W eener Zanguitvoering Ad verten tién. GEVRAAGD (i E I! Its.A R MIR A A L HARMONIE" te ALKMAAR. Donderdag 5 Maart 1896. Gothov-Gruneke's 8 WEEMERIN1VEN. WILLEM BOESNACH, BURGERLIJKE STAND. Booinkweekers en Bloemistente RIJP. Nederland staat in dat opzicht niet alleen. België gaat nog veel meer onder de ramp gebukt. Daar is het ver bruik 13 kan per hoofd en per jaar. Aan bier wordt er per hoofd en per jaar 260 kan verbruikt tegen 20 hier. Er zijn zelfs landen, waar het bierverbruik 500 b, 600 kan per hoofd en per jaar bedraagt. Noorwegen is ook niet matig. Toch is daar vooruit gang. Bedroeg daar het gebruik vóór 30 jaren 16 kan per hoofd en per jaar, thans is dat gedaald tot 4 Dit werd bereikt door samenwerking van staat en particu lieren. Koning 'Oscar leidde daar. dertig jaar geleden, zelf eone meeting van 10.000 personen. Strenge wetten, naast overal daar te lande opgerichte matigheidsvereem- gingen, werkten verder samen, om het kwaad te keeren. In °Noorwegen zijn ook de armhuizen en de gevan genissen minder gevuld dan elders. Onze ganscbe maatschappij geraakt langzamerhand ge- alcoholiseerd. Geheele geslachten sterven dientengevolge uit. De kwaal is erfelijk bovendien kinderen van geal- coholiseerde ouders raken of ook aan den drank verslaafd of hebben zulke vooze lichamen, dat zij den strijd des levens niet lang volhouden. Een fransche geleerde con stateerde, dat van 120 gezinnen, waar beide ouders aan den drank waren, 3/5 van de kinderen stierven voor het eerste jaar en van de overblijvende geraakte nog de helft aan den drank of werd het slachtoffer van andere kwalen. Vóór 20 jaar deed de heer Philippona, een eenvoudig man zich noemende Multapatior, eene oproeping tot zijne nederlandsche landgenooten tot het oprichten van een Bond tot drankbestrijding. In ééne maand tijds ontving bij 10.000 briefkaarten als bewijs van instemming, loen hét er echter op aan kwam, om den Bond te vestigen, traden slechts 500 a 600 personen als leden toe. Men had allerlei in te brengen. Voor het beginsel was men warm, doch de toepassing in de practijk ontmoette bij de meesten bezwaren, of uit gemakzucht, of omdat men baar anders wenschto. Zooals het meer gaat in Neder land, op kleinigheden lijden groote zaken schipbreuk. Multapatior liet zich echter niet afschrikken en de Volksbond bestaat nog. Het programma is in hoofd zaak nog onveranderd bestrijding door bevordering van het gebruik van gezonde inplaats van bedwelmonde dranken. De invoering van de drankwet maakte natuur lijk wijziging noodzakelijk. Strenge toepassing daarvan stelt de Bond zich thans ook ten doel. Voorts meent hij het drankmisbruik het best tegen te gaan door zooveel mogelijk de verbetering van sociale misstanden in de hand te werken. Spr. schetste de moeielijkheden, aan het tot stand ko men der drankwet verbonden, hoe minister Modderman in 1881 tegenover een op het punt van drankbestrijding weinig meêgaande 2e Kamer de wet wist door te drijven. Dat de wet nog niet populair is, is bekend genoeg. Zonder twijfel zijn er bepalingen, voor verbetering vat baar. Hoofdzaak van de wet is echter het zedelijk moment. Tot het oogenblik van de invoering hield de staat zich alleen met den sterken drank bezig, in zoover hij de schatkist vulde. Reeds bij de behandeling der wet kwam uit, dat eene partij in den lande het optreden van den staat a's be strijder van het misbruik van sterken drank afkeurt. Spreker deelt dat gevoelen niet. Hij is het eens met minister Modderman, dat eene goede wet daartoe on misbaar is. Doch hij erkent ook onmiddellijk, dat eene wet alleen niet voldoende is. De hoofdkracht moet uit het volk zelf komen. Tegenover hen, die zeggen, dat de drankwet weinig heeft uitgericht, herinnert spr. dat, waar vóór de in voering, het cijfer van het jaarlijksch gebruik voortdu rend toenam, dit daarna tenminste tot stilstand is ge