Gemeenteraad van Alkmaar, BURGERLIJKE STAND. op Woensdag, 26 Februari 1896, j [>Men weet, zegt het blad, dat deze ex-secretaris der gemeente Alkmaar ten gevolge van de knoeierijen van den ontvangerzich in preventieve hechtenis bevindt. Intnsschen is nog onbewezen in hoeverre hij aan de knoeierijen, die hem niet verrijkten, medeplichtig is ge weest. In elk geval heeft hij zich als schoolopziener in geenen deele misdragen integendeel hij stond als een voortreffelijk schoolopziener bekend. Als wij ons niet vergissen, heeft hij nog vóór zijn inhechtenisneming zijn eervol ontslag als zoodanig gevraagd. Waren er dan geen redenen hem dit ontslag eervol te verleenenof althans het te verleenen op verzoek onder voorbehoud van onderzoekof er termen zonden zijn het alsnog eervol te verleenen Installatie rechter. In eene buitengewone zitting van de arrondisse- ments-rechtbank alhier, werd op Woensdag, den 26, de nieuwbenoemde rechter, de heer mr. S. Gratama, geïn stalleerd. Oud-strijder. Op 83-jarigen leeftijd overleed alhier de oud-strijder B. Snitger. Agent Hert. Bank. Tot agent alhier van de Nederlandsche Bank werd den 25 door de directie benoemd de heer mr. H. Boel mans ter Spill. Bij deze gelegenheid schijnt het niet ongepast een woord van waardeering te wijden aan den aftredenden agentden heer B. Preijer wiens leeftijd hem deed af scheid nemen van eene betrekkingwaarin hij sedert zoovele jaren op hoogst verdienstelijke wjjze werkzaam was. De nog krachtige man moge zich verzekerd hou den, dat hij zich door de wijze, waarop hij de belangen van de aan zijne zorgen toevertrouwde instelling met die van het publiek wist te vereenigen vele vrienden heeft gemaaktdie zijn arbeid in dankbare herinnering zullen houden. Bij de den 24 te Rotterdam gehouden inschrij ving wegens de levering van 16 partijen iepenhouten brugstrooken voor rijvoeringen was o. a. inschrijver de heer J. Asjes E.zn. voor f 45 per M3. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 26, 764.9, den 27, 766.2. Een nieuwe boot. Donderdag, den 27, des namiddags ten 2.30 uur, is van de werf 't Hondsbosch" van den heer C. Bosman, alhier, te water gelaten een stalen schroefstoom boot, bestemd voor de directie der vAlkmaar Packet", welke stoomboot met het oog op een uitgebreiden dienst in den zomer met den meesten spoed moet worden ge bouwd. Dit vaartuig is lang 23.8 meters, breed 4. meters en hol 2.metersvoorzien van een stalen stoomketel, die een stoomdruk van 8 atmospheeren voor de stoommachine kan leveren. De machine zelf, zoo licht en eenvoudig mogeljjk geconstrueerd, is van het diagonaal hellende type, systeem compound en voorzien van oppervlakcondensatie, en heeft een vermogen van 50 paardekrachten. De inrichting van het vaartuig, dat met zijne groote spiegelruiten eenigszins doet denken aan de sierlijke havenbootjes van Amsterdam, is geheel afwijkende van de inrichting der thans in gebruik zijnde stoomboo- ten »Alkmaar Packet" en belooft voor het publiek een alleszins comfortaoele stoomboot te worden. GEBOREN 25 Pebr. Anthonius, z. van Petrus Johannes Hermanns de Rooij en Johanna Kok. 26 Petronella Margaretha, d. van Johannes Theodo- rns Schoolings en Grietje Zuurbier.Dieuwertje, d. van Cornelis Ulrich en Trijntje Groen. OVERLEDEN 25 Febr. Catharina Wilhelmina, d. van Willem Beemster- boer en Gerritje Bleeker, 8 j. en bijna 5 m. 26 a Bernardus Snitger, 83 j. Theodora, d. van Jacob Bont en Maartje Zeeman, 5 m. V. Het einde eenee droom. Bewegingloos stonden beiden in verontrustend stilzwijgen een enkel oogenblik tegenover elkander terwijl rondom hen uit de aangrenzende vertrekken de stemmen der zich tot het vertrek gereed makende gastenmet gedempt geluid, doordrongen. Emin staarde uitdagend de slanke naar haar uiterlijk en hare houding nog jeugdige vrouwengestalte aan, bij het door de palmtakken gedempte licht door haren sluier op haar gelaat lezende, tot dat plotseling eene fanfare, een slotnummer van het orkest, in het geheele huis en den tuin weerklonk, om het einde van het feest aan te kondigen en aan de gasten mede te deelen. Emiadie dit stille tooneel moede was keerde zich vertoornd met eene afwijzende verontwaar digende beweging van den arm afom weg te gaan. »Emin trof hem thansmet een luiden kreet een heftig aangedane stem