Gilda Schwanhof i\o. 26. Eerste blad. Acht en Negentigste Jaargang, 1896 V R IJ I) A Gr 28 FEBRUARI. Buitenland. F E U I L L E T O N. Nederland. Stadsberichten. Geschiedenis van een vrouwenhart ALRMAARSCHE Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnnaentsprjjs per maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O, OO. Afzonderlijke nummeis 3 ets. ÏAr ia Telefoonnummer: 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. GASMOTOR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van B. KOORN en Co., om vergunning tot het oprichten van een gasmotor, in het perceel aan het Pnidsen wijk C No 61, en dat op Donderdag 12 Maart 1896, '8 middags te twaalf uren, ten stadshnize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. BRUINVIS, loco Burg. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 27 Pebr. 1896. L. VAN DER VEGT. KOKKA. Aan de »Novoya Vremya" wordt uit Se oul gemeld, dat de vader van den koning ter gunste van zijn kleinzoon Palu een beweging op het getouw zet. In Korea heerscht volkomen anarchie. De krachtige invoe ring der hervormingen, die tegen de oude zeden indrui- sehen, veroorzaakt oproerigheid onder het volk. De ro- geering is niet bij machte de aangroeiende onlusten te onderdrukken. De Japanschgezinden verlangen wedorin- voerin van het Japansch régime, de Russische partij werkt hen krachtig tegen. SPASME. Eeu bende Cnbaansche opstandelingen heeft een aanval gedaan op het dorp Hoyo Colorado op vijf mjjlen van Havanna gelegen, doch werd door de Spaansche troepen uiteengejaagd. De aanvoerder Ingle- sïto werd gevangen genomen en is waarschijnlijk dood geschoten. De ministerraad heeft besloten tot ontbinding der Cortes. De verkiezingen voor de Kamer zijn bepaald op 12 April, die voor den Senaat op 26 April. De zitting der nieuwe Kamer zal 11 Mei geopend worden. TURKIJE. De Enropeesche consnls die naar Zei- toen zijn gegaan om als bemiddelaars op te treden, heb ben aan de gezanten te Konstantinopel bericht, dat er een onbeschrijfelijke ellende heerscht onder de 8000 vluch telingen in Zeitoen Een groot aantal mannen en vrou wen zijn geheel en al van beddegoed verstoken hun schamele kleediug hangt hun bij lompen aan het lijf, en de ongelukkigen lijden vreeselijk van het strenge winter weer. De zieken, stervenden en dooden liggen bijeen op allerlei plaatsen waar zij een weinig beschutting vinden velen van de levenden zijn zoo uitgeput dat zij niet naar huis kunnen gezonden worden. De regeering heeft geen geld om den nood te lenigen, en onmiddellijke hulp is dringend noodig. De gezanten hebben nu te Konstanti nopel inschrijviugen geopend voor de noodlijdenden. TKAAIVAAL. Om in de schaarschte aan inland" sche werklieden te voorzien, beproeft de Transvaalsche Regeerinj, volgens bericht nit Johannesburg, om negers van den Congo te doen overkomen. President Kruger zeide bij gelegenheid van zijn bezoek 7) van HANS WACHENHUSEN. Het was een beeld, waaruit leven sprak, waarvan de vormen gemaakt waren naar de schoonste modellen, een beeld van groote schoonheid door de prachtig geboet seerde vormen en door de uitwerking der kleedingstukken. Velen herkenden de gezichten van haar, die voor Emin's beeld als model gediend hadden en zij misten alleen de trekken van diezelfde koningindie heden door een ander voorgesteld werd en dat verhoogde nog den indruk. Slechts weinige minuten waren den toeschouwers voor dj bezichtiging toegestaan daar werd het gordijn weder gesloten en slechts op het stormachtig verlangen der gasten geschiedde de vertooning nog eens. Esther was in hooge mate verrast geweest; juist dit beeld van Emin, hoe groote gebreken het ook mocht hebben uit eens kunstenaars oogpunt beschouwd, was van eene treffende, realistische opvatting te vergeefs had zij het nog een maal wenschen te zien, doch het was door eenen kunst vriend aangekocht en zeker had hij tnans ter wille van haar heden de levende modellen in hare kleurenpracht zoo nauwkeurig mogelijk bijeengebracht, want zelfs met dezen bezat hij de gave in zijne scheppingen over de gebreken der school heen te stappen. Verheugd reikte zij hem de hand en dankte met de oogen hem uit den grond van haar hart en terwijl Emin haar de hand drukte, fluisterde hij haar zacht eenige woorden toe. In dit vluchtig oogenblik ont moetten beider blikken elkander, onwillekeurig verra dende hetgeen bij ieder omging; Esther, die zich schaamde, trok hare plotseling bevende hand terug en wendde zich, aan de gekwotsten tot de leden van de commissie van ondersteuning »Zij, die