Nederland. schap als een ernstige taak beschouwd maar het zeer groote belang van de zaak bleek hem eerst later. De deputatie vertrok, om in overleg te tredeu over een aan val van dr. Jameson met een hoop niet verantwoordelijke vrijbuiters, maar reeds bp aankomst te Pretoria bleek de aangelegenheid vrij wat ernstiger. »Een dag latertoen men Jameson had in handen gekregen en te gelijk met hem volledige inlichtingen werd het duidelijk dat deze aanval de meest onbeschaamde streek was, waarvan de geschiedenis der beschaafde vol ken gewaagt. »Het was eene gedeeltelijke uitvoering van een bloed dorstige samenzwering, waarvan men het vertakkingsge- bied zelfs nu nog moeilijk in de voorstelling kan omvatten, met de stukken en onomstootelijke bewijzen waarover dc Transvaalsche Regeering kan beschikken voor oogen. »Er kan niet aan getwijfeld worden of gedurende een reeks van maanden is men bezig geweest met het vormen van een snood plan. »Aan het hoofd hiervan bevond zich de Chartered Company met al hare officieren haar geld invloed en hare verbindingen. Zij was met ijver bezig een oorlog tegen de Transvaalsche Regeering voor te bereiden en te regelen. Dit eene kan ik met genoegen en nadruk zeggen: dat de eenige dien Kruger voor onschuldig hield de Gouver neur-generaal der Kaapkolonie was. Verder kan ik niet gaan, met het oog op hooggeplaatste personen, die dezen omgeven. »De aanslag was zorgvuldig voorbereid. Sinds vele maanden geleden had men troepen in Matabeleland, Mas- honaland en Bechnanaland terdege uitgerust tot invallen op Transvaalsch gebied van uit verschillende punten. Ontslagen soldaten wist men in de mijnen te gebruiken om ze voor den laatsten grooten slag gereed te hebben. De keur van het Vrijwilligerscorps der Kolonie werd ook in dienst genomen. Men heeft hier niet te doen met een persoonlijke meening van mij maar met feiten gestaafd door bewijsstukken. In Buluwayo was de legermacht ge reed om, hetzij als een geheel te vertrekken, hetzij om in verschillende afdeelingeo den aanval op verschillende pun ten te richten. In de kolonie zoowel als in Natalin vele stedenwaren mannen in gereed gehouden om de Transvaal binnen te kunnen trekken. »Stallen voor paarden en voorraadschuren waren lang van te voren opgericht schetskaartjes van het geheele land waren door krijgskundige mannen opgemaakt, plan nen voor de krijgsonderneming waren tot in bijzondorheden uitgewerkten zelfs de plaatsen waren aangewezen van waaruit men Pretoria zou gaan platschieten. »De gevangenneming van Jameson schonk kostbare inlichtingen, daar het plan en de omvang van de samen zwering er ten volle duidelijk door werden. >Geen aanvallen van wilden in tfen ouden tijd of van naturellen was ooit half zoo onmenscholijk als deze wel overwogen overval, koelbloedig beraamd en tot uitvoering gebracht met de uiterste zorg en bedrevenheid. »Jameson zeide dat hij niet kwam om de Transvalers te bevechten. Dit was juist wel het doel waarmee hij kwam en wel om hen te doen aanvallen van alle kanten en hen te vermoorden bij de verdediging hunner onaf hankelijkheid. Namens een groot aantal kiezers van Barkly West (dat Rhodes in het Kaapsche Parlement vertegenwoordigt) is eene deputatie naar Kaapstad gegaan om Rhodes t9 verzoeken zijn mandaat neer te leggen. Natuurlijk was het een vergeefsche tocht, daar hij reeds vertrokken was. Nu zullen zij een petitie laten teekenen hem verzoe kende dadelijk af te treden. Of hij schuldig is wilden zij nog niet beslissen doch dat hij hun vertrouwen heeft verloren lijdt geen twjjfel. De verhooren te Pretoria gaan geregeld voort en zijn slechts nieuwe bevestigingen van hetgeen wij reeds weten. Of Kroger naar Engeland zal gaan schijnt nog niet geheel zeker. De Transvaalsche regeering heeft per telegraaf twee batterijen zwaar geschut besteld, de een bij een Duitsche en de andere bij eon Fransche firma. den haar eigen innemenden glimlach geene andere op merkingen gemaakt had als aan hare jeugd tegenover den meester geoorloofd was keek zij eens rond en wierp een blik op de studies van de in bewerking zijnde schil derstukken die op de schildersezels stonden. Plotseling, dan rood dan weder wit wordende bleef haar blik op iets gevestigd op een der ezels stond een in groote om trekken ontworpen onafgewerkte