Nederlan d. r SPAAJE. Minister Canovas heeft een rapport uit gebracht. aan de Koningin-Regentes, naar aanleiding der onlusten te Madrid. Hij zegt daarin o. a. j* »Het gevoel van misnoegen is in Spanje zoo diep ge worteld en zoo algemeenals sedert het begin dezer eeuw niet het geval was. De insurgenten bezitten geen voet gronds op geheel Cuba. Zij kunnen over zee alleen verbinding onderhonden aan verlaten kustplaatsen, waar zij bij nacht hnn smokkelhandel drijven. Zij durven geen belangrijke stad aanvallen of een geregeld gevecht aan nemen, of iets anders doen daD plantages in brand steken, kleine nederzettingen verwoesten en Spanjaarden vermoor den. Het is werkelijk een reden tot misnoegen als men de waarheid zoo ernstig miskend ziet, als in de jongste debatten te Washington. Het bewijs is zoo gemakkelijk te leveren, dat het Spaansche leger de gewonden met zorgvuldigheid behandelt, en dat het zich in den oorlog zoo mensehelijk gedraagt als ooit in Amerika of in Europa het geval is geweest." De Compagnie Atlantique heeft der regeering al haar stoombooten en kolendepots aangeboden, en de regeering heeft dit aanbod aangenomen. Acht stoombooten zullen onmiddellijk g ewapend worden en de bemanning komt onder bevel van een officier der oorlogsmarine. De rector der Academie heeft 50 studenten, die zich voorstelden een nieuwe betooging te houden, in hechte nis laten nemen. TRAAS A A AIj. De heer Lionel Philips, een der eerste aanvoerders der beweging aan den Rand, is in de Kamer van Mijnwezen te Johannesburg voorgedragen voor het lidmaatschap van het Uitvoerend Comité dezer Kamer. De vergadering gat door applaus haar instemming te kennen. TURKIJE. Teen de sultan zich Zaterdag naar Stamboel begaf om de plechtigheid van het Hiskai Sherif bij te wonen, zat bij in een gepantserd rijtuig. De koets was bovendien omringd door een dichten drom officieren en ambtenaren, en het traject werd in snellen draf afgelegd. De voorzorgsmaatregelen tegen een mo gelijken aanslag waren zoo overdreven en kinderachtig dat de toeschouwers er hartelijk om lachten. Eenige honderden personen waren vooraf in hechtenis genomen, maar toen de Sultan in zijn paleis was teruggekeerd, werden zij weer losgelaten. VEUEEKIGDE STATEA. Nu het huis der Afgevaardigden met den Senaat in zake de Cubaansche quaestie één lijn getrokken heeft, is de regeering in een zeer moeielijk parket geraakt. Zoodra n.l. Kamer en Se naat een eensluidend besluit nemen (op 't oogenblik ie 't nog niet zoover, daar de resolutie der Kamer, hoewel in geheel gelijken geest als die van den Senaat, verder ging dan deze) moet de regeering, wil zij zich daar mede niet vereenigen, binnen 10 dagen haar veto uitspreken. En een veto zou ongetwijfeld onder de Re publikeinen (Cleveland is democraat gelijk men weet) ernstige beroering verwekken. Welk een opvatting de Senaat huldigt, blijkt het best uit deze woorden van senator Morgan»Het Congres heeft uitsluitend en alleen het recht opstandelingen als oorlogvoerende partij te erkennen, en den president te bevelen, als commandant van het bondsleger, om met de troepen in het veld te rukken." En hij voegde er bij »Ik heb nooit geloofd, dat de commandant van het bonds leger weigeren kan in het veld te rukken, omdat hij niet vechten wil." ZWITSERLAIVD. Volgens de Zwitsersche »Bau- zeitung" beeft de commissie voor den bouw van den Jungfrauspoorweg prijzen tot een gezamenlijk bedrag van 30,000 frs. uitgeloofd voor de beste oplossing der vragen, betreffende den bouw, den electrischen aanleg, de