Gilda Schwanhof. No. 29. Acht en IVegentigste Jaargang. 1896, 6 MAART. V R IJ 1) A Gr Buitenland. F E U I L L E TON. Geschiedenis van een vrouwenhart COURANT. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nnmmers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 HEI.W1IS. De radicale Belgische afgevaardigde Lo- rand gaf in de Kamer zijn voornemen te kennen de regeering te interpelleeren over de beweerde overeenkomst met Eugeland en Italië betreffende een gezamenlijke expeditio tegen de Mahdisten. De minister van buiten- landsche zaken, de heer De Paverean, (wiens benoeming wij in ons laatste nummer meldden)verklaarde bereid te zijn vrijdag de interpellatie te beantwoorden. Men is te Brussel in gespannen verwachting of deze interpellatie t bericht bevestigen zal, dat de troepen van den Congostaat zouden oprukken ter bestrijding der Derwischen, die gelijk men weet, zich met de Abes- syniërs tegen de Italianen willen vereenigen. Men wijst er op, dat de koning lange gesprekken heeft gevoerd met den staatssecretaris van den Congostaatden heer Van Eetvelde, met den Italiaauschen gezant aan het Brusselsche hof, den heer Cantagalli, met den minister van oorlog, generaal Brassine en diens ambtgenoot van financiën, den heer De Smet de Naeyer en is overtuigddat koning Leopold aan den Congo eene avontuurlijke staatkunde volgt. De Gazette verneemtdat de troepen van den Congostaat bevel hebben gekregen Lado te bezetten. De Réforme beweert, dat de koning voornemens is Om- durman te veroveren en Soedan te verdeelen. DUITSCHI.ATND. De »suikerwet" geeft in den Rijksdag aanleiding tot heel wat debatten. Richter, namens de vrijzinnige volkspartij, keurde het outwerp ten sterkste af. Herbert van Bismarck was er zeer mede ingenomen. Spahn verklaarde dat de centrumspartij geene vijandige houding tegen het ontwerp zou aannemen. De minister von Hammerstein hield een lange rede waarin hij ver klaarde principieel geheel op het standpunt van Richter te staan. Hij zeide o. a. Wanneer wij vasthouden aan het beginsel dat Duitschland een eenheid is, ook op econo misch gebied moet het duidelijk worden dat door be perking van de ontwikkeling dezer industrie, de geheele Duitsche nijverheid wordt geschaad. De steeds toenemende beetwortel-productie heeft het gevolg gehad, dat een groot aantal spoorwegen ziju aangelegd. Door het benadeelen van de suiker-industrie zou het geheele verkeerswezen in Duitschland en vooral de machinebouw zwaar worden getroffen. En door het te gronde richten dezer industrie zouden tallooze arbeiders broodeloos worden. Alle staten, vooral Rusland en Amerika, trachten op de wereldmarkt Duitschland te bestrijdenen nu zullen wij ons een wapen, en een goed wapen, uit de hand laten nemen. De minister hooptdat uit de beraadslagingen der commissie een wetsontwerp moge te voorschiju komen dat den geheelen landbouw tot zegen zal zijn zij het niet als een wet van blij venden aard, dan als een strijd wet (Kampfgesetz), want daarom is het toch te doen. (Bijval.) ENDE1.A1VD. Den 3 stelde de radicale afgevaar digde Smith in het Lagerhuis eene motie voor waarin diepgevoelde sympathie wordt betuigd met het lijden der Armenische Christenen en de hoop wordt uitgesproken dat de pogingen tot verbetering van hun lot zullen worden voortgezet. De vice-minister Curzon stemde hiermede indoch waarschuwde, dat men zich van de gevolgen dezer motie (die zonder hoofdelijke stemming aangenomen werd) niet te veel moest voorstellen. Het enropeesch concert zoo zeide hij, was niet zoo afdoende als wij hadden gemeend, omdat de mogendheden zich verzetten tegen een gewapend optreden. En Engeland kan niet geïsoleerd