Nederland dat de bescherming slechts verleend werd op verzoek van den koning maar men gelooft algemeen dat een Russisch protectoraat over Korea een gevolg er van zal zijn. IPANJK. Uit Havannah wordt bericht dat Maceo er in geslaagd iszich met de benden van Gomez te vereenigen. TRANBTAAL. De houding der Engelsche regee ring en de terugkeer van Cecil Rhodes naar de grenzen van Transvaal wekken het wantrouwen en de bezorgd heid op der Transvaalsche regeering. Zij zal zich, zoo meldt een telegram van den 15 uit Berlijn, vooralle ge beurlijkheden wapenen. Zij bestelt kanonnen bij Krupp en geweren der nieuwste constructie, en legt versterkin gen aan tegen binnenlandsche en buitenlandsche vijanden. De Engelsche regeering heeft haast gemaakt met de uitvoering van haar voornemen om de troepen der Char tered Company onder de bevelen van Engelsche officieren te plaatsen. Blijkens een bericht uit Kaapstad zijn een aantal cavalerie-officieron uit de Kaapkolonie naar Rho desia vertrokken, om daar. ton behoeve der Engelsche regeering het bevel over de politiemacht der Chartered Company op zich te nemen. Dit is wel een bewijs, dat de Engelsche regeering eon tweede poging van Rhodes reeds vooraf onmogelijk wil maken. Want de nieuwe bevelhebbers zullen waarschijn lijk het bevel ontvangen hebben, alleen te handelen op last der Regeering te Londen of van haar vertegenwoor diger te Kaapstad. Of Kruger naar Londen zal gaan, daarvan valt nog niet veel te zeggen. Blijft hij staan (na overleg met de volksvertegenwoordiging) op zijn eisch, dat de Suzerei- niteits-quaestio voor goed uit de wereld moet worden ge maakt, en blijft Chamberlain weigeren in bespreking daarover te treden, dan zal er van de Engelsche reis niets komen. Het voorloopig proces tegen de leden van het hervor mingscomité voor de rechtbank te Pretoria, dat 12 dezer voor oubepaalden tijd is verdaagd, zal waarschijnlijk zeer spoedig worden hervat. Dr. Leyds de Staatssecretarisheeft Berliju verlaten. Hij kwam den 17 te Amsterdam aan. Van daaruit maakt hij korte bezoeken in Londeu en Brussel en ver trekt in het begin van Maart naar Pretoria. TDRH1JU. Ter voldoening aan de voorwaarden van overgave van Zeitoen is men begonnen met 12000 vluchtelingen naar hunne vroegere woonplaatsen terug te leiden. Do verpleging dezer menschen brengt groote kosten en moeilijkheden mede. Luitenant Mahmud, een zoon van Ghazi Mnktar Penda, is vrijgesproken nadat zijn onschuld gebleken was. Aederl. Zuid-Afrlkaansche Vereeniging. Met het oog op de vele vragen om inlichtingen aangaande Zuid-Afrikaanscbe toestanden heeft het Bestuur der «Nederl. Zuid-Atrik. Vereeniging'' besloten, zijn sinds jaren bestaand Bureau van Informatie te reorganiseeren. Iu den laatsten tijd gaf dit Bureau alleen antwoord op schriftelijke vragen. In 't vervolg echter zal de heer D. R. van Urk, als chef van het Bureau van Informatie, onder toezicht eener commissie van het bestuur, des Dins dags en Vrijdags van 3 tot 5 uur zitting houden in eeen kamer van het perceel Rokin 60, eerste verdieping, om mondelinge vragen te beantwoorden. Die inlichtingon worden kosteloos verstrekt. Ter voorkoming van teleurstelling meent het bestuur op het volgende te moeten wijzen 1. Het Bureau van Informatie geeft wèl inlichtingen, maar geen voorschotten of anderen geldelijken steun aan personen, die er over denken naar Zuid-Afrika te vertrekken. 