lift op den top der Jungfrau en de maatregelen voor de ge zondheid der werklieden. Tweede hamer. Den 4 werd de grensverandering tusschen de gemeente Amsterdam eenerzijds en de gemeenten Sloten, Diemen en Niouwer-Amstel anderzijds met 66 tegen 23 stemmen goedgekeurd evenzoo, met 56 tegen 10 stemmen het ontwerp betredende de grensregeling tusschen Utrecht eenerzijds en de Bilt, Jutfaas, Oudenrijn anderzijds. Ulenwe hoog leeraren. Amsterdam. De gemeenteraad benoemde den 4 tot hoogleeraar in de scheikunde vacature-Van 't Hoff dr. W. H. Bakhuis Roozeboom, lector in de Physische Chemie aan de Universiteit te Leiden, en tot hoogleer aar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten vacature-Van der Mev dr. Hector Treub, boogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, Removing. Dinsdagnacht omstreeks half vier kwam er een man aan het politiebureau op het Haarlemmerplein te Amster dam, met de mededeeling, dat hij beroofd was geworden. Nadat de man, die vertelde dat hij niet te Amsterdam woonde, wat tot bedaren gekomen was, deed hij het vol gende verhaal. Hij had om een uur of twee op den Dam een rijtuig genomen naar den Haarlemmerdijk, maar daar hij eenigszins beschonken was, bemerkte hij niet, dat de koetsier doorreed tot buiten de Haarlemmerpoort. Hij zat in het rijtuig te slapen, maar werd plotseling met schrik wakker, toen het rijtuig, stil hield en een paar on bekende mannen het portier openden. Voordat hij iets kon zeggen of doen, sleurden ze hem uit het rijtuig, be tastten zijne zakken en beroofden hem van zijn porte feuille met honderd gulden, zijne portemonnaie, waarin ongeveer vijftien galden was, en zijn gouden horloge met ketting. Nog voordat de man van zijn schrik bekomen, was waren de mannen, de koetsier en het rijtuig ver dwenen en stond hij op een stillen, verlaten dijk buiten de stad, naar 't hem later bleek de Spaarndammerdijk. Door het gebeurde ontnuchterd en klaar wakker, ging de beroofde naar de stad terug en deed zijn beklag bij de politie. De koetsier is den volgenden morgen, in een woning in de Ridderstraat aangehouden. Ook zijn een paar lieden, die van medeplichtigheid worden verdacht, in verhoor genomen. Voor den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, is behandeld het beroep tegen een, door het ge meentebestuur van Ouder-Amstel verleende vergunning tot oprichting van de J>loedl»M>gzo»itfaï»riek aldaar.' De advocaat mr. Monthaan uit Amsterdam, betoogde, dat deze fabriek schadelijk is voor personen uit den om trek, bepaaldelijk voor de landbouwers. De burgemeester van Onder-Amstel verklaarde dat. thans aan het gemeentebestuur de schadelijke werking der fabriek is gebleken, doch dat de vergunning niet isinge- getrokken omdat msn eene beslissing der Kroon wilde afwachten. Brand. Te Asperen stonden in den, avond van den 4 de kerk en een groot aantal huizen ia dea brand. Akersloot. Herkozen als hoofdingelanden van het Mijnheer von Bestmar liet de stem van den heer Windham zich inmiddels hooren. »Ik was onbescheiden genoeg, nit plichtsbesef te hooren, wat hier voorviel en dat heeft mij doen besluiten u ten minste mijne deel neming niet te onthouden. Wat mij betreft, wij zijn van elkaar afWat miss Esther aangaatik kon niet ver hinderen wat gisteren buiten mijn weten geschied is maarals haar voogdheb ik daartegen op moeten komenwant miss Esther weet van de wereld nog weinig af; hare opvoeding is zoo idealistisch geweest, dat het mij verplicht baar voor een ongeluk te behoeden. Het is niet mijne zaak de