Boekbeoordeeling De minister van financiën maakt bekenddat hij nit Rotterdam van een onbekende ontvangen heeft 35 wegens te weinig betaald snccessierecht. Tot hoofdingeland van het »Ambacht de Vier Noorder Koggen" is gekozen de Heer C. Klaver. De aanvoer van »Noordsche haring", die in de han gen alhier gerookt wordt en dan wijd en zijd wordt ver zonden, was deze week weer enorm groot. De Hied. Bell-telephoon-maatschappij wil te Veendam een centraalbnreau vestigen op den grond slag van f 40 per abonnement. Uit Koewacht schrijft men aan de Midd. Ct. Den 27 Pebr. omstreeks acht unr, reden twee rijtuigen in woeste vaart door deze gem.ente in de richting naar Belgie een oogenblik later werden op ongeveer 7 mi nuten afstand buiten het dorp 12 revolverschoten gelost. De Belgische douanen De Geest en Allein hadden daar dienst, hoorden de rijtuigen aankomen en riepen den voerlieden halt te houden toen aan hun bevel niet werd voldaan maakten zij vau hunne vuurwapenen gebruik. Het voorste rijtuig ontkwam aan de kogels en vervolgde met den meosten spoed zijn wegden voerman van het volgende was echter een ander lot beschoren. Hij werd door 2 kogels in den rug getroffen terwijl zijn paard een schot bekwam dat doodelijk was. Door den plotselingen stilstand viel de man uit het rijtuig over het stervende paard heen buitelende. Hij bevond zich nu in de handen der ambtenaren, die inmiddels toegeschoten warendoor een vlugge en krachtige beweging wist hij zich evenwel los te rukken enjspoedde zich naar de grens. Zijne verwonding scheen dus niet van een zeer ernstigen aard te zijn. Op de kar lagen 9 balen tabak, die een ge wicht hadden van c.a. 500 Kg. De voerman, zekere S B., van Hulst, werd nog dien zelfden avond naar zijn woonplaats vervoerd. Zooals gewoonlijk bracht ook dit geval in de buurt van het Belgische grenskantoor heel wat volk op de been. Buiksloot. In de bestuursvergadering van de Bnikslotermeer is onlangs besloten om een der water molens te voorzien van een stalen vijzel. De levering is opgedragen aan de firma Landeweer Zouen te Martens- hoek. draft. Door de afdeeling Graft van de vereeniging »Het Witte Kruis", zal in den loop van dit jaar een onderzoek ingesteld worden naar den toestand van ver schillende doodloopende slooten in deze gemeente wier uitwasemingen voor den gezondheidstoestand verre van bevorderlijk zijn. Ook het drinkwater, zoowel in de regen bakken van de afdeeling, als in die bij de verschillende scholen zal aan een onderzoek onderworpen worden. De mazelen breiden zich hier in het dorp meer eh meor uit. Sterfgevallen tengevolge dier ziekte kwamen echter tot heden niet voor. Hoorn. Te vervullen is de betrekking van assistent aan het Rijks-Landbouwproefstation te Hoorn. Jaarwedde f 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich vóór 7 Maart e.k. aanmelden bij den directeur van het genoemde Rijks-Landbouwproef station. Haarlemmermeer. Nabij den Ringdijk (Halfweg) is bij het maken eener sloot op een diepte van circa 3J M. in den grond een kanon gevonden, waaraan de af sluiting ontbrak. De pachter van het land heeft het voor- loopig in bewaring genomen. Jaren geleden werd op dezelfde wijze een schip ge vonden. Knijpe. (Friesland.) De afdeeling van Patrimonium neemt tot werkverschaffing een proef om vuurmakers te maken van grauwe turf. iwvewA^iucoi. monnikendam. De lammerenmarkt, don 26 Feb. hier gehouden was van zoo weinig bet eekenis dat op nieuw duidelijk bleekdat er hier ter stede maar 2 markten werkelijk bloeien de groote