Acht en Negentigste Jaargang 1890. ZONDAG Telefoonnummer: 3. 16 FEBRUARI. PARIJSCHE BRIEVEN. Nederland. NO. 21. Tweede blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f' 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KADASTER. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter algemeene kennisdat hij ter secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen, ter inzage van belanghebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uit k„o m s t e n be doeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet vau 26 Mei 1870 (Stbl. N°. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid dier wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De loco-Burgemeester voornoemd, 13 Februari 1896. C. W. BRUINVIS. V. Parijs, 8 Februari 1896. Voor eenige dagen stiorf hier een oud man die op den Boulevard des Capucines plotseling ineenzakte. Die oude man zag er zeer armoedig gekleed uit en woonde sedert 22 jaren op een zolderkamertje in een hötel van den Boulevard des Italiens. De eigenaar vau dit hótel herkende dadelijk zijn huurder, een zekeren heer P., van amerikaansche afkomst, bijzonder menschen- schuw en zeer matig levende. De commissaris van politie werd geroepen, deze doorzocht het kamertje van den grijsaard en was niet weinig verwonderd een koffertje en de laden van eene oude l&tafel vol te vinden met pa pieren van waarde, checks en bankbiljetten. Men schat die waarde op twee milüoen franken, de ochtendbladen schreven dat de naam van den overledene William P. was en enkele zeiden zelfs Petershet gevolg daarvan wasdat de commissaris van politie en de vrederechter van het tweede arrondissement van Parijs dagelijks hou derden brieven ontvingen, waarin allerlei lieden, wier naam met een P. beginten die een familielid hebben dat voor jaren geleden naar Amerika vertrok, hunne aanspraken op de twee millioen doen gelden. Een loods in H&vre, wiens vader sedert het jaar 1845 naar Amerika vertrok, scheen zelfs vele kansen te hebben, dat hij de zoon zon zijn van den rijken zonderling, en daar die loods, Peter geheeten, veertien kinderen heeft, zoo was menigeen reeds blij, dat het fortuin eens den armen zou ten deel vallen, doch het schijnt wel, dat de overledene volstrekt niet Peter of Peters heette. Toch zoo over groote sommen sprekende, wijzen wij op het wetsontwerp door de regeering bij de Tweede Kamer ingediend tot het openen van een crediet van 975 duizend franken, teneinde de fransche Republiek op waardige wijze te vertegenwoordigen by de aanstaande feesten, ter gelegenheid der kroning van den Keizer van Rusland. De begrootingscommissie heeft dit cijfer reeds aangenomen, maar wij zullen wel boven het millioen gaan, want de fransche gezanten willen aan die feesten te Moskou buitengewoon veel luister geven. Bij de laatste kroningsfeesten van Keizer Alexander III was het de duitsche gezant, die als oudste het recht had hunne ma jesteiten te ontvangen thans zal deze eer te beurt vallen aan den franschen gozaut; deze, graaf de Montebello heeft voor den duur der feesten twee hotels afgehuurd waarvan het eenetoebehoorende aan den russisehen graaf Cheremetieffhet fraaiste huis van Moscou is In dit hotel zal een bal worden gegeven gevolgd door een souper van duizend personenrekenen wij nudat de huur der beide huizen sO duizend roebels bedraagt, de kosten van bal en souper geschat worden op lü duizend roebelsdat minstens tweeduizend meter tapijten voor die twee hotels noodig ziju en dat een gehoel personeel uit Frankrijk medekomtbenevens de uitrusting van al die lieden de paarden rijtuigen enz enz., de noodza kelijke geschenken en ouvoorzieue uitgaven dan mogen wij gerust aannemen dat Frankrijk er veel voor over heeftin Rusland eens flink te schitteren. Moscou is echter nog al ver en dus zullen wij die feesten slechts in gedachten bijwonen en daarom