„Volksbond." Telegrafische Berichten. Advertentièn. Faillissement, Openbare Vergadering VEREENIGING TEGEN DRANKMISBRUIK. dane opmerkingen en zullen met het gehoorde hun voor deel doen. Openbare burgerschool. 3. De conclusie van het rapport van burg. en weth. in zake het adres van ouders van leerlingen aan de open bare burgerschool strekt, om te berichtendat aan het eerste deel van hun verzoek, om de leerlingen uit den Doele over te brengen naar de nieuwe lokalenreeds is voldaan en dat de benoeming van meer personeel ge schieden zal zoodra de toename van het aantal leerlingen dat rechtvaardigt. De heer Kraakman acht het gewenschtom de zaak aantehouden in verband vooral met het schrijven van de commisse van toezicht op het middelbaar onder wijs, waarin als hij goed gehoord heeft zelfs van wetschennis gesproken wordt. De heer ter Spill ziet de noodzakelijkheid van uitstel niet in. Hij voor zich heeft zich, door een persoonlijk bezoek, van den toestand op de school overtuigd en zich eene meening gevormd. Hij verwacht dit ook van de andere raadsleden. Voor dadelijke beslissing is de zaak z. i. dus alleszins rijp die hij bovendien hoopt dat in anderen geest zal uitvallen als burg. en weth. voorstellen. Het door den heer Kraakman ingediende voorstel tot uitstel, door den heer Goede ondersteund, wordt daarop aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Benoeming gemeente-secretaris. 4. Daarna komt, met afwijking van den agenda, aan de orde de benoeming van een gemeente-secretaris, waar voor door burg. en weth. alfabetisch aanbevolen waren de heeren J. Snellen, secretaris van Zierikzee, en G. H. Veenhoven, secretaris van Hengelo. Benoemd wordt, met 9 stemmen, de heer C. D. Donath, secretaris van Harlingen die ook voor de aanbeveling door burg. en weth. ernstig in aanmerking gekomen was, doch bij loting was afgevallen. De heer Snellen bekwam 3 en de heer Veenhoven 4 stemmen. Vordering voor waterverbruik. 5. Het rapport op het verzoek van H. J. Ansingh om alsnog aan de firma de Lange en de Moraaz uittebetalen een bedrag van 530,20 wegens waterverbrnik bij de gemeente over 1895, strekt om daarop afwijzend te be schikken, daar de commissie van financien vooralsnog geene vrijheid vindtom tot de uitbetaling overtegaan. Den heer Bosman was deze zaak niet duidelijk. Wanneer toch vaststaatzooals het geval is, dat deze post niet in uitgaaf is gebracht op het journaal van den ontvan ger en van gemeentewege erkend wordt dat het gewoonte was, dat adressant het geteekende bevelschrift tot betaling ter secretarie deponeerde en later het bedrag aan de firma de Lange en de Moraaz werd ter hand gesteld dan komt het hem voor dat de gemeente zich aan de betaling daarvan thans Diet onttrekken kan. De heer Stoel deelt dat gevoelen. Z.i. is de eenige vraag of ten stadshuize aanwezig is de kwitantie van de firma de Lange en de Moraaz, die door den adressant met den ontvang der gelden voor de waterleiding is belast. Is die niet aanwezigdan is er z. i. geen twijfel over, of de post is niet uitbetaald. De hoer Kraakman kan met de opvatting der heeren Bosman en Stoel niet méégaan. Hij gelooft dat er ruimte is voor een gansch andereu uitleg der zaak waarop hij echter niet verder zal ingaan. Hij acht het voorzichtigdat ook over deze zaak in den Baad met het oog op een eventueel te voeren rechtsgediug, niet te veel gezegd wordt. Hij wil in ieder geval afwachten de openbare terechtzitting in zake de gedetineerde ambte naren, waarna altijd nog gelegenheid bestaat, eene beslis sing te nemen. In dien zin wordt daarop zonder hoofdelijke stemming, met algemeene stemmen besloten. Metiusgracht. 6. Blijkens het rapport van de vaste commissie van bijstand op het verzoek van Corns. Smit Cz., betrekkelijk zijn tot bouwterrein geschikt te maken perceel aan de Hetiusgracht en voorstel tot het bij de gemeente koste- den vorm van dezen man onderscheiden had. Daar dook eene andere gestalte voor hem op een dienaar van de pauselijke Zwitsers, gekleed in de uniform der lands knechten, zeide tot hem, terwijl hij hem een klein, toege vouwen papier overhandigde »dit werd zooeven gebracht. Er komt een ouweder opzetten de gasten vragen te vergeefs naar u zij gaan zoo spoedig mogelijk naar de stad." Daarop verdween hij. »Lees! Lees!" sprak eene sidderende, van