die hem deed beven en zijn voet verlamde. »Ik ben het, uwe zuster, die van wan hoop overijld hierheen is gegaanMen wees mij hier af; men zeide mijtoen ik radeloos daarbuiten stond dat gij de aanlegger van dit feest waart gij terwjjl uw ongelukkige vaderdoor eene beroerte verlamdzijn einde verwacht en ik Hare stem brak door de haar overweldigende smart, zij liet het hoofd zakken en sloeg de nederhangende handen krampachtig in elkaar. »0 mijn God, deze ellende en schande, en gij, ook hier dezelfde verkwister die van de zwakheid uwer ouders misbruik gemaakt hebt, zelfs voor een misdaad niet terug- deinsdet 1 Ja, voor Zij durfde het woord niet herhalen, toen zij hem, uit zijne roes van vreugde wakker geschud, daar bleek en ontsteld zag staan. Maar opnieuw in hare vertwijfeling kracht vindende, vervolgde zij»Gij ver in oeddet nietwat gebeuren zou wat gebeuren moest wat uwe lichtzinnigheid over ons gebracht heeft! En nn deze verkwisting, terwijl gisteren uwen armen vader een door hem te vergeefs uitgestelde wissel aangeboden werd een wissel van twintig duizend gulden waarvan des namiddags 12 'ƒ4 uuri Waarnemend Voorzitter de wethouder C. W. Bruinvis. Waarnemend Secretarisde heer L. van der Vegt. Tegenwoordig alle leden. Notulen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. JHcdedeellngen. De voorzitter deelde mede, dat op 4 februari 1.1. de verpachting van het grasgewas had opgebracht f 242,ruim f 135,minder dan ten vorige jare dat op 11 februari bij de Nederlandsche Bank was op- gen omen een bedrag van 8,000dat goedge keurd zijn de plannen voor het maken van een afsluit boom van de baan der Noord h. Tramweg maatschap p ij aan de Schermerpoort en van dit werk, evenals van het omliggen der rails aan den Tienenwal de tot standkoming thans spoedig mag worden Verwacht dat van gedeputeerden goedgekeurd zijn terug ontvangen: het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en het besluit van den raad omtrent de instruc tie en de jaarwedde van den gemeente-ontvan ger; dat de heer mr. P. Buijs zijne benoeming aange nomen heeft tot lid der gezondheidscommis sie en de beer mr. H. Boelmans ter Spill die tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; dat door de Alkmaarsche Tram- vereeniging de door den raad aan het verleenen van concessie verbonden voorwaarden zijn aangenomen. Ingekomen stukken. Schadeloosstelling. Een verzoek van mej. B. Leendertzom vergoeding van kosten van haar verblijf in een hotel, toen ten haren woonhuize de mazelen uitbraken en zij van het hoofd der gemeente den last ontving om van woning te veran deren, werd gesteld ter afdoening in handen van bnrg. en weth., de commissie van financiën gehoord. Uitweg op gemeentegrond. Een adres van den heer G. Nobel, te Zijpe, houdende verzoek om een uitweg, met het daarmede gepaard gaan de rooden van boomen enz., ten behoeve van het bouwen van woonhuizen aan don straatweg naar St. Pankras, werd ter beschikking gesteld in handen van bnrg. en weth. Rioleering Hoogstraat. Van bewoners der Hoogstraat was een verzoek inge komen, om met het oog op den slechten waterafvoer, tot de rioleering dier straat overtegaan. Gesteld in handen van de commissie van bijstand, nadat de heer Kraakman den wensch had uitgespro ken, dat deze commissie ook zou overwegen het door trekken van het eventueel te leggen riool naar het kanaal. Openbare burgerschool. De commissie van toezicht op het lager onderwijs wijst den Raad op deD onhoudbaren toestand ten aanzien van de 2e en 3e klasse der openbare burgerschool en wenscht met het oog op het feit, dat thans 49 in plaats van 40 a 42 leerlingen in de klassen plaats vinden, deze gesplitst en daartoe een tweetal onderwijzers benoemd te zien. Te behandelen bij het desbetreffend punt van den agenda. Boomen Geestersingel. Een verzoek van den heer T. Harp om vergunning tot het planton van boomen voor zijn perceel aan den Geestersingel werd gesteld ter afdoening in handen van b. en w de commissie voor de plantsoenen gehoord. Metiusgracht. Voorlezing wordt gedaan van eene correspondentie met den minister van oorlog over eene ruiling van grond, in dier voege, dat de gemeente afstand doet van grond aan den hoofdingang der Cadettenschool en het rijk aan Alk maar in eigendom en onderhoud afstaat den berm en