Het landbouwcomité heeft besloten, een schrijven aan alle landbon w-maatschappijen te richten om vragen betreffende de tuberculose aan de orde te stellen. Als een groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat de heer A. Maasdam te Namansdorp, in dozo maand gras heeft doen maaien dat hooi geworden en in de schuur gebracht is. In een te Groningen verschijnend advertentieblad biedt zich aan »een heor van aanzien met titels en rid derorden invloedrijke relatiën bezittende in financiëele en diplomatieke kringenom door zijn naam solide on dernemingen te helpen oprichten of als commissaris van zulke maatschappijen op te treden." Meppel. Naar men verneemt zal de groote ten toonstelling van het «Genootschap voor Landbouw" dit jaar alhier gehouden worden. Haarlem. Naar gemeld wordt zullen de muziek uitvoeringen van het Brongebouw beginnen op Woensdag 12 Mei de drinkhal zal waarschijnlijk in den loop der maand April worden geopend. Coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland. Door de oprichting van coöperatiove zuivelfabrieken is gedurende de laatste 5 jaren de kwaliteit der zuivel producten van beteekenis verbeterd. Een belangrijk kapitaal wordt jaarlijks, voor de al meer en meer gevraagd wordende fabrieksboter boven de boe- renboter, verkregen. Verrassend zjjn de resultaten, verkregen door de op richting van coöperatieve zuivelfabrieken, niet alleen met het oog op financieel voordeel, maar ook door het geza menlijk optreden voor de belangen van zuivelbereiding en veeteelt. Van direct en indirect belang is dus de oprichting dier fabrieken zoowel voor den veehouder als den landeigenaar. Het blijkt ons steeds meer en meer dat alleen door gemeenschappelijke, fabriekmatige boter- bereiding aan de concurrentie in het buitenland het hoofd kan worden geboden en dat alleen daardoor in de toekomst een blgvende vooruitgang is te verwachten. Nog steeds zijn er particulieren of z. g. handelslui, die, op lijdelijk voordeel bodacht, de fabrieksboter met mar garine vermengen ten koste van den goeden naam van het product en derhalve in het nadeel van allen die be lang hebben bij de zuivelbereiding. Ook is ons nog ten overvloede gebleken dat aan eene particuliere fabriek in Friesland magere kaas met mar garine wordt aangevuld, om de kaas te doen gelijken op - die, welke van zuivere melk met een behoorlijk vetge halte wordt gemaakt. Zoolang dergelijke knoeierijen ongestraft kunnen ge schieden, wordt den eerlijken zuivelhandel veel nadeel be rokkend en het streven om de zuivelproducten weder den goeden naam te bezorgen, ten zeerste bemoeilijkt. De Vereeniging van belanghebbenden bij fabriekmatige zuivelbereiding op coöperatieven grondslag, gevestigd in Leeuwarden, heeft #voor de zuivelproducten van 18^ coö peratieve zuivelfabrieken een handelsmerk gedepo neerd in Nederland, Belgiö en Engeland, hetgeen bestemd is als waarborg te dienen van onvervalschte roomboter, bereid in coöperatief werkende zuivelfabrieken in Neder land. Reeds is men in onderhandeling om al de boter der toegetreden fabrieken onder openbare contróle der rijks landbouwproefstations te stellen, om met meer kracht het bedrog in den zuivelhandel tegen te werken. Heiinckoin. Bij het hangen van pannen op hot dakken eener villa is een ladder van 33 sportenwaarop zich 7 personen bevonden omgeslagen. Hij die boven aan de ladder stond brak zijn linkerarm en een ander zijn rechterschouder. De anderen kwamen met geringo kwetsuren vrij zoodat het ongeluk betrekkelijk gunstie is afgeloopen. Beemslcr. De voorbereidende werkzaamheden voor het maken van een nfanteriepost op den hoek vp-u den Volger- en Nekkerweg alhierzijn deze week be gonnen. De zandaanvoer van den dijk langs het Noord- hollandech kanaal naar do plaats van bestemming zal geschieden met wagensdoor electriciteit gedreven. FiiKhuiv.cn. In het geschil tusschen de gemeente en de naamlooze vennootschap «Enkhuizer Gasfabriek", is eindelijk door arbiters uitspraak gedaan de gemeente is in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot terugbetaling van verschillende geldboeten tot een gezamenlijk bedrad van 634,80. De gemeenteraad heeft het dagelijksch bestuur gemach tigd in onderhandeling te treden met de Ned. Bel- Telefoon-maatschappij tot het vestigen van een centraall bureau voor telefoon-aansluitingen aldaar. Kdain. Door de vergadering van