BURGERLIJKE STAND. Doctlnchem. Uit eene circulaire verspreid door den heer J. van Dijk Mzn., directeur der Vereeniging tot be/ordering van inwendige zending, bedoelende de oplei ding van jongelingen tot predikanten in de Ned.-Herv. Kerk blijktdatbehalve vele particulieren ook predi kanten, kerkeradon en kerkvoogden dezen arbeid steunen zoowel van de oud- als van de tegenwoordige kweeke- lingen werken velen krachtig mede. Reeds 120 gemeenten zijn aan predikanten geholpen terwijl nu jaarlijks meer dan 10 gemeenten van een predikant worden voorzien. Leeuwarden. Op de laatste veemarkt zag men onder de vele belgische kooplieden ook eene dame die naar de Leeuw. Ct. meldtzich beijverde menig rund te' koopen. Nieuwsgierige blikken ontmoetten genoemde dame dikwijls, doch zij wist zich in alles best te schikken. De gebruikelijke vorm van koopen bij handslag werd fier door haar in acht genomen. Klarken. Aan den burgemeester is f 700 overge maakt door de Algemeeue watersnoodcommissie tot onder steuning der behoeftigen van den stormvloed op 7 De cember j.l. Wlerlngen. De laatste alhier wonende oud-strij der Willem Vermeulen is in den ouderdom van 84 jaar overleden. Hij was gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Wijk aan Zee. De heer J. P. de Zwaan oud- burgemeester van Medemblik, zal tegen 7 Mei 1896 zijn eervol ontslag verzoeken als burgemeester van Wijk aan Zee en Duinaan het hoofd dezer gemeente stond de heer De Zwaan sinds 1880. Blauwe kaas. Door tus8chenkomst van den heer dr. P. J. Hollman ontvingen wij het werkje over blauwe kaas van den zuivelconsulent, den heer Ph. J. Klaverweiden. Dit ge schrift verdient in handen te komen van eiken kaasboer in Nederland. Het behandelt niet alleen grondig en beter dat ooit vóór dezen schrijver gedaan is het gebrek, bekend onder den naam van blauwe kaas'', maar geeft tevens de middelen aan waardoor de boer en ook de kaaskooper ontheven wordt van dielaat ons zeggen hooge belasting Bij het boekje was gevoegd het nommer van 6 Au gustus 1895 van het »Nederlandsch weekblad voor Zui velbereiding", waarin de heer Klaverweiden nog nader uiteenzet hoe te handelen om blauwe kaas voor immer te vermijden. De kaaskooper kan in het vervolg de voorwaarde bedingen dat een groot gedeelte der koopsom door den boer moet worden terug gegevenwanneer zich later blauw in de kaas openbaart. Dat toch ieder, die iets met kaasbereiding of kaashandel te doen heeft bovengenoemd gulden boekje ijverig lezel Slnger-lYaaimachines. De tentoonstelling van de op de Singer-naai machi nes vervaardigde borduurwerken trekt ook te Rotterdam veel aandacht. Id 9 dagen werd zij bezocht door 12823 personen. In het krankzinnigengesticht te New-Jersey is een man die zich verbeeldtdat hij een centraal-te- lephoon is, verbonden met alle oorden ter wereld. Wan- hij daarvan spreektbeeft hij voortdurendalsof er krachtige electrische stroomen hem door het lichaam gingen. Het centraalpunt der draden zoo verklaart hij, is bij zijn hart Hij verbeeldt zich 1200 telephonische mededeelingen per dag te ontvangen uit alle landen. De bel rinkelt in zijn hoofd. Hij luistert oplettend en soms schrijft hij op wat hij gelooft dat door zijn lichaam heen wordt gesproken. De man is over ieder onderwerp, behalve dat der tele- phoon zeer goed te sprekenhij denkt en praat dan als een normaal mensch. Hij kan zelfsals er niet door hem heen getelephoDeerd wordt oen onderhoudend ge sprek voeren. Kdison meent het middel gevonden te hebben om aan aluminium de veerkracht en het weerstandsver mogen van staal te verleenen. Te Brisbane (Queensland) heeft een schrikkelijk ongeluk plaats gehad toen een stoom veerboot op de gezwollen rivier bij die stad van den eenen oever naar den anderen overstak. Hierbij sloeg