Buitenland. Stadsberichten. vereenigingdie als de Liberale Unie nog grooten in vloed heeftzonder omwegen in haar programma deed uitkomen dat de kwalen onzer maatschappij niet alleen zijn te verhelpen door staatshulp, dat hunne genezing grootendeels belet wordt door de snelle toeneming van het armste deel der bevolking door het feitdat de individuen, waaruit de maatschappij bestaat, geen vol doend besef hebben dat eeD lijdelijk gedrag in dit op zicht onverantwoordelijk is, te meer omdat de gemeen schap juist dientengevolge er niet in slagen kan haren plicht naar behooren te vervullenn.l. aan ieder harer leden den waarborg te geven dat, hij niet door gebrek aan voedsel omkomt. BEELS1E. Het hnwelijk van Prins Emmanuel van Orleans, Hertog van Vendóme met Prinses Henriette van van Belgie heeft plaats gehad in 't Paleis van den Graaf van Vlaanderen. De burgerlijke formaliteiten geschiedden in een der sa lons, de godsdienstige plechtigheid werd in de daartoe fraai versierde en tot kapel ingerichte manege, waar een statig altaar was aangebracht, voltrokken, door den aartsbisschop Goossens. BUIiEARI JE. Den 13 is de vertegenwoordiger van den Czaar bij den herdoop van Prins Boris (graaf Golenitscheff-Katusoff) te Sofia aangekomen. Hij werd aan 't station door Ferdinand met de ministers en afge vaardigden plecbtiglijk ontvangen. De ontmoeting van den Vorst en den Russischen gezant werd door groote hartelijkheid gekenmerkt. De Vorst en de Graaf reden naar 't paleis te midden van eene talrijke menigte, die »Leve de Czaar!" riep. Omtrent de plechtigheid van den 14 zegt het «Journal de St. Petersbourg": Heden heeft to Sofia de plechtige opneming van Prins Boris van Tirnova in den schoot der orthodoxe kerk plaats. Alle berichten spreken van de geestdrift die in Sofia heerscht. De aankomst van den Exarch gaf aanleiding tot zeer hartelijke betoogingen Talrijke deputaties zijn zoowel uit het land als nit het buitenland aangekomen. In de stad heerscht een feeste lijke stemming. Geheel Bulgarije is vereenigd in het zelfde gevoel van vaderlandslievende vreugde, naar aan leiding van de plechtigheid die heden plaatsheeft". DUITSCHIaAHTB. De belangrijke debatten in den Rijksdag bewijzen, hoe alle partijen de houding der Dnitsche Regeoring hebben goedgekeurd, na kennis ge nomen te hebben èn van het Witte Boek èn van de redevoering des ministers van Buiteulandscho Zaken, ba ron Von Marschal. De minister deed uitkomen, dat het eene dwaling was, wanneer hier of daar beweerd werd, dat president Kruger Dnitschland's interventie had inge roepen daarvan was hem (den minister) niets bekend. Ook zocht Duitschlaud geen politieken invloed, noch minder politiek overwicht in de Transvaal te verkrijgen zoover de minister de Boeren kende wist hij «geen ze kerder middel om aller sympathie voor Duitsohland bij hen uit te roeien,dan het opwekken der verdenking als of Duitschlaud zich in hunne binnenlandsche aangelegen heden wilde mengen." Wat het Witte Boek inhoudt, is de volledige verzame ling van diplomatieke bescheiden over de Transvaalsche quaestie. De Dnitsche Regeering heeft met de Engelsche Regeering niets anders verhandeld. «Wij hebben zeide de minister wijselijk nagelaten academische quaestiën met het Londensche Kabinet te behandelen. Wij hebben inzonderheid de vraag niet besproken, die voor joristen zeer belangwekkend kan zijn, hoe eene beperking der Sou- vereiniteit van de Znidafrikaansche Republiek, die onge twijfeld in artikel vier der Engelscb-Tranvaalsche