Herijk in het algemeen No. 27 fierste blad. Acht en UTegentigste Jaargang. 189(1 ZON DA 0 1 MAART. voor de bewoners van wijk C op 2 en 3 Maart en van wijk O op 4 en Maart. Gevonden I/oor werpen Onbestelbare Urieven, Nederland.. Stadsberichten. uktiniisciii: eonitwT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-vtientsprjja per maanden voor Alkmaar f 0,8©Laneo door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. v Telefeonnunwcr3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Een boezeroen een lot der Paaschtentoonstelling een zakdoekeen onderstnkje van een gouden oorbelletje een lederen sigarenkokereen gouden oorbelletje een nickelen koker, inh. penhouder, potlood en mesje een zwart-tricot handschoen een hondenkettingeen boezelaar een 4pondsgewicht en een halfmaatjeeen broche een meseen zilveren oorbelletje met blanw koraaleen rood wantje. Alkmaar, De Commissaris van politie, 29 Pebr. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr verzonden gedurende de le helft van Februari 1896 Znnrhaar, 's Gravenhage; K. Rikeidem; D. Mole naar Briefkaart: K. Ajjer, Brief: Buitenland. C. CohenLonden. Amsterdam. Binnen enkele dagen zal de vol gende circulaire hier verspreid worden ORANJE BOVEN 1 De Centrale Bond van Oranjevereenigingen alhier, be staande uit de volgende vereenigingen Bomlsvereeniging«Voor Oranje"; Oranje Vrienden kring, gevestigd Willemstraat; Oranjebond van Orde, dept. Sloterdijk Oranjebond van Orde, dept. I, Amsterdam; Oranjebond van Orde, dept. II, Amsterdam; Liedertatel »Nederland en OranjV' en Oranjevereeniging «Voor Ko ningin en Vaderland", gezamenlijk 2000 leden tellende heeft besloten ter gelegenheid van het Kroningsfeest onzer jengdige Koningin, een Historisch A 11egorischen optocht te honden voorstellende verschillende groepen nit onze vaderlandsche geschiedenis en ook een speciale groep gewijd aan de alsdan aftredende Koningin Regentes. Het is ons voornemen dat daaraan znllen deelnemen zoowel mannen als vronwen en kinderen, omdat wij be hoefte gevoelen aan H. M. de Koningin de treffendste bewijzen te geven dat ond en jong haar trouw is en trnnw zal blijven, en zooveel als het haar mogelijk is, te siennen bij de zware taak die H. M. zal aanvaarden; jadat zij als één man op ons ban rekenen. Wij doen dit als eenvoudige dankbare onderdanenals uiting dat wij God dankbaar zijn dat wij onder de re geering van Oranje een vrij en gelukkig volk zijn dit in de eerste plaats voor onze Koningin terwijl wij be hoefte gevoelen aan Hare Doorlnchiige Moeder bewijzen van erkentelijkheid te geven dat zij Haar éénig kind zoo uitstekend voor die zware taak voorbereid heeft, en wij dit nooit znllen vergeten. Doch nn waarde medeburgers bomen wij tot n om wat goldelijken stenn. Lte meesten onzer zijn eenvoudige ambachtslieden en kunnen niet veel missen maar toch dragen wij naar onze brachten bij want gedurende de ruim twee jaar, die ons nog van de nitvoering scheidt betaalt ieder wekelijks eenige centen en op al onze ver gaderingen staan daarvoor bestemde bnssen, en niemand onzer verlaat de bijeenkomsten zonder zijn penninkske te offeren. Wij verheugen ons tevens in den zedelijken stenn van onderstaand eere-comité en waarvan twee heeren zich be reid hebben verklaard het geldelijke gedeelte met ons te beheeren terwijl het onze bedoeling is alles wat voor den optocht noodig is zooveel mogelijk door de leden onzer vereenigingen te laten maken zoodat het tevens aan velen werk zal verschaffen. Door ons das in onze pogingen te steunen verricht gij een echt vaderlandsch werk terwijl de gelden be hoorlijk verantwoord znllen worden Men kan een gift in ééns geven of zich verbinden voor een driemaandelijk- sche bijdrage tot en met 1 September 1898. Onder beleefde aanbevelingNamens den Centralen Boud van OranjevereenigingenHet hoofdbestuur A. Langkemper, voorzitter; S. Indemey, secretaris; A. Rens, penningmeester; H Seebbeles, vice-voorzitterJ. C. Heynen Jr., vice-secretaris J. Kok, vice-penningmeester M. Gondeket, J. Kramer, Sloterdijk, J. v. Koten Sr., commissarissen. De ondergeteekenden, met belangstelling kennis geno men hebbende van het bovenstaande, betuigen gaarne hiermede hunne instemming mr. N. P. van den Berg, A. J. C. J. S. Bergsma, J. Boissevain, J. H. van Eeghen, mr. H. L. M. Lnden, prof. mr. H. P. G. Qaack, mr. E. N. Rahnsen, mr. W. baron Röell, mr. J. W. H. jhr. Rntgers van Rozenbnrg Joan H. Schmitz mr. N. J. den Tex mr. W. van der Vliet en Martin Wolff. Het jaarliiksch bezoek van Hare Majesteiten de Ko ninginnen zal vermoedelijk den 21 April a.s. en volgende dagen plaats hebben. Amsterdam. Den 26 is nit het Huis van Be waring op de Weteringschans een gevangene ontvlncht. De man, zekere Wolf, was wegens diefstal met inbraak door de Rechtbank tot, vier jaren gevangenisstraf veroor deeld, welke vonnis juist door het Hof bekrachtigd was. Hij zat in de hoogste cel, wist bet slot van een aldaar zich bevindend dakvenstertje te verbreken en kwam zóo op het dak. Met behulp van zijn beddegoed, dat bij tot eepen gemaakt had, liet hij zich neer op het lager ge legen dak van het gebouw der Kantongerechten en kwam toen, na een sprong van ongeveer vijf meter, op den grond. Hij is tot heden niet opgespoord. De Conversie. Het Handelsblad goeft de volgende aanwijzingen voor belanghebbenden Het is ons gebleken dat er bij verschillende personen onzekerheid bestaat omtrent de maatregelen die op 2 Maart a.s. ten gevolge der conversie der 31/2 pCt. in 3 pCt. rentegevende Nationale Schuld door de houders van schuld bekentenissen en certificaten moeten genomen worden. Voor deze beide soorten bestaat verschil in de behan deling. De certificaten worden na 1 Maart a. s. ingele verd bij de administratie-kantoren die ze hebben uitge geven en, na afstempeling, mot een nieuw conponblad teruggegeven aan de houders. Daarentegen worden de schnldbekentenissen bij het gentscb p van het ministerie van financiën verwisseld, te gen 3 pCt.'s schuldbekentenissen, zoodra deze laatste ver krijgbaar znllen zijn, vermoedelijk tegen lo. Mei e. k. Slechts wanneer de honder zijn bezit tnsschen 1 Maart en 1 Mei verkoopt, kan hij zijne schuldbekentenissen bij genoemd agentschap doen afstempelen ten bewijze dat daarop l/2 pCt. commissie is opgevraagd, daar deze com missie anders aan den nieuwen eigenaar ten goede zou komen. Wij hopen hiermede de zaak voldoende te hebben toe gelicht. Deemster. Door eenige bewoners van onze meer is tot de directie der Noord-Hollandsche Tram weg maat schappij het verzoek gericht eene tramlijn aan te leggen langs den Middenweg tot Aveuhorn. Het gemeentebestuur van Edam doet pogingen om eene lijn te erlangen van Volendam tot Avenhorn. Eerstdaags zal weder eene con ferentie plaats hebben te Avenhorn onder leiding van den burgemeester van Edam. Uit Haarlemmermeer, IJ polder en omstre ken zijn dezer dagen weder een twintigtal jonge arbei ders naar Dnitschland vertrokken, om bij Rheine, in Westphalen, aan do kauaalwerken werkzaam gesteld te worden. Vele anderen maken zich reisvaardig, wijl al daar voortdurend volk wordt aangenomen tegen een ge middeld daggeld van 3 Mark. Hen wonderkalf. Schagcn. Door den heer G. Muijs, veearts alhier, is voor eenige dagen een koe, toebehoorende aan den heer L. J., verlost van een kalt, dat met recht een zeld zaam voorkomend wonderkalf mag genoemd worden. Men zon het nl. een zoogenaamd omgeslagen kalt kannen noemen, dewijl de ingewanden de uitwendige od de huid de inwendige vlakte vormden. Jammer, dat dit kalf voor het behond van het moederdier door den verloskundige te veel vernield moest worden dan dat het nog zou kun nen worden opgezonden aan 's rijks mnsenm van de vee artsenijschool te Utrecht. Bij de ontleding van hot ge drocht kwam men tot de ontdekking, dat het beest 8 pooten en 2 staarten had, van af het begin der rug- wervelen was het dier tweeledig. Texel. Nabij Oosterend vermaakten zich eenige kinderen met over 't ijs eener diepe kolk te glijden. Eensklaps zakte een zesjarig knaapje door de broze korst. De overige kinderen hieven een luid geschreeuw aan. Een dertienjarige jongen, Klaas Bakker geheeten, liet zich toen door het ijs zakken, kreeg den drenkeling beet en wist het bewnstelooze kind behouden aan wal te brengen. Zonder het kloeke optreden van den wakkeren jongen zon het kind stellig verdronken zijn Htecnwijk. Eenige kinderen waagden zich op het ijs in de s*adagracht. Zeveu van hen zakten er door. Ge lukkig werd dit gezien door den heer J. Laverman, on derwijzer, die onmiddellijk toesnelde en met behulp van den timmerman G. ten Wjlde, die zich ook op het ijs begaf, niettegenstaande beiden bij hnn reddingswerk te waier geraakten, al de kinderen wist te redden. Ursem. Bij de voorjaars-vergadering der ver- eenigiug tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, zal de afdeeling »Ursem en Omstreken" vertegenwoordigd zijn door den heer G. Vet, die als af gevaardigde is benoemd als zjjn plaatsvervanger is de heer S. L. v. H. M. Napjus aangewezen. Nederl. ©nderwijzers-genootschap. In den loop der jaren werd door de levensverzekering maatschappij van bovengenoemd genootschap aan lijfren ten uitbetaald een bedrag van ƒ371,000,— en aan nit- keeringen in kapitaal f 340,000,Het gezamenlijk be drag der verzekeringen beloopt thans 6,600,000, waarvoor aan premiën jaarlijks betaald wordt 164,000. Het bedrag der jaarljjks nit te keeren lyfreute is thans ƒ62,000, Elke vijf jaren wordt de vorkregen winst geheel onder de verzekerden verdeeld. Na de balans van 1880 werd als zoodanig aan de leden nitbetaald 32,796,22, na die van 1885 f 59863,815 en na die van 1890 f 238693,Deze welsprekende cijfers leggen de beste getuigenis af van de soliditeit der maatschappij en van de groote voordeelen die onderwijzers als verzekerden door deze hoogst nuttige instelling kunnen deelachtig worden. Door de Stoomvaart-maatschappij „Zeeland" wordt een excursie op tonw gezet met een van hare stoomschepen door het Kaiser Wilhelm-kanaal naar Kiel, St. Petersburg, Stockholm, Kopeuhagen en terng. Wordt de excursie verbonden met een uitstapje van St Petersburg raar Moskou, ter gelegenheid van de kro- nings-feesten, dan zal de tocht plaats vinden omstreeks half Mei zoo niet, dan in Jnni De geheele reis zal 18 tot 22 dagen duren. Brongas. Zuidschermer. Het bestuur van de kaasfabriek alhier heelt den heer R. K. Koppen te West-Graftdijk opgedragen om te onderzoeben of zich aldaar ook bron- gas bevindt, teneinde dit tot verlichting en tot verwarming der fabriek aan te wenden. Over het algemeen vindt men tot heden het meeste brongas in de Beemster en de Noord- Schermer. Het plan bestaat om ook het station Rijp van de Noordholl. tram met brongras te verlichten. Akersloot. In de Alkmaarsche Meer bevindt zich veel ijs. Met zeer veel moeite gelukte het den booten, om er eindelijk door te breken. Nachtarbeid voor bakkers. Naar aanleiding van een besluit van de vergade ring van den Nederlandschen Babkersbond, om op plaat sen waar geen vereeniging bestaatpropaganda te ma ken voor bovengenoemde zaak benoemde de afdeeling Hoorn daartoe eene commissie bestaande nit de heeren J. A. PotgieserH J. Cramer, C A. v. d. Veen en W. Bakker. Deze commissie hield alhier in het café «Central" eene vergadering, waartoe alle bakkers hier ter stede waren opgeroepen. Hoe weinig deze nog doordrongen zijn van hetgeen er omgaat in onze maat schappij bleek wel nit, de opkomst. Blijkens een ver slag in het Bondsblad men had de alkmaarsche pers tot deze vergadering niet uitgenoodigd waren slechts 8 patroons opgekomen 1 Nadat de voorzitter, de heer Potgieser, tegenover de alkmaarsche vakgenooten het doel der vergadering had uiteengezet, het feit betreurende, dat, bij den groeten vooruitgang dezer eenw, er voor de bakkers nog nacht arbeid bestaat, spoorde hij op krachtige wijze tot het vormen eener vereeniging alhier aan. Na vele bespre kingen werd eene commissie benoemd, bestaande nit de heeren B. Valk, P. Purmer, E. W. Vet en V. A. Pol, welke zal trachten eene vereeniging in het leven te rot- gen. Op eene vraag van den heer Valk verklaarde de voorzitter zich bereid nogmaals eene vergadering te komen leiden, waarna de bijeenkomst gesloten werd Het is te hopen, dat de weinige bakkers die belang stelling genoeg in dit gewichtige vraagstuk bezaten, om deze eerste vergadering bijtewonen er in slagen znllen, deze beweging ook voor Alkmaar tot een goed einde te brengen. Nachtarbeid kan gemist wordenandere plaatsen hebben dit bewezen. Ook hier zal het daartoe moeten komen. De patroons dienen voortegaan en behooreu niet aftewachten totdat hunne gezellen bet van hen eischen. Dijkgraaf Hondsbossche. In de plaats van wijlen den heer mr. D. F. van Leeu wen is bij kon. besluit benoemd tot dijkgraaf van de Hondsbossche en Dninen tot Petten de^heer jhr. mr. P. van Foreest, van Heiloo. Ioplaats van den overleden bode van den Honds bossche D. Schenk, werd benoemd P. Heslinga, van Jisp. Bij de aanbesteding voor het bonwen van een winkelhuis aan de Honttilstraat, voor rekeniug van den heer Hs. Nederkoorn, onder beheer van den bonwkun- knndige W. H. Matthijsen, kwamen 13 inschrijvingen in: J. Sehrender f 3393,— N. van der Voort, 3108, Spruit en Wils, 2990,— A. de Mank, 2952, J. T. van den Idsert, 2868, J. Dorregeest, 2848,— J. Balder, 2800, J. Elleman, 2800 T P. van der Waal, 2790,f F Rens, 2764, G. Baas, 25' 9, S. Fraaijman, 2424, - W. Swager, 2400, allen te Alsmaar. Gegund aan S. Fraaijman. Protestantenbond. De laatste vergadering in dit seizoen van de af deeling Alkmaar van den Nederlandschen Protestanten bond werd den 26 in het lokaal «Harmonie" gehou den. Als spreker trad op de heer ds. P. v. d. Veen, van Amsterdam. Spr. had tot onderwerp zijner rede gekozenHet gebed.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1