komen. Erkend wordt gaarne, dat de wet slecht wordt uit gevoerd geconstateerd is b.v. dat te Amsterdam 800 onwettige kroegen bestaan. De Volksbond hseft van den beginne af aan de drank wet gesteund. En zooveel mogelijk heeft hij ten gunste der drankbestrijding invloed op de regeering trachten te oefenen. De Bond heeft met gunstig gevolg gepleit tegen den sluikhandel op onze grenzen, die onze bevolking daar demoraliseerde. Van het optreden van de vereeniging is do internationale regeling van den drankverkoop op de Noordzee bet gevolg. Door den Boud is aan het licht gebracht dat in de strafkolonies Veenhnizen en Ommer- schans schandelijke toestanden heerschten. Verbetering is het gevolg geweest. Voorts tracht hij de gemeentebesturen, vaak met goed gevolg, te bewegen, het aantal bij de wet geoorloofde kroegen te verminderen, de sluiting te vervroegen of do opening later te stellen. Eindelijk werd protest aangeteekend bij den minister van marine tegen het jenever schenken, met het succes ten slotte, dat oen matroos nu ook geld kan krijgen in plaats van een borrel. Ten opzichte van de lotingsdagen treedt de Bond on ophoudelijk in het strijdperk. Het doelsluiting van alle kroegen, op die dagen, is nog wel niet bereikt, doch reeds veel is verkregen, waar b.v. te Utrecht den lote- lingen eone bijzondere gelegenheid wordt geboden, om zich op dien dag op gepaste wijze te ontspannen. Hoog-Hullen, eene inrichting voor genezing van dronk aards, is eene stichting van den Bond. Koffiehuizen wer den gevestigd, waar alles behalve drank te krijgen is, tegen lagen prijs en zij bedruipen zich zelf. Ook Bonds- huizen verrezen, door de zorgen van don Bond, op ver schillende plaatsen, die op den voet van »het Tehuis" te Amsterdam, door Toynbee-werk de verbroedéring der klassen trachten te bevorderen. De Volksbond kan veel doen. Wel is waar is de hulp der xegeering daartoe onmisbaar, doch het werken in eigen kring moet bovenaan staan. Er is nog lang niet genoeg gedaan door den Bond. Spr. erkent het ten volle. Doch ons volk is ook zoo taai. De vereeniging tolt nog slechts 3500 leden Moge Alkmaar thans een goed voorbeeld geven. In de daarop gevolgde pauze beStoud gelegenheid, door het teekenen op eene lijst tot het lidmaatschap van den Bondtegen een minimum contributie van 10 cents toe te treden. Een dertigtal personen maakte daarvan gebruik. Na de pauze stelde spr. in het licht hoe ook het drank misbruik een der voornaamste onderdeelen der sociale quaestie is. Niets brengt de geestelijke en stoffelijke welvaart van een volk zoo achteruit als het misbruik van sterken drank. Men klaagt over onze drukkende belastingen. Doch is de uitgave van 80 miljoen alleen voor drank niet de drukkendste aller belastingen Zij komt niet alleen uit de beurzen der lageremaar naar verhouding het meest uit die der hoogere klassen. Doch waar de lagere klassen het grootste deel der samenleving vormen, daar mag worden gezegd dat de kleine man er het meest toe bijdraagt. - De tapper deelt vaak met de huismoeder ja krygt niet zelden het leeuwenaandeel van het loon van den man. Spr. gelooft niet aan een geheel verdwijnen van het drankgebruik doch wel aan eene zeer belangrijke ver mindering. Wat een meerdere welvaart zal daarvan het gevolg zijn! Hoeveie rampen zullen vermeden, hoeveel ellende kunnen gelenigd worden! De groote oorzaak der werkeloosheid is geringe koop kracht. Producten zijn er genoeg. De koopkracht zou vermeerderen als er minder aan sterken drank werd besteed. Het is dan ook eens ieders plicht om zich te vereeni gen tegen den gemeenschappelijke!! vijand. Eendracht maakt macht geldt ook hier. Het wordt helaas in ons vaderland op dit punt nosr maar al te weinig erkend. Sedert Multapatior optrad verrezen or allerlei Bonden met hetzelfde doeldie echter meer elkander bestrijden, dan zich ten doel stellen op te trekken tegen