im «li Schaakprobleem No. 9, wm ah, Buitenland. ia zoo goed als afgeloopen, zoodat de handel in dit soort vee weinig meer beteekent. Daarentegen is nu het slach ten van nuchtere kalveren voor de Engelsche markt be gonnen, terwijl ook vele biggen van 100 pond tot 130 pond voor die markt worden geslacht. Echter de vee- prijzen van die markt en die van het vleesch kwamen niet best al er was aan de markt vrij wat onverkocht gebleven. Wat het rundvee betreft, gaat het meeste om in kal ve- vaarzen, die sedert eenigen tijd niet aan de markt aan gevoerd werden. Dit vee wordt begeerd door buiten- landsche veekoopers, die daarin best fokvee zien omdat het joDg is. Belgische en Fransche veekooplieden doen daarvan goede inkoopen en de prijzen van de eerste qua- liteit zijn hoog. Men besteedt van f 120 tot f 180 per stuk. In kalve-koeien is de handel traag, en geen wonder, want de aanvoer is zoo groot, al zijn we in den winter, dat men, op de markt zijnde, zou wanen in het eerst van November te zijn. In melke-koeien gaat het niet beter. Dat de prijzen niet hoog zijn, ligt voor do hand. Vette kalveren voor de slachtbank te Londen, Amster dam, Botterdam enz. blijven dnur, vette biggen en var kens goedkoop. Vette koeien 2431 ct., kalve f 120—f 210, melke f 100 f 155, vette kalveren 3238 ct., halve vaarzen f 120f 180, melke schapen f 12f 25, vette varkens 1416 ct., magere f 12f 20, vette biggen 13—14 ct. Zulri-Afrlkaans<rh Taalfonds. De tweede lijst' van voor het Zuid-Afrikaanscb taalfonds ingekomen giften wijst een bedrag van J 10,756,34 aan totaal met de eerste lijst 30,608 05. Aedi-rlandsrlie opera. Men meldt uit Amsterdam De sneeuwbal ten behoeve van de Nederlandsche Opera heeft tot heden bij de f 3600 opgebracht. Wielrijden. Onder de leervakken aan de polytechnische school te Parijs is het wielrijden opgenomen. Circa 200 leer lingen nemen aan de oefeningen deel. Kilometer boekjes. Door het bestuur van den »Nederlandschen Bond van handelsreizigers" wordt een adres op touw gezet tegen de kilometerboekjes der Exploitatie-Maatschappij. Vruchtenwijn. De Kamer van koophandel te Winschoten heeft be sloten zich tot de Regeoring te wenden, mot verzoek den accijns op wijn uit appels, peren en andere vruchten bereid, die thans 20 p. mud bedraagt, te verminderen of geheel af te schaffen. De hooge vlucht, die de fabri cage van bedoelden wijn vooral in Frankrijk en in som mige deelen van Duitschland heeft genomen, deed de Kamer dit besluit nemen ten einde ook in ons land deze tak van nijverheid meer levensvatbaarheid te doen verkrijgen. Aan alle kamers van koophandel in ons land zal worden verzocht adhaesie aan bedoeld adres te be tuigen. Bloed niest. In de omstreken van Zevenbergen en Zevenberg- schen Hoek zijn ongeveer twintig landbouwers bijna bet slachtoffer geworden van de bekende Parijsche firma Ni- vette, wat betreft de levering van zoogenaamden »bloed- mest." Slechts enkelen echter hebben op vertoon van een wissel betaald, doch thans weigeren allen het verschuldigde te voldoen. Tot heden toe is nog niemand door deze firma wegens waubetaling vervolgd geworden. Leger des hells. Een voor allen belangrijk feit is zeer zeker dat al de eigendommen van het leger des heils thans geplaatst zijn op eene »stichting," en dat het L. d. H. daardoor in Nederland een behoorlijk erkend genootschap is ge worden. De teekening van de stichting had eenige dagen ge leden plaats in het kantoor van den kolonel, vóór den notaris Boterhoven de Haan. De Oorlogskreet zegt van dit. feit: 't Was ongetwijfeld een belangrijke zaak. Vier a vijf jaren hebben de kolonels gestreden om de moeilijkheden, die het Leger in den weg gelegd werden, te overwinnen om deze stichting gevestigd te krijgen. Amsterdam. Burgemeester en wethouders dezer gemeente stellen voor aan prof. C. A. J. Oudemans