2. Op vragen van algomeenen aard kunnen noch schrif telijk, noch mondeling volkomen bevredigende antwoorden worden gegeven. Als iemand ons bv. vraagt (zooals in derdaad voorgekomen is): »Licht mij s. v. p. zoo uitvoe rig mogelijk in over de toestanden in Zuid-Afcika" dan kunnen wij alleen antwoorden, dat zulk een vraag al te omvangrijk is en daardoor onbescheiden. Maar wanneer iemand mondeling de kenuis, die hij aangaande Zuid- Afrika bezit, op bepaalde punten tracht aan te vullen, zal hij onzen chef de bureau bereid vinden hem zoo goed mogelijk ten dienste te staan. 3. Dat naar aanleiding van gedane vragen zeer dik wijls een correspondentie met Zuid-Afrika gevoerd zal moeten worden. Wil iemand b. v. weten of Holiandsche timmerlieden of smeden op het oogenblik te Johannesburg of Pretoria werk kunnen vinden, dan kan het antwoord alleen zijn Wij hebben daarover geschreven aan onzen de eerste families was hij de lievelingwant Emin al bezat hij ook het voorrecht van een schoon man te zijntoonde niet de zwakheidom nog ijdeler te zijn dan de vrouwen zelvehij deed zichvan dit voorrecht onbewust, steeds natuurlijk voor, hij was de opgeruimdste man in gezelschap, vol onschuldige, natuurlijke aardigheden ook was zijne houding onge dwongen en net; bij was een geboren Cavalier. Daarbij bezat hij alle eigenschappenwelke in gezelschap veel waard zijn hij had wel geen krachtigemaar wellui dende, het oor der dames liefelijk aandoende tenorstem; hij bespeelde zeker een half dozijn instrumenten en was dientengevolge bij alle quatre-mains. Benijdenswaardig was zijn talentom op de guitaar half liefelijkehalf koddige improvisatie's te tokkelen of spaansche serenaden te zingen en met bewonderenswaardige behendigheid ver wierf hij zich in gezelschap de gunst van alle dames zonder dat hij zich door bevoorrechting van de eone den ondank van de andere op den hals haalde. Maar één talent van hem stak boven alle andere uit, namelijk dat om geld uit te geven. Hij was tot in het ongelooflijke lichtzinnigop dat punt nam geen zijner beschermsters hem in bescherming en dit talent be schouwde hij alB een voorrecht. Zij verontschuldigden hem met zijne vier en twintig jaren zij namen hem zooals hij was een jonge man op wiens helder voor hoofd nooit een schaduw van zorg te zien was geweest. De ernst des levens kon later zijn deel worden, wanneer hij wat menigeen betwijfelde de groote middelen bezat, om in zijne toekomst hiervoor uitstel te krijgen. Wordt vervolgd. correspondent in de genoemde plaatsen. De toestanden zijn natuurlijk sinds de onlusten in de laatste dagen van December zeer gewijzigd en de vóór dien tjjd verstrekte gegevens mogen thans niet meer vertrouwd worden. 4. Dat het antwoord, na gevoerde correspondentie te geven des te meer bevredigend zal kunnen zijn naar mate de vrager den chef de bureau nauwkeuriger bekend gemaakt heeft met zijne omstandigheden. Heeft de vrager een kapitaaltjeen zoo ja hoe groot Kan hij getuigschriften overleggen van bazen of patroons onder wie hij gewerkt heeft Verstaat hij genoeg engelsch om niet geheel verlegen te staan als hij die taal zou moeten gebruiken Is hij een katholieken hecht hij er groote waarde aan zijn godsdienstplichten getrouw waar te nemen? Daarvoor bestaat in Transvaal slechts op enkele plaatsen gelegenheid. Hoe oud is hij Menschen van over de veertig moeten zich liefst niet aan zulk eene verandering van klimaat en levenswijze wagen. Is hij bijzonder gesteld op onze