Gilda Schwanhof. Acht en Xtfegentigste «Jaargang. 1896. WOEISüAtt 19 FEBRUARI. Stedelijk Museum te Alkmaar FAMIIIEKAARTEN. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, II. IN 0. 22, Eerste blad. HklIA UISCIII, COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn uentsprys per maanden voor Alkmaar f O, SOf inco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O©. Afzonderlijke au mme.s 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummers 3 Toegangskaarten a f 1.—, geldig eiken MAAN DAG en VRIJDAG van 1 tot 3 uren gedurende het jaar 1896 voor den houder, zijne huisgenooten en logé's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente Namens de Commissie van Toezicht, L. VAN DER VEGT, waarn. Secretaris. Zink- en lioodgteterswerkplaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, vrd F. P. ADOLF, om vergnnning tot het oprichten van een zink- en loodgieterswerkplaats in het perceel aan de Boterstraat, wijk A, no. 8en dat op Dinsdag 3 Maart 1896 s middags te twaalf uren, ten stadshnize geiegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaien in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAC.LAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 18 Febr. 1896. L. VAN DER VEGT. BELUIK. In de Kamer was den 15 aan de orde net tabaksbelasting-ontwerp. Aangenomen werden de vol gende invoerrechten Bewerkte tabak sigaren en sigaretten per 100 K.G. 600 fr., overigens 120 fr. Niet bewerkte tabak per 100 K.G. zonder stelen 75 fr., de overige soortendaaronder begrepen de tabaksstelen 55 fr. Verder keurde de Kamer goed een accyns van 20 fr per 100 K.G. op buitenlandsche niet bewerkte tabak. De verdediger van kapitein Lothaire, (die, gelijk men zich herinneren zalden Eugelschman Stokes ter dood lieu brengen) de advocaat Lelongis door een operatie voorloopig verhinderd naar België to vertrekken soodat het proces Lothaire tot einde April zal moeten worden uitgesteld. In alle steenkolenmijnen van het bekken Seraing is het werk gestaakt. In de rnjjn Marihaye vielon onge regeldheden voor, waarbij een mijnwerker werd gewond. BIkkARIJI!, Gelijk wij reeds met een enkel woord in ons vorig nummer meldden heeft de plechtige over gang van prins Boris van Tirnova tot de Bulgaarscho nationale kerk Vrijdag met groote plechtigheid plaats gehad te Sofia. De dag werd geheel als feestdag be schouwd. Een groote menigte was op de been en juichte den stoet op den tocht van het paleis naar de kathedraal geestdriftig toe. In een schitterenden optocht met de buitengewone gezanten van Rusland en Turkije en der S2E!£Kr-HHB!Ea 3) van HANS WACHËNHUSEN. Emin stond toen zij weg was geleund terzijde van het voetstuk van een Mercurius-beeld; zijne frissche lip pen bewogen zich, terwijl zijne oogen voor zich staarden naar den met stot bedekten grond. De meester hervatte met de palet even den arbeid hij zette zijn klein mutsje af en over zijne schouders naar EmiD kijkende, lachte hij: Waarde Bestmar! Gij schijnt daar weder eene verovering te hebben gemaaktMen schat dat jonge meisjeouder broedersop eenige millioenen dollars Haar vader, een van de weinige Amerikanen, die wer kelijk verstand van de kunst hebben was meermalen hier mijn gast! Overigens hebt gij in den engelen kop daar een meesterstuk geschapen wel niet als kunstenaar het gezicht geett den geest van deze schoone trekken niet voldoende terng. Gij begrijptwat ik bedoel Had ik mij dit kunnen voorstellen" vervolgde hij «toen haar vader nren lang in deze werkplaats zat!" Hij naderde hem en boog zich tot zijn oor»Is het waar wat men van uwe schulden vertelt, zoo Hij knipoogde. Emin hief zijn plotseling vunrrood geworden gelaat op; met zijne hand door het over zijn voorhoofd gevallen haar strijkend, staarde hij met groote oogen, alsof hij ontwaakteden meester aan. Maar een gelukkige lacn helderde zijn gezicht weder op de zoo wonderlijk inne mende oogen van den jongen man gaven op deze vraag het antwoord van een onbezorgd en opgeruimd gemoed. «Meester", riep hij, zijne hand op diens schouders leggende, «ik denk er heden niet aanhet palet in de hand te nemen Ik noodig de geheele werkplaats op een ontbijt, waarbij gij niet moogt ontbreken Beste Toldij 1" en andere mogendheden iD rijtuigen met vier paarden ge zeten en omgeven door de bulgaarsche troepen werd de weg afgelegd. De plechtigheid had geheel plaats volgens den ritns der Grieksche kerk. De sultan van Turkije heeft de goedkeuring der mo gendheden verkregen op de erkenning van Ferdinaud van Cobnrg als vorst van Bulgarije en die erkenuing officieel door de gezanten aan de verschillende hoven