Herijk in het algemeen Acht en ïtfegentigste Jaargang. 18%. WOENSDAG 4 MAART. voor de bewoners van wijk D op 4 en 5 Maart en van wijk E op 6 en 9 Maart en van wijk F op 10 Maart. Buitenland. Nederland. NO. 28, Eerste blad. MMimstiit: coiiftHT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-i centsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,S0Banco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©6. Afzonderlijke nummer-; 3 ets. «i IARIWaT! Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeen e kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door DIRK MOSK, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Wildemansiraat, wijk D, no. 35, welke vergunning thans ten name staat van HENDRIK BOTTER. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 3 Maart 1896. L. VAN DER VEGT. BEIiGIE. De benoeming van den afgevaardig den De Favereau tot minister van buitonlandsche zaken was voor menigeen eene verrassing. De Favereau vertegenwoordigt een klein provinciaal district en heeft in de tien jaren dat hij Kamerlid is, nog nooit het woord gevraagd. (Te oordeelen naar de staaltjes der weinig parlementaire polemiek, die de Belgische volksvertegen woordiging ons zoo vaak biedt, is dit nog zoo'n kwade hoedanigheid niet.) Het meorendeel der rechterzijde had op graaf d'Usell het oog laten vallen voor de portofenile van buitenlandsche zaken, maar een deel der partij was voor professor Descamps David uit Leuven president van het laatste vredescongres te Brusselom geen der beide fracties te krenken, herft men een derde, De Fave reau, benoemd in de plaats van De Burlet. De minister van financiën De Smet de Naeyer is president van het kabinet geworden. DUITSCIIIiAND. Den 2 werd in den Rijksdag een aanvang gemaakt met de behandeling der wet op de snikerbelasting. De delegatie van Elzas-Lotharingen heeft met 28 tegen 26 stemmen en 1 blanco briefje verworpen het krediet van 180,000 M. voor den aanbouw van een jachtslot voor keizer Wilhelm II te Mutzig. De stemming had plaats zonder voorafgaande discussie. De weigering kwam vrij onverwacht, daar de commissie van rapporteurs zich met algemeene stemmen vóór de goedkeuring had ver- kliard. Daarop volgden echter heftige aanvallen van de radicaal-clerieale en democratische pers op de Landscom- missie welk er niet weinig toe schijnen bijgedragen te hebben om de stemming in dat liehaam te doen omslaan. Blijkbaar had men in regeeringskringen geen vermoeden van deze verandering van gezindheid ongetwijfeld had men anders den post niet aan eene verwerping blootge- gesteld, maar ter rechtertijd ingetrokken. De onderhandelingen, zoo verneemt de Times" uit Berlijn, die sinds eenigen tijd gevoerd zijn om eene maat schappij te stichten welke de groote industrieele firma's van Duitschland te Johannesburg zal vertegenwoordigen, zijn tot een gelukkig einde gebracht. De maatschappij wordt gesticht onder de auspiciën van o.a. de firma Krupp te Maagdenburg, de Saksische M ichinefabriek te Chemnitz, de Eleotricit&ts-Gesellschaft te Berlijnde Friedrich Wilhelm-Mijnvereeniging te Miilheim a/d Ruhr, de firma Wolf te Buckau enz. De maatschappij zal binnenkort een aanvang maken met hare operatiën. Op de vrijdag te Eerlijn gehonden algemeene vergadering van leden der christelijk-sociale partij is besloten de leden te verzoeken uit de berljjnsche conservatieve kiesvereeni- ging te treden. ENGE LAND. Sir John Willoughby(onlangs met Jameson teruggekeerd), die het militaire commando had over Jameson's troep heeft de briefwisseling openbaar gemaaktwelke op het slagveld te Krugersdorp plaats had. Hieruit blijkt dat president Kruger door het leven der gevangenen te sparen eenvoudig de voorwaarden nakwam waarop de overgave was geschied. Willoughby schreef aan den commandant der Boerendat hij zich wilde overgeven indien deze hem een vrijgeleide voor zijn geheele macht uit het district Cronje toestond. De com mandant antwoordde, dat als Willoughby de kosten ver goeddedie hij der Republiek berokkend had en de wapenen neerlegde, het leven van hem en de zijnen ge spaard zou worden. Een van Jamesons troopers heeft medegedeeld, dat, vóór de Harlech Castle Durban verlietRhodes een bedrag van 2Ü00 pond sterling heeft geschonken om onder de deelnemers aan den tocht te verdoelen. Het doel daarvan was, de troopers in de gelegenheid te stellen het zich op reis eenigszins gemakkelijk te maken. