Acht en Itfegentigste Jaargang WOENSDAG 19 FEBRUARI. H E H IJ K. Nederlan d. NO. 22. Tweede blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers f' 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f ©,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. Telefoonnummer: 3. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR Gezien het kon. besluit van 10 December 1895 No. 20) en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 18 December 1895 No. 67 (Prov. blad No. 88) Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen, Heer- hugowaard, Heiloo, O ter leek, Oudorp, Koedijk, Limmen, St. Pankras en Schoorl voor den herijk der maten en ge wichten zijn samengevoegd dat het goedkeuringsmerk gedurende de jaren 1896 en 1897 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en den herijk der maten en gewichten de letter gin den gewonen schrijfvorm; bij den ijk van gasmeters, de koninklijke kroon dat die herijk, welke kosteloos geschiedt, zal plaats hebben in het IJklokaal in het Victoriepark te Alkmaar van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren voor den herijk in het algemeenvoor de bewoners van wijk A, op 19 en 20 Februariwijk B, op 24, 25 en 26 Februariwijk C op 27 en 28 Februari, 2 en 3 Maartwijk D op 4 en 5 Maartwijk E op 6 en 9 en wijk F op 10 Maart. Voor de ingezetenen van: Heiloo 13 Maart. Koedijk 23 Limmen 16 Bergen 24 Schoorl 17 T> Oterleek 25 Oudorp 18 Heerhugowaard 26 St. Pankras 19 Akersloot 27 dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat 1. ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken 2. de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog en roestvrij ten herijk moeten worden aangeboden, om onderzocht en duidelijk gestempeld te kunnen worden 3.|de verificatie der milligram-gewichten nitsluitend aan de ijkkantoren kan plaats hebben 4. ingevolge aangehaald kon. besluit van 10 December 1895 de termijn voor den herijk eindigt op 1 Septem ber 1897; 5 dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voor zien moeten blijven van de vereischte stempelmerken; dat dus het laatst geplaatste goedkeuringsmerk gedu rende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden dringend verzocht, hunne maten en gewichten op boven vastgestelde dagen ten herijk aan te bieden, daar latere aanbiedingen tot voor hen onaangename gevolgen kunnen leiden. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. W. BRUINVIS, loco Burg. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 15 Februari 1896. L. VAN DER VEGT. Aalsmeer. Na de droogmaking van het Haarlem mermeer zijn verscheidene bewoners dezer gemeente van visschers bloemkweekers geworden en dat zij in dezen tab van nijverheid geslaagd zijn, blijkt wel uit het feit, dat de hoeveelheid uitgevoerde potplanten in 1895 werd ge schat op ruim een millioen, die in hoofdzaak te Amster dam, Rotterdam en Haarlem werden verkocht. Deemster. Tot leden van het Waterschapsbestuur van »de Beemster" zijn herkozen de heeren Jhr. J. B. van Merlen, K. Edel Jbz. en H. Scheringa Az. Draft. Op donderdag, den 20 Febr., des morgens 11 uur zal in de herberg van I. de Honig te Groot- Schermer in het openbaar worden verhuurd het grasge was aan de wegen en djjken van den polder de Noord ein dermeer. Den Haag. H. M. de Koningin-Regentes heeft van de Groothertogin van Saksen aangekocht het Paleis van wijlen Prins Hendrik, te 's-Gravenhage. Het zal vermoe delijk reeds in Mei aanvaard, doch eerst over eenige jaren door de Koningin-Regentes betrokken worden. 's-Hertogenbosch. Het aantal poklijders blijft ongeveer op één hoogte. Den 13 had een groote oploop plaats vóór het »Casino'' waar de leden dier sociëteit het vijfjaarlijksch »bal-costumé" hielden het volk waaraan het Carnaval houden wegens de pokken is verboden, pro testeerde tegen het doorgaan van deze feestelijkheid door geschreeuw en door het werpen van steenen waardoor eene groote ruit verbrijzeld werd. De politie welke eerst een afwachtende houding had aangenomen joeg toen de menigte uiteen terwijl tegen een hunner proces-veH>aal werd opgemaakt. De rust werd verder niet verstoord. Krommenie, De Hulpbank eene instelling van ons Nutsdepartement wekt toenemende belangstelling. Het getal aanvragen bedroeg in het vorige jaar 24 voor eene som van te zamen ƒ2362.50. Het tekort van 14.57 op 1 Jan. 1895 verminderde tot f 4.10 op 1 Jan. 1896. Het kapitaal wordt door het Departement tegen 21/2 °/0 rente voorgeschoten en het beheer der commissarissen ge schiedt kosteloos. Lemmer. De toeneming der boterfabrieken is oor zaak dat het met de botermarktdie vroeger zoo druk bezocht werdtreurig gesteld is. Op de laatste markt toch werden 2 vaten boter aangevoerd. Zaandam. Alhier