Gilda Schwanhof. No. 23. 1896. Acht en Negentigste Jaargang. V RIJ D A G 21 FEBRUARI. Hondenbelasting. Buitenland. FEUILLETON. Met 1 Maart 1896 worden de HONDEN niet voorzien van den penning voor 1896 die op den openbaren weg gevonden worden, overeenkomstig de voorschriften der veror dening, ter beschikking van de politie ge steld, zullende tevens tegen hen, die nalatig zijn gebleven in het aangeven hunner hon den voor die belasting, proces-verbaal opge maakt worden. Geschiedenis van een vrouwenhart, Laatste berichten. ALUAARSCHE (01 KAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn uentsprjjs per maanden voor Alkmaar f 0,80; f anco door bet geheele rijk 1, De 3 nummersƒ0,06. Afzonderlijke auam.ct - 3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer.- 3 BNIiUllü. De Kamer zette den 19 de artikelsgewijze behandeling van het tabaksbelasting-ontwerp voort. Art. 6, invoerende het beginsel van een vergunnings recht voor alle tabaksverkooperswerd verworpen ten gevolge van staking der stemmen. De verwerping gaf aanleiding tot een levendige dis cussie, in den loop waarvan de minister van financiën verklaarde dat hy zou aftreden als de Kamer bij tweede stemming haar besluit tot afschaffing van den accijns op tabak handhaafde, zonder den fiscus daar voor schadeloos stelling te geven. De heer Woeste (rechterzijde) deed zijn best de rech terzijde te bewegen bij de tweede stemming over het geheele art 6, terug te komen op het besluit van den 19. Daarna werd de zitting opgeheven. BI LOAUIJE. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft, na de zalving van zijn zoon, de zitting der Sobranja gesloten met een troonredewaarin hij vooral nadruk legde op de erkenning, die hij een oplossing der .inter nationale crisis noemde, en waarbij bij met waardeering melding maakte van »de welwillendheid van den Keizer aller Russen, Czaar Nikolaas, die den stool, had gegeven tot het hernieuwen der onderbroken betrekkingen tus- 8chen Rusland en Bulgarije." Uit Weenen wordt gemeld dat de Vorst tot Turkije en Rusland de vraag heeft gerichtof zij zouden toe stemmen in de proclamatie van Bulgarije tot een ko ninklijk. Beide staten waren daar echter zeer tegen. MUITSCHLAIVII. De Rijksdag behandelde den 18 het ontwerp der sociaal-democraten en vrijzinnigen voor een wet op 't, recht van vereenigen en vergaderen De vrijzinnige afgevaardigde Rickert wanhoopte aan de invoeringdoch achtte het de plicht van den Rijksdag, de Regeering den weg te wijzen hij verlangde de be noeming eener commissie. De minister von Bötticheralsmede zijn ambtgenoot von der Horst, oordeelden het beter de behandeling thans niet op den voorgrond te plaatsen. Doch de Rijksdag was het met de regeering niet eens. Hij voldeed aan het verzoek van den heer Rickert en benoemde eene commissie van 21 leden aan welke de ontwerpen ter onderzoek en ter behandeling werden toegewezen. Dr. von Levetzow heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag genomen als Landesdirector van Brandenburg. 4) van HANS WACHENHUSEN. Minder toegeeflijk was intusschen het oordeel der dames over hem wanneer geheel onverwacht de naam van eene sedert maanden in eene der eerste hotels wo nende dame, raej. Shornfield, in betrekking tot den zijne genoemd werd. Alle jonge meisjes in de families, waarin hij verkeerde, luisterden dan met aandacht. Eindelijk alzoo toch eene, en eene vreemdelinge! Men zag hem met haar en met hare min of meer verlamde moeder, eene vrouw van een voornaam voorkomenop de wandel plaatsen en men beoordeelde haar, die men gewoon was geworden dagelijks te zieu