gevolgen van uwe voorne mens te berekenen deed ik hetzoo zon ik anders sprekenwant de lichtzinnigheid is bij u een even natuurlijke aanleg als uw talentdat mij zoo voor u deed innemen. De kwade neigingen hebben echter, helaas, meer invloed op den mensch dan de goede; zij zijn altijd de sterkste eD daarom stel ik mij weinig van uwe be keering voor. Intusschen vloeit uw voornemen voort uit een van nature goed hart. Wij brengen u onzen dank dat gij, vrijmoedig en vrijwillig van miss Esther afstand doende, haar voor zich zelve bewaard hebt; vergun mij alzooals voogd en als man van zakenmet u af te rekenen wanneer ik de taak overneem uw aandenken hier te redden, door uwe schulden nog heden te dekken. Daarmede is alles tusschen ons geregeld; vaarwel Met eene konde buiging ging hij naar de deur terug en Emin stond alleen eenige seconden lang peinzende over hetgeen hem verpletterd had van schrik op- en neervallende, toen uit de aangrenzende kamer het slaan eener pendule hem aan den tijd herinnerde. Nog eenmaal keek hij naar de deur, waardoor Esther verdwenen was; toen vloog hjj naar buiten zich herinnerende dat zijne ongelukkige zuster in het station op hem wachtto. VUL Onder dbn hamer. Dat werkelijk niemand voor zijnen dood gelukkig te achten is, dat was met Emin's vader, den ouden heer von Bestmarbewezen. Zijn lichtzinnigen aard had hij op zijnen zoon overgedragen alleen met dit onderscheid dat zijne buitensporigheid eene andere richting insloeg dan die van zijnen zoon. Hij had als rijke, jonge man, de loopbaan van officier gekozen, was toen bij de diplo matie overgegaan en in Constantinopel, waar hij bij het gezantschap geplaatst was, met de dochter van een zeer vermogend dnitsch consul gehuwd en had zich na het overlijden zijner vrouw, nit de diplomatie terng getrok ken, om als gewoon burger voor zijne neigingen en zijne liefhebberijen te leven. Aan de kostbaarheid daarvan wasg hij nooit ernstig herinnerdj geworden daar hij het geluk had gehad, nog eene aanzienlijke erfenis te krijgen Als zorgeloos man was hij natuurlijk als altijd belust geweest op zeldzame zaken of voorwerpen; de zucht naar de kennis der oudheid nam hem zelfs zoodajug in be slag dat hij verre reizen maakte om ergens een voor werp nit den onden tijd, dat waarde had, te verkrijgen, en inderdaad voor iederen prijs, een prijs zelfs, die alleen een dweepzieke liefhebber kon betalen. Hij bekommerde zich weinig om de hedendaagsche wereld, welke hem omringde. Wanneer hij slechts in zijne verzamelingen kon leven, was hij met zijn kinderlijk, vroolijk bestaan tevreden. Zijne beide kinderen veroor zaakten hem ook geane zorgen; zij groeiden naar zijne overtuiging onder het opzicht van ongetwijfeld goede leeraars op.. Zijne dochter, de jongste van de twee, had eene opvoedster uit een voornaam, verarmd huisgezin, die als juffrouw van gezelschap bij haar bleef toen zij grooter werd haar vergezelde op da avondfeestende concerten de voorstellingen in den schouwburg en de bals en ten opzichte van hare benoodigdheden naar wel gevallen over zijne beurs kon beschikken. Deze dochter was een wel met mooidoch aardig meisje geworden dat sj.8 kind van een rijk man zonder twijfel aange sproken moest wordenmaar ia gezelschap ook zeer gezocht was omdat zij geestig was en in alles belang steldemaar in elk geval had zij eene goede opvoeding genoten zonder het toedoen van haren vader. Wat Emin als jong officier verteerde, dat telde de vader niet; deze zag in hem geheel zijn evenbeeld, een opgewekte, vroolijke natuur, die