de boot om met 80 menschen aan boord van wie voor zoover bekend is slechts 40 gered zijn. Een zeer belangrijke juweelendiefstal is dezer dagen gepleegd ten nadeele van prinses Laetitiaher togin van Aosta. De schuldige was de bediendedie alle sleutels van de kasten der prinses onder zich had. Toen men hem iD hechtenis nam bekende hij en kon men een groot aantal der gestolen kleinoodiën terug vinden. De jnweelenschriju der prinses bevatte voor een waarde van verscheidene millioenen aan sieradiën. De dief had o. a. een halssnoer en een diamanten arm band ter gezamenlijke waarde van 100000 lire's ont vreemd. Hij had de diamanten uitgelicht en ze verpand. Aan boord van een stoomschip, dat onlangs uit Melbourne vertrok naar West.-Australië, ontdekte men niet minder dan 17 passagiers, die zonder reisgeld aan boord waren gekomen Elf verklaardon zich bereid, te werken voor het geld van den overtocht. De zes ande- ron, die dat niet wilden, werden in de eerstvolgende ha venmaan de politie overgeleverd. Maar na de aankomst te Perth werd er nog een bin nengesmokkelde passagier ontdekt. Hij zat beneden in het ruim, verscholen in een ledigen stoomketel, waar bo ven een lading van 500 tonuen was geborgen. De man, die uitgeteerd was en in 't eerst geen woord kon spreken, verhaalde, toen hij wat versterkt was, dat hij op deze manier kosteloos naar West-Australië had willen reizen, om daar zjjn goluk to beproeven in de goud velden. Hij had gerekend op een reis van vier dagen en een pakje met brood en vleesch en drie flesschen water mee genomen. Maar de reis duurde 17 dagen, en de arme man, die van dag noch nacht wist en wiens hulpgeroep niet gehoord kon worden, heeft ontzettend veel uitgestaan. Vooral leed hij door de ratten, die gedurig over hem heen liepen. In de dynamietfabriek van Arendonck (België), die op drie kwartier afstand van het dorp op de heide vlak bij de Nederlandscbe grens staat, zijn eenige bakken met nitro-glvcerine ontploft. De fabriek is geheel ver woest op het oogenblik der ontploffing was niemand aan den arbeid zoodat geen persoonlijke ongelukkeu voor vielen. Hel springtouw van Suze Slodder. Hebt ge wel eens een bezoek gebracht bij de Slodders Niet? Wel daar moogt ge uw gesternte voordanken. Niet dat er een of ander niet in den haak is met hen. Slodder is zoo goed als goud ofschoon misschien niet goed voor goud. Maar dat doet er niet toe. Mevr. S. is een vrouw uit duizenden. Zij is geheol hart, misschien meer hart dan hoofd. De kinderen zijn snoezen. Maar daar is een gebrek aan orde in Slodders huis houden. Dit heeft af en toe droevige gevolgen. Een van de eigenaardigheden van de familie is dat geen enkel lid ooit iets opbergt op een plaatswaar eenige kans is dat 't teruggevonden kan worden. En bovendien, is een ding eenmaal ergens neergelegd, toevallig of opzettelijk, dan moet 't daar bljjven. Al ligt 't iedereen in den weg, geen van de familie die 't in zijn hoofd krijgt, 't op te bergen. Kleine Suze Slodder had een springtouw. Op een goeden morgen kwam Suze vermoeid thuis en gooide het springtouw in den gang neer. Haar moeder zeide, dat zij 't moest oprapen en in de speelgoedkast bergen, maar Suze keek haar moeder aan, alsof ze latijn sprak en liet 't touw waar 't lag. Zij had genoeg van springtouwen en wou niet meer touwtje springen. Het seizoen was over. Dat springtouw lag zeven dagen in den gang. Slodder vloekte er om als hij uitging en als hij thuis kwam opnieuwmaar geen haar op zijn hoofd dat er aan dacht het op te rapen. Eens, waarheid is waarheid, deed hij eene poging om het lastige ding kwijt te raken, hij trachtte het weg te schoppen raakte er met zijn voet in verward en maakte eene buiteling. Daarna sta, te Slodder er altijd voorzichtig over heen en vloekte