Gilda Schwaniiof. 7 t rs No. 24. Eerste blad. Acht en ïtfegentigste Jaargang 1896. ZONDAG 23 FEBRUARI. Gemeenteraad van Alkmaar, Buitenland. FEUILLETON. op Woensdag, 26 Februari 1896, Geschiedenis van een vrouwenhart Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn- uentsprija per maanden voor Alkmaar f ö,§0f -inc-o door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. STeletoonnumxner s 3 des namiddags 12 '/4 unr. Punten van behandeling: Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw ver kozen lid, den heer H. J. Vonk. Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel tot beboeting van den aannemer der ver bouwing van de openbare burgerschool. Rapport op het verzoek van ouders en verzorgers van schoolgaande kinderen geplaatst in de 2e en 3e klasse der openbare burgerschool, om splitsing dier klassen en aanstelling van het als gevolg daarvan noodige onder wijzend personeel. Van de vaste commissie van financiën. Rapport op de rekening der bad- en zweminrichting over 1895. Rapport op de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over de haar in 1895 verstrekte toelage. Rapport op het adres van H. J. AnsiDgh, om alsnog aan de firma de Lange en de Moraaz uit te betalen een bedrag van 530,20, wegens waterverbruik bij de ge meente over 1895. Van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. Rapport op het verzoek van Corns. Smit Cz., boom- kweeker alhier, botrekkeljjk zijn tot bouwterrein geschikt te maken perceel aan de Metiusgracht en voorstel tot het bij de gemeente kosteloos in eigendom en onderhond overnemen der daarin ontworpen straat met rioleering enz. Benoeming van eenen gemeente-secretaris. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De waarn. Secretaris 22 Februari 1896. L. VAN DER VEGT. BEliGIE. De werkstaking in de mijnen van Seraing breidt zich uit. Ongeveer 3200 man hebben den arbeid neergelegd en men vreest dat de beweging zal overslaan naar de mijnen aan den linkeroever van de Maas. Voort- dureud doorkruisen patrouilles de streek om aanvallen op de vrijheid van arbeid te beletten en tal van werk stakers die met revolvers waren gewapend zijn in hechtenis genomen terwijl zij andere werklieden wilden verhinderen aan het werk te gaan. De justitie te Boma heeft een bevel tot inhechtenis neming van majoor Lothaire uitgevaardigdhij wordt beschuldigd van moord en rechtsweigering. BI I.MAKI.IE. Naar men uit Petersburg meldt heeft de Bulgaarsche Exarch de verzekering gegeven dat vorst Ferdinand zelf mettertijd ook tot de Grieksche kerk zal overgaan. Hij zal er zeker meer sympathie vinden dan hij thaDS in de katholieke geniet. De Bulgaarsche Sobranja heeft een ontwerp aange- 5) van HANS WACHENHUSEN. III. Een kunstenaar met eigen opvatting. Aan den oever van de rivier, in het midden van een grooten door oude olmen omgeven tuin had Emin onlangs zijne werkplaats opgeslagen in een ond kloos terachtig gebouw. Het onkrnid had op dat tijdstip in den tnin de overhand verkregenwant de overleden eigenaar, een onde, zonderlinge man, die als wereldlijk e broeder eener gecsteljjke orde in deze eenzame plaats ha d geleefd had deze bezitting aan eenen in den vreemde vertoevenden erfgenaam nagelaten die zich aan niets gelegen liet liggen. De zeer hooge vertrekken, de groote zalen en gangen met de in gothischen stijl gewelfde venstersvertoonden slechts kale witte maren aan de plafonds hingen spinnewebben met stof bedekt, gelijk aan donkere wolken in de hoeken der kamers op den grond hadden zich de vleermuizen en in de reten van het dak de kraaien genesteld. Maar dit alles had juist voor Emin's jong en phantastisch gemoed bijzondere bekoorlijkheid. Onbesuisd zooals hij in alles gewoon was te doen had hij evenals zijn vaderdoor erfenis tot rijkdom gekomen dadelijk 's Konings dienst verlaten had onmiddellijk gevolg gegeven aan het door hem gekozen beroep van kunstenaar en te Berlijn een tijd lang de akademie bezocht maar spoedig den stijven loop van het onderwijs moede, had hij zich tot eenige meesters gewenddie over bluft waren door zijn nog ruwstout talent. Op nomen waarbij de vrijheid van drukpers wordt beperkt, ten einde te voorkomen dat de vorst voor een tweede maal wordt blootgesteld aan znlke beftige aanvallen als vóór den doop van prins Boris. Een patriotiscb bankier heeft een som geld gegeven voor de oprichting van een hoogescbool te Sofia ter herdenking van den overgang van den troonopvolger tot de orthodoxe kerk. DUBTSCSIliAAD. De Rijksdag heeft de buitenge wone uitgaven in de begrooting van oorlog over het geheel overeenkomstig de voorstellen der commissie af gedaan. Bij den post voor de verbouwing van de kazerne aan de Knpfergraben te Berlijn merkten sociaal-demo