J Telegrafische Berichten. Ingezonden stukkeir Stadsberichten. Benoemd tot notaris te Zaandijk mr. J. Walig, candidaat-notaris en burgemeester te Krommenie. B. en w. van Nienwer-Amstel hebben aan den heer P. J. Raaij makers aldaar vergunning verleend tot het oprichten van eene stoom-roomboter- en kaasfa- briek Amstelland", aan den Amstelveenschen weg. De heer S. P. van Dorp hoofd der christelijke school voor on- en minvermogenden te Haarlem heeft een zeer practische proefneming gedaan welke vooral aanbeveling verdient voor groote scholen. Hij beduidde den kinderen dat zijzoodra zij op een dag de groote schel zouden hooren moesten zorgen zoo snel mogelijk langs de aan den gevel aangebrachte brandtrap naar beneden te komen. Dezer dagen klonk plotseling het signaal en kort daarna bleek dat de kinderen van de hoogste verdieping in twaalf seconden veilig en wel langs de trap den grond hadden bereikt. Men zal het gewicht inzien van dergelijke proefnemingen. Tot notaris te Purmerend is benoemd D. G. van Oscandidaat-notaris aldaar. Laag water. De waterstand is op den Gelderscben IJsel zoo laagdat men bij de schipbrug te Deventer droogvoets in den IJsel kan wandelen. Vee-uitvoer. Dinsdag en Zaterdag werden uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar het buitenland verzonden 112 waggons vee, waarvan 106 waggons bestemd waren voor België en 6 voor Frankrijk, ter gezamenlijke waarde van 1,240,000. Waggons, welke meer stuks vee bevatten dan in den geleidebrief vermeld staatworden aan het grenskantoor te Esschen geweigerd. Ambachtsondcrwijs. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Ambachtsonderwijs in Drente heeft Zaterdag j.l te Assen vergaderd. Gelijk men weet wordt daar een goed geregeld leerlingstelsel toegepast. Thans hebben zich weer 42 leerlingen aangemeldwaarvan voorloopig 15 kunnen worden geplaatst. Er hebben zich 28 patroons bereid verklaard leerlingen aan te nemen. (Men herin nert zich zeker de boeiende rede, waarin de heer Smeenge eenige maanden geleden, hier ter stede het leerlingstelsel besprak en warm aanbeval). Hamers van Koophandel. Zooals men weet, werd in de op 14 Februari jl. te 's Gravenhage gehouden vergadering van afgevaardigden van Nederlandsche Kamers van Koophandel en Fabrieken besloten tot benoeming eener commissie, die tot taak heeft, mede rekening houdende met de in deze vergade ring gevallen vota, een geheel ontwerp samen te stellen betreffende eene voor ons land meest gewenschte orga nisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Ver der zon deze commissie worden samengesteld uit de voorzit ters en secretarissen of wel andere afgevaardigden van de Kamers der provinciale hoofdsteden, benevens van de Kamers van Amsterdam en Rotterdam en van twee fa briekssteden. Als zoodanig werden aanbevolen Tilburg en Enschede. De Kamer van Amsterdam, aan wie de uitvoering van deze besluiten, hoofdzakelijk op haar initiatief genomen, was opgedragen heeft dit mandaat aanvaard en thans de bedoelde Kamers uitgenoodigd zich te willen doen vertegenwoordigen bij eene bespreking te houden op dinsdag 10 Maart e. k., namiddags 1 uur, in het lokaal der Kamer, ten raadhuize. ISarsingerhorn. Het Zuiderzee-ijs is te K o 1 horn van de kusten weggedreven ook de haven is weder ruim. De scheepvaart van en naar hier ondervindt geen belemmering meer. In de maand Februari hadden 86 inlagen in de Rijks postspaaruank plaats aan het hulpkantoor te Kolhorn tot een gezamenljjk bedrag van 1362.42. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. De uitvoering van de zangvereeniging «Amicitia" te Kolhorn op 1 Maart heeft het opgekomene publiek uitstekend voldaan. De opkomst was (jammer genoeg) niet zeer groot. Süoorderkwarller. Zieke, ongezonde schapen zijn een ramp voor den boer. Gelukkig behoeft hij zich dezen winter over veel Mekte onder zijne schapen niet te beklagen. In veel mindere mate dan verleden winter heeft zich het ongezond" zijn der schapen voorgedaan. Opmerkelijk is het echter, dat de dieren, die aan de markt worden gebracht, zoo weinig vet zijn. Er is toch gras in overvloed geweest en wei nig koude. Door handelaars wordt tegenwoordig aan de schapen niet veel verdiend. De prijzen blijven al gerui- men tijd