district is in de lucht gevlogen honderden huizen liggen in puin. Het verlies aan menschenlevens is vermoedelijk ontzettend. Ben groot aantal politieagenten en inwoners van Johannesburg zijn ijverig in de weör om de lijken te voorschijn te brengen. In geheel Johannesburg is geen enkele ruit heel gebleven. Lissabon 19 Eebr. RO.) Een ontzettende ramp wordt uit Santarem (prov. Estramadura) gemeld. In de artistenclub aldaar ontstond tijdens een bal masqué brand, die zich met. buitengewone snelheid uitbreidde. Een aan tal mannen vrouwen en kinderen sprougen in hun angst nit de vensters. Keeds zijn 24 lijken te voorschijn ge bracht, maar er liggen nog meer onder de puinhoopen. Later. Het aantal slachtoffers is 40 dooden en talrijke gewonden. mijnramp. Uit Denver Col., komt het bericht van een vreese- lijkej mijnramp. Den 17 had in de mijn «Vulkaan" een hevige gasontploffing plaats, ten gevolge waarvan een mijngang instortte. Van de werklieden wisten eenigen zich te redden, maar 72 anderen werd de uitweg afge sneden en er bestaat weinig hoop dat men hen levend terugvindt. Aankomst en ontvangst van IJ>r Leyds te Amsterdam. Gelijk wij reeds met een enkel woord meldden, kwam de Staatssecretaris van de Z.-A. Republiek den 17 te Amsterdam aan. Aan het station werd hij door een groot aantal autoriteiten (het dagelijksch bestuurvele raadsleden, kamer van koophandel, Ned. bank, Hof en rechtbank universiteitvele handeleinstellingen talrijke hooggeplaatste militairen waterstaatAlg ned. werk mansbond Patrimonium enz. enz.) met grooten geestdrift ontvangen. Toen de trein te ongeveer negen uur het station binnenreedhief de kapel van Wedemeyer welke zich op het perron bevond het Transvaalsche volkslied aan. Dr. Leyds stapte nit, vergezeld van zijn secretarisjhr. Quarles de Quarlesde heeren Geertsema en van den Wall Bake (leden der commissie van ontvangst), jhr. Beelaerts van Blokland don heer van Hasselt van do H. IJ. S. en den heer Reginald Stattham editor van de Zuid-afrikaansche Press. Na voorgesteld te zijn aan de overige commissieleden trad dr. Leyds de wachtkamer binnen waar de wethouder van Hall hem toesprak en hem namens het gemeentebestuur begroette en geluk- wenschte hem met een handdruk het beste wenscbende voor de toekomst. «Laat die handdruk", zoo zeide spr., «het symbool zijn van de gevoelensdie Amsterdam koestert voor de Transvaalsche Republiek." Daarna voerde ook de president van de kamer van koophandel het woord en betuigde dr. Leyds met een enkel woord zjjn hartelijken dank voor de warme ontvanst. Na afloop der receptie drukte dr. Leyds zijn velen vrienden en bekendenonder wie zijn schoonvader de hand hij werd voorgesteld aan een groot aantal autori teiten de eerewijn rondgediend en even over half tien werd de tocht aanvaard naar het Brack's Doelenhotel waar dr. Leyds zijn intrek neemt gedurende zijn verblijf in de hootastad. Een vrij groot publiek stond in de vestibule en daarbuiten voor het station te wachten, doch daar dr. Leyds door een anderen uitgang vertrok kreeg men hem niet te zien. Dinsdagavond hield dr. Leyds receptie in de groote zaal van Couturier. Ook hier waren behalve een over- groote menigte van belangstellenden en vrienden talrijke autoriteiten en vertegenwoordigers van alle voorname colleges. Boven de kleine verhooging waar gerecipieerd werd was het Transvaalsche wapen aangebracht in een vlaggen- tropee en op de tafel vóór den tegenovergestelden spiegel stond een groot portret van president Kruger. Op een andere tafel lag een fraaie ruiker van de vereeniging «Rokin." Volgens bepaling was iedereen in