is besloten tot oprichting van eene Floraliaveroeniging. NTederlandsch Paardenstamboek In de vergadering der afdeeling N oordhol- 1 a n d dezer Vereeniging op maandag, 2 Maart e.b., des namiddags 1 uur, in het café »Krasnapolsky", te Am sterdam te houdenzullen aan de orde komen verslag afgevaardigden algemeene vergaderingbenoe ming van eene commissie tot onderzoek der rekening over 1895benoeming van drie afgevaardigden ter alge meene vergaderingbenoeming van een lid van het be stuur, in plaats van den heer D. Schoen, overleden; be paling van de plaats voor do volgende vergadering der afdeeling. Bespreking van a is het. gewenschtdat het Rijk hengsten aankoopt en stationneertof b. is het ver kieslijk dat het Rijk afgaat van het geven van kleine snbsidiën waardoor wel goede doch geene uitmuntende hengsten worden ingevoerd en alsnu het particulier-ini tiatief krachtig steuntdoor het geven van bijdragen van 70 a 90 pet. van de koopsom c is het raadzaam, zoo wel bij aankoop van Rijks-hengsten als bij subsidiëeren voor den aankoop van uitmuntende heDgsten door par ticulieren dat het Rijk daarbij aanwijst in welke rich ting moet gefokt worden d. is het wenschelijk dat in het Nederlandsche Paardenstamboek koudbloed en warm bloed worden gescheiden vaststelling der begrooting over 1896. Het bestuur maakt bekend dat de keuringen voor de toekenning van de provinciale en rijks snbsidiën en aan- houdings-premiën voor hengsten minstens 3 jaar oud en voor hengsten geboren in 1894 zullen plaats hebben te Schagen, op dinsdag 17 Maar 12 uur, bij Broersma; te Beverwijk op woensdag 18 Maart, 11 ure bij het Stations Koffiehuis; te Hoofddorp op donderdag 19 Maart, 11 ure, op de Markt. Boven de gewone provinciale subsidi n en aanboudings- premiën, ten bedrage van f 2400,— zijn uit de rijksbij drage voor elk deel beschikbaar gesteldvoor hengsten minstens 3 jaar ond een onderhoudsbijdrage ad f 150 en voor hengsten, geboren in 1894 een aanhoudingsbij- drage ad f 100; terwijl uit de rijksbijdrage nog beschik baar wordt gesteld een bedrag van f 750 voor bijdragen voor hengsten minstens 3 jaar oud, op de eilanden Texel Terschelling en Wieringen. Zij die genegen zijn hunnen hengst op de eilanden Texel en Wieringen te stationneeren kunnen tijdens de bovengenoemde keuringen hiervan aangifte doen bij de commissie. De vrijheid van keuze uit de aangebodene en geschikt bevondvne hengsten behoudt de commissie zich voor. Er zal voor deze keuringen gelegenheid worden gege ven ter opname van hengsten en na afloop daarvan te Schagen en te Beverwijk ter opname van merriën in het Stamboek. Te Hoofddorp zal later eene Stamboek keuring van merriën worden uitgeschreven. Houders van fokpaarden worden er aan herinnerd, dat de merriën met welke zij naar eene aanhoudingspremie willen mededingen in het Stamboek moeten zijn inge schreven of daarvoor op den dag der keuring zijn goed gekeurd daardoor moeten zij door een premie-waardig en op erfelijke gebreken gekeurden hengst zijn of worden gedekt. Hengsten welke niet in het Stamboek zijn ingeschreven; niet op de keuringen zijn aangeboden en niet premie waardig en op erfelijke gebreken zijn gekeurd kunnen dus hiervoor niet worden gebruikt. Eigenaars van in het Stamboek ingeschreven hengsten worden in hun eigen belang aangeraden met deze dek hengsten op de keuringen te komen. Het onderzoek op cornage zal in galop plaats hebben. Aangifte moet geschieden bij den secretaris teWierin- gerwaard 8 dagen vóór de hierbovengenoemde keuriugs- dagen. Edam. Bij den Raad is een adres ingekomen van de visschers te Volendam, die met het oog op de omstandigheden verzoeken het havengeld te ver minderen van f 18 op f 12 per botter. De heer M. Zwanenburg, reeder van de vorongelukte sloep Eersteling uit Pernis, heeft van het fonds Ida Ma ria de Raath ontvangen f 450 ter verdeeling onder de nagelaten betrekkingen der opvarenden van die sloep. Ifflond- en klauwzeer. De zeven aan mond- en klauwzeer lijdende run deren van den veehouder W. v. d. B., te Bleskeusgraaf, zijn onteigend en afgemaakt, alsmede 5 verdacht verklaar de koeien. Het vleesch en de huiden zijn onderhands voor een ta melijk goeden prijs verkocht. De hoeve wordt voortdurend (nacht en dag) door rijks politie bewaakten levert door de gunstige ligging en strenge maatregelen van afzondering geen gevaar voor verdere besmetting op. Volgens de medodeelingen van het Kaiserl. Gesund- heitsamt te Borlijn kwam op 31 Jan. in het Duitsche rijk mond- en klauwzeer voor in 1067 gemeenten (2945 stallen). Op 31 Dec. 1895 waien die cijfers resp. 1006 en 3204. Staal waterbron. Bij Zaandam is. weder een staal waterbron ontdekt, welke den naam van Elizabeth Bron zal dragen. Dit