die den 70jarigen leeftijd heeft bereiktop zijn verzoek eer vol ontslag te verleenen tegen 16 September. Een voreeniging tot bevordering der belangen van het Jodendom in Nederland is alhier opgericht. De werk zaamheden der nieuwe vereeniging zullen zich in hoofd zaak tot het volgende bepalen De Vereeniging verleent haar tusschenkomst bij de plaatsing van jongelieden in de eene of andere betrek king bij geschillen, betreffende de Sabbathrust, tusschen patroons en werklieden bij het verschaffen van betrek kingen van allerlei aard, waarbij de inachtneming der Sabbathwetten in overeenstemming met de god-dienstige voorschriften wordt gewaarborgd. Naast het aanleggen van een voor dit doel bestemd re gister, richt de Vereeniging tevens een bureau in, waar zoowel voor werkzoekenden als voor patroons, die ar beidskrachten noodig hebben, gelegenheid bestaat, zich aan te melden. Ook biedt zij haar bemiddeling aan bij het doen van de beroepskeuze voor kinderen en verleent daarbij, zoo noodig, ook financieelen steun. In de verschillende Israölietiséhe gemeenten van ons land zal de Vereeniging de medewerking van correspon denten inroepen. Plannen voor hel Kroningsfeest. Naar het Handelsblad mededeeltheeft de Centrale Bond van Oranjevereenigingen besloten te Amsterdam, ter gelegenheid der Kroningsfeesten onzer jonge Koningin, een optocht te houdensamengesteld uit personen en groepen der vaderlandsche geschiedenis. Beemster. De jaarlijksche algemeene vergadering van de gewestelijke vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap zal dit jaar den 23 Mei alhier worden gehouden. eisen. Tot directeur van de stoomtram Bever wijkHaarlem is benoemd de heer H. Polis, ingenienr te Maastricht. Den Helder. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van den 11 besloten adhaesie te betui gen aan het door den gemeenteraad van Leiden tot de regeering gerichte verzoek om wettelijke regeling van de banken van leening en andere dergelijke instellingen. Houtrijk en Polanen. De Beetwortelsuiker fabriek Holland'' zal dit jaar aanmerkelijk worden uit gebreid ten einde in denzelfden campagnetijd de dubbele hoeveelheid beetwortelen te verwerken. Behagen. Tot instandhouding der volgende ver- eenigingen kunnen de ingezetenen onzer gemeente, tellende ongeveer 3000 zielen, hunne gelden aauwendeD lo Paasch- tentoonstelling2e Harddraverijvereeniging3e Witte Kruis-afdeeling 4e IJsvoreeniging; 5e Zwemvereeniging; 6e Ziekenfonds; 7e Bouwkunst: 8e Kanaalvereeniging 9e Lycurgns; 10e Euterpe1 le Harmonie12e Euphonia 13e Rederijkerskamer; 14e Nut; 15e Loterij vereeniging 16e Begrafenisvereeniging voor katholieken 17e en 18e Kiesvereenigingen en misschien nog enkele vereenigingen, sociëteiten, die door het groote bosch als enkele boomen aan onze aandacht ontsnapt zijn. Boven de gewone rijks-, gemeente- en polderbelastingpapieren kan de Schager derhalve in den vorm van diploma's zich nog meermalen het genot verschaffen van te lezen in en in het bezit te zijn van geldswaardige papieren. Uitgeest. In de 5e vergadering van »Nut en Ge- noegon" trad deze week als spreker op de heer ds. K. A. Gonlag, van Beverwijk. Vóór de pauze gaf hij eene ver handeling ten beste over den tegenwoordigen volksgeest en zijne uitingen, en nè, de pauze werden de toehoorders vergast op een schets van Werumeus Buning, getiteld »De vrijage van een Groninger Kof kapitein." Een en ander viel zeer in den smaak van het publiek evenals de bijdrage van den heer H. J. Garvelinkdie tot slot »De Galabrische roovor" zong. De rederijkerskamer Vondel" gaf den 12 eene uitvoe ring bestaande in »Eerloos", drama in 3 bedrijven, door W. G. van Nouhuijs en »De dienstmeid van den zaak waarnemer", blijspel in 2 bedrijven. Aan costumeering en grime was groote zorg besteed on het spel was over het