voor- en najaars- marktdie tusschenmarkten konden zonder schade ver dwijnen. Stellagen. Den 27 Febr. is alhier door een 50-tal landbouwers uit de gemeenten Wieringerwaard Anna Paulowna, Haringcarspel, Winkel en Langedijk eene ver gadering gehouden in het lokaal Cérès. Besloten werd niet meer te contracteeren voor den verbouw van suiker bieten tenzij tegen den prijs van f 10 per 1000 kilo. Utrecht. Dezer dagen werden ter markt uit de Bilt aangevoerd witte hazen die bijna even zeldzaam zijn als witte raven. Zij golden f 1,50 tot f 2. Brongns, Te Akkrum heeft men brougas ontdekt. Het is de eerste maal dat dit in Friesland wordt aangetroffen. Tuberculose bij papegaaien. Dr. Braatz te Koningsberg waarschuwt in de Frank- forter Ztg. tegen de gewoonte om er een papegaai op na te honden! Hij noemt dit zeer gevaarlijk, omdat de meeste papegaaien aan tuberculose lijden. Van de 154 papegaaien die van 1886—94 iu de die renkliniek te Berlijn behandeld zijn waron er 56 of 36.36 pet. tuberculeus. En hoewel nu Masucci heeft aan getoond, dat de tubercnlosebaccil bij vogels een andere is dan bij menschen is toch, zegt dr. Braatz die van vogels niet onschadelijk voor menschen maar levert zelfs groot gevaar voor besmetting op. Hij beroept zich op Pansinivolgons wien het aan geen twijfel onderhevig is of aan sommige gevallen van tuber culose bij zoogdieren ligt het type van vogel-tnberculose ten grondslag. Dr. Braatz heeft zelf een papegaai die op de dieren kliniek verklaard was aan tuberculose te lijden, geope reerd en hoewel de longen gezond waren zijn tal van tuberkelbacillen op het hart gevonden. De waarschuwing van dr. Braatz verdienf ook in rni- meren kring bekend te zijn. Belaste taartjes. Te Bozen in Tirolis onlangs door den gemeen teraad tot een taarten- en taartjesbelasting besloten. Van 1 Juli e.k. af moet van alle »weelde-gebak", waarbij melk, boter, eieren suiker of andere zoete stoffen gebruikt is, een heffing van 10 pet. van den verkoop in het klein worden betaald. Schermschool. Bij de regeering bestaat het voornemen om een afzonderlijke gymnastiek- en schermschool op te richten onder een officier-directeur en een of meer toegevoegde officieren benevens het benoodigd aantal militaire ouder wijzers. De daartoe benoodigde gelden zullen waarschijnlijk op de eerstvolgende begrooting worden aangevraagd. halen van spannende avonturen. »Met een kwartje de wereld rond" van H. Chabrillat en Paul D'Ivoi, door Antoinette uit het Fransch in 't Nederlandsch overge bracht is een dito werk. Misschien zijn de wonder baarlijke uitreddingen, de listen, aangewend om op een goedkoopje verder te reizen of tegenstanders uit het veld te slaan, hier wel de hoofdzaak. Dit zijn meer jongens- en meisjesboeken al kan een volwassen mensch zich wel eens met genoegen laten meesleepen door de gevleugelde fantasie der auteurs. Perelmr's ethuographische roman »Borneo, van Zuid naar Noord" is meer wetenschappelijk, doch ook dit boek wil al spelende leeren. We worden op de hoogte gesteld van Borneo's rijkdom aan mineralen, aan plantaardige producten en we maken kennis met de zeden en gewoon ten der bewoners. Als men weet dat een Belg, geweer maker twee Zwitsers, de een candidaat in de rechten, de ander natuur- en scheikundigo, en een Sinjo, die goed onderwijs ontvangen heeft, het gezelschap vormen, dat door Borneo trekt, na gedeserteerd te zijn nit de gele deren van het Nederlandsch-Indische leger, dan kan men vermoeden dat er vele avonturen, grappige en ernstige, beleefd worden. Het boek