ALKMAAIlSCICÖÜ ItA NT "rARI JSCHK BH IKVHX. Buitenlan <1. Nederland. No. 26. Acht ^en negentigste* Jaargang. 1896. van VRIJMAti 38 Februari 189». Tweede blad. VI. Parijs, 23 Februari 1896. De afgeloopene week begon buitengewoon feestelijk. Zon dag maandag en dinsdag hadden wij den optocht van den »Boeuf gras'', begunstigd door prachtig weder, bijna lente en het gevolg was dan ook, dat die drie daeren bijzonder levendig en vroolijk waren. Nog nooit was het Carnaval, de Mardi-gras, zoo vroolijk te Parijs, als ditmaal het geval was. Wij hebben den Boenf gras tweemaal gezien eerst op zondag 16 Febrnari, de trein, die ons toen van Asnières naar Parijs bracht, was zóó vol, dat wij bovenop moesten zitten en daar op dien eersten dag de berekening niet juist gemaakt was, zoo liep de optocht veel vlugger dan men gedacht hadmet het gevolgdat velen te aat kwamen, en de stoet reeds een nnr voorbij was, toen men dacht nog al den tijd te h'bben. Het ging ons bijna evenzoo, wij waren bijvrienden genoodigd om van hun balcon op de hoogte van de poort Saint-Denis al het moois te aanschouwengelukkig kozen wij onzen weg over al de grootefboulevards omdat het daar zoo vroolijk toeging, het was er druk, men wierp elkaar met confetti?, uit alle vensters regende het serpentine (papieren linten) in'alle kleuren, kortom, het was er zoo aardig, dat wjj slechts langzaam vooruit kwamen. En zie, pas waren wij op de hoogte van de rue Richelieudaar zagen wij in de verte iets*blinkenden schitteren in de zon, dat bewoog en kwam nader, en ja het waren de helmen van de be reden politiedie baan kwamen breken en het publiek langzaam aan links en rechts naar de trottoirs drongen. Wij kozen ons snel eene plaats vooraan op den rand van den linker trottoir, weldra stonden wij gepakt als haringen in een ton en thans bleek ons weder het groote voordeel voor ons dat de franschman niet al te groot van stuk is, want dat enkele randje van den trottoir was voldoende om ons te doen zien over de hoofden van allen, die voor ons te staan kwamen. Wel werd het gedrang op een ge geven oogenblik bijzonder groot, toen namelijk de »muni- cipaux" te paard en de agenten te voet, de menigte naar beide zijden opdrongen doch hier heeft men een groot voordeel, men dringt u nooit van uwe plaats. Dat is hier een soort van recht, staat gij eenmaal, dan helpen alle omstanders op zrde en van achteren n en gij staat als tegen een muur. Eindelijk daar komen zij en het is mooi, buitengewoon mooi. Een rijkdom van costumeszooals wij nog zelden aanschouwden, een optocht wel tweeduizend meter lang, voetvolk en ruiters en schitterende kleeder dracht, romeinen, galliërs, ridders uit de zestiende eeuw, mannen verkleed als varkens, als meloenen, als groenten, vruchten en dieren en dit alles afgewisseld door een veertiental triomfwagens de eene nog fraaier dan de andere. Zulk een wagen wordt hier een Char genoemd en wij zien achtereenvolgens den »Char rétrospectif dat is de wagen zooals die vroeger was, vóór den oorlog, met een grooten cartonnen osdan den CJhar van prins Car naval, den Char van de muziek, den Char van den land bouw den Char van den père et mère Croquauteen reusachtige boer en boerin den Char van de bergerie met kudden schapen, den Char du Boenf gras, met een prachtigen Normandischen os (voor ieder der drie dagen heeft men een anderen os gekocht, deze dieren wegen van duizend tot twaalfhonderd kilogrammen en kosten door elkander vijftienhonderd franks per stuk.) Dan den Cbar de la Cuisinewaar een reusachtige kok levende hazen en konijnen in een grooten ketel kookt den Char van de Charcuteriehet varken