tot de kat. bloosde. Mevr. Slodder stofte iederen dag den gang, stofte altijd netjes om het springtouw heen en slaakte dan iederen morgen de verzuchtingdat de kinderen toch eindelijk eens mochten leeren om hun speelgoed op te ruimen. Alsof er bij de Slodders ooit iets opgeruimd werd Als de oudste dochter iemand inliet, waren haar eerste woorden: »Pas op, daar ligt een touw in den gang!" Dan namen zij en de bezoekster (er kwam veel dames visite) hare rokken op en stapten voorzichtig over 't springtouw. De kleinere Slodders struikelden honderdmaal op een dag over dat touw. Zij schaafden knieën en scheenen kregen builen op hun voor- en achterhoofd en bloedende neuzen t maar 't touw bleef waar 't lag. De ongelukkige kinderen werden beknord, uitgeschol den, verbonden, in bed gestopt, allemaal om dat beroerde ding, maar niemaud raapte 't op. Door dat te doen, zouden zij een der heiligste familie tradities geschonden hebben. Op een goeden dag raakte 't jongste kind Slodder hopeloos in 't touw verward. Het schreeuwde en wor stelde en brak zijn arm. Er werd onmiddellijk om den docter gezonden. Toen hij binnenkwam viel zijn oog op 't springtouw. De docter was een practisch man. Hij was »volstrekt niets trotsch", zeide mevr Slodder. l)e docter bukte, raapte 't springtouw op en hing het aan de portemanteau. Toen ging er een zonnetje van vrede en geluk over Slodders huishouden op en deed al de ongelukkige her inneringen aan Suze's springtouw vergeten. Gen brandende berg. Reeds meermalen is melding gemaakt van den bran denden berg te Montel in de steenkolenstreek bij Decaze- ville, dezer dagen heeft er weder eene inwendige instorting plaats gehad, zoodat de berg lager is geworden. De brandende berg levert, vooral bij avond, als men op vele plaatsen een vuurgloed uit den grond ziet stralen, een indrukwekkend schouwspel op. Als men onder ge leide van oen gids, die voortdurend den grond bevochtigt, den berg bestijgt, ziet men in de vele spleten en scheuren, afgronden van fel brandend vuur. Steekt men een stok in den grond, dan geraakt deze na weinige oogenblikken in brand. Eene instortingzooals nu plaats greep, kwam het laatst voor tegeD het eind der vorige eeuw. De berg werd toe 14 meter lager. Ulleenbarsling van een lnehlstecn. Te Madrid is een aërolieth of luchtsteen boven de stad uitoengesprongen. Op het observatorium werd waar genomen dat de uitbarsting geschiedde op 32 kilometer boven de stad. Er ontstond een hevig schel licht en de knal was geweldig. Daarna trok zich een witte wolfc met vurigen rand samen die snel naar het oosten weg dreef en waaruit een wit stof uoerdaalde. In de stad ontstond op eenige plaatsen paniek. Er waren er die aan het einde der wereld geloofden. In de groote tabaksfabriek drongen de werklieden naar de trap die instortte. Zeventien bekwamen verwondingen een stierf. Een jonge man sprong van schrik uit het raam eener eerste verdieping en werd doodelijk gekwetst. Op bijna alle scholen en colleges wierpen de leerlingen hun boeken neder en bestormden zij de deuren bij de pogingen om te ontsnappen deden velen kneuz'ngen op. Ook ten paleize was de opschudding grootdaar men eerst meende, dat een bom was ontploft. De gouverneur des Konings stelde echter, toen hij de waro oorzaak van van het geval hoorde, het Hof gerust. Niet alleen schudden vele huizen op hunne grondvesten, maar één viel ook in. In de legatie der Vereenigde Staten stortte een binnenmuur inhetzelfde gebeurde in tal van andere huizen. De uitbarsting is waargenomen tot zelfs te Saragossa op 3ll K.M. van Madrio. Op hit oogenblik van de ontploffing zou al het elec- triscb licht in de stad uitgedoofd zijn on vervolgens weer zijn gaan gloeien. Kleine stukken ijzerachtig erts zijn op verschillende plaatsen in