het talud aan de Metiusgracht. In handen gesteld van de commissie van bijstand. Rekening ontvanger. Ter kennis van de leden wordt gebrachtdat op 17 Januari de rekening van den ontslagen ontvanger, bij exploit van den deurwaarder J. G. Klein, aan hem is beteeken d hij niets af wist en tot het betalen waarvan hij niet in staat was, daar hij nooit zich rekenschap heeft gegeven van de sommendie hij voor u opgeofferd heeft en die zijne eigen onzalige liefhebberijen hebben gekost. Een beroerte overviel den armen man gisteren avond toen de woekeraar dreigdehem dadelijk te zullen aanklagen en hij kon toen hij ontsteld uw schrift herkendezijn eigen zoon niet van vervalsching be schuldigen den zoon die zorgeloos den betalings dag liet voorbijgaansteunende op de onuitputtelijke middelen van zijnen vader, die zijn vader in het graf zal brengen en zijne zuster aan de armoede over levert O, ontzettend, dit te bedenken en te zien, wat hier voorvalt 1 Zijt gij zoo rijkals gij u hier den schijn geeft en zij trad heftig, hare stem verheffende, een schrede op hem toe zendt dan zoo spoedig mogelijk hulp aan uwen vader die gebroken nederligt, zonder uitzicht op redding wanneer zjjn gemoed zijne ziel niet weder opgericht wordt 1 Zijt gij het niet Zij zweeg plotseling en staarde hem aan. Hijvoor weinige minuten nog zoo verheugd over zijne overwin ningstond daar ontsteld en doodelijk bleek onder het gewicht van het verwijtdat zijne zuster hem in het lichtzinnig hart toegeroepen had, de oogen sluitend voor het tafereel, dat zij hem voorgehouden had, en liet het hoofd dieper vallen en scheen geheol vernietigd. »Dan zijn wij verloren! Ik offerde te vergeefs op, wat mij in onzen nood deze reis hierheen aan moed en geld heeft gekost1 Vloek over 1" Wederom wei gerde hare stem voort te gaanhare handen op den sluier drukkendezonk zij kermende van verdrietop de bank neder welke door Esther verlaten was. Het was daarbuiten stiller geworden; de stemmen der gasten verwijderden zich in den tuin. Emin stond daar, een beeld der vernietiging gelijk. Was hij reeds meermalen door zijnen zwakken vader bedorven ge worden toen deze nog middelen bezathij had het gedaan, zonder zich daarover te bekommeren Dat zijne zuster, die trotsche zuster, tot dezen stap besloten had, overtuigde hem geheel van de ijzingwokkende waarheid en dat binnen den gestelden termijn van drie weken door den heer mr. F. H. G. van der Hoeven, handelende voor den voornoemden ontvangereveneens bij deurwaarders- exploit eene nota van aanmerkingen aan den burgemeester beteekend is. Die nota is gesteld in handen van den advocaat der gemeente, den heer mr. A. P. de Lange, wiens advies nog niet is ingekomen. Borgtocht. Ten aanzien van den borgtocht deelt de Voorzitter mededat b. en w. zich gewend hebben tot de Maat schappij tot zekerheidsstelling met uitnoodiging om be richt op welke wijze zij het bedrag van den borgtocht in handen der gemeente wil doen overgaan onder be reidverklaring van de zyde der gemeenteom aan de Maatschappij inzage der rekeniDg te verleenon. Het ant woord der Maatschappij was op 25 Februari ingekomen, doch de voorzitter achtte openbaarmaking niet gewenscht, alvorens de rechtsgeleerde leden van den raad van den inhoud hadden kennis genomen. Oeloolsbrleven. 1. Op uitnoodiging van den Voorzitter belastten zich de heeren B. Preijer, C. Bosman en G. T. M. van den Bosch met het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer H. J. Vonk. Op het voorstel der commissie werd tot. toelating besloten. Beboeting aannemer. 2. Blijkens het rapport van bnrg en weth. was de oplevering van de openbare burgerschool 10 dagen te laat geschied en zou dus de aan den aannemer op te leggen boete ƒ250,— bedragen. Met het oog echter op de omstandigheid, dat het geregeld afwerken niet mogelijk was door het ingebruik nemen van een deel der lokalen en omdat de gemeente niet kon worden gezegd door de te late oplevering schade te hebben geleden, stellen burg. en weth. zich voor de boete te bepalen op 100. Zij willen dit den raad mededeelen en gaarne diens oor deel vernemen, hoewel bij de algetneene voorwaarden uit drukkelijk de bevoegdheid tot het opleggen van boete in dergelijk geval aan hen is overgelaten. De heer de Groot acht de houding van burg. en weth. tegenover