craten en vrijzinnigen op dat de beveiliging van het nabij gelegen koninklijk paleis in sommige opzichten zeker den doorslag gegeven had. De post is goedgekeurd met algemoene stemmen op die van genoemde partijen na. Op een openbars vergadering te Hamburg die door een driedaizendtal personen was bezocht, werd een motie aangenomen waarin de Rijksdag de Bondsraad en de Rijkskanselier worden verzocht hnn goedkeuring te ont houden aan de verscherpingen en veranderingen door de commissie in het margarine-ontwerp aangebracht. De hoop dat de werkstaking in het confectievak spoe dig zou eindigen is ijdel gebleken. Den 21 word te Ber lijn eene vergadering van 15,000 werklieden en naaisters gebonden. D >or de verschillende sprekers werd de min nelijke schikking, welke de vertegenwoordigers der werk lieden getrolïen hebben met de patroons afgekeurd, en bedoelde vertegenwoordigers werden uitgemaakt voor verraders. Bijgevolg zal de werkstaking in het confectie vak worden voortgezet. ENGELAND. De heer Sexton, inplaats van M'Car - thy, tot leider der anti-Parnellisten in het Lagerhuis ge kozen, heeft bedanktmen koos daarop den heer John Dillon. Deze is de man geweest van het beruchte »veldtoehtrlan" van ongeveer 10 jaar geleden, en heeft wegens deelneming aan den agrarischen strijd meermalen met de justitie en de gevangenis kennis gemaakt. In het Lagerhuis antwoordde sir Michael Hicks-Beach kanselier der schatkist, den 20 op een desbetreffende vraag, dat in het geheel 713 monsters van geïmporteerde boter door den Rijkskenrmeester waren onderzocht. In 98 daarvan werd een zeker percentage van een zelf standigheid, die geen boter was, gevonden 70 van de behandelde monsters waren genomen van boter die uit Dnitschland geïmporteerd was, en daarvan waren 27 twijfelachtig; 159 waren afkomstig van Hollandsche boter, en daarvan waren 56 twijfelachtig. De regeering heett een wetsontwerp ingediend (tot wijziging der wet op de besmettelijke veeziekten van 1894), wiarbij de bepaling dat het voor iuvoor in En geland bestemde vee in de haven van uitvoer moet, wor den geslacht, permanent wordt verklaard. Dit ontwerp werd voor de eerste maal gelezen. De bekende geldvorst Barney Barnato (indertijd als clown in een circns naar Z. A. vertrokken), wiens tegen woordigheid aan het banket in het Mansionhonse, uoor eigen hand had hij door tentooustelling van met ver rassende vermetelheid geschilderde beelden in de kunst wereld van zich doen spreken en na een bezoek in vogelvlucht aan de voornaamste musea van Enropa te hebben gebracht, was hij hierheen gegaan, om zich over te geven aan de leiding van eeu meesterhand. Hij over schatte zich zelveu niet, maar het was slechts een alle kluisters verachtende vurige begeerte in hem die hem moest veroordeelen zijn leven laug een dilettanteen vermetele zelfgeleerde te blijven. Hij lachte zelfs over zijne woeste, verwarde scheppingen en gaf don meesters gelijk die hem in het dwangbuis der knnst wilden brengen zooals hij ook het militaire dwangbuis had moeten dragen; maar spoedig verzadigd van het onver mijdelijke verwerven van do voorbereidende kennis en de eerste grond negiuselen gaf hij zich ook hier altijd weder over aan zijne geheel afwijkende verbeelding en de mid delen, die hem van zijnen vader, die door zijne schep pingen in geestdrift verkeerde en zich zeiven misleidde, rijkelijk toevloeiden ouder.-tenuden en versterkten he u in zijn streven. Hij was geen dweeper, maar eeu toon beeld van oorspronkelijkheid eu de wereld steunde hein daarin want zij liet zicb verblinden door zijne werken en voornamelijk door zijn persoon. Eenige schilderijen van hem namelijk dwaze tateieelen welke weldra ook hier voor de vensters der kuustbaudelaars te zien waren, maakten dat men nieuwsgierig was naar den schepper daarvan en zoowei wanneer men hem op do wandelingen of in de schouwburgen aanwees als wanneer men voor namelijk in dameskriugen den beeldschoouen jongen schilder besprak dan waren er dames die hem gaa ne reeds ouder de ousterfelijkeu gerangschikt zonden hebben, wanneer de mannen zich niet tegen die vereering verzet hadden, hetgeen stellig weinig afbreuk deed aan de bewouderiug voor zijn persoon. Emin's houding en optreden was altijd die van een jong cavaliervereenigd met de »geniate" beminnens waardigheid van een kunstenaar, die mot lachende oogeu zorgeloos de wereld beschouwtgeen wonder alzoo wanneer alles hem zoo tegemoet, kwam wanneer zelis den vorigen lord-mayor van Londen, Renals, gegeven, dezen de gebruikelijke dankbetuigingen van den Gemeente raad bij zijn aftreden deed verbeuren en bittere aanmer kingen in de Engelsche Pers wekte, vertrekt den 22 naar de Kaap natuurlijk staat dit in verband