con ventie van 1884 ligt. in bijzonderheden werkt of hoe zij juridisch te formuleeren is. Academische quaestiën tus- schen Regeeringen te behandelen, is niet gebruikelijk en niet nuttig. Derhalve kan ik verklaren, dat onze betrek kingen met de Engelsche Regeering geen oogenblik hebben opgehouden goed, normaal en vriendschappelijk te zijn. EHAAH.R1 JK. Meldden wij in ons laatste nummer dat het ministerie in den Senaat een nederlaag geleden had en haar beleid in zake de Zniderspoorwegen met overgroote meerderheid afgekeurd werd in de laatste paar dagen zijn de bordjes weer geheel verhangen. Met 326 tegen 243 stemmen heeft de Kamer na langdurige en heftige debatten de volgende motie aangenomen «De Kamer, vertrouwende op de vastberadenheid der regeering om volledig licht te doen opgaan over de zaak der Zuiderspoorweg-maatschappijieders verantwoorde lijkheid dienaangaande vast te ^tellen en de toegezegde hervormingen ten uitvoer te leggen gaat over" enz. kunstluisterde met de grootste aandacht naar Emin's vollezoo welluidend klinkende stem terwijl de heer von Toldij ongeduldig wachtte, of zij hare aandacht ook op zijne schilderij zou vestigen. Zij vergat weldradat zij met hem alleen was toen hij haar tusschen de dra- periën in die uitgestrekte zaalwaardoor overal het goede licht verkregen en verdeeld werd geleidde en eerst toen de heer Windham zijne hand zacht op haren schouder lag, zag zij, blozende, op. «Het is hier hoogst belangwekkend", zeide zijzich tot den ouden heer wendende na met eene buiging Emin bedankt te hebben en de jonge kunstenaar beantwoordde dezen dank op zoo eenvoudigevertrouwelijke wijze dat zij een herhaald licht blozen nauwelijks wi*t te verbergen. Zij had geen oog gehad voor de overige van hnnne zitplaatsen opgesprongen leerlingen meest dilet tanten jonge tot de lij der kunstenaars behoorende mannen zelfs Toldij had te vergeefs op haar ge wacht, toen zij de werkplaats verliet. Zij had alles zoo verstrooid verrichtdat zij buiten gekomen voor den heer Windham in verlegenheid geraakte, toen deze haar oordeel over de groote schilderij van den meester vr">eg. «Niet waar het was dezelfde jonge kunstenaarwiens koningin Balkis wij onlangs bewonderden vroeg zij, en de heer Windham gaf een bevestigend antwoord. Wordt vervolgd. KOREA. Den 11 is, volgens een telegram uit Yokahama een opstand uitgebroken te Seoel. De eerste minister en zeven ambtenaren zijn vermoord. De koning en de kroonprins vluchtten naar het gebouw van het rnssisch gezantschap, waar ook de vader van den koning, Taiwenkoen zich bevindt. Naar men zegt had de koning den dood des ministers bevolen. Er is eene russische strijdmacht van 200 man gelandwelke het gezantschap bewaakt. PttHTVttAL. Bij het uitbreken van den kafferop- stand in Portugeesch Oost-Afrika, werd de besehuldiging uitgesproken, dat koning Gnngunhama werd ondersteund door de Chartered Company. Onmiddellijk werd van de zijde der Maatschappij deze beschuldiging tegengesproken en daar geen enkel bewijs voorhanden was, was de zaak daarmede afgedaan. Thans melden echter Lissabonsche bladen dat in het kamp van koning Gnngunhama een som van 200U p. st. is gevonden in zakken, die het merk der Chartered Company dragen benevens aanzienlijke hoeveelheden edelgesteenten en ook Martini- en Snieder- geweren. Bovendien moet een gevangengenomen hoofd man verklaringen hebben afgelegd, die voor de Britsche zendelingen zeer compromitteerend zonden zijn. Koning Carlo heeft den 12 te Lissabon een bezoek ge