met vele levende zwijnen waaronder le cochon chantant doch de zang van dat varken is zeer onwelluidend, den Char van den wijn, dien van het fransche bier, dien van het palais-royal, den char der bloemen, buitengewoon fraai, groote bloemen, rozen en korenbloemen, in elke waarvan eene jonge vrouw het hart is, men ziet de bloem en alleen de bustes der jonge meisjes, die U zeer elegant allerlei kushanden toewerpen, den Char der liefdadigheid, den Char der Koloniën, met arabieren, algerijnscbe sol daten, mariniers, soldaten van Dahomey, Tonkin, lunis, Madagascar enz., enz. De geheele optocht wordt vergezeld van muziek, van politie, en cavalerie eu omstuwd door eene vroolijke menigte en steeds houdt de regen van confettis en serpentina aan, en wanneer de stoet voorbij is, ontstaat er een oogenblik een gewoel, als van golven der zee, en worden wij als het ware oen heel eind voort gedragen. En onder onze voeten voelen wij een tapijt van al die kleine papiertjes, en eindelijk redden wij ons uit het gedrang door een dor café's in te glijden en onder een waren stortbui van confetti's worden wij eon potje bier machtighetwelk wij dadelijk met hot schoteltje bedekken om te voorkomen dat men een zak met pa piertjes er in uitschudt. En drie dagen achtereen houdt dit aan en vooral op Mardi Gras is het dubbel zoo vol op straat en nemen wij dan ook plaats boven op een handkar op gevaar af dat dit wagentje breekt of kantelt, en wanneer wij te rug willen naar Asnières, moeten wij eerst wel drie treinen afwachten welke alle propvol zijnde menschen hangen als het ware langs do trappen en op do impéria les doch bij den vierden trein weten wij tegen het reglement in eene plaats te vinden in den goederen wagen waar weldra een vijftigtal reizigers ons volgen. Wel komt de treinconducteur ons vertellen dat dio goederenwagen alleen is voor pakjes en voor hot perso neel van den Westerspoorwegmaatschappij doch wat zal die ééne conducteur tegen ons allen uitrichten wij hou den ons eenvoudig doofen de trein zet zich in beweging en zoo komen wij tenminste tehuis. Gelukkig ligt As nières slechts op tien minuten sporens van l arijs. Vier minuten voorbij Asnières ligt Bois Colombes. Het station van dit plaatsje was j.l. Donderdag getuige van een vreeselijk onheil. De directrice van de be waai school, eene jonge dame van 35 jaarwachtte met hare jongere zuster van 27 jaar en mot hare moeder op den trein van 2 nnr in den namiddag, welke hen naar Parijs zou bren gen. Die jongere zuster had eene ziekte gehad en haie horsenen waren aangedaan zoodat zij zelfs een korten tijd in een gesticht was geweestmen geloofde haar ge nezendoch door die ziekte was haar geheugen verzwakt en bovendien waren haar geestvermogens aangedaan door het overlijden van een geliefden broeder. Daar kwam in volle vaart een sneltrein van Caeu aanstoomen deze houdt in Bois-Colombes niet stil, doch vliegt het plaatsje voorbij regelrecht door naar Parijs. Plotseling springt de jongste zuster tusschen de rails, de trein is nog slechts op 25 meter afstand de oudere zuster de directrice van de Ecole maternellesnelt haar te hulp, doch wat is 25 meter voor zulk een sneltrein nog niet twee seconden. Een vreeselijk gegil, dames vallen flauw de moeder is als verstijfd de trein stopt hondonlvijftig meter verder, doch wat men vindt van de twee zustersis niet te be schrijven. Daar is niets meer te herkennen. Nog zagen wij gisteren den lijkstoet van Ambroïse Thomasden overleden directeur van het Conservatoire de Musi'que den componist van Miguon en Hamlet, een prachtige begrafenis met tallooze kransen, welke gedeel