zullen wij ons voorzeker beter vermaken bij de aanstaande feesten van Mardi Gras welke ditmaal drie dagen zullen duren Zondag Maandag en Dinsdagvan 16 tot 18 Februari. Wij krijgen n.l. dit jaar voor het eerst weder den optocht van le Bceuf Gras (van den vetten os) en men belooft ons wonderen van dezen optocht, die niet minder dan tweeduizend meter lang zal zijn. Men spreekt reeds van den historischen wagengetrokken door vier paarden en geleid door barbaren met de »drie Musketiers" van Alexander Dumasvan den prins Car naval voorafgegaan door vele narren door eenen Tri- boulet (holnar) te paard en omgeven door rijk gekleede hofdames en heeren. Meer willen wij er nog niet van zeggen doch men belooft ons zooveel mooisdat het werkelijk gelukkig is dat deze optocht drie dagen achter een de straten van Parijs doortrekt. Voor vreemdelingen, die tijd en geld over hebbenis een bezoek naar hier van 15 tot 20 Februari zeer aan te bevelen. Ieder begaat in zijn leven wel eens eene domheid en dan zegt men bij zichzelven »hoe kan ik toch zoo dom zijn en al de kennissen donken »hoe kon hij zich zoo laten beetnemen 1" En stellig neemt men zich voor, een volgend maal beter op te passen. Toch schijnt dit totaal onmogelijk en wij hadden hier weer een voorbeelddat zelfs zij, die door hunne positie in de maatschappij geheel gevrijwaard en gewapend schijnen tegen bedrog en op lichterij er zeiven even hard inloopen als de eenvoudig ste niets kwaads vermoedende mensch. Wie toch zou vermoeden dat een oplichter brutaal genoeg zou zijn eenen commissaris van politie tot slachtoffer te kiezen. Deze commissaris ging verleden jaar met vrouw en kin deren naar een badplaats en ontmoette daar een jong man die voorgaf Vicomte de Clercy te heeten. Te Parijs teruggekeerd werd de kennismaking voortgezet en de Vicomte trad in November in het huwelijk met de oudste dochter van den commissaris. Eenmaal gehuwd maakte de jonge man overal schuld kocht goederen zonder te betalen maakte wissels en t.eekende die met de namen van bankiers en kooplieden en weldra kwamen klachten in bij den schoonvader en bij een audereu commissaris van politie. Thans bleek dat de Clercy volstrekt niet van adel is en hij zjjne fraaie papieren zelf had vervaar digd de schoonpapa had in het begin nog voor hem betaald doch begrijpende dat hij zichzelven ruïneerde, nam hij zijne dochter terug en heeft echtscheiding aan gevraagd. De jonge man is door een collega van den schoonvader aangehouden. Doch men vraagt zich af, hoe het mogelijk isdat een commissaris van politie die toch alle middelen bezit om juiste inlichtingen ove.i iemand in te winnen zoo kon worden beetgenomen. Er zijn hier echter altijd meuschendie voor niets bang zijn. Daar was bijv. de eigenaar van een huis in de rue Boileau Dit huis stond te huur en was onbe woond de eigenaar ging er eens van tijd tot tijd een kijkje nemen. Zoo ging hij verleden Zondag weder naar de rue Boileau en was zeer verwonderd het huis bewoond te vindenkinderen spelende in den tuin gordijnen aan de vensters de ouders en keunissen in de huiskamer. Onze huisheer kon zijne oogen nauwelijks golooven doch hij trad binnen en vroeg aan uie bewoners of het huis hun goed beviel, en zoo ja, wanneer hij dan de qaitantie over de huur kon aanbieden doch tot eenig antwoord werd hij buiten de deur gezet. Natuurlijk zal dit muisje wel een staartje hebben. Met een enkel woord wijzen wij nog op het gasthuis voor honden buiten Parijs. Eene engelsche dameme vrouw Davonportstichtte dit gasthuis drie jaren geleden te Garches en zond daar allo mogeljjke bonden heen die zonder meester rondliepen. Men kon daar zelfs een hond voor niets krijgen mits men beloofde het dier weder terug te brengen wanneer men zelf het niet langer kon houden. Doch enkele malen ontsnapten eenige honden en een dezer laatsten aangetast door razernij beet