den raad dezer gemeente is goedgekeurd een voorstel van b. en w. tot regeling der kostenverbonden aan eene verbetering van het pad naar Volendam. Besloten is o.a., een geld-' leening aan te gaan van 4000. Fycnoord. Voor den bouw van eene kerk alhier is door een onbekenden gever of geefster J 200,000 ge schonken. Er is reeds terrein aangekochtgelegen aan het eind dor Oranjeboomstraat. Het werk zul uitgevoerd worden naar de plannen van den hoer B. Hooykaas Bz., architect, door wien ook de Noorderkerk is gebouwd. - H. M. de Regentes heeft een telegram van deel neming gezonden aan president Kruger en tevens doen overmaken een bedrag van 100 pond sterling namens Hare Majesteiten voor de slachtoffers van de ramp te Johannesburg. Amsterdam. Den 25 was de heistelling der werken voor don bouw van het gasthuis der r. k. zieken verpleging alhier met de nederlandsche vlag in top ver sierd het gold dan ook niet minder dan het slaan van den laatste der 4000 ingeheide palen. Bij koninklijk besluit van den 22 is aan mr. K. N. Zur Mühlenop zjjn verzoekmet ingang van 1 April 1896, eervol ontslag verleend als commis saris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door hem in"die betrekking bewezen. Landbouwtentoonstelling. Blijkens eene mededeehng van de duitsche regeering zal van 2 tot en met 10 Mei e.k. te Dresden eene inter nationale tninbouw-tentoonstelling worden gehondeu. Belangstellenden hier te lande die nadere inlichtingen wenschenkunnen zich te dien einde wenden tot het dagelijksch bestuur van het. Nederlandsch laudbouw-co- mité ('s-Gravenhage Hofspui no. 6). Influenza. In de provincie Groningen heerscht weder veel influënza, gelukkig echter niet kwaad iardig. Er zijn geneesheerendie reeds te zes uren 's morgens hunne bezoeken aanvangen om aan vele patiënten een beurt te kunnen geven. Brusselscli witlof. Men schrijft uit Dordrecht Do heer Ide, directeur van de G. A. v. Swieten-Tnin- bouwschool te Fraderiksoord, sprak in de afd. Dordrecht der Ned. Maatsch. van Tuinbouw en Plantkunde over »Het vervroegen van groenten." Van meer algemeen belaDg was, wat de heer Ide zeide over de behandeling van het z. g. Brusselsch witlof in welks teelt de Hollandsche tuinlieden het over het alge meen nog niet tot dien trap van volmaaktheid gebracht hebben als hunne Belgische collega's Dit is te betreuren omdat dit gewas allengs een belangrijk handelsgewas is geworden. Konden de voordeelen, die deze teelt oplevert, aan den vaderlandschen tuinbouw ten goede komen, dan zou daarmede veel gewonnen zijn. De meest voorkomende fouten van het hier te lande sreteelde gewas zijn lo. dat de kropjes niet geheel vast en volkomen gesloten zijn, en 2o. dat de smaak te bit ter is. Zooals bekend is, worden de kropjes verkregen van een variëteit van de cichoreiwortel. In November worden de wortels geoogst en naast elkander op een broeibed ge plaatst. dat kunstmatig, hetzij door afsluiting van het licht (in kelders) of door overdekking met een laag aarde, donker wordt gehouclen. De fout dat het kropje te los is ligt naar de mee ning vau den heer Ide gedeeltelijk aan te langzamen groei; warmte (broeimest) aan den voet van den wortel bevordert de snelheid van den groei en vermeerdert de bladmassa, zoodat de krop vaster wordt. Als het kropje open is, ligt dit aan gemis aan bovendekking. Kropjes witlof, door den heer Ide vertoond, waren door een der bestuursleden (geen tuinman) in een kelder getrokken, zonder overdbkking en vertoonden een eenigszins open boveneind. De fout dat de ümaak te bitter is, ligt aan onvol doende afsluiting van het licht. Door meer afdoende overdekking kan men dat voorkomen. Op vochtige gronden zal het gewas evenwel altijd bitterder zijn Naar de meening van den heer Ide, die de witlofteelt in België op groote schaal van nabij kent, kan men hier te lande deze tegenwoordig zoozeer in smaak zijnde groente even goed en even smakelijk als in België teèlen, en spr. betrourde het, dat de belangrijke inkomsten, die dat gewas oplevert, den Nederlandschen tuinbouw groo- tendeels ontgaan, Rijp. Veel wordt er thans gesproken en geschre ven over het brongas, dat in Noordholland met zoo goeden uitslag tot verlichting en verwarming wordt aangewend. Toch is niet ieder in de gelegenheid zich bij particulieren van deze schoone toepassing persoonlijk op de hoogte te steller,, 't Mag daarom wel vermelding, dat in het nieuw gebouwde café, nabij het tramstation de Rijp, alles door brongas verlicht wordt. De voorkomende bewoner, de heer A. Smit, outwerper en aanlegger der inrichting, zal zeker gaarne belanghebbenden en nieuwsgierigen de noo- dif/e inlichtingen verschaffen. Ie Adelaide heeft het den 23 schrikbarend g e- 'tormd.