telijk elk door vier man, gedeeltelijk op twee groote wagens werden gedragen. Prachtige lijkdienst, een van die°hier zoo schoono begrafenissen. IIF,MJIK. De gezondheid Van den heer de Burlet heeft hem genoodzaakt zijn oütslag als minister-president te vragen. Dit is hem, blijkens koninklijk besluit, ge publiceerd in de .Monitem' van 25 I ebr., verleend hij is benoemd tot minister 7an Staat, en gezant en gevol machtigd minister van België te Lissabon. BITLOARI JE. In een officieusen brief uit Petersburg aan de Polit. Korr. wordt verzekerd, dat Rusland met de verzoening met Bulgarije geer. ander doel heeft dan rustverstoringen op het Bilkensctiereiland te voorkomen. Zoolang Bulgarije hetzelfde doel nastreeft, kan hetervan verzekerd zijn, dat Rusland zich niet zal mengen in zijn binnenlandsche aangelegenheden sn zal bepalen lot aan knooping van handelsbetrekkingen. Uit Varna wordt aan de Swoloda geseind, dat een ge wezen politieagent heeft verteld, dat hij de vermoording van Stamboeloff bijgewoond, de moordenaars gezien en herkend had. Ook heeft hij hui namen genoemd. De man werd in hechtenis genomen. Prins Ferdinand zal over 14 dagen op reis gaan om de souvereinen der mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekenden te bezoeken. CHINA. De An-Hiu-troepen te Kiau-Gy-in, vijf en negentig mijlen van Shanghai, zijn in opstand. Door do ontploffing van een buskrnitmagazijn werden tweehonderd man gedood. De opstandelingen namen een generaal ge vangen. M(JIT8CHIj AA DOp een volksvergadering te Keulen gehouden is een motie aangenomen, waarin de Rijksdag wordt verzocht geen maatregelen goed te keuren, die den wettigen handel in margarine znllen bemoeilijken of onmogelijk maken, daar bij een scherp toezicht de bestaande margarinewet en de wet op de voedingsmidde len voldoende zijn ter bestrijding van de deloyale concur rentie. De werklieden in de weverijen te Kottbns zijn tot algemeene werkstaking overgegaan. Hieraan nemen 7000 mannen en vrouwen van 60 fabrieken deel. De overheid heeft gendarmes ontboden om de orde te handhaven. De werkstaking in het confectievak te Halle is geëin digd. De kleedermaaksters en naaisters zullen eene loons- verhooging van vijftien percent krijgen. fiHOELAlWD. Chamberlain ontving den 25 Krugers antwoord op het tolegram van koningin Victoria naar aanleiding van de ontploffing te Johannesburg. Kruger verklaart zich ten hoogste dankbaar voor de sympathie, door de koningiu betoondbetuigingen als dezezegt bij zullen er toe bijdragen om de smart en zorg te verlichten. Met een klein stoombootje werd dr. Jameson van de vVictoria" naar den wal gebracht. Hij landde te Erith en ging per spoor naar Londenwaar hij per rijtuig onmiddellijk naar Bowstreet gebracht werd om voor den politierechter een voorloopig verhoor te ondergaan. De hertog van Abercorn en verscheidene andere aanzienlijke commissarissen der Chartered Company waren aldaar tegenwoordig en ontvingen Jameson en zijn officieren met luidruchtige toejuichingen. Do rechter keurde dit ongepaste huldebetoon ten sterkste afzeido Jameson s misdrijf als zeer ernstig te beschouwen, en stelde de be klaagden tegen een borgstelling van f 24000 voor ieder op vrije voeten hen vermanende zich van alles te ont houden wat tot eenigerlei demonstratie aanleiding zou kunnen geven. De Globe" (een orgaan, dat zeer fel tegen Transvaal gekant is) verneemt uit do beste bron dat de regeering dor Z.