angst bijna gebroken stem aan zijn oor. Hij zag alleen de schaduw zijner zuster voor zich. En door diezelfde angst, door een vreeselijk voorgevoel aan gegrepen raapte hij het papier op. Slechts één blik daarop en een rilling overviel hem het papier flad derde over den grond bewogen door den zich buiten verhefïenden door den open gang suizenden nachtwiud. Niet in staat zich rechtop 'e houden zocht hij met knikkende knieën den weg door de palmen naar buiten; in zijne ontsteltenis naar een steun zoekendevatte hij een der overhangende takken van een palmboom en zonk, dezen met zich rukkende, met het voorhoofd op de kuip, waarin de boom stond. Intnsschen had eene bleeke bloedelooze hand naar het papier gegrepen, namelijk die der zuster, die het weder liet vallen en met hare handen het gesluierde gelaat bedekkende, op hartverscheurenden toon uitriep >Dood Mijn arme vader En gij zijn moordenaar! Die vloek zal eeuwig op u rusten!" Het ontzettende woord verstierf tusschen hare lippen. Daarbuiten verminderde het geruisch, dat de hevige wind door de open gebleven deuren naar binnen overbracht. Onder het geklap der zweepen reden de rijtuigen weg mot de laatste gasten, die tevergeefs naar den gast heer gevraagd haddenaan wien men dezen genotvollen avond te danken had gehad. Zwijgend in zich zeiven gekeerd met den hoed over het voorhoofd gedrukt en de lippen samengeperst, zat intnsschen de heer Windham op de terugreis naast zijne beschermelingeterwijl de iucht plotseling duister was geworden door de zich sa mentrekkende donderwolken. Het toeval had gewild dat, toen de gasten, verontrust door het dreigende weder, naar hunne buiten in de straat wachtende rijtuigen ge vraagd hadden en hij zelf naar de deur gegaan was, om zijn rijtuig te bestellen, de gesluierde dame haastig juist op hem toegetreden washem buiten adem vragende naar den heer von Bestmar. De hem onbekende dame loos in eigendom en onderhoud overnemen der daarin ontworpen straat met rioleering enz., kon men zich in beginsel met het plan zeer goed vereenigen. De commissie achtte de uitvoering gewonscht. De conclusie strekte dan ook, om aan adressants verzoek te voldoen, o. a. op de volgende voorwaarden dat de verlenging der gracht zou geschieden ter breedte volgens de bestaande rooilijn; dat de weg zou worden bestraat met klinkers op zijn kantdat de rioleering zou geschieden volgens bij dit besluit bepaalde voorschriften dat de weg zou worden opgehoogd tot de hoogte van het bestaande gedeelte dat de voetbrugter broedte van 1.80 M. tusschen de leuningen zou worden gemaakt met ijzeren lig gers en leuningen en wel door de gemeente ten koste van den aanvrager; dat deze f214,zou storten voor den aanleg der gasleidingdat aan dien weg geen woningen zouden worden gebouwd van eene lagere jaar- lijksche huurwaarde dan f 200 en dat de woningen slechts door één gezin zouden worden bewoond. Deze conclusie was overeenkomstig het gevoelen der meerderheid der commissie. De minderheid wilde adres sant niet verplichten tot het bestraten van den geheelen weg doch slechts tot het maken, langs de huizen, van een bestraat voetpad, en tot het beharden van het overige deel. Tot deze minderheid bleek de heer Stoel te behooren, die eerstens de bestrating van den geheelen weg af keurdeomdat geen der aansluitende wegen Wilhelminalaan en Ropjeskuil, bestraat was en evenmin het reeds bestaande eerste gedeelte der gracht; bovendien achtte hij eene dergeljjke bepaling voor den adressant te bezwarend vooral waar hem zulke hooge eischen ten aanzien van de brug worden gesteld. De heer de G r o o t zet uitvoerig uiteen hoe hij bij een bezoek aan het bewuste terrein den heer Smit bereid bevonden heeft, om een rijbrug te maken in plaats van een voetbrug en hoe deze hem zijn voornemen te kennen gafom het te bebouwen terrein ook een ait- gang te verschaffen op Varnebroek. Het gevoelen van den heer Stoel omtrent de bestrating deelt hij niet. De raad kan daarvan thans niet meer afwijken eene zelfde verplichting is nu onlangs nog opgelegd aan verschei dene aanvragers. Dat het eerste deel der gracht niet bestraat is acht hij daarvoor geen bezwaar. De heer Kraakman gaat meé met de meerderheid der commissiemits aan de voorwaarden worde toege voegd dat eene rijbrug worde gemaakt in plaats van eene