avondtoilet; dr. Leyds droeg het commandeurskruis van de Oranje-Nassauorde en het ridderkruis der Kroouorde van Pruisen. Men was echter niet alleen gekomen om dr. Leyds te Esther, die juist door haren eenigen raadgever, haren voogd, ten voordeele van Emin gewonnen was, vond in de redeneering van den heer Windham eene onjuiste gevolgtrekking eene tegenspraak zij trok alzoo partij voor Emin en toen deze den volgendeu dag reeds ver scheen om haar en hare moeder tot voorschreven fees telijkheid nit te noodigen waardoor hij aan de hem bekende families eene beleefdheid wilde bewijzen voor de in zoo hooge mate genoten gastvrijheid, en toen hij daaraan toevoegde, dat de heer Windham zich ook reeds bereid verklaard had de dames te vergezellen scheen haar het oordeel van laatstgenoemde dubbel ongerijmd toe. Emin's gelaat straalde heden van levensvreugd; Esther had hem nog nooit zoo opgewekt en opgeruimd gezien; hij sprak terwijl hij in de spreekkamer tegenover haar was gezeten de moeder lag in de zijkamer op den divan zoo hartelijk verheugd, dat zij naar den anderen kant ijlde om aan mevrouw Shornfield de uitnoodiging te brengen. Emin wistdat dit slechts een vorm was dat Esther zou komenwant zij bezat als meisje de zelfstandigheid van alle jonge amerikaansche meisjes; hij vernam ook door de openstaande deur het antwoord der moederEsther mocht met den heer Windham gaan zij zelve was echter lijdend. Half ontevreden, half ver heugd, bracht zij hem het antwoord. Emin las in hare oogendat zij bereid washij maakte zich van hare hand meester en drukte ze met grx>ter hartelijkheid dan hij tot nog toe had durven doen aan zijne lippen. «Esther gij maakt mij onuitsprekelijk gelukkig fluis terde hij, hare hand drukkende en voor den eersten maal haar bij haren naam noemende, en met een geestdrift, die bij haar het bloed naar de wangen deed stijgen want heden had hij ook voor den eersten keer zich zeiven verraden. Le heer Windham trad van ter zijde binnen. Hij had niet gezien wal tusschen beiden was voorgevallen en hij koesterdo ook niet den minsten argwaan maar wel verkeerde hij binnen komende in twijfelwelk gezicht hij aan Emin zou toonendoch deze trad hem zoo vroolijk tegemoetdat hij het beter vondniets te laten merken en hjj beloofde met Esther complimenteeren en daarna met elkaar een praatje te houden er waren ook nog hoe kan het anders op een Hollandsch feest zegt 't Handelsblad redevoe ringen aan te hooren. Prof. Moltzer sprak den Staatssecretaris het eerste toe, vervolgens prof. Sprnijt en de heer van de Wall Bake. De heer Leyds kreeg ten slotte zelf het woord: Hij verklaarde geen woorden te knnnen vinden, harte lijk genoeg om dank te botuigen voor de hulde aan land en volk. Hij dankte voor de eer hem bewezen door allen die tegenwoordig waren. Daarop de laatste gebeurtenissen besprekend, zeide hij het volgende «Wat er voorgevallen iswordt door niemand meer betreurd dan door ons zeiven. De Republiek is het midden punt geworden van veel opmerkzaamheid de oogen van heel de wereld zijn op haar gevestigd geworden. Welnu, dat wenschen wij niet. Wij wenschen slechts de handha ving 'van ons eerstgeboorterecht Wij boeren als ik mij onder de boeren mag rekenen willen niets anders dan rustig onzen eigen weg gaan. Als een ander brood of geld bij ons wil komen verdienen dan zullen wij hem geen hinderpalen in den weg leggen, maar wat wij niet willen dat is, dat een ander ons voorpijpt, hoe wij moeten dansen (toejuiching). Wij zouden ons men verwijt ons zooveel fouten kunnen troosten met de gedachte dat ook de beste muzikant het wel eens mis heeft, wel