~~~™~~Stadsbericliten. BURGERLIJKE S T A is i>. Bloedmest. Mr. Drooglever Fortuin, advocaat te 's Gravenhage, heeft den telers in het Westland gratis advies en steun toegezegd bij moeielijkheden die uit weigering van de betaling kunnen rijzen, indien de bloedmest niet aan de voorwaarden voldoet. Purinerend. De vrijzinnige kie3vereeniging »Plicht en Recht" heeft tot candidaat voor lid van den Raad gesteld (vacature D. Schoen) den heer C. W. Bak ker, lid van 't burgerlijk armbestuur. Brongas. Ten opzichte van het vinden van brongas in deze provincie, oppert de Petit Temps het volgende »Het is waarschijnlijk, dat deze gassen het in de buurt aanwezig zijn van petrolenm-lagen aanduidenwelker ligging nog onbekend is en misschien tot eene voor- deelige exploitatie aanleiding zouden kunnen geven. I n voerreehten Het hoofdbestuur van het Genootschap van Nijver heid in de provincie Groningen heeft besloten zich tot de RegeeriDg te wenden, om te ondersteunen het adres der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarbij verzocht wordt invoerrechten te heflen van huiden, hoorns en beenderen van runderen. Edam. Door den raad werd afwijzend beschikt op het adres van de schippers te Volendam (in ons vorig nummer vermeld) om vermindering vau het havengeld. Enkhuizen. Door de H. IJ. S. M. is den heer J. Lankelma uit Purmerend opgedragen het maken van plan en begrooting voor de verlichting met brongas van het station van voorn. Maatschappij te Bovencarspel Haarlem. De zoogenaamde Hal op de Groote Markt zal geheel gerestaureerd en ingericht worden voor een Rijks-Archief. In Juli hoopt men met de verbou wing gereed te zijn. Hoorn. Het Bestuur van het gewest Noordholland (Ned. Gymn. Verbond) heeft deze gemeente aangewezen voor de eerstvolgende voorwerkersles. Zij zal worden gehouden Zondag 23 Februari a.s., 's morgens 10 uur in het Gymnastiek-lokaal. Hen Haag. Op de laatste vergadering van de Ned. Ind. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw heeft de heer Birnie, de bekende voorstander van suiker als element voor de volksvoeding, nog eens de algeheele afschaffing van den suikeraccijns bepleit. Sijhekarspel. Door een arbeider zijn op zijn erf oude zilveren munten gevonden, geslagen in 1478 het wapen van Bourgondië is nog duidelijk zichtbaar. Texel. Door eene haringvlot is een groote zeehond gevangen. Het dier woog nagenoeg 100 pond. Met de haringvangst blijft het bizonder slecht gaan. Zaandam. Een 36-tal visschers alhier jiebben zich per adres gewend tot den Minister van Waterstaat en tot de Tweede Kamer met het verzoek om het Y met de daaraan grenzende zijkanalen niet weder als vischwater te verpachten, maar op die wateren de vrije uitoefening van het visschers'oedrijf evenals zulks in vroegere jaren het geval was toe te staan. Spanbroek. Den 18 werd door de te Opmeer gevestigde rederijkerskamer alhier eene openbare uitvoe ring gegeven. Van de ten gehoore gebrachte stukken werd «Eerloos" blijkbaar mot genoegen aangehoord. Als een bijzonderheid mrddt men ons, dat de veehouder B. alhier nu reeds zijne hokkelingen weder in de weide heeft gebrachtnadat zij acht weken op de stal hebben doorgebracht. Schermeer. Als hoofdingelanden van den polder zijn den 19 herkozen de heeren Jb. Schipper C. Groot Pz. en D. Akkerman. terwijl de dochter zonder eenig kwaad vermoeden is en niets voor hare toekomst vreest Ik ben het niet alleendie daarvan ondervinding opgedaan heeft men spreekt daarvanmaar men vergeeft het zoo dra men hem voor zich heeft. En het gaat mij ook zooZijn meester noemde hem een komeetdie wel verblindtmaar niet in staat is iets goeds te doen ik zal Esther tenminste waarschuwen zoodra ik daartoe eene gelegenheid vind Ik vereer ook de kunstvereer haar boven alles als iets goddelijks, waarmede de hemel onsarme stervelingen de opgewekte uren van ons be staan verzoet en ons schadeloos stelt voor het ellendige proza daarvan; maar zonder eenigen twijfel ben ik genoeg man van zaken om te weten dat er nog eene andere kunst bestaatdie van geld te verwerven Intusschenterwijl hij zoo voortwandeldedeed het den rechtschapen, ouden man, reeds pijnlijk aan, dat hij op Emin