handelen, om de Armeniërs niet in gevaar te brengen en om niet het gevaar te loopen van een europeeschen oorlog. De regee ring doet haar best om het lot van do Armenische Christenen te verbeteren en zal haar pogingen voortzotten. De Daily Chronicle zegt, dat het bezoek van president Kruger aan Engeland als zeker mag beschouwd worden. Zijn toebereidselen zijn gemaakt. De minister van marine, Goschen, heeft in 't Lagerhuis de plannen ter uitbreiding van de vloot medegedeeld. Het personeel der vloot zal worden vermeerderd met 4900 man. Het opleidingsschip Britannia voor cadetten zal worden afgeschaft en vervangen door een school voor zeeofficieren. Een bedrag van 200,000 p. st. wordt op de loopende begrooting uitgetrokken voor het aanschaffen van geschat en ammunitiehet volgende jaar zal daar voor 850,000 p. st. worden begroot. De kosten voor de nieuwe werken worden op 21/2 millioen pond sterling geschat voor drie dokken in Gibraltar en op twee millioen p. st. voor het aanleggen van dokken te Dover. FRAHHtBIJK. De begrootingscommissie uit de Fransche Kamer heeft aan de kamers van koophandel en de landbouw- en nijverheidsvereenigingen gelegenheid gegeven deze week haar schriftelijke opmerkingen toe te zenden over de gevolgen van de voorgestelde progres sieve inkomstenbelasting. Inzonderheid wat betreft de berekening van het belastbaar inkomende inrichting der aangifte en den werkkring der commissie van be oordeeling. President Fanre ontving den 3 in het raadhuis te Cannes den heer Gladstone wien hij vroeg of do poli tieke werkeloosheid hem niet zwaar viel. Gladstone antwoordde dat hij steeds de Engelsche aangelegenheden van zeer nabij volgt, eu deelde voorts mede dat hij Maan dag naar Londen terugkeert, zonder zich te Parijs op te houden. De minister Bourgeois bracht vervolgens den heer Gladstone een bezoek. Den 4 bracht de te Nice vertoevende grootvorst troonopvolger van Rusland den president op de prefectuur aldaar een bezoek. Later op den dag ontving de pre sident den prins van Monaco. Het gerucht, dat generaal Sanssiers het opperbevel over het leger zoude neerleggen wordt van olficieuse zijde weersprokenwel echter zou generaai Giovannelli (zijn vermoedelijke opvolger) hem toegevoegd worden. 10) van HANS WACHENHUSEN. Blijkbaar beschaamdvestigde hij eerst den blik op Esthertoen somber op Windham als raadde hijwat ook hem zoo vroeg hierheen gebracht hadmaar juist deze richtte zich op en kwam een halve schrede nader, alsof hij hem wilde aanduiden dat hij hem hier slechts te ontvangen had en niet Esther. Zich bedaard houdende, den onvermijdelijken geiuige voor lief nemende wendde Emin zich niettemin tot Esther, wier blik met vrees en siddering op hem rustte want slechts de schadaw van den levenslnstigen jongen man stond voor haar en zij zag in zijn verschijnen reeds een bevestiging van hetgeen zij gehoord had. »Miss Esther", begon hij met neerge slagen blikmet onzekere stem en de houding van iemand, die van schuld bewust is, »de dood mijns vaders roept mij ten spoedigste van hier; iedere minuut dringt; ik kwamom u vaarwel te zeggen om uwe vergiffenis af te ameeken en om ditHij durfde Windham niet aan kijken; de laatste woorden stierven bijna tusschen zijne lippen weg; zij klonken zoo treurig en kwamen uit zulk et'n verpletterd hart, dat de geringe welwillendheid van di n heer Windham ten minste in mede-gevoel ver anderde. Mogen anderen u vergevenwien gij nog zwaarder verdriet veroorzaakt hebt!'' Windham's toon maakte het Emin duidelijk, dat hij getuige was geweest van de ontmoeting met zijne zuster en dat hij reddeloos door hem veroordeeld moest zijn. Hij sloot de oogen en sloeg