en belangwekkend te vinden. Maar de zaak kon toch werkelijk geen ernst zijn troostte men zich. Een man als Emiu behoorde aan allen, en hij moest ook allen blijven behooren en op die wijze kon slechts één daarvoor bewaard worden dat zij zich door hem ongelukkig zou laten maken. En was deze ééne nu ook nog eene vreemdelinge, die niemand aangingvan wie men ia het geheel niet wist of zij werkelijk zoo onmetelijk rijk was als de faam verkon digde zij moesten beiden voor elkander gered worden en dit was daarom zoo noodzakelijk, omdat men ontdekt had dal hij door de vreemdelinge in haar hotel reeds ontvangen werd. Dit laatste was werkelijk het geval. Hoor de bescherming van den heer iudbamdie bij Emin, zoo dikwerf als hij hem ontmoette, aandrong op het afwerken zijner schilderij was het hem gelukt aan Esther s moeder voorgesteld en door haar ontvangen te wor- Hij blijft echter lid van den Rijksdag, die hij acht jaren presideerde, totdat verontwaardiging over de weigering van het Huis om prins Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag geluk te wenschen, hem deed aftreden. ESffiELAAD. Het Britsche Lagerhuis heeft den 17 het amendement van den heer Harrington op het Adres van Antwoord op de Troourode, de wenschelijkheid uit sprekende, dat de Iersche dynamiteurs in vrijheid zouden gesteld worden, met 279 tegen 117 stemmen verworpen. De afgevaardigde Atherloy-Jones diende een amendement in ten gunste van eene scheidsrechterlijke beslissing van het grensgeschil met Venezuela. Minister Balfour achtte dit voorbarig, waarop dit amen dement ingetrokken werd. De heer Chamberlain deelde in 't Lagerhuis nog mede dat volgens de laatste berichten 21 man van dr. Jame son's strijdmacht in de gevechten zijn gedood of latei- gestorven in het hospitaal zijn 46 gewonden of zieken opgenomen. Omtrent de verliezen der Boeren is geene officieele mededeeling ontvangen. (Gelijk men weet, be droegen die 2 dooden en 3 gewonden). De .Times" heeft reden te gelooven, dat de militaire officieren, die dr Jameson op zijn inval in de Z. A. Re publiek vergezelden, vooreen krijgsraad zullen terechtstaan Uit Kaapstad is te Plymouth aangekomen do heer Bouver, de bode van den Britscheu agent te Pretoria, die den brief van sir Hercules Robinson aan dr. Jameson overdracht. Aan boord van de .Athenian", waarop hij do reis had gemaakt, voegden zich twee detectives bij hem die hem naar Londen overbrachten. De »Pall Mall Ga- zette" vertelt, dat de heer Bouver een Hollander is en geen Engelsch spreekt. Naar een Lloyd-telegram uit Port-Said mededeelt, is de Duitsche poststoomboot .Kanzier'', die den heer Cecil Rhodes aan boord had, gisteren in het Suez-kanaal aan den grond gevaren. De boot wordt gelost. De scheepvaart is gestoord. De hertog van Connaught zal koningin Victoria bij de kroningsplechtigheid te Moskou vertegenwoordigen. FAAAIKRIJk. Daar gedurende de carnavals de kamerzittingen geschorst zijn, is in de crisis (ministerie en Kamer tegen den Senaat) geen verandering gekomen. Artou verscheen voor het Hof der Seine, doch weiger de, gelijk men reeds gevreesd had, zich over de Panama zaak uit te laten, zich willende houden aan de zaken waarom hij was uitgeleverd. Zij die voorspelden dat men met zijne uitlevering aangaande de ontsluiering der Pa nama-schandalen geen stap vorderen zou, blijken dus goed gezien te hebuen. Ook Baïhaut (de oud-minister, die sedert langen tijd gevangen zit) en Dupas gaven geen noemenswaardige in lichtingen. Een Fransch syndicaat heeft aan de Chineesche regee ring aangeboden te onderhandelen over het sluiten eener leening