staalwater is volgens een onderzoek van de hh. dr. van Hamel Roos en Harmeus alhier rijker aan mi nerale zouten dan de tot nu toe in Nederland in exploi tatie zijnde bronnen en reeds is gebleken dat 10,000 fles chen per dag kunnen verkregen worden. Er zullen onder leiding van den heer H. P. N. Hal- bertsma, ingenieur te 's-Hage, boringen worden uitgevoerd, ton einde een zoo goed mogelijk overzicht te krijgen van de geologische gesteldheid van den bodem welke boringen eerstdaags door de firma Deseness en Jacobi te Hamburg zullen plaats hebben. Men meldt ons verder dat deze bron door een Neder- landsch Consortium is aangekocht. Zij is gelegen op Gretha Hoeve in den Ypoldor. Het doel is enkel het water te verzenden. Het gebouw daarvoor is gereed over 2 maanden moet alles voor de exploitatie gereed zijn. Oterleek. Uit het jaarverslag over het boekjaar 1895 der spaarbank alhier blijktdat is ingebracht f 6421,60 en teruggevraagd f 6625,11 dat ultimo De cember de bank debet was f 30521,35 en het credit f 35474,42 bedroeg, bijgevolg een reserve van f 4953,07. Aan rente werd bijgeschreven f 885,92 en aan rente ontvangen f 1517,263. Ultimo December waren 241 boekjes in omloop. Purinerend. Op aanwijzing van de politie alhier werd te Amsterdam gearresteerd S. R vroeger alhier, thans klerk bij den ontvanger van rijks belastingen te Maassluis, welke plaats hij, met achterlating van schulden en een tekort in de kas van zijn patroon, heimelijk had verlaten. Aangaande de lustrumfeesten te Utrecht wordt aan het U. D. het volgende medegedeeld De hoofdpersoonF. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg krijgt een harnas gemaakt naar hot origi- ueele model door keizer Maximiliaan II gedragen welk origineel zich bevindt in de groote arsenaal-verzameling te Weenen. Verder komen er ongeveer 18 geharnaste ridders in buitengewoon fraaie bronzen en aluminium rustingen onder welke zullen uitmunten de aartshertogen. De drie vorstelijke personen, welke op het tournooi zullen verschijnen zijn vergezeld van hunne herauten welke zeer fraaie costuums zullen dragen. Ieder heraut heeft zijn eigen staf, voorzien van de emblemata en wa. pens van den vorstolijken persoon welken hij voorstelt. Het pachtstelsel in Aoordholland. Dezer dagen is het rapport verschenen der commissie benoemd door het bestuur der Vereeniging tot ontwikke ling van den landbouw in Hollands Noorderkwartierom een onderzoek in te stellen naar de werking van het pachtstelsel in Noordholland en om na te gaan in hoe verre het mogelijk zou zijn daarin verbetering aan te brengen. Deze commissiebestaande uit de heeren K. de Boer Cz., G. Vas VisserG. Wonder A. P. de Lange en G. Kruseman had de medewerking van prof. Moltzer en mr. A. J. Andreaeterwijl ook het bestuur van bo vengenoemde vereeniging behulpzaam was om het rapport vast te stellen. De commissie is tot de volgende slotsom gekomen dat ons pachtstelsel en vooral de wijze waarop het zich in de laatste jaren heeft ontwikkeldzeer is in het nadeel van eigenaar en pachter beiden en dat het de gezonde ontwikkeling van het landbouwbedrijf in den weg staatomdat 1°. de eigenaar te voel op dadelijk voordeel let, te weinig bekend is met de eischen van het bedrijf, en het beheer zijner goederen veelal aan tusschenpersonen over laat die er hunne grootste verdiensten in zoeken eene zoo hoog mogeljjke huursom thuis te brengen 2°. bij het verhuren van boerderijen veel te weinig gelet wordt op de persoonlijke geschiktheid des pachters, tengevolge waarvan een soort van pachters in het leven wordt geroepen die bij alle gemis aan zekerheid van een lang gebruik der gehuurde boerderij de te hooge pacht door misbruik trachten te verdienen 3°. bij een zoo onzeker gebruiksrecht een goed land gebruik zeer bezwaarlijk is en in vele gevallen de pach ters zich niet de uitgaven kunnen getroosten die het in orde houden van den grond en de noodzakelijke ver beteringen daarvan na zich sleepen bij de hevige concurrentie de goede landbouwers van de markt worden gedrongen door hendie zich toe leggen op roofbouw. De zecmillcieiis-verlofgangers der lichting 1894 in de provincie Noordholland zullen 22 April a.s. moeten1 opkomen in werkelijken dienstom gedurende zes weken te worden geoefend. De 13de vergadering der Provinciale Afdeoling »Noord-Holland" van den „Algemeenen Aeder- landselien Politiebond" zal gehouden worden op Woensdag 19 Februari a.s. 's voorm. ll'/ï uur, te Haarlem. De Aederl. Uelltclcphooii-Haatscliappij is voornemens Schagerbrug en Schagen telephonisch aan het telegraafkantoor Winkel te verbinden, indien de betrokken gemeentebesturen hunne medewerking verleenen.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5