bracht aan boord van de eerst onlangs voltooide Neder- landsche oorlogsschepen Piet Hein en Kortenaer. Gelijk men weethebben de Portugeezen ook van onze zijde eene welwillende bejegening ontvangen, toen zij verleden jaar met het pantserkorvet Vasco da Gama van de feesten te Kiel voor anker kwamen te Rotterdam. SPA® JE. Generaal Weyler heeft aan een journalist verklaarddat de toestand op Cuba slecht is. Hij vond alles in volkomen ontreddering, den vijand op 15 kilo meter afstands van de hooidstad. Doortastend en snel handelen is noodzakelijk om den ondergang te ontgaan. Het leger is uiteen. De generaal zal de ruiterij en een legerkorps conceu- treeren. Hij hoopt den toestand te redden ofschoon die hachelijk is. Den berichtgevers van dagbladen is de vergunning om de troepen te volgen ontnomen. Ter voorkoming van misbruiken zullen geen militaire chefs tot burgemeesters worden benoemd. De generaal is tevreden over de hem bereide ont vangst. TRABIS VAAK. Opnieuw doet het gerucht de ronde, dat er in de mijnen nog groote hoeveelheden wapeneu en ammunitie verborgen zijn er is dan ook weder een onderzoek ingesteld. De Transvaalsche Staatscourant van den 12 be val den tekst van een schrijven, door den waarnemenden Staatssecretaris Van Boeschoten gericht aan den Eugelscheu agent sir Jaeobus de Wet. Na de ontvangst berichtte hebben van het telegraphisch résumé der depêche van Chamberlain aan sir Hercules Robinson zegt de staatssecretaris dat hij de voorbarige openbaarmaking van bedoelde dépêche in Londen betreurt. In afwachting van de aankomst der bedoelde dépêche is de Transvaalsche regeering gedwongen, niet alleen op te merken dat zij geen inmenging in haar binnenlandsche aangelegenheden waarvan de dépêche van Chamberlain spreekt, kan dulden, maar ook is zij gedwongen, dit ant woord in de Staatscourant openbaar te maken. De po gingen der regeering om de goede verstandhouding tus schen de Republiek en Engeland op gematigde en vrede lievende wijze te regelen zullen naar do meening der regeering bemoeilijkt worden tot groot gevaar van den vrede en de rust niet alleen in de Republiek maar in geheel Zuid-Afrika indien men de gemoederen der in woners nog meer opwindt. Lauwerzee. Aan het departement van waterstaat hoeft eeDe conferentie plaats gehad van het hoofd vaD dat departement met de commissarissen der Koningin in de provinciën Friesland en Groningen en commissiën nit de Gedeputeerde Staten dier provinciën, over het aanhangig plan van eene afsluiting der Lauwerzee. Kieuwc pnntsersehepcn. De in aanbouw zijnde pantserdekschepen Holland Friesland en Zeeiand zijn bestemd voor buitenlandschen dienst. Elk dezer schepen zal bemand worden met ruim 300 koppen, waaronder 23 officieren. Röntgen-stralen. Professor van Bergmann te Berlijn verwijderde met behulp van Röntgen-stialenuit de hand van een jongen eemge schrootkorrels, die in een bij ongeluk toe gebrachte schotwond waren blijven zitte» en ettering veroorzaakt hadden. Olschoon prof. Bergmann de waarde van de nieuwe methode als hulpmiddel voor de chirur gische diagnose erkent, zoo vreest de hoogleeraar dat van de nieuwe methode allicht misbrnik gemaakt zal worden, en zij aanleiding zal geven tot tal van operatiëu die liever achterwege moesten blijven. Uit Perugia wordt gemeld dat prof. Salvioui aldaar een bijzonder toestel, dat hij «iristoscoop" noemt, heeft uitgevonden, waardoor het menschelijk oog ontvankeljjk wordt voor de Röntgen-stralen. Met dat toestel moeten ook zonder photographie vreemde