zooveel gegeven hebben als gij, kunnen verwachten zeiven veel te ontvangen." Het hooggerechtshof heeft den 26 uitspraak gedaan in zake den advocaat-generaal contra Lionel Phillips c.s., betreffende de verbeurdverklaring van hun eigendommen. Het daarop gelegde beslag werd bevestigd, voor zoover betreft de roerende en onroerende eigendommen in de goudvelden aan den Rand en eveneens de aandeden die zij bezaten in maatschappijen, welke eigendommen hebben aan den Rand. Het telegram der Regentes. Het telegram door de Koningin-Regentes aan president Kruger gezondenluidt igelijk 't Handelsblad meldt) Staatspresident Kruger Pretoria. »De Koningin en ik zenden door consul Amsterdam, bijdrage honderd pond voor slachtoffers ramp Johannesburg en verzekeren u hoogedele onze oprechte deelneming. Emma." Het komt ons voor, (het zij met eerbied gezegd), dat, als de rechterhand ook hier niet geweten hadwat de linker deed en de gift, in deze betuiging van deelneming, onvermeld gebleven wareèn telegram èn gift voor de ontvangers aan waarde zouden hebben gewonnen Kassiersbriefjes met betaiging van sympathie zijn een vreemde combinatie van handel en hart. TEREEAflGDE STATE1. Het bericht van Dal- ziel", dat er door de politie te New-York een complot zou zijn ontdektom het agentschap der schatkist in Wall Street (dat thans 73 millioen dollars aan goud bevat) te doen springen en te berooven blijktvol gens de laatste berichten een verzinsel te zijn geweest. De ambtenaren der douane nameD in de haven van Nieuw-York zestig Cnbaansche opstandelingen gevangen aan boord van het Engelsche stoomschip Bermuda. Met uitzondering van den leider Guarcia en vier andere aan voerders zijn de Cubanen vrijgelaten. Op het schip is beslag gelegdde wapenenmunitie en verscheidene zakken met goud zijn aan wal gebracht. Brand te Santarem. Het carnavalsfeest werd alhier met een bal masqué besloten. Daar brak te middernacht de brand uit en de vlammen tastten met groote snelheid het gansche gebouw aan, waar het feest werd gegeven. De paniek onder de gemaskerden was onbeschrijflijkvele mannen, vrouwen en kinderen sprongen uit de vensters in hun krankzin nige pogingen om te vluchten. Spoedig wist de geheele stad het nieuws en stroomden de menscheu naar de plaats des onheils. Velen, die vrienden of betrekkingen op het bal hadden, ijlden naar het brandend gebouw in de hoop mee te knnnen helpen, maar velen van dezen werden zelf de slachtoffers van de ramp. Veertig lijken zijn ge- vondeB. Het aantal gekwetsten is zeer groot. De stad verkeert in rouw en de straten zien er treu rig uit, een scherp contrast met de carnavalspret van de laatste dagen. Koning Carlos en koningin Amélie zullen Santarem een bezoek brengen. bleek wordendevan hem af. Zij sloeg voor den heer Windham de oogen nedertoen deze haar naderde niet zonder een verstoorden blik op den jongen kunste naar te werpen en toch eenigermate gerust gesteld, toen hij vroolijk in diens gelaat zag. De in de zalen ingerichte buffetten lokten intus- schen de gastenhet orkest liet een vrolijke wals hoorende dans ving aan en verjoeg hen die het dansen belemmerden. Emin zelf opende het bal dan eens toonde hij een goed danser te zijn dan weder maakte hij plaats voor zijne jonge kunstbroeders om den galanten gastheer te spelen en zoo verstreek de avond op de aangenaamste wijze Men liep in den tuin heen en wederwanneer de warmte in de zalen de meeste gasten naar buiten verdreef. Esther had op dien avond met menigeen kennis ge maakt want men verlangde toch nader te komen tot haar die inderdaad niet alleeu door hare verblindende verschijning, maar ook door die eigenaardige, innemende wijze van zich voor te doen, zooals zij werkelijk was, bewoudering wekte. Ook de heer Windham werd herhaaldelijk door hem bekende heeren voornamolijk kunstenaars, aangesproken en zoo verstreek voor beiden de avond tot hunne volle tevredenheid. Het was reeds laat en menigeen der gasten vooral onder de oudere kunstbroeders, had zich reeds verwijderd, toen de heer Windham die Esther steeds zorgvuldig in het oog had gehouden haar zeidedat hij buiten het rijtuig zou opzoeken, want er was een onweer in aantocht. En z >o was het mogelijk, toen zij, verkoeling zoekende, tot zijne terugkomst naar het verlichte palmboschje vluchtte en op eene zodenbank wat rust zochtdat Emin haar verraste en plotseling voor haar stond. Zij wilde opstaan. Emin legde den vinger op den mond; zijn oog smeeKte haar dringend, te blijven; als betooverd zonk zij op hare zitplaats terug aan een toeval