^ IJzeren platen werden van daken afgerukt en als papier weggowaaid, tramwagens uit het spcor ge- worpon en een kerk geheel vernield. De graanvoorraad in oorlogstijd. In Engeland is een Jozef opgestaan in de gedaante van een zekeren Marston. In de Nineteenth Century dringt hij er op aan dat een nationaal graanpakhuis zal gebouwd worden om den graanoogst van één jaar opgestapeld te houden. Terwijl Gibraltar genoeg voorraad heeft om een beleg van twee jaren te doorstaan, heeft Engeland thans niet genoeg rantsoen voof meer dan één week. Het pak huis, dat hiervoor moet worden aangelegd zou met het graan, 30,000,000 p. st. kosten. - „liimito. Honderd vijftig manschappen van den Italiaanschen kruiser Lombardia, aan boord waarvan vomito negro (een bedenkelijke vorm van gele koorts) uitbrak zjjn thans door deze ziekte aangetast vijftig hunner zijn overleden. Wlelrijdcn. Op de jaarvergadering der afdeeling Zuidholland gehouden te Rotterdam werd o. a. aangenomen een voorstel van den voorzitter om op een zondag als tusscheu Haarlem en Leiden de bollenvelden bloeien een bloemen corso voor bondsleden te houden. Daarbij werd besloten den clubwedstrijd in afdeeling III dit jaar niet te doen plaats hebben, en de prijzen daarvoor bestemdvermeer derd met diewelke nog mochten worden verkregen uit te loven voor het mooist versierde rijwiel ter beoor deeling van een jury. Den bondsleden in Noord- en Znidholland en Utrecht zal verzocht worden aan het bloemencorso deel te nemen. Wapenkunde. Naar wij vernemen zal weldra bij den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem, een tweede vervolg het licht zien op het bekende werk van Baron d'Ablaing van Giessenburg, dat de afbeeldingen der wapeus bevat, welke hier te lande door de verschillende gemeenten, heerlijk heden, waterschappen en corporatiën gevoerd worden. In dit vervolg zijn de wapens opgenomen, die sedert de uit gave van het eerste vervolg door den Hoogen Raad van Adel verleend zijn, waarvan voor de provincie Limburg alleen 29 stuks, zoodat het werk tot heden bijgewerkt is. De wapens zijn door den wapenschilder J. M. Lion naar het officieele register vorvaardigd. Bij de toene mende belangstelling in alles, wat de heraldiek betreft, zal deze uitgave ongotwijfeld aan velen welkom zijn, te meer daar de wapens zeer artistiek geteekend zijn. In dit werk komen thans 1019 wapens voor. De feestrede door den heer ds. L. C. Scltuller tot Peursum predikant te Amsterdam, vroeger te Alkmaar, ter gelegenheid zijuer 25jarige ambtsbediening uitgesproken heeft het licht gezien. Zij is in den boek handel algemeen verkrijgbaar gesteld. Volgens het N. v. d. Dag heeft zich het volgende voorgedaan bij het geschil ontstaan in de coöperatieve fabriek te Delft tnsschen werklieden en patroons waarvoor eindelijk een scheidsgerecht werd benoemd. Toen daarvoor twee werklieden en twee patroons waren aangewezen moesten deze samen een voorzitter benoemen die geen van beide is en daartoe beval een der werklieden-leden Prof. Spanjaard aan. Maar zou die willen De werkman presenteerde't hem te gaan vragen. De hoogleeraar opponeerde echter hij had nooit van arbeidsvraagstukken studie gemaakt, enz., en hij vroeg ten slotte, hoe de man aan hem gekomen was. »Wol, professor, zoo luidde het antwoord, ik heb vroeger eens bij u gewerkt, en toen (hier volgde 't Vdrhaal van bijzonderheden) ondervonden, dat n voor recht en billijkheid waart, ook toen 't u tegen over mij eene opoffering kostte niettegenstaande ik°be- reid was, me aan uw oorspronkelijk verlangen te onder werpen. Sedert heb ik in u een onbepaald vertrouwen." De hoogleeraar aanvaardde toen de hem aangeboden fuuctie. »Dat onderbond was mij meer waard dan het Legioen van Eer (dat hij toen juist had gekregen), moet hij tegen een zijner vrienden hebben gezegd Voor anderen kan 't wellicht leerzaam zijn als be wijs, dat er, ten spijt van veel wantrouwen, in de wereld ook heel wat ontvankelijkheid voor wederzijdsche waar deering bestaat. Als men elkaar maar leert kennen. Oterleek. Kerkvoogden