van Charles de Hart, Avontuurlijke schetsen" heeft iets gemeen met bovengenoemde en dergelijke wer ken, al is misschien de bedoeling van den schrijver niet dezelfde geweest. De heer de Hart vertelt alles wat hij beleefd heeft, alleen om het te vertellen. Hij causeert. En hij heeft veel beleefd is overal geweestheeft in alle derlen der wereld het eigenaardige van zulk een streek leeren kennen en deelt dus onwillekeurig veel mee, dat zeer belangwekkend is Hij heeft geen reis om, maar door de wereld gedaan; hij schrijft niet als Jules Verne en Perelaer eene gefantaseerde reis met kennis uit boeken tot grondslagmaar maakt ons deelgenoot van zijn levenservaringen nu hier dan daar. Charles de Hart heeft, wat hij beleefde 't staat in zijn boek in den vorm vau feuilletons 't eerst in het Bataviasch Nieuwsblad geplaatst gezien. Hij heeft zijne verschillende schetsen nu bijeengebracht in een groot 8° boek van eene kleine 400 bladzijden. Welk een leven Hij is in Indië geborenbezoekt een tijdlang het Gymnasium te Batavia wordt volontair-huzaar, korporaal, wachtmeester in Nederland komt, ik weet niet hoe, op eene krijgsschool in Oostenrijk is daar een tijdlang offi- beviudt zich later, maar ik ben nu volstrekt Avontuurlijke Schetsen, door Ch. de Hart. Batavia—'s-Gravenhage. G. Kolff en Co. 1895. »De reis om de wereld in tachtig dagen van Jules Verne beoogt, evenals al de overige werken van dezen schrijver, het nuttige met het aangename te vereenigen. Men wil den lezer wat van de wereld laten zien bem aardrijkskunde in den rnimsten zin des woords doceeren in een vorm aantrekkelijk gemaakt door het schetsen van 'typen als Phileas Fogg en Passepartout en het ver heeft dat geld op de straat geworpen mij goed ik ben daardoor eene ondervinding rijker geworden Maar gij Ik ben aan uwe geachte moeder verantwoording schuldig en het is alzoo mijn wil, te herstellen, wat ik in mijne verblinding en toegevendheid bedorven hebIk geloofdedat deze taak gemakkelijker zou zijn maar zoo even hebt gij mij verraden dat uw hart reeds in het spel isdat gij Is het waar, wat ik moet vree zen Hij legde zijne hand op haren arm. Heeft hij gisteren in de weinige minuten die ik u alleen moest laten, het gewaagd Zie mij aan, wees oprecht Esther had met moeite hare bedaardheid terug ge kregen en had zijn oog ontweken thans sloeg zij de hare tot hem op. »Ja, mijnheer Windbom", antwoordde zij open en stont, overtuigd, dat hij in zijne opgewondenheid overdreef. »Hij overviel mij, toen ik n wachtte >Hij overviel uDe hoeken van Windham s mond trokken zich toornig diep in de wangen. »Ik vraag ulHij wees naar Esther's stoel, Pet zich weder tegenover haar nedervallen en zocht in zijne opge wondenheid naar woorden. »Wat geschied is, kan slechts een vluchtig oogenblik geweest zijn 1" vervolgde hij de armen kruisende en voor zich ziende. >Hoor mij aan! De heer vou Bestmar waszooals ik reeds vernam in handen van een woekeraar gevallen in mijno wel willendheid betaalde ik hem die som. om hem daaruit te verlossen want ik kende hem reeds zag hem reeds gaarneeer gij hem in de werkplaats van mr. See- bald hebt ontmoet. Ook dit geld heelt hij God weet waarheen weggeworpen Doch dit is zijne zaak Hij hield even op, terwijl Esther in zwaar gedrukte stemming voor zich bleef zien. Toen begon hij van de gesluierde jonge dame zijne zuster te vertellen en van hetgeen hij daarna gehoord had. Hij merkte niet cp, dat op Esther's gelaat zich eene diepe smart tee- kendo en welk geweld zij zich aandeed, om te verbergen, wat