voetbrug. De heer Bos man vreestdat bij uitbreiding van de bebouwing het ontworpen riool niet voldoende wijd zou wezen. Bovendien acht hij het een bezwaar, dat dit riool al het vuil zal moeten uitloozen in het riool in de Wilhelminalaan, dat daardoor het water in den Singel nog meer zal verontroinigen dan nu reeds geschiedt. Bovendien zou hij de brug niet door de ge meente willen laten bouwen voor rekening van den aan vrager maar door dezen zelften genoegen van burg. en weth. De heer de Sonnaville deelt mede dat de ver ontreiniging van het Singelwater ook bij de oommissie van bijstand een punt van ernstige overweging is ge weest. Het is echter zeer bezwaarlijk die moeielijkheid te ontgaan. De heer de Groot meent, dat hierin toch den eenen of anderen tijd zal moeten worden voorzien. Voor het oogenblik is daaraan niets te veranderen, hoezeer hij ook de verontreiniging betreurt. Tegen uitvoering van de rijbrug door den adressant zei ven, ten genoegen van burg. en weth., heeft hij voor zich geen bezwaar. Het voorstel werd daarop aangenomen met de wijzi ging omtrent de brug. Ba«l- en Zweminrichting. 7. Het rapport van de commissie van financiën strekte om de rekening der bad- en zweminrichting goed te keuren. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Canters, wien het bevreemdde dat de inrichting een reservefonds vormde en niettemin de gemeente toch de door haar gewaarborgde rente moest betalen over het kapitaal, verstrekten de heeren Rentmeester en de Lange eenige inlichting waaruit bleek dat de was jong en verkeerde in de hoogste spanning; een plot seling in zijne gedachten oprijzende argwaan had hem haar doen volgen en toen hij haar volgde haar steeds in het oog houdende, terwijl zij zich heendrong door de naar den uitgang gaande angstige gasten had hij tot zijne nog grootere ontsteltenis ook Esther moeten op merken diezooeven uit het portaal gekomennaar adem snakkende, met verwarde zinnen, zonder te letten op hen, die haar voorbij gingen, de bleeke wangen met de handen bedekkendeop de onderste trede van het portaal was blijven staan en zacht een woord uitsprak, dat hem hare opgewondenheid verklaarde. Zonder door haar gezien te worden, gaande achter eene der planten metgroote bladeren, die de vrije treden van het portaal versierden, had hij haar aan zich zelve overgelaten om zich daar binnen nog ééne zekerheid te verschaffen waarmede hij zich thans op den terugweg bezig hield. Hij zag niet de donkere onweerswolken welke zich aan den horizon samentrokken; hij hoorde niet het verwijderde rollen van den donder; hij lette niet op haar, die, naast hem zit tende zich bevreesd in bare dunne sortie hulde en daarin haar hoofd verborg. Hij was vol van hetgeen hij had moeten hoorenhet vervulde hem met bit terheid het was voldoendeom hem berouw te doen krijgen over al zijne welwillendheid voor dezen jongen kunstenaarmaar nog meer berouw had hij Esther alleen te hebben gelaten. Hij was ook boos op haar die anders zoo voorzichtig wasZij had hem in het g.heim gesproken, van het oogenblik gebruik gemaakt, dat hij haar alleen had gelaten En wat had er gedu rende deze weinige minuten kunnen gebeuren Hij trachtte met geen en kei woord haar stilzwijgen te verbreken. De koetsier spoorde de paarden aan, om vóór het losbreken van het onweder de stad nog te bereiken. Zeldzaam bewo gen klonk Windham's stem, toen hij in het hotel afscheid van Esther nam. Er was iets gebeurd, achter zijn rug; dat beves tigde hem ook thans de schuwe blik, waarmede zij hem zwijgend en dankend de haud druktereeds gebeurd eer hij gelegenheid had gehad haar daarvoor te be hoeden waartoe hij zelf door zijne welwillendheid voor den jongen man aanleiding had gegeven Wordt vervolgd. oorspronkelijke aandeelhouders indertijd hadden afstand gedaan van de hun door de gemeente gewaarborgde rente ten behoeve van nieuwe geldschieters een en ander met toestemming van den raad en dat, nu dit nieuw geleende geld geheel is afgelostmen het voor zichtig achtmet het oog op te wachten groote repara- tiëneenig bedrag in reserve te houden. Nadeel kan dit der gemeente niet doen daar de opbrengst de exploitatiekosten in geenen deele dekt. De oorspronkelijke aandeelhouders ontvangen nog steeds geen rente De heer Canters blijft het niettemin vreemd vinden, dat men kapitaliseert en toch de gemeente betalen moet. Hij verlangt dus stemming over de al of niet goedkeuring der rekening. Met 11 tegen 4 stommen wordt echter de voorgestelde goedkeuring bekrachtigd. Hamer van koophandel. 