en notabelen hebben in hunne laatste vergadering besloten, den vasten huurprijs der bouw- en weilanden, behoorende aan de ned. berv. gemeente met 10 °/0 te verlagen. Haringbuizen. Ten behoeve van eene arme weduwe, die voor een paar weken haar man door den dood verloor en nu onverzorgd met een talrijk kroost achter blijft,^ zal den lsten Maart tegen 50 cis. entrée eene uitvoering gegeven worden in het lokaal van den heer 0. van der Hoek alhier van een paar tooneelstukjes voordrachten en muzieknummers door ingezetenen van onze plaats. Het genot van anderen zal dus ook hier het leod van de eene verlichten. Schagen. Den 25 werd door het Hollandsch tooneelgezelschap, onder directie van den heer Potharst eene voorstelling gegeven in het «Noordholl, Koffiehuis" alhier van het tooneelstuk «Liefde en wraak". Was over het algemeen het spel goed, het stuk zelve beviel minder Een half gevulde zaal woonde de uitvoering bij. De talrijke «uitvoeringsavonden" in onze gemeente, van den .listen tot den 25sten, drie doen elke uitvoering afzon derlijk door niet zoo heel velen bezoeken. Ook van het goede kan men te veel krijgen. Statenverkiezing Schagen. Bij de op den 2S gehouden herstemming voor een lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Schagen werden bij een getal van 4448 kiesgerechtigden, 2260 biljetten ingeleverd, waarvan 19 vau onwaardegekozen werd de heer Ih. J. Waller, met 1331 stemmen terwijl de heer J. P. Backx er 916 bekwam. St. Pankras. Op I Maart a. s. hoopt P. Groen alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in tunctie trad als gemeente-veldwachter, gemeente-bode en bode van het polderdistrict. De Groothertogin van Saksen heeft f 50 geschonken aan de «Ilwartguldensvereeniging" voor heide-ontginning. De stoom- en zeilvaart door Spaarne en zijkanaal (Haarlem Noordzeekanaal) ondervond tot nu toe door de vorst nog weinig of geen belemmering. De kleinere wateren in het zuidelijk deel van Noord holland, waaronder ook de noordelijke ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, zijn voor de scheepvaart gestremd. Maansverduistering^ Van de twee maansverduisteringen, welke dit jaar voorkomen is er eene gedeeltelijk in Nederland zichtbaar, op vrijdag, den 28. Ze begint 's nam. 6 uur 34 m. en eindigt te 9 u. 33 m. De grootste verduiste ring valt even na 8 uur. Huishoudschool. Aan de Amsterdamsche Huishoudschool werd den 25 in tegenwoordigheid vau het bestuur en van een der offi cieren van de marinebet examen afgenomen van de matrozen die gedurende 4 maanden den kookcursus bezocht hadden. Na het afleggen van proeven van bekwaamheid, werd hun door de presidente een getuigschrift uitgereikt. Het getuigschrift heeft den vorm van een boekje. Aan den binnenkant staat de naam vermeld en de bekwaam heden van den gediplomeerde. Aan de eene buitenzijde de vlaggen, het anker en de verschillende wapenen. Aan den anderen kant het stamnummor en de handteekening van den eigenaar. C'liarloi*. Aan den Sluisjesdijk zal een petroleum- reservoir worden gebouwd van ruim vier millioen zes honderd duizend liter inhoud. Medemblik. Dr. Doedes Breuning, geneesheer directeur van het rijks-krankzinnigengesticht alhier, heeft in het park van dat gesticht brongas gevonden en dit tot verlichting van de oprijlaan van het gesticht dienst baar gemaakt. De heden genomen proef is uitstekend geslaagd. Haarlem. Den 23 had een jaarvergadering plaats van het Nationaal Arbeiderssecretariaat. Uit bet ver slag bleek dat daarbij aangesloten zijn 31 bonden en ver- eenigingen met 18 000 leden. Het 200-jarig bestaan der „Oprechte Haarlemmer- Ollefabriek" is feestelijk herdacht. De gevels en het inwendige van de fabriek der firma De Koning-Tilly en het depót waren versierd met groen en vlaggen, terwijl vele bewoners van het Spaarne en de Achterstraat de driekleur hadden uitgestoken. Door het personeel, waarvan ieder eene gift in geld ontving, is aan den firmant een zilveren souvenir aange boden, terwijl de armen uit de buurt niet werden ver geten. Aan de algemeene armen is reeds f 400 geschonken, terwijl zoowel de kinderen van de 4 kerkelijke weeshui zen als die van het Armen-, het Doopsgez. bestedelingen- en de oudjes van het'Diaconiehuis eveneens zullen worden onthaald. Voorts ontving het korps brievenbestellers een ruime gift. Drukkerij Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6