eens achter de kam strijkt maar dat is toch niet gebeurd. Het is waarlijk niet gemakkelijk het iedereen naar den zin te maken zoo min elders als in de Republiek en zoo min daar als elders. Al wat wij wenschen is ik herhaal het laat ons onzen eigen gang gaan; laat ons onze ontwikke ling, onze vrijheid. Sympathie daarvoor kan nergens beter gevonden worden dan in Nederland en is vooral op recht uitgedrukt in Amsterdam, nu den 17 ook weêr. Daarvoor dank ik u uit naam der Republiek van de Regeering het land en het Volk, en ik bon er trotsch op de tolk van uwe gevoelens jegens onze Republiek te mogen zijn." Luide bravo's en toejuichingen). De feestelijkheid was hiermede, althans officieel, afge- loopen. maaj het spreekt vanzelf dat velen nog wat ble ven om, onder het genot van eeuige ververschingen, het zij onderling, hetzij met dr. Leyds of met de leden van het Comité gesprekken aan te knoopen. Het was den ganscben avond een gerij ven belang in de buurt van den huize Couturier. Schadevergoeding voor afgekeurd vee. Ingevolge eene door het bestuur der afdeeling «Ouder-Amstel" der Hollandsche Maatschappij van Land bouw tot verschillende afdeelingen iu die streek gerichte circulaire kwamen Maandag te Ouder-Amstel, onder voorzitterschap van mr. J. G. Kruimel, ongeveer 25 af gevaardigden van negen afdeelingen bijeen, ter bespreking der vraag, of het wenschelijk is, een fonds te stichten tot uitkeering van schadevergoeding aan den verkooper van te Amsterdam ter markt gebracht en verkocht vee, dat aan het abattoir wordt afgekeurd. Al de afdeelingen waren het er over eens, dat het fonds goed zal kunnen werken, wanneer bijvoorbeeld ieder deelnemer f 1 per rund, dat aan het abattoir ge bracht wordt, als verzekeringspremie betaalt. De vergadering droeg aan het bestuur der afdeeling Ouder-Amatel, dat het initiatief tot het een en ander had genomen, met algemeene stemmen op, een reglement te ontwerpen. In het belang van de Amsterdamsche markt zal daarin o. a. bepaald worden, dat het vee, alvorens het in de verzekering wordt opgenomen, te Amsterdam ter markt moet verkocht zijn. Politiehond. Op de vergadering der afdeeling Noord-Holland van den Algem. Nederl. Politiebond den 19 te Haarlem gehouden werd o. a. beslotendoor eene circulaire te trachten leden te winnen en stappen te doen bij het hoofdbestuur, opdat dit van de justitie verkrijge, dat de tekst der wetten meer worde gebracht onder het bereik van de ambtenaren der politie. Hierna werd de volgende motie aangenomen, die aan het hoofdbestuur zal worden toegezonden «De afd. Noord-Holland van den Alg. Nederl. Politie bond spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Bond zich te verschijnen. Eerst na Emin's vertrek herinnerde Windham, rustig zittende zich zijne ontevredenheid over den jongen man. Eerst bracht hij in de zijkamer een bezoek aan mevrouw Shornfield. Estner zat intusschen innerlijk zeer opgewekt aan het venster; zij vreesde, dat hij weder iets onaangenaams zou hebben te zeggen en zoo was het ook toen hij met zware stappen terug keerde en zich tegenover haar plaatste. «Ik heb ge wichtige bedenking", zoo begon hij, «om deze uitnoodiging in ernst aan te nemen. Stelt gij u eens voor, wat hij met het geld gedaan heeftIk meet deze kunstenaars wel niet met de gewone el afmaar een ieder heeft toch zijn gezond verstand Gij hebt onder zijne collega's en ka meraden den heer von Toldij wel gezien, die, zooals hij mij gezegd heeft, ook onder de hongaran gediend heeft, voor dat hij zich aan de kunst wijdde. Deze man, een droo- mer van den geksten aard steekt natuurlijk