Hilda Schwanhof. Acht en Negentigste Jaargang. WOENSDAG 4 MAAIIT. Nederland. FEUILLETON. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, Geschiedenis van een vrouwenhart, O. 28. Tweede blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ö,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f <1,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. te ALKMAAR. VEBC1ADER131G op Woensdag, den 4 Maart 1896 des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. In de puinhoopen te Johannesburg heeft men een Kaffer gevonden, die daar vijf dagen bedolven heeft gelegen. De man was nog levend en ongedeerd. De mailboot .Koningin Wilhelmina'' bracht den 27 te Vlissingen 10500 Kg. post, brieven en drukwerken aan. Dit gewicht, verdeeld over 461 zakken, is het grootste dat tot heden werd vervoerd. Door den Scheveningschen schipper K. Plagge is uit zee aangebracht en aan de strandvonderij over gegeven eene kist met 400 stuks gloeilampen, welke hij in de Noordzee heeft opgevischt. Nleuwedlep. Eene bijzondere erkenning van be wezen diensten is dezer dagen ten deel gevallen aan den zeeloods F. Nieman alhier, die aan boord van Hr. Ms. korvet .Suriname" de Noordzeetochten van dat schip meemaakte Nu deze tochten zijn gestaakt en de .Su riname" voor Westindischen dienst in gereedheid wordt gebracht, is Nieman door den état-major een keurig be werkte zijden loodsvlag (sterrevlag) ton geschenke aan geboden, vergezeld van een opdracht, waarin de wensch wordt uitgesproken dat de gelukster voor hem en zijn gezin nooit moge ondergaan. De commandant van de .Suriname" heeft zijnerzijds een zeer gunstige getuigenis omtrent Nieman's optreden aan boord aan de directie van het loodswezen doen toekomen. Leeuwarden. Het bestuur van de hier ter stede bestaande instelling tot het voorkomen van armoede enz. dat in de laatste jaren telkens aan de gemeente f 1500 verstrekte als tegemoetkoming in de kosten van verple ging van arme krankzinnigen, heeft dit bedrag voor 1896 met 1000 verhoogd. Van het bestuur van het Old. Burgerweeshuis ontvangt de gemeente jaarlijks f 5000 in de subsidiön aan de in stellingen van weldadigheid. Nieuwe Vereeniging. Te Amsterdam is eene vreemdsoortige vereeniging opgerichtwier leden bestaat uit venterskoetsiers en tappers. Men verbindt zich tot betaling eener geringe contributie, om uit de dus gevormde kas hetzij de door bekeuring opgeloopen boeten te betalen (wegens het onbe heerd laten staan van wagens, hot toelaten van bezoekers in een café na het sluitingsuur of het tappen zonder de daartoe vereischte vergunning), hetzij het gezin te steu nen van den koetsierventer of tapperdie gevangenis straf ondergaat. In de vergadering, waarin de .belangen" der leden werden besproken, traden Samson en Reens als sprekers op. 9) van HANS WACHENHUSEN. O, hij zou gelukkig worden Zij wilde hem met zich naar huis nemen over den Oceaanhem de prachtige kunstschatten van wijlen haren vader toonenhem zeggendat alles is het uweEn dan zag zij zich zelve, hoe zij op zijne schouders leunde, wanneer hij voor don schildersezel zat hier of ginds haar huis was daar, waar hij verblijven wilde Dat de moeder hare toestemming zou geven, was aan geen twijfel onderhevig, want de heer Windham mocht hem gaarne lijden. Niet hij alleen zon alzoo gelukkig zijn ook zij wilde het worden. De nacht ging reeds naar den morgen toe toen zijuit hare droomen der toekomst ontwakende nog in hare witte japon op den stoel zat. De bloemen waren uit haar haar gevallen en lagen op hare borst het uurwerk wees aan dat het twee uur wasin huis en daarbuPen de diepste stilte. Zij schrok niet; zij