vertoornd moest zijn hij had namelijk in Frankrijk en Italië zulk eene onverstandige levensop vatting bij hoogst bekwame, ja zelfs bij de bekwaamste kunstenaars, waargenomen en verontschuldigd, maar hier in dit bijzonder geval Hij wildo en hij besloot eindelijk morgen tot hem te gaan om verstandig met hem te spreken, neen, niet morgen, dan zou hij het hem niet bedaard kunnen zeggen, alzoo overmorgen. Hij zelf had immers, zooals hem thans eerst voor den geest kwam, tegenover den jongen man eene zwakke houding aauge- nomen; hij had en dit verwijt drukte hem vooral deze zwakheid, in den aanvang zonder eenige bedoeling, getracht op Esther over te brengen wantwanneer hij haar op de wandeling vergezeldehad hij altijd weder het gesprek op hem gebracht; hij had haar, al was het ook in het geheim gadegeslagen wanneer zij in de musea voor do schilderijen staandenaar zijne uitleg gingen luisterde en bij zulk eene gelegenheid was bij hem het denkbeeld opgekomen dat hem thans zoo on rustig maaktenadat hij dit alles betreffende Emin ge hoord had. Esther's millioenen waren in de handen van e?n man van zaken eene macht, maar in de handen van een genie een verderfelijk speeltuig Maar Esther met hare kunstlievende neigingenmet hare voor de praktische wereld zoo afkeerige zinneD zij en een man van zaken als echtgenoot aan hare zijde? De heer Windham had in zijne goedhartigheid zich met dit denkbeeld reeds zoo danig vereenzelvigd, dat het hem moeielijk viel, daarvan afstand te doen. Hij wilde zich tenminste voorloopig onverschillig daartegenover stellen en den jongen kun stenaar eerst verder gadeslaan. Er mocht mets met overhaasting geschieden en zonder twijfelwanneer zijn plicht als voogd hem dwongwat was dan nog verloren Wordt vervolgd. H. H. M. M. de koninginnen zijn voornemens het Ridderhofspel te komen bijwonen dat op 24 Juni a.s. bij de Utrechtsche studentenfeesten gegeven wordt. Vogelenzang. Tot secretaris-penningmeester van het nieuwe waterschap de polder Vogelenzang is benoemd de heer W. J. de Wildt. Haarlemmermeer. De postbeambten alhier zullen van rijwielen voorzien worden om door de geheele Haar lemmermeer 2maal daags bestellingen te doen. Het veertigjarig bestaan van den Haarlemmermeer- polder is den 15 door het bestuur van dien polder in engen kring herdacht. Met een maaltijd van 21 per sonen werd de dag in het hotel Funckler te Haarlem be sloten waarbij de feestdronken wezen op den gestadigen bloei van de Haarlemmermeer. Het oudste bestuurslid de heer H. van Wickevoort Crommelinwerd vereerd met een zilveren inktkoker met inscriptie. Voor zeker wordt thans gemeld dat de tentoon stelling van rijwielen in «Amsterdam's Wielrijders Bondslokaal", uitgeschreven van 29 Februari tot 8 Maart, zal doorgaan. Het doel dezer tentoonstelling is niet om een groot aantal machines te laten zien maar om alle liefhebbers in de gelegenheid te stellen met de nieuwig- hoden van 1896 kennis te maken. Er zjjn tien fabri katen vertegenwoordigd elke fabriek heeft het recht vijf machines in te zenden. Er zal o.a. ook een quadru plet te zien zijn. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om de sub sidie groot f 150000 voor de stoomtram Alkmaar- Purmerend te brengen op eene suppletoire begroo ting voor 1896 werd goedgekeurd. Dat deze bijdrage in het vorige jaar niet kon worden uitgekeerd kwam door de oneenigheden tusschen de maatschappij der lijn en den aannemer van het werk gerezen. Aan de Noordhollandsche Stoomtramwegmaatschappij is van 1 April a.s. af het brievenvervoer tusschen Alkmaar en Purmerend opgedragen. Scliagcn. Den 18 vergaderde de raad dezer ge meente ter behandeling van een drietal punten. Uit de missive van het kerkbestuur bleek dat van het kerk- terrein 378 kub. el grond zal worden afgestaan voor 750 welk aanbod door den raad werd aangenomen. Besloten werd mede bij de nieuwe kerk een gemeente- bak te bouwen inhoudende 16000 kan mits de Schager afdeeling van «het Witte Kruis" 100 als subsidie bij draagt. De wijziging der schoolgeldheffing werd conform voorstel burgemeester en wethouders aangenomen. Aan de Bell-telefoonmaatschappij zal worden bericht, dat bij den heer