-A. Republiek buitengewone militaire toebereidselen maakt. Behalve een groote hoeveelheid ammunitie die in de laatste zes maanden uit Hamburg in duitsche stoom- booten verzonden is zijn in Antwerpen twee drie mil- üoen patronen en zes en veertig ton ammunitie voor de veldartillerie ingescheept. Ook znllen woldra opnieuw vijf en twintig tonnen patronen naar de Z-A. Republiek worden verzonden. De »Inventor's Review" onderworpt de »Chartered'' aan een alles behalve malsche critiek »Door dit charter te verleenen werd groot onrecht gedaan aan de Kaap-koloniede vrije republieken van Zuid-Afrika en aan meuigen Kafferstam. De maatschappij had nooit iets uitgericht om zulk een gunst van de britsche regeering te verdienen. Integendeelze was van de op richting af en in haar verschillende gedaanteverwisselingen een flesschentrekkersonderneming. Ze was een vloek voor de britsche geldbeleggers die hunne millioenen gaven toen de aanvoerders en redenaars de groote trom roerden en schetterden van de uitbreiding des rijks, en zij was, zoo mogelijkeen nog grooter vloek voor het land, waar zij den schepter voerde. Nooit had zij de middelen om dat gezag te handhavenwaut voor het grootste deel word" het geld onder de oprichters verdeeld en reeds daarom alleen was het verleenen van het charter oen onvergeefljjke fout." Met nadruk eischt de schrijver openbaarmaking van de lijst der aandeelhouders. Indien de heer Chamberlain niet in staat is zulk een lijst te geven of wanneer hij als dit voorstel in het parlement komtzich daartegen verzetdan mogen wij veilig aannemendat de prinsen, hofpredikers en andere ambtenaren hem te machtig zijn geweest en dat in deze snoode zaak geen onderzoek zal worden gedaantenzij een voor den vorm. Het kan wezen dat Jameson en zelfs Rhodes als zondebokken moeten dienen voor een misdaad die wellicht in het geheim beraamd werd eenige der hooggeplaaUten in den lande. FRA1VK.RI.IK. Het bnreau der Kamer heeft den 25 de begrootingscommissie gekozen waarvan de meer derheid tegen de voorgestelde inkomstenbelasting is. Deze verkiezing is een ernstig échec voor de regeering van de 33 leden der commissie zijn er 29 absoluut tegen het ontwerp van den minister van financiën Doumer. Meu raamt het aantal afgevaardigden, die deel uamen aan de stemming der bnreanx voor de budgetcomrnissie op 450 590dit geoft een meerderheid van 90 stemmen tegen de inkomstenbelasting. De fransche ministerraad heeft beraadslaagd over de begenadiging van den heer Baihant. Volgens eensluidende mededeelingen van verschillende bladen verzette de minis ter van oorlog Cavaignac zich onverbiddelijk daar tegen. De begrooting van uitgaven voor Madagascar is voor 1897 op 13,500,000 francs geraamd, waarvan 6,300,000 voor de bezetting tweo millioen voor het bestuur5,2 millioen voor rente en afbetali g van de in 1923 te delgen 75 millioen die de expeditie heeft gekost. Voor eerst rekent men er niet opdat Madagascar ook maar eenrdeel van deze 13,5 millioen zal dekken. Dr. Leyds is maandag to Parijs aangekomen en door president Faure ontvangen. Hij was voornemens dinsdag weder te vertrekken. ITALIH. De berichten uit Afrika worden met den dag ongunstiger. Niet alleen bestaat de kans dat de Abessyniërs tot den aanval overgaan maar het wordt thans zekerheid, dat do Mahdisten tegen Kassala opruk ken. Het verschijnen der Derwishen werd voor ongeveer drie weken medegedeeld doch door generaal Baratieri tegengesproken. Thans hebbon zij reeds de posten aange vallen, die voor Kassala v/aren uitgezet om de voltooiing der versterkingen te besch ermen. Een compagnieinlandsche troepen rukte vooruit en drong den oprukkenden vijand terug. De ItalianeD verloren tien dooden en tien gewonden. De aanval werd ondernomen door een kleine voorhoede van 600 voetknechten en 500 ruiters die tot het corps van El Fasher beLooren. Het korps is, volgens de mede deelingen van ee,n gevangen genomen Derwish. 