schilderij in olieverf, eene vergoding voorstellende waarop zij onder de kopjes van de engelenschaar in de wolken haar eigen beeld her kende. De meester die naast haar stond lachte toen hij hare verrassing, waarop hij voorbereid was, zag. »Ik verzoek vergeving'', zeide hij tot haar, op zijn schilderstok steunende. »Een mijner leerlingen een buitengewoon maar nog volkomen ruw talentover het geheel een kind der natuurniet aan gezag te onderwerpen een komeetals ik mij zoo eens mag uitdrukken die wel in staat is te verblinden maar niet om iets goeds tot stand te brengen zulk eene onregelmatigheid in de kunst heeft dat linnen uit zijne werkplaats hierheen gehaald om die schilderij onder mijne leiding te voltooien en met eenige weinige streken dat engelenkopje daarop geschil derd. Ik durfde hem niet berispenwant ik wist geen schooner en met uwe toestemming zal het daar blijven. Gij ziet, het is in goed gezelschap.'' Hoeveel zal het schiderstuk kosten als het gereed is?" vroeg de heer Windham, die vóór Esther deze ont dekking reeds gedaan had terwijl zij, verlegen lachende, zweeg. De meester noemde een somdie het ongeveer waard zou zijn. »Dan behoort het mij, onder deze voor waarde vergeef mij wanneer zij u mocht kwetsen, dat dezelfde kunstenaar dit ééne kopje verdienstelijk voltooit. Hoe heet hij +Emin von Bestmarhij teekent zich op zijne schilde rijen hoe woest en dwars soms en hoe strijdende met iedere school en met iederen regelalleen E m i n." De oude Amerikaan knikte hem lachend toe, want voor hem behoefde hij die verklaring niet te geven. Esther kleurde een weinig. »Zoo dwars als hij zelf iszijn ook zijne schilderijen", zeide de meester. »Maar men kan op hem als Onderstaand versje was onlangs tegen den gevel van het Gouvernementsgebouw te Pretoria bevestigd gelijk het Handelsblad meldt Toen ons nieuwejaar wou hou' Wordt dit alles verbrou' Deur Jameson en zijn troep Toe wordt ons opgeroep Om Jameson te gaan keer Met zijn Maxims en Lee-Metfort-geweer. Ons bet toe dadelijk opgezaal Want hij was reeds ver in Transvaal. Hij wou naar Johannesburg toe kom Met zijn Maxims en bom. Maar dit het hom alles niks gebaat; Want die Boeren was te kwaad. Bij Doornkop het ons hom gekeer Met onze Martinio geweer. Zijn Maxims en Lee-Metfort.s maak niks Maar onze Martinies was fiks. Jameson en zijn heele lot Was toen allemaal kapot. Ons het hom toe prisonier gemaak Want ons het hom baas geraak. Hij het mos gedenk des woor die Matabelie Maar ons het hom gon reggemaak met die Martinie. Nou zit hij in die tronk met zijn booze plan Dit is goed zoodit het hij daarvan. Een Boeii. De Russische bladen geven eene opsomming en eene beschrijving van de teekenen van keizerlijke waardigheid, welke voor de kroningsfeesten van den Czaar van St. Pe tersburg naar Moskou zullen gezonden worden. Het voor naamste stuk is de kroon, vervaardigd naar liyzantynsch model en geschat op eene waarde van meer dan vijf millioen francs. Zij bestaat uit twee gedeelten die een zinnebeeldige voorstelling geven van het oostelijk en het westelijk keizerrijk. Iu het midden verheft zich een prachtige peervormige robijn, waaraan vijf diamanten zijn gehecht, die een kruis voorstellen. Dit merkwaardige kunstgewrocht werd op last van Catharina II vervaardigd de keizerlijke juwelier die het ten uitvoer bracht, was een burger van Genève, genaamd Jeremias Pauczie. De schepter welken czaar Paul voor zijue kroning liet maken is nog merkwaardiger. De waarde er van ligt voornamelijk in den prachtigen dia mant, bekend onder den naam van »Lasaref" ot »Orlof." Eene wonderlijke geschiedenis heeft dit edelgesteente. De »Lasaret'' en de »Koh-i-Noor" vormden beide de oogen van den gouden leeuw die den troon bewaakte van den Grooten Mogol van Delhi. De Lasaref ging langen tijd door voor een eenvoudig stuk glas. Op zekeren dag kwam een Armenisch koopman, Lasaref genaamd, die er de onnoemelijke waarde van schoen te kennen, den steen koopen en bracht hem met levensgevaar naar St. Peters burg, waar hij de steen aan Catharina 11 aanbood. Maar de Czarina vond den door Lasaref gestelden prijs wel wat hoog. De Armenische koopman vertrok daarop naar Amsterdam. Daar kocht graaf Alexis Orlof den steen voor meer dan twee millioen francs. Hij liet hem slijpen en zond hem daarop ten