alle diereu welke hij op zijn weg ontmoette. De bewoners van Garches klaagden over die onaangename buren, want in den laatsten tijd bevatte dit toevluchts oord ongeveer driehonderd honden die dag en nacht een verbazend leven maakten en geschreeuw aanhieven. Daar madame Davenport dit gasthuis had opgericht zonder vooraf daartoe verlof te vragen zoo werd gelasthet gebouw te doen ontruimen en om niet al die honden weer de straat op te sturen zoo maakte zij er vijftig nog in tijds cadeau en de andere 250 werden allen af gemaakt. Dat enkele rijke menschen, die niets te doen hebben, en vooral sommige nietsdoende dames, thaus hare honden aankleeden alsof het menschen en kinderen waren be hoeft ons niet te verwondeien. Men heeft bepaalde kleer makers voor honden die mantels en lijfjes maken met zakken er in van laken of andere stoffen naar mate het mooi of slecht weder is, hemden van batiste zijde of snrah zakdoeken enz. enz., alles voor de honden en kleeren en linnengoed gemerkt met den naam of letters van de viervoetige eigenaars. Eigenlijk een echte malligheid. J. M. T. Sigaren puntjes. Door den heer Van Zanten Jr., steenfabrikant te Leiderdorp, worden sigarenpnntjes omgezet in rooktabak voor de verpleegden der Prins Hendrikstichting. Omtrent de bewerking die de puntjes ondergaan, deelt dr. Van der Hegge Zijnen in het Haagsche Dagblad het volgende mede De puntjes worden eerst door kokend water gedesin fecteerd, van kleefstof ontdaan, in een schommeltoestel ontrold, met hydraulische kracht uitgeperst, losgeplozen, gedroogd in vierk. pakjes, inhoudende een ons, verpakt, en als zoodanig verzonden. De pakjes worden van gobruikte couranten gemaakt op het deksel staat: »rook smakelijk vriend 1" Op het voorschild het portret van Prins Hendrik in admiraals uniform. Op de vlakke achterzijde let op de kleintjes, want vele kleintje? maken oen groote"; »het is heerlijk na volbrachten arbeid en een behouden thuisreis een vei lige haven te vinden"; »alle hands moeten eenmral aan dek komen dat ge dan vaardig zijt I" en op den bodem »aan alles komt een einde." Teu einde puntjes te verkrijgen heeft de heer Van Zanten een zak-guillotine vervaardg.l, die later door de oudjes zeiven zal worden aangemaakt, waarop gestempeld Prins Hendrik-stichting; Egmond a/Z en op de keer zijde »geeft ons de puntjes," en die bij sigaienhande- laars verkrijgbaar zal worden gesteld. Wanneer meu dus de moeite wil nemen, sigarenpnntjes te bewaren, kan men ze voor het goede doel opzenden aan den heer Van Zanten te Leiderdorp of aan dr. Van der Hegge Zynen in don Haag. Dultatuli. De Utrechtsche afdeeling van de Vereeniging »De Dageraad" heeft besloten den sterfdag van M u 11 a t u 1 i op plechtige wijze te herdenken, en richt daartoe een kunstavond in, die gehouden zal worden op 18 Febru ari a s. in de groote zaai van Tivoli, aldaar. Zij heeft zich daartoe van de medewerking verzekerd van het Utr. stedelijk Orkest, onder leiding van den heer W. Hutschenroijter, terwijl de heer Richard Hol zich welwillend belast heeft met de samenstelling van het muzikaal programma voor dien avond. O. m. wordt diens compositie voor celloElegie »Saidja" door den heer Bernh. Rehl ten gehoore gebracht. Verder verleent mevr. C. Dirckx-Van de Weghe, le zangeres van de Ne- derl. Opera, hare medewerking door het zingen van eenige toepasselijke zangnummers, eu zullen mevr. Hol- trop-Van Gelder, lid van de Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel," de heer Willem Royaards, lid van dezelfde Vereeniging, en de heer Joh. G. An- driessen. de bekende declamator, de mooiste fragmenten uit de werken van M u 11 a t u 1 i voordragen, terwijl de heer C. van der Zeyde, van Zaandam, als feestrede naar den schrijver als dichter, als denker, als mensch zal huldigen. Een der Dordtsche bladen bevatte dezer dagen een advertentie, waarin 100 