op dezelfde hoogte. Haringhuizen. De uitvoering, den 1 alhier in het lokaal van den heer van der Hoek gehoudenten behoeve eener arme weduwe, heeft meer dan J 50 opge bracht en werd door velen bijgewoond. Zoowel de too- neelstukjes als de voordrachten werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Op het eiland Texel is het werk dat door de Heidemaatschappij in de duingrondon aldaar werd onder nomen nu voorloopig geëindigd. Nog dertig personen waren de afgeloopen week in dienst. Het hoogste getal arbeiders bij het werk heeft 67 bedragen. De Keizer van Oostenrijk heeft aan onze Koningin een rijpaard ten geschenke gezonden. De Koninginnen hebben ieder als blijk van Hare belangstelling in de Tentoonstelling, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in 1897 te 's-Gravenhage te houdeneene gouden en eene groote zilveren medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes beschikbaar gesteld. De haven te Muiden deed in den jongsten tijd aan een mastbosch denken. Meer dan honderd visschers meest uit HuizenHarderwijk of Bunschoten zijn aldaar binnengeloopen tengevolge van den lagen water stand der Zuiderzee, of misschien uit vrees om door het ijs te worden ingevroren. Dit ongewone verschijnsel verlevendigt de herinnering aan vroegere dagen toen Muiden zelf nog een visschers- vloot bezat en toen die haven veel drukker bezocht werd dan nn. Verstikking door kolendamp. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is aan de Weesperstiaat te Amsterdam een jonge vrouw om het leven gekomen door verstikking. De 20-jarige dienst bode van een tabakshandelaar in die straat bad zich met de dochter des huizes een meisje van 17 jaar in één kamer ter ruste begeven. Het slaapvertrek werd verwarmd door een kachel waarvan de schuif gesloten was. Den volgenden morgentoen de meisjes gewekt zouden wordenwerd geen antwoord vernomen en bij onderzoek bleek, dat de geheele kamer gevuld was met kolendamp. De dienstbode was dientengevolge gestikt, terwijl het andere meisje eerst na eenige uren weer tot bewustzijn kon worden gebracht. Haar toestand is zoo, dat men hoopt haar in het leven te houden. Weder een ernstige waarschuwing voor velen, die hun slaapkamers met kachels verwarmen. Een Schrikkeljaar. Een Parijsch blad deelt een nieuwtje omtrent dr. Jameson mede, dat misschien niet waar is, doch in allen gevalle de verdienste heeft aardig gevonden te zijn. De oud-administrateur van Bechuanaland moet bij aankomst te Plymouth niet minder dan 130 huwelijksaanzoeken hebben ontvangen. En het merkwaardigste isdat de lieve schrijfsters hem allen betitelen als »Hero" (held), terwijl hij toch Leander heet Een harer schrijftdat zij een lady is in het bezit van een flink vermogen dat zij schoon wordt geheeten door hare vrienden (jammer dat zij niet heeft geschreven door haar vriendinnen) en twee dochters bezit, die even eens door de natuur goed zijn bedacht Jameson heeft maar te kiezen Naar aanleiding van den buitengewonen dag, dien het schrikkeljaar ons Zaterdag bracht, deelt de Zw. Ct. het volgende mede 't Woord schrikkel komt van schrikkelen een ver ouderd werkwoord dat in enkele streken nog geboord wordt in de samenstelling overschrikkelen, d. i. over springen, gij schrikkelt er een over, zegt men tot hem, die bij het tellen een getal overslaat schrikkelen komt van schrikken in oude wiskundige werken heeten de overstaande hoeken schrikshoekon. In een schrikkeljaar verspringt 't feest vi n St. Mattheus van den24Febr. op den 25 en de Zondagsletter verspringt niet dan na den 24, zoodat niet de 29, maar de 24 de ingevoegde dag ismen heeft in een schrikkeljaar of springjaar dus eigenlijk tweemaal den 24 Februari. Surrogaten van boter en kaas. Het is iu den laatsten tijd voorgekomen, dat aan de Waag te Leeuwarden gebracht werden groote partijen kaas, die in openbare veiling werden aangeboden, onder uitdrukkelijke verklaring van de zijde des verkoopers, dat voor niets werd ingestaan, ook al werd het product bevonden met margarine te zijn vermengd. Om nu voortaan het markten" en het publiek voilen van dergelijke surrogaten van kaas in de waag te keeren, is door B. en W. aan den Raad voorgesteld, aan de ver ordening, regelende het gebruik van de