Prins gelegenheid zal worden gegeveu tot plaat sing en bediening van een kantoor dier maatschappjj terwijl tevens gevraagd wordt voor welk aantal jaren genoemde maatschappij wenschtdat de gemeente koste loos een lokaal beschikbaar stelt. Van jhr. van Riems dijk directeur van het oudheidkundig museum te Am sterdam was ingekomen een door hem zelf vervaardigde ets van den westelijken toren van het oude Schager slot als bjjdrage tot een door de gemeente Schagen aan te leggen verzameling van geschiedkundige zaken of te stichten klein plaatselijk museum. Weesp. De veearts F. M. de Leur heeft onlangs vier runderen ingespoten met tubercnline, met den vol genden uitslag Drie koeien vertoonden na de inspuiting geen verschijn selen, welke het bestaan van tuberculose ook wel pok ken of parelziekte genoemd en overeenkomende met te ring bij den mensch deden vermoeden. Bij een stier evenwel steeg na de inspuiting de lichaamstemperatuur tot 40.8° C., weshalve geadviseerd werd dit dier voor de fokkerij uit te sluiten. De eigenaar van het dier, de veehouder A. de Haan Jr., te Weospercarspel, besloot, ten einde contróle mogelijk te maken, den stier te doen slachten. Bij het onderzoek door den Heer P. Koorevaar, lea keurmeester van het abat toir te Amsterdam, en' door bovengenoemden Rijksvee arts bleek voor de vele omstanders overtuigend, dat het dier aan tuberculose lijdende was geweest. Dit geval is zeer belangrijk, daar het dier nog slechts één jaar oud was en tuberculose bij mannelijke runderen tot de groote zeldzaamheden mag gerekend worden. Omwisseling van boerenzoons. In het jongste nummer van «Mededeelingen en be richten der Fr. maatsch. van landbouw", deelt een boeren zoon uit Friesland zijne bevindingen mee uit Hillegom, waarheen hij omgewisseld was. In hetzelfde nummer stelt de heer D. van Konijnenburg, te Leeuwarden, zich opnieuw beschikbaar om voor hen, die voor 6 maanden, van Mei tot November, omwisseling wenschon, gelijkgezinden in andere provinciën op to sporen. Adres, met opgaaf van leeftijd, godsdienst, kundigheden, enz. vóór Maart a.s. Staal waterbron. Vermeldden wij in ons vorig nummer de ontdek king van eene nieuwe staalwaterbron te Zaandam, thans wordt weder bericht, dat te Vlaardingen op het terrein van den heer A. W. Schipperseen staalbron ontdekt is. Qnalitatief en quantitatief onderzocht door dr. Benno van Dijk te Rotterdam heeftvolgens bac teriologisch onderzoek van prof Overbeek de Meijer, het water een hooger gehalte dan de bronnen van Zaandam en Haarlem. Het voornemen schijnt bij den heer Schip pers niet te bestaau om de bron zelf te exploiteeren. Een vreemde stiefmoeder. Bij een tuinman te Nantes zoo bericht men van daar zit een kat te broeden op een paar kippeneieren, welke men toevallig in het stroo van haar slaapplaats had neergelegd. Het dier blijft rustig op de eieren zit ten. Men brengt het eten en drinken. Als het maar geen eenden (canards), zijn die poes uit de eieren broedt. Uöntgcn-stralen. Een eurieuso toepassing van Röntgens methode moet te Weenen gemaakt zijn. Het geschied-en oudheidkundig museum aldaar bezit een merkwaardige Egyptische mum mie, waarbij men echter niet kon uitmaken of het de mummie was van een mensch of van een ibis. Daar er slechts één exemplaar van een dergelijk voorwerp bekend is, wilde men het omhulsel niet afwikkelen. Maar nu werd dezer dagen de mummie gefotografeerd met be hulp van Röntgous-stralenen toen kwamen de vogel beenderen voor den dag, zoodat bewezen was dat men met een gemummifieerden heiligen vogel te doen had. Te Fleurus (Henegouwen) zijn den 15 twee spoor treinen in botsing gekomen. Acht en twintig menschen werden bij dat ongeluk ernstig gewond en 15 wagens zijn vernield. De oorzaak van het ongeluk was dat de machinist van een der treinen door mist een waarschuwend sein niet had gezien. De berg Puits-du-Gouffre bij Nlmes is aan het ver schuiven. Over een lengte van 400 meter is hij in drie dagen ongeveer anderhalve meter overgezakt. Waterlei dingen en muren zijn verbroken en ingezaktmen vreest dat de mijnputten zullen volloopen. De spoorweglijn van Allais naar Parijs is gobarricadeerd. Fabrieken