doen mededeelen. De Sobranja hebft beslotenbij wijze van nationaal geschenk, ten behoeve van prins Boris, tot diens meerder jarigheid een kapitaal van 50000U frs. op du Nationale bank te Sofia vast te stellen. Een hoogst zonderling bericht uit Rome houdt in dat pator Barnaba (een capucijner monnik die met Ferdinand naar Bulgarije gekomen is) aan den redacteur van een italiaansch blad geschreven zou hebben dat hij een plechtigheid had geleid welke prins Boris nog vaster verbond aan de katholieke kerk. «Iu de konink- lijke>(?) kapel in het paleis", schrijft pater Barnaba, »heb ik heden tot onbeschrijfelijke vreugde zijner doorluchtige ouders prins Ferdinand en prinses Marie Louise en het geheele hofprins Boris erfgenaam van den bulgaarschen troon ingeschreven als monnik van de derde orde van den heiligen Franciscus." Dit zon plaats gehad hebben vl&k voor Ferdinand's bezoek aan den pans. De kleine monnik zoo zegt de berichtgever uit Rome vervult zijn plichten door dagelijks een paternoster te bidden tot den heiligen Franciscus. DIJITSCHLA AD. Den 15 werd in den Rijksdag de begrooting van oorlog behandeld. De heer Bebel sprak namens de socialisten op heftigen toon over de vele ge vallen van soldatenmishandelingdie, volgens zijn zeg gen nog steeds in het dnitsche leger voorkomen. Gene raal Bronsart vau Schellendort nam 't voor het leger op. Hij wees er op dat de mishandelingen zeer afnemen nadat vau hoogerhand strenge bevelen zijn gegeven hij toonde dat de gevallen van desertie door mishandeling ol vrees veroorzaakt,, hoogst zelden voo.'komen en wist eindelijk zelfs den heer Bebel te brengen tot de erkenning, dat het dnitsche leger in vele opzichten hoog staatals men het met de andere legers vergelijkt. Dat de kans op aanneming der begrooting hierdoor aanzienlijk ver meerderd isspreekt van zelf. EABELAAD. De heer Harris, hoofdredacteur van de Saturday Review die thans iu Z. A. isseinde aan zijn blad 't volgende «De verantwoordelijkheid van Rhodes voor den tocht van Jameson kan bewezeu worden. De voorstellen van Chamberlain, om Johannesburg eou eigen bestuur te geven, worden door geen der partijen goedgekeurd. Zijn tnsschen- komst wordt door Krnger afgewezenen als hij niet voorzichtig is zal hij den goeden naam is gevaar brengen, dien hij reeds had verworven." Dit is in lijnrechte tegenspraak met het vermoeden dat Chamberlain uitsprak (zie ons vorig nnmmer), dat hij klopte den vernietigd voor zijn Patikaros gezeten Zigenner op de schouders«Ik reken ook vast op u." Toldij keek hem over den schouder ontevreden aan en vervolgens weder naar zijn doekterwijl hij met de linkerhand zijn knevel omdraaide. »Eu dat mooie meisje heeft er niet aan gedacht, mijne schilderij te beschouwen", zeide hij op klagenden toon. «Tienduizend gulden! Zon ik nog niet een engelenkop tnsscheu bruine Betijaren schilderen", ging hij bij .zich zeiven voort, terwijl Emin naar de overige kunstbroeders was gegaan. »Wat is die Bestmar een gelukkige kerel! Had die Amerikaan mij slechts f 300 gegeven voor dat groote Magjjaren-Szekler- scbilderij met turksche Pandoeren en troepen paarden en kudden schapen 1" Ontmoedigd lag hjj het palet neder en sloot de verfdoos. Hij liet de lange punten van zijnen knevel door de vingers glijden en begaf zich naar de overige leerlingen, toen hij Emin de werkplaats zag verlaten. «Hij is toch eei_ goede vent, die von Bestmar Intusschen hadden ook de overige leerlingen Emin lachend en met bet hoofd schuddend nagekeken. «Alle vrouwen heeft hij in den zak 1" riep één hunner. «Zelfs deze dame Shernfield, die men voor zoo ongenaak baar hield 1 Een tien duizend galden voor deze ellendige schets Hij stond vuu zijn ezel op en bleef voor de schi derij staan >0 als die schoone rijke miss eens wist, op wie die andere engelen koppen daar tnsscheu de wolken gelijken! Hij heeft eeu wouderbaarlijk geheugen voor gelaatstrekken 1 Die eene engelenkop daar", en^hij wees er met zijn penseel een aan»is het gelaat van eeu liet biermeisje in Rosenheim, die andere is dat van eene bevallige koorzaugeres van de «Gai tnerplatz", de heks daar beneden in dien helschen poel is dat van het wortelenwijf van het Tegernmeer en de kleine bruine Mnrillo is er een nit Pschorr. Overigens betwijfel ik, of die Amerikaan de schilderij ooit klaar zal zien 1 Wat zijn voor Bestmar ook tienduizend gnlden, daarvoor koopt hij niet de hem zoo noodige volharding! Nn, als alles maar goed met hem afloopt 1 Rhodes geheel onkundig zou zijn geweest van Jame son's planüen. De Economist wil aan die «onkundigheid" vol strekt geen geloof hechten en blijft betoogendat