altijd in schulden en heeft niets spoediger knnnen doen, dan aan onzen Bestmar eenige duizenden guldens ter lean te vragen; en wat de rest van het geld betreft, heb ik alle reden om te vermoeden, dat de jonge man hem opdroeg, om het huis en zijne werkplaats voor dezen avond met vorstelijke pracht iu te richten alleen voor de gasten die hij uitgenoodigd heeftvoor een enkelen avond die acht dagen later door hen vergeten zal zijn Zekerhij is een goed mensch hij vereenigt alles in zich, hij is cavalier, ruiter, jager, aangenaam mensch in gezelschap; hij kon ook een beroemd kunstenaar wor den, wanneer hij meer volharding bezat, maar wat geld beteekent, zal hij nooit leeren en die dat niet weet, zal altijd een ongelukkig mensch worden I Kon ik het slechts doen, ik zou mij geheel van hem aftrekken, maar hij heeft een onbegrijpelijk overwicht over de men sehen, voornamelijk over de dames Terwijl ik mij, op weg hierheen, voorgenomen had, voor de uitnoodigiug te bedanken, ontmoette ik de dames van de amerikaansche kolonie, die met ongekunstelde verrukking van dit feest spraken. Gij Esther, verlaugdet hetzelfde en wat bleef mij toen over dan toe te geven Heden werpt hij het geld het venster uit en morgen De heer Wind- wende tot Z. E. den minister van justitie, met beleefd, doch dringend verzoek. d#t het Z. E. moge behagen te willen intrekken het aan de rijks- en onbezoldigde rijks veldwachters door een van Z. E. vorige ambtgenooten ge daan verbod, tot het dragen der medailles die door den Bond uitgereikt worden," Het slot der motie wijst op het feit, dat de statuten van den Bond, waarin ook de beschrijving dezer medail les voorkomtde koninklijke goedkeuring hebben ver kregen en dat iu verschillende gemeenten reeds vergun ning tot het dragen van die medailles is verleend. Eindelijk werd besloten een rechtsgeleerde uit te noodigen in Amsterdam voor de afdeeling eene lezing te honden over de rechten en plichten der politiebeambten. Voorrechten. Bij kon. besluit van 27 Januari j.l. worden verschil lende voordeelen verleend aan hen, die een graad bij de militie bekleeden. De ingelijfden bij de militie te land van de lichting 1896, die binnen 10 maanden werkelijken dienst blijken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door goed gedrag onderscheiden, verkrijgen daardoor aanspraak op twee maanden verlof zonder behoud van soldij (bij de vesting-artillerie de keuze tusschen dit verlof en f 25 bij de genie de premie van f 25.) De millicien-korporaals die bij de troepen te voet tot onderofficier worden bevorderd, verkrijgen aanspraak op een premie van f 75 bij de overige korpsen en wapens krijgen ze aanspraak op twee maanden verlof met behoud van soldij. Milicien-onderofficieren worden van onderofficiersklee- diug voorzieu, hetgeen vroeger alleen geschiedde, wan neer de benoemde het verschil in prijs van die kleeding met de gewone, op zijn rekening met het rijk wilde storten. Anisterdam. De blauwe winkel op de in het afgeloopen jaar gehouden tentoonstelling alhier, heeft vrij wel aan het dool beantwoord. Wel sluit de rekening met een nadeelig saldo van J 1066 doch uit het druk gebruik dat van den winkel werd gemaakt mag men afleiden dat vele bezoekers ingenomen waren met deze wijze van drankbestrijding. Verspreid werden ruim 50,000 exemplaren van het ma nifest en verkocht 7384 tractaten 5408 boeken en bro chures, 596 liederenbundels328 couranten, 290 platen, 105 plaatwerken40 aanplakbiljetten 402 recepten totaal 14,553 drukwerken en 96 blauwe knoopen. Ver kocht werdenpl. m. 10,000 kop thee6400 glazen citroen-limonade 5700 glazen