staan stil wegens watergebrek. Te Londen is de politie weer eens binnengevallen in een clubwaar gespeeld werd. Tusschen de 40 a 50 spelers werden gevangen genomen en naar het politie bureau gebracht. De minister van landbouw in Frankrijk, dr. Viger, heeft ziju voornemen te kennen gegeven krachtige maat regelen te nemen tegen de tuberculose van het rundvee. De maatregelen zullen hoofdzakelijk bestaan in 1°. rege ling bij de wet van het gebruik der tuberculine als her kenningsmiddel van parelziekte2°. het verleenen van schadevergoeding (Vj—2/3 der waarde) voor runderen die na toepassing der tuberculine-proef zullen worden afgemaakt en 3°. het geven van nadere voorschriften op het toezicht van vee dat in Frankrijk zal worden inge voerd. In Köge (Denemarken) is dezer dagen een zeldzaam groot exemplaar silurus glanis (wentelaar of meerval), de grootste zeevisch van Europa, gevangen. Sedert 1799 heeft mon dezen vlsch in Denemarken niet meer gezien. Het dier is naar den Zoölogischen Tuin te Kopenhagen opgezonden. Een hevige brand heeft het zeven verdiepingen hooge gebouw van de Amerikaansche Baptisten-vereeni- ging te Philadelphia verwoest. In de bovenste verdiepingen bevonden zich de ateliers van eenige schilders, terwijl de onderste verdiepingen als pianomagazijn waren ingericht. Bovendien was er in het gebouw een bibliotheek van ongeveer 10,600 werken, aan de Baptistische Vereemging toebehoorend. De schade wordt op twee millioen dollars geschat. De waaide der verbrande schilderijen bedraagt ongeveer 300,000 die van de bibliotheek 200,000 dollars. H Bij de "den 19 gehouden opening van stembrief jes ter verkiezing van een lid van den gemeente raad zijn uitgebracht 988 stemmen, waarvan 11 van onwaarde alzoo 977 stemmen volstrekte meerderheid 489 st. De beer H. J. Vonk bekwam 500 st. en de heer N. Glinderman 464 st., zoodat eerstgenoemde gekozen is. «eineente-secretaris. Door burgemeester eu wethouders zijn op de aan beveling voor de betrekking van gemeente-secretaris in alfabethische orde, geplaatst de heeren J. Snellen, secretaris van Zierikzee en G. H. eenhoven secretaris van Hengelo. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 19 764.0, den 20 759.8. Men verzoekt ons medetedeelen, dat zondag den 23, de dienst in de kerk der reinonstrantsehe gemeente zal vervuld worden door den heer dr. G. van Gorkom pred. te Amsterdam. Huishoud- en Industrieschool. Den 20 werd de volledige cursus met 17 leerlingen op eenigszins feestelijke wijze geopend. Mevrouw van Reenon-Völter, de presidente, hield daarbij eene toespraak. Zooals men weet, zal onze stadgenoote, mejuffrouw Dor- beck, wat het huishoudelijk gedeelte betreft, als direc trice optreden. Uit het gebouw der school, aan de Oude gracht, wapperde, ter eere van de opening, de hollandsche driekleur. GETROUWD: 20 Febr. Jacob Jong en Neeltje Broek. GEBOREN 18 Febr. Theodorus Jacobusz. van Gerardus Johannes Netten en Maria Catbarina Diepen. 19 Simon z. van Albert Scholteu en Aagje Wie- riug. Pietertje, d. van Jacobus de Vries en Hendrikje Haan. Marijtje, d. van Dirk Kloos terboer en Marijtje Smit. OVERLEDEN 20 Febr. Nicolaas Johannes, z. van Hendrik Willebrordus Oudhoiï eu Anna Margaretba Musen, 5 j. en 2 m. Spanbroek. Ondertrouwd: 9 Jan. Petrus Floris en Trijntje van Baar. 24 Cornelis Koenis en Oatharina Hermelink. 31 Pieter Karsten en Trijntje Eecen. Getrouwd: 2 Jam Cornelis Scheltus en Maartje Kort. 23 Petrus Floris en Trijntje van Baar. Geboren: 2 Jan. Willem, z. van Alexander Groen en Antje Dem- mendaal. 25 Pieter, z. van Arieu Dekker en Ariaantje Schouten. 29 Aatje, d. van Dirk Mulder en Maartje Linde boom- Johannes, z. van Pieter de Groot en Stijntje Geus. Overleden: 13 Jan. Geertje Jonker, eebtgen. van Pieter Kamp, 78 j_ üchoorl. Ondertrouwd: 23 Jan. S. Zwagerman en T. Bakker. Getrouwd: 19 Jan. M. Hoebe en A. Mosch. Geboren: 8 Jan. Willem, z. van C. Kager en T. de Wit. 14 Donwe, z. van M. Bakker eu M. Prins. 20 Maartjed. van Jb. Bakker eu C. van Lienen. 30 Simon z. v in C Kaandorp en M. IJpelaan. Overl eden: 17 Jan. Jannetje Molenaar, wed. van L. Kruijf, 63 j.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3