geheel zeer verdienstelijk. Geen wonder, dat het vrij talrijke publiek zich kostelijk vermaakte. Na afloop was er, als naar gewoonte, bal. Bloemententoonstelling. De »Vereemging van loembolleukweekers" zal op 7, 8 en 9 Mrt. a.s. in het logement »de Ooievaar" te Uitgeest eene tentoonstelling houden van bloeieude bolgewassen, welke vanwege de Vereeniging in den herfst van het vorige jaar aan belangstellenden zijn uitgereikt. Ontsporing. Van den goederentrein ontspoorde in den avond van den 13 tegen half 6 nabij Wormerveer de locomotief met tender en goederenwagen, die schuin over den spoorweg kwamen te staau, zonder evenwel om te vallen. De weg was daardoor versperd en de reizigers van de personen treinen moesten op de plaats van het ongeval over stappen. Naar wij vernemen zal in November a.s. bij den uitgever L J. Veen te Amsterdam worden uitgegeven Amsterdainscii «Jaarboekje voor 1897 onder re dactie van E. W. Moes Ass., bibliothecaris van de Uni versiteitsbibliotheek van Amsterdam met medewerking van D. C Meijer Jr., A. J. M. Brouwer AncherW. Oroockewitmr. Oh. M. Dozij Martin Kalff e. a. Van J. BERGER, te G r a z. (Z w a r t.) WA W///////A Y/mWW//. y//v//////. Y////////J? /YWwA frs/s///,//. MwmWa w.^////wY}. 'ffiw/w/. WW/////M d (Wit.) Wit K f7. D a7. T d4. P f2. P d5. b4. d7. Zwart K e5. D h2. P cl. P g7. R e3. ,b7. f5. h5. Wit speelt en geeft mat in 2 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 8. T b2 R: b2. R h4 onverschillig. R f 2f etc. De componist vau dit probleem heeft al de eigenschap pen die aan een schoon probleem ten grondslag liggen, tot haar volle recht laten komen. De samenstelling is prachtigeen zeur verborgen eerste zet, die oogenschijn- lijk uiet is te verwachten en toch de eenige is die naar het doel voert een offer van een der hoofdfiguren, prach tige matstellingenhet is waarlijk al wat men maar kan wenschen. Het werd goed opgelost door L., te AlkmaarNic. Beekman Haarlem S. J. A., Wondsend. Nog van No. 7: P. J. Brouwer, Bergen, en F. Vernout, Haarlem Correspondentie. Twee liefhebbers H. en M. en J. D. T. te A. antwoordt zwart met R b2 en wit kan nooit in 3 zetten mat geven. G. v. A. to A Op Rc6 volgt zwart met d6 en mat in 3 zetten is niet mogelijk. Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Het bestuurvan Nijmegen-vooruit", Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, heeft aan de besturen van dergelijke Vereenigingen in andere gemeen ten een schrijven gericht, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van samenwerking der hier te lande geves tigde vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingen verkeer, ten einde op ruime schaal bekendheid te geven aan de bezienswaardigheden van het vaderland. Het be stuur meent dat aan dit denkbeeld uitvoering zou kun nen gegeven worden door verspreiding op ruime schaal in het buitenland van een zoogenaamden »folder" van Ne derland, bewerkt op de wjjze van den vfolder" der Zuid- Italiaansche spoorwegen. Deze »folder" zou voor de eerste maal in het Engelsch opgemaakt en 20,000 exemplaren daarvan zouden in Engeland verspreid moeten worden. Speciaal aan Engeland zoude zij de voorkeur geven, aan gezien het reizen van Engeischen naar Nederland niet duurder is dan in hun vaderland en goedkooper dan naar Schotland of Ierland. De onkosten worden op f 3000 geraamd, door bijdragen van de Vereenigingen en van belanghebbende stoomboot- en spoorwegmaatschappijen en hotelhouders te bestrijden. Eoedkoope Landbouw bibliotheek. »De Honigbij'', korte handleiding voor bijenhou ders is de titel van het achtste deeltje van de Goedkoope Landbouwbibliotheek die voor 25 ets. por doeltje bij den uitgever A. A. W. Bolland, te Goes, verschijnt. Wij be velen de kennismaking van belanghebbenden ook met dit deeltje van deze uiterst practische serie landbouwboekjes van de hand van den op dit gebied gunstig bekenden schrijver A, A. ter Haar ten zeerste aan. Burgerlijke stand van Wieringerwaard. Ondertrouwd: 31 Jan. K. Bakker, van Abbekerk, en Jansje Oudendijk. Overleden: 4 Jan. Willem Raap, 83 j., wedur. van M. Vethman. 