was zoo gelukkig. Zij zocht haar bed opom hare droomen te vervolgen. Maar deze waren zoo levendig en opgewektdat zij met den eersten zonnestraal reeds weder ontwaakte. Zij verliet zoo spoedig mogelijk haar bed, opende het venster, om de frissche morgenlucht in te ademen en in het venster liggende keek zij naar de witte wolkjes, die de morgenwind naar het westen dreef. Janaar het westen wilde zij met hemzoodra hare moeder genezen was naar hare woning om hem hare schatten te toonen en dan Wanneer de heer Wind- ham heden zijn morgen bezoek brachtzou hij alles ver nemen. In Esther's zieleleven had die koene daad van Emin alzoo eene onverwachte verandering gebracht. Zij had voor haar lot niet veel begeerdniets dan een „Hel Kandveestambock Noordholland." De negende algemeens vergadering zal gehouden worden op maandag, den 28 Maart e.k., des voormid dags te ÏO1/^ uur, in een lokaal van den heer L. de Goede, te Hoorn ter behaudeliing van de volgende punten ingekomen stukken verslag van den afgevaardigde naar de najaarsvergadering van .Hollands Noorderkwartier' uit te brengen door den heer J. J. Winkelrekening van den penningmeester, over 1895vaststelling van het salaris van den secretaris-penningmeester; benoeming van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding op 1 No vember 1896 van het niet-herkiesbare lid den heer C. Stapelen wegens het bedanken van den heer G. Stam benoeming van een afgevaardigde naar de vergaderingen van .Hollands Noorderkwartier"; voorstel van het bestuur tot het houden eener keuring van één- en tweejarige stieren, te Hoorn op de Nieuwe Markt, bij den heer L. de Goedeop Woensdag 29 April e.k. (behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur); uitreiking der prijzen behaald bij de stierenkeuring op 29 April 1895. Texel. In de jongste vergadering van de afdee- ling .Texel" der Hollandsche maatschappij van landbouw werd door den penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan over het afgeloopen jaar de ontvangsten bedroegen f 715,065, de uitgavon f 693,025, zoodat het saldo f 22,04 beliep. Van het hoofdbestuur was een schrijven ingekomen met verzoek om steun bij gelegenheid van het vieren van het 50-jarig bestaan der maatschappij door het houden van eene groote tentoonstelling te 's-Gravenhage in 1897. Naar aanleiding van dit verzoek werd besloten een zil veren en een verguld zilveren medaille toe te zeggen, aan het hoofdbestuur overlatende voor welke rubrieken die uitgeloofd zullen worden. Daarna werd bepaald dat de afdeeling zich tot het gemeentebestuur van Texel zal wenden ten einde ver vroeging van markturen te verkrijgen. Ten slotte werd de toezegging gedaan bet. tot nu toe gegeven theoretisch onderricht in het hoefbeslag aan te vullen door praktisch onderwijs. Den 28 werd door de rederijkerskamer .Door inspan ning uitspanning" te De Cocksdorp eene openbare voor stelling gegeven Zeer ten genoegen van een vrij talrijk opgekomen publiek werden opgevoerd»De koopman van Antwerpen," tooneelspel in zes bedrijven, .Zout,,' blijspel in een bedrijf en Het spreekuur van den dokter," kluchtspel, mede in een bedrijf. Een prettig bal besloot den avond. Initas. Voor eenigen tijd werd eene vereeniging hier te lande opgericht, onder den naam .Unitas," die zich ten doel stelthet crediet-misbruik te bestrijden. Reeds hebben zich 1500 firma's als leden daarbij aangesloten. Thans is het eerste nummer verschenen van het officieel orgaan der Veroeniging, dat iedere week verschijnen zal en den loden gratis zal worden toegezonden. Voor niet- leden is het a 3 per jaar verkrijgbaar. Het hoofd kantoor der Vereeniging