den omtrek gevonden. Te Valencia had men den meteoor waargenomen, zich bewegende in de richting der hoofdstad. Carolina, in de provincie Jaenwas door een voortvliegenden luchtbol helder verlicht en in den omtrek van Burgos hebben twee vervaarlijke ontploffingen plaats gehad waardoor groote ontsteltenis verwekt werd. Te Logrono sprongen drie lueht- steenen, waardoor op twee plaatsen brand ontstond. Barsingerhorn. Getrouwd: 3 Jan. Willem de Graaf en Geertje van Twuijver. Cornelis Bood en Maartje Otsen. G e b o r e n 26 Jan. Pieter; z. van Cornelis Keesman en Antje Riet vink. Henriette, d. van Pieter Visser en Grietje Groot. Overleden: 26 Jan Guurtje Hoedjes, 66 j., echtgen. van Pieter de Moei. Een levenloos kind aangegeven. Oudorp. Getrouwd: 16 Jan. Johannes Bleeker en Maartje Zuurbier, wed. Jo hannes de Wit. Geboren: 11 Jan. Guurtje d. van Jan Helder en Neeltje Schots man. 18 Gerardus Hendrikus z. van Anthonius van der Hurk en Marijtje Rijsman. Overleden. 13 Jan. Petrus Johannes, z. van Petrus Johannes Den ting en Reintje Vader, 8 w. 18 Guurtje Blom, wed. Tijmen Houter, 84 j. Zuid- en ioordscliermcr. Ondertrouwd 3 Jan. en getrouwd 16 Jan.: Jacob Wester en Maartje Koomen, te Akersloot. Geboren: 2 Jan. Margarethad. van Dirk Huizer van Reenen en Maartje Blom. Overleden: 3 Jan. Cornelia Kraij, 32 j., echtgen. van Cornelis van Truijen. 15 Trijntje Bom, 80 j., wed. van Pieter Hart, eer der van Simon Oud. 21 Jan Kieft 79 j., echtgen. van Neeltje Wiering. 29 Klaas Bom78 j., echtgen. van Aafje Hart eerder van Albertje Eenhuizen. Uitgeest. Geboren: 1 Jan. Jan Pieter, z. van Johan August Grimm en Neeltje Reijne. 4 Jan z van Maarten Muijs en Antje Mooij. Dirk z. van Simon Nielen en Christina Bot. 7 Elisabeth d. van Pieter Westbroek en Jacomina van Boven. Maartje d. van Lourens Reijne en Sauna Bakker. 8 ADnad. van Johannes Bakker en Jannetje Kruijenaar. 9 Johanna Catharinad. van Karei van der Blonk en Geesje Noback. 13 Jan, z. van Sijmen Brantjes en Geertje Koedijk. 20 Margarethad. van Hermanns Twaalfnoven en Aagje Keijzer. 22 Jan Jacobusz. van Jan Waagmeester en Maartje Schermer. 24 Adrianos Petrus Johannes, z. van Anthonio van Slingerland en Helena Catharina de Rooij. Cornelisz. van Arie Koppenol en Maartje van den Kommer. 26 Aagjed. van Jan Bakkum en Aagje Bakker. 31 Annad. van Johannes Schavemaker en Mar garetha Huipe. Overleden: 13 Jan. Marijtje Teeling, wed. van Cornelis Roozendaal, 71 jaar. 29 Cornelis Waagmeesterwednr. van Jacoba Win kelman 51 jaar. 30 Bazilius Zonjeewednr. van Klasina Melker, 71 jaar. - Kgmond aan Zee. Ondertrouwd: 24 Jan. Willem Visser en Neeltje Stoker. Getrouwd: 4 Jan. Pieter Dekker en Elisabeth ViBser. Dirk Prins en Agatha Gravemaker. Pieter Visser en Antje Prins, wed. van Gerrit Zwaan. Andiies Visser en Kniertje de Jong. 18 Gerrit Zwart en Hillegonda Dekker. Jan Visser en Maartje Zwart. Jan Zwart en Jo hanna Visser. 25 Pieter Schol en Cornelia Glas. Geboren: 1 Jan. Guurtje, d. van Huibert Konijn en Marijtje Glas. 6 Elisabeth, d. van Willem Zwart en Antje Prins. 10 Aaltje, d. van Engel Prins en Aagje Schong. 12 Tennis, z. van Engel Sloot en Aagje Gouda. 13 Leendert, z. van Pieter Dekker en Maria de Graaff. O verleden: 4 Jan. Lijke Feenstra, wednr. van Grietje de Vries, 79 j. 11 Levenloos aangegeven kind van Engel Wijker en Jansje Zwart. 12 Kniertje, d. van Willem Visser en Guurtje Blok, 1 m. 23 Guurljo Zwart, wed. .van Jan Kloek, 86 j., overl. te Alkmaar. Icliermcrhorn. Geboren: 12 Jan. Jan, z. van Jan Rolff en Elisabeth Smit. 14 Reinouwtje Catharina, d. van Jacob de Groot en Geertje de Jong. Overleden: 7 Jan. Dirk Roos, echtgen. van Aaltje Mienis, 57 j. 16 Jannetje Hartog, echtgen. van Jacob Plas, 71 j. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6