den aannemer van 't Huilenaar veel te lankmoedig. Hij schetst hoe, naar zijne persoonlijke waar neming, de voortgang van het werk veel te wenschen beeft overgelaten en o.a. belemmerd is, doordat dezelfde aannemer tegelijkertijd met den bouw van huizen in de Tuinstraat is belast geweest. Hij begrijpt niet, hoe burg. en weth. den termijn van de te late oplevering slechts op 10 dagen kunnen stellen. Volgens zijne berekening was de aannemer feitelijk 100 dagen over zijn tijd. Doch in ieder geval moet z.i. de boete over minstens 30 dagen worden berekend en dus zeker f 750,bedragen. Be handelt men dezen aannemer, die, hoewel meermalen ge waarschuwd, dat hij op de door hem gevolgde wijze niet op tijd gereed kon zijn, zoo genadig als burg. en weth. zich voorstellen te doen, dat vreest hij, dat in de toe komst dit een nadeeligen invloed zal oefenen en de toe komstige aannemers zal verleiden, met den door de ge meente eenmaal vf stgestelden termijn lichtvaardig om te springen. De heer Kraakman vraagt, of het niet raadzaam is, burg. en wetb. uittenoodigen een onderzoek in te stellen, of de minder snelle voortgang van het werk niet voor een deel te wjjten is aan het te toegevende optre den van den architect, die tegelijkertijd zich belast had met het toezicht op het door denzelfden aannemer aan genomen werk aan de Tuinstraat. De heer Stoel zou in ieder geval de boete toegepast wenschen te zien voor de volle tien dagen en dus op f 250,zien gebracht. De heer de Groot zou nog niet zoo aandringen op strenge toepassing van de boetebepaling, als naar zijne overtuiging het afwerken der schoolgebouwen niet te wenschen overliet. De Voorzitter constateert, dat burg. en weth. slechts bedoelen, den aannemer eene ernstige waarschu wing te doen. Tegenover den heer Kraakman spreekt hij als zijne overtuiging uit, dat er geen sprake behoeft te zijn van een te toegevend optreden van den architect voor de belangen der gemeente in verband met den bouw aan de Tuinstraat, bij welk werk de architect slechts van raad heeft gediend. Burg. en weth. danken voor de ge- Zijn vader aan den rand van het graf, zijne zuster zon der onderkomen, zoodra zijn vaders graf gesloten werd... Zijn hart bloedde, dit lichtvaardige hart, dat zich in de wereld en hare genoegens zoozeer verheugd hadeen kinderhartdat nog niet geleerd had den ernst des levens te verstaan. Hij hield van zijnen vader, hij bad zijne zuster lief en hij had er zich geene voorstelling van gemaakt, dat hij hun leed veroorzaakte, wanneer hij zijn leven vroolijk doorbracht en thans deze zware slag op zijn geweten die hem verdoofde. Met, eene half in zijne keel verstikkende klacht richtte hij eindelijk het ter neer geslagen hoofd op hij zag zijne zuster in de schaduw van de waaiers der palmen zittenmet de handen op de knieen, de kin op de borst. Hij zocht de kracht, om tot haar te gaan, haar één woord vaa troost te zeggen, hair om vergiffenis te smeeken, maar hoe zou hij dit hebben kunnen doen 1 Hij had als verwend kind nooit geleerd iets dergelijks te zeggen 1 Daar hoorde hij voetstappen vlak in zijne nabijheid. Hij verzamelde al zijnen moed, richtte het hoofd in de hoogte, ging in de schaduw der bladen van de hooge planten staan, om zijn ontsteld gelaat aau het licht te onttrekken en trachtte zijne gewone trekken zooveel mogelijk teherinneren. Het was de heer Windham, die, hem zoekende, aan de deur achter de takken der laurierboomen gestaan had en daardoor getuige was geweest vau het voorgevallene. Hij ging naar hem toe en nauwelijks merkbaar viel zijn blik op haardie op de bank was gezetenin stijve houdingmet een koud voorkomenrichtte hij zich tot Emin. Geen trek op zijn gelaat verrieddat hij iets gehoord had. Zijne armen hingen naar beneden en hij deed geen moeite om den gastheer de hand te geveD. »Ik kom u vaarwel zeggen en u mijnen dank betuigen", sprak hij koud. »Miss Shornfield wacht mijik spreek ook uit haren naam?' Hij legde nadruk op deze laatste woorden en hield nog aarzelend op, als wilde hij er bijvoegen; toen plotseling van voornemeD veranderende, maakte hij eene korteonhandige buiging en vertrok. Emin had tenauwernood verstaan wat hjj gezegd had zijn gezichtsvermogen was zoo verblind dat hjj slechts

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2