iu haar omging; hij wilde het niet zien. »Hoor verder, miss Esther", zeide hij tot slot. »Ik begon mijne ochtendwandeling heden vroeger dan anders, omdat ik geen mat had. Met opzet ging ik den weg naar buiten naar de voorstad, en daar moest ik hem, onopgemerkt, ontmoeten aan de zijde van dezelfde jonge dame door haar sluier zag ik een van angst en smart lijkkleu rig gezicht. Ook hij verkeerde in groote opgewondenheid; ook zijn anders /.oo bloeiend gozicht wus ontsteld, ik zag beiden naik zaghoe hij meermalen aarzelend ophield hoe zij hem met zich voort trok Zij ver dwenen in de richting van het station. Hij hield weder op en ook thans bemerkte hijhoe angstig Esther's borst op en neer ging en hoe bleek zij was, doch zonder medeljjden vervolgde hij Onwillekeurig trok mij de plaats aanwaar het gisteren avond zoo aangenaam en schitterend is toegegaan. Het portaal stond wijd open in den tuin was niemand alles was zooals het in den nacht bij het uitbreken van het onwe- der zoo haastig verlaten was geworden. Ook de groote huisdeur stond open ik trad binnen en zag de kost bare versieringen de oranjeriën gelijk gisteren. Geen hand het is waar't was nog wat vroeg was uitgestoken, om daarin weder orde te brengen, want de bediende lag uitgestrekt op den grond nog in diepen slaap. Ongestoord liep ik door de verwarring ook in de palmenkamer, waaiiu ik hem met zijuo zuster ver raste in het boudoir daarnaast vond ik op een stoel een nog van tranen vochtige zakdoekwelke van een kroon met zeven takken voorzien was. Geen levend wezen stoorde mij toen ik weder in deu tuin terugkeerde, nadat ik tevergei fs ergons in huis de sporen gezocht had van eenige bedrijvigheid van een kunstenaar, in een huis, dat hij zijne werkplaats noemde; niets dan eene verwarde huishouding van Zigeuners heb ik achter de zoo kostbare en kunstige schermen van gisteren avond gevonden en iu de bitterste stemming keerde ik naar de stad terug. Welk doel deze feestelijke avond van gisteren moge hebben, dat mag ik slechts vermoeden!" Hij keek Esther scherp aan. »Een voorgevoel zegt mij echter, dat wij heden nog iets ernstigs zullen hooren en van u verwacht ik, dat gij dit met bedaardheid zult opnemen want niemand weet het en in uwe hand ligt het, om het geheim te bewaren en te vergeten! Esther zakte bij dit laatste woord onwillekeurig ineen want gelijktijdig verschrikte haar een zacht kloppen aan de deur. Door schrik opgejaagd, keek zij daarheen en zag met zonderlijke spanning op het gelaat den bediende binnenkomen. Luide sloeg haar hart, toen zij de woorden vernam: »De hoer von Bestmar vraagt vergiffenis wanneer hij zoo vroeg stoortmaar hij heelt iets drin geuds." Esther wierp oen verstoorden blik op Windham deze behield zijne bedaaidheid. „Ik verzoek mijnheer iu naam van miss Shornfieldbinnen te komen riep hjj, vastberaden terugtredende, zich tot de ontvangst voorbereidende, en bijna gelijktijdig kwam Emin binnen, bleek met van koortsachtige opgewondenheid ontstelde trekken met vermoeide oogon, waarin alle glans ontbrak terwijl zijn haar verward over het voorhoofd en de slapen hing. Wordt vervolgd. cier niet meer verantwoordelijk voor de juistheid der opeen volging als huisonderwijzer in Zuid-Amerika, als muilezeldrijver en tokobediende in den staat Mexico (U. S.), is in Australië nu accompagnateur op de piano van zang- lustigen in een café, dan eenvoudig kelner later in 't zelfde werelddeel ondergeschikte op een »sheep estate" een boerderij waar men schapenteelt in 't groot drijft hij strijdt