met de Transvaalsche quaestie. Met goedkeuring der Engelsche regeering is graaf Grey, een der directeuren van de «Chartered Company," be noemd tot administrateur van Rhodesia, tezamen met Cecil Rhodes. De Victoria passeerde woensdagavond Gibraltar en wordt zondagavond te Plymouth verwacht. Volgens de Times neemt de regeering maatregelen om tijd en plaats van dr. Jameson's komst stipt geheim te honden, ten einde een manifestatie te voorkomen. FKANUKIJH Bij do den 20 in de Kamer ge houden interpellatie over zijne verklaringen in den Se naat en in de Kamer heeft de minister van justitie Ri- card den door hom onlaDgs vervangen rechter van in structie Remplor, langzaamheid en achteloosheid verwe ten en eene motie van vertrouwen gevraagd Hij zoude, zeide hij. zijn plicht doen in weerwil van eene oppositie welker oogmerk hij doorgrondde. Men nam het namelijk der Regeering kwalijk dat zij een ontwerp had ingediend, waarbij Kamer- en Senaatsleden het, deelnemen aan fiuan- cieele syudidaten ontzegd werd De linkerzijde bracht den minister eene ovartie. Minister Bourgeois verklaarde, dat het Kabinet solidair is eu eischte een motie van vertrouwen. En de Kamer nam die motie met 309 tegen 185 stommen aan dns met 124 stemmen meerderheid. De motie van vertrou wen op 13 Februari werd aangenomen met 362 tegen 243, dns met een meerderheid van 119 stemmen. Het proces der 104 is, zooals te verwachten was, ge ëindigd met de veroordeeling van al de beklaagden. La- lou, de directeur der France, is verooideeld tot één maand gevangenisstraf, do overige beschuldigden tot één a vier weken, en allen solidair tot een schadeloosstelling van 2000 Ir. Vitrac is bij verstek tot vier maanden ver oordeeld. Generaal Dnchesno, de opperbevelhebber der expeditie naar Madagascar, is don 20 te Marseille aangekomen en werd met warmen geestdrift ontvangen, zoowel door de vele autoriteiten als door het volk, dat hem toejuichte en bloemen toewierp ITAIiIE. De berichten nit Afrika luiden ongunstig. In de gevechten bij Secta en Alegna waren de ver liezen der Italianen 50 dooden en evenveel gewonden de vijand verloor twee onder-aanvoerders en een dertigtal manschappen. Men vreest voor een algemeenen opstand onder de inboorlingen van Tigré. Voor een paar da gen zijn twee Ras (veldheeren), op wier tronw de Ita lianen meenden zeker te knnnen rekenen, plotseling af vallig geworden eu hebben zij zelfs gepoogd de verbin ding van Baratieri mot Adagrat t.e verbreken. Hnn po ging is gelukkig verijdeld doch Ras Sebbat en Ras Agos hebben uiet 1200 man de stelling van Baratieri verlaten en zich bij Menelik aangesloten. zijne jonge kunstbroeders, zonder eenige wangunst, zijn uitstekend talent roemden dat hij reeds in de eerste weken na zijne verschijning het middelpunt van het gezelschap uitmaakte. Dat hij rijk was, daarop zweerden reeds zijne leveranciers, die zijne werkplaats onder zijne persoonlijke leiding in orde gebracht hadden; daarvan getuigden ook zijne levenswijze, het onthalen zijner gas ten, die hij gewoon was iu zijue werkplaats te ontvangen, namelijk in de groote zaal van ziju klooster, die op den tnin nitzag een soort van eetzaal. Dat hom het leven tot vreugde strekte, daarvan getuigde zijne onverstoorbare gemoedsstemming, die nog niemand door eenige schaduw had zien betrekken. Dat hij van tijd tot tijd, wanneer hij zich daarvoor gestemd gevoelde -in zijne werkplaats wel eens werkzaam was, bewezen de bladen carton met de op groote schaal ontworpen hootskool-teekeninaen eenige wilde ontwerpen en plannen van allerlei soort, welke eenen Cornelias waardig scbenen maar men zag het hem aan het ging den jongen kunstenaar als den aziatischeu tapijtwerkers iedere teekeniug, iedere schets was afgebroken, onvoltooid, als was hem de last bij de werkelijk schoon opgezette taak vergaau en de ingeving gelijk een draad afgebroken. Daarbij lagen allerh-i voor werpen, betrekking hebbende op de jacht, op het rijden, op sport, tusscben zijne knnstbenoodigdheden, de wapen rustingen de ledepoppen de voor zijne modellen op kostbare divans roudom verspreide kleedingstukken van zijde en andere stoffen, de beelden, de Mercnrins-heelden, terwijl aan de muren allerlei wapentuigzoo mt den ouden als nit den nieuwen tijd gipsen maskers enz. hingen. Hier en daar zag men ook een dasjezijden lintjes haarspelden en dergelijke artikelen die een schoon model na als zoodanig te hebben gezeten ver geten had en waarom zich ook de bediende van den jongen man in het minst nieL bekommerdeook hij streefde er naar om op het voorbeeld van zijnen mees ter den geniale te spelen in plaats van de stof af te nomen van de kostbare gordijnen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1