jongens gevraagd werden om als matroosjes dienst te doen bij een te houden slede vaart. Liefhebbers moesten zich aanmelden bij een café houder in de nabijheid van de Engelenburgerbrug Daar de IJsclub voor de armen, aldaar, het plan heeft een liefdadigheids-optocht te organiseeren (wel te verstaan met sleden als er nog sneeuw mocht vallen, en zoo niet, dan met wagens) vond niemand in die advertentie iets vreemds. Op den avond van aangifte verzamelde zich op het pleintje voor het koffiehuis een woelige troep van circa 500 jongens. De herbergier, niet erg op dat bezoek ge steld, trachtte de jongelui aan het verstand te brongen dat hij van de zaak niets afwist, maar daarmee was hij de bende niet kwijt. Er werden liedjes gezongen, scheld woorden uitgegild, in bet kort er ontstond een compleet relletje, en het slot was dat de politie er aan te pas moest komen. Gedurende de laatste drie of vier weken werden de bewoners der tweede verdieping van een huis aan de West Kruiskade voortdurend verontrust door dreigbrieven. Dezo brieven behelsden in hoofdzaak de mededeeling dat hunne woning in brand gestoken zou worden en eene waarschuwing aan de dienstbode om zoodra mogelijk haar dienst te verlaten voor zij eventueel in de vlammen omkwam. Tegen haar was de bedreiging niet gericht. Aangezien de eerste verdieping van dat huis leeg staat, maakte de echtgenoote van den door zijn betrekking weinig thuis zijnden bewoner zich zeer zenuwachtig en leefden man en vrouw, jonggehuwden, in voortdurende onrust. Toen zij nu in het begin van de vorige week wederom een dorgelijken brief ontvingen, besloten zij, ten oiude raad, in een hotel te gaan ovornachten. Dit was in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Dienzelfden nacht nu werd het dak hunner woning aan de binnenzijde geheel met petroleum besmeerd. De ontdekking hiervan op den volgenden dag deed het echtpaar besluiten onmiddellijk te verhuizen, aan welk besluit reeds gevolg gegeven is. Naar men zegt, zouden de bedrijvers van een en ander twee verdacht uitziende doch onbekende mannen zijn, in de bunrt aldaar meermalen opgemerkt en ook eenmaal door de dienstbode van het bedreigde echtpaar op de trap dier woning ontmoet Of zij zich aan de zijde der West- Kruiskade door de straatdeur dan wol door een brand gang en vervolgens door de tuinen achter deze panden gelegen toegang hebben verschaft, is niet uitgemaakt. Men schrijft aan de iV. Rott. Cour. uit Wijk bij Duur stede: Als een bewijs in hoe groote mate deaanleg van boom gaarden in de Betuwe en de kleistreek van de provincie Utrecht toeneemt kan dienen dat één bekende boom- kweekersfirma te Opheusden die rondom Tiel en in de omgeving dezer gemeente veel klanten heeft, in dit plant seizoen de boornon levert voor den aanleg van niet minder dan 45 hektaren. Dat wij met deze cultuur, in verband met den steeds toenemenden aanplant in het buitenland ook de over productie tegemoet snellen, kan moeielyk betwijfeld worden. De appelsoorten die het meest in de gunst der plan ters deelen zijn reinette monstrueuse (dubbele gondrei- net) en zure bellefleurs. Van eerstgenoemde is de han- delsprijs thans 6,50 7",per 50 kilo, gelijk aan een klein mud. Door de socialisten te Maastricht werd dezer dagen wederom beproefd eene ovatie te brengen aan Vliegen die eene gevangenisstraf ondergaat. Om hun voornemen ongestoord te kunnen nitvoereü hadden zij zich veree- nigd in eene herberg, grenzeude aan de gevangenis. Zij hadden echter buiten den waard gerekend die hun den toegang tot de open plaats achter zijne woning gelegen, weiger e. Hierdoor verstoord hebben eenige der mani festanten den man onderscheidene messteken toegebracht. Veehandel in Friesland. Het slachten der schapen en weidlainmeren en de verzending van het vleesch naar de Londeusche markt

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5