het Charter der Company ingetrokken moet worden. Chamberlain heeft trouwens al zeer weinig succes met zijn telegram, want niet alleen de Transvaalsche regeering wil niets van zijn Home Rnle plan voor den Raad weten, maar ook de Uitlanders spreken luide hunne afkeuring daarover uit. FBIAKU1JM. Gelijk wij in ons vorig nummer mededeeldenheeft de Kamer partij gekozen vóór het het ministerie en tegen den Senaat, die 't beleid van den minister van Justitie, Ricard, met overgroote meerderheid had afgeKeurd. Dat de Senaat 't daarbij niet zou laten zitteu, was te begrijpen. Den 15 werd door den senator Monis den wensch uitgesproken den minister te inter- pelleereu, daar deze zijne overwinning in de Kamer mede te danken 'had, aan door hem gegeven onjuiste voorstel lingen betreffende gewisselde stukken eu brieven. De Regeering verzocht deze interpellatie uit te stellen, doch daarvan wilde de Senaat niets weten, zij kwam onmid dellijk aan de orde en na heftige debatten werd met 169 tegen 71 stemmen eene motie aangenomen, waarbij het op den 11 uitgesproken votnm van wantrouwen ge handhaafd werd. Daar het kabinet, volgens de grondwet, aansprakelijk is tegenover beide kamersis de houding van het ministerie in strijd met de constitutie. «Ontbinding of grondwetsherziening ziedaar 't dilemma 1" beweert de F.garo en twijfelt er niet aan of president Faure zal het eerste kiezen. Tot nn toe heeft de president zich met de geheele zaak niet ingelaten. 'TALIE. De onderhandelingen tnsschen generaal Baratieri en Menelik zijn mislukt. Na eenige demonstra tion is het Shoaansche leger in de richting van Adoea teruggetrokken. Generaal Baratit-ri is volgens een later berichtmet de troepen, welke de hoogten van Tozala bezet hielden op 7 KM. afstand van het vijandelijk kwartier opge broken. Terwijl de troepen van generaal Baratieri zonder ongeval hun marsch voortzetten trokken groote afdee- lingen van het vijandelijk leger over de golvende vlakte, doch keerden daarna naar de legerplaats terug. Bij Kas- sala is het rustig. UOREA. Uit Kobe wordt van Vrijdag aan de Times gemeld, dat in den avond van Maandag 10 Februari 200 man Russischo mariDe-troepen tb Chemulpo aan land zijn gebracht eu naar Seoul marcheerden. De koning had in 't geheim het paleis verlaten daar vaardigde hij een proclamatie nit, waarin de Koreaansche ministers schnldig verklaard werden aan verraad Twee der ministers weiden terecht gesteld de overigen zijn gevlucht. De Tai-Wen- Kuu is een gevangene in de legatie. Een anti-Japansch ministerie is ingesteld. De Russische gezant bij 't Japansche Hof verklaarde, De lieveling der dames. Er zijn lieden, wier naam op aller lippen ligt, zonder dat de inenschen hun iets kwaads toewenschen. Zij zijn voor hen een onontbeerlijk onderwerp voor hunne ge sprekken. Emin had nauwelijks één werkelijkeu vijand; een ioder zag hem gaarne een ieder schudde hem har telijk do hand maar een ieder wist aan een ander ook iets van hem te vertellen, wanneer hij bem den rug had toegedraaid. Men vertelde elkaar van de wilde streken, die hij reeds als vaandrig had ui gehaald en hoe hij met zijn talent, zich als zeer jong luitenant, onmogelijk gemaakt had, doordat hij de in hooger rang boven hem geplaatsten in een belachelijk daglicht stelde. Men meende te weten hoevele schulden zijn vader een rijk man, voor hem betaald had en men verhaalde 'zelfs, dat deze zich zeiven geheel uitgeput had ter wille van die schulden. Zij, die hem werkelijk genegen waren, voerden daartegen aan, dat zijn vader nog rijk moest zijn, want Emin verteerde ook hier boosaardig veel geld eu men vroeg wel eens ougeloovig en spottend waarvoor het geld hij andeieu toch wel bestemd wasEmin maakte schulden, zooals hij altijd gowoon was geweesthet viel hun, die hem geld leenden, zelfs moeiolijk, hem iets te weigeren maar hij kon ook alle zekerheid geven want hij behoefde slechts do hand nit te s,eken, om de rijkste erfdochter ten huwelijk te krijgen. Zijne collega's moch ten hem allen gaarne lijden, maar zeiden, dat de edele zaadkorrel, die do uatnnr in hem gelegd had, den onge in kkigsten bodem had gevoDden zy woekerde in hom tot onnatuurlijke dingen en was in geen boeien te slaan, evenmin wanneer een oranjepit een pompoen te voorschijn brengt, en welke proeven de meester met dit talent ook reeds genomen hadaltijd ontsnapte het weder uit de gestelde perkeu. Zijne trouwste vriendin was inderdaad de dameswereld. Wat men haar ook van hem vertelde, hij verscheen daar altijd iu het gonden licht zijner oorspronkelijkheid. Bij

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1