21 Cornells Waiboer, 84 j., wedur. van J. Blaauboer. 23 Aaltje Dissel, 64 j., wed. van K. Kater. VEILING VAN VASTE GOEDEREM. Alkmaar. A. Afslag. 12 Febr. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis met schuren en erf, in het Laantje, bij Voge lezang, 11 aren 50 cent. Str C. Slegikamp f 2800, Niet verhoogd. 2. Huis, gen. Villa. Maria", en erf, Verlaatjes- brug2 aren 48 centiaren. Str. K. Kuiper 2585, Opgehouden. 3. Bouwterrein, Snaarmanslaan, 1 are 72 cent. Sir. K. Kuiper 120, 4. Bouwterrein, als voren, 1 are 15 cent. Str. C. Koopman 85, 3 en 4 verhoogd door de Woningmaat schappij Alkmaar tot 260, 5. Hoerenhuis met tuin en erf, n/z Ondegracht, 1 are 35 cent. Str. H. J. de Jong 3060, Verhoogd door P. de Graaf Gz. tot 3200, 6. Café Victoria", Achterweg, met bovenhuis, 1 are 17 cent. Str. G. H. Arbous Jr. 2515, 7. Pakhuis, daarnaast, 65 cent. Str. Jb. v. Twisk 1475, Niet verhoogd. 8. StalSpanjaardstraat, achter het vorige perceel, 46 cent. Str. J. Muijs 730,— 9. Stalgrenzende aan café Victoria", 48 cent. Str. K. Kuiper 680, Nos. 6, 8 en 9 gecomb., verhoogd door K. Kuiper tot 4115, B. Opbod. 12 Febr. 1. Hoerenhuis met erf, tuin en steeg, z/z Verdronken- oord, pl. m. 3 aren. Str. Jb. van Twisk 3810, 2. Woonhuis en erf, waarin de Boekdrukkerij wordt uitgeoefend, aldaar, 1 are 3 cent. Str. F. 11. Ringers 2050,— Afslag dinsdag 18 Febr., des avonds 6 uur, in het café »Lievendag", te Alkmaar. KA <3 E LAAD. Het blijkt thans dat Rhodes zoo spoedig weder vertrokken is niet slechts om de opening der parlementszitting te ontvluchtenmaar ook in de eerste plaats om Jameson die reeds te Port Said arri veerde (toen de Victoria de haven binnenstoomde gingen er luide boera's ter eero van Jameson op aan boord van de engelsche koopvaardijschepen en de Demanning der kaDoneerboot Hebe snelde het want in Jameson toe juichend en wuivend met de petten) nog voor diens komst in Engeland te kunnen spreken. Onmiddellijk zijn uit Londen eenige politie-ambtenareD vertrokken om Ja- meson in hechtenis te nemen 't is echter zeer de vraag of Rhodes hen niet vóór zal zijn. Aan den kapitein der Victoria is geseind geen haven meer aan te doen be halve Gibraltar doch rechtstreeks naar Engeland te stoomen. Chamberlain wiens eerlijk en manhaftig optreden in de transvaalsche quaestie algemeen bewondering afdwong, schijnt meer en meer onder den invloed van Salisbury te komen. Dit bleok duidelijk nit zijn antwoord aan sir William Harcourt en Labouchère die bij het debat over het antwoord op de troonrede aandrongen op een parlementair onderzoek naar de financieele politieke han delingen der Chartered Company in verband met de ge beurtenissen in Zuid-Afrika. Chamberlain beweerde n.l. dat het niet onmogelijk was dat noch Rhodes noch de Chartered Company iets van Jameson's plan afwisten ja zelfs, dat 't Reform Committee te Johannesburg daar mede onbekend was. (Hoe het mogelijk isdit vol te houden waar ieder telegram iedere brief uit de Trans vaal het tegendeel bewijstis een raadsel en bewijst dat men zich ook vau Chamberlain's optreden in deze niet te veel moet voorstellen.) Hjj bleef zich verzetten tegen een parlementaire enquête en geloofdedat een gerechtelijk onderzoek voldoende zou zijn om de schuld der Chartered Company (zoo zij schuld had) uit te maken. Hij betreurde het, dat zijn telegram aan Robinson door Krnger verkeerd was opgevat (zie »Trausvaal"). Ook verklaarde hij niets te maken te hebben met Rhodes' terugkeer naar Afrika.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6