5000 man sterk en heeft de opdracht Kassala aan te grijpen. Generaal Luigi Pellouxonder Rudini minister van oorlog, is tot opperbevelhebber benoemd. Zijne benoeming toont, dat de regeering de troepen in Afrika tot minstens een legerkorps wil aanvullen. Generttal Pelloux die hooger in rang is dan generaal Baratierizal daarover het be vel voeren de generaals Baratieri en Heusch zullen daarin als'divisie-commandanten optroden. In eene volksvergadering te Milaan, die door een vier- duizendtal personen werd bijgewoond, hebben een vijftal sociaal-democratische en republikeinscho afgevaardigden de Afrikaansche staatkunde der Italiaansche regeering zeer heftig aangevallen. Ondanks het protest van den toezienden politiebeambte nam do vergadering met alge meene stemmen een motie aan waarin wordt geëischt dat de troepen onmiddellijk teruggeroepen zullen worden. Geiten houden voel van zout. Bij het voederen met wortelgewassen zemelen en koeken moet men het zout over kort voeder en de wortelgewassen strooien en wel dagelijks 9 10 gram per geit. Zwavelkoolstof, een kwalijk riekende, snelverdam- pende vloeistofdie voor weinig centen in de apotheek verkrijgbaar is is een uitmuntend middel tegen onge noods gasten. Wordt het in de holen van ratten gebracht en deze daarna flink afgesloten, dan doet de damp de las tige knaagdieren den verstikkingsdood sterven. Een Fransch natunrkuudigo beveelt zwavelkoolstof ook aan tegen ongedierte bij kippen en honden. Men hange open flesschen in de hokken op, buiten het bereik der dieren natuurlijk. Helpt dat nog niet voldoende dan is wasschen met zeepsop, waarin wat zwavelkoolstof is ge daan een wel omslachtiger, maar alleszins afdoend middel. Westwoud. Tot secretaris penningmeester der banne van dien naam is herkozen de heer O. Schouten te Westwoud. Tot lid van het dagelijksch bestuur van bovengenoemde banne is gekozen de heer P. Oud aldaar, in de plaats van den heer P. Neefjes, die gekozen is tot voorzitter dier banne. Tot hoofdingeland van den polder Het Grootslag" is door stemgerechtigde ingelanden der banne West- woud gekozen de hoer C. Neefjes en door de stemge rechtigde ingelanden der banne Oudijk gemeente West- wond, is tot hoofdingeland vaa den polder Het Grootslag" gekozen de heer M. Bnurman te Oudijk, gem. Westwoud. 's llertogenbosch. Do laatste dagen kwamen geen nieuwe gevallen van pokken voor. Een lste luit. van het 2de regt. huzaren te 's Her togenbosch is door den krijgsraad wegens schaking tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis zal in hooger beroep gegaan worden bij het Hoog Mili tair gerechtshof. Het Handelsblad meldt: »Men herinnert zich, dat toen mevrouw Van Wermeskerken eenige weken geleden uit het voorloopig arrest werd ontslagen, waarin men haar gebracht had onder verdenking dat zij haar man had willen vergiftigen tevens fgemeld werd, dat de Haarlemsche politie deze zaak geenszins van de rol had genomen, maar het onderzoek in eene andere richting voortzette. De verdere instructie is nu opgedragen aan den rech- ter-commissaris mr. Do Clercq van Weel, nadat de rech- tor die het eerste godeelte van het onderzoek geleid had, mr. 't Hooft, de instrnctie geëindigd en de stukken in handen van den officier van justitie gesteld had. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ver- eeniging van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Neder land zal te Wageningen gehouden worden op 29 en 30 Juni en 1 Juli a.s.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5