waag toe te voegen de volgende bepaling»Surrogaten van boter en kaas, waaronder deze verordening verstaat producten, vermengd met vetsoorten, niet van melk afkomstig, worden op de waag als markt niet toegelaten en mogen aldaar niet in publieke veiling worden gebracht. Het Leg er des Heils heeft te Meppel een nieuwigheid ingevoerd, die tal van bezoekers trekt. Zij bestaat hierin, dat het platform in twee deelen is ge scheiden de eene helft wordt ingenomen door een ge lukkig en tevreden huisgezin, verblijvend in een net ge meubileerd vertrekje, de andere, helft vertoont de verblijf plaats van een dronkaard, met al de attributen die daarbij behooren. Het 19e eeuwsehe wonder van vlugheid. De Amerikanen bedenken telkens iets nieuws op het gebied van sport. Zij hebben nu een tandem uitge vonden, die het vol kan houden tegen een locomotief en die bereden wordt door 6 personen. De machine is zeer ingewikkeld sameugesteld men kan er de verbazingwek kende snelheid van een Engelsche mijl (1609 M.) in de 35 seconden mee bereiken. Voor den wedstrijd tegen den locomotief zal men langs den weg een baan aanleggen van zes mijl lengte. De eigenlijke wedstrijd duurt maar een halve mijl, maar men rekent, dat de zes wielrijders vier maal dien afstand noodig hebben om goed op dreef te komen, en dat zij daarna gedurende 3 of 4 mijlen de slaven zijn van de eenmaal verkregen snelheid. Om niet door de snelle luchtverplaatsing te stikken, zijn de rijders bovendien verplicht om door oen kromme buis te ademen, die neus en mond afsluit. Maar dat is niets ze kunnen de vreugde van met succes tegen oen locomotief te rijden niet duur genoeg betalen Zonnevlekken. In de »Vosa. Ztg wordt medegedeold, dat op de zon belangrijke veranderingen in ue vorige week zijn waargenomen. Een groep van vijf vlekken verdween op 18 Febr. j.l. op het midden der zon en te gelijk ver schenen vlekken aan den oostelijken rand, die op 20 Febr. een zevental vormdentwee dagen later waren ongeveer 30 waar te nemen. De magneetnaald toonde op die dagen belangrijke afwijkingen en men brengt ook de bergbeweging bij Alais, de verschijnselen in mijnen bij New-Castle en een aardbeving in Baden (1920 Februari) met die zonnevlekken iu verband. 113 Feestdagen. In den Tirolschen Landdag is deze maand de ha chelijke toestand van den landbouw ter sprake gekomen. Als een der redenen waarom de boeren achteruitgaan, werd genoemd dat velen veel te weelderig en zorgeloos leven. De vroegere spaarzaamheid en eenvoudige levens wijs worden steeds zeldzamer. De talrijke «feestdagen" buiten de Zondagen niet minder dan 61 in het jaar, dus te zamen 113 leiden tot kostbare eet- en drink gelagen en bevorderen den lediggang Krakende wagens. Te Laroche waar de trein vijf minuten stilhield vond de President der Fransohe Republiek op zijn reis naar het Zuiden tijd om de versierselen van het Legioen van Eer te schenken aan één der twee nog levende oud-strij ders uit het »g r uo t e lege r'' van Napoleon, zekeren Baillod 103 jaren oud en woonachtig te Carissay, arron dissement Tonnerre. Het mannetje had aan den slag van Waterloo deel genomen en was daarna uit den krijgs dienst ontslagen als teringlijder. Hninp te Johannesburg. Voor de slachtoffers van de dynamietontploffiug te Johannesburg is bij de commissie tot dusver ingekomen f 8003. Purmerend. Op uitnoodiging van de antirevo lutionaire kiesvereeniging »Groen van Prinsterer", alhier, zal de heer W. Hovij lid van den gemeenteraad van Amsterdam, woensdag den 11 Maart a.s., 's avonds 7 ure, in het Heerenlogement alhier, in eene openbare ver gadering met debat eene rede houden over «de sociale kwestie." Een waardigen opvolger heeft de Amerikaansehe navorscher der apentaal, prof. Garner, in zijn landsman prof. Marvin Clark gevonden, die de taalderhnis- k a t bestudeert. Deze taal gelijkt volgens hem veel op Chineesch en is «welluidend en zoetvloeiend." 