geloovende, dat hen hier bij elkander bracht. Zij wilde hem danken voor het genot van het feest. Doch hij voorkwam Een zonderling en treurig geval is te Lecce (Italië) voorgekomen. Daar zijn onlangs op denzelfden dag in één huis drie gevallen van krankzinnigheid voorgekomen. De ingenieur Tomasso Pispico werd plotseling hevig krankzinnig, zoodat hij naar het gesticht moest worden gebracht. Twee uren later kreeg ook zijn zuster een aanval van razernij. Men bracht haar naar hetzelfde gesticht. En 's avonds werd daar nog een van Pispico's dienstboden gebracht, eene vrouw, die al sedert 33 jaren in dienst der familie was, en die nu in denzelfden toe stand verkeerde als haar meester en hare meesteres. Buiksloot. Onlangs is alhier onder den naam »Veefokkerij te Buikslootermeer en omstreken" eene ver een iging opgericht tot verbetering van den veestapel. Er zijn reeds door rentelooze voorschotten gelden bijeenge bracht om eeu flinken stier aan te koopen. In tegenstelling van hetgeen men van elders bericht kunnen wij mededeelen dat bij de verhuring op den 14 het grasgewas van dijken en wegen in de Buiksloo termeer voor het jaar 1896 hooger pachtsommen wer den besteed dan in 1895. Spanbroek. Tot hoofdingeland van het Ambacht do vier No rder Kogge, voor de banne Spanbroek is ge kozen de heer C. Klaver, aldaar. Ainnioniakzouteu. Burg. en weth. van Zaandam hebben in overleg met de commissie voor de gasfabriek bij den gemeente raad eene voordracht ingediend, om te besluiten tot het bouwen eener fabriek tot bereiding van ammoniakzouten bij de gasfabriek. Gemeentelijk pensioenfonds. De 79 ambtenaren en beambten der gemeente Zaandam hebben schriftelijk den raad hun dank betuigd, voor het genomen besluit tot pensionneering hunner weduwen en weezen. Bankdisconto. De Nederlandsche Bank heeft den 26 haar rente voet met 1/2 pet voor promessen en 1 pet. voor belee ningen verhoogd In aandeelen Aed. Indische Exploratie-Maat schappij, was woensdag, den 26, voor het eerst eenige handel. Zij werden den 27 van 125 tot 130 pet. ver handeld. De cadetten W. de Vos tot Nederveen Cappel en A. J. van Riemsdijk van de Cadettenschool, alhier, bestemd voor het leger hier te landezijn overge plaatst bij de opleiding voor den dienst in Ned. Indië. „Eervol" en „Hiel eervol". »De Standaard" maakt er minister van Houten een verwijt van, dat den burgemeester van Sliedrecht »eervol" ontslag is verleend. »Het Vaderland" heeft een der gelijke griefhet »niet-eorvol" ontslag van den school opziener in het arr. Alkmaar. haar. »Estherik moest u zien u sprekenu vra gen zijt gjj met dezen avond tevreden Emin was op haar toegesneld hij wilde voor haar neder- knielen, maar zij weerde hem af. Hij zocht hare hand en kwam zoo dicht bij haar staan, dat zij zich niet kon oprichten. Maar met al haar zelf beheersching keek zij hem ernstig aan toen hij werkelijk een knie boog. »Ik ben tevreden, mijnheer von Bestmar", sprak zij met lnspa ning, doch hare bedaardheid behoudende. »Alleen niet met deze deze ontmoeting hier 1 Ik wachtte den heer Windham Zij hield verschrikt op want hij had toch hare hand bemachtigd en omvatte deze haar vurig en hartstochtelijk sm^ekend aanziende. »Esther, ik kwam slechts... ik waagde het slechts vergiffenisdat het ge-chied is. Ik vraag slechts één enkel woord van u, dat gij mij lief hebt, Esther! O, spreek dat woord uiteer men ons stoort het is eene voorwaarde voor mijne rust, voor mijn leven, voor mijn geluk Slechts dit ééne woord Toen hij haar noch toornig zag worden noch in hare houding iets opmerkte, dat zweemde naar het schenken van ver giffenis wilde hij hare knieen omklemmen wilde hij opspringen om de armen om haar heen te slaan maar zij vooikwam hem Zij richtte zich vlug en bevend op, den arm tegen hem uitstrekkendedoch toen sloeg zij den blik weder naar hem op »Neen niet dat woord sprak zij werkelijk met den lach van een engel. »Niet heden Als ik het uitspreek dan Hier brak zij af; zij zag, over deze laatste woorden verschrikt, verward voor zich. Maar Emin overrompelde haar: hij omhelsde haar, en druk<e, eer zjj het verhinderen kon, zijne gloeiende lippen op de hare. Met een angstkreet, bleek en wankelend rukte zij zich los en ging in de richting van den tain naar buiten. Jubelend keek Emin haar naen in zijnen roes van vreugde zich n lUwelijks meester, wilde hij haar volgen, maar schrikte plotseling terug voor eene gesluierde zwarte vrouwengestalte, die juist de zaal binnentrad en hem in den weg kwam.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1