holiandsche keuken en kan hij bijv. niet goed leven zonder aardap pelen, die in Transvaal zeer duur zijn en in plaats van welke men een meelsoort, mielies, gebruikt Wil hij afzien van het drinken van sterken drank die in Zuid- Afrika óf zeer duur óf van veel slechter qualiteit en daardoor veel verderfelijker is dan hier te lande Is hij een lief hebber van rooken en zoo ja zou hij kunnen wennen aan de zware Transvaalsche tabak de eeuige die goedkoop is Eindelijk is hij iemanddie eenigermate van alle, of althans van vele markten thuis is en die bijv als er niet valt te timmeren, als knecht van een vrachtrijder of van een groenteboer zou kunnen werkzaam zijn In een jonge maatschappij als de Trans vaalsche is de man die niets anders verstaat dan zijn eigen vak en wien het aan redzaamheid ontbreekt niet op zijn plaats. De voorbeelden onder 4 zouden nog zeer vermeerderd kunnen worden, maar de bovenstaande zullen wel vol doende wezen om ongeveer aan te geven, aan hoeveel en hoe velerlei dingen iemand denken moet, die naar een land wil gaan, van Nederland zóó ten eeneDmale ver schillend als Zuid-Afrika. sEdam. Tot hoofdingelanden van de Purmer zijn gekozen de heeren J. Pz. Groot, te Purmer (gem. Mon nikendam), A. N. Teengs, te Apeldoorn en D. Stade- gaard, te Purmer (onder Purmerend). Leeuwarden. Den 15 zijn per spoor naar Spanje vervoerd 23 beste kalfkoeien die door den Spaanschen veehouder Bastide uit Nimos op de veemarkt waren aangekocht. Aleuwedlep. Te Kijkduin is gezonken de Os- tender steamtrawler. 10 Mau der equipage werden door schipper Rezelman gered en hier aangebracht. Oudkarspel. Tot hoofd der school is benoemd de heer J. M. Hoffmans, onderwijzer te Rotterdam. Winterweer. Als groote tegenstelling in deze maand Februari vergeleken met die van 1845 dient, dat den 16 op den Buiten-Amstel te Amsterdam verscheidene gieken be mand met roeiers been en weêr roeiden terwijl op 16 Februari 1845 op diezelfde rivier twee ijscaroussels hen die niet op schaatsen waren in groote vaart eene andere vermakeljjkheid deden genieten. Een spoortrein uit Nijmegen naar Amsterdam werd den 14 tusscben Hemmen en Kesteren door de reizigers tot stilstand gebracht omdat in een der wagens eeu koloniaal zich als een woesteling aanstelde. Deze werd in een afzonderlijk rijtuig geplaatst en reed aldus mede tot Kesteren doch werd aldaar uit den trein gehaald en gevangen genomen waarna hij geboeid naar Nijmegen werd teruggebracht. In een kolenmijn bij Braquegnies in België zijn ten gevolge eener instorting een aantal mijnwerkers leveDd begraven. Vijf hunner bevinden zich nog onder de neergestorte massa. Het redden der ongelukkigen wordt door latere instortingen zeer bemoeilijkt. Men vreest voor hun leven. Ücliagen. De Schager rederijkerskamer gaf den 16 in hot lokaal Ceres alhier eene openbare uitvoering, welke door niet zoo heel veel belangstellenden werd bij gewoond. Opgevoerd werd: «De rijzweep of twintig jaren later," een tooneelwerk, bekend genoeg, uit vroe gere jaren, dat rolvast bleek ingestudeerd te zijn en door de dames en heeren dilettanten zoo goed mogelijk werd ten gehoore gebracht. Eeu aardig nastukje en een ge zellig bal besloten den avond. Xaak-Akkerman. Den 12 vergaderde de raad van state afdeeling ge schillen van bestuur, ter behandeling van bet beroep van het gemeentebestuur van Sint-Maarten tegen het besluit van gedeputeerde staten van Noordhollaud. De heeren Schei