zijne levenstaak van de vroolijke zijde be schouwde. Hij betaalde des te bereidwilliger voor hem, omdat hij nooit contant geld in de hand nam. Zijn vermogen berustte bij de Bankzijne rekening lag daar altijd opgeslagen hij vulde slechts de som in en toe kende het voor de Bank bestemde briefje en beide schreef hij altijd zonder te overwegen wat hij schreef. Toen Emin hem zeide dat hij verzadigd was van het soldatenleven en zich aan de kunst wilde wijden nam de vader dit verheugd op. De jongen had hem door zijn stout talent verrast. Hij, een dweeper met de kunst, betaalde ook thans bereidwillig de schulden en niet geringe welke de jonge man gemaakt had en gaf hem zijnen zegen op zijn verderen levensweg medeja, hij betaalde ook verheugd de nieuwe schulden van den beginnenden kunstenaar toen deze hem slechts eenige vluchtige proeven zijner vorderingen zond en ging onver moeid voort met voor zich zeiven te verzamelen. Hij betaalde zelfs wissels, welke de zoon, om het den vader gemakkelijk te maken onderteekend had. Hij behoefde slechts de aanwijzing op de Bank te^Rchrijven. Wordt vervolgd. waterschap Starnmeer uen Kamerhop de heeren E. Besse en P. Groot Jz. Schagen. Er heerschte den 3 in onze gemeente eene groote levendigheid, veroorzaakt door de aanbesteding van kerk en toren, die dien dag zon plaats hebben. Yele aannemers assuradeurshont- en steenhandefaren enz. kwamen reeds zeer vroeg in onze gemeente ter bespreking hunner belangen. Voor de kerk werden 26 inschrijvingen ingeleverd, waarvan 3 van onwaarde. Hoogste inschrijver was de heer K. Zeeman, Helder voor f 98760laagste de heer W. Lammerts, Helder, voor f 74976, met wijzi ging van te gebruiken specie f 74558 en f 71836. Voor den toren werden 19 inschrijvingen ingeleverd, waarvan 5 van onwaarde. Hoogste inschrijver was de heer L. Klein, Helder, voor f 38800, met wijziging van metselspecie voor f 37300, laagste de heer P. Rings, Santpoort, voor f 27830, met wijziging van speeie voor f 27360. De gnnniDg van de kerk werd aangehouden. Voor den toren zal om de hooge inschrijvingen eene nieuwe aanbesteding worden gehouden op 10 Maart a.s. St. Pankras. Bij de herziening der kiezerslijsten in deze gemeente werden geschrapt op die vóór den ge meenteraad 1 en op die voor de prov. staten en 2de Kamer 2 kiezers. Op elke ljjst werden 9 nieuwe kiezers bijgeschreven, zoodat het aantal kiezers in 1896 zal be dragen voor den gemeenteraad 77 en voor de prov. staten en 2e Kamer 79: Sl. Raarten. Den 29 Februari herdacht de heer P. Peetoom alhier den dagwaarop hij voor 40 jaren zijne betrekking als hoofd eener school in onze gemeente aanvaardde. Op verzoek van den jnbilaris hebben geene openbare feestelijkheden plaats gehad. Te Oostzaan ging j.l. Zondag het paard van den heer L., dat even onbeheerd voor het rijtuig stond er zonder koetsier van door. De vrouw van den heer v. d. H., die reeds plaats genomen had maakte zich zoo beangstdat zij nit het rijtuig sprong en zich ernstig bezeerde. Het paard werd weder spoedig tot staan gebracht. Rijkspostspaarbank. Aan de postkantoren Hoorn en Enkhuizea en de daaronder behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Febrnari j.l., ingelegd te Hoorn f 11146,30è teEnkhnizen f 1608,93. Terugbetaald f 4435,71. te f 1397.13. De laatste door die kantoren uitgegeven boekjes dragen de nummers 2635 en 868. Op het voorbeeld van de onlangs te Haarlem ge stichte kleermakersvereenigSng »Door Eendracht Verbetering," worden ook te Amsterdam, Den Haag, Groningen, Hoorn, Gouda en andere