met de hand tegen het voorhoofd. Maar hij verzamelde al zijnen moed; de stem verheffende, zocht hij met inspanning zich te bevrijden van den druk, die op zijne borst rustte; toen wierp hij een smeekenden, sprakeloozen blik op Esther, alsof hij haar dringend ver zocht, tot haar zonder getuigen te mogen spreken. Deze drukte de tranen wegdie het medegevoel voor zijne smart haar in de oogen had gebrachtwant de heer Windham had hem onrecht aangedaanhij had zoo ge voelloos over hem gesproken. Intusschen scheen deze zelfs geneigd te zijn, dat onrecht in te zien, zonder iets tegen haar te zeggen. Esther's blik begrijpendeschikte hij er zich in met deze woorden: »Heeft miss Esther u vergiffenis te scheuken dan laat ik het aan haar over voor zoover als ik zulks heb toetestaan I" Hij giug in de aangrenzende kamer, niet zonder een ontevreden blik op Esther te werpenen Eminnauwelijks alleen met haar wierp zich voor haar op do knieën in eene van innige droefheid getuigende houding, waarvoor zij sid derend terugweek. Hij maakte zich krampachtig van hare handen meesterdrukte deze aan zijn voorhoofd aan zijne lippen en bevochtigde ze met heete tranen. »Esther", riep hij, de anders zoo lachende, schoone oogen thans vertwijf-lend tot haar opslaande Esther ver giffenis voor eeuen onwaardige, die het gewaagd heeft uw hart te begeerenVergiffenis ter wille van de vreeselijke strafdie hem troftoen hij even gewaagd had de hand naar een geluk uit te stekendat bij niet waardig was!... Neen, niet waardig, ik beken het aan uwe voeten Ja, ik was het, ik oik beken het, en tot mijne schande moest de heer Windham reeds van nacht deze aanklacht hoorenik was hetdie den tee- dersteu vader in het graf brachtdie door zijpe licht zinnigheid vroegtijdig het leven zijner moeder deed verkwijnen en die thans ook de toekomst zijner arme zuster vernietigd heeftIk erkende in dezen uaebt voor den eersten keer de straffende hand van het noodlot toen ik het gewaagd heb, een zoo edel, vertrouwend hart als het uwemet mij in het verderf te willen storten Beschaamd voor den man, die mij zoo uiterst welwillend had behandeld en die mij thans moet verachten, daar ik ook zijn Bchuldenaar ben geworden, spoedde ik mij hier heen niet om te rechtvaardigen wat ik u aangedaan hebneenom vergiffenis te vragen Het was mijn vurigste wensch, uwer waardig te worden, ik hoopte het ITALIË. Generaal Baratieri heeftvóór de komst van zijn opvolger, een laatste poging gewaagd, om zijn naam als veldheer te redden, en deze poging is jammer lijk mislukt. Met 15000 man en 60 stukken geschut waagde hij het den 3 de Abessyniërs aan te vallen. Maar dezen gebruikten de oude taktiek, zij trokken de vleugels van Baratieri's leger om en noodzaakten hem tot een overhaasten terugtocht. Veertig stukken geschut moesten vernageld worden of vielen in handen van den vjjand. Met groote snelheid moest het leger vluchten tal van donden en gewonden moesten worden achtergelaten. De terugtocht werd voortgezet tot achter de rivier de Belasa, die 70 tot 80 kilometer van het slagveld is gelegen. Hot eerste bericht, meldende dat Baratieri op het slag veld den dood gezocht en gevonden had, blijkt onjuist. De toestand is thans voor de Italianen allerernstigst en zeer groot is de verslagenheid in geheel Italië. Zoowel door de pers als door het volk wordt Baratieri's beleid ten sterkste afgekeurd. De ministers vroegen hun ont slag, doch de Koning weigerde. Blijft 't kabinet echter op ontslag aandringen dan zal de Koning vermoedelijk Orispi opdragen een nieuw te vormen. Tweeduizend personen trachtten den 3 een vijandige demonstratie te maken tegen het Kabinetzij riepen »Weg met de