van honderd millioen dollars, op dezelfde voor waarden als de Rus3isch-Chineesche leening is gesloten. ITALIË. Een dépêche uit Massoeah meldtdat de telegraphische verbinding met het expeditiekorps is ver broken, maar generaal Baratieri zond 17 dezer per kabel het bi-richt, dat de Italianen 11. Zondag den bergpas Seeta hebben hernomen en dat Ras Sebat en Ras Agos afvallig zijn geworden. den. Zijne eigenaardige wijze van zich voor te doen zijne frischheid zijne goestigheid zijne zeer kinderlijke lach hadden hem de oude dame doen winnen en hij had zich verstout meermalen tot haar te komen. Esther, die op dezelfde wjjze voor hem gewonnen was, hoorde zijn ge babbel gaarne aan, want hij was steeds een cavalier van de beste opvoeding en uit zijne gespresken klonk steeds het karakter van een levonslustigen knaap. Nog meer. Esther was de vlijtigste bezoekster van alle musea en kunstverzamelingen. De heer Windham vergez- 1de haar gaarne, maar wanneer deze, geheel ver diept in hot beschouwen van zekere voorwerpen lang daarvoor zat of stond, dan bracht het toeval Emin ook op dezelfde plaat3. Bereidwillig gaf hij zijne bescher melinge dan aan Emin over en deze bracht alzoo onge stoord geheele nreu met haar door. Esther luisterdo met de meeste belangstelling naar zijne opheldering gevende woorden zij gewende er zich aan hem te zien en zij miste hem, wanneer hij ontbrak. De heer Windham had zijnerzijds hem steeds eene meer welwillende plaats in zijn hart geschonken. Hij sprak van hem als van een beminnenswaardig, door en door goed mensch, van een oorspronkelijk en buitengewoon talent, dat met de jaren door eigen inzicht de wilde streken wel zou afleggen, die hij in jeugdigen overmoed beging en bij Esther von den zijne woorden een dankbaren weerklank. Hij ging zelfs spoedig zooverom eenmaal aan hare moeder te zeggen en Esther had buiten zijn weten in het zij vertrek dat mede aangehoord hij kon zich niets schoo ners voorstellen, dan wanneer Esther eenmaal aan eenen talentvollen, jongen man hare hand reikte en dozen door hare neiging en haar groot vermogen in staat stelde iets grootsch in het. leven te roepen. .Was Emin de kunstenaar, die hem voor den geest zweefde?" vroeg Esther zich zelve af. Vervolgeus had Windham haar herhaaldelijk en ook met dezelfde welwillende belang- Daarentegen meldt een dépêche uit Aden, dat de toe stand van Baratieri te Adigrat hacheljjk is. SFAAJE. Ondanks het onafgebroken slechte weder worden de operatiën op Cuba voortgezet. De opstande lingen hebben beproefd een inval te doen in de provincie Matanzas. De hoofdmacht der Spanjaarden houdt de pro vincie Havanna bezet, waar zich de oproerige aanvoerders Gomez en Maceo aan het hoofd van talrijke benden op houden. Maceo heeft in den jongsten tijd weder een groot voor deel behaald, door zijn welgeslaagde poging, om door de Spaausche troepen heen te breken en zich met Maximo Gomez te vereenigen. De vereenigde troepen der insur- genten zullen nu trachten de provinciën Matanzas en Las Villas binnen te dringenwaar een troepenmacht van 7000 opstandelingen zich bij hen zal voegeu. De berichten van Cuba doen zien, dat generaal Weyler geen kans ziet dit plan te verhinderen. De Heraldo beweert zelfs dat generaal Weyler nu reeds nieuwe ondersteu ningen heeft gevraagd aan de Regeering in troepen en in geld. De regeering is thans besloten tot ontbinding der Cortez over te gaan, vermoedelijk wordt zij nog deze week afgekon digd. De verkiezingen zullen voor de Kamer den 5 April, voor den Senaat op den 12 April gehouden worden. TRAWSVAAL. Omtrent de vraag of president Kruger naar Londen zou vertrekken tot, het regelen der verschillen zegt »de Volksstem": »Opnieuw beginnen sommige couranten weer te praten van een reis van president Kruger naar Londen, ten einde daar valles recht" te maken. Van zulk een reis kan natunrlijk niets komen. Vooreerst past bet niet meer aan een president der Z.