voorwerpen (als naal den, kogels enz.) in het menschelijk lichaam duidelijk te zien zijn. Hcerhugowaard. Op 1 Januari 1896 waren in deze gemeente 200 j. en 172 m., samen 372 kinderen tnsschen 6 en 12 jaarwaarvan op de vier gemeente scholen 184 j. en 152 m., samen 336 kindereu onderwijs ontvingen; 13 j. en 8 m. ontvingen elders onderwijs, terwijl 3 j. en 12 m vóór hun twaalfde jaar de school hadden verlaten. behagen. Scheen het voor een paar weken dat de besmettelijke ziekten uit onze plaats geweken zouden zijn dezer dagen heeft zich weder een geval van diph- teritis voorgedaan bij een twaalfjarig meisje. De heer W. A. Hazen heeft bedankt als voorzitter der Harmoniekapel, welke betrekking hij bijna 20 jaren had waargenomen Schermerhorn. Het veefonds alhier betaalde over het 3e kwartaal 1895/96 voor verlies van 3 stuks vee f 199,50. Verzekerd waren op dat tijdstip 570 staks vee. Waarschuwing. De burgemeester der gemeente Blaricum waarschuwt een ieder tot het aanknoopen van relaties met J. M. K. Visser, ongeveer 25 jaar, lengte middelmatig, aankomende snor en waarschijnlijk aankomende baard, blond, draagt gouden lorgnet, zwarte winterjas, zwarten hoed, spreekt door zijn neus. Hij tracht hier en daar kamers te huren en vertrekt zonder betaling. Hem gelukte dit in een aangrenzende gemeente en trachtte dit in deze gemeente ook te doen. Hij wenscht geplaatst te worden op eene secretarie. Puruiereud. Den 14 's avonds werd in de Doele alhier, het gewone, jaarlijksche, openbaar examen gehou den van de stedelijke zangschool directeur de heer J. P. Groot. Als altijd was de zaal stampvol. Trouwens, een ieder die meermalen dit examen bijwoonde weet dat de heer Groot er slag van heeftzijne leerlingen met den zang vertrouwd te maken. De in vier klassen verdeelde meer dan 100 leerlingen die aan het examen mochten deelnemen zongen verschillende een, twee, drie en vierstemmige liederen, terwijl mede werden opgevoerd de cantates voor kinderkoor «Vaders verjaardag" en «de Rattenvanger van Hameln." Voor liefhebbers van zang was het een zeer genotvolle avond. Amsterdam. Dezer dagen heeft een examen plaats gehad voor inspecteurs van politie welk examen was uitgeschreven door den nieuwen hoofdcommissaristen einde meer waarborgen te krijgen voor de samenstelling van een goed corps inspecteurs. Van de 40 sollicitanten waren er door den heer Francben 17 opgeroepen. Eén daarvan kwam niet op en één trok zich tijdens het examen terug. De uitslag van dit examen heeftnaar gemeld wordtde verwachtingen van den heer Francken verre overtroffenverreweg de meeste sollicitanten voldeden aan de bij het examen gestelde eischen daar het examen vergelijkend was, zullen de besten worden gekozen. Met het oog op de gunstige resultaten zullen waarschijnlijk zes in plaats van vier titularissen worden aangesteld. De prijzen (ongeveer 3400) der amsterdamsche ten toonstelling die in handen van het uitvoerend comité zijn gebleven zullen den 18 publiek worden verkocht in de Militiezaal (Singel bij don Heiligenweg). De doofstomme wielrijder Sutherland Royaards is den 13 klokslag vier uur juist op de miuunt af den vroeger reeds aangekondigden tijd op het Frede- riksplein teruggekeerd van zijn reis per wiel door Europa. Helder. De heer A. J. J. van Steijn benoemd tot bnrgemoeater dezer gemeente is den 13 in een daar toe belegde vergadering van den gemeenteraad die door een talrijk publiek werd bijgewoond door den ondsten wethouder den heer Groenop plechtige wijze geinstal- leerd. De