8. Overeenkomstig het rapport van de commissie van financiën wordt de rekening der kamer van koophandel onveranderd goedgekeurd. Rondvraag. Spoor Alkmaar Hoorn. Bij de rondvraag wenschte de heer Kraakman van burg. en weth. te vernemen, of hun ook iets bekend was omtrent den stand van den spoorweg AlkmaarHoorn. Het bleek, dat burg. en weth. de vraag hadden voorzien en zich alreeds hadden gewend tot den raad van admi nistratie van de Hollandsche Spoorweg-maatschappij. Uit het van dien raad ontvangen antwoord bleek, dat de ontei- genings-quaestie thans in het stadium verkeert, dat het procesverbaal en het advies der commissie uit gedepu teerden, na aan het departement van waterstaat onder zocht te zijn, nu door dit departement aan den raad van administratie voornoemd zijn toegezonden. De strekking daarvan is, dat plans en kaarten worden ingeleverd, waarop de te onteigenen perceelen nauwkeurig zijn aan gewezen en de kadastrale nummers alsmede de namen der in de registers van het kadaster aangeduide eige naars worden vermeld. Deze plans en kaarten zijn noo- dig om tot eene eindelijke aanwijzing der perceelen te geraken. Deze aanwijzing moet door de regeering zijn geschied binnen acht maanden, nadat de commissiën uit gedeputeerden haren arbeid hebben verricht. De heer Kraakman beval burg. en weth. ernstig aan, hare aandacht op deze gewichtige zaak gevestigd te honden, opdat eene spoedige tot standkoming zooveel mo gelijk bevorderd worde. De Voorzitter gaf gaarne daarvan namens burg. en weth. de toezegging. Rekening ontvanger. De heer Cantors vraagt inlichting omtrent de reke ning over het beheer van den ontvanger van 1 Jau. 1895 tot 17 October 1895. Thans zou het publiek, dat reeds uit eene vorige zitting weethoe vreemd het den heer Canters voorkwam dat al het tekort kon gebracht zijn ten laste der rekening van 1895, eindelijk op de hoogte komen, dochdit was buiten den voorzitter gere kend, die alleen inlichtingen meende te kunnen geven in eene geheime zitting. Niettegenstaande de heer Canters met sterkon nadruk deed uitkomen, dat hij die geheim zinnigheid af keurdewerden de deuren geslotenna heropening waarvan de heer de Groot aandrong op voorziening van de bestrating van het Zeglls en verder van den Voorzitter de inlichting kreeg, dat ver- moedolijk op vrijdagden 28 door burg. en weth. een opzichter zou worden benoemd. Nadat nog de heer van den Bosch de aandacht had gevestigd op den toestand van do Fisclimarkt werd de vergadering gesloten. 's-Gravenhage27 Febr. Tweede Hamer. Personeel. Het tarief voor huisbewaarders is vastgesteld op f 10voor jagers op 18. Het algemeen en het bijzonder tarief voor paarden is goedgekeurd na in trekking van amendementen van den heer Schepel tot verlaging. Voorts is het ainendement-Rutgers om de rijwielenbelasting nader in bijzonderheden te regelen hetzij afzonderlijkhetzij als onderdeel van het per soneel overgenomen door den minister en aangenomen met 42 tegen 31 stemmen. De heer Veegens lokte van den premier de verklaring uit, dat de inzending van het antwoord op het kiesrech tont werp niet zal wachten op de beslissing omtrent de rijwielbelasting. Met 47 tegen 34 stemmen is beslist, dat het dienstjaar zal aanvangen op 1 Januari. Voor de vele bewijzen van deelneming, mij betoond bij het overlijden van mijn dierbaren zoon Cornelisbetuig ik mjjn hartelijken dank, ook namens mijne kinderen en behuwdzoon. Alkmaar, Wed. P. SMITS 27 Februari 1896. Reekers. Bij vonnis der Rechtbank te Alkmaar is B. J. FEHKEI koopman te Alkmaarden 27 Februari 1896 in staat van faillissement verklaard in gaande 25 Februari 1896 met benoeming van den Edel Achtb. Heer Mr. S. GRATAMA Wz. tot Rechter commissaris en van den ondergeteekende tot curator. Mr. J. VERDAM. Atdccling Alkmaar. op Z A T K B I» A O 2» Februari in het lokaal HARMONIE. Spreker Mr. H. UOKMAÜi BORUEIIIJI lid der 2e Kamer. Onderwerp De Volksbond en het drankmisbruik. Kntrée |vri|. Aanvang 8 uur. Jongelieden beneden den leeftijd van 16 jaren worden niet toegelaten. Het Bestuur.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3