aller vijand. Drankbestrijding raakt de sociale kwestie by uitne- mendheid Als wij het drankgebruik trachten te ver minderen dan moeten wij er mede naar streven den maatschappelijken toestand te verbeteren. Aan de kroeg wordt vaak de voorkeur gegeven, omdat o. a. do woning ongezellig ongezond en vuil is. De afdeeling Deventer nam daarom het initiatief tot het stichten van nieuwe arbeiderswoningen. Haarlem verder bevorderde het onder wijs in handenarbeid. Ook dat is een vorm van drank bestrijdingeene nuttige bezigheid voor de hand doet hechten aan het gezin. Ook de quaestie van de ouderlijke macht houdt verband met onzen strijd. Naast rechten heeft een ouder ook plichten. En waar hij zijn kroost verwaarloost, het laat opgroeien voor oneer on schande daar moet den Staat het recht toegekond, de opvoeding over te nemen. Ook in ons land het daarheen te leiden moet het stre ven van den Bond zijn. Het kind van heden is de toe komst van het volk. Daarom ook is de medewerking der school den Bond onmisbaar. Wie over de school beschikt beschikt, over de toekomst van de natie. In den laatsten tijd nu hield de Volksbond zich ijverig bezig om van de onderwijzers gedaan te krijgen dat zij zich tot taak stellen den hun toevertrouwden kinderen matigheid in te prenten. Onze schoolwet veroorlooft dat niet alleen doch schrijft dit voor als een gebiedende plicht waar zij beveelthet onderwijs dienstbaar te maken aan de bevordering van alle maatschappelijke en christelijke deugden. Toch is het verzet groot van de zijde van den onder wijzer. Maar de Volksbond geeft den strijd niei op overtuigd als hij is dat hot zaad in het hart van het kind gestrooid, niet nalaten zal vruchten te dragen. Het meerendeel daarvan zal stand houden. De Volksbond moet daarom bevorderendat op de kweekscholen reeds de onderwijzers met de drankquaestie worden bekend gemaakt en al heeft een desbetreffend eerste adres aan don minister niets uitgeweikt, gedachtig aan de spreuk »de aanhouder wintgeeft hij liet niet op vóór dit bereikt is. Inmiddels is de Bond bezig, een handboek te doen samenstellen dat geschikt is om den onderwijzer te dienen tegen den tijd dat een andere minister gunstiger gezind is tegenover den wensch der Vereeniging. In Belgie denkt de regeering er anders over. Daar richt zij tot alle schoolautoriteiten circulaires met krach- tigen aandrangom den kinderen afkeer van sterken drank in te prenten. In datzelfde land bestaan reeds ongeveer 2000 rnatig- heidsvereenigingen voor schoolkinderen die uitnemend werken en waardoor ook op de ouders invloed wordt uitgeoefend. Spreker eindigt ten slotte met den wensch dat hij bij zijn gehoor den indruk mocht hebben gevestigd, dat in dezen strijd aller medewerking noodig is, en de Volks bond aller sympathie verdient. De voorzitterdo heer A. D. Wempedankte den heer Borgesius met een warm woord voor diens krachtig pleidooi en beval de jonge afdeeling in ieders steun ten sterkste aan. Voor hen, die geen lid wenschten te worden, was aan den ingang der zaal eene bus geplaatst. Voor debat meldden zich een paar hoorders aan, doch de voorzitter deelde mededat dit niet kon worden toegestaan. Bij het verlaten der zaal hieven eenige personen een socialistisch lied aan. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: den 1 705.5 den 2 746.2 den 3 737.2. In de week van 23 tot 29 Pebr. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 38 kuipbaden, 70 regenbaden le kl. en 108 regenbaden 2e kl., te zamen 216 baden. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoo- rende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari j.l. ingelegd f 17489.69 en terugbetaald f 14792 46. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6917. GETROUWD 1 Mrt. Pieter de Boorder en Catharina Geertruida Schermer. GEBOREN: 29 Febr. Margaretha Johanna, d. van Nicolaas Masee en Wijntje Molenaar. Elisabeth Cornelia, d, van Willem Dorreman en Cornelia Dieuwertje Neef. 2 Mrt. Petronella, d. van wijlen Petrus Huiberts en Marijtje Jonker. 