geschenke aan Catharina II. Te zelfder tijd verleende hij aan Lasaref brieven van adel dom en kendo hem een jaarlijksehe rente van tweeduizend roebels toe. De Orlof is nog 8 karaat zwaarder dan de Koh-i-Noor. Als merkwaardig staaltje van weersverandering meldt men uit Laghouat, Algerië dat op 1 Januari de thermometer daar in de zon 's middags 12 uren 110° Fahrenheit aanwees, den 7den slechts 80° en dat op 14 Jan. geheel Laghouat in een wit sneeuwkleed was ge stoken, wat evenwel slechts een paar uren heeft geduurd. Sneeuw is daar een groote zeldzaamheid. Kwitsersche geiten. De 2e zending zwitsersche geiten is woensdag, den 12 afgelverd. Drie hadden reeds jongen geworpen, leven dige beestjes en veel zwaarder dan de onze. Anna Panlowna. Aan den heer J. Jelles is op zijn daartoe gedaan verzoek tegen 1 Maart eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger. 's Hertogenbosch. De pokken blijven toenemen, zoodat men vreest, dat de ziekte epidemisch verklaard kunstenaar ook niet boos zijnwant hij is nog geen kunstenaar. Zijn talent vormt zich zonder wetten Het is jammer voor hem, maar hij is, naar het schijnt, rijk en onafhankelijk en hier keerde hij zich tot Esther wordt voornamelijk door de dames verwend 1 Hij is of ficier geweestheeft den degen aan den gesp gedragen heeft naar het penseel gegrepen en eene werkplaats in orde gemaaktdie ingericht is zoowel met al wat vreemd is als tevens met den stouten smaak van het ongeloof lijkste volkomen zooals hij zelf is en wie hem daar aan den schildersezel zietondervindt onwillekeurig de over eenstemming tusschen dien jongen man en deze decora tieve aan het krankzinnige grenzende voorstelling. Men noemt mijne werkplaats reeds een werkplaats van grilligheid maar zij is eene armzalige schuilplaats voor de zijne." Toen meester Sebald zijn blik liet gaan over zijne werkelijk zonderling ingerichte werkplaatszag hij op den achtergrond waar zijn loerlingeu voor hunne werk ezels gezeten waren, de gestalte van een slanken, jongen man, die zich dan eens pratend over den een, dan eens lachend over den ander heenboogterwijl hij den genialen slappen hoed van hot voorhoofd trok en met een doek schoonmaakte. »Mijuheer von Bestmar riep hijhem wenkende. »Daar is hij juist", wendde hij zich tot zijne gasten. Wellicht is hij adleen teruggekeerd, om aan zijne alia prima nog eenige streken te doen ten einde haar te verbeterenwant hij bezit geen vol harding genoeg om iets geheel af te maken. Dit valt hem al zeer moeielijk." »Ik heb de eermijnheer van Windham", hoorde deze zich plotseling met eene harde, ratelende stem van terzijde aanspreken iu een mengelmoes van hongaarschen en slavischen tongval. Wordt vervolgd. zal worden. De gelegenheid tot vaccinatie en revaccina- tie is nogmaals uitgebreid. Oostwoud. Den 8 had alhier een ernstig ongeluk plaats. De werkman van den heer P. Stam kwam met de driewielde kar van 't land bij het afloopen eener brug kwam het voorwiel tegen de pooten van het paard. Het dier geraakte aan het hollen de voerman, die op den staart der kar zatviel door het slingeren er af werd door de kar overreden en werd inwendig erg ge kneusd. Sloten. De verveeningen in den Middelveldschen Akerpolder zijn dit jaar afgeloopnn thans is de Osdor- perboven-polder aan de beurtéén uitgezonderd hebben de ingelanden den koopprijs hunner landerijen, zoomede de voorloopige plannen goedgekeurd. Texel. Het bij herhaling besproken plan om nabij de Koog een badhuis te bouwen zal verwezenlijkt worden. Door den heer Maas onder-inspecteur bij den waterstaat, zal een doelmatig, doch voorloopig eenvoudig badpaviljoen worden gebouwd mits de betrokken auto riteiten er hun goedkeuring aan kunnen verleenen dat het in de duinen gebouwd wordt. Bij kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslagen H. Maas Cz. als opziener der domeinen op Texeltevens belast met het toezicht over de domeinen op Vlieland en Ter schelling. Venhuizen. De mazelen heerschen hier epide misch. De ziekte is echter tot nog toe van een goed aardig karakter. Het berichtin ons vorig nummer vermeld als zoude een ingezeten van Ransdorp bij het aan boord willen gaan op dePurmerenderboot zijn ver dronken wordt van bevoegde zijde tegengesproken. Aan den commissaris van genoemde boot is van een dergelijk