1'rof. Clark meent reeds 600 kattenwoorden vastgesteld te heb ben 1 's-Gravenhage, 3 Maart. Tweede Kamer. Na een lang debat werd aangenomen met 49 tegen 47 stemmen een amendement-Kolkman Vermeulen om de wet, op het personeel in werking te brengen op een door de wet nader te bepalen dag. De eindstemming over het personeel is op vrijdag bepaald. Daarna is aange vangen het debat over de grensregeling Amsterdam N ieuweramstel. He onderwijzer en de Volksbond. Alkmaar, 1 Maart 1896. Aan het Bestuur der afd. Alkmaar van den Volksbond. WelEdele Heeren. In de door u belegde openbare bijeenkomst van Za terdag 29 Febr. j.l. werd mij de gelegenheid geweigerd, de m. i. zeer onjuiste voorstelling te bestrijden, die de heer mr. H. Goeman Borgesius had gegeven van de ver houding van den onderwijzer tot het stroven van den Volksbond. Ik nam de vrijheiddie weigering te beantwoorden met een protest wijl het mij v orkomt, dat een spreker, die weet dat debat zal worden geweigerd in zijne voor stelling zakelijk juister en daardoor ook in den vorm een weinig hoffelijker behoort te zijn. Bovendien meen ik te mogen aannemen dat het onderscheppen van dis cussie misschien wel het ledental maar toch in geen geval het juiste inzicht en de zedelijke kracht van uwe Atdeeling zal verhoogen. In het korte onderhoud dat ik de eer had later met den heer Borgesius te voeren meen ik mijn protest vol doende te hebben toegelicht. Toch is daarmee de m. i. schseve voorstelling niet weggenomen die de woorden van den geachten spreker moeten hebben verwekt bij zijne toehoorders. Die voorstelling te bestrijden acht ik mijn, mij daartoe in de gelegenheid te stellen,-acht ik uw plicht. Op publieke beschuldiging past publiek verweer. Ik neem daarom de vrijheid, n beleefd te verzoeken, mij in eene door u te beleggen, bij voorkeur openbare bijeenkomst liefst met, desnoods zon der debat te doen optreden als spreker ..over»De Onderwijzer en de Volksbond", en tot die bijeenkomst ook en bij voorkeur ter gedachtenwlsseling, uit te noodigen den heer Goeman Borgesius. Behoudens weigering van de betrokken redactie zal dit schrijven worden opgenomen in de Alkm. Courant Met verschuldigden eerbied heb ik de eer te zijn, Wel Edele Heeren Uw dr., J. F. GRUNDLEHNER Cadettenschool. De Staatscourant van 3 Maart bevat een kon be sluit van 11 februari (Stbl. 26), waarbij op de voordracht van de ministers van oorlog eu van koloniën verschil lende wijzigingen worden gebracht in het reglement voor de Cadettenschool, vastgesteld bij kon. besl. van 5 April 1893 (Stbl. 58.) Te Utrecht is den 25 voor het examen in de nut tige handwerken geslaagd mej. E. M. Klaverweijden. Het berichtdoor sommige bladen verspreid als zoude de heer L. de Vlaming, luitenant-kolonel, di recteur der Cadettenschool alhier dezen zomer reeds den dienst met pensioen verlaten kan beslist worden tegengesproken. Bestrijding van drankmisbruik. De jeugdige afdeeling Alkmaar van den «Volksbond', vereeniging tot bestrijding van het misbruik van ster ken drank, had den heer mr. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer, belangeloos bereid bevonden, in eene openbare vergadering alhier het doel van den Bond ;e komen ontvouwen. Deze openbare, kosteloos toegankelijke vergadering, had op zaterdag, 29 februariin het lokaal Harm o- n i e plaats. De afdeeling had de voldoening, dat zij buitengewoon druk werd bezocht. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. De heer Borgesius begon met te herinneren hoe sinds eeuwen de drankzucht een plaag der menschheid is, al werd vaak in de- oudheid door wijsgeeren zelfs, de drank verheerlijkt. De ollendige drinkgewoonten staan verbetering ook thans nog in den weg. In alle kringen in ons land is dat al bijzonder sterk wordt het schenken van be dwelmende drank als eene noodzakelijke beleefdheid be schouwd, waardoor menigeen ten val wordt gebracht. Zelfs van staatswege, bij marine en leger, wordt hier te lande drank verstrekt. Ons volk, dal 5 miljoen zielen ongeveer telt, verbruikt 80 miljoen guldens jaarlijks aan sterken drank, gemid deld 9 kan per hoofd en per jaar, vrouwen en kinderen meêgerekend. Dit wordt f 80,per jaar voor een gezin van gemiddeld vijf personen. Daarbij blijft het echter niet. Men mag daarbij nog voegen een groot deel van de kosten van armverzorging, gevangenissen, krankzinnigengestichten enz. Alle statistieken desbetreffend blijyen ver beneden de werkelijkheid. Het leed en de rampen, door den drank veroorzaakt, zijn niet onder cijfers-te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2