3 Hendrina Johanna, d. van Willem Helmink en Elisabeth Ruesink. Adriaan Jacobus, z. van Adriaan Jacobus Ruijgh en Adriana van der Zwet. OVERLEDEN 1 Mrt. Cornelia Maas, echtgen. van Gerardus Knuist, 71 j. en 7 m. 2 Patrus Johannes, z. van Johannes Gerardus Keuss en Trijntje Kuijt, 5 j. en 5 m. Oudorp. G etrouwd: 2 Febr. Reinier Dekker en Jansje Leek. 3 Cornelis Duin en Anna Zuurbier. 9 Johannes Wilhelmus Boersen en Duifje Hes. 14 Cornelis Hes en Cornelia Groot. Geboren: c 21 Febr. Cornelisje, d. van Jan Schoen en Cornelisje Sa lomons. Overleden: 1 Febr. Antje Bruin, wed. van Pieter Buijs, 65 j. 26 Pieter van Dijk, 47 j. - Hergen. Sedert 16 October 1895 had in deze gemeente op eene bevolking van ongeveer 1500 zielen geen sterfgeval plaats. Op den 27sten Februari overleed nu alhier Jan de Jong, geboren te Obdam 17 Januari 1805, gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis. Bergen^telt thans onder zijne inwoners geen dragers van het metalen kruis meer. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van mijn innig geliefden echtgenoot, den WelEdelGestr. heer C. P. F. VAN BOSSTRAETEN in leven Notaris te Alkmaar betuig ik ook namens zijn eenig kind mijn kartelijken dank. Bergen A. J- T. VAN BOSSTRAETEN— 3 Maart 1896. Immixk. Voor de vele blijken van deelnemingontvangen bij het overlijden van onzen innig geliefden schoonzoon en behuwdbroeder, den heer C P. F. VAN BOSSTRAETEN, betuigen wij mede namens onze kinderen onzen wel- meenenden dank. Bergen P- IMMINK. 3 Maart 1896. J- J- IMMINK—Noordink. bij een DOCTER te plattelande (N.-Holland) eene BUROEK-HIJISHOIIU8TER goed bekend met de geheele huishouding en goed kunnende omgaan met kinderen. Brieven franco onder letter H aan de Boek handelaars HERMs. COSTER ZOON te Alkmaar. Gedurende den planttijddes Zaterdags ten 13 uur, te spreken in «BE JAtlKB", te ALKMAAR. Prijscourant op aanvraag. Coöperatieve vereeniging «Ons Belang-'. Donderdag, den 27, hield de coöperatieve vereeniging »Ons Belang" eene openbare vergadering in het lokaal Harmonie. Nadat de voorzitter met een opwekkend woord de vergadering geopend had, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en verBlag uitgebracht betreffende de rekening over 1895, waaruit bleek dat de winkelontvangsten hadden bedragen de som van 12428,16s, het saldo, met inbegrip van den voorraad enz., op 1 Januari 1.1. bedroeg 3607,575 en de schuld aan diverse crediteuren f 2586,40, zoodat er een zuivere winst was van J 1021,17s. De commissie, met het nazien der rekening belast, adviseerde tot. goedkeuring en bracht dank aan het bestuur voor de flinke administratie. Nadat de vergadering aan h6t voorstel der commissie hare adbae'sie had gehecht, werd het dividend bepaald op ll°/0 en werden, ten overstaan van den notaris B. van der Veen, twee aahdéelen der obligatie-leening, ieder groot f 100,— uitgeloot. Na nog eenige opwekkende woorden van den secretaris, die den vooruitgang der vereeniging' gedurende het vijfjarig bestaan deed uitko men en eene aansporing tot toetreding, sloot de voor zitter, onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. BOOR IMPHESSARIO: De 8 Weenerinnen in Oostenrijksch Militair Cos- tunm, marschen, manoeuvres enz. De 8 Weenerlnnen in oud Weener Costuum, (1700), repeitoire-Strauss. De 8' Weenerlnnen in Fantasie Costuum, Weener Volksliederen. De 8 Weenerlnnen in Pagliacci Costuum zang en dans van verschillende com ponisten. Met medewerking van den heer CHRETIEN! MI, den populaireu couplëtzanger in zijn nieuw repertoire. Prijzen der plaatsen le rang f 1,35>, 2e rang fO,BO, 3e rang f 0,30.- Aanvang 8 uur. Plaatsen te bespreken van 's middags 12 —2 uur a 10 ets. extra.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3