is gevestigd Keizersgracht 455/461, gebouw »New-York" Amsterdam. vriendelijk, vroolijk levenslot, dat tot heden niet zonder een droef aanhangsel haar deel was geweestwant het lijden harer moeder was zoo hardnekkig en aanhoudend. Zij had slechts verlangd de groote wereld te zien te genieten wat deze aau een voor het schoone en voor treffelijke gemakkelijk vatbaar hart kon aanbieden en daar was haar ten deel gevallen, wat uit haar hart steeds zoo ver verwijderd was gebleven, de liefde van een man, aan wien zij in haar onmetelijk geluk alles, alles geven wilde, dien zij schoon, rijk en gevierd door zijn talent reeds aan hare zijde zag. Vroeger dan anders maakte zij haar toilet, dat steeds zeer eenvoudig was; haar hart klopte vroolijk en snelalsof zij de koorts hadin hare oogendie zij in den spiegel zaglag een glans van vreugdeen vlugger dan gewoonlijk was zij gereed, ging naar de middenkamer, waar bezoekers ont vangen werden luisterde of haar moeder reeds wakker was en lachte het hoofd schuddende over zich zelve want deze sluimerde altijd eerst na middernacht in, stond laat op wegens hare pijnen en wachtte altijd den ge neesheer op haar bed af. Zij wist niet, wat te beginnen, en toch was zij in zich zelve meer bezig dan ooit. Zij nam de op een rond tafeltje liggende boeken en dag bladen in de hand, maar zij had geen lust om to lezen. Daar bracht men haartoen de zon reeds vrij hoog stondeen kouvert. Eene kaart lag er in. De heer Windham verzocht, haar reeds op zijne ochtendwandeling te mogen bezoeken, om met haar alleen te kunnen spre ken, waarvoor hij deze morgenuren de geschiktste vond. Haar hart klopte nog sneller. Wat voerde hem zoo vroeg hierheen Had hij haar gezien, haar bespied Hij had bij het naar huis gaan geen woord gesproken zij had dit eerst niet opgemerkt. En met haar alleen wenschte hij te spreken. Zij zelve ging hem in de voorkamer tegemoet en keek hem in de deur met spanning aan. En snoller klopte nog haar hartwant zijne houding was zoo ernstig, zijn groet zoo eigenaardig. Hij vroeg versehooning voor zijn vroegtijdig bezoek en verlof om met haar in de voorkamer te mogen spreken. Esther begreep den blik dien hij achter Aoh naar de kamer Visch als voedsel. De Duitsche Vereeniging voor de Zeevisscherijen, welke dit jaar te gelijk met de Berlijnsche nijverheids- tentoonstelling een tentoonstelling van visscherijzaken zal houden, heeft besloten alsdan een practisch bewijs te geven van de beteekenis der visschen als voedsel. Zij laat een Vischproeflokaal bouwen waar 500 personen te gelijker tijd zich aan viscbmaaltijden kunnen vergasten ten betooge dat men voor weinig geld van zeevisch een aantal heerlijke schotels kan bereiden. Zij heeft thans allen belangstellenden verzocht, haar goede recepten voor het gereed maken van zulke min kostbare gerechten toe te zenden. De voorzitter der vereeniging, de hoer Herwig, te Han nover, is wegens zijn groote verdienste, ten opzichte der zeevisscherijen, door de faculteit der wis- en natuurkun dige wetenschappen te Kiel tot eere doctor benoemd. „Insulinde." De Vereeniging .Insulinde," opgericht t# Rotter dam den 31en October 1894 en goedgekeurd bij kon. be sluit van 7 December 1895, no. 30, stelt zich ten doel, het lot van weduwen en weexen te verbeteren van alle gepensioneerde, gegageerde en actief dienende mili tairen beneden den rang van officier, door te trachten een fonds tot stand te brengen, door het rijk te behee- ren, waaruit aan de weduwen van genoemde militairen door het rijk pensioen kan worden verleend. Deze ver eeniging heeft reeds don steun verkregen, behalve te Rot terdam, van een groot aantal belanghebbenden in ver schillende gemeenten van ons land. Wordt het doel be reikt, dan zou een groot aantal weduwen, dio grooten- deels behoeftig achterblijven, voor armoede worden be waard. Daartoe is evenwel niet alleen medewerking noo- dig van belanghebbenden zelf, maar ook steun van hoog geplaatste en invloedrijke personen. Inlichtingen ver strekt de heer A. van Maaneu Rembrandstraat 53 Rotterdam. 