regeeringDoor de karabiniers werden zij uiteengedreven. In verschillende steden werden anti koloniale betoogin gen gehouden, waarbij talrijke arrestaties gedaan werden. Te Pavia belette de bevolking met geweld het ver trekken der soldaten naar Afrika, de rails van den spoor weg werden opgebroken. Op bevel van den Paus werd het Te Dtumdat bij gelegenheid van den verjaardag zjjner kroning zou plaats hebbenwegens de treurige berichten uit Afrika uitge steld tot aanstaanden Zondag. RUSIiAHTU. De bevelhebber van het militaire district Moskougeneraal Kostauda heeft een dagorder uitge vaardigd, gericht tot de officieren der onder hem staande troepen waarin hij in strenge bewoordingen elke mis handeling van soldaten verbiedt. Het optreden van generaal Kostanda baart opzien, omdat hij de eerste is die openlijk zijn afkeuring uit- spre kt over de mishandeling van soldaten; de reaction- naire pers laat deze gelegenheid dan ook niet ongebruikt voorbijgaan maar valt den generaal heftig aan omdat naar zij beweert door zijn houding de tucht in het leger zal verslappen. Men beweert, dat de Chineesche Onderkoning, de be kende Li-Hung-Ohangnaar Petersburg gaat om het geheime verdrag (dat, niettegenstaande alle tegenspraak, naar mon beweerttoch wel degelijk tusschen Rusland en China gesloten is) te teekenen. De Times verneemt uit Kobedat de koning van Korea nog altijd in de russische legatie te Seoul verblijf houdten dat de oproerige beweging in het binnenland voortduurt. BMI I l»MIIIIII M-HWI,! I»I|»>UI»HW—MMM— te worden, om u te verwerven! Ja, nog gisteren was ik zoo gelukkig in die gedachte! Heden..." Zijne stem klonk troosteloos, wanhopig, dof; toen hief hij zich weder op. »Kunt gij mij nog liefhebben, Esther, zoo geef mij uitstel, uwer waardig te worden en ben ik daartoe niet in staat, zoo herinner u dan een ongelukkige, dieIk beken het u immersnog gisteren was ik zoo gelukkigzoo vermetelu te willen bezitten deze nachtdeze vreeselijke nachtHoor mij aan Esther, het is voor mij eene verlichting het aan u te durven bekennen hoe mij in dezen nachtna het bericht van den dood mijns vadersuw beeld gelijk een hemelsche troost verscheen dat van mijn vader trad tusschen u en mij; hoe hij, mij dreigende en bestraffende, met koude, gebroken oogen aankoek, de hand ophief en riep: »Laat af, gij ongelukkige, gij zult ook haar in het verderf storten »Esther 1" riep hijhaar nog eenmaal in zijne armen sluitende terwijl zij met door tranen ver blinde oogen tot hem opzag en onbewustvergevend de hand op zijn voorhoofd lag »de plichteen plichtdie mij door het verwijtdat mij kwoltwordt opgelegd roept mij naar het doodbed mijns vaderswaar ik hem mijn gelofte wil doen 1 Bemint gy mij nog verleen mij uitstelom te bewijzendat ik zooveel kracht over mij zelve bezit, om u waardig te worden en vind ik die kracht niet, vergeet dan hem die verloren is Esther wilt gij Erkent gij in mijn besluithoe oprecht, hoe eerlijk ik u liefheb? Ik bezweer u, spreek, want slechts de gedachte aan u, de hoop op u Hij stond haastig op wilde den arm om de geheel in de war gebrachte Esther slingeren toen deze door zijne woorden, door zijne vertwijfeling overmeesterd, zich .an hem afkeerde en de heer Windham met opzettelijk luide en harde stappen weder binnenkwam. »Miss Esther riep hij, in de deur staande, op gebiedenden toon en met een onderdrukten kreet van schrik week zij terug. Emin's arm zaktebeschaamd stond hij daarmaar daar ge voelde hij nog eenmaal den druk eener hand die hem deed trillen. Hij zag, hoe Esther, het gelaat afwendende, de andere deur waggelend bereikte en verdween.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1