ongeval niets bekend. Amsterdam. Arntz, een der veroordeelden in het geruchtmakende proces der valsche bankbiljetten is we gens bet verstrijken van zjjn straftijd uit de gevangenis ontslagen. Worstelwedstrijd. Den 10 had in »Maison Stroncken" de beslissings wedstrijd plaats tusschen de worstelaars van den Berg en Niemann. Van de 5 ronden won de eerste er 3 zoodat van den Berg kampioen van Europa blijft. Door beiden en door den heer Busch Foretdie met den Hol- landschen worstelaar in Haarlem heeft gestredenwerd eene uitdaging aangenomen welke de Turk Memmich deed kampioen-worstelaar van den Sultan van Turkije. Deze wedstrijden zullen in het circus »Arena" worden gehouden, waar Memmich verbonden is aan het gezelschap Corty Aithoff. Den 12 had in het circus Corty Aithoff de eerste worstelwedstrijd plaats tusschen den heer Memisch, wor stelaar aan het paleis van den Sultan en kampioen der wereld en den heer Niemann die ons reeds bekend is. Er ging evenwel een wedstrijd vooraf tusschen de heeren Dirk van den Berg en Paul Wiegand. In tegenstelling met den jongsten te Amsterdam gehonden worstelwedstrijd was er thans een tijd van 10 minuten vastgesteld. Uit dezen kamp had van den Berg het gelukna ongeveer vijf minuten, onder daverende toejuiching van 't publiek, als overwinnaar te voorschijn te treden. Toen traden de beide eerstgenoemden op het tooneel. Is Niemann zwaar gebouwd vergeleken bij van den Berg, zijn lichaamsbouw is inferieur aan dien van den Turk die èn verbazende kracht èn lenigheid in zich vereenigt. Toch hield de Duitscher zich kranig en maakte hij menigen toeleg van zijn tegenstander door zijne vlugheid en gespierdheid onschadelijkdoch de heer Memisch was hem de baas en na ongeveer 5 minuten lag Niemann als overwonnene op den grond. Bai-singei-hom. In den polder Groet werd den 8 reeds een stuk land met erwten bezaaid. Benningbroek. Den 8 had de heer P. P. te Sijbecarspel terugkomende van de markt te Hoorn het ongeluk van den boerenwagen te vallen waardoor hij een der wielen over zijn been kreeg en eenige kneu zingen bekwam. Gokhuizen. Alhier is bij de firma Sluis en Groot een nortonwel geboorddie behalve overvloedig water, ook een hoeveelheid aardgas levert. Haarlemmermeer. Den 15 zal bet veertig ja ren geleden zijn dat het college van hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder voor het eerst heeft verga derd. Dijkgraaf en heemraden hebben besloten dezen dag te herdenken door het houden van een maaltijd met het bestuur, waartoe alle hoofdingelanden zijn uitgenoodigd. De heer H. van Wickevoort Crommelin is bet eenige nog overgebleven bestuurslid dat in 1856 in het college van hoofdingelanden zitting heeft genomen. Men is voorne mens genoemden heer een bowjjs van erkentelijkheid te schenken voor al, wat hij in het belang van den polder gedaan heeft. Alt de Staats-Courant. In den loop van dit jaar kunnen worden benoemd 6 adjunct-inspecteurs van den arbeid. Voor hen die voor de genoemde betrekking in aanmerking wenschen to komen, zal in de maand Juli gelegenheid worden gege ven om ten overstaan van eene commissie bewijzen te geven van geschiktheid en van bekwaamheid in de na volgende vakken wetgeving, gezondheidsleer, kennis van werktuigen en leer der bedrijven. De 8taats-Courant van 12 Februari bevat uitvoerige bijzonderheden aangaande de vereischte kennis dier vakkeu. Zaandam, De »Dem. Kiesvereeniging Zaandam, afd. Rad. Bond", heeft zich van dien Bond afgescheiden en zal verder als zelfstandige kiesvereeniging, onder den naam van Radicale Kiesvereeniging Zaandam", blijven voortbestaan. Fur merend. Tot voorzitter van de banne Pur- merend werd door de ingelanden gekozen de heer M. de Groot alhier, ter vervanging van wijlen den heer D. Schoen. De heer J. Paardekooper, alhier, directeur van bet Fanfarecorps te Buiksloot is tevens benoemd tot directeur van de zangvereeniging voor gemengd koor te Assendeltt. Het maken van een molen met woonhuis werd bij openbare aanbesteding door dijkgraaf en heemraden van den polder Katwoude (N.H.) gegund aan den minsten inschrijver Jb. Band, aannemer alhier, voor de som van 17940 en J 990. Dinsdagden 25zal ten overstaan van den bur gemeester van Purmerend, als gecommitteerde tot de

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2