frambozen-limonade 3300 glazen duinwater, 2900 glazen napolitain (sinaasappel limonade), 2200 kop koffie, 1200 glazen melk, 8u0 glazen mineraalwater, 700 glazen (zoogenaamd nuchtere) boeren jongens, 1800 kop cacao (de cacao in 25 dagen). Verder is de thee als monster bij het gewicht verkocht tot een hoeveelheid van 325 HG., terwijl desgevraagd bij de thee en bij de cacao beschuitjes werden verstrekt tot een totaal van pl m. 4000. Benningbroek. De mazelen heerschen hier en in omgelegen plaatsen nogal hevig. Tengevolge daarvan zijn de scholen gesloten of bijna ontvolkt. Uitgelokt door het zachte weder, is men reeds hier en daar begonnen met het bewerken en bezaaien der bouw- akkors. Enkele boeren hebben zelfs hunne weilanden reeds met gier besproeid. Apeldoorn. In een school alhier had door een gebrek aan de kachel zich zooveel kolendamp ont wikkeld, dat een tiental kinderen in bewusteloozen toestand ge raakten. Door spoedige en doeltreffende hulp kon het meerendeel spoedig te voet huiswaarts keeren. Drie kleinen, van ongeveer tien jaar, moesten per rijtuig naar hunne woningen worden gebracht. Levensgevaar bestaat evenwel niet. Xijpe. Woensdag, den 19, werden met algemeene stemmen herbenoemd als hoofdingelanden van den Zijpe en Hazepolder de heeren D. Brommer Jbz., St. Maartens brug en H. Jimmink Dz., 't Zandt. Opnieuw hebben zich gevallen van influenza on der de paarden van het garnizoen te Amsterdam voor gedaan. VI NV-hAv? (dA&a ham maakte in zijne ontevredenheid met zijne hand een duidelijk verstaanbaar teeken, dat Esther deed schrikken. «Is het dan alleen dat, wat voor u waarde heeft? En wat is dan geld vroeg zij lachend. Hij was opgestaan, deed eenige stappen door de kamer keerde toen terug en bleef voor üaar staan «Geld, Esther? Het is de last voor den rijke, de verzoeking voor den arme en de vloek van de lichtzinnigheid Ja Esther dat is geld! Gij hebt gelijk wanneer gij mij daarop antwoordt, het geld heeft nog niemand gelukkig gemaakt, maar ongelukkig, bij God, dat doet het en dat zal hot Hij trok de lippen te zamenom niet meer te spreken. Maar wat mij betreft", en hiermede stelde hij Esrher toen deze hem nog verschrikter aankeek, gerust, «wij nemen de uitnoodiging dus aan." Daarna ging hij weg en Esther keek den mokkenden manterwijl zij het hoofd schuddena. «Lichtzinnig mensch bromde hij daarbuiten. Hetgeen ik hem voor het schilderstuk zond, laat hij in ééne nacht vervliegen voor de veisieriug zijner werkplaats en voor een vorstelijk onthaal zijuer gasten Esther heeft door haren vader eene ongelukkige opvoeding gehad Niets dan dweepen met de kunst en hoe ver ligt dikwerf van deze de kunstenaar atOn zalige erfenis van haren vader Ik moet haar bescher men Kunstenaar Zigeuner Maar deze vrouwen liefde voor het buitensporige! Wat zouden Esther's millioenen zijn voor een mandiezooals mij in ver trouwen gezegd werd De heer Windham koek on rustig om zich heenof iemand hem ook gehoord kon hebben eu stapte langs de straat voort." Hij zou de beste mensch van de wereld zijn, maar Eu daarvan zal ook zijne opvoeding de schuld dragen Een vader die plotseling ryk geworden zonder eigen verdiensten, en verrukt over het onbetwistbare talent van zijnen zoon, aan dezen den wijdsten weg geopend heeft, waarop bij teugelloos voortholt; een bejaarde man, die zijne achtens waardige ambtelijke betrekking opgegeven heeft om zijn lust naar zeer kostbare voorwerpen uit de oudheid te kunnen bot vieren; die niet kan nagaan, wat deze hem kosten en wat de zoon in dolle verkwisting uitgeeft

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2