91. Pankras. Dat er Zondag 1 Maart in deze gemeente iets bijzonders te doen was, bleek al in den vroegen morgen, toen uit verscheidene huizen het dundoek werd ontplooid. De gemeente-veldwachter en bode de zoo gunstig bekende P. Groen vierde het feest zijner 25jarige ambtsbediening. De burgemeester vervoegde zich in den loop van den dag te zijnen huize en bood hem onder eene hartelijke toespraak namens gemeente- en polderbesturen kostbare geschenken aan. Ook vielen hem talrijke blijken van belangstelling ten deelniet alleen uit de gemeentemaar ook uit de omgeving. Deze dag zal bij den jubilaris en zijne huisgenooten lang in aangename herinnering blijven. Naar wij vernomen is den 1 in gebruik gesteld eene halte bij wachtpost no. 38 tusschen Alkmaar en Heerhngowaard ten gerieve der bewoners Van St. Pankras, Ondorp en een deel van Koedijk. Drie treinen daags zullen hier stilhouden2 's morgens in de richting Amsterdam en Haarlem en 1 's avonds in de richting Helder. Ook de markttreinen naar en vazj Schagen des Donderdags stoppen op tijdig verzoek. harer moeder wierp en met een beklemd gemoed plaatste zij zich tegenover hem. .Miss Esther, vóór alles kom ik u zeggen", begon hij, voor zich ziende met een harde stem en onvriendelijk gezicht, .dat ik alles terugneem, wat ik tot u over den heer von Bestmar te zijnen gunste gesproken heb, want ik ben thans van het tegendeel overtuigd." Esther ver bleekte. Windham vestigde een ontevreden, uitvorschenden blik op haar, die hem ook eene onaangename overtuiging gaf. Zij durfde niets te vragen. .Deze jonge man vervolgde hij, .hoeft het gewaagd, mij te misleiden! Ik wil niet beweren, dat het zijn voornemen was, want ik beken, dat ik reeds spoedig, nadat ik hem had leeren kennen, eene zeldzame zwakheid voor hem gehad heb en ik niet alleen. Ik ben zwak voor zulke naturendo wereld is zoo vol van lieden, van wie de een den ander navolgt; ik zoek echter het oorspronkelijke; ik heb de jeugd lief en ben dubbel verheugd, wanneer ik dat oor spronkelijke in die jeugd vind. Ik had dezen jongen man als een zoon kunnen liefhebbeu, ik, die zoo alleen sta maar hij verdient het niet en ik kom om te ver hoeden dat gij Hij wist het goede woord niet te vindendoch door een blik verving bij dat woord. Esther's gelaat werd eerst hoog rood daarna bijna doodsbleek. Zij was niet in staat te huichelen en zoo verried zij dan onwillekeurigwat hij gisteren avond laat reeds gevreesd hadtoen hij haar op die onderste trede gezien had en tot zijn schrik, want hij zag in, dat hij werkelijk te laat gekomen was. Met de handen op de knieën staarde hij voor zich; hij drukte de lippen te zamen, schudde het hoofd en riep »en toch moet het!" vastberaden opspringende en met de handen op den rug de kamer heen en weer gaande. .Miss Esther", sprak hij, weder tegenover haar staande»ik was een dwaas toen ik zulk eene welwil lendheid voor dezen jongen man opvatte Ik heb niets te verliezen dan die voor mij onbeduidende som gelds, die ik hem voor dat eerst pas begonnen schilderij be taalde in de overtuiging dat deze klinkende erkenning zijner verdiensten hem tot werken zou aansporen. Hij

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5