merhorn, Severiju, gemachtigde voor Akkerman, en Akkerman zelf bepleitten hunne zaak wat den verslag gever van »De Bode'', den indruk beeft gegeven, dat de heer Akkerman met vertrouwen de beslissing kan af wachten. Onderscheidingen. Bij kon. besluit van den 15 is, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffe lijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sep tember 1855 nr. 64, toegekend aan A. P. Smit, bootsman en 0. A. Kooyman, zeeman, te Oosterend, wegens betoonden moed, beleid en zelfopoffe ring bij de redding der bemanning van het bij hevigen storm op de Boschplaat aldaar gestrande Noorsche bark schip «Fensale", op 7 Dec. 1895. Voorts de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan T. P. Bakker, oud-bootsman, te Oosterend, wegens het redden met gevaar voor zelfbehoud van een man der equipage van genoemd barkschip. A. Ruygh en C. Ruygb te Westerschelling, gemeente Terschelling, wegens de met levensgevaar verrichte poging tot redding van de opvarenden der Duitsche tjalk Wilhelm 10 Dec. 1895 op den Noordsvaarder gestrand. Tooneelwcdstrijd Purmerend. De tooneelvereeniging Aurora" te Purmerend, die dezen winter een tooneelwedstrijd had nitgescbreven en waaraan door 3 vereenigingen uit Amsterdam, een uit Alkmaar en een uit Beemster, werd deelgenomen, hield Zondagavond een feestavond ter uitdeeling van de bekro ningen. De jury was samengesteld uit de heeren van Aken uit Amsterdam, Kroon uit Hoorn en van Beek uit Beemster, De uitslag was als volgt a. Stuk naar keuze voor een drama. lste pr. (verg. zilv. med.) »Kunst en Genoegen", Am sterdam, met «Eerloos". 2de pr. (zilv. med.) »Rhetorika", Beemster, met »Het Goudvischje". 3de pr. (br. med.) »Door vriendschap bijeengebracht", Amsterdam met »Galeotto". Daar de beide laatste vereenigingen een gelijk aantal punten behaalden, besliste het lot. De derde prijs werd geweigerd. b. Verplicht stuk, getiteld: »De Schoolrijdster", blij spel. Ie pr. (verg. zilv. med.) «Kunst en Genoegen", Am sterdam. 2de pr. (zilv med.) «Rhetorika", Beemster. 3de pr. (br. med.) «Door vriendschap bijeengebracht Amsterdam, welke prijs thans werd aangenomen. c. Personeele prijzen voor het beste spel van eene dame en een heer in het dramamevr. Koetscheidt Wilson als Julia in «Galeotto" en de heer S. van Adels- bergen als Bracht in «Eerloos". Idem in het blijspelmej. H. Bloch van «Kunst en Genoegen" als Lucie en de heer A. 8 Wolff van idem als Engelhard. De laatste 4 prijzen bestonden uit zil veren medailles. De uitreiking der prijzen geschiedde door den heer mr. W. L. ten Kate, eere-voorzitter van Aurora en advisee- rend jurylid. Warmen huizen. De vereeniging «Nut en Ge noegen" mocht hare buitengewone vergadering van den 13 bijzonder .flink bezocht zien. De kolfbaan van C. de Geus was geheel bezet en herbergde ongeveer 260 men schen. Ook van elders troffen wij personen aan. Een flink programma met groote verscheidenheid van onderwerpen werd tot algemeen genoegen afgewerkt. Voor het eerst trad in deze vergadering een kwartet op en mot uitste kend succes die zang gaf schoone en treffende oogenblik- ken. De vereeniging blijkt de sympathie te bezitten zij mocht zich dan ook weder in het toetreden van velen tot het lidmaatschap verheugen. Dat het cents-fonds te 's Gravenhage uitsluitend bestaande uit het alle vijf dagen (traktementsdag) vrij willig afzonderen van één cent door bet actief dienende leger beneden den rang