intocht van den burgemeester in de gemeente droeg op zijn uitdrukkelijk verlangen geen feestelijk ka rakter. Schoorl. Benoemd tot onderwijzer te Groet de heer Jb. BlokkerBerkhout. Berkhout. Herbenoemd als burgemeester de heer T. Slagter Tz. Spanbroek. Den 13 ontstond alhier in de wo ning van J. S. een begin van brand. Schoorsteen en deel van den zolder brandden reeds lustig op, maar door kracht dadige hulp van de buren wist men na eenige moeilijke oogenblikken het vuur meester te worden. Een nieuw hulpkantoor. Scherneer. Op het verzoek in November 1895 door een aantal ingezetenen, wonende aan de Noorder vaart, gericht tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, ter verkrijging van een hulppostkantoor, is dezer dagen eene gunstige beschikking ontvangen. Er zal alhier een hulpkantoor «Stompetoren" worden o ge richt. Hierdoor zal ongetwijfeld aan de vele ougeritte- lijkheden, die hier op het gebied der posterijen bestaan, voor goed een einde worden gemaakt. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed het onderhonden van en het doen van vernieuwingen en herstellingen aan de gebouwen der Rijks hoogere burgerschool, alhier, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1897, geraamd op f 2240. Minste inschrijver de heer N. van der Voort," alhier, voor f 1896. fVederlandsch Tooneel. Voor de laatste abonnements-voorstelling van het Nederlandsch Tooneel, op vrijdag, den 14, in het lokaal Harmonie, was bestemd het tooneelspel in 4 bedrijven, getiteld «Vlindersnaar het duitsch van Hermann Su- dermann den auteur van vele in den laatsten tijd druk besproken en allerwege opgevoerde tooneelproducten. Het stuk heeft eene zeer belangwekkende bladzijde uit het menschelijk leven tot grondslag al blijft het bij een vluchtig kijkje. Een deftige ambtenaars-weduwe, met drie dochters, levende van een pensioen van 640 Mark doet al haar best, om haar kroost rijk aan den man te brengen. Een goedigedoor zijn vader onderdrukte jonge man wordt van die zucht bijna het elachtoffer doch ontdekt bijtijds nog dat do uitverkorene der drio dochteren den reiziger zijns vaders bemint. Eene bevredigende oplossing geeft zijn hnwelijk nit werkelijke liefde met de jongste der drie vlinders. Voor een tooneelspel is het stuk hier en daar al zeer tragisch, terwijl de handeling verder iets stroefs, iets stootends heeft, dat door de uitnemendste vertolking niet kan worden weggenomen. En ook thans weder was het spel zeer goed. Voor de moeielijke rol van den vader van den jongen man in handen van den heer Schnlze had wellicht eene andere opvatting in aanmerking kunnen komen te ontkennen is het nietdat de heer S. uitnemende oogenblikken had. De heer Clons had do niet zeer dankbare rol van don, door den ondervonden druk. half versuften zoon te ver tolken Hij gaf de onverschillige, doffe moedeloosheid van deze fignur 1nder laad met meesterlijk talent weêr. De dames Stoetz Lorjéde Vries en Róssing Sablai- rolleseerstgenoemde altijd even leukwerkten allen meê tot een good samenspel. Ook de heer Henri de Vries was dezen avond bijzonder op zijn dreefhet luchtige, onbezorgde in dit karakter deed hij voortreffelijk uitkomen. Aan zijn rol en aan die van mevr. Róssing—Sablairolles is bet voornamelijk te danken dat het stnk nog eenigszins voldoet. Overigens is het ons onbegrijpelijk hoe het Nederlandsch Tooneel dit op het répertoire heeft. Den vertolkers zeiven moet het ook al heel weinig voldoening geven.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2