plaatsen pogingen gedaan, om de vakgenooten te doen aansluiten bij den opgericht wordenden Internationalen Bond tegen de Confectie. Veeziekte. In de vorige week werden 37 stuks runderen be nevens 14 varkens, toebehoorende aan den heer van Beu* sekom te Erichem bij Buren, op hooger last afgemaakt, omdat in de stallen van genoemden veehouder plotseling tongblaar en klauwzeer waren uitgebroken. Het vleeech der niet aangetaste dieren bracht in publieke verkooping f 2000 opnaar berekening heeft het Rijk ongeveer f 5000 te vergoeden. Purmerend. Overgeplaatst de commies des pos terijen alhier, de heer A. Bossoher, van Purtnerend naar Roermond en de heer B. W. Langereis van Roermond naar Purmerend. De heer A. E. van der Harstbrigadier-majoor bij de ijksveldwacht alhier heeft, wegens hoogen leeftijd, zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd tegen 1 Mei a.s. Bloeiaen-eerso. Omtrent het bloemen-corso voor wielrijders kunnen wij thans nader melden dat het waarschijnlijk gehouden zal worden op den Bloemendaalschen oi Overveenschen weg, omdat men daar zulk een overvloed van hyacinten heeft, dat deze doorgaans worden weggeworpen en men dns meent die bloemen voor het doel bijna kosteloos te kunnen krijgen. De juiste dag zal. raar gelang van de omstandigheden,, nader worden bepaald; de prijzen zullen bestaaD. in kunst voorwerpen. De afdeeling Znidholland van den Wielrijdersbond is voornemens het bloemencorso te Lisse te houden. Alzveer Brongas. Op de boerderij van den heer L. Visser te Beem- ster, wordt sedert eenigen tijd het brongas voor ver lichting en verwarming gebruikt. Met het gas van één wel verlicht men daar 5 vertrekken en dea stal. Voorts gebruikt men het gas tot het koken van alle spijzen, het verwarmen van de melk, enz. Om een denkbeeld te geven van den verbazenden gasaanvoer, meldt men daar bij, dat de veertien pitten gedurende een halt etmaal kun nen branden, zonder dat de lichtsterkte noemenswaard vermindert. Avondschool voor ambachtslieden. In de Vrijdag gehouden zitting van den Goudscheu Gemeenteraad is o.a. besloten de burgeravondschool al daar af te schaffen en aan het daaraan verbonden lee raars-personeel eervol ontslag te verleenen, in hare plaats op te richten eene avondschool voor ambachtslieden, en daarvoor een subsidie aan te vragea bij do provincie, Be sloten is, een directeur te benoemen uit de leeraren in hand-, rechtlijnig en bouwkundig teekenen. Bedankt voor het beroep bij de ned. her v. gemeente te Knollendam door den bear 15. D. Eerdmans, cand. Bs. C. Spoelstra, predikant te Zoeterwoude, heeft, zooals gemeld is, de toezegging van beroep tot tweeden hervormden predikant te Pretoria aangenomen. Dat is een voor den Transvaal en zijne vrienden belangrijk be richt. Ds. Godefroy, reeds eenige jaren te Pretoria werk zaam, moet hulp hebben. Weken achtereen is hij op reis om andere aan zijne zorg toevertrouwde gemeenten te bezoeken, terwijl de dienst in de hoofdgemeente stil staat. Dat zal nu veranderen. Wij verhengen ons hierin én voor de Transvalers en voor de vele Hollanders, le den van onze kerk, die te Pretoria wonen, én omdat het een bewijs is van broederlijke liefde aan de stamverwan ten betoond. Want Hollanders maken de overkomst van den tweeden predikant mogelijk; het is een geschenk aan de stamverwanten en geloofsgenooten. Bijna f 13000 is toegezegd of geschonken. Er is meer noodig, maar de Commissie meende niet langer te mogen wachten met de uitzending van «en predikant.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2