van officier, bij velen sympathie ondervindt, blijkt uit de omstandigheid, dat van 1 Maart af tot en met 24 December 1895 (dus in minder dan 10 maanden) ƒ2190,53 is ingekomen ten behoeve van de Vereeniging van gepens. onderofficieren en minderen van het nederlandsche leger. Aan vrijwillige jaarlijksche bijdragen werd ontvangen f 549,75, makende een totaal van 2740,28. Tentoonstelling te Oeut. Eene internationale tentoonstelling van kookkunst en van alles wat met de voeding over het algemeen in betrekking staat, zal gehouden worden te Gent. en ge opend worden den 25 April aanstaande, in de Feestzaal Gouden Leeuwplaats. Te dier gelegenheid znllen bijzondere wedstrijden wor den uitgeschreven eu talrijke belooningen door eene in ternationale jury worden toegekend. Er zal eene bijzondere afdeeling zijn voor de bieren. Men kan het programma-reglement der tentoonstelling bekomen in het secretariaat Eedverbondstraat 34, Gent. Brand in Londen. In den nacht van den 15 zijn bij een brand in een «woning-kazerne" der wijk Soho, Londen,j elf menschen omgekomen tien stikten of verbrandden, één sprong uit het venster en viel op de punten van een ijzeren hek. militair rijwiel. Tot de tweewielers, die het meest de aandacht trekr ken op de tentoonstelling te New-York, behoort een mi litair tweewiel Aan de voorzijde van het eigenaardige voertuig is een automatisch snelvurend Colt-kanon be vestigd, dat in alle richtingen kan draaien. Het kanon netje weegt maar 20 K.G. en kan 250 schoten achter een doen. De schok is zeer gering, en de rijder kan zich altijd van het wapen bedienen, onverschillig of hij snel of langzaam rijdt. Terwijl de katholieken in Pruisen 34 pCt. van de bevolking uitmaken, komen onder de 65,000 hoogere ambtenaren slechts 19 2 pCt. katholieken voor, tegen 77 pCt. protestanten. Als reden daarvoor is onlangs in de Pruisische Kamer opgegeven dat de katholieke leerlingen ook iu de verre minderheid zijn in de hoogere bnrger- scholen en gymnasiën, nl. slechts 16 pCt. tegen 73 pCt. protestanten. Aan de universiteiten stndeeren in de rech ten voor slechts 19 pCt. katholieken. De minister van justitie voegde er bij, dat de meeste katholieke juristen in de Rijnprovincie wonen en niet gaarne worden over geplaatst, ook omdat de wetgeving daar (.de Fransche Codes) afwijkt van het ••eebt in andere deelen van Pruisen. Besmettelijke veeziekten. Uit een statistieke opgave in de Staatscourant van 16/17 dezer blijkt, dat in Januari 1896 de volgende ge vallen van besmettelijke veeziekten in Nederland zijn voorgekomen .Mond- en klauwzeer: 14 bij het vee van 4 eigenaren kwade droes: 1 schurft: 57 bij het vee van 14 eigena ren vlekziekte: 32 bij de varkens van 16 eigenaren; miltvuur 13 bij het vee van 13 eigenaren rotkreupel 12 bij de schapen van 3 eigenaren. Het volgende is eene opgave van de gemeenten in Ne derland, waar gevallen van besmettelijke veeziekten, in vorige maandstaten vermeld, op 1 Januari 1896 nog niet waren geëindigd. Schapcnschurft. Zuidholland Naaldwijk. Noordholland Alkmaar, Beemster, Haarlemmerlrede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Harenkarspel, Heer- hugouaard Koedijk, Nieuwe Niedorp Oudor-Amstel Ransdorp, Wognum. Friesland: Ferwerderadeel, Oostdongeradeel, Wonsera- deel, Wijmbritseradeel. Groningen Slochlereu. Botkrcupel. Noordholland Alkmaar, Beemster, Berkhout, Span- broek en Tessel.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2