-A. Republiek om te loopen achter Harer Britsche Majesteits ministers. Ten tweede als er bepaald een conferentie noodig is, dan schijnt na al hetgeen er onlangs gebeurd is uiet Londen maar Pretoria de piek om te onderhandelen. Britsche onderdanen britsche ambtenaren britsche offi cieren en een britsche privy council en minister hebben de Z.-A. Republiek gekrenkt; onder zoodanige omstan digheden brengt de wellevendheid mee dat de britsche regeeriug een vertegenwoordiger naar Petoria stuurt om te probeeren het gepleegd kwaad goed te maken. Het is bespottelijk om te denken dat do Transvalere per slot van rekening nog naar Londen zouden moeten komen om een herstel van geleden onrecht af te bedelen." Volgens een berichtte Londen uit Pretoria ontvangen, zullen de Johannesburgsche gevangenen tegen een borg stelling van luOOO p.st per hoofd onder bewaking wor den gesteld in particuliere woningen. TURKIJE. De gewezen commissaris der admini- nistratie van de Turksche staatsschuld Murad Bey, die na de vriendelijke uitnoodiging van den Sultan om in Yildiz-Kiesk te komen wonen naar Egypte vluchtte is bij verstek ter dood veroordeeld. Zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard. Johannes burg 19 Febr (R. O) Een vreeselijke dy- namietoutplolfiug heeft heden plaats gehad te Viedendorp, een arme buitenwijk van Johannesburg. Het geheele stelling gezegd, dat het dringend noodzakelijk was, dat de heer von Bestmar tot een geregelder levenswijze over- giug hij zelf zou eens een verstandig woord met hem spreken, want men verzekerde, dat deze jonge man door zijne zorgeloosheid een groot vermogen er doorgebracht had en dat hij zelfs reeds in schulden zou steken, welke zonder eeuigeu twijfel zijnen zorgloozen aard niet schenen te drukken. Een waar kunstenaarhad hij toegevend daaraan toegevoegd, verzet zich natuuriyk bij den strijd tegen de zorgen in den goeden geest, opdat hij sterker blijve dan zijdaarom is hij te verontschuldigendoch hij moet gewaarschuwd worden het uiet te ver te drijven. Ieder woord van den eerbiedwaardigen man was in Esther's hart gevallen e zij hield zich daarmede voort durend bezig. Eindelijk had hij ook gesproken van Emin's phautastisch ingerichte werkplaats, waar de ver siering werkelijk bezienswaardig wasmaar hij had dit afgekeurd als een bewijs zijner zucht tot verkwisting. En dan, als wilde hij herroepen, hetgeen bij tot nu zoo overvloedig ten gunste van Emiu gesproken had was hij eindelijk gisteren op de werkplaats van meester Sobald komende, zeer ontevreden geweest. Hij had zich overtuigd dat de heer von Bestmar nog niet één pen seelstreek meer op de gesochte schilderij had aangebracht, terwijl bij om hem te prikkelen de overeengekomen som door zijnen bankier reeds had laten betalen. De heer Windttam was werkelijk gisteren in hooge mate ontevreden geweest over zijn beschermeling, had hij nog daarbij gevoegd en dat geldhij wist waarvoor het nu weder verkwist zou worden. Meu sprak van een italiaansebeu uacht, die de hoer von Bestmar in gereed heid wilde brengen en waarvoor hij de halve stad dacht uit te noodigen Wat moest dat nu beteekeuen 1 Hij zon verstandiger gedaan hebben met eerst zijne schulden^ te betalen

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1