende gelaatstrekken lippen, die, saamgetrokken, in de hoeken van haren mond kleine kuiltjes deden ontstaanmet eene eigenaardig liefelijke uitdrukking in de helder bruine oogen, iu hare hooding een persoon van voorname afkomst, daarbij de eenige erfgename van een hier als onmetelijk rijk bekend geweest zijnde beschermer der kunstenmoest zij niettegenstaande haar bescheiden en kalm optreden aan de zijde harer moeder, die voor een zenuwkwaal hulp moest zoeken bij europeeschs geueesheeren, noodzakelijk opzien wekken en de heer Windham achtte zich gelukkig zorg te kunnen dragen dat zij daarvan geen last on dervond. tik kan mijnen vader niet genoeg danken dat hij bij deze neiging ook vroegtijdig de kennis der knnsteu in mij ontwikkeld heeft", zeide zij met hare zachte, tot het hart doordringende stem. »Nog zie ik hem wan neer hij, van eene reis naar Europa tot ons lerugkeerende, zoo tevreden was, als hij iu zijne galerijen zijne nieuwe schatten tentoon stelde en met welke verrukte oogen hij mij aankeek wanneer ik die gedurende zijne lange af wezigheid, ontwikkeld en verstandiger geworden, dagelijks uren lang in zijne verzamelingen had doorgebracht, hem verraste met een misschien, dikwerf toevallig, juist oor deel. Hij nam niet in aanmerking, dat hetgeen ik sprak, zijne opvatting was, dat ik weergaf hetgeen hij mij ge leerd hadhij schatte mijne opmerkingsgave te hoog. Mijne moeder, die opging in hare huiselijke bezigheden, was toen reeds lijdende en nooit zeer mededeelzaam; wat bleet mij alzoo over dan iu de heerlijke kunstverzame lingen uitspanning en verstrooiing te zoekenHoe FRANKRIJK. Een nota der Agence Havas trekt de juistheid in twijfel van het telegram dat uit Mada gascar over het eiland Mauritin- is verzonden meldende, dat in het land van Jamairi te Antananarivo een samen zwering tot uitbarsting zou zijn gekomenwelke door de Franschen bloedig werd onderdrukt. Telegrammen van Madagascar na 14 Januari verzonden maken van geen enkel feit van dien aard melding. Opnieuw heeft het ministerie en vooral Bourgeois zelf, in doD Senaat een nederlaag geleden. De minister van justitie Ricard werd door den heer Morris geinter- pelleerd over de vervanging van den heer Rempler als rechter van instructie iu de zaak der Znider-Spoorweg- maatschappij door den heer le Poitterin. Men ziet daarin een politieke manoeuvre die de rechtszekerheid in den waagschaal stelt. Ricard werd in 't nauw gedreven en toen hij met een motie van afkeuring bedreigd werd kwam Bourgeois hem te hulp en verzocht den Senaat eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan. Dit weigerde de Senaat met 158 tegen 85, en nam met 164 tegen 8 stemmen aan de volgende motie De Senaatde onregelmatigheden betreurende, begaan bij de vervanging van den rechter-commissaris voor de zaak genaamd die der Zuiderspoorwegen, gaat over" enz. ITAIiIE. De berichten nit Afrikadat Menelik zich tot keizer zon hebben laten kronenzijn nog niet nader bevestigd. SERVIE. Aan de Skoepsjtina is eene koninklijke ukase medegedeeldde regeering machtigende om een ontwerp tot herziening der Grondwet in te dienen. Men herinnert zich dat de thans vigeerende Grondwet van kracht werd, toen omstreeks anderhalf jaar geleden koning Alexander de vrjjzinnige constitutiewelke inen zijn vader had afgedwongenschorste om aan het drijven der radicalen een einde te maken. Men mag dns aannemen dat met de aangekondigde herziening wederom een vrijzinniger geest in de Grond wet zal komen. SPANJE. Den 12 des morgens om 4 uur heeft de politie een anarchist gearresteerd die den aanslag heeft gepleegd op de woning van dr. Joyce (een geneesheer die een verklaring had afgegeven dat de man die een steen wierp in het rijtuig des konings, krankzinnig was). De politie ontdektedat de aanslag beraamd was door een comité van negen anarchisten die allen reeds achter slot en grendel zijn gebracht. Generaal Weijleu is op Cnba aangekomen en werd met veel geestdrift ontvangen hij hield eene rede waarin hij verklaardehet eiland niet te zuilen verlatenal vorens de opstand gedempt was. TRANSAAAX. Uit het verslag door de afgevaar digden van Oranje-Vrijstaat, na hun bezoek in Pretoria, in den Volksraad, nntïeeneu wij het volgende »Het was onmogelijk iu tjjden als de tegenwoordige alle openbaar te maken. Hij (n.l. de heer Fischer, die 't verslag nitbraeht) had de aanvaarding van het gezant- jammer echter dat dit alles daar verlaten moet staan want aan een terugkeeren is wegens den toestand mijner moeder niet te denken en ik hond van Dnitschland ja hoop zelfs daar nog lang, zeer lang te mogen verblijven. Toen mijn vader nog leefde was het reeds mijn vurige wensch al die steden te zien waarvan bij met zooveel geestdrift sprak en ik gevoel me daar werkelijk thuis. Daar in Philadelphia in het konde leven van zaken begreep men mijn vader niet, toen hij zich daaraan ont trokken had en datzelfde overkwam mij. Ik groeide daar van de wereld afgesloten op terwijl ik hier vol leven bezigheid en hulp vind onder uwe leiding mijn heer Windham." Al pratende richtten zij in de voorstad hnune schreden van de groote straat, zijwaarts langs eeu tninweg, naar een eenvoudig gebouw, onder welks voordak overblijfselen van beeldeu en andere grillig door elkaar geplaatste voorwerpen verriedendat hier de werkplaats van een kunstenaar was gevestigd. Want de heer Windham bracht zijne beschermelinge in de werkplaats van een dor oudere meesters die met Esther's vader in nanwe vriendschappelijke betrekking gestaan had en aan de dochter de beleefdheid bewees, haar nit te noodigen ter bezichtiging van eene zooeven voltooide schilaerjj die naar buiten voor eene tentoonstelling zon worden gezonden. Meester Sebald, een man met nog weeldeiig, vergrijsd haar, ontving beide bezoekers reeds aan den kgang zijner woning eu bracht ze in de zoo zelden door daglicht ver lichte zaalopgevuld met allerlei vreemde voorwerpen bij de kunstenaars in gebruik iu welke ruimte 'ie leer lingen op hunne komst voorbereid hen met bewonde rende hoogachting begroetten, toen zij in hare luchtige eu lichte zomerkleediug eene sylphide gelijk Jaugs al de vreemde voorwerpen onder de zware het goede licht verschaffende draperiën aan den arm des meesters voort schreed en voor allen een hartelijk lachje over had. Lang stond zij bier in stille bewondering voor het nieuwe meester stuk terwijl de heer Windham zich van tijd tot tijd fluisterend over haar heen boogtoen stond zij op en nadat zij aan den schepper van dit meesterstuk met

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1