zijn strijd om het bestaan in Engeland en China, op den Atlantischen Oceaan (als chef der 3e klasse passagiers op eene boot tusschen Havre en New- York) en in de Fransche en Nederlandsche koloniën, verbonden aan een circus of opstijgende met een lucht ballon en dalende per parachute. In zijn »Up aDd downs" slaat hij zich door de moei lijkheden heen met zijn keunis van talen, zjjn handigheid, zijn veerkracht, zijn inschikkelijk gemoed, zijn goede ma nieren. Zijn jachtherinneringen zullen door alle jonge lieden van 8 tot 80 jaar, zooals de reclame zich uitdrukt, gaarne gelezen worden. Hij vertelt ze goed, aantrekke lijk en meestal spannend zonder overdrijving. Er is af wisseling genoeg in objecten en achtergrond een haaien- jacht in Nieuw Znid-Wales, een eendenjacht in Zuid- Amerika, een menschenjacht in Noord-Amerika, een kwar- teljacht in de omstreken van Port-Saïd, enz. enz. De overige schetsen, enkele uitgezonderd, zou ik niet gaarne laten lezen aan knapen en meisjes beneden de achttien. Er heerscht vooreerst een sans-gêne in, wat de uitdrukkingen en mededeelingen betreft, zooals die misschien geduld wordt onder niet-sérieuse heeren, die na een lekker diner onder een »ponsse' zitten, en ten tweede zijn de avonturen soms van zulk een onbeteeke- nend kaliber, dat ze ons laag bij den groDd houden. 't Is niet onaardig eens te hooren hoe het op een hofbal te Weenen toegaat, maar als iemand gewoonweg vertelt, dat hij de quarantaine te Napels ontduikt, alleen om voor een nacht in de mooi gelegen italiaansche stad pret te gaan maken dan noemen we dat de bluf der vermetelheid en meer niet. Voor pret heeft de schrijver veel over en die zoekt hjj vooral in café's-concert. Als hij van groote steden spreekt en ze vergelijkt dan is die stad voor hom de aantrekkelijkstewaar de meeste gelegenheden zijn tot ontspanning. Vooral in de lijn der zooevengenoemde café's-concert Zoo oppervlakkig als hij is in het be- oordeelen der steden naar hare vermaken, zoo opper vlakkig is hij niet altijd in het beoordeelen der gebruiken en gewoonten van individuen en volken. Maar hij houdt er zelf een zonderlingen maatstaf op na om zijn zeden te meten De la vertu il en faut raais pas trop Men kan zeggen dat de heer de Hart gemakkelijk vertelt. De woorden vloeien hem uit de pen maar als polyglot gooit hij tusschen zijn Nederlandsch allerlei Fransche Duitsche Spaansche Engelsche, Italiaansche, Maleische ja zelfs Hebreeuwsche woorden en uitdruk kingen. En zij zijn wel eens zeer aardig terecht ge komen. Wij zullen ons maar niet bezig houden met enkele zinnendie niet rondloopenmet al te banale uitdrukkingen met de Germanism.n die den schrijver bij do correctie ontsnapt zijn. Alles dooieengenomeu heeft de heer 0. de Hart zijn doel wel bereikt; »'t Eenigste wat ik," zegt hij, »in deze schetsen ambitionneeris mijn lezers een uurtje gezellig bezig te houden en vooral hen niet te veel te vervelen." 't Boek waarover hier 't een en ander gezegd werd, moet zeker onderdoen voor de romans van Maurits, die ons het leven in Indië, maar ook de karakters der Indi sche menschen leert kennen en het staat ver beneden do schetsen van Charles Boissevaiu »Van dag tot dag iu het Oosten" (eerst in het Handelsblad nu in een boekdeel verschenen.) Men kan het verschil proeven uit de volgeude zinsnede nit de inleiding van Boissevain »Het onzichtbare zag ik het duidelijkst en wat ik niet tasten kon roerde mij net diepst." Drukkerij v. Herms. Coster As Zoon Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6