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft den 27 Febr. aangenomen een wetsvoorstel, waarbij aan gehuwde vrouwen de vrije beschikking wordt gegeven over het geld, dat zij zelf verdienen. In vijf of tien minuten tijdzonder discussie zonder artikelsgewijze behandelingis dit ingrijpende ontwerp goedgekeurd. Het feit scheen de Kamer niet bijzonder veel belang in te boezemen. In de talrijke particuliere gesprekken is het onopgemerkt voorbijgegaan. Zelfs ge looft Le Temps, dat niet één blad er van melding heeft gemaakt. Het genoemde blad zelf kwam het gebeurde eerst te weten bij de lezing van het Journal Officiel. Le Figaro weet mede te deelen dat er eene samen zwering is ontdekt tegen het leven van president Faure. Aan het spoorwegstation te Valence zijn drie Spanjaarden gevangen genomen, die in het bezit waren van een lang mes en een scheermes. De mannen kwamen van Marseille eo waren op weg naar Lyou waarheen zij naar men vermoedtgingen met het doel den president der repu bliek, tijdens zijn bezoek aan de stad, te vermoorden. De verdachten waren in het bezit van veel geld, dat volgens een hunner afkomstig was van eene inzameling onder hun »geloofsgenooten." Te Lyon waar hem een feestmaal werd aangeboden hield president Faure den 29 een warme lofrede op Carnot en voegde er bij, dat de republiek moreele en materieele veiligheid biedt. Om het steeds toenemend welzijn van do werklieden klasse te verzekeren is de gestadige ont wikkeling van de materieele bedrijvigheid en van de onontbeerlijke kapitalen een voorwerp van onze aanhou dende zorg. Laten wij ons beijveren, het ware Frankrijk, dat opgebouwd is uit eer en dapperheid te doen ken nen. Wij zijn verantwoordelijk voor zijn toekomst laten wij het in den vrede verdedigen, zooals wij het in den oorlog zullen verdedigen. ITAIilB. Is het bericht, dat de Engelsche bladen weten mede te deeleu, juist en heeft Menelik zich het bondgenootschap der Madhisten verworven, dan ziet het er voor de Italianen slecht uit, daar zij alsdan hun troe penmacht moeten splitsen en een dubbel front maken. Uit Kassala wordt bericht, dat een afdeeling bereden Derwischen zich reeds heeft vertoond op een paar duizend meter afstand der stad. Ten einde op alles voorbereid te zijn, is de stad door een optische telegraaf in verbin ding gebracht met Agordat. Koning Menelik, van de gelegenheid gebruik makende, en blijkbaar niet voldaan met zijn alouden titel van Negus Negesti (koning der koningen) is voornemens zich te Axoem, waar hij zich thans met zijne gemalin bevindt, tot keizer te laten kronen. Ondanks het verbod van den prefect heeft den 2 te Milaan een banket plaats gehadwaar 500 Repu blikeinen waaronder 7 Afgevaardigden en delegaties uit de steden aanzaten. Het banket werd gevolgd door eene anti-Afrikaansche manifestatie. SPANJE. Te Madrid is van generaal Weyler bericht ontvangen dat het hoofd der opstandelingen Maceo, om de vervolging der Spaansche troepen te ontgaau, naar het zuiden van het eiland wil trekken, maar dat leger- afdeeliugen zijn afgezonden, om hem den weg af te snijden. De generaal zal een proclamatie uitvaardigen, waarbij de rebel en in de provincies Havanna en Pinar del Rio tot bandieten worden verklaard en bedreigd met doodstraf eu verbeurdverklaring hunner goederen. Te Madrid en te Barcelona hebben groote betoogingen plaats gehad om te protesteeren tegen de beraadslagingen betreffende Cuba in den Amerikaanschen Senaat. Te Madrid moest 't gebouw der Am. legatie door de gen darmerie beschermd worden, te Barcelona werden de ruiten van het consulaat ingeworpen. Verscheidene kapiteins hebben zich aangeboden, om als kapers dienst te doen. Eu men kan zich over die opgewondenheid en veront waardiging niet verbazen, als men leest, wat er in den Senaat gezegd is. De bekende senator Sherman hield een toespraak om Spanje een verwijt er van te maken, dat het den men- schelijk voelenden maarschalk Martinez Campos had te ruggeroepen om hem te vervangen door den «slachter Weyler." Als deze op Cuba gehandhaafd wordt, zeide Sherman, kan niets de regeering der Vereenigde Staten beletten de «barbaren" te verdrijven. En Senator Lodge merkte up, dat de geheele beschaafde wereld het voor nemen van de Vereenigde Staten zal goedkeuren. De meeste sprekers waren van meening, dat interventie noodzakelijk is, omdat Spanje niet de achting van andere landen verdient. (Zie Amerika). De Cubanen hebben onderwijl postzegels laten ont werpen voor de toekomstige republiek, waarop de woor den «Republica de Cuba" en «Cuba liber." TRANSVAAIj. Aan de «Times" werd Zaterdag uit Johannesburg geseind Naar gemeld wordt, zal presi dent Kruger gedurende zijn bezoek aan Engeland trachten de volgende concessies te verkrijgen opheffing der con ventie en vervanging er vau door een handels-en vriend- schapst/actaaterkenning van Engeland als voornaamste Zuid-Afrikaansche mogendheid aunexatie van Swaziland bij Transvaal. Verder eischt de regeering waarborgen voor de onafhankelijkheid van Transvaal en het recht van voorkeur voor Transvaal op Kosibaai en Delagoabaai. Aan de Uitlanders zal da het stemrecht worden toege kend. De regeering tracht inmiddels de verdedigings middelen van het land te versterken door het aankoopen van wapens en de immigratie van Duitschers. De regee ring stelt hooger eischen dan zij verwacht te verkrijgen, ten einde de Burgers tevreden te stellen, die zich tegen het bezoek van den president aan Engeland verzetten. De «Daily News" zegt, goede reden te hebben om te gelooven dat president Kruger binnenkort de uitnoodi- ging van minister Chamberlain zal aannemen onder handelingen zijn gevoerd over de onderwerpen die be sproken zullen worden. Men gelooft, dat daaronder zullen worden opgenomen: spoorwegen, invoerrechten, waarborgen voor de binnen- landsche onafhankelijkheid van Transvaal. Er is nog geen voorloopige overeenkomst getroffen, betreffende het toekennen van stemrecht aan de Uitlanders. De Mozambique-maatschappij heeft aan de Portugee- sche regeering geseind, dat een honderdtal beambten van den spoorweg van Beira voorzien zijn geworden van wa penen afkomstig uit Mashonaland. De Maatschappij ziet daarin een aanduiding van onrustwekkende voornemens van den heer Rhode3, die binnenkort te Beira moet aan komen en vreest een overval van zijn kant. De maat schappij heeft aan de regeering verzocht bij de regeering te Londen te willen protesteeren tegen de bewapening der spoorwegbeambten. TURKIJE. Do correspondent van de Daily News te KonstantiDope! deolt een staaltje mede van de wijze waarop Armeniërs worden gedwongen tot den Islam over te gaan. Het betrof een Armeniër die drie maanden geleden nog een welgesteld man was en nu niets meer bezitalles is hem door de Turken ontroofd. Men dreigde hem zijn vrouw en kinderen voor zijn oogen te vermoor den en daarna hemzelvenals hij niet tot den Islam wilde overgaan. De ongelukkige deed het om zijn eigen leven en dat der zijnen te redden en nu wordt hij da gelijks naar de moskee gedreven. Zaterdag heeft de Sultan zich naar Stamboel begeven, ten einde het kussen van den mantel van den profeet bij te wonen. Niet het kleinste incident is daarbij voor gevallen. Maar in de voorgaande dagen waren niet minder dan twee honderd verdachte personen gevangen genomen. VEREENIGDE STATEN. Wij deelden in ons vorig nummer reeds mede, dat de Senaat met 64 tegen 6 stemmen besloten heeft de Cubaansche opstandelingen als oorlogvoerende partij te erkennen en tevens een voorstel heeft aangenomen van Cameron, waarin president Cleveland wordt uitgenoodigd zich in bet ekking te stellen tot de spaansche regeering ten einde de erkenning der onafhankelijkheid van Cuba te verkrijgen Ook het huis der Afgevaardigden nam een dergelijk besluit (263 tegen 10 stemmen). De regeering is daartoe echter niet bereid, maar zal aan de invloedrijke leden van haar partij een relaas van de feiten geb iseerd op de rapporten der con suls overleggen en daarbij als haar opinie te kennen geven dat op dit oogenblik geen actieve stappen in zake het cubaansche conflict moeten gedaan worden. Door de rechtbank te Philadelphia zijn de rnssische kapitein Wiborg en de stuurlieden Peterson en Johaunsen van het deensche stoomschip «Horsa" schuldig verklaard aan schending van de neutraliteitswet, door het bevorderen van een voor Cuba bestemde gewapende expeditie. Daar entegen heeft men de beschuldiging, tegen de «Bermuda" ingebrachtniet Kunnen bewijzen en is bevel gegeven de lading aan de eigenaars terug te geven. Eeu dépêche van den Amerikaanschen gezant te Madrid, Taylor meldt dat Spanje volledige satisfactie heeft aangeboden voor het incident te Barcelona. ZWITSERIiAND. Den 29 is een langdurige con ferentie gehouden tusschen de spoorwegdirectiën en het comité der beambten. Men kwam tot een volkomen over eenstemming zoodat de wi-rkstaking voorkomen is. Al leen de Noorderspoorwegmaatschappij was niet vertegen woordigd op de vergaderingonder het personeel van deze maatschappij is een werkstaking ophanden. Spanbroek. Aan den postbode J. Groot, alhier, is om de 14 dagen een vrije zondag toegestaan. Tot zijn plaatsvervanger is benoemd T. Mulder, alhier. Ursem. Het fanfarecorps «De Eendracht" gaf den 1 's avonds eene openbare uitvoering op de bovenzaal van den heer H. Tnijn te Rustenburg onder leiding van den heer J. M. Otto. De muziek werd a:gewisseld door eenige komische voordrachten welke door de aan wezigen zeer toegejuicht werden. Gratis brood. In de afgeloopen week zjjn in de inrichting op den Singel bij de Munt uitgereikt 12,665 porties. Aan